S)e ScldócHcSoii/ïci/iit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5uiee jacvi omlag, De Finsche Lotta's DUITSCHLAND fMomentje DINSDAG 2 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10040 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. MORGEN is het twee jaar geleden, dat Engeland aan het Duitsche Rijk den oorlog verklaarde. Hiermede had de ontwikkeling der histo rische periode, welke in Versailles een aan vang had genomen, haar noodlottige en on afwendbare afsluiting gevonden in een con flict, dat geheel Europa in zijn gevolgen zou betrekken en ook ons land niet onbe roerd zou laten. Het was aanvankelijk een vreemde oor log, een oorlog, waarvan de strategie totaal afweek van die uit den wereldoorlog en van hegeen wij ons in onze verbeelding hadden voorgesteld. De Duitsche legers wierpen met felle en bliksemsnelle slagen de Polen overhoop, die tevergeefs uitzagen naar den beloofden militairen bijstand van Engeland en Frankrijk. In het Westen bleef het bij schermutselingen; het gaf den in druk alsof de oorlogvoerenden als katten om de heete brei van de Maginot- en Sieg- friedlinie heendraaiden, voorachtig tastend om zich niet te branden. In het voorjaar van 1940 namen de Duitsche armeeën echter hun verbazingwekkende initiatieven en sindsdien zijn de verrassingen ook verder niet uitgebleven, totdat de jongste wending den strijd deed stijgen tot gigantische af metingen: de botsing van de millioenenle- gers over de Sovjet-Russische grenzen. Een terugblik werpend op de beide afge- loopen oorlogsjaren, constateert de „Mili- tafische Korrespondenz aus Deutschland", dat het militaire initiatief, waartoe Enge land met zijn oorlogsverklaring in de oogen van de wereld de verplichting op zich had genomen, ofwel niet aanwezig was, ofwel in het begin mislukte ofwel door een pre ventieven Duitschen aanval in de kiem ge smoord werd. Hoe plannen voor Britschc initiatieven van Duitsche zijde tijdig voor komen werden, trad bijzonder duidelijk aan het licht bij de landing van Duitsche troe pen in Noorwegen en bij den Duitschen "op- marsch naar den Balkan. In beide gevallen zag het er naar uit, als of Engeland het initiatiëf tot handelen in handen had genomen. De Britsche troepen hadden zich bij deze gelegenheid reeds in beweging gezet, de operaties waren al be gonnen. Daar deed Duitschland een tegen zet, zoo verrassend en zoo doeltreffend dat uit het Britsche aanvalsvoomemen een verdediging en daarmede een overwinning voor Duitschland ontstond. In de twee ge vallen, waarin Engeland reeds tot den sprong klaar stond, om Noord- en Zuid- Europa te bezetten en door een nieuwe be dreiging in de flank aan den oorlog een be- slissenden keer te geven, zijn deze Britsche ondernemingen met een volledigen aftocht uit Europa geëindigd. Zoo heeft de Duit sche weermacht, gesteund door een eens gezind front in het vaderland, in de twee afgeloopen oorlogsjaren Europa volkomen weten te bevrijden en de actie steeds aan zich weten te houden. Terwijl de wereldoorlog alle kenmerken droeg van een wederzijdschen afmattings oorlog, is deze oorlog een strijd van succes en opbouw, in welks verloop de eene partij, n.l. het Duitsche rijk, door zijn overwinnin gen voortdurend wint aan macht en vrij heid Van handelen. Het Duitsche rijk, dat aan het begin van den oorlog aan alle fronten be dreigd en sinds het dictaat van Ver sailles van rijke gebiedsdeelen beroofd was, staat thans met een nooit vermoei de kracht aan prestatievermogen, ver bonden met de Europeesche staten,-in den strijd tegen den erfvijand van alle beschaving, tegen het bolsjewisme. Zonder dat ooit een vijandelijke soldaat Duitschland betreden heeft, heeft het Duitsche rijk Dantzig, West-Pruisen, den Warthegouw, Oost-Opper-Silezië, Elzas en Duitsch Lotharingen,heroverd of onder zijn bestuur geplaatst. Behalve de landen als Zwitserland, Portugal, Zweden en Turkije, die volharden in een correcte neutraliteit, nemen %lle Europeesche landen ofwel als militaire •bondgenooten, ofwel door het sturen van vrijwilligers, aan het groot Euro peesche conflict met het bolsjewisme deel. Italianen, Finnen, Roemenen, Slowaken en Hongaren, alsmede vrijwilligers uit Spanje, Kroatië en Nederland, staan in wa penbroederschap met de Duitsche weer macht. Van de kusten van Noorwegen tot de Pyreneeën echter bezit dit Duitschland, dat voor en met Europa tegen de Sovjet- Unie strijdt, alle steunpunten in den oor log tegen het land, dat twee jaar geleden dezen oorlog ontketend heeft; een oorlog, die thans aan de Engelsche leiding geen enkele kans meer biedt, om invloed uit te oefenen op de nieuwe ordening van Euro pa door een militair optreden op Euro- peesch grondgebied. Tot zoover de „Militarische Korrespon denz". Het katholieke Italiaansche blad „Awenire" besluit een beschouwing over de afgeloopen oorlogsjaren als volgt: De Engelschen en Amerikanen geven toe, in Versailles en Genève fouten te heb ben gemaakt, maar zij zijn nog steeds aan hangers Van de formules van een „inte graal Versailles" en van een eenzijdige ontwapening. Hun moreele standpunt wordt stellig niet versterkt door hun bondgenootschap met het bolsjewisme. Op de Atlantische verklaring van Churchill en Roosevelt heeft de spil het duidelijke ant woord gegeven, dat Duitschland en Italië tot de eindoverwinning zullen strijden, om Europa van het bolsjewisme te bevrijden en een economische solidariteit en de vrijheid der naties tot stand te brengen op den grondslag van een nieuwe rechtsorde in de wereld en een rechtvaardiger verdee ling der rijkdommen der aarde." Op de onmiddellijke voor-geschiedenis van den oorlog komen wij morgen nog na der terug. Op d? klippen in de buurt van Helsinki staat een zware luchtdoelbatterij. Aan den voet van den heuvel zitten dertig soldaten voor de kantine. Zij zijn moe, men ziet het him aan. Zij hebben een zwaren dienst en een grooten dorst, daar het zeer heet is. Vier meisjes zorgen ervoor, dat zij wat te eten en te drinken krijgen. Een van de meisjes is bezig een berg keukengerei schoon te maken en tusschen haar en de soldaten vliegen vroolijke opmerkingen heen en weer. Zij heet Ragna, heeft kort geleden haar eindexamen gedaan en meld de zich toen aan bij de „Lotta's". Sindsdien is zij de „keukenlotta". De uniform der Lotta's is niet bijzonder mooi. Maar dit is ook niet debedoeling. Toen de Lotta's een keus moesten doen, was de hoofdzaak, dat de uniform goed koop, vrouwelijk en praktisch moest zijn. In de eerste plaats goedkoop, \yant iedere Lotta moet haar uniform zelf betalen. Het beginsel der Lotta's is, alles voor het volk en zoo min mogelijk voor zichzelf. De staat geeft aan de Lotta-Svaerd-organisatie slechts genoeg geld, om ongeveer 400 man tels in het jaar te kunnen koopen. Al het overige moet zij uit eigen middelen opbren gen. De organisatie zelf kost niet veel. Al leen de 23 secretaressen van de verschil lende afdeelingen, de generaal-secretaresse en de voorzitster van het centraal-bestuur krijgen een salaris. Alle anderen werken voor niets. Wanneer zij naar het front gaan, ontvangen de Lotta's een daggeld van 7 tot 12 Finsche mark, ongeveer 20 tot 35 cent. Wat is Lotta Svaerd? Eigenlijk een vrou welijke orde, die een marketenster tot schutspatrones.heeft! Lotta Svaerd ging in de 18e eeuw als marketenster met haar man mee in den oorlog tegen de Russen. Toen haar man was gesneuveld, bleef zij moederlijk voor de soldaten zorgen. De he- dendaagsche vrijwillige vrouwenorganisatie in Finland heeft haar naam aangenomen en laat door haar leden al die plaatsen in nemen, waarvoor vrouwen geschikt zijn. Deze geheel vrijwillige organisatie omvat 110.000 actieve en 23.000 passieve Lotta's en beschikt verder nog over 30.000 jeugd- lotta's. De actieve Lotta's vervullen haar verschillende'plichten, de passieve Lotta's, die om de een of andere reden niet kunnen medewerken, betalen een bijdrage en de jeugd helpt de actieve Lotta's, zooveel zij kan. De organisatie Lotta Svaerd en het Fin sche „Schutzkorps" behooren tezamen. Het „Schutzkorps" is «de vrijwillige militie van het Finsche volk, die met den vrijheids strijd 1918 begon. Hieruit is het geregelde Finsch--; leger ontstaan. Het „Schutzkorps" bleef echter bestaan. Het centraal bestuur der Lotta's onder voorzitterschap van juffrouw Iukkonen heeft te Helsinki haar zetel in het zelfde huis als het „Schutzkorps". In de 23 sec ties, 641 onderafdeelingen en 1632 dorps- afdeelingen is de verbinding tusschen „Lot ta" en „Schutzkorps" even nauw als in het hoofdkantoor. In oorlog en vrede werken zij steeds samen, zoodat wanneer het ernst is, dadelijk een groote organisatie klaar staat. De verschillende afdeelingen van de „Lotta's" zijn voor het leger onontbeerlijk. De veldkeuken-afdeeling zorgt voor de ver pleging van de soldaten, bij manoeuvres zoowel als in den oorlog. De z.g. „Keuken- lotta's" behoeven echter niét aan het front dienst te doen. Zij hebben echter een kook school-opleiding genoten, zoodat zij precies weten, hoe zij voot een bataillon moeten zorgen. Ook de Lottfs van het Roode Kruis krijgen dezelfde zorgvuldige opleiding. Ook zij zijn tijdens den vrijheidsoorlog ont staan, tóen er nog geen militaire hospitalen en geen Finsch Roode Kruis bestonden. De „Pleeglotta's" zijn ziekenverpleegsters, die over eigen hospitalen beschikken, welke uit eigen middelen worden betaald. Verder is er een groep, die voor de uitrusting van de soldaten zorgt, uniformen naait en voor raden opstapelt. Tijdens den win terveld tocht moesten b.v. plotseling een groot aantal sneeuwhemden worden vervaardigd. De vierde af deeling staat in bijzonder nauw verband met de militaire overheid en' helpt bij het bezetten van posten in den tele graaf-, post- en radiodienst. Dit gaat alles vrijwillig. Ook bij de luchtbescherming zijn zij behulpzaam. Deze afdeeling zorgt tevens voor de invalieden, voor nagelaten betrek kingen van gesneuvelden en voor de vluch telingen. Hun taak is na het einde van 'den winterveldtocht bijzonder groot geworden, met name, toen de vluchtelingen uit de door Rusland bezette gebieden het land binnenstroomden. Het geld voor al deze werkzaamheden komt binnen door vrij willige bijdragen. Vele Lotta's hebben reeds een eereteeken gekregen, maar geen enkele draagt een rang-onderscheidingsteeken. Zij hebben al len haar taak en haar plichten en zijn daar toe in het bezit van de noodige volmach ten, maar niemand heeft 'een titel of een rang. Men kan dus in deze organisatie geen carrière maken, maar slechts zijn plicht doen. De Lotta's worden zoo min mogelijk in de oorlogsgebieden gebruikt. Alleen zij. die in de grensgebieden wonen, blijven daar vrijwillig, zoolang er in haar buurt nog Finsche soldaten zijn. Zoo bleven er ook vele Lotta's vrijwillig in de belangrijkste veldhospitalen. De organisatie Lotta Sveard is e.en vrou welijke orde met strenge zedelijke begin selen en voorschriften. Zij is ontstaan door den vasten wil van het Finsche volk: te leven en te blijven bestaan. V Gewenscltte veranderingen Een krachtiger gezag. Dit is reeds lang een wensch geweest, welke leefde onder een groot deel van het volk. Een krachtiger gezag. Dit beteekende practisch, dat er meer recht en macht mèest zijn bij hen, die de eigenlijke uit voerders zijn van het gezag. Om dit te bereiken moest er voor ons is dit zonne klaar meer persoonlijke verantwoorde lijkheid in het besturen en regeeren wor den gebracht, moest er recht en macht van de „de helft plus één" worden overgehe veld naar den persoonlijken gezagsdrager. Dit alles stond voor-ons en velen vast ook reeds vóór den oorlog. Nu, in dezen geweldigen tijd, maken deze denkbeelden in-eens groote sprongen voorwaarts. Daarvan moeten wij niet te veel schrik ken! Zeker, wij moeten bij dit alles onze be kende nuchterheid niet verliezen en gaan „door-draven" wat heel iets anders is dan met gestrekten pas voorwaarts mar- cheeren. Wij moeten het nieuwe zien en beoordeelen in het licht van oude gezonde idealen. Een gezonder volksinvloed. Ook dit is voor velen een bekende klank van vóór den oorlog. De volksinvloed vertoonde vele ongezonde plekken, die om saneering riepen. Velen zagen dit duidelijk in, doch de geneesmiddelen werden niet met den grootst mogelijken en door den ziekte toestand vereischten spoed toegediend. In den nieuwen tijd zal er niet lang gedraald k u n n e n worden met het aanbrengen vai^ die noodzakelijke saneering. Wij bedoelen met deze korte opmerkin gen de overtuiging te verdiepen, dat eigen lijk niemand het onveranderde en ongewij zigde oude terug kan wenschen niemand althans der velen, die ook reeds vóór dezen geweldigen tijd inzagen, dat er veel veran derd-en gewijzigd moest worden, dat er met name moest komen: een sterker gezag en een gezonder volksinvloed. HET COLLEGE VAN TOEZICHT OP DE UITVOERING DER ZIEKTEWET Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken is wijziging gebracht den algemeenen maatregel van bestuur betreffende het college van toezicht op de uitvoering van de ziektewet door de erkende bedrijfsver- eenigingen. Thans is bepaald, dat, indien de werkgevers- of ".'erknemersyereenigin- gen, op wier voordracht tweederde van het aantal leden van dit college is benoemd, worden opgeheven, het lidmaatschap van de op voordracht dier opgeheven vereeni- gingen benoemde personen vervalt. De Secretaris-generaal van Jiet Departement benoemt in him plaats nieuwe werkgevers-, onderscheidenlijk arbeidsleden. Voorts heeft de Secretaris-Generaal be paald, dat, in die door het ontbreken van werkgevers- en of arbeidersleden in het bestuur van een bedrijfsvereeniging ge vaar bestaat, dat de bedrijfsvereeniging haar taak niet naar behooren kan voort zetten, het college van toezicht bevoegd is, de noodige maatregelen voor de voort zetting van de werkzaamheden der be drijfsvereeniging te treffen, b.v. door de bestuursbevoegdheid op te dragen aan den administrateur der bedrijfsvereeniging. VERKOOP OF AFLEVERING VAN BOUWMATERIALEN De directeur van het Rijksbureau voor Bouwmaterialen deelt, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal van het Depar tement van Handel Nijverheid en Scheep vaart, mede, dat hij heeft besloten de thans van kracht zijnde ontheffing van het ver bod, zonder een van hem verkregen schrif telijke vergunning bouwmaterialen te ver- koopen of af te leveren, mede in te trek ken ten aanzien van den verkoop en de aflevering binnenslands van metselsteen, kalkzaifdsteen, straatklinkers en dakpan nen. Derhalve zal tot nader order de verkoop en de aflevering van genoemde producten ook aan hier te lande gevestigde afnemers slechts zijn toegestaan met schriftelijke vergunning van meergenoemden directeur. STRIJDT VOOR EUROPA SUCCESSEN DER LUCHTMACHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 2 Sept. (D. N. B.). Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelt piede: De operaties aan het Oostelijke front ontwikkelen zich volgens de plannen. De luchtmacht heeft geslaagde aan vallen gedaan op spoorlijnen in het gebied van Charkov en ten Zuid-Wes ten van Moskou. Stuka's hebben op den Dnjepr een Sovjet-kanonneerboot tot zinken gebracht en drie andere in brand gezet. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht de ravitailleeringshaven New Castle aan de Tyne gebombardeerd. Er bra ken groote branden uit en hevige ont ploffingen deden zich voor. Andere gevechtsvliegtuigen hebben met suc ces vliegvelden in de Midlands aan gevallen. Een gering aantal Britsche vlieg tuigen verscheen in den afgeloopen nacht boven Noord-West- en Wcst- Duitschland. Een vijandelijke bommen werper werd door afweergeschut neer geschoten. r- V VICTORIE Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN V. Bommen op Teheran Dezer dagen brachten de couranten het ontstellende bericht, dat de Sovjets (hoe wel de vijandelijkheden in. Iran gestaakt zijn) voortgaan met het bombardeeren, o.a. van de hoofdstad Teheran. Ziehier de mentaliteit der Sovjets ziehier een voorproefje van wat de bevol king van Iran te wachten staat, als straks de volgelingen van Stalin de macht geheel in handen zullen hebben. De bommen op Teheran zijn een aanma- ONZE DAGEN Als 's morgens de melkboer komt, de vuilnisman en de daghit, snuif ik den nieuwen dag in. Dat wil niet zeggen, dat ik op dien nieuwen dag zoo begeerig en zielsverlangend heb zitten wachten. Dat doe je tegen woordig niet meer. Je weet toch maar niet, wat die nieuwe dag zal brengen. Misschien aardappelen, misschien vijandelijke bommen, misschien een nieuwe sensatie: Wie zal het zeggen? En toch verlang je naar dien nieu wen dag. Naar sensatie verlang je niet meer. Die hebben wij voorlóopig voor een jaar of wat genoeg. Ingemaakte sensatie. Wat is historie anders? En die beleeft men ook als men historie studeert. Later, als het voorbij is. Nu heet het een booze droom, later ge schiedenis. Maar nu is er weer de nieuwe dag. En het daghitje komt en de melkboer en de groentenman en een man met quitanties. En ieder loopt nog iederen morgen zijn tuintje in om te zien hoe de rozen het maken en zorgt verder voor de inmaak. Waarom zouden wij dan eigenlijk niet verlangen naar een nieuwen dag, al zwijgt de historie later over deze dagen? En bovendien: iedere dag brengt ons nader tot hetgeen waarnaar wij verlangen. En als dat gaat via melkboer, bakker, vuilnisman en zoo nu en dan ook eens den slager, is er nog niet zoo heel veel te klagen ning voor hen, die nog steeds niet schij nen te beseffen, waarvoor Adolf Hitler Europa bewaard heeft, toen hij zijn legers opdracht gaf de Sovjet-Unie binnen te ruk ken en het bolsjewisme te vernietigen. Dezelfde bommen die op Teheran ge worpen worden, zouden zonder het tijdig ingrijpen van de Duitsche weermacht en met haar verbonch#i legers, nu op onze eigen steden neerhagelen! De bommen op Teheran, zijn even zoo veel bewijzen dat de duizenden Nederlan ders die zich melden voor ons legioen en die intusschen reeds naar het Oosten ver trokken zijn, een plicht gaan vervullen, die vervuld moet worden, in*het belang van ons eigen land en volk. Ons eigen land, ons eigen volk verwacht van u, chit u weet dat ook uw plaats is in de geieoeren van het VRIJWIL! N EGIOEN D Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. CALCULATIE MAATKLEEDING. De „Calculatiebeschikking geconfection- neerde goederen no. 1" is in zooverre aan gevuld, dat de daarin gegeven calculatie voorschriften thans uitdrukkelijk ook voor de maatkleedingbedrijven van toepassing zijn verklaard. DISTRIBUTIE VAN STROO VOOR DEN TUINBOUW. „De Tuinderij" deelt mede, dat de Ne- derlandsche tuinbouw, afgezien van de ge bruikte hoeveelheid paardemest. dit jaar ongeveer 34 millioen kg. stroo noodig zal( hebben. De Akkerbouwcentrale, welke met' medewerking van de handelaren de stroo- distributie zal bezorgen, heeft de levering van bovengenoemde hóeveelheid, welke ongeveer overeenkomt met de stroopro- ductie van 10.000 H.A., verzekerd. De be doeling is zoo spoedig mogelijk met de af levering te beginnen. HOUDT PRODUCTIEF VEE EN VOEDERT HET OP DE JUISTE WIJZE 1955 Z4.7 500 1959 25.5O7.550 26 0 575.000 Plaatsvervanger directeur-generaal van den landbouw Bij beschikking van de Secretarissen- Generaal van de Departementen van Landbouw en Visscherij en van Binnen- landsche Zaken is, te rekenen van 12 Augustus 1941, aangewezen als plaats vervanger van den directeur-generaal van den Landbouw ir. H. G. A. Leignes Bak hoven, inspecteur van den Landbouw te 's-Gravenhage. IN HET GRASLAND LIGGEN DE VOEDSELRESERVES 'i A - L- V.Un.VGLDEf tN M

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1