OMGEVING Weerbericht Letteren e** Kunst STADSNIEUWS VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal BU onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal Franco per poet f 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad t 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en* Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 8^36 uur Vrijdagavond. Zon op 6.47 uur Zaterdagochtend. MAANSTANDEN. 29 Augustus; De maan komt Vrijdagmid dag om 2.57 uur op en gaat Zaterdagnacht om 0.14 uur onder. 30 Augustus: De maan komt Zaterdag middag om 4.04 uur op en gaat Zondag nacht om 1.03 uur "onder. (Eerste kwartier). 31 Augustus: De maan komt Zondagmid dag om 5.03 uur op en gaat Maandagnacht om 2.uur onder. 1 Sept.: De maan komt Maandagmiddag te 5.54 uur op en gaat Dinsdagnacht om 3.04 uur onder. 2 September: De maan komt Dinsdag avond te 6.37 uur op en gaat Woensdag ochtend te 4.11 uur onder. 3 September: De maan komt Woensdag avond te 18.14 uur op en gaat Donderdag ochtend te 4.20 uur onder. 4 September: De maan komt Donderdag avond om 7.44 op en gaat Vrijdagmorgen om 6.29 uur onder (Volle maan). 5 September: De maan komt Vrijdag avond om 8.10 op en gaat Zaterdagochtend om 7.38 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr: „De Zijl" 18 gr. C. Verduisteringstijden fpilOI!C3liez>IIOIIC3IIOIIOllOllC- 0 0 Er ls bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsónder- U gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond U en morgenochtend: ZONSONDERGANG ZONSOPKOMST 6.47 uur 0 0 Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. •I oho notion on on oiioiicP ARCHITECT FOEKE KUIPERS 70 JAAR. Zaterdag 30 Augustus zal de bekende architect Foeke Kuipers 70 jaar worden. Deze architect, die vele bekende geljouwen heeft ontworpen, werd in het plaatsje 't Meer bij Heefenveen geboren, doch reeds op 4-jarigen leeftijd kwam hij naar Amsterdam, waar zijn vader zich als bouwkundige vestigde. Hii stamt uit een echte bouwmeestersfamilie. Ook zijn broers Tjeerd en Roelof waren architec ten. Hij kreeg zijn opleiding op de 9uellinus" school te Amsterdam, welke hij' na drie jaar verliet met de hoogste onderscheiding, de zilveren medaille, hij had daar les ge kregen van Berlage en Klinkhamer, bij welken laatsten hij na de schoolopleiding in practijk ging. Later kwam hij bij Pos thumus Meyes, terwijl hij ook in het bui tenland veel practische ervaring opdeed. Aanvankelijk werkte Foeke Kuipers met zijn veel ouderen broer Roelof samen en kregen zij in 1899 opdracht tot het bou wen van de pakhuizen voor het Néderland- sche Veem te Amsterdam. Later volgde opdrachten voor heerenhuizen en villa's van de Jan Luykenstraat en Museumplein te Amsterdaib. In 1906 volgde de concert zaal van het Groot Badhuis te Zandvoort en daarna villa's in Noordwijk, Aerden- hout, Heemstede, Hilversum, Tegelen, als mede kantoren en pakhuizen te Amster dam. In 1912 begon Foeke Kuipers aan zijn eigen werk, het bekende polderhuis te Hoofddorp. Belangrijke werken van hem zijn voorts „de roode leeuw" aan het Damrak te Amsterdam, het gebouw In- dustria aan den Dam te Amsterdam (1913 1916), het A.M.V.J.-gebouw te Amster dam aan Het Leidsche Boschje, de Siga- rettenfabriek van Kerkhoff-Dubecq aan de N.Z. Voorburgwgl te Amsterdam, het Oostelijk Zwebad te Rotterdam en verdie pingen op de hotels „Krasnapolsky" en ,,De Doelen" te Amsterdam en „Des Indes" te Den Haag. Ook zijn eigen villa „Het Sterrebosch" aan de Stukkenlaan te Hui zen is een schepping van hemzelf. Op Donderdag 4 September a.s. zal In den grooten foyer van den Stadsschouw burg te Amsterdam van 3 tot 4.00 uur een receptie worden gehouden ter gelegen heid van het 60-jarig tooneeljubileum van de bekende actrice mevr. Julia Cuypers. Op denzelfden dag zal mevr. Cuypers haar 70sten verjaardag herdenken. In verband met dit dubbele feest heeft zich een comité gevormd onder voorzitter schap van Cor van der Lugt Melsert. Pen ningmeester is de jheer Alex E.Wurm ink, directeur van het theater Carre. HILLEGOM GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente hield gisteren avond een openbare vergadering. Voorzit ter de burgemeester; tegenwoordig 14 le den; afwezig de heer C. de Wreede. Ingekomen was een schrijven van G. S., waarbij het bezwaar van het bestuur der Julianaschool tegen het aangewezen gym nastieklokaal ongegrond werd verklaard. Mede is ingekomen het besluit van den Centralen Raad van Beroep, waarbij de heeren Schouten en Lyclama opzichtens hun salaris in het gelijk werden gesteld. De stukken werden voor kennisgeving aan genomen. De reclames plaatselijke belastingen wer den goedgekeurd en de comptabiliteitsbe- sluiten genomen. Waar de Chr. Burgerschool bet vak Han- delskerfpis heeft ingevoerd werd besloten medewerking te verleenen voor aankoop van leermiddelen voor dat vak. Nog werd medegedeeld, dat het batig saldo van den kapitaaldienst 1938 dat aanvankelijk f 14147,14 bedroeg ver hoogd is tot 19119.07. Deze rekening werd hierop opnieuw met alg. st. vastgesteld. Hierna hield- de voorzitter de volgende rede: Ingevolge het bepaalde bij verordening no. 8 van den heer Rijkscommissaris betref fende bijzondere maatregelen op admini stratiefrechtelijk gebied zullen de werk zaamheden van de gemeenteraden, met in gang van 1 September eerstkomende, blij ven rusten, terwijl van dien datum af de taak van den gemeenteraad door den bur gemeester zal worden waargenomen. Op dat oogenblik houdt dus ook 2ijn taak als voorzitter van uwen raad op, weshalve ik heden een enkel woord van afscheid tot u wil richten. Op de allereerste plaats moge ik u dan ken voor de zoo prettige samenwerking, die ik steeds van u heb mogen ondervin den. Gij hebt steeds een open oog gehad voor de belangen dezer gemeente, waaraan gepaard ging een juist begrip voor de ver houdingen tusschen ons college van burge meester en wethouders en uwen raad. Op dit wederzijdsch begrip en op. elkanders achting en goeden wil hebben wij een sa menwerking mogen bouwen, welke in den hartelijken toon der beraadslagingen steeds tot uiting kwam en die uwen raad steeds tot sieraad heeft gestrekt, zooals zij ook heeft gediend tot behartiging van de juiste belangen dezer gemeente. Nu onze wegen uiteen gaan, moge ik u allen danken voor de werkzaamheden, die gij als leden van dezen raad hebt verricht; gij zijt mij vaak tot steun geweest bij moei lijke beslissingen, .en vooral ook van de heeren wethouders, uit uw midden geko zen, die mij in het dagelijksch bestuur ter zijde stonden, heb ik steeds veel hulp en bijstand mogen ondervinden. Niet alleen als burgemeester en namens de geheele ge meente echter wil ik u danken voor het geen gij als raadslid zijt geweest, ook als personen hebben wij een band gelegd van hartelijke vriendschap en vertrouwen, wel ke ons joiibtelijk wpt-Jc «steeds ten goede is gekomen. Zoo wensch ik dan u allen en uw gezin nen alle goeds en voorspoed toe in de ko mende jaren en bovenal, hetgeen wij allen zoozeer wenschen, een spoedige vrede. Nog een laatste" beroep moge ik op u al len doen-en door u op alle ingezetenen, zonder uitzondering. Steunt mij in mijn moeilijke taak door het bewaren van rust en orde en het be trachten van een voorbeeldige discipline. Zoekt meer naar wat ons allen als burgers van dezelfde gemeente' vereent, dan naar wat ons gescheiden houdt, opdat wij teza- merf dragen de moeilijkheden en beperkin gen, die de toestand van oorlog, in Europa ons onvermijdelijk te dragen oplegt. Slechts bij onderling begrip en waardeering voor elkanders rechten en plichten kunnen wij dienen „het algemeen belang", hetwelk het eenig richtsnoer mag zijn voor alle werk in publieken dienst; naar het beleven van welk beginsel ik steeds gestreefd heb en zal blijven streven, in het belang vaji de gemeente Hillegom. De heer B. N. Loerakker als oudste raadslid beantwoordde deze rede als volgt: Edelachtbare heer, Met dankbaarheid ontving ik de uitnoo- diging om deze laatste vergadering bij te wonen, omdat ik meende als oudste raads lid de gevoelens te mogen vertolken van de scheidende leden. Bijna 25 jaar heb ik door den wil van het yolk hier een plaats moggn bekleeden. Ik beschouw dat als een eer. En voor zoo ver ik bevoegd ben, een oordeel over eigen daden te vellen, durf ik zeggen: Ik heb steeds getracht mijn arbeid te verrichten voor het gemeenebest. Het zou uit de ^authentieke stukken zijn op te diepen, dat vraagstukken, waarover strijd kon ont staan, nimmer door mij naar voren werden gebracht, doch zoo noodig ook niet verme den. Opxïeze historische bijeenkomst mag met voldoening worden vastgesteld, dat het overgroote deel van ons altyd die gedrags lijn volgde. Daardoor kwamen hier niet die onverkwikkelijke debatten naar voren, waarvan wij op andere plaatsen helaas meermalei\ getuige waren. Toch werd door buitenstaanders zoo nu en dan laatdun kend over de resultaten van de beraadsla gingen hier gesproken, maar ingewijden welen, dat het meerendeel der leden de za ken serieus onderzocht, en dat er menige correctie is aangebracht in voorstellen van burgemeester en wethouders. Het behoeft geen betoog, dat de invloed van den Raad in den loop der jaren minder is geworden, doordat ook Hillegom ging behooren tot de noodlijdende gemeenten en dus meer afhankelijk werd van Gedepu teerde Staten. Wanneer ik eerlijk mijn meening weergeef, dan moet ik bekennen dat onze invloed destijds noodzakelijk in geperkt moest worden, omdat het noodza kelijk was dat de Overheid ons financieel tegemoet trad, maar 'daardoor niet altijd het hoogste rendement voor de gemeente werd bereikt. Hoe het zij, vast staat, dat de corrigeeren'de invloed van dit college min der werd, naarmate de invloed van hoo- gere instanties toenam. Maar vast staat ook men raadplege slechts de notulen der laatste jaren dat de leden van den raad de zaken hebben besproken als gold het hun eigen belangen. Mijnheer de voorzitter, wij moeten nu plaats maken voor anderen eri zullen dit doen zonder commentaar. Maar wij hebben er behoefte aan, u dank te zeggen voor de aangename, objectieve wijze, waarop u de belangen van deze mooie gemeente met zooveel wijs beleid en vastberadenheid hebt behartigd. Het zal u als jongen man met zoo vele talenten niet veel inspanning kosten om u in de nieuwgeschapen situatie in te werken. In het vertrouwen dat u er in moge slagen raadslieden te kiezen, die met instemming van de bevolking zich zullen beijveren om voor deze plaats het gemeene best te dienen, in het vertrouwen dat de zegen van God, die noch voor het individu, npch voor de gemeenschap straffelops ge mist kan worden, u rijkelijk ten deel zal vallen, in het vertrouwen, dat het u gege ven moge wórden om nog jaren lang ons te leiden en te besturen, nemen wij bij de zen afscheid van u. De voorzitter dankte den heer Loerakker en sloot de vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN Demonstratie E.H.B.O. Gisteravond gaf de afdeeling „Katwijk en Omstreken" van de Nederlandsche Vereeniging E. H. B. O. een goed geslaagde demonstratie op het bouwwerk bij den aanleg van den tun nel op den Zeeweg. Voorgesteld werd, dat een hijschtoestel was gekanteld, waardoor een vijftal werklieden meer of minder ge toond werden. Onder leiding van den voor zitter, den heer J. J. v. d. Kamp rukte een E.H.B.O.-ploeg aan, die snel en vaardig de eerste hulp verleende en de slachtoffers vervoerde. Hoewel het weer niet meewerk te was er vry veel belangstelling voor deze oefening. Na afloop verklaarde de medisch adviseur der vereeniging, dr. J. C. A. Cle- veringa, die mede aanwezig was, zijn groo- te tevredenheid voor de keurige wijze, waarop de E.H.B.O.'ers zich van hun moei lijke taak hadden gekweten. RIJNSBURG GEMEENTERAAD. De raad van deze gemeente kwam gis teravond bijeen. Besloten werd tot vaststelling van een arbeidsovereenkomstenbesluit voor den luchtbeschermingsdienst. Het uitgegeven bedrag over 1940 per leerling van de O. L. school werd vastge steld op ƒ12.09. Aan de weduwe van burgemeester Van Hem werd op voorstel van B. en W. een duurtetoeslag van 6 pet. op het weduwen- pensioen toegekend. Het bestuur van de tuinbouwavondschool had om verhooging van de subsidie der gemeente verzocht wegens de stijging Van haar tekort tot 70. Naar de voorzitter mededeelde, zal de veilingsvereeniging „Flora" dit jaar 170 bijdragen, doch de Groenteveiling heeft haar bijdrage met 25 verlaagd en op 75 gebracht. B. en W. stelden voor de subsi die op 100 te handhaven. De heeren De Hoog en Zandbergen be pleitten verhooging, doch de wethouders Kralt en Van der Vijver ontrieden dit. B. en W. erkennen zeer zeker het belang dezer cursussen, doch dit dient in de eer ste plaats door de Groenteveiling beseft te worden. De voorzitter vreesde ook, dat, wannéér de gemeente de ontbrekende 25 zou aanvullen, de Groenteveiling het vol gend jaar wéér zou verlagen. Aan de woningbouwvereniging „Spino za" werd toestemming verleend voor het aanleggen van straten, rioleering enz. ten behoeve van haar derde complex wonin gen. Voor de verbetering van de bestrating van de Tramstraat en een gedeelte van den Oegstgeesterweg werd een bedrag van 800 toegestaan. De heer Koster staat aan de gemeente een strook grond af, waar voor de gemeente een muurtje met hek laat plaatsen. De heer Van der Gugten wees op den lastigen stand van een trampaal ter plaat se en de heer Zandbergen drong aan op verbetering van de bestrating voor „Bloem- lust". Aan Gebr. Koemans te Noordwijk werd het egaüseeren van de vuilnisbelt ver pacht voor 25. De voorzitter dankte den Raad en zijn commissies voor de in het belang der ge meente bewezen diensten en voegde hier aan een woord van persoonlijken dank toe voor de samenwerking. Moge op het werk der raadsleden Gods zegen blijven rusten. De heer Van der Gugten, het oudste raadslid, sprak den wensch uit, dat het verdere werk van den burgemeester tot zegen van de gemeente moge strekken. SASSENHEIM GEMEENTERAAD. Om half 8 Donderdagavond kwam de voltallige raad bijeen. Na uitspreken van het ambtsgebed werd de stand der werk loosheid medegedeeld. Tot lid van de com missie tot wering van schoolverzuim werd in de vacature Vercauteren benoemd de heer E. Efferink. De heer A. J. Verkley werd benoemd tot lid van den Raad van Beheer in het Elektriciteitsbedrijf Hille- gom-Lisse-Sassenheim; vacature Bader. De burgemeester zeide daarna het vol gende: Zooals u allen bekend zal- zijn, bepaalt de achtste verordening van den heer rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende bijzondere maat regelen op administratief rechtelijk gebied1 o.a.: dat de werkzaamheden van de ge meenteraden blijven rusten. Het is derhal ve thans het moment dat uwe Raad voor de laatste maal bijeen is en het past een enkel woord aan dit historisch oogenblik te wijden. In de eerste plaats zij dan een woord van hartgrondigen dank uitgesproken voor al datgene wat uw Raad in zijin huidige sa menstelling in het belang van onze ge meente Sassenheim heeft verricht. Slechts kort is het mij gegeven geweest de verga deringen van dit college te leiden, doch ik kan getuigen dat deze taak een zeer aan gename was. Namens de geheele gemeen te worde u dank en waardeering betuigd voor de nauwkeurige behartiging van de u toevertrouwde belangen in een sfeer van goede samenwerking. Ik wil hier aan toe voegen en dit raakt mij persoonlijk zeer nauw dat groote erkentelijkheid mag worden betoond voor uw onlangs ge nomen besluit inzake verbouwing der ambtswoning van uwen burgemeester, daardoor toch is Sassenheim in het bezit gekomen van een prachtig pand, dat een sieraad is naast het zoo fraaie gebouw, dat het huis der gemeente is. De besluiten op velerlei gebied door uwe vergadering en hare voorgangsters geno men zullen bij voortduring blijven strek ken tot voordeel van Sassenheim; hetzij de resultaten voor het oog zichtbaar zijn dan wel meer het onzienbare betreffen. Gij zult hierop steeds imet gerechten trots kunnen terugzien. De heer van Zonneveld sprak daarna als •^olgt: Alvorens wij van elkander gaan, zou ik gaarne, namens den geheel en gemeenteraad een enkel woord van afscheid willen spre ken. De samerlwerking die er steeds is ge weest tusöchen B. en W. en de gemeente raad is van het grootste belang voor het besturen der gemeente. De machten, die God thans over ons heeft gesteld, hebben besloten dat er een andere vorm van be stuur zal komen en wij hébben' die mach ten daarin te gehoorzamen. Wij hebben heden onze laatste verga dering als gemeenteraad en gedenken hier gaarne het 'vele dat deze gemeente raad in samenwerking met B. en W. heeft tot stand gebracht en dat door de ambte naren is uitgevoerd. Wat de wethouders betreft is deze sar menwerking van langen duur, wij kunnen hun arbeid in het belang van de gemeen te verricht niet te hoog aanslaan; was deze wat den burgemeester betreft slechts van korten duur, ze was- toch van dien aard, dat wij met het volste vertrouwen de wensch kunnen uitspreken, dat hij zich nog vele jaren aan dien arbeid zal kunnen geven, zij het ook dat daarbij de sameiv werking met den Raad niet meer is ver- eischt. Wij danken burgemeester en wethouders voor alles wat zij in het belang van de ge meente deden en ook voor hun groote wel willendheid tegenover den gemeenteraad. Moge Sassenheim, de gemeente die ons allen zoo lief is, groeien en bloeien op etk terrein des levens- en God's zegen op alle arbeid rusten. Daarna werd de vergadering •gesloten. Geboren: Pieternella Kriena. d. van P. Luijk en E. M. Verblauw Gerretje, d. van J. Boekee en M. Pelle. Ondertrouwd: H. Los 22 j. en M. de Jong 2 j. P. Noppen 24 j. en J. C. Vonk 21 j. Getrouwd: Th. J. van 't Hart 28 j. en A. C. Berg 29 j. Overleden: J. van Duren 74 j., echt- genoote van C. van Velzen. VOORSCHOTEN Personalia. Geslaagd is voor voorloo- pig diploma machinist en-exam en H. A. Prent. WARMOND GEMEENTERAAD. Onder ^voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, Burgemeester, kwam de Raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen. Van den heer den Dunne was bericht binnengekomen, .dat hij door aftoezigheid verhinderd was deze bijeen komst bij te wonen. Voorlezing wérd gedaan van een aan tal ingekomen stukken, hoofdzakelijk be trekking hebbende op de goedkeuring van de in de vorige vergadering genomen be sluiten. Al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Aangezien de ver ordening op het Beheer van het Waterlei dingbedrijf einde van dit jaar komt te ver vallen werd reeds thans een nieuwe ver ordening vastgesteld, waarin slechts wijzi gingen van ondergeschikt belang zijn aan gebracht. Conform het voorstel van B. en W. werd de verordening met alg. st. vast gesteld. Ter tafel kwam hierna een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een arbeids overeenkomst inzake de vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst, welke over eenkomst in overleg met het desbetreffen de Departement is vastgesteld. Hierdoor ontstaat een uniforme regeling voor alle gemeenten. Met alg. st. werd besloten be doelde verordening vast te stellen. Daar door verschillende inwoners jaar lijks een zeker bedrag moet worden be taald, o.a. voor het hebben van benzine pomp-installaties, buizen, kabels en derge lijke in gemeente-grond, welke vergoeding echter niet bij plaatselijke verordening is geregeld, doch welke bedragen geheven worden aan de hand van de bestaande le gesverordening, dringen Gedeputeerde Staten er op aan een verordening in het leven te roepen op de heffing van preca riorechten. B. en W. leggen thans deze verordening aan den Raad ter goedkeuring voor en deze wordt met alg. st. gegeven. Artikel 7 der verordening betreffende de straatpolitie en de openbare vermake lijkheden wordt in dien zin gewijzigd, dat het bij vriezend weer verboden is op den openbaren weg water te storten. "in verband met de in werking treding van de gewestelijke arbeidsbeurs hebben de voormalige agenten sedert 1 Mei j.l. met de arbeidsbemiddeling geen bemoeie nis meer. In verband hiermede stellen B. en'W. voor aan den heer J. H. Haverkort met ingang van dien datum eervol ontslag als zoodanig te verleenen, waarbij de wachtgeldregeling opgenomen in het amb tenarenreglement in werking treedt. Besloteft wordt over te gaan tot het slui ten van een molestverzekering van de ge meente-eigendommen bij de Vereertiging van Nederlandsche Gemeenten. Nu het nieuwe gymnastieklokaal gereed is gekomen en eerdaags in gebruik zal worden genomen moet worden overgegaan tot benoeming van een concierge, die te vens voor het schoonhouden van het ge bouw heeft zorg te dragen.. B. en W. stel len voor als zoodanig te benoemen de heer W. Kaak en hem ontslag te verleenen als ambtenaar belast met het onderhoud van de gemeentelijke plantsoenen. Besloten wordt de heer Kaak als zoodanig aan te stellen. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten de begrooting voor het dienstjaar 1941 op verschillende onderdeelen te wijzigen, terwiil "tevens wordt besloten het tekort, ontstaan bij den bouw van het gymnastiek lokaal te dekken door een bijdrage van den gewonen dienst aan den Kapitaal- dienst. Alvorens de Raad in geheime zitting overging, bracht de voorzitter, waar dit de laatste vergadering is, den Raadsleden dank voor alles wat zij tijdens hun lid maatschap voor de belangen der gemeen te hadden gedaan en wenschte hun in de toekomst alle goeds. WASSENAAR Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te is tegen as. Zaterdagochtend te 9.30 uur, in openbare vergadering bijeengeroepen. Gemeenterekening. De gemeentereke ning 1940 wijst voor den gew. dienst een batig slot aan van f 181.695.68 en voor den kapitaaldienst een nadeelig slot van 1889131.73. Aanrijding. De 67-jarige wielrijdster mevr. M., alhier, werd op den hoek Schouw- wegNachtegaallaan aangereden door een onbekend gebl'eveh wielrijdster, tengevol ge waarvan mevr. M. kwam te vallen en" het linkeronderbeen brak. Na eerste-hulp verleening door dr. Hubbeling is zij over gebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Fietser gevallen. De 38-jarige T., uit den Haag, kwam op den Rijksstraatweg met zijn rijwiel te vallen, tengevolge waarvan hij de rechterpols brak. Na eerste hulpver- leenmg door dr. Hubbeling is T. per taxi, naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag gebracht. Diefstal. L., alhier deed aangifte van diefstal van een dekzeil en 4 lederen rie men. VAN EEN PARTIJ THEE, DIE MET EEN ONGELDIG MARKBILJET BETAALD WERD Vorige week hebben we medegedëeld, hoe zekere P., die een partij thee van 16 kg. had verkocht aan zekeren K., de dupe was geworden van dezen oplichter, doordat K. met een naar later bleek ongeldig 1000 R.M. biljet betaalde. P. was daarbij niet alleen zijn thee kwijt, doch hij had K. bovendien op dit ongeldige biljet 400 teruggegeven, zoodat dit grapje hem op 700 kwam te staan. Thans laten we het vervolg van dit ver haal hooren, wat na een uitgebreid onder zoek van de politie tot een heel dossier moet zijn uitgedijd. De door K. gekochte thee werd naar een café in Wassenaar vervoerd, waar het ver kocht werd. Een gedeelte ervan is evenwel achterhaald. Van het geld, dat de thee op bracht, hebben vier personen goeden sier gepiaakt. Theeleverancier uit Voorschoten opgelicht. Want behalve K. zaten er nog drie per sonen in het complot van oplichters, ham steraars en dieven. Het was de politie nl. ter oore gekomen, dat K. en drie andere personen, nl. H. R., Ch. W. v. d. W. en F. v. T. met z'n vieren iemand uit Voorschoten naar Leiden had den gelokt, opdat deze een partij thee, waar van hij bezitter was, van de hand' zou doen. Van T. trad zoogenaamd als kooper op, R. ging den man uit Voorschoten halen en K. zat in een café in de stad, terwijl v. d. W., die in het café, waar de thee zou worden verhandeld, als kellner dienst deed, het koffertje met de thee zou weghalen. Aanvankelijk bestond het voornemen, om het koffertje met thee reeds in de tram te verdonkeremanen, doch dit plan werd op gegeven. Het verhaal liep dus als hierboven ge schetst. v. d. W. haalde het koffertje met thee weg en bracht het naar K., die het dankbaar in ontvangst nam. Het kostbare koffertje werd voor een nacht opgeborgen in een huis aan de Haverzaklaan, waarna de thee den volgenden dag werd verkócht aan een caféhouder op de Langebrug voor de som van 240, Dit geld werd met z'n vieren gedeeld. Boer uit Bennebroek voor 20 mud tarwe opgelicht. Nog een derde geval van oplichting ook het geval van het ongeldige R.M.-biljet was een opzetje kwam tenslotte bij het onderzoek der politie uit. Een boer uit Bennebroek zou 20 mud tarwe leveren, waarvoor H. R. wel een gaatje wist, zoodat hij als bemiddelaar zou optreden. 1 De boer moest de tarwe brengen in de Narmstraat, hetgeen geschiedde. Hij werd daarna door K. meegenomen naar een café, waar beiden zouden wachten tot R., die de partij zou verkoopen, met het geld kwam. R. bleef echter hetgeen achteraf niet te verwonderen was wat lang uit en K. zeide hem te zullen gaan opzoeken. Maar, K. kwam natuurlijk ook niet meer boven water. R. had intusschen de tarwe verkocht aan een onbekenden man.... De opbrengst 30 x 20, dus J300, werd door de vier „heeren" weer „broederlijk" gedeeld, doqh toch ook weer niet zoo broederlijk of de houder van het geld had er het meest pro fijt van en degene, die zulks wist, moest natuurlijk ook eei). extra-tje hebben. Zoo werden de bedriegers door eigen vrienden bedrogen en een en ander werd weer oor zaak, dat huiT tongen tegenover de politie wat losser werden en deze over de duis tere practijken van het complot beter op de hoogte kwam. Intusschen noch van den man uit Voor schoten, die zijn thee kwijt is, noch van den boer uit Bennebroek die twintig mud tarwe lichter werd, kent de politie den naam. Zij achtten het maar beter de politie niet in deze zaken te mengen, hetgeen weer tot gevolg heeft, dat de heeren van het com plot hun duistere practijken steeds verder konden uitoefenen. K. is hu voorgeleid voor den Officier van Justitie te Den Haag, de drie anderen zit ten hier nog in voorarrest. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 5693. Pension Villa An- p.et. Noordwijk a. Zee, Emmastraat 19. Overl. E.: M. C. van Slogteren, Noordwijk a. Zee, d.d. 26 Febr. 1941. 6331. Van der Voort en Co. N.V., Sassen heim, Hoofdstraat 79. Handel in een kwee- kerij van bloembollen, enz. Uittr. Comm.: L. J. Homan, Oegstgeest. 3189. Voedings- en Genotmiddelenbedrijf „Het Leydse Wapen", fa. J. C. van der Steen en Co., Leiden, Pieterskerkgracht 18/ 20. Procuratie verleend aan:\G. J. A. Sara- ber, Oegstgeest (algemeen gevolmachtigde).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2