Wihaty ap het punt te uaflm KERKNIEUWS DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HEFTIGE SOVJETAANVALLEN IN CENTRALE SECTOR Groote veroverde buit Omtrent de situatie aan het Finsohe frónt wordt van ihet D.N.B. van wel inge lichte zijde medegedeeld1: Viipuri (Wilborg) staat op het punt te vallen. Van het Noord-Oosten en Oosten hébben de Finsche troepen de stad op ka- monsschotsafstand genaderd. Onder den druk van den krachtigen opmarsch der Finsche troepen ten Westen van het La- dogameer is ook de laatste tot dusver in tact gelbleven Westelijke sector van het Sowjet-Russische front aan den Noordelij ken oever van de Finsohe golf bij Saek- kijaervi in gevaar .gekomen. Deze sector was bijzonder zwaar versterkt. De inrich ting der grensvestingen met bomvrije ka zematten was hier het verste gevorderd. Ook waren hier reeds in den vorigen win- teroorlog tegen Finland beproefde Sowjet- Russische divisies gebruikt, waaronder de bekende divisie 123, die voor de doorbraak van de Mannerheim-linie onderscheiden werd met de orde van Lenin. Dichter bij Viipuri hebben de Sowjet-Russen met het front naar het Westen en Noord-Westen een stelling gebouwd als een soort brug genhoofd. Onder bescherming daarvan probeeren zij een deel van de divisie, die gebruikt is op den Westelijken oever van de baai van Vdipuri terug te trekken op den Oostelijken oever in de richting van Koivisto. Het Finsche offensief wordt inmiddels voortgezet en groote successen zijn reeds in zeer korten tijd te verwachten. Even als in St. Petersburg zouden, volgens tot dusver nog onbevestigde berichten, de Sow jet-Russen te Viipuri last gegeven hebben tot het opstellen van formaties uit de ar beiders, die daarmede een soort militie zouden vormen. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Sowjet-Russen de laatste dagen heftige aanvallen ondernomen in een sector aan het centrale front, om den opmarsch der Diuiteehe troepen tot staan te brengen. Ter ontlasting van hun verslagen afdee- lingen wierpen zij sterke gepantserde strijdkrachten, die door artillerie gesteund werden, in den strijd tegen de stellingen van een Duitsche infanteriedivisie. In een heldhaftigen strijd, die* dagen lang duur de, sloegen de Duitschers alle aanvallen af en brachten zij den tegenstander verliezen toe. In drie dagen bleven 95 Sow jet pant serwagens voor de Duitsche stellingen liggen, waaronder eenige van 32 en 45 ton. Ook in den aangrenzend'èn sector misluk ten de Sowjet-Russische aanvallen door den afweer van een Duitsch infanterie- regiment. Achtmaal zonden de Sowjet- Russen hun aanvalsgolven tegen de Duit sche stellingen, achtmaal smoorde het Duitsch vuur de aanvallen. Op denzelfdên dag rukten Duitsche pantserwagens tegen de vijandelijke strijdkrachten op en brach ten haar opnieuw zware verliezen toe. Het aantal gesneuvelde en gewonde Sowjet-Russen is nog niet bekend. Veel oorlogsmaterie el viel in Duitsche handen. Nog 28 Sowjet-Russische pantserwagens werden vernietigd, 31 stukken geschut en 30 vrachtauto's vernield of buitgemaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hébben op 24 Augustus met bijzonder succes scheeps- doelen in de Finsche Golf met bommen van elk kaliber bestookt. Een zwaar gela den troep en trans ports chip van 6.000 brt. werd door verscheidene bomtreffers zoo zwaar beschadigd, dat het schip onmiddel lijk in brand vloog en zonk. Onder de Sovjetsoldaten aan boord van dit schip ontstond, naar het D.N.B. ver neemt, een wilde paniek. De soldaten sprongen aan dlle kanten over de reeling van het zinkende schip en trachtten zich in veiligheid te stellen. Talrijke andere schepen werden door voltreffers zwaar beschadigd, waaronder drie koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 5.000 brt. In den loop van 24 Augustus en in den nacht van 24 op 25 Augustus werden in luchtgevechten boven het Oostelijk front 54 Sowjet-vliegtuigen neergeschoten. Bo vendien weiden 14 Sowjet-toestellen op den grond vernield. In totaal verloor de bolsjewistische luchtmacht in den aange geven tijd 68 vliegtuigen. Vijf Duitsche vliegtuigen worden vermist. In 'het gebied, dat thans door de Duitsche troepen 'gezuiverd wordt van de resten der legers van Boedjemny, bevindt zich ook het groote waterwerk Dnjeprostroi, dat in 1932 was geopend. Het ligt aan de stroom versnellingen van den Dnjepr op den Wes telijken oever in de nabijheid van de stad Zaporozje bij het voormalige dorp Kitsj- kas, dat onder water werd gezet. Deze electrische centrale is in zooverre van.' groote beteeken is. dat zij een reeks be langrijke, groote fabrieken van stroom voorziet. De stuwdam sluit zich veilig aan bij de rotsachtige oevers van den Dnjepr. Langs den stuwdam wordt de verbinding gevormd door een sluis met drie kamers op den linkeroever, waardoor het geheele scheepsverkeer zich beweegt. Door deze sluis is de Dnjepr over de geheele lengte van Kief tot aan de Zwarte Zee bevaar baar geworden en de geheele rotsbarrière tu&sch'en Dnjepropetrofsk en het eiland Öhortitsa van tachtig kilometer, die vroe ger geen verkeer toeliet, onder water ge zet. DE WREEDHEDEN DER SOVJETS. Toen Duitsche soldaten zich in het ge bied van Smolensk een weg baanden door dicht strukgewas en kreupelhout, vonden zij op een moerassige plek de lijken van zeven Duitsche soldaten, die zoozeer ver minkt waren, dat ze onherkenbaar waren geworden. Uit een onderzoek en uit ver klaringen va^ bewoners bleek, dat de ze ven soldateij een verkenningsactie ge wond i" ^vangenschap waren geraakt. Nadat r r:eds bij het verhoor met ge weerd .en waren geslagen, omdat zij niet de gewenschte verklaringen wilden afleg gen, bonden de politieke commissarissen hun de handen en sloegen en staken zij de gevangenen met geweerkolven, spaden en bajonetten. Daarna werd den Duitschers de huid van de handen getrokken. Armen en Ibeenen van eenige gewonden waren met bijlen afgehouwen; zij lagen verspreid in het rond. Schedel en gezicht der slacht offers waren vertrapt. Bij geen hiunner vond men schotwonden. DROEVE TOESTAND IN FR. SOMALILAND GEVOLG DER BLOKKADE De zender te Djiboeti heeft op 21 Augus tus ontstellende mededeelingen gedaan over den gezondheidstoestand der bevol king van Fransch-Somaliland ten gevolge van de Britsch blokkade. De gezondheid vén het volk heeft zeer geleden door de schaarschte aan visch, fruit, groenten en melk. Het gebrek aan vitaminen is vooral ernstig voor zwangere vrouwen. In tal rijke gevallen hebben vitaminegebrek en bloedarmoede geleid tot den dood van moe der en kind. Welk een schrikbarenden om vang de massasterfte heeft aangenomen, blijkt uit het feit, dat het aantal sterfge vallen van vrouwen en kinderen in Juli 1941 70 van Het totale aantal sterfge vallen bedroeg. Dit totale aantal bedroeg 139 op 1000, hetgeen beteekent, dat de mortaliteit zevenmaal zoo hoog was als in normale tijden. Onder het garnizoen heefi de scheurbuik op ontstellende wijze on zich heen gegrepen. Ondanks alle inspan ning kon merlBniet verhinderen, dat he aantal ziektegevallen onder de inheemsch. bevolking tegen het einde van Augustu aanzienlijk steeg, zoodat men moet ver wachten, dat het aantal sterfgevallen L Augustus dat van Juli nog zal overtreffen De zender merkt ten slotte op, dat dt Britsche regeering sedert een jaar en zon der eenig practisch doel de bevolking in koelen bloede tot een langzamen honger dood veroordeelt. Dit Britsche optreden tegen de weerlooze bevolking der kolonie van een vroegeren bondgenoot is een schande en spot met alle menschelijkheid. De Engelschen hebben het woord mensche lijkheid voortdurend' op de lippen, doch hun handelingen zijn daarmede in flagran- ten strijd. Oorlog tegen de muggen. Om zich tegen deze insecten te beschermèn houden de Duitsche soldaten aa^ het Oostfront ook tijdens den maaltijd het hoofd met de daarvoor geconstrueerde netten bedekt (O-bB-Hottand) FIETSEN MET EN ZONDER LUCHTBANDEN RUIM BAAN VOOR DE UITVINDERS. Het laat zich aanzien, dat in de ko mende maanden steeds meer fietsers zich voor de puzzle gesteld zullen zien, hoe zich te redden, nu hun versleten rijwielbanden ten gevolge van de heer- schende rubberschaarschte niet meer door nieuwe vervangen zullen kunnen worden. Het is nauwelijks aan te ne men, dat zij hun trouw vehikel zonder meer op stal zullen zetten tot weer be tere tijden aanbreken en zich gedwee op het gebruik van de beenenwagen gaan instellen. Om van trams, gene ratorbussen en meer dergelijke twijfel achtige vervoermiddelen maar niet te spreken. Een Nederlander, die zijn geliefd fietsje kwijt is, voelt zich zooals, dunkt me, een vogel, die gekortwiekt is, zich moet ge voelen. Hij houdt het er bij dat om het met een variant op het woord van dien Griekschen wijsgeer te zeggen: leven is bewegen eri de voor het leven noodige be wegingsvrijheid verschafte hem zijn rij wiel. Ontneem hem zijn biefje, en hij stelt zich lijdzaam tevreden met het consumee- ren van een heel alfabet vitamines.^ Ont neem hem zijn fietsje of een onmisbaar onderdeel ervan en hij wordt onrustig, spitst zijn vernuft en gaat zitten uitvinden, hoe het verholpen zou kunnen worden. Want hij kan van het gecompliceerd stuk vernuft, dat fiets heet, - slechts noode af stand doen. Want een fiets is een gecompliceerd ap paraat. Wie een rijksdaalder rollend zich over tafel heeft zien voortbewegen, kan daarin het principe voor de uitvinding van het rijwiel kant en klaar ontdekken, doch in feite is het een groot aantal technische uit vindingen bij elkaar, die dit voertuig ge maakt hebben tot wat het is: een handig, Gemakkelijk, onmisbaar vervoermiddel oor iedereen. Onder die vele vindingen, de de antie- :e velocipède vervolmaakten, -is die van 'en gummiluchtband niet de minste. Wat et lot van dit vervoermiddel zou geweest ijn zonder dit prachtige en uiterst practi- che, elastisch-veerende onderdeel, laat ieh moeilijk zeggen. Dat zijn populariteit 'an ook maar in de schaduw van de hui- iige zou staan, is nauwelijks aan te ne- nen." Verdwijnen de rubber luchtbanden, lan verkeeren- wij ten minste wat dit onderdeel betreft weer in den toestand van vóór 1860, zoolang er geen aanvoel' van het benoodigde materiaal uit tropische gebieden is. Het rijwiel had in dien tijd immers zijn houten wielen met ijzeren ban den geruild voor dunne stalen wielen met spaken. Wie in jeugdigen overmoed in zijn jongensjaren wel eens een fiets zonder banden bestegen heeft, kan zich eenigszihs een voorstelling vormen van het twijfel achtige genot, dat de rijwielsport in die dagen den fietsenden nieuwlichter moet bezorgd hebben. Rond het jaar 1860 echter komt de eerste zij het nog slechts ge ringe -verbetering: de massieve rubber band, dien wij van de kinderdriewielers kennen, deed haar intrede. Nu is rubber wel tamelijk elastisch, doch er is een stof, welke haar in vearkracht vele malen over treft. Die stof is lucht. Eh zoo is dus lucht het aangewezen materiaal .voor een rijwiel band. Deze gedachte diende slechts prac tisch uitgewerkt te worden. Wien hebben wij dit te danken? Het kan haast niet anders uitvindingen schijnen nu eenmaal op een bepaald oogenblik in de lucht te hangen, er zijn daarvan voor beelden te over of er zijn meerdere pretendenten voor wien men de eer van deze uitvindingen opeischt. We zullen hier den strijd om de prioriteit laten rusten, want, wat er van zij, feit is, dat een Schot- sche veearts met de eer is gaan strijken en bekend geworden is als de uitvinder van den luchtband. Deze man was J. B. Dunlop, op 5 Fe bruari van het jaar 1845 te Dreghom in Ayrshire geboren en sinds 1867 veearts te Belfast. De leniging der uiteenloopende lichamelijke nooden der Belfaster paarden, koeien en varkens kon blijkbaar zijn leven niet voldoende vullen en zoo hield hij zich geestelijk in evenwicht door in zijn vrijen tijd dien had hij ondanks een drukke practijk te. knutselen op het terrein van de werktuigkunde,tot welk vak hij een grooten aanleg scheen te bezitten. Het lompe, onprettige vehikel, dat het rijwiel toen nog was, had blijkbaar zijn aandacht getrokken door zijn onvolmaaktheden en hij stelde zich tot taak het probleem te verbeteren. Een periode van onvermoeid experimenteeren had tot resultaat, dat hij op 28 Februari 1888 een eerste tochtje op een fiets met luchtbanden kon maken. De "uitslag van dezen proefrit was dermate be vredigend, dat hij zijn vinding wenschte te octrooieeren en op 23 Juli van hetzelf de jaar onder no. 10670 patent verkreeg voor „een systeem om voertuigen op lucht banden te doen voortbewegen". Het was de uitvinding, waarop de fiets en ook dc fietsers als 't ware ge wacht hadden, en toch, als men meen,t, dat Dunlop's vinding met gejuich ont vangen werd, heeft men het mis. Inte gendeel, slechts verguizing en hoon waren zijn deel, het publiek „lustte" den luchtband niet. De eerste pogin gen, om luchtbanden er bij het publiek te doen ingaan, mislukten volkomen. Zij gingen er alleen in als publieke vermakelijkheid: er werden tallooze moppen getapt op het krankzinnige denkbeeld en alleen de teekênaars van spotprénten waren hem dankbaar voor zijn vinding. Tot eindelijk een handig zakenman, Har vey du Cros, de zaak op gang wist te krij gen door den stroom humor, dien het denk beeld had ontketend, als drijfkracht voor de reclame te gebruiken. Eh zoo kwam het dat Dunlop, toen hij op 23 October 1921 overleed, al had hij er geen groote finantieele vruchten van geplukt toch de triomf van zijn idee in de fietsenwereld had aanschouwd. Zelfs had hij de eerste luchtbandencrisis beleefd. Dat was in de oorlogsjaren 1914 tot^l918. In ons dierbaar vaderland en in Duitsch- land zijn de herinneringen aan de vele po gingen om het probleem van de ook toen heerschende bandennood op te lossen nog levendig. Wie er meer van weten wil sla de jaargangen van de fietsbladen als de „Kampioen" en ook Duitsche bladen maar eens op na. Nood baart list en vele vemuf- telingen kwamen met methoden om de zoo schaarsche gummibanden door iets anders te vervangen. Men greep naar allerlei ma teriaal, naar hout, naar touw, naar staal, naar rotting. Men bouwde dubbele stalen banden waartusschen veeren waren aange bracht en waarbij het geheel overtrokken was met een waterdicht omhulsel. Een houten of leeren strook daarop aange bracht, deed dienst als loopvlak. Een an der had een aantal staaldraden over een stel houten klosjes gespannen en kreeg zoo een veerenden band. Ook de massieve houten rijwielbanden deden hun intrede. Ze deden het wel, op voorwaarde, dat men niet te veeleischend is en afstand doet van het genoegen om geruischloos over het wegdek te zweven. Ook nu hebben zij hun intrede weer ge daan en dat nog wel in Den Haag. Wel een ietwat luidruchtige intrede, doch ook de dames hebben dezen zomer reeds met een zekere lawaaiige nonchalance gedemon streerd, dat 2ij zich wat de voetzoolbeklee- ding betreft ïgsoluut hebben omgeschakeld op het oud-vaderlandsche wilgenhout. Doch waarom niet hopen, dat, waar zoo veel vernuft zich noodgedwongen zal gaan splitsen op de vervanging van den lucht band, er een dragelijk en niet al _te luid ruchtig vervangingsmiddel gecreëerd zal worden. Het schijnt zelfs, dat het eerste schaap al over de brug is. Ditmaal „daghet" het niet in het Oosten, doch in het Zuiden. Een inwoner van de Zeeuwsch-Vlaamsche plaats Breskens, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, heeft een houten fiets band uitgedacht, waar in een gleuf mid den op den band een oude buitenband ge klemd zit, die met een spiraalvormig opge- rolden ouden buitenband gevuld is. Men fietst dus op een rubber loopvlak. Op deze vinding heeft hij reeds octrooi aangevraagd en reeds worden deze soort banden in den handel gebracht. Zij schijnen goed te vol doet, al mag men natuurlijk niet verwach ten, dat zij den volmaaktheden van den luchtband nabijkomen. Dit .is nog slechft een van de eerste vindingen, die zich aandienen. Wij zeg gen dit, zonder op de merites van de zen band iets af te willen dingen, doch slechts om te betoogen, dat de tijd nog veraf schijnt, waarop de Nederlander zijn fiets thuis zal laten. Nog steeds geldt het oude spreekwoord, dat r3- dit artikel ontleend is. MGR. J. C. AALBERSE Het heeft Z. H. Paus Pius XII behaagd, den Hoogeerwaarden Heer J. C. Aalberse, 'officiaal van het bisdom Haarlem, bij gele genheid van zijn 40-jarig priesterfeest op 15 Augustus jl., te benoemen tot Geheim Kamerheer. „Tijd". Het antieke „Ht?ys 1624" te Hoorn, dat gerestaureerd is, wordt afs historisch museum ingericht. Een foto van het typisch exterieur en bet fraaie interieur (Pa*. Holland-De Haan m) De bolsjewistische verliezen aan krijgsmateriaal hebben ontzoglijke afmetingen aangenomen. Ook aan het Noord Oostelijk front hebben de Finsche troepen enorme voorreden oorlogstuig buitgemaakt (hoornen-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6