Weerbericht STADSNIEUWS ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BfcAD PAG. 2 T Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden, zons op-en ondergang. Zon onder 8.34 uur Zaterdagavond. Zon op 6.48 uur Zondagochtend. Zon onder 8.32 uur Zondagavond. Zon op 6.50 uur Maandagochtend. maanstanden. 29 Augustus: De maan komt Vrijdagmid dag om 2.57 uur op en gaat Zaterdagnacht om 0.14 uur onder. 30 Augustus: De maan komt Zaterdag middag om 4.04 uur op en gaat Zondag nacht om 1.03 uur onder. (Eerste kwartier). 31 Augustus: De maan komt Zondagmid dag om 5.03 uur op en gaat Maandagnacht om 2.uur onder. 1 Sept.: De maan komt Maandagmiddag te 5.54 uur op en gaat Dinsdagnacht om 3.04 uur onder. 2 September: De maan komt Dinsdag avond te 6.37 uur op en gaat Woensdag ochtend te 4,11 uur onder. 3 September: De maan komt Woensdag avond te 18.14 uur op en gaat Donderdag ochtend te 4.20 uur onder. 4 September: De maan komt Donderdag avond om 7.44 op en gaat Vrijdagmorgen om 6.29 uur onder (Volle maan). 5 September: De maan komt Vrijdag avond om 8.10 op en gaat Zaterdagochtend om 7.38 uur onder. watertemperatuur. Zweminr.: „De Zijl" 17 1/2 gr. C. .OIIC3IIOIIOIIOIIOIIOIIC3IIC3IIC"- Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 8.34 uur ZONSOPKOMST 6.48 uur Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. •I CDU Oil CDU OU Oil Oil C3I! Oil O Bonaanwijzing zeep De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met.' ingang van Maandag 1 September a.s. enkele wijzi gingen zullen worden aangebracht in de hoeveelheden der verschillende zeepsoor- ten, welke op den nieuwen bon verkrijg baar zullen zijn. Een en ander is mede een gevolg der samenstelling van bepaalde zeepsoorten. toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 September tot en met 30 September a.s. geeft de met „113" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" alsmede de met „b zeep" ge merkte bon van de zeepkaarten p en q. welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van; hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 200 gram zachte zeep (samenstel-, ling van voor 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstel ling van na 31 Augustus 1941); hetzij 300 gram zachte zeeppasta; hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitver kocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „b toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart p, welke aan kinderen bene den den leeftijd1 van twee jaar is uitge reikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshave wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan wor den door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te ne men en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te ne men. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde w asch verzen ders'die slechts als tusschen persoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gege ven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. scb[ee^;eep. Gedurende het tijdvak van 1 September tot en met 31 December a.s. geeft de met „j" gemerkte bon van de textielkaart, wel ke uitgereikt werd aan mannen en jon gens, die zijn geboren voor 2 Februari 1926, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of een tube dan wel een pot 6cheercreme. Dividend-beperking In het verordeningenblad is gepubliceerd een besluit van den secretaris-generaal voor bijzondere economische zaken en van de secretarissen-generaal van de departe menten van financiën en van justitie be treffende de dividendbeperking. Hierin wordt o.a. bepaald, dat vennoot schappen verplicht zijn haar uitdeelingen te beperken: 1) Tot ten honderd van het gestorte aan deelenkapitaal, indien de vennootschap over het laatste boekjaar, dat niet onder de bepalingen van dit besluit valt, 6 ten hon derd of minder dividend heeft vastgesteld; 2) Tot het percentage van het gestorte aandeelenkapitaal, dat over het laatste boekjaar, dat niet onder de bepalingen van dit besluit valt, als dividend is vastgesteld, indien de vennootschap over dat boekjaar meer dan 6 ten honderd dividend heeft vastgesteld. (2) Ingeval herkapitalisatie op den voet van hoofdstuk 2 heeft plaats gevonden, mag he.t totale bedrag der uitdeelingen niet groofer zijn, dan het bedrag, dat ingevolge het eerste lid uitgedeeld had mogen wor den, indien herkapitalisatie niet had plaats gevonden. Van vennootschappen, welke over eenig boekjaar meer dan 6 ten honderd van het gestorte aandeelénkapitaal uitdeelen, wordt onder den naam van superdividendbelasting naar den maatstaf van het superdividend een belasting geheven. Onder superdividend wordt verstaan het bedrag, waarmede een uitdeeling 6 ten honderd van het gestorte aandeelenkapitaal te boven gaat. In artikel 4 wordt bepaald, dat de grond slag voor de berekening van superdivi dendbelasting wordt gevormd door de uit deelingen over een boekjaar. De belasting wordt voor de eerste maal geheven over het boekjaar dat op 31 De cember 1940 eindigt of op dat tijdstip loo- pende is. Vennootschappen in den zin van dit be sluit zijn binnen het rijk gevestigde naam- looze vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aandeelen, waarvan het aandeelenkapitaal vijfhonderdduizend gulden of meer bedraagt. Volgens artikel 9 kan herkapitalisatie op zijn vroegst met ingang van 31 December 1940 of van het einde van het op dat ijd- stip loopende boekjaar en op zijn laatst voor een boekjaar, dat vóór 1 Januari 1943 eindigt, plaats vindpn. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van sociale zaken en binnenlandsche zaken betreffende de instelling van een Luchtbe schermingsongevallen fonds. Hierin wordt bepaald dat aan het eerste lid van artikel 1 der Ongevallenwet 1921 bepalingen worden toegevoegd, waardoor als ongevallen, hun in verband met hun dienstbetrekking overkomen, worden be schouwd ongevallen, aan werklieden in verzekeringsplichtige bedrijven overkomen in verband met: door hen verrichte werkzaamheden ten behoeve van de luchtbescherming in de onderneming, in welker dienst zij werk zaam zijn; door hen verrichte werkzaamheden ten behoeve van de bedrijfsbrandweer van de onderneming, in welker dienst zij werk zaam zijn. Niet beschouwd als ongevallen, him in verband met hun dienstbetrekking overko men, worden ongevallen, aan werklieden in de verzekeringsplichtige bedrijven over komen in verband met werkzaamheden bij den luchtbeschermingsdienst. Ten aanzien van de Land- en Tuinbouw- Ongevallenwet 1922 worden dezelfde re gelingen getroffen. Het besluit treedt heden in werking. Het verordeningenblad bevat een veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de opheffing van het geblokkeerde Marken belastingbesluit 1941. Hierbij wordt o.m. bepaald: Het geblokkeerde Markenbelastingbesluit treedt met ingang van 1 September 1941 buiten werking, doch blijft van toepassing op vóór 1 September 1941 plaats gevonden hebbende handelingen, door welke de be lastingschuld ontstaat. Voor zoover evenwel de belastingplich tige of zijn rechtsvoorganger onder alge- meenen titel sedert 15 Juli 1931 onderbro ken eigenaar, bezitter of schuldeischer is geweest van belegging of vordering, wordt de belasting slechts geheven ter hoogte van de wet, welke uit het „terugtreden" voort vloeit. Onder Winst wordt verstaan het bedrag, waarmede de volgens artikel 3, lid 1, van het geblokkeerde Markenbelastingbesluit 1941 aan de belasting onderworpen waarde voor de verkrijging gemaakte kosten, voor zoover deze bewezen kunnen worden, even tueel overtreft. Bij belastingplichtigen, die boek houden en regelmatig jaarlijks'een ba lans opmaken, voorzien van een inventari satie, treedt de balanswaarde op den laat- sten vóór 1 Mei 1940 vallenden dag, waar op de belans is afgesloten, in de plaats van de voor de verkrijging gemaakte kosten. De aangifte als bedoeld in artikel 4 van het geblokkeerde Markenbelastingbesluit 1941, moet voor het tijdvak tot en met 31 Augustus 1941 uiterlijk op 30 November 1941 worden verricht. De voor de uitvoering van deze verorde ning noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het departement van financiën uitgevaardigd. REGISTRATIE VAN DUITSCHERS. In het heden verschenen Verordeningen blad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende de regi stratie der Duitschers. Hieraan ontleenen wij het volgende: Alle personen van Duitsche nationali teit, die in het bezette Nederlandsche ge bied wonen of verblijf houden, zijn ver plicht zich in den tijd van 1 tot en met 15 October 1941 aan te melden bij den voor him woon- of verblijfplaats plaatselijk be voegden gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor de provincies (politie officier) Het gezinshoofd is, afgezien van zijn na tionaliteit, verplicht voor een behoorlijke aanmelding van alle personen in zijn ge zin, die de Duitsche nationaliteit bezitten, zorg te dragen. De verplichting bestaat niet, indien het verblijf in het bezette Nederlandsche ge bied' niet langer dan zeS weken duurt. De aanmelding geschiedt door afgifte of toezending van een in drievoud ingevuld registratieformulier van door den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid) vastgestelde mo del. Personen van Duitsche nationaliteit moe ten telkenmale bij het binnentreden in het bezette Nederlandsche gebied of bij eenige verandering van woon- of verblijfplaats binnen zeven dagen hiervan kennis geven. Niet-nakoming kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken of met geldboete van het hoogste honderd en vijf tig gulden. De Nederlandsche voorschriften met be trekking tot de aan- en afmelding bij de bevolkingsregisters en de veiblijfs-regis- ters blijven ook voor personen van Duit sche nationaliteitonaangetast. SLACHTEN EN AFLEVEREN VAN GEVOGELTE NU VERBODEN. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend. Bij persbericht van 19 December 1940 werd een algemeene ontheffing Verleend van het verbod tot het slachten en afleve ren van gevogelte (art. 4 en 6 Gevogelte- inventarisatie-beshxït 1940). Nu het slachtseizoen voor pluimvee wederom op handen is, wordt het ge- wenscht geacht' de nieuw te vormen voorraden in de hand te hebben, waar toe de in bedoeld persbericht verleende algemeene ontheffing door de Neder landsche Centrale voor Eieren en Pluimvee met ingang van heden wordt ingetrokken. Het in genoemd besluit omschreven ver bod tot het slachten en afleveren van ge- ganzen), welk verbod derhalve thans weer volledig van kracht i£ geldt ook voor de genen, die in het bezit zijn van z.g. slacht- vergunningen van genoemde Centrale, ten zij betrokken van de Centrale hieromtrent reeds nadere aanwijzingen hebben ontvan gen. AFSCHEID VAN DEN BOSSCHEN BURGEMEESTER. Mr. F. J. van Lanschot tot eereburger der stad benoemd. In een plechtige zitting heeft de gemeen teraad van Den Bosch gisteren afscheid genomen van zijn voorzitter, burgemees ter F, J. van. Lanschot, nu deze, na vier en twintig jaren dit ambt te hebben vervuld, wegens het bereiken van de gestelde leef tijdsgrens, eervol ontslag uit zijn functie heeft gevraagd. In deze zitting, welke ook door de echt- genoote en kinderen van den scheidenden functionaris werd bijgewoond, heeft de heer Jos. Meyring namens het raadscolle- ge een rede uitgesproken, waarin hij den dank van het college en van de burgerij vertolkte voor het onzegbaar vele, dat bur gemeester van Lanschot voor zijn stad heeft gedaan. Spr. deed mede deel ing, dat besloten was burgemeester mr. F. J. van Lanschot, den hoogst verdienstelijken eersten burger der stad te benoemen tot' eere-burger van 's-Hertogenbosch. Onder luid applaus werd deze titel den burgemeester aangeboden als ook de bij dien titel behoorende gouden eerepenning. kapelaan st. leonardus-parochie Tot kapelaan aan de St. Leonarduskerk aan den Haagweg is benoemd de weleerw. pater Symphorianus (Herman Johannes Maria) Bertels. Pater Bertels is geboren 21 Mei 1905 te Beesd, minderbroeder ge worden '1924, priester gewijd 1931. Zijn- eerw. was achtereenvolgens assistent te Woerden, kapelaan te 's Gravenhage (H. Paschalis), Haarlem (H. Antonius), tijdens de mobilisatie aalmoezenier, en na de mo bilisatie vicarius in het klooster te Nieuwe Niedorp. middenstandsexamen algemeene handelskennis. Vrijwel allen, die zich straks willen ves tigen als zelfstandig kleinhandelaar of be heerder van een kleinhandelsfhak, zullen het Middenstandsexamen moeten afleggen, doch ook voor -anderen is de studie voor dit examen een goede basis voor algemeene ontwikkeling. De erkende cursus voor Leiden en om streken, aangesloten bij de Onderwijscen- trale van den Ned. R.-K. Middenstands bond, is de R.-K. Middenstandshandels- avondschool te Leiden, waarvan het 5e schooljaar in September a.s. aanvangt. Reeds vanaf de instelling van het Midden standsexamen leidt deze school met veel succes hiervoor op. De school heeft een 2- jarigen cursus; bezitters van Mulo-diplo ma en anderen met voldoende ontwikke ling kunnen echter onmiddellijk in de 2e klasse worden toegelaten en reeds in Mei —Juni 1942 examen afleggen. Daar men voor het afleggen van het examen den 17- jarigen leeftijd moet hebben bereikt is voor toelating een leeftijdsgrens vastge steld. Lesgegeven wordt in de volgende vak ken: boekhouden, handelsrekenen, Nederl. taal en handelscorrespondentie, maatschap pijleer, handelskennis, bedrijfsleer en wetskennis. De lessen staan Qnder leiding van en worden in hoofdzaak gegeven door den directeur, Th. H. Perquin, leeraar boek houden M.O. te Leiden. Voor nadere bijzonderheden verwijzijn wij naar de advertentie in dit blad. opening duitsche school. Maandagmiddag te 4 uur vindt in het pand1 Paulus Buysstraat 1 de opening plaats van de nieuw gestichte Duitsche schooL Bioscopen HUZARENKOORTS. Luxor. Een dolle film, vol komische avonturen, dat is de hoofdfilm, welke deze week in het Luxor Theater gaat. In Huzaren- koorts" zien we Leo Slezak, den goedmoe- digen, dikbuikigen zanger, die zijn rol steeds in alle finesses weet uit te buiten, zoodat men nimmer genoeg krijgt van zijn spel. Op hem volgt Ida Wüst, de char mant gekleede vrouw, die de baas in huis is, de mannen kent en de meisjes ook. Dan is daar Ralph Arthur Roberts, die door zijn mimiek de toeschouwers gevangen weet te houden. Verder zien we in deze film Maria Andergast, de temperamentvolle jonge speelster, die nog veel belooft voor de toe komst, tenslotte Hans Holt, Rudolf Platte, e.a. Zoo wordt „Huzarenkoorts" gebracht door een keur van artisten en aangezien de inhoud van de film geestig van opzet is, beleven de bezoekers er slechts het grootste pleizier van. We maken in deze film kennis met Ma ria Andergast als dochter van Leo Slezak en Ida Wüst. Leo Slezak is ambtenaar bij een landraad, maar daarnaast ook zanger. Dat hij nagenoeg bankroet is gegaan door dat een door hem gecomponeerde opera mislukte, moet hij nog dikwijls hooren. Zijn dochter is in een instituut, maar haar, temperament brengt haar dikwijls in con flict met de wetten van het huis, hetgeen tot gevolg heeft, dat zij de beenen neemt, voornamelijk omdat zij arrest heeft, wan neer er in de landstreek van haar ouders manoeuvres worden gehouden. Die ma- neuvres zijn altijd een pretje en ook nu ontstaat er een hoogst geanimeerde stem ming met de bekende vrijages, waaruit te leurgestelde meisjes te voorschijn komen, als de dienst roept. Niettemin, alles komt natuurlijk op zijn pootjes terecht en deze amusementsfilm doet het daarom nog best. In het voorprogramma uitvoerig nieuws van het oorlogsfront en een filmpje over „Speelgoed". M. Zonderop. Trianon. VIJANDEN. Sinds jaren leefde in het Poolèch-Duit- sche grensgebied een kleine kolonie Rijks- duitschers, diejin het buitenland het onder houd zochten, dat hèt vaderland hun niet meer kon geven. Een minderheid van lou ter arbeidzame, rustige, vredelievende menschen, bereid tot het uiterste te gaan om met de Polen in vreedzame verstand houding te leven. Doch het Poolsche volk, daarbij van hoogerhand gesteund, deed al het mogelijke hun het leven op Poolsch gebied onmogelijk te maken, en tegen het einde van 1939 hadden hun brutale provo caties en beestachtige massamoorden op onschuldige menschen zulke afmetingen aangenomen, dat onverwijld ingrijpen plicht was. Dit aan te toonen is de strekking van deze film, die één der duizenden gevallen uit dien strijd tegen een weerlooze min derheid tot onderwerp heeft. Het broeit op de fabriek van Weggener: steeds weer sabotage en de Poolsche arbei ders worden met den dag brutaler in hun optreden; van alle kanten komen berich ten binnen, dat Poolsche horden Duitsche hofsteden in brand steken en de bewoners afslachten. Directeur Weggener kan er maar niet toe besluiten samfen met de heele Duitsche minderheid de wijk te némen naar het vaderland: hij kan maar geen af scheid nemen van de fabriek, die hij in ja ren van eerlijken, vlijtigen arbeid heeft opgebouwd, niet alleen voor zijn gezin,' maar ook in het belang van de Polen. De toestand wordt echter onhoudbaar. En zoo besluiten ze naar Duitschland terug te kee- ren. Vergeefs! Overal is de grens bewaakt door soldaten en bandietenbenden, bewa pend met door de regeering verstrekte machinegeweren, waarmee ze ieder, ook vrouwen en kinderen, neerschieten. Opge jaagd, overal met de dood bedreigd, trekt .de droeve karavaan van de e^ene grenspost naar de andere, terwijl op een paar hon derd meter afstand het veilige vaderland ligt. Steeds verder door den nacht, in ein- delooze ontberingen, dwars door een moe ras, geleid door den moed van een dapper en trouw Duitsch meisje. Plotseling de sterke straal van een zoeklicht! Reeds wa nen ze alles verloren, doch tot hun onbe schrijflijke vreugde bemerken ze dat ze zijn aangeland bij een Duitsche grenspost: ze zijn in het vaderland, gered! Behalve het journaal wordt nog een mooi filmpje uit het hooggebergte vertoond, waarin we o.a. de bergwacht aan het werk zien. G. Boumans. Lido. HET GROOTE AVONTUUR. Wij vertellen waarlijk geen nieuws meer, wanneer wij zeggen, dat één van de groote voordeelen van de film boven het tooneel is: de mogelijkheid om het terrein van ,de handelingen naar believen te ver plaatsen. Wij constateeren d^ze waarheid, dié zoo oud is als de film zelf, thans nog eens opnieuw, omdat zij in de film, welke deze week in Lido draait, wel zeer duide lijk naar voren treedt. De handeling en de intrigue van dit filmverhaal omspannen zoowel de oude als de nieuwe wereld. Alle draden gaan uit van de wereldstad New York en komen ten slotte weer samen in de andere wereldstad Berlijn. En al die wereldomspannende draden loopen door de hand van een jong meisje, dat heele- maal alleen op de groote wereld staat en vechten moet om niet van honger om te komen. Het groote en het kleine in con trastwerking. Dat kleine meisje heet Ju-Ju, zij zingt in café's en verkoopt kranten in de stra ten van New York. Zij zou dat haardieven lang gedaan hebben, als zij niet toevallig in aanraking was gekomen met een Duitsch ingenieur, die het voor haar op nam in een Mexicaansche bar, waar hij een dronken bokser neerstompte. Voor New York -is dat niets, bijzonders, en de ingenieur reist doodgemoedereerd naar Duitschland terug. Ju-Ju, getroffen door deze edelmoedige daad en geleid door haar vrouwelijk instinct, inzake liefde en zoo, reist hem als verstekelinge achterna en staat dan plotseling verloren in de groot stad Berlijn. Haar groote avontuur! Zij vindt den held harer droomen weliswaar, doch eerst wil zij zelfstandig zijn, iets presteeren. alvorens aanspraak te maken op zijn bescherming. Hoe dat haar lukt, is een geschiedenis op zich zelf. Wij moeten daarvoor tusschen de coulissen kruipen, langs bulderbassende portiers sluipen, re- Répara- merkem N.V. MEERPDEL's Breestraal 1 71, Lel 1194 es aan alle aaimachines laim. Bedrijf i.o. Tel. 24815 petities en opvoeringen *fan een revue meemaken en ondferduikeftJh alles wat zich ondergronds afspeelt voordat een première tot stand komt. Op zich is dat alles reeds avontuurlijk genoeg voor een klein meisje, maar het wordt nog erger, als een moord en chantage-geval daartusschen door gaan spelen en een geweldige deuning veroor zaken. De dMnken bokser in New York werd niet alleïl neergestompt, maar bleek zelfs vermoord' te zijn, neergestoken met een dolk. Verdacht werden: de Duitsche vreemdeling en Ju-Ju. Een dergelijke ver denking is geen gekheid, maar het wordt beslist hopeloos, als de man, die daarvan misbruik wilde maken, ook nog vermoord gevonden wordt in' je eigen huis. En toch kwamen de ingenieur en Ju-Ju onder deze verdenking van dubbele moord glansrijk uit en het spréékt vanzelf, dat zij toen bij elkaar bleven. Een boeiende, echt spannende en vlot gespeelde film, waarin Maria Andergast ingetogen en warm spel geeft als Ju-Ju en de ingenieur wordt uitgebeeld door Al- brecht Schonhals. Voor de pauze de gebruikeli.ike uitge breide journaals. H. Geise. Casino je moet maar boffen We kwamen gen paar minuten te laat, en konden nog maar op het laatste nipper tje een plaats krijgen. Een eivolle zaal een vroolijk publiek.... wat was er aan de hand, dat een in den tegenwoordigen tijd zoo ongewoon verschijnsel te weeg bracht? Watt en M Watt zouden zich weer eens vettoonen, en de belangstelling gold hen. Hun opkomst is altijd een verrassing; dezen keer kwamen zij uit een kooi met leeuwen te voorschijn, waarin zij zich stie kem hadden binnengesmokkeld om koste loos een zeereis naar Zuid-Amerika te ma ken. Een, twee, drie bij de kraag gepakt en overboord gezet. Maar zij kwamen terug in het schip, waarbij het helftje het ijselijk koud en de vierdyit het helsch heet kreeg.^ De boot gaat varen en daarmede heO verhaal, het relaas van de onnoemelijk vele helden-daden van de twee Watten, welke heldendaden voornamelijk beston den in zoo hard mogelijk weg hollen door gaatjes en luiken, achtervolgd door een dikken kok met een getrokken, vlijm scherp mes. Als verstekeling aan boord ge komen, zien zij toch kans zich in de don zen bedden van een luxe cabin neer te vleien en van de vele geneugten dezer aar de overvloedig te genieten. Ook daar wordt een stokje voor gestoken. Op dezelfde boot varen een heele collectie apen, kameelen, leeuwen, hyena's en dromedarissen mee, alsook een massa menschen, die zich als apen, kameelen enz. gedragen. Er zijn op lichters bij, en ofschoon het in 't geheel niet in' hun bedoeling lag, hebben Watt en yt Watt deze oplichters ontmaskerd, toen zij zelf eveneens ontmaskerd werden. Zij zweefden juist in een koffer aan een takel over den afgrond, toen de koffer zich open deen de film was meteen uit. Uit deze grepen blijkt voldoende, dat de ernst des levens in déze film verre te zoeken is. Er is geen greintje somberte in te vinden. Het is een luchtig-schuimend klutsel van gekkigheid en vroolijkheid, van idioterieën en geestige invallen, waarmede het publiek zich onuitsprekelijk heeft ge amuseerd. In denzelfden geest van ongedwongen vermaak is behalve het journaal, dat na tuurlijk ernstig van inhoud is het voor programma samengesteld: een variété van gedresseerde dieren en van gedresseerde menschen. L. Roozen. Rex. ik trouw met mljn eigen vrouw. Een amusante en vroolijke'film, waarbij men zijn zorgen een uurtje kan vergeten, wordt deze week in Rex vertoond. Deze film is een aaneenschakeling van de dolste situaties, waarin Lil Dagoyer, Paul Hörbi- ger en Theo Lingen de hoofdrollen vervul len. Een binnenhuis-architect (Paul Hör- biger) heeft ^met zijn vrouw afgesproken, dat hij vroeg thuis ziou komen, doch even voor dat hij van kantoor wil gain komen er nog cliënten, zoodat de afspraak niet door kan gaan. Zijn vrouw wacht geduldig op hem, doch het ergste is, dat hij bij zijn thuiskomst vergeet, dat zij dien dag zeven jaar getrouwd zijn. Hij belooft zijn vrouw dezen gedenkwaardigen datum den vol genden dag te vieren door een tocht naar een meer te gaan maken. Aldus geschiedt en op deze reis worden zij vergezeld door hun huisvriend Wittekind (Theo Lingen). Zij gaan een roeitochtje maken op het meer doch ook hier is de architect niet veilig voor zijn dam es-cliënten, zoodat hij al spoe dig door een tweetal lieftallige dames ont dekt wordt. Terwille van de cliëntèle is hij verplicht de dames aan wal te woord te staan, terwijl hij met een van hen tenslotte nog een dansje gaat maken en zijn vrouw totaal vergeet. Dit wordt natuurlijk de oor zaak voor oneenigheid, en thuis gekomen, wordt hem verweten, dat hij zoo in beslag genomen wordt door zijn werk, dat hij zijn huwelijk vergeet. Zij besluit te onderzoe ken of men door werkzaamheden het hu welijk kan vergeten en wordt verslaggeef ster. Zij krijgt opdracht om interviews af te nemen bij diverse hooge personages die hiervan niet gediend zijn, doch zij weet deze moeilijke opdrachten uit te voeren. Haar man echter weet niet wat zij uitvoert en hij gaat op onderzoek uit. Dit geeft aan leiding tot de vermakelijkste misverstan den,die op den duur uit den weg worden geruimd door hun huisvriend. Alvorens het echter zoover is, is er heel wat gepas seerd, zelfs bijna echtscheiding! Theo Lin gen weet het echtpaar weer te verzoenen, waardoor zijn plaats als huisvriend ook be houden blijft. Het voorprogramma bevat, behalve het gebruikelijke journaal, een mooi natuur- filmpje „Een kijkje achter de coulissen van het aquarium". C. de Heiden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2