DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nieuwe bonnen Qeótaag, uao-vwaattó aan het &a&tpauü Momentje VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10043 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003.-— Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. Oude wijsheid In het economisch liberalisme is het princiep van den rechtvaardigen prijs practisch buiten de orde gesteld. Vraag en aanbod bepalen den prijs. Als men een gulden wil geven voor een sigaar, dan is die het ook waard aldus kan men om schrijven het princiep van den recht vaardigen prijs in de liberale economie. En er zijn menschen rijk door geworden, en diezelfde menschen zijn, .in wat we zouden kunnen noemen: het geestelijk liberalisme, in eer en aanzien, omdat ze geld hebben. I^oe meer geld, hoe grooter de eer en het aanzien. Hebben we dat niet duidelijk kunnen constateeren bij de OW'ers in de vorige oorlogsperiode? Geld- adoratie is een euvel, waaraan zelfs lieden lijden, van wier geestelijke beschaving en godsdienstige ontwikkeling men een hou ding op hooger niveau zou verwachten. Hoe meer geld iemand bijeenbrengt, al is 't dank zij woekerwinsten, des te hooger stijgt hij in aanzien en.'... voelt hij ook zichzelf in aanzien stijgen. In de Middeleeuwsche gildenkeuren werd het algemeen belang practisch erkend bij alles wat voorgeschreven werd, om de prijzen te regelen, de goederen in hun kwaliteit te waarborgen, het publiek tegen bedrog te beschermen. In de -„Nieuwe Tilb. Crt." herinnert mr. A. B. C-J^rts aan den zorg, dien de Middel- eeuwscnw economie had voor een recht vaardigen prijs, naar aanleiding van het pas verschenen z.g. Prijsvormingsbesluit. En het Tilburgsche blad besluit: „Aan al deze dingen mag herinnerd wor den ook om deze reden, dat er uit blijkt, dat de goede, nieuwe dingen, die worden ingevoerd, aan de katholieken altijd zijn bekend geweest, al hebben ook zij zich, helaas op de drift der verwaterde en ont- cjhristelijkte beginselen al te gemakkelijk laten medesleepen." Bonnen die afloopen De volgende bonnen zijn na Zaterdag 6 September niet meer geldig: 33 Brood Brood of Gebak 33 Vleesch ,T1 «o Vleesch of Vl.waren 33 Vl.waren) 33 Melk I Melk I 34 Reserve Aardappelen Kaas Kaas 30-31 32-33 29-30 Boter Boter 29-30 Vet Boter met reductie 107 Algemeen Suiker 108 Algemeen Koffie-surrogaat 109 Algemeen Jam 110 Algemeen B Rijst Kl3St ^Igemeen Havermout of Gort B Havermout) 112 Algemeen Vermicelli of Maizena r- V VICTORIE Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN Voor de week van 7 t/m 13 Septem ber zijn voor brood of gebak de bon nen 34 - 4 en 34 van de broodkaart aan- aangewezen, voor vleesch of vleesch- waren 34 vleesch (y rantsoen) en 34 vleesch waren (1 rantsoen) voor kaas 34 kaas, voor melk 1 en voor aardap- pefen 35 reserve (3 kg.). Van 7 September t/m 4 October zijn geldig van de bonkaart algemeen: 114: 1 kg. suiker, 115: 250 gram koffiesur- rogaat, 116: 500 gram jam, 117: 250 gram havermout, 118: 250 gram gort en 119: 100 gram vermicelli of maizena. De bonnen 34, 35, 36 en 37 bloem geven gedurende dit tijdvak recht op y2 rant soen bloem, brood of gebak. De bon C rijst geeft recht op het koopen van 250 gram rijst en de bon C havermout Op het koopen van 250 gram havermout. Van 7 t/m 24 September geven de bonnen 34 en 35 van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram bo ter en de bonnen 34 en 35 van de vet- kaart eveneens, met redactie. DISTRIBUTIE VAN BLOEM EN GRUTTERSWAREN. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt in aansluiting op het bonaanwijzingsbe- richt voor de week Van 7 t/m 13 Septem ber 1941 nog het volgende bekend: Zooals uit genoemd bericht blijkt, is met ingang van 7 September a.s. het artikel bloem enz. in plaats van een weekartike! een vierweeksch-artikel geworden. In verband hiermede zijn dan ook voor het tijdvak van 7 Septem ber tot en met 4 October a.s. vier bon nummers, derhalve acht bonnen van de bonkaart „diversen" aangewezen. Voorts wordt er geen rijst enz. meer beschikbaar gesteld. Deze blijft uitslui tend gereserveerd voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar en voor degenen, die voor losse rantsoenbonnen met „rijst" in aanmerking komen. Op den bon „C rijst" voor kinderen tot en met 3 jaar is thans geen gruttemeel (ge mengd meel) meer verkrijgbaar, doch in plaats hiervan kan op den bon kin dermeel worden gekocht. Ter vervanging van het rantsoen rijst is de bestaande bon voor 250 gram havermout of 250 gram gort vervan gen door een bon voor 250 gram haver mout en daarnaast een bon voor '250 gram gort. In plaats van 250 gram ha vermout of gort naar keuze kan men dus thans zoowel 250 gram havermout als 250 gram gort koopen. Volledigheidshalve wordt er op ge wezen, dat voortaan op den bon voor havermout naast de gebruikelijke ar tikelen ook havergort en gruttemeel verkrijgbaar zijn op den bon voor gort, voortaan ook gortbloem en grut temeel. DISTRIBUTIE VAN BOTER. In aansluiting op het bon-aanwijzings- bericht voor de week van 7 t/m 13 September 1941 wordt nog medege deeld, dat de bonnen 31, 32 en 33 van de boter- en vetkaarten kunnen wor den vernietigd. Na den slag. Wat er overbleef van een Sovjet-batterij, welke door de Finsche troepen vernietigd werd. (Suomen-Holland). FELLE GEVECHTEN VAN MAN TEGEN MAN Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Sovjetlegers op 2 en 3 September aan het geheele Oostelijke front wederom zware verliezen aan manschappen, voertuigen en ander oorlogsmaterieel geleden. Een Duit- sche divisie maakte bij voorbeeld bij ge vechten 1000 Sovjet-auto's van alle soor ten buit. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: De Duitsche troepen hebben 3 September hun aanval in den Noordelijken sector met succes voortgezet. In dit gebied wierp een Duitsche divisie de vijanden uit goed inge richte stellingen. Als gevolg van het taaie verzet leden deze zware verliezen aan men schen en materieel. Het verzet werd overal in vaak hevige gevechten van man tegen man gebroken. Een andere divisie drong over de geheele breedte van haar gevechts- gebied tot de Sovjetstellingen door. De mannen werden hier in alle deelen van den sector met zware verliezen verdreven. Na de inneming van Reval hebben de Duitsche troepen in het Estlandsche strijd gebied de streek om Reval van verstrooide Sovjet-soldaten gezuiverd. Afzonderlijk op tredende plaatselijke tegenstand werd snel gebroken. Naar van militaire zijde wordt medege deeld heeft het luchtwapen Woensdag de spoorlijnen tusschen Polawa en Charkow op verscheidene plaatsen -verbroken. Op de spoorlijn Konotop-Lgow-Koersk-Orel wer den talrijke troepentransporttreinen ge troffen. Denzelfden dag bestookten Duit sche gevechtsvliegtuigen ook schepen met bommen. In het zeegebied om Öesel ge raakten twee troepen-transportschepen der Sovjets van elk 5000 ton door voltreffers in brand. In het Zuiden van het Ladogameer werden verscheidene kleine transportsche pen met bommen bestookt. Eenige zonken terstond, andere Inleven brandend liggen. Op het visschersschiereiland bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen barakken kampen, troepenconcentraties en batterij - stellingen, ze veroorzaakten groote ver nielingen. In gevechten van verscheidene dagen in den centralen sector werd de honderdste sovjet-pantserdivisie door Duitsche troepen ingesloten. Ondanks herhaalde pogingen om uit te breken werd de divisie, enkele kleine resten daargelaten, vernietigd. Een groot aantal sovjet-soldaten geraakte in gevan genschap. Hun verliezen aan gesneuvelden en oorlogstuig zijn nog niet te overzien. De Duitsche troepen maakten talrijke pantser wagens buit. Duitsche pantserstrijdkrach ten vernietigden in denzelfden sector 1 en 2 September het grootste deel van de 293ste divisie tirailleurs. De sovjet-divisie pro beerde den opmarsch der Duitsche pantser- strijdkrachten door een flankaanval tot stgan te brengen. Dat voornemen werd echter tijdig bemerkt. De Duitsche ge vechtswagens verrichtten een zwenkende beweging en omsingelden de divisie. Deze soldaten werden vernietigend verslagen en leden zware bloedige verliezen. Bovendien werden 5000 gevangenen en groote hoe veelheden oorlogstuig binnengebracht, waarbij 37 stukken geschut, talrijke pant serwagens, voertuigen, machinegeweren en infanteriewapens. Op 3 September ontston den er eveneens in het centrale deel op verscheidene plaatsen nieuwe hevige ge vechten, in den loop waarvan de tegen stander weer tevergeefs sterke formaties pantsertroepen inzette. In samenwerking van alle wapens keerden de Duitsche troe pen alle aanvalspogingen met zware ver liezen voor den vijand. In deze gevechten werden hier in totaal 95 pantserwagens, o.a. wagens van 652 ton, vernietigd of buitge maakt. In den sector van één enkele Duit sche divisie verloor de tegenpartij 62 pant serwagens. Het gebied, dat de Duitsche troepen in den centralen sector hebben be zet werd gisteren gezuiverd van versprei de strijdkrachten. Tijdens deze zuivering werden in totaal 1100 man gevangen geno men. De vliegtuig verliezen der sovjetskrachten bedroegen 1, 2 en 3 September 83, 60 en 86, dus tezamen 229 vliegtuigen. De Duit sche vliegtuigverliezen bedroegen die da gen slechts 9, 2 en 6, dus tezamen 17 toe stellen. INZAMELING VAN OUD METAAL In de Moskousche radio is een oproep gedaan voor de inzameling van oud me taal. De inwoners van de Sovjet-Unie moe ten zoo veel mogelijk oud metaal afstaan, opdat meer vliegtuigen, kanonnen en wape nen gemaakt kunnen worden. Het oude me taal moet onverwijld worden ingeleverd. HET OPTREDEN VAN DE WAFFEN-S.S. In de streek ten Zuiden van Kiew, aldus de Voelkischer Beobachter, vinden wij een soldatengraf. De voorbijtrekkende soldaten sieren het met zonnebloemen voor zij ver der trekken 'door modder en ^tof. Een sol-' datengraf zooals wij er reeds veel gezien hebben, doch de namen op dit graf vor men een symbool van de nieuwe orde, een antwoord op een vraag. Een oude korporaal, die nog in den were1 ioorlog gediend heeft, leest de namen op de kruisen: Hein Müller, Olaf Heltne, Fritz Krogmeier, Will Johan- sen, Sverre Megre, Paul Paulsen, Dirk Do nald de Jongh; hij tuurt langen tijd naar de namen, vertrekt dan en komt opnieuw met een grooten bos bloemen van den vollen zomer en legt ze op den heuvel van de S.S.- mannen uit Denemarken, Vlaanderen, Ne derland, Noorwegen en Duitschland, Het blad beschrijft dan verder het optre den van de Waffen S.S. en in het bijzonder dat een derde deel uit Nederlandsche S.S. mannen bestaat. Het is reeds gedurende 17 dagen in de voorhoede. De Nederlandsche leden van de af deeling zijn volgens den commandant uit stekende mitraileurs- en scherpschutters. Vaak worden ze reeds als aanvoerder van een groep gebruikt en de meesten spreken zoo goed Duitsch, dat men ze ook bij den berichtendienst kan gebruiken. DE STRIJD AAN DEN DNJEPR. Stoottroepen van de Sovjets hebben in de vroege ochtenduren van 3 September pogingen gedaan om over te steken naar den Westelijken oever van de Dnjepr, zoo verneemt het D. N. B. van militaire zijde, het gelukte aan eenige stoottroepen om, gedekt door de duisternis en het onover zichtelijke oeverterrein den Westelijken cever te bereiken. Hier weiden de Sovjet stoottroepen echter zeer snel in de pan ge hakt envernietigd. De overige Sovjet stoottroepen werden nog op de rivier door het vuur van de infanteriewapens en de granaten der artillerie getroffen en ver nietigd vóór zij den Westelijken oever van de Dnejpr hadden bereikt. Alle pogingen der Sovjets om over te steken eindigden met zware, bloedige verliezen voor de bolsjewieken. Zinneloos bombardement door de Engelschen Gistermiddag heeft een Engelsche bommenwerper uit stratosfeerhoogte verscheidene bommen op Rotterdam geworpen. Aangezien een welgericht werpen van bommen van een dergelijke hoogte voor d§ Engelschen theoretisch en practisch onmogelijk is, kon het bombardement slechts geschieden op een wijze, die uit den aard der zaak zware verliezen onder de burgerbe volking tengevolge moest hebben. Er werden dan ook talrijke woonhuizen vernield, resp. min of meer zwaar be schadigd. Voorts zijn door dezen zin- neloozen en militair volkomen nutte- loozen aanval aanzienlijke verliezen onder de Rotterdamsche bevolking ontstaan. Volgens hetgeen tot dusver is vastgesteld, werden dertien perso nen gedood, 49 zwaar- en 36 licht ge wond. Vermoedelijk zijn deze cijfers nog niet definitief daar mogelijk nog slacht offers onder de puinhoopen bedolven liggen.' Op te merken valt, dat deze Brit- sche wijze van oorlogvoering met elk begrip van moraal en Volkenrecht in strijd is en een onschuldige burger bevolking terroriseert, zonder dat daar eenigerlei houdbaar motief voor aan te geven is. De bewering als zou men in strumenten bezitten, om vanuit de ge noemde enorme hoogte toch nog zijn doel te kunnen vinden, wordt door des kundige militaire kringen zonder meer belachelijk genoemd. Zulke instrumenten bestaan niet. Ook de uitkomst van dit soort aanval len bewijst dit ten overvloede. Dit soort luchtaanvallen evenals de nach telijke blindelingsche luchtaanvallen, die reeds zoo vaak vergeefs naar mo raal en recht deden vragen, zijn met sluipmoorden op onbekende en on schuldige voorbijgangers gelijk te stel len. WINTER. Bent u op een snikheeten zomerdag wel eens snipverkouden geweest en dat door een of andere onnaspeurbare oorzaak? Als je op 3 September snip verkouden bent en het is toevallig een zeer heete dag, ben je geneigd dat aan vreemde verschijnselen toe te schrij ven. Het is misschien heel eenvoudig een open raanl geweest, een tochtige winkelruimte of een verraderlijk zuchtje op den hoek van een straat, juist toen ik mijn hoed van het hoofd lichtte voor mevr. de weduwe Stroozak, die ik nog altijd groet vanwege haar drie ongehuwde dochters van tien jaar geleden. Maar de zon schijnt/en het is zoo heet en dus begin ik te den ken aan andere onnaspeurbare oor zaken, welke het verschijnsel van hevig ontstoken neusslijmvliezen af doende kunnen verklaren. En je be gint te denken aan den datum van 3 September toen de oorlog uitbrak. Misschien heeft dat er wel iets mee te maken, want wie vat er nu een kou als de zon hoog aan den hemel staat op een heeten zomerdag? 't Is immers toch zoo'n wonderlijke tijd. Maar nóg wonderlijker is het, dat ik op zulk een dag 8 punten in één etmaal noodig heb om mijn neus te herstellen in georden de staat en 6 asperientjes om in de zomer iets te verdrijven wat' cles win ters is. Voor mij is het winter. En ik verlang naar boerenkool met worst Het verbond van Amerikaansche zende lingen in het buitenland, gevestigd te Bos ton, maakt bekend, dat met het oog op den gespannen toestand alle Amerikaansche zendelingen uit Japan zijn teruggetrokken. BORIS ONTVANGT RAEDER. De Bulgaarsche bladen publiceeren een officieele bekendmaking, dat koning Boris gisteren den opperbevelhebber der Duit sche marine, gro'ot-admiraal Raeder, in gehoor heeft ontvangen. Om half twee gaf de koning ter eere van den vlootvoogd een maaltijd, waaraan verscheiden officieele persoonlijkheden deelnamen. DOODVONNISSEN TE POSEN. De speciale rechtbank te Posen heeft vonnis gewezen tegen 28 vroegere Pool- sche politiebeambten, die betrokken wa ren bij den moord op 672 Volksduitschers. De twee voornaamste beklaagden, een ka pitein en een hoofdwachtmeester der vroe gere Poolsche politie, werden wegens moord in 133 gevallen ter dood veroor deeld. Zestien beklaagden werden ter dood Veroordeeld wegens moord in een of twee gevallen. Twee beklaagden, werden vrijge sproken, acht werden vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De Amerikaansche federale scheep- vaartoverheid heeft bekend gemaakt, dat de eerste Amerikaansche tankboot in Wla- diwostok is aangekomen. Onder sterke politiebewaking zijn gisteren de kunstschatten van den Jood Maurice Rothschild, die van de Fransche nationali teit vervallen is verklaard, uit zijn kasteel in de nabijheid Van Lourdes weggehaald. Onder de kunstvoorwerpen bevinden zich schilderijen van Rubens, Rembrandt, Goya, Watteau, Fragonard, Boucher en waarde volle tapijten. De totale waarde van de Rothschild-verzameling wordt geraamd op 50 millioen francs. Interieur van het Inlichtingenbureau der Ned. Spoorwegen aan het station te Leiden. (Foto v. Vliet)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1