RECHTZAKEN KERKNIEUWS KLOMPERTJE KLOMP, EEN ECHTE HOU ANDSCHE JONGEN Dat zal je wel lukken DINSDAG 2 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURAm TWEEDE BLAD - PAG. 6 Kantongerecht te Lelden Het was gisteren een rustige dag op het kantongerecht te Leiden daar van de vijf tig gedagvaarden er maar ongeveer tien verschenen waren. Zoo had J. C. de W. te L e i d e n zich te verantwoorden, omdat hij zich in de file wachtenden bij den spoorwegovergang aan den Stationsweg, langzaam naar voren ge drongen had om nummer een te worden. Daartoe was hij buiten de file getreden. De ambtenaar was het met verdachte eens, dat het daar ter plaatse een ongeluk kige toestand is. Maar dat is juist reden om zich aan de genomen maatregelen te hou den. Als een ieder de file gaat verlaten om maar vooraan te komen, dan wordt het een janboel. Een ieder moet zich achter de reeds wachtenden opstellen en om dit aan ver dachte te leeren eischte spr. een geldboete van 3 subs. 1 dag. Over acht dagen zal de kantonrechter vonnis wijzen. P. B. te R ij n s b u r g was verschillende malen gewaarschuwd, dat hij zijn woning aan de achterzijde moest verduisteren. Hij had deze waarschuwingen als kennisgevin gen aangenomen, maar niets aan den toe stand veranderd. Ja, toen kwam er na tuurlijk een verbaaltje, dat hem thans vijf gulden kost. J. v. d. M. te R ij n s b u r g heeft konijnen «n deze beesten eten gras, dat v. d. M. rus tig. zonder toestemming op een weide ging snijden, zonder toestemming van den eige naar, wien zulks verdroot en die zich daar om verdekt had opgesteld, met het resul taat, dat hij den dader op heeterdaad be trapt had. Deze was warempeltje nog gaan dreigen ook, hetgeen de eigenaar van de weide het toppunt had gevonden. De ambtenaar vond zulks ook en hij eischte dan 'ook een geldboete van f 10 subs. 10 dagen. Gezien d'e slechte geldelijke omstandig heden van verdachte werd het .vonnis drie gulden of een dag. M. H. W. W. te N o o r d w ij k-B innen had des avonds in donker zijn rijwiel voor zijn huis laten staan. Toen hij een poosje later eens ging kijken naar zijn- vehikel bleek dit verdwenen te zijn. Schrik bij on zen vriend. Hij op een holletje naar de po litie. Vreugde, omdat deze zich oyer het stalen ros had ontfermd. Schrik toen er een bonnetje werd uitgeschreven. De ambtenaar vond, dat een ieder zijn fiets in donker binnen moet halen, want anders gebeuren er ongelukken met de voorbijgangers. Tien gulden boete werd de eisch en het vonnis 7 subs. 5 dagen. Mej. A. C. M. G. en A. J. K. beiden uit den Haag waren rustig, te zamen in een hooiland te Voorschoten gaan wande len net of er nergens anders gewandeld kon worden. Aan het hooi was zulks niet ten goede gekomen en bovendien mag het niet. Elk zal drie guldentjes moeten dokken. H. van M. uit Dordrecht was op 13 Juni te Zoeterwoude aangetroffen in een bootje, terwijl hij een groote hoeveelheid wargaren en netten bij zich had. Hij probeerde te doen gelooven, dat hij deze dingen „zoomaar" by zich had. Hij behoeft zich voortaan nergens meer zorg over te maken want het heele spul, ter waarde van 40 werd verbeurd ver klaard en nog 3 gulden boete. M. J. A. H. uit L e i m u i d e n was met zijn dochter mej. A. H. naar een verjaar- partijtje geweest en daar was het zoo ge zellig geweest, dat hij des nachts om 2 uur op straat had geloopen. Hij vertelde, dat hij zich best had kunnen verstoppen, maar om de eer van zijn doch ter te redden bij haar gebleven was. De ambtenaar vond het goedkooper om tot vier uur feest te vieren, want nu zullen vader en dochter gezamenlijk tien gulden moeten offeren. Mej. van D. te A1 p h e n a. d. R ij n had het nog erger gemaakt, want zij was des nachts, om een uur, in haar eentje op den Morschweg te Leiden aangetroffen, hetgeen ver van Alphen is te noemen. Wat zij daar deed wilde zij niet zeggen. Gaf niets, want het werd toch 5 of 3 da gen. De visschers J. v. d. P. en F. van D. te Kat w ij ka. Zee waren des morgens om 5 uur in de duinen te Noordwijk aange troffen. Ze probeerden te vertellen, dat zij daar aan het wandelen waren, maar nader aan den tand gevoeld Wilden zij toevallig voorbij komende konijntjes verschalken. Ook zij zullen drie guldentjes ttioeten dok ken of anders twee dagen gaan zitten. Haagsctte Politierechter DE JAPONNENDIEFSTALLEN BIJ C. A. TE LEIDEN. Zware straffen opgelegd. De Officier van Justitie had de vorige maal nog gewaarschuwd, dat de japonnen- diefstallen by C. en A. te Leiden voortaan zwaar gestraft zouden worden. En deze waarschuwing is heden in een daad omge zet. Een ieder, die een japon steelt of gesto len heeft, gaat onherroepelijk de gevange nis in, minstens voor een maancl. Twee L e i d s c h e dames waren de eer sten, die dit ondervonden. Mej. D. W. en Mej. de B. waren dè zaak van C. en A. binnen gewandeld, waarbij mej. W. de japon had weggenomen, ter wijl mej. de B. vertelde hoe zij zulks het beste kon doen en hoe het het minste in de gaten zou loopen. Het advies was waardeloos gebleken, want de dames waren tegen de lamp ge loopen, oftewel op heeterdaad betrapt. Thans was er berouw in overvloed en aan tranen seen gebrek. De Officier vond dat al deze dingen veel te laat kwamen. Spr. heeft al meer als zijn meening verkondigd, dat het absoluut uit moest zijn met deze japonnendiefstallen. Steeds zwaarder zullen de straffen wor den. Thans werd de eisch tegen elk een maand gevangenisstr. De Politierechter was het volkomen met dezen eisch eens en veroordeelde elk der dames tot een maand gevangenisstraf. Voor de verleiding bezweken. Het is wel een bijzonder domme daad geweest, die een brievenbestellen te Leiden als ambtenaar van de P. T. T. heeft uitgehaald. Trots het feit, dat hij een schit terenden staat van dienst heeft, 21 dienst jaren met een blanco aanteekeningenlijst, was hij op 26 Mei voor de verleiding be zweken, alleen door het feit, dat er thuis geen thee was. Toen hij sorteerdienst had, had hij uit een briefpakketjo van Vcrkouw en Stokhuizen een luttel pakje thee geno men, misschien ter waarde van enkele dub. beitjes. Het feit was uitgekomen en S. was dade lijk ontslagen trots zijn prachtigen staat van dienst en zijn vele dienstjaren. Het be drijf van de P. T. T. mag en kan zooiets niet toestaan. Verdachte bekende het feit volmondig en toonde veel berouw, terwijl hij niet begreep, hoe hij ooit zoo stom heeft kunnen zijn. De Officier wees er op, dat een ambte naar der P. T. T. dus ook een brievenbe steller in de eerste plaats aan de verleiding weerstandmoet bieden. Voor een pakje thee van 40 cent heeft hij alles vergooid en is hij alles kwijt. Bo vendien legt de Justitie nagenoeg altijd nog gevangenisstraf op, als zulk een feit berecht moet worden. Er zijn echter uit zonderingen en spr. vond, dat hier zulk een uitzondering bestond, gezien het zeer gunstige rapport en het feit, dat verdachte nog nooit een strafbaar feit begaan heeft. Alleen om deze redenen werd de eisch een geldboete van f 50 subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger was den Officier- dank baar voor dit requisitoir, dat zeer men- schelijk is. Er bestaat nog een heel kleine kans, dat het lichaam der P. T. T. verdachte voor waardelijk zal kunnen straffen voor dit feit, maar dit is alleen mogelijk als de rechter hem geen gevangenisstraf geeft, maar een geldboete. Pleiter hoopte, dat de Politierechter, re kening houdende met het gezin van ver dachte, hem en de zijnen dezen kans wilde geven. De Politierechter wilde verdachte deze kans niet onthouden en veroordeelde hem tot een geldboete van f 50 subs. 25 dagen. Zoowel verdachte als de Officier deden af stand van hooger beroep. Bijtijds berouw gekregen. De zaak van mej. B. echtgenoote V. te Leiden lag even anders en aan deze kleinigheid had zij het te danken, dat de gevangenisdeuren nog niet achter haar dicht vielen. Ook zij had bij C. en A. een japon gestoien. Zij was werkelijk van plan geweest om een japon, te koopen, maar, aangezien zij 'ze te duur vond, had zij zulk een dure japon in haar tasch gestopt en was den winkel uitgewandeld. Net was zij op straat of zij kreeg spijt van hetgeen zij gedaan had. Met het oogmerk de japon weer stiekum weg te leggen was zij op nieuw den winkel binnengestapt. Hoe zij het ook probeerde zij zag maar geen kans om de japon ongezien kwijt te raken en ten einde raad was zij zich zelf maar bij een der winkeljuffrouwen aan gaan geven en had gezegd, dat zij een ja pon had gestolen. De Officier vond dit berouw nu wel heel mooi, maar niettemin had zij toch maar een japon gestolen. Ook hier eischte spr. een maand gevangenisstraf. Rekening houdende met het feit, dat zij werkelijk berouw van haar daad had en zich zelf aangegeven heeft, werd het von nis voor ditmaal een geldboete van 40 subs. 40 dagen. Hij wilde gaan trouwen. De groenten kweeker W. Th. H. te Ka t- w y k aan Zee was verloofd en wilde gaan trouwen. Het geld ontbrak blijkbaar in voldoende hoeveelheid. Daarom had hy in Mei van dit jaar een Gazellerijwiel weg genomen vanuit een brandgang van een perceel aan den Rijnsburger weg te Oegst- geest. Voor een flinken prijs had hij de fiets vervolgens verkocht. De Officier vond, dat verdachte blij mo< b« rij i. dai hij niet voor de volle ka mer der rechtbank terecht moest staan. Thans voor de Politierechter kon spr. niet meer eischen dan zes maanden gevangenis straf. De Politierechter veroordeelde tot vijf maanden gevangenisstraf, zoodat inplaats van trouwen, verdachte iets anders te wach ten staat. De koopman Th. D. L. D. tee Wasse naar had bij v. d. K. te Wassenaar tien veilingkisten Weggenomen met het oog merk, om als hij nieuwe kisten groenten kocht geen statiegeld te betalen, maar de Radio-programma PATER G. HESSE O.F.M. Op zestigjarigen leeftijd is in het zieken huis St. Joannes de Deo te Haarlem in den nacht van Zaterdag op Zondag de weleerw. pater G. Hesse O.F.M. na voor zien te zijn van de laatste H. Sacramenten overleden. Ruim drie en een half jaar is pater Hesse in de H. Hartparochie in het Kleverpark aldaar werkzaam geweest. Hedenavond om zeven uur zullen in de parochiekerk de Metten worden gezongen. Woensdagmorgen worden om zeven uur, half acht, acht en negen uur de stille Uit vaartdiensten gehouden. Om tien uur wor den de Lauden gezongen, waarna om half elf de Plechtige H. Requjemmis. De be grafenis geschiedt des middags om drie uur op het kloosterkerkhof van het Missie college St. Willibrordus te Katwijk aan den Rijn. Benoemingen Bisdom den Bosch. Z. H. Exc.* mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, heeft op verzóek van den hoogeerw. pater Provinciaal der Minderbroeders benoemd tot kapelaan te Nijmegen (H. Franciscus) den weleerw. pater G. Chr. M. A. van Waesberge met gelijktijdig eervol ontslag aan den wel eerw. pater P. Bakker O.F.M.; tot kapelaan te Megen den weleerw. pater G. C. Claes- sens O.F.M. met gelijktijdig eervol ontslag aan den weleerw. pater N. J. J. Heereveld O.F.M. Pastoor dr. I. Onings Zondag is de nieuwe pastoor van de parochiekerk van St. Antonius en Lode- wijk aan de Princessegracht te 's-Graven- hage, pater dr. I. Onings, door den deken mgr. v. d. Tuyn geïnstalleerd. VLIEGTUIGONGELUK IN FRANKRIJK. Dertien dooden. Een Fransch passagiersvliegtuig is gis teren op weg naar Toulouse in het meer van Bolmon gestort. Alle dertien inzitten den kwamen om. Onder hen bevond zich een lid van de Fransch-Italiaansche wa»- penstilstandrcommissie. By Tablade in Spanje is gisteren een trein als gevolg van een verkeerden wis selstand ontspoord. Twee treinen vielen omver, waarbij negen personen om het le ven kwamen. Talrijke reizigers werden le vensgevaarlijk gewond. gestolen kisten in te leveren. Volmondig gaf hij toe, dat het niet de eerste maal geweest was, dat hij dergelijke dingen deed. De Officier vond, dat het euvel van het stelen van veilingkisten hand over hand toeneemt. Daar moet een einde aan komen en daar om werd de eisch zes weken gevangenis straf. De Politierechter veroordeelde hem tot een maand gevangenisstraf. WOENSDAG 3 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofcftnrnuziek. 7.45 Och tendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 8.15 Gewijde muziek, (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoon muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre trio. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B.- N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Groninger Orkestvereeniging en soliste. 2.15 Ensemble Amendo. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang, piano'en gra- mofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (Voor bereid door de Christelijke Radio Stich ting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gra mofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.15 Voor. de binnen schippers. 6.30 De speellieden en Kla ver Drie. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volkszang met pianobegeleiding. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Cyclus Volksgezondheid. 8.30 Gevarieerd pro gramma (e.o). 9.30 Gramofoonmuziek. 9 45 B.N.O." Nieuwsberichten. 10.00 10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: The Dutch achievements in the Netherlands Indies. HILVERSUM II. 301.5 M. 6 45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.; Nieuwsberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Orgelconcert (e.o.). 10.40 Voordracht. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Romancers en solist. 1.45 Schrammelkwartet en solis te. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Eigen opnamen. 4.00 Het Hollandsche Trio en gr am ofoonmuziek. 5.00 Wijdingswoord. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orgelconcert en zang. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 7.00 Ac tueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmu ziek. 7.45 In en om de N. S. B. (Voor bereid door de N. S. B.). 8.00 le acte van de opera „Die Zauberflöte" (e.o.). 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.0510.15 Gramofoonmu ziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma; 5 45—22.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Centrales 23.00 —24.00 Duitsch Programma. ,3e en 4e ProgTamma: 7.0024.00 Duitsch Programma. 4. Klomp-irtje gleed languit op den grond, gelukkig zonder zich te bezeeren, maar, wat het ergste was, toen vader Klomp zijn zoon weer op de been geholpen had, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn geld weg was. En. ze waren nog al zoo blij ge weest 5. Waar ze ook rond keken, nergens was er meer spoor van de bankbiljetten te ont dekken. Het leek wel, of ze eensklaps wa ren weggetooverd. Vader Klomp en zijn zoon zochten en zochten, wat ze maar kon den, maar het geld was weg en bleef weg. 6. Wat nu te doen? Het beste was, zoo s^ond vader Klomp, om maar weer naar de haven te gaan en van den steiger af te be ginnen alles weer haarfijn na te kijken, want het was toch onmogelijk, dat al die bankbiljetten lucht waren geworden. Ze moesten terecht komen. DUITSCH RIJKSPROGRAMMA VAN WOENSDAG 3 SEPTEMEBER. Het Schneiderhan-kwartet speelt in een kamermuziek-programma van 11.0011.30 uur het Lerchenkwartet van Joseph Haydn en een nagelaten werk in c-moll van Franz Schubert. In een vroolijk programma over den zen der Frankfurt werken mee: Lilly Traut- mann en Lizzy Waldmueller (sopraan), Franz Fehringen (tenor), Anton Inkamp ^bas), het groote orkest van den rijkszen der Frankfurt onder leiding van dr. Rein- hold Merten en het kleine orkst van den rijkszender Frankfurt onder leiding van Franz Hauck. Van 20.1520.50 uur koorzang: „Met zui vere stem". Achtereenvolgens frontberich- ten. Werken van volksche meesters worden uitgezonden van 21.1522.00 uur Rainer Grund, (klarinet) Adolph Niegsch (piano), en een groot radio-orkest onder leiding van Ernst Josef Topitz spelen melodieën van Lortzing, Schubert, Weber en Strauss e.a. De liturgie der Kerk WOENSDAG 3 September. Mis v. d. vo rige Zondag: Respice. Geen Gloria. 2e ge bed A Cunctis; 3e voor,alle overledenen (zie eerste requiemformulier); 4e (naar keuze van den priester;) 5e voor den vre de. Kleur: Groen. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 36) Maar voor iets moet je mij vandaag tyd laten, Mathias, voor Frans! Ik moet het hem zeggen, heel gauw zeggen! Het zal mij zwaar vallen. Die goeie jongenOch, Mathias, waarom moet dat toch? Ze hield met spreken op. Had zij niet in een uur van vertwijfeling eens hetzelfde meegemaakt? En nu was het geluk tot haar gekomen. Misschien kwam met Frans al les ook nog eens in orde en werd hij ook gelukkig. Wat wou je zeggen, Liska? Het viel mij alleen maar in, zij streel de zijn hand, wat ik reeds vroeger eens dacht: waarom moet het geluk van den eenen mensch altijd opgebouwd worden op het ongeluk van een ander? Je bedoelt jezelf en mij? En je vriend Frans Thun? Ja, Mathias. Het was toch veel mooier. wanneer niet altijd weer een ander ontbe ren moest, wanneer men'zelf wat geschon ken kreeg. Zou dat werkelijk mooier zijn, Liska? Oppervlakkig bezien, ja. Maar geloof je niet, dat menschen alleen maar beter wor den door zelfoverwinning, door ontbering en afstand doen? Ongelukkig beminnen is misschien ook een voorrecht der jeugd. Liefde te overwinnen en nieuwe krachten te krijgen is dé plicht van den volwas sene. Zooals ik de jongelui van tegenwoor dig zie, kunnen zij aan een ongelukkige liefde niet meer te gronde gaan. Toch, Mathias, ik geloof van wel! Neen, jij ook niet! Ik ben er vast van overtuigd, dat, wanneer ik niet teruggeko men was, jy je liefde op de een of andere manier te boven was gekomen. Je zegt het zoo. Mathias, alsof je het bijna gewqnscht had. Niet verkeerd begrijpen, Liska. Ik wil niet voor jou alleen een kaars opsteken. Ik geloof alleen, dat het voor ons in 't alge meen een zeer aangenaam gevoel is, dat jullie meisjes niet uitsluitend meer alles van de liefde verwachten. Dat jullie sterk genoeg zijn om te werken erv je op jezelf in te stellen, jezelf te zeggen, dat het le ven ee veel waard is dan dat men het om één hopelooze liefde mislukt mag ach ten. Omdat jullie dat nu kunnen, staan jul lie in zekeren zin veel dichter bij ons dan vroeger. Want wij, mannen, weten al lang, dat men leven moet en zich 'weten te hand- I haven, onverschillig of men het geluk be reikt. dat men bereiken wilde, of niet. En I daarom geloof ik ook, dat alles met je vriend in orde zal komen. Daardoor geef je mij een grooten troost, Mathias! Want ik zag er erg tegen op om met Frans te praten. Heerlijk, dat je mij zoo in alles helpt. Ik wil niet anders, kindje. Spreek ge rust met je vriend. Maar ik geloof, dat je hem onderschat. Die komt het wel te bo ven en wordt wel weer zichzelfHet zal hem wel lukken! Aan die woorden van Mathias moest Lis ka denken, toen zij met Frans het voorge nomen onderhoud had op Steffa's en haar kamer. Hij werd heel bleek, toen zij het hem van Mathias vertelde. Zijn lachend gezicht kreeg een smartelijke uitdrukking. Maar het was meer een trek van een moe dig zich overgeven dan van een kwaad niet- begrijpen. 4 Ik heb. het wel geweten, Liska, dat je mij niet zoudt toebehooren. Ik heb me dat zelf al lang gezegd. Ik heb bijna op dit oogenblik gewacht. Maar nu, nu het er eindelijk is doet het toch wel veel pijn. Jij was zoo heelemaal alles, wat ik mij van een vrouw droomde. Hij stond op en ging voor het veneer staan. Lis^a bleef rustig zitten. Zij wist, dat ze hem nu met zichzelf in het gereede moest laten komen., Zij voélde, hoe hij leed. Maar ze had de echo van Mathias' J woorden in haar hart. Daarop vertrouw- I de zij. Mathias had meer menschenkennis dan zy. En voor alles wist hij uit zijn eigen ervaringen en die van zijn tijdgenoo- ten, hoé het lukt ontgoochelingen te boven te komen. Frans, zei ze eindelijk heel zacht, want zijn zwijgen duurde haar te lang, mis schien moest ik niet over Mathias spreken op dit oogenblik. En toch heb ik het ge voel, dat ik je vertellen moet wat hij van je gezegd heeft. Wat heeft hij dan van me gezegd? Het zal je wel lukken dit alles te bo ven te komen! En ze vertelde den jeugdvriend alles wat Mathias aangaande hem gezegd had. Frans keerde zich om. Gelijk had hij, Liska, heelemaal. Wij jonge menschen van heden, gaan aan een ongelukkige liefde niet te gronde, al zou ze ook nog zoo diep zitten. Want we zijn zoo veel, dat erger is, te boven moeten komen. En wij hebben nog zoo heel veel voor den boeg. Niets dan strijd om ons heen en voor ons zelf! Het zou bijna be lachelijk zijn, wanneer wij slechts aan ons-, onze persoonlijke gevoelens en ons geluk zouden denken, terwijl er 'n nieuwe maat schappij in wording is en ons vaderland worstelt om zijn plaats in de rij der vol ken terug te krijgen. Dat, Liska. heb ik mijzelf al wel honderd keer gezegd gedu rende al die weken, dat ik begon te voe len, dat je mij niet zou toebehooren. Wel iswaar doet het daarom op 't oogenblik niet minder pijn. Maar daarom zal ik den strijd met mezelf toch niet uit den weg gaan. Dat moet je ook niet je zal hem winnen ook. Het zal je wel gelukken! Dat zal het ook, Liska. Maar daar is I alleen tijd voor noodig. Maar, niet waar, heelemaal hoef ik je toch niet op te ge ven? Je vriendschap blijf ik toch houden. niet Liska. Ik zou mij niet 'in kunnen den ken, dat een uit ons kringetje heelemaal voor ons verloren was, Wij hooren immers allemaal bij elkaar. Ja, Frans, vrienden, kameraden, blij ven we altijd. Ze stond op en lei haar handen op zijn schouders, terwijl ie hem diep in de oogen keek. Liska, zei hij. Toen nam ze zijn gezicht tusschen haar handen en gaf hem een zusterlijke kus. Er was iemand aan de deur. Haastig maakte Liska zich van Frans los. Daar is Steffa, zei ze, die weet nog van niets. De deur ging open. Zoo, zijn jullie beiden hier? vroeg Steffa. Ik kwam Gudrun tegen en heb haar meegebracht. Gudrun, die binnenkwam, keek van Liska naar Frans. Goeden dag, zei ze verlegen. Stoor'ik? Dan ben ik zoo weer weg! Liska ging lachend naar haar toe. Maar natuurlijk niet, Gudrun. Je hoort toch bij ons! Ze sloeg haar armen om Gudrun. Het zonlicht scheen op de gezichten der beide meisjes. Wat lijken die op elkaar, dacht Frans. Toen trad hij op Gudrun toe om haar te begroeten. EINDE.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5