Jjtaatiócfie fooepwi tlieden k*acfitig&n teg,enóiand SPORT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Engelsche opmarsch naar ollegebieden Te Ankara verluidt, volgens United Press dat het in Iran tot gevechten van werkelijk hevig karakter gekomen is en dat de Iraansche troepen bijzonder krachtigen tegenstand bieden tegen de voorhoeden van de beide Britsche colonnes die uit de richting Bagdad langs den weg naar Te heran en uit Noord-Irak in de richting van Tabris oprukken. Men gelooft, dat de uit het gebied van Basra opereerende Britsche strijdkrachten de olie-raffinaderijen van Abadan en de spoorlijn van de Perzische Golf naar Teheran willen bezetten. De of- ficieele zender Ankara scjiat, dat zes a ze ven Britsche divisies, die grootendeels ge motoriseerd zijn van Irak uit Iran binnen trekken en de Sovjets van het Kaukasus- gebied uit vijf tot zes divisies gestuurd heb ben. Het agentschap Mondo Arabo meldt uit Kaboel, dat de Iraansche regeering aan de grenstroepen het bevel heeft gegeven met alle middelen de onafhankelijkheid van het land te verdedigen. Verder heeft de regeering van Kaboel en Ankara de toepassing van de bepalin gen van het verdrag van Saadabad ver langd, dat voorziet in een welwillende neu traliteit der verdragsstaten voor het ge val' een der verdragsstaten door een derde mogendheid wordt aangevallen. Talrijke treinen en colonnes vrachtauto'6 met troepen en oorlogsmateriaal zijn uit Teheran, in Zuidelijke richting vertrok ken, naar uit deze stad wordt gemeld. De Amerikaansche en Britsche staatsburgers staan in voortdurend contact met hun ge zantschappen. De Duitsche consul in Te heran treft voorbereidingen voor het ver trek der Duitsche vrouwen en kinderen uit Iran. De zender Ankara bericht, dat het in totaal 200.000 mam sterke leger van Iran uit 17 gewone en één gemotoriseerde di visie bestaat, waarbij nog tien divisies gendarmerie komen. De luchtmacht van Iran beschikt over 350 vliegtuigen, waar van ongeveer de helft nieuwe. IRAANSCH COMMUNIQUE. Het D.N.B. meldt uit Kaboel: Radio Teheran heeft omtrent de oorlogs handelingen bekend gemaakt, dat Maan dag om vier uur 's morgens Sovjet-troepen in het Noorden en Britsche troepen in het Zuiden en Zuid-Oosten Iraansch gebied zijn binnengedrongen. Vijandelijke vliegtuigen hebben de ste den Artsbil, Resjt, Ahwats en andere plaat sen gebombardeerd. Aan woonwijken en onder de burgerbevolking is aanzienlijke schade ontstatan, maar militanre doelen zijn bijna niet getroffen. Te Tabris heeft de luchtdoelartillerie een vijandelijken bom menwerper omlaaggehaald. Gemotoriseerde Sovjet-troepen zijn op gerukt naar Dzjoelfa en Makoe. Óp vier plaatsen, bij Khanakin, Kasri.Sjirin, Naft- Khane en Abadan zijn gemotoriseerde Brit sche troepen Iraansch gebied binnenge drongen. De Sovjet-vloot is in de Kaspische Zee en de Britsche vloot in de Iraansche golf tot aanvalshandelingen tegen de Iraansche kust overgegaan. De plotseling overvallen Iraansche troe pen hebben op verscheidene punten hard nekkig tegenstand geboden. Op vele plaat sen zijn zij er in geslaagd den opmarsch van 'den wij and tegen te houden, waarbij twee vijandelijke pantserwagens buiten gevecht zyn gesteld. De bevolking is in alle deelen des lands vastbesloten het vaderland te verdedigen en zij stelt zich ter beschikking van de recruteeringsbureaux. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Berlijnsche avondbladen houden zich bezig met de reactie welke de En- gelsch-bolsjewistische overval op Iran on der de openbare meening van de wereld heeft verwekt. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft, dat de „daad van geweld tegen Iran" in de we reld des te grootere verontwaardiging heeft verwekt, daar zij bijna op hetzelfde tijdstip geschiedde als waarop Churchill voor de Britsche radio over rechtvaardig heid en bevrijding der volkeren kletste. Algemeen wijst men in de wereld op de schreeuwende tegenspraak in de Britsche politiek tusschen woorden en daden. Bijzon der kenmerkend voor het „gevoel van ver antwoordelijkheid1" van Britannië tegen over de menschheid acht men voorts de gewetenloosheid waarmede deelen van Iran aan het bolsjewisme woden overgele verd. Aan de hand van persstemmen, zoo besluit het land, kan men thans reeds zeg gen, dat de overweldigers van Iran hun optreden in propagandistisch opzicht veel meer schade hebben gedaan, dan 't hun in strategisch opzicht ooit nut kan brengen. De goedkoope lauweren, die Engeland in den strijd tegen een klein volk en nog wel met hulp van de bolsjewisten, hoopt te behalen, hebben het in de oogen van de wereld ëen brandmerk op het gelaat ge drukt, zoo schrijft de Deutscht Allg. Ztg., waarna het blad vervolgt: In de Britsche en bolsjewistische pers daarentegen viert men luide de Britsch-bolsjewistische wa penbroederschap bij den overval op Iran als de „eerste gelegenheid voor een gemeen schappelijke militaire actie". Voorts laat de Britsch-bolsjewistische pers zich in lan ge besprekingen in met de diplomatieke voorgeschiedenis en de beweegredenen voor den Britsch-bolsjewistischen daad van willekeur, als bijvoorbeeld: „de militaire actie is uitsluitend tegen de Duitschers in Iran en niet tegen Iran zelf gericht. De Britten willen slechts de petróleumvelden in Iran beschermen en de verkeerswegen met de Sovjet-Unie in den Kaukasus open houden", of: „bij den opmarsch gaat het slechts om een maatregel van bescher ming voor het land". Kortom een reeks van doorzichtige beweegredenen die, zooals de D.A.Z. schrijft, nergens ter wereld meer geloofd wordt. Men is zich er overal van bewust, dat de overval tot het oorlogs programma van de aanvallers behoorde. Eenvoudig daarom is de weigering van Iran om zijn souvereiniteit en neutraliteit prijs te geven, door de Britten en hun bondgenooten zonder voorafgaande aankon diging met bommen en granaten beant woord DE AANVAL OP EEN ENGELSCH KONVOOI BIJ DE PORTUGEESCHE KUST. Naar te Lissabon van betrouwbare zijdè verluidt, bevonden zich onder de Engel sche schepen, die Zondag door Duitsche duikbooten tot zinken zijn gebracht, o.a. de Aguila, Stork, Ciscar, Alvia, Clonlara, Spind en de zeesleepboot Empire Oak. Zondag zijn verscheidene Britsche sche pen, waarvan enkele deel uitmaakten van het uiteengeslagen konvooi, de haven van Lissabon binnengevallen. Britsdhe bommenwerpers hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag in West- Duitschland brand- en brisantbommen neergeworpen. Er werd geen militaire of oorlogseconomische schade aangericht. Volgens de totdusver ontvangen berich ten zijn twee Britsche vliegtuigen neerge schoten. De Britsche luchtmacht heeft vanmid dag met enkele jachtvliegtuigen een on succesvolle aanvalspoging op het Fransche kustgebied' ondernomen. Daarbij werden een Hurricane en een Spitfire neergescho ten, naar het D.N.B. verneemt. AANVAL OP ALEXANDRIë. De haven- en spoorweginstallaties van Alexandrië zijn gisteren nacht opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen aange vallen. Hierbij konden verscheiden bom- treffers met groot resultaat in de Ooste lijke en de Westelijke haven bepevens op een belangrijk rangeerstation aan den Zui delijken rand van de haven worden waar genomen, naar het D.N.B. verneemt. Vrij groote, uitgestrekte branden verlichtten den geheel en omtrek. De Australische minister van Marine heeft in een rede naar aanleiding van de verklaringen van president Roosevelt in zake de ontwikkeling in het Verre Oosten verklaard, dat Australië besloten is ge weld te gebruiken, indien Japan zich niet gedraagt zooals Australië het wenscht. In een der doorgangskampen achter de Duitsche linies aan het Oostfront. Tijdens het oponthoud ter plaatse ontvangen de Sovjet-krijgsgevangenen warm eten (AHonMc-Hollandt Gisteren is te Zagreb aangekomen de commandant van het tweede Italiatnsche leger, generaal Ambrosio, en zijn stafchef, generaal De Blasio, om- met de bevoegde Kroatische autoriteiten de bijzonderheden te regelen van het Italiaansch-Kroatisch accoord over de verdediging van de Adiïa- tisohe zone. Tijdens de eerste conferentie zijn alle politieke en militaire aangelegenheden, die ontstaan zijn in door de nieuwe situatie in de gegarandeerde zone, behandeld en door de vertegenwoordigers der beide lan den in volledige overeenstemming opgelost. Uit Washington wordt gemeld: De am bassadeur van Tsjoengking, Hoe Shilh, heeft na een onderhoud met president Roo sevelt aan de journalisten meegedeeld, dat Roosevelt een militaire delegatie onder leiding van den brigadier John Magruder naar Tsjoengking zal sturen. De delegatie moet de wenschen van Tsjang Kai Sjek met betrekking tot het oorlogsmateriaal onderzoeken en wellicht ook strategische vraagstukken van den oorlog tegen Japan bespreken. Vreeselijke tragediën, die zich tijdens den terugtocht der Sovjet-troepen in het Oostzeegebied hebben afgespeeld, zijn thans bekend geworden door de verklaringen van den burgemeester van een dorp in de nabijheid van de stad Wesenberg. Uit de bosschen stroomden de horden der bolsjewistische soldateska en drongen ons dorp binnen, zoo deelde de burgemeester mee. Zij stortten zich op de hoeven, sta ken de schuren in brand en verbrandden het vee in den stal. Zij vroegen niet, of zihc nog menschen in de gebouwen bevonden. Zij schoten op twee levend; brandende vrouwen, die zich niet tijdig in veiligheid hadden kunnen brengen. Daarop schopten zij de vrouwen en sloegen met geweerkol ven en schoppen op de weerlooze slacht offers, tot deze tenslotte geen geluid meer lieten hooren. Een oude boerin, die voor de huisdeur aan het koken was, joegen zij een kogel door de borst, overvielen een ander gezin, vermoordden de kleine kinde ren benevens de ouders en sleepten twee dochters mee, die na enkele dagen onge looflijk verminkt in de nabijheid van het omringende bosch werden aangetroffen. Weldra brandden overal in het plaatsje de hofsteden en vielen in asch en puin. Volgens een bericht van Associated1 Press uit Washington heeft president Roosevelt gisteravond in het Witte Huis een diner ter eere van den hertog van Kent aange richt. De buit aan bolsjewistisch oorlogsmateriaal, welke den Duitsohen troepen in de Oekraïne In handen viel, is niet te overzien. Hierboven een der verzamelplaatsen van veroverd luchtafweergeschut (Atlantlo-Hollanrf) Bij de gisteravond voortgezette wedstrij den om de zwemkampioenschappen van den kring Amsterdam van den Ned1. Zwem band, die in het Amstelparkibad. werden gehouden, werden de volgende resultaten bereikt: 400 Meter borstcrawl heeren: 1. J. C. Scheffer, D.J.K., 5 min. 29.2 sec.; 2. S. Mo lenaar, IJ 5 mn. 42.4 sec.; 3. K. Bundling, IJ, 5 min. 59.4 sec. 400 Meter borstcrawl dames: 1. Bep van Schaik, Meeuwen, ,6 min. 0.8 sec.; 2. Ma rijke Jansen A.D.Z. 7 min. 4 sec. WIELRENNEN SWLUT'-COMBINATIE. De gisteren gehouden rit om te weten te komen, welke renners de vereeniging zul len vertegenwoordigen bij de kampioen schappen op den weg, heeft nog geen be slissing gebracht. Vaststaat, dat Rijsbergen, de Romijn en Segaar van de partij zullen zijn. Wie de vierde man zal worden is nu nog niet te bepalen, daar de veteraan J. Riethoven gisteren weer eens opvallend goed gereden heeft en door zijn routine getoond heeft een zeer goede leider te zijn. R. Riethoven en J. Schuller wonnen Zon dag op de Beatrixbaan te Roosendaal den tweedaagschen koppelwedstrijd in een sterk bezet veld. Voor Zaterdag zijn zij gecon tracteerd voor den twee-uurs-koppelwed- strijd te Giesendam en Zondag rijden zij weer eens op de Alexanderbaan te Rot terdam, eveneens in een koppelwedstrijd. NIEUW WERELDRECORD. Voor de eerste maal gelukte het op de moeilijk te berijden Prinsenpark-wieler baan te Parijs een wereldrecord te vesti gen. De Franschman Georget, die in de Olympiade te Berlijn een fraaie tweede plaats bezette in het tijdrijden, verbeter de het-op naam van Renaudin staande we reldrecord op de 3/4 mijl met 1 min 27,8 sec., met 0,2 sec. en bracht dit nu op 1 min. 27,6 sec. DE NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK. De Noordfwijkische golfweek is voortge zet met de eerste ronden voor de Palace Hotel- en v. Heukelom-bekers, respectie velijk 18 holes imatchplay voor heeren en dames. De uitslagen luiden: Palace Hotel-beker: le ronde D. A. Ne- derlof (15) wint met 6 en 5 van P. Noyon (24), D. R. Hudig (15) wint met 6 en 4 van L graaf van Limburg Stirum (24), D. Bos (24) wint met 1 up van F. Cremers (13), mr. J. W. Henny (14) wint met 5 en 3 van O. Koopman (15), J. C. Brassem (22) wint met 1 up van H. Binnendijk (12), P. J. G. Furnee(24) wint met 3 en 2 van L. Carp (13), W. van Lansohot (3) wint met 8 en 7 van J. Catz (16), H. E. Smidt van Gelder (10) wint met 7 en 5 van J. Nielsen (16), H. Smidt van Gelder (12) wint met 4 en 2 van H. J. de Koster (24), A. R. T. Bakker (16) wint met 7 en 5 van J. Schreuder (24). Chr. J. E. Engel- berts (12) w.o., P. Siemens (14) wint met 4 en 2 van W. SöLner (13), G. Van der Eist 10)'wint met 2 en 1 van H. J. Smulders (24). Chr. Stradmeyer (11) wint met 6 en 4 van Th. van der Laan (16), M. E. Kro nenberg (24) wint met 2 en 1 van W. K. Brevet(21), D. J. van Aalst (12) wint met 3 en 2 van F. H. van Heukelom (24). Van Heukelom-beker: le ronde: mevr. Van Aalst (24) wint met 4 en 2 van mevr. Carp (18). mevr. Jordaan (20) wint met 3 en 2 van mevr. KesslerGleichman (22), frl. Gevers (22) wint met 3 en 2 van mevr. Bos (18), mevr. De Koster (22) wint met 4 en 3 van mevr. Koopman (24), mevr. Van Alfen (22) wint met 2 en 1 van mej. Van der Latn (13), mej. B. Gleichman (13) wint met 7 en 6 van mej. Smidt van Gelder (24), mevr. Furnee (12) wint met 5 en 4 van mej. Sieuwertsz van Reesema (24), mevr. Nielsen (14) wint niet 4 en 3 van mevr. Bouman (9). MAALTIJDEN VOOR DEZEN TIJD Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Het samenstellen van den warmen maal tijd is op het moment niet eenvoudig. Het kost de huisvrouw de noodige hoofdbre kens voor zij het gezin een maaltijd heeft voortgezet, die verzadigt, goed smaakt en weinig brandstof bij de bereiding vraagt. Niet alleen in de zomermaanden, valt er voor der huisvrouw meer te doen door de vacantiedrukte van de kinderen, maar ook tijdens de najaarsschoonmaak kan zij dik wijls niet al te veel tijd aan de bereiding van den maaltijd besteden. Wij raden de huisvrouw aan eens een sla van aardappelen, rauwe groenten en peul vruchten, visch of vleesch te geven. Vooral op warme dagen zal dat zeer op prijs gesteld worden. Alle bestanddeelen, de groenten uitge zonderd, kunnen op ieder oogenblik van den dag gekookt worden, daar zij toch koud in de sla verwerkt worden. Vlak voor het eten wordt het slasausje gemaakt, de groenten worden gewasschen en gesneden en met de overige ingrediën ten vermengd. Gemakshalve zou men er toe kunnen komen de groenten 's ochtends ook al schoon te maken en te wasschen of een tijd van te voren de geheele sla klaar te maken. Dat zou echter zeer onverstandig zijn, want de groente gaat, vooral als zij ge sneden is, door lang staan in waarde achter uit. De groenten zijn echter snel gewas schen, gesneden én met de overige be standdeelen vermengd, zoodat iedere ver standige huisvrouw zich die moeite wel zal willen getroosten. Een voedzame pap van rijst of gortmout met bruine suiker, zal een smakelijk na gerecht en een stevige aanvulling van de sla kunnen zijn. Garnalensla (4 personen). 100 a 200 gr. garnalen, 1 kg. aardappelen, 2 kroppen sla, wat karnemelk, (peper, mosterd, azijn) en zout. De aardappelen schoon boenen, met wei nig water en zout gaar koken en laten af koelen. De garnalen en de sla wasschen en goed uit laten lekken. Eenig aardappelen fijnmaken en ver mengen met wat karnemelk (peper, mosterd, azijn) en zout. De aardappelen in plakjes snijden en met de garnalen, de sla en het sausje ver mengen. Rijstpap in de hooikist (4 personen); 200 gr. rijst, 4dl. water, 1J4 liter tapte melk, zout. Het water in een kleine pan aan de kook brengen, de rijst toevoegen en 5 minuten laten koken, dan vlug in een hooikist of hooimand overbrengen of in kranten ver pakken. De pan minstens 1 Yi uur ingepakt laten staan. De pap doorroeren, opdoen en op het bord overgieten met wat kokende taptemelk, of de massa even in de pan met kokende melk doorwarmen. Bij de pap bruine suiker geven. Een van de bekende groote molens van de Zes Wielen bij Alkmaar wordt gesloopt om uit het Schermer landschap overgebracht te worden naar het Openluchtmuseum te Arnhem (Pax-Holland-De Haan m)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6