OMGEVING RIJNSTREEK Laatste Berichten DUITSCHLAND Marktberichten DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BUD PAG. 3 f OP DE BOLLENBEURS In de beurszaal was het zeer druk en er werd vëel geschreven. De inkrimp van 30 voor Narcissen, waartoe besloten is tegen het'advies van de vakorganisaties in werd druk besproken en algemeen be treurd. Zooals te verwachten was vroegen de Dahlia's de meeste, bijna alleen de aan dacht. Het was vooral de schitterende stand van D. Bruidegom, Baarn, welke, de aan dacht trok en' hierin was het de S. C. Sterreje, wit, waarop wij de vorige week reeds wezen, welke uitblonk. Ook S. C. Capricio, rose n^ar het cen trum in geel uitloopend en de diep-rose S. C. Ammado zijn mooi. De bekende Dahliakweekers, J. G. Ballego en Zonen, Leiden, zenden zelden irt. Op deze keuring waren zij met de Cactus Bergers Meisterstück, een tamelijk groote bloem in licht rose. Gebr. de. Ruyter, Oegstgeest, bekwamen eenige G. v. V. voor nieuwigheden onder nummer met de beschrijving en beoordee ling waarvan wij wachten tot ze gedoopt zijn. Bij P. Dekker, Velsen vielen op de zacht gele S. C. H. F. T., Marokijn, een oranje bruine decoratief en de helder roode Vuur gloed, met zeer stevige stengls. In tegenstelling met vorige malen had L. A. Hoek, den Haag, thans onder naam ingezonden o.m. S. C Duindigt, diep oranje en S. C. Riesen Wunder, karmozijn purper. Ook de saffraangele Cactus Rheingold met bronzen weerschijn en de Dec. Gerrie Hoed, diep rose waren opmerkelijk. Uit Aalsmeer had K. Maarse Dzn. Jr. naar Haarlem gebracht Dec. Erasmus, rood tamelijk groot, Dec. Leeuwenhoek paars achtig rose e.a. De N.V. Enchantress, Haarlem had de groote dec. Barbarossa, helder rood, P.T.T. donker tyruspurper en eenige variëteiten ter opluistering ingezonden. Tot slot dienen enkele soorten uit de collectie N. G. van Oosten, den Haag, ver meld: Dec. Madeira, tamelijk kleine bloe men, donkerrood, de anemoonbloemige Deanna Durbin; geel en de prachtig don ker fluweel roodé Extenso. HILLEGOM Een goede vangst. Door den opspo ringsdienst werd Zaterdagmiddag een inval gedaan in een perceel aan de Schoüwbroe- kerstraat te Heemstede, omdat vermoed werd, dat daar een frauduleuze handel in versoh vleesch werd gedreven. In de keu ken vond men een groote partij versch varkensvleesch. In verband hiermede werd aangehouden de 30-jarige J. v. d. B., de be woner van het perceel, die verklaarde een geslacht varken gekocht te hebben van iemand in Hillegom. De laatste verklaarde dit varken gekocht te hebben van een hem onbekend persoon. Voorts werd aangehou den een 44-jarige slagersknecht uit Heem stede, die behulpzaam was bij het gereed maken van het vleesch voor den verkoop aan particulieren. Een gedeelte- was reeds i in kleine hoeveelheden aan particulieren geleverd tegen hooge prijzen en zonder bon. Het nog aanwezige vleesch en een groot gedeelte van het verkochte vleesch is in be slag genomen. Tegen v d. B., de slagers knecht, en de diverse koopers is proces verbaal opgemaakt. KATWIJK De laatste ronde. Het getal ingelever de badlijsten bedraagt thans 1200; het ge tal ingeschreven personen op deze badlijs ten is de 6000 gepasseerd. Het is d£ laat ste week, zoodat geen aanmerkelijke ver hooging dezer cijfers meer verwacht wordt. Personalia. De heer W. v. Beelen Nicz. alhier, instrumentmaker bij de Sterre- wacht te Leiden, is benoemd bij den tech- nischen dienst van d<3 Nederl. Onderwijs- film te Den Haag. KATWIJK AAN ZEE Lijk opgehaald. Gistermorgen is uit het Prins Hendrik kanaal alhier het lijk opgehaald van den 29-jarigen L. van Beelen, die Zaterdag avond door de duisternis te water was ge raakt. Van B. was ongehuwd. LEIDSCHENDAM Ziekenhuisverpleging. Uit het jaarver slag van den secretaris-penningmeester, den heer T. Borst te Leidschendam van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging af- deeling Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Den Haag blijkt o.m., dat in het afge- loopen jaar 1986 nieuwe leden werden in geschreven, 1233 bedankten om verschil lende redenen, hetgeen een vooruitgang is van 753 leden, waardoor het ledental is gebracht op 13823 leden. Het aantal opnamen in ziekenhuizen be droeg 633, het bedrag aan uitkeeringen be droeg over 1940 ƒ46.938.78; het temiddelde bedrag der uitkeering bedroeg per geval ƒ74.15, terwijl het gemiddelde der ver- pleegdagen was 20.6. Hoewel de exploita tierekening, een tekort aangeeft van .ƒ876.33, kon door rente en koerswinst op effecten een voordeelig overschot aan de reserve worden toegevoegd van 2.376.85, waardoor de reserve steeg tot 37.17->.t52. Personalia. Voor het examen tuin bouwkunde l.o. is geslaagd de heer P. L. A. van der Zon. v NOORDWIJKERHOUT GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwijkerhout gisteravond te half acht uur. Tegenwoordig alle 13 raadsleden. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een verzoekschrift van de R.K. Vereeniging Moederschapszorg ie Heerlen om een sub sidie voor 1942 van f 25.Als tegenpres tatie wordt aangeboden opname van moe ders, gehuwd zoowel als ongehuwd, tegen zeer lage tarieven. Daar van deze tegen prestatie zoover als B. en W. bekend nimmer gebruik is gemaakt en de gemeen te noodlijdend is, wordt besloten op het verzoekschrift afwijzend te beschikken. - Goedgekeurd zijn de besluiten tot het aangaan van een dading met den heer H. v. Leeuwen en tot verhuur* van een per ceeltje grond aan J. Duivenvoorde (Here- menisj Ook is goedgekeurd de wijziging der begrooting, waarbij een cubs idle van 3.per kind wordt verleend voor de be waarscholen. Met het voorstel van B. en W. om een perceel grond, groot pl.m. 1000 M2, gelegen langs den Koninginneweg, te verkoopen aan de plaatselijke Bouwver- eeniging voor den prijs van 3. per M2 wordt bij acclamatie aocoord gegaan. Op dit terrein zullen de 4 woningen, staande aan de- Harmstraat, die in verband met den nieujven provincialen weg moeten worden afgebroken, worden herbouwd. Er is al leen nieuwe steen en cement noodig, de rest van de materialen komt van de af te breken huizen. Ook het voorstel van B. en W. om het voorschot aan de plaatselijke wonlngbouw- vereeniging ten behoeve van den bouw van 18 woningen voor groote gezinnen ad 76565.te verhoogen met 21278. wordt bij acclamatie aanvaard. De voor zitten merkt in dit verband op, dat de wo- ningbouwvereeniging en het, gemeentebe stuur er weinig genoegen van hebben be leefd met den bouw der woningen te gun nen aan M. v. Parera, onder borgstelling van J. v. Parera. De eerste kon het werk niet uitvoeren en de laatste wilde het werk niet uitvoeren. Onder zeer ongunstige om standigheden hebben gemelde organen toen een nieuwen aannemer moeten zoeken. De heer Westrik zegt, dat ook de credi teuren van Van Parèra gedupeerd zijn, die met 65 pet. genoegen hebben moeten ne men. Wethouder d. Berg wijst er op, dat ten slotte aan de medewerking van de woning- bouwvereeniging te danken is, dat de cre diteuren nog 65 pet. kregen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten zoowel te Noordwijkerhout als in de Zilk een brandalarm installatie te doen aan brengen. De kosten daarvan worden ge raamd voor Noordwijkerhout op 1774.80 en voor de Zilk op 1325.70. Vastgesteld wordt een Arbeidsovereen komst enbesluit voor het personeel van den vasten kern van den Luchtbeschermings dienst. Verhuurd wordt een losplaats aan de ha ven van Schippersvaart aan de firma J. W. van eer Klugt en Zöon voor het tijd vak van 1 September 1941 tot 31 Dec. 1941 voor de som van 10. Aan J. Parlevliet, Koninginneweg 20, wordt een bedrag van 12.50 per jaar toe gestaan als tegemoetkoming in de kosten van het bezoeken zijner dochter Maria Pe- tronella van de Christelijke Mulo-school te Noord-wijk aan Zee. P. v. Amsterdam heeft zich tot het gemeentebestuur gewend om het vischrecht in de Schippersvaart voor een jaar te mogen pachten voor f 5. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit vischrecht aan P. van Amsterdam te verpachten voor 1 jaar voor 10. De met de N.V. „Gekro" Destructiebe drijf te :Overschie gesloten overeenkomst -betreffende het weghalen van cadavers van ziek en verdacht vee en van slachtaf- vallen, welke overeenkomst 31 December 1941 afloopt, wordt verlengd tot 31 De cember 1942. In verband met de zeer bij zondere tijdsomstandigheden wordt het niet wenschelijk geacht het contract te wij zigen of het over langer dan één jaar te verlengen. De Raad gdat daarna over in geheim comité ter behandeling van het laatste punt der agenda: Reclame Belastingen. SASSENHEIM Diamanten Bruiloft. Het echtpaar D. v. d. Voet-Strikwerda, wonende Zuilhofstraat 3 hoopt 9 Sept. a.s. zijn 60-jarige echtvereeniging te vieren. Beiden zijn nog goed gezond, de brui gom is 84 jaar, de bruid 82 jaar oud. Tot voor enkele jaren heeft v. d. Voet nog steeds zijn werkzaamheden kunnen vervullen; nu is hem dit niet meer moge lijk. WASSENAAR Jonge inbrekers. Een nachtwaker be merkte, dat van het perceel Prinseweg 70 een kelderraampje was ingedrukt, terwijl hij voorts gestommel hoorde in die kelder. Hij waarschuwde de politie, die daarna in* den kelder aantrof den 16-jarigen v. L. en den 16-jarigen v. d. H., beidén alhier. De jongen^ bekend-en ook des morgens in d>en kelder geweest te zijn en daaruit le vensmiddelen te hebben ontvreemd, die zij in een-schuurtje hadden verborgen. De jongens zijn ingesloten, terwyl de ont vreemde levensmiddelen in beslag zijn ge- ALPHEN AAN DEN RIJN Gered. Zaterdagmiddag was, zonder dat iemand dit had bemerkt, het 9-jarig zoontje van den heer M. uit de van Man- dersloostraat langs de Rijnkade in den Rijn gevallen. De kruideniersbediende H. Zon- derop, werkzaam bij de firma Wijnberg, die met een bakfiets de Alphensche brug overreed, zag de nog drijvende kleeren van het jongetje. Hij plaatste vlug zijn rij- wiél aan de zijde der straat, snelde de Rijn kade op én sprong in den Rijrr. De redder slaagde er toen in den drenkeling, die reeds half bewusteloos was, behouden op het droge te brengen. BODEGRAVEN EERSTE PLECHTIGE H. MIS Van jpater Martinus Zwanenburg, Passionist Hoewel triestige wolken, 'waaruit een schijnbaar eindelooze regen neerdaalde, over ons polderlandschap dreven, werd het toch even over tien uur droog. Vijf voor half elf kwamen de rijtuigen bij de kerk aan. In den eersten wagen waren de neomist, zijn priesterbroer, zijn vader en ■zijn broeder, die eveneens bij de Passio- nisten is, gezeten. Bij de kerkdeur'werden deze en de andere familieleden door den pastoor, den zeereerw. heer W. P. J. Janus, vergezeld van .koorknapen, afgehaald en door een haag van bruidjes, die voör de banken van het middenschip stonden op gesteld; naar het altaar geleid, terwijl koor en geloovigen een welkomstlied zongen. Tijdens het eerste plechtige Misoffer werd pater Martinus geassisteerd door zijn broer, pater Everardus, als diaken, dé wel- eerw. heer H. W. Agterof als sub-diaken, terwijl pastoor Janus* presbyter-assistens was. Door het zangkoor ,.St. Caecilia" werd op verdienstelijke wijze een driestemmige Mis van Jan Nieland uitgevoerd. De feest- predicatie werd gehouden door pater Eve rardus, die tot tekst koos: „Iedere priester wordt gekozen uit het volk voor het volk". Er is immer groote Vreugde, als er weer een nieuwe priester in de parochie is bin nengehaald, hetzij het een vriend of een onbekende, of hij rijk of arm is. Hieruit blijkt, dat er een groote band is tusschcen priester en volk. De Priester is deelgenoot van Jezus' herderschap. Daarom gaf Christus ook de macht van een herder aan den priester. Daarom moeten we ook de .priesters eeren en danken en God bidden vooral om goede en heilige priesters. Sprekende tot zijn vader, zeide hij, dat de vele zorgen, voor hen allen gehad, op dezen morgen vergoed werden. Gij draagt een kroon, die God aan slechts weinigen geschonken heeft. Tot den neomist zeide hij, dat het volk verlangt, dat hij als een priester zou leven, want zoo de herder zoo de schapen. Hij hoopte, dat hij een waardig priester zou zijn. Na de Hoogmis werd door het koór nog een priestercan^Rte uitgevoerd. Nadat er van twee tot drie uur een goed bezochte receptie in het parochiehuis had plaats ge had, werden de plechtigheden in de kerk te half vier besloten met een plechtig lof, waaronder Te Deum. ZEVENHOVEN Onder een wagen terech' gekomen. Zaterdagmiddag had de 19-jarige zoon van den arbeider v. Tol het ongeluk bij het rijden met paard en kar, - onder het voertuig te komen, daar het paard aan de haal ging. Hij klaagde ovef inwendige pijn. Na hem thuis gebracht te hebben, werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Deze consta teerde dat zijn schouder uit de oksel was gerukt. De verongelukte werd overgebracht naar een ziekenhuis te Leiden. Binnenland WETHOUDER VAN SOCIALE ZAKEN TE HAALEM De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft met ingang van 31 Augustus op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. J. B. van Liemt als wèthouder van Sociale Zaken. De wethouder van Volks gezondheid, dr. Ch. Götte, zal de werk zaamheden van den heer van Liemt voort zetten. DE VERHOOGING DER OUDERDOMS- EN INVALIDITEITSRENTEN Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de korte lings bij besluit van den Secretaris-Generaal van de Departementen van Sociale Zaken en van Financiën afgekondigde tijdelijke verhooging der Ouderdoms-, Invaliditeits-, Weduwen- en Weezenrente alleen van toe passing is op degenen, die tot de categorie der verplichte verzekerden hehooren. De verhooging heeft dus niet be trekking op vrijwillige Ouderdoms renten, daaronder begrepen de Ouder domsrenten, die de vrucht zijn van de tusschen 3 December 1919 en 3 Decem ber 1923 geboden gelegenheid tot het aangaan eener vrijwillige verzekering tegen een premie van 0.39 per week. Evenmin geldt de verhooging voor hen, die, op grond Van een zoogenaam de „Vrije Verzekering", krachtens de Invaliditeitswet een rente ontvangen wegens invaliditeit of het bereiken van den *70-jarigen leeftijd. 1 GEEN PARTICULIER POSTVERKEER MET BELGIë. I De bevelhebber der .weermacht in Ne derland, generaal der vliegers Fr. Chris tiansen, deelt mede: ,,Bij verordening van den militairen be velhebber in België en NoordijFrankrijk van 31 Augustus 1940 is de organisatie van ieder particulier postverkeer van België naar het buitenland en omgekeerd verbo den. Onder postverkeer in den zin dezer ver ordening moet verstaan worden ieder ver voer van brieven, briefkaarten, drukwer ken, gemengde zendingen, monsters en aangeteekende stuken met of zonder aan gegeven waarde. Wie in strijd met de voorschriften dezer verordening berichten uitwisselt of aan on- •toojteatbare overbrenging medewerkt, wordt vólgens de bepalingen der verorde- r.ing met tuchthuis- of gevangenisstraf ge straft." DE MOORD TE DELFT Met betrekking tot den te Delft ge- pleegden moord op den 19-jarigen H. de Man vernemen wij, dat de politie de op sporing van de beide verdachten J. van Blerkom en C. J. C. Hugenholtz met kracht voortzet. Reeds ontving de politie inlich tingen uit verschillende plaatsen, die uiter aard met zorg worden nagedaan. Ofschoon de politie reeds beschikt over bewijzen, die vrij groote zekerheid geven, dat de beide studenten de daders zijn, wordt dit vermoeden nog versterkt door het feit, dat de verdachten in de omgeving van Delft ,zijn gebleven, tot hun opsporing werd ver zocht. Sindsdien zijn zij voortvluchtig. DE ZWENDEL MET DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. Nog twee helers aangehouden. In verband met den zwendel op groote schaal met distributiebescheiden heeft de Haagsche politie den 23-jarigen autobe stuurder Th. M. M. en den 42-jarigen koopman J. J. L. als verdacht van heling aangehouden. De eerstgenoemde van dit tweetal trad als tusschenpersoon op bij de zen clandestierien verkoop. J. J. L. is een goede bekende van de politie. Aan opplak- vellen met boterbons bleek voor 17.000 te zijn verhandeld, aan kolenbons voor 1300. Verdere aanhoudingen zijn met betrek king tot dezen zwendel nog te verwachten, ook in andere deelen des lands. STRIJDT VOOR EUROPA Luchtactiviteit HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 26 Aug. (D. N. B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Aan het geheele Oostelijke front ontwikkelen zich de operaties volgens de plannen en met succes. Aan de Britsche Oostkust zijn giste ren overdag militaire installaties ge bombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen in het Ka naal van St. George een vrachtschip van 6000 ton, dat in een convooi voer, tot zwijgen gebracht. In Noord-Afrika hebben, Duitsche Stuka's op 24 Augustus en in den nacht van 24 en 25 Augustus de haven van Tobroek aangevallen. Door zware bommen werden havenwerken ver nield, een groot koopvaardijschip be schadigd en Britsche afweerbatterijen tot zwijgen ge:bracht.. Britsche .vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht West- en Zuid-West- Duitschland aangevallen zonder resul taten van beteekenis te behalen. Zeven der aanvallende bommenwerpers wer- deh door luchtafweer neergeschoten." DE POLITIE GRIJPT IN BIJ PRIJS OPDRIJVING De politie te Haarlem heeft proces ver baal opgemaakt tegen een winkelier, die rijwielen verhuurde voor f 4.per week, hoewel de normale prijs 1.50 a 2.00 per week bedraagt. Toen naar aanleiding van deze prijsop- drijvivng een nader onderzoek werd inge steld, bleek, dat de winkelier over een voorraad fietsbanden, benzine en motorolie beschikte, welke hij nimmer had opgegeven In totaal werden 120 rijwielen, 190.000 K.G, motorolie, 400 fietsbanden en 200 liter ben zine in beslag genomen. Bij een anderen rijwielhandelaar, die fietsbanden van 3.25 voor 8.ver kocht, zijn 97 banden in beslag genomen. POSTDUIVEN. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Ter kennis van alle Ncderlandsche dui ven-houders wordt gebracht, dat de door de Nederlandsche bladen van 4 Juli 1940 en door de „Deutsche Zeitung in den Nieder- landen" van 5 Juli 1940 bekend gemaakte bevoegdheid van den heer Johan Hornstra. Prinsengracht 407 te Amsterdam, tot het geven van aanwijzingen met het oog op het van kracht worden der verordening nr. 140/41 over het hóuden van duiven is ver vallen. De heer Hornstra blijft werkzaam als schakel tusschen den bevelhebber der weermacht in Nederland eenerzijds en het Nationale Verbond van Nederlandsche Postduivenhouders, Amsterdam, en den Nederlandschen Bond van Sierduiven-fok- kersvereenigingen, Gouda,, anderzijds. TROTTOIRBANDEN WORDEN WEER WIT GESCHILDERD. Nu de nachten weer langer beginnen te worden, zijn door publieke werken te Am sterdam plannen ontworpen, om, evenals het vorige jaar, de trottoirbanden in druk ke straten en de walkanten nabij brug gen en voor zijstraten wit te schilderen. De uitvoering van deze plannen heeft ernstige stagnatie ondervonden door de verscherpte distributiebepalingen ten aanzien van verf en verfgrondstoffen. In overleg met verschillende fabrikanten is men er ten slotte na vele proefnemin gen in geslaagd een wegenverf uit distri- bütievrije grondstoffen samen te stellen, welke aan de gestelde eischen voldoet. Dezer cfagen zal nu op groote schaal met het schilderwerk worden begonnen. Een beroep wordt gedaan op de wandelaars, de geverfde trottoirbanden zooveel mogelijk te ontzien, niet alleen zoolang deze nog nat zijn, maar ook als ze droog zijn, daar het in ieders belang is, dat de verf zoo lang mogelijk ongeschonden en wit blijft. Buitenland HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. HOME, 26 Aug. (Stefani). Het 448ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Afdeelingen' Italiaansche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht het vlieg veld Micaba op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika bedrijvigheid der artil lerie aan de fronten van Solloem en To broek, waar herhaalde vijandelijke pogin gen om onze stellingen te naderen snel ver ijdeld werden. Afdeelingen Duitsche Stu ka's, beschermd door onze jagers, hebben militaire doelen te Tobroek getroffen: een schip van tweeduizend ton en afweerbatte rijen werden door zware voltreffers ge raakt. Bij een nieuwejn Britschen luchtaan val op Tripolis zijn eenige slachtoffers on der de burgerbevolking gevallen en eeni ge gebouwen beschadigd. In Oost-Afrika hebben onze moedige troepen in den sector Gondar zich opnieuw buitengewoon onderscheiden door op 24 Augustus de overwinning te behalen in een gevecht tegen vijandelijke afdeelingen, wel ker sterkte op eenige duizenden manschap pen werd geschat. Bij deze gevechten hebben een bataljon Zwarthemden en koloniale afdeelingen der drie wapens, die een voor het garnizoen van Koelkwabert bestemde ravitailleerings- colonne begeleidden, in geestdrift gewed ijverd bij de tegenaanvallen öp den vijand die, na in een hevig gevecht aanzienlijke verliezen te hebben geleden, in wanorde terugtrok, heftig achtervolgd dopr de ca valerie en bestookt door de artillerie. Een groote hoeveelheid wapenen, waaronder verscheidene machinegeweren, en veel munitie werden buitgemaakt^ In h?t bij zonder hebben zich nationale afdeelingen onderscheiden alsmede de volgende kolo niale afdeelingen: de 14de groep ruiters, het 81ste en het 77ste bataljon, de 44ste batterij en een groep grenstroepen. Op 25 Augustus vielen Engelsche vliegtuigen onze colonne op den terugweg aan: drie vliegtuigen werden neergeschoten door de troepen der garnizoenen van Koelkwabert en Fercaber. Dienzelfden dag deden andere Britsche vliegtuigen een aanval op de vesting Gondar: door het afweergeschut werd een vliegtuig neergehaald. In de Middellandsche Zee, voor de kust Van Cyrenaica ten Noorden van Solloem hebben onze vliegtuigen een kruiser van de klasse Dido met torpedo's getroffen.'' DE NEDERLAAG VAN DE BOLSJEWISTISCHE ZEESTRIJD KRACHTEN. HELSINKI, 26 Aug. (D. N. B.). De Finsche pers publiceert zeer groot opge maakt de nederlaag van de bolsjewistische zeestrijdkrachten in de Finsche Golf. Voor al wordt de verovering van verscheidene eilanden in een baai ten Westen van Vii- puri in het licht gesteld. VERKLARING VAN DE IRAANSCHE REGEERING TUNIS. 26 Aug. (D.N.B.) Radio-Tehe- ran publiceerde gisteren het volgende: De Iraansche regeering betreurt het, het volk te moeten mededeelen, dat de Brit sche gezant en de Sovjet ambassadeur on danks het naar Londen, resp. naar Moskou gezonden antwoord van de Iraansche re geering op de demarches van beide lan den, den Iraanschen minister van buiten- landsche zaken hedenochtend vroeg om vier uur het besluit van hun regeeringen heb ben medegedeeld om militaire maatrege len tegen Iran te nemen. Op hetzelfde oogenblik hebben de Sovjettroepen en de Britsche troepen de' Iraansche grens over schreden. De Sovjets rukten in Aserbeids- jan in een zone binnen, welke als niet mili tair gebied beschouwd wordt. Gemotori seerde troepen van de Engelschen hebben de Iraansche grens bij Kasrchirin van Kha- nakin komend overschreden. De Britsche vloot heeft de haven en het kopstation van den Transiraanschen spoorweg Sjapoer en de haven van Kronsar in de Perzische Golf beschoten, waarbij schade is ontstaan. Het Britsche luchtwapen heeft een aan val ondernomen op Teheran. STOCKHOLM/ 26 Aug. (D. N. B.). De Dagens Nyheter publiceert een Turksch be richt uit Istanboel, volgens hetwelk de ope raties van het Iraansche leger worden ge leid door maarschalk Aghmad Han, die zijn opleiding in Turkije heeft genoten. ORKAAN IN AMERIKA NEW YORK, 26 Aug. (D.N.B.) Naar uit Woodbridge in den staat New Jersey wordt gemeld, heeft een orkaanachtige storm twintig woonhuizen vernield, tal rijke boomen ontworteld en de telefoon leidingen vernield. Vijftien personen wer den gewond. Kort na den storm ontstond in een rubberfabriek een groote brand. Philadelphia werd eveneens door een hevigen storm geteisterd. Eén persoon werd hier gedood. Meer dan twintig per sonen werden gewond. Vijf fabrieksschoor- steenen woeien om, waardoor verscheidene woonhuizen werden vernield. LEIDEN, 25 Aug. Groentenveiling. Roode Kool 3.20—4, Groene kool 4 Ra pen ƒ6.20—7.40, Prei ƒ4.50—5.10, Rabar ber 5. Kroten 3.50, Kroten, gekookt ƒ20, Uien ƒ6, Peen ƒ6, Andijvie ƒ6.40—8, Sla 6.408, Druiven 3640, Snyboonen ƒ11.2014, Stokboonen ƒ15620, Pronk- boonen 8—10, Stamboonen ƒ11.2014, Postelein ƒ10, Spinazie ƒ21.40—13, Toma ten 12.8016 per 100 K.G. Komkommers 313.50, Bloemkool 312, Meloenen 12 26, Salade ƒ2.803.50, Perziken 318, per lOOstuks. Pieterselie 30—90 ct., Ra dijs ƒ1.60—2.40, Selderie ƒ0.70—1.60, Peen 45 per 100 bos. BODEGRAVEN 26 Aug. Kaas. Aan gevoerd 194 partijen Goudsche kaas, waar onder met rijksmerk, totaal 8730 stuks, we gende 78570 K. G. Prijs: met R.M. Ie soort 62.50, 2e soort 6061. Handel vlug. ROTTERDAM, 26 Aug. Vw. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 2693 die ren waaronder 15 paarden, 158 veulens, 105 schapen, 1500 runderen, 252 nuchtere kalveren, 605 graskalveren cn 60 bokken c-n geiten. Prijzen per stuk: Melkkoeien le kw. 560, 2e kw. 450, 3e kw. 350, Kalfkoeien le kw. ƒ565, 2e kw. ƒ450, 3e kw. ƒ360. Varekoeien le kw. ƒ400, 2e kw. ƒ300, 3e kw. 250, Vaarzen le kw. 365, 2e kw. ƒ290, 3e kw. ƒ210, Pinken le kw. ƒ295, 2e kw. 210, 3e kw. 175, Graskalveren le kw. ƒ200, 2e kw. 150, 3e kw. 80( De aan voer van graskalveren was ruim met stroe- ven handel en prijshoudend. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was als vorige week met levendigen handel en stijgende prijzen. De aanvoer van varekoeien was groote met vlotten handel en iets hoogere prijzen. De aanvoer van Vaarzen en pinken was matig met kalmen handel en onver anderde prijzen. ROELOFARENDSVEEN, 25 Aug. Groen tenveiling. Tomaten 16 st. per kg.. Bra men 20 ct. per doosje. Spinazie 13 ct. per k.g., Peen 5 ct. per bos, Gele komkommers 59 ct. per stuk, Sla 2.803.50 per 100 st., Princeboonen 2.Dubb. stgmb. z. dr. 1.40, Enkele stamb. f 1.40, Spekboonen ƒ1.40, Pronkboonen ƒ1.Snyboonen 1.40, idem afw. 1.12, idem stek 0.51 0.54 per 10 kg,. Augurken: A f 6.60, B ƒ4.25, C ƒ2.48, D ƒ1.75, E 0.75, afw. stip pel CD 0;60 per 25 kg. KATWIJK a. d. RIJN, 25 Aug. Groen- tenyeiling. Vroege aardappelen: Eigen heimers, groote ƒ5.5.25, Uien ƒ5.106e Tuinboonen 5.706, Stokboonen 1620, Stamboonen 1214 per 100 K.G. Sla 23.50, Bospeen 4.505, Bloemkool I f 11.60—12, id. II ƒ7.10—9, per 100 st., Kro ten per kist 0.600.90, Peén per kist 1 LEIDSCHENDAM 26 Aug. Groentenvei ling. Eng. komkommers AA 13.50, le soort ƒ11, 2e soort ƒ8.50, 3e soort ƒ5.50, wankleurige ƒ25, stek ƒ1.506, Gele komkommers le soort 8.50, 2e soort 5.50, 3e soort per K.G. 46.10, stek 22.30. Kropsla le soort ƒ3.50, 2e soort 3, Stoof- sla 6 ct., Peen 5: Bloemkool 12, 2e soort ƒ9, uitschot ƒ47.20. Tomaten midd. ƒ16, gr. ronden ƒ16, 2e sort ƒ16, 3, soort 16, bonken ƒ12, uitschot, ƒ2.104.30, rijp 12.50, Andijvie per 10 K.G. 80 ct., Spina zie per K.G. 52 ct., Postelein per 6 KG. 48 ct., Rabarber per 100 K.G. 5, Snijboo-, nen ƒ14, Spercieboonen ƒ.14, Prei ƒ2.50 4.60, Selderie 1.50—3, Apeelen 15, Pe ren 15, Meloenen 12—60 ct., Druiven 27.50.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3