Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen De moord te Delftv Dat zal je wel lukken MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Aan het Oostelijk front. - Een buitgemaakt bolsjewistisch pantserkanon wordt hersteld (Suomen-Holiand) in de week van 17 Aug. tot en met 23 Aug. 1941 Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van! 24 Aug. tot en met 30 Aug. 1941 32—4 Brood 32 Brood 32 Bloem 32 Vleesch 32 VI.waren 32 Kaas 32 Melk I 31-32 Reserve 33 Reserve 4 Rants. 1 Rantsoen l/a Rantsoen V2 Rantsoen 1 Rantsoen 100 Gram I8/4 Liter IV2 K.G. 3 K G. Brood of Gebak Bloem, Brood of Gebak Vleesch of VI. waren Kaas Melk 10 Aug. tot en met 6 Sept. 1941 107 Algemeen 108 Algemeen 109 Algemeen 110 Algemeen B Rijst 111 Algemeen B Havermout 112 Algemeen 1 KG 250 Gram 500 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram Suiker Koffie-surrogaat Jam Havermout of Gort Vermicelli of Gort 21 Aug. tot cn met 6 Sept. 1941 29—30 Boter 29—30 Vet 250 Gram 250 Gram Boter Boter met reductie Beschikbaar per persoon In tijdvak van één week Rants. Rants. Rants. Gram Liter K.G. K.G. In tijdvak van 4 weken K.G. Gram Gram Gram Gram In tijdvak van 18 dagen 250 500 500 500 Gram 250 500 500 500 Gram Scheerzeep Zeep ANDERE DISTRIBUTIEARTIKELEN 50 gr. scheerz., tube (pot) K (textiel) 106 (alg.) a zeep P en Q 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte tot en met 31 Aug. tot en met 31 Aug. zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het pu bliek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. KOLEN. 01, 02, 03 (haarden en kachels J) 01, 02, 03, 04 (haarden en kachels K) 01, 02, 03, 04, 05, 08, 07, 08, 09, 10, 11 (centrale verwarming L) 05, 06, 07 (haarden en kachels J) 05, 06, 07, 08 (haarden en kachels K) 04 K.F. (kaarten M en N) Generatorturf achtste periode Generatoranthraciet achtste periode één eenheid vast tot en met 31 Dec. brandstoffen. tot en met 31 Dec. tot en met 31 Aug. tot en met 31 Aug. tot en met 31 Aug. 195 kg. persturf of 200 kg., baggerturf of 275 kg. turf uit de Peel of 200 kg. ande re turf. één eenheid vaste brandstof, uitgezon derd fabrieksturf. 50 stuks baggerturf 1 hl. anthracietnootjes of 50 stuks turfcokes Qemmgdeffi&acfiten SLACHTOFFER, EEN 19-JARIGE JONGEMAN, ONVERHOEDS NEERGESLAGEN. Lijk uit den vijver van het Agnetapark opgehaald. Omtrent den moord te Delft in den nacht van 14 op 15 Angustus, in verband waarmede de opsporing, aanhouding en voorgeleiding is gevraagd van twee studen ten en een belooning van vijfduizend gulden in uitzicht is gesteld voor hem, die aanwij zingen kan geven, welke leiden tot aanhou ding en opsporing van de daders, vernemen wij nader, dat het slachtoffer is de 19-jarige Hugo de Man uit Delft. Vermoedelijk heb ben de daders den man een klap gegeven met een bot voorwerp tegen den linker slaap, tengevolge waarvan hij eveneens vermoedelijk bewusteloos is geraakt. De daders hebben hem toen de voeten gebon den, een aardappelenzak over het hoofd getrokken, het lichaam met touwen gebon den en met een kei verzwaard in den vij ver van het Agnetapark langs de spoor baan geworpen, waaruit het lijk is opge haald. Nadere bijzonderheden. Vrijdagavond ongeveer half acht zag een Jongen een gevulden jutezak drijven in den nabij de spoorbaan naar Den Haag gelegen vijver van het Agnetapark. De jongen waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde. De zak bleek het 1 k te bevatten van den 19-jarigen H. de Man, wonende aan de Buitenwatersloot te Delft. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man, die 'een opgewekte, levenslustige jon geman was. op een* werkelijk beestachtige wijze is vermoord. Laf en onverhoeds moet hij zijn neergeslagen. Hij had een vrij open wond bij den linkerslaap, waardoor ook een middenoorbioeding is ontstaan. Door dezen slag moet de jongeman zeker het bewust zijn hebben verloren. Daarna zijn hem bei de beenen bij elkaar gesnoerd en wel op deskundige wijze met een z.g. zeemans knoop. Dit laatste is wel zeer typeerend, omdat een der verdachten, n.l. Hugenholtz, behalve roeier, ook een bekend zeiler is. Om het bloed te stelpen, heeft men het slachtoffer kleeren om het hoofd gewon den, daarna de handen over de borst ge legd en een jutezak tot aan het middel over het hoofd getrokken. Tevoren was hem nog een omstreeks vijf kilo zwaren steen om den hals gebonden. Het touw was eveneens met een zeemansknoop aan den steen bevestigd. De politie is overtuigd, dat de moord bin nenshuis in de buurt van het Agnetapark heeft plaats gehad. Het touw, waarmee de vermoorde gebonden was, was n.l. geheel schoon, hetgeen uiteraard niet het geval zou zijn, wanneer de moord in deze regen achtige periode buiten zou zijn gepleegd. Na den moord moet het slachtoffer naar den vijver zijn gedragen en daarin zijn ge worpen. Dat de moord werd gepleegd in den nacht van 14 op 15 Augustus wordt afge leid uit den toestand, waarin het lijk ver keerde en uit het feit, dat een der verdach ten na 15 en de andere na 13 Augustus niet meer in Delft is gezien. Bovendien heeft de vermoorde op 14 Augustus des avonds om acht uur zijn woning verlaten en is daarin niet teruggekeerd. Het slachtoffer was Oorspronkelijk bankwerker van be roep, diende daarna bij de Marine, was eenigen tijd telefonist bij den evacuatie- dient en was sedert een half jaar zonder werk. De politie deelde desgevraagd mede, dat het hier geen politieken moprd betreft. De beweegredenen zijn echter onbekend, maar de politie is overtuigd, dat de beide studen ten, .wier opsporing is verzocht, de daders zijn. Signalement van de verdachten. Het signalement van J. van Blerkom luidt: lengte, 1.75 a 1.80 meter, vrij schraal postuur, donkerblond kort geknipt haar, donkerblonde wenkbrauwen, bijzonder bruine gelaatskleur, blauwe oogen, stevige neus. Hij loopt met eenigszins groote pas sen. Het signalement van J. C. J. Hugenholtz luidt: lengte 1.90 meter, vrij breed postuur, lichtblond haar, gezonde gelaatskleur, blauwe oogen, gave tanden. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 29) Maar zy had niet gekund. In bittere uren was zij zelf eens van plan geweest zich van moeder los te maken. Maar nu was het haar onmogelijk. Moeder was ziek, was ongelukkig. Ze kon haar niet in den steek laten. Ondanks alles was ze toch haar moeder. Ze moest naast haar blijven staan. De oude generaal von Hegenwald was heel kwaad weggegaan. Want Liska had zeer vriendelijk, maar zeer beslist zijn voorstel afgewezen. Gudrün had haar snik kend de hand gedrukt en gefluisterd: Als ik je met iets kan heipen, Liska... ik begrijp je zoo goed, maar kan het va der niet in zijn gezicht zeggen! Toen was zij schuw en angstig met haar vader samen het huis uitgegaan. Merk waardig hoeveel pijn Liska ook de beslis sende breuk met haar oom deed, het was in zekeren zin voor haar toch ook een op luchting. Ze wist nu, dat ze voor alles al leen zou staan. Ook van Justizrat Mertens kon ze niets meer vragen. Het was al zoo buitengewoon wat hij voor haar en haar moeder deed. Want op eenige geldelijke vergoeding be R.K. Ver. v. Kraam verzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken PluMng-Boroo Ie BINNENVESTORACHT 30, Toortsen Boerbaavestr, ▼erleenl hulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken DINSDAfi- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 nnr tot het verstrekken van de gewenschte iijjichtiAgen.. 7522 Telef. 23420, h.g.g. hülcht. K06. Aanvragen (schrift.) adres 1 e Blnnenvestgraebt 30 Bij'het door de politie ingestelde onder zoek is komen vast te staan, dat de ver dachte J. C. J. Hugenholtz op Zaterdag j.L om ongeveer 18.15 uur, zijn tijdelijke ver blijfplaats te Voorburg heeft verlaten en per fiets naar onbekende bestemming is vertrokken. Hij was toen gekleed in een effen grijs costuum met donkere streep, en had een vrij smerige 'grijze deukhoed op. Voorts bleek het, dat hij heeft vergeten zijn dis tributiebescheiden mede te nemen. Met het oog hierop zou de politie er prijs op stel len indien zij werd gewaarschuwd, wan neer een met het signalement^ overeenko mend persoon tracht levensmiddelen enz. zonder bonnen te verkrijgen. KIND VAN DERDE VERDIEPING GEVALLEN. Tot groote ontsteltenis van de omgeving is gistermiddag te ongeveer half vijf een 2-jarig jongetje, dat in de woning aan de 3e Oosterparkstraat te Amsterdam voor het open raam op de derde verdieping zat, naar beneden gevallen. Iedereen dacht, 'beneden slechts het deerlijk verminkte lijkje van het kind aan te zullen treffen, doch wonder boven wonder bleek de klei- 'ne geen letsel van beteekenis te hebben gekregen. VERGIFT IN HET MEEL. Uit Haeften wordt gemeld: Het is de gewoonte, dat de landbouwers, die over het zelf verbouwde graan voor hun dagelijksch brood mogen beschikken, iederen dag een hoeveelheid meel voor dat brood aan hun bakker geven. Deze week gebeurde het, dat een landbouwer in plaats van het broodmeel een zakje vergif, hem verstrekt, om aardappelen te bespui ten, aan den bakker gaf. De bakker be merkte wel de vergissing, doch er schijnt toch een hoeveelheid vergift door het brood gekomen te zijn. Bij degenen, die het brood genuttigd heb ben, werden verschijnselen van onpasse lijkheid geconstateerd; eenige buurtbewo ners moesten zich onder behandeling van een dokter stellen. Ernstige gevolgen heeft deze vergissing gelukkig niet gehad. RIJWIELD IE VEN AANGEHOUDEN. De recherche te Zaandam heeft een goe de vangst gedaan door de aanhouding van vier Zaandamsche jongelui van 17 tot 20 jaar, in verband met een reeks rijwieldief stallen. Reeds konden 13 gestolen fietsen wor'den achterhaald, waarbij in de meeste gevallen de banden ontbraken. De daders hadden zich op deze wijze van het noodige geld voorzien om kermis te vieren. hoefde hij niet te rekenen. Het vermogen van mevrouw Hegenwald was vrijwel ver dwenen. In onbegrijpelijke lichtzinnigheid had haar moeder Studny de volledige be schikking over haar geheel fortuin gege ven. Alles was nu weg. In het vaste ge loof, dat de gelden, door Studny in ver schillende ondernemingen belegd, prachtig hun rente opbrachten, had zij de eene ver plichting na de andere aangegaan. Nu stortte alles in elkaar. De schuldeischers wilden hun geld. De eene klacht wegens bedrog na de andere werd door de bena deelden ingediend. Het was haast een ge luk by een ongeluk, dat haar moeder door haar verblijf in de ziekenafdeeling van het huis van bewaring van dit alles onkundig bleef. Liska had maar één gedachte: goed maken wat goedgemaakt kan worden, van vaders naam redden wat er te redden viel. Maar ze had niets om mee te betalen behalve het meubilair, moeders goud en ju- weelen en de paar kleinigheden, die ze zelf had. Met een fanatieke energie eischte zij, dat alles te gelde gemaakt zou worden. Toen Justizrat Mertens probeeren wilde althans iets te redden, werd ze zelfs heftig. Denkt u mijnheer de Justizrat, zei ze met fonkelende oogen, dat ik ook maar van iets van wat ons eigendom was pleizier zou hebben, wanneer ik er aan denk, dat an dere menschen hun geld door ons kwijt zijn? Elke tien mark, die ik voor moeder kan afbetalen, zijn mij een opluchting. Al leenvervolgde zij zachter, ik hoef er toch niet zelf bij te zijn, wanneer alles hier weggesleept wordt? Nee meisje. Mertens schraapte de keel. Hij had al me nige ineenstorting meegemaakt. Maar deze ging hem bijzonder aan het hart. En waar ga je naar toe? Heb je al met de andere familieleden-overlegd? Mis schien dat die iets voor je kunnen doen? Liska schudde haar hoofd. Haar bleek gezicht kreeg een verbeten trek. Neen rffijnheer de Justizrat, de fami lie heeft in alle kranten kunnen lezen wat er gebeurd is. Wanneer zij zich om mij; be kommerd hadden, hadden zij dat uit zich zelf kunnen doen. Geen mensch heeft zich dezer dagen om mij bekommerd. Behalve dan oom Jobst. Het zal wel zoo zijn, dat liefst niemand er aan herinnerd werd, dat hij ooit met ons te doen had. Uit haar woorden sprak bitterheid, maar ook een sterke trots. Justizrat Mertens zuchtte zachtjes. Wan neer hij kind noch kraai gehad had! Maar zijn dochter met haar kind woonde bij hem in. De tijden waren ook voor de oudere advocaten verre van gemakkelijk. Graag zou hij zich dat jonge, dappere meisje heb ben aangetrokken, wanneer de tijden nog als vroeger geweest waren. Maar zooals het nu was? Buiten een enkele maal wat geldelijken steun zou hij wel niets kunnen doen. Hij had reeds een heele zwerm men schen om voor te zorgen. Maar waar wil je naar toe? Naar mijn vriendin Steffa Berndorff, mijnheer de Justizrat. Die heeft ook wel niet veel, maar zal mij zeker voorloopig wel helpen. En dan ga ik verdienen. Ze zei het met bijzonderen nadruk, als wilde zij zich zelve voorpraten, dat dit gauw gelukken zou. Mertens zei hier niets op. Hij wilde haar den moed niet ontne men en wist toch, hoe moeilijk het haar zou vallen in dezen crisistijd ook maar droog brood te verdienen.... Wanneer Liska veel later aan dezen tijd terugdacht, leek haar één dag altijd de erg ste.-Namelijk den dag, waarop zij nog een maal het huis rondging om van alles af scheid te nemen. Den volgenden dag zou de verkooping plaats hebben. Het meubi lair stond reeds bij elkaar. Overal hingen nummers. Een paar heeren, die zij niet kende, liepen met lijsten en "notitieboek] es in hun hand door de kamers, schreven, Ver geleken,1 betastten den boedel. Ze wachtte totdat ze weg waren. Toen nam zij af scheid. Daar stonden de meubels uit haar kinderjaren. De kleine bruine kast met de witte muis er op geschilderd die aan een klontje suiker knabbelde. Mathias had ze ei; op geschilderd, toen hij eens bij haar ouders op bezoek was. Dikwijls had zij des morgens vroeg met die muis gesproken als was ze levend. Jaren lang had zij van haar kindermeubilair niet kunnen scheiden, juist om die witte muis. Want ze had al van Mathias gehouden, toen ze nog een kind was. En ze zou nooit ophouden hem lief te hébben. Waar zou hij nu wel zijn? Het laatste had zij uit Zuid-Amerika iets van hem gehoord, waar hy zijn moest in verband met den verkoop van zijn patent. Zou hij vermoeden wat hier intusschen ge beurd was? Ze hoopte, dat de kranten daar, niets van het schandaal' bericht hadden. Wanneer zij aan Mathias dacht .^en hoe die haar ouderlijk huis gekend had, voelde zij haar wangen van schaamte branden. Ze was blind van tranen, toen ze ten slotte uit het huis wegvluchtte. Nog een maal had zij de werkkamer van haar va der willen zien,, maar zij had er den moed niet toe gehad. Afgerekend met alles! Dat was het eenige recept, dat kracht kon ge ven om alles te dragen. Radio-programma DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941 HILVERSUM L 415.5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stich ting) 8.25 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmu ziek 11.00 Declamatie 11.20 Gramo foonmuziek 12.00 Ensemble Jonny Kroon 12.25 Het kwartier van den arbeid 12.40 Almanak 12.45 B.N.Ö.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Pianovoordracht 1.30 Sprankelende mid dagklanken 2.50 Gramofoonmuziek 3.00 Amabile-sextet 3.30 Gramofoon muziek 4.00 Cyclus „Arm en rijk in het Nieuwe Testament" 4.20 Gramofoon muziek 4.45 Voor de jeugd 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten 5.30 Orgelconcert 6.00 Causerie „Alleen voor mannen" 6.15 Gevarieerd programma 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Omroeporkest en soliste 8.30 Gramofoonmuziek 8.45 Voor den boer 9.00 Cello en piano 9.30 Gramo foonmuziek 9.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten 10.0010.15 B.N.O.: Engelsche uit- zendingo Economie News from Holland. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.20 Zang met clavecimbel- en piano begeleiding 10.40 Declamatie 11.00 Ensemble Amende en gramofoonmuziek 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Trio Jonny Ombach 1.40 Gramofoon muziek 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest 3.30 Voor de zieken 4.00 Gramofoon muziek 5.15' B.N.O.: Nieuws-, economi sche- en beursberichten 5.30 Klaas van Beeck en zijn orkest 6.00 Orgelopnamen 6.15 Boekbespreking 6.30 Gramo foonmuziek 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Reportage 8.00 Gramofoonmuziek 8.15 Radiotooneel 9.00 Sport en lichame lijke opvoeding voor de vrouw, causerie 9.15 Ensemble Bandi Balogh 9.45 B.N.O.r Nieuwsberichten 10.00 Avondwijding 10.0510.15 Politiek weekpraatje (opn.). GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.1524.00Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. ACTUEEL RADIO-PRAATJE GEWIJD AAN NEDERLANDSCH-INDÏc De persdienst van den Nedeilandschen Omroep meldt: In verband met de bestaande spanningen in het Oosten zal de berichtendienst van den Nederlandschen Omroep voorloopig éénmaal in de twee weken een actueel praatje van 19.0019.10 uur aan Neder- landsch-Indië wijden, speciaal aan het le ven van allen dag in dezen oorlogstijd in onzen archipel. Voor de eerste maal zal dit praatje gegeven worden^ op Dinsdag, 26 Augustus. De liturgie der Kerk DINSDAG 26 Augustus. Mis v. d. 12den Zondag na Pinksteren: Deus. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Zephyrinus, Paus en Mar telaar; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Kleur: Groen. Of: De Mis v. d. H. Zephyrinus: Sacerdo- tes. 2e gebed v. d. 12den Zondag na Pink steren; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen DINSDAG. Mis v. d. Z.Z. Timotheüs van Montecchio en Bernardus van Offida, Belij ders: Confiteantur. 2e gebed v. d. H. Ze phyrinus; 3e voor den vrede. Kleur: Wit Haar moeder was naar een sanatorium overgebracht. Een paar vroegere vrienden van haar vader hadden daarvoor een be scheiden bedragje bij elkaar gebracht. Of voor mam of voor u, juffrouw Liska, had men haar gezegd. Zonder er ook maar over na te denken, had zij het geld voor haar moeder bestemd. Die was volko men ineen gestort. Die had geen kracht meer. Zij, Liska, moest zelf probeeren zich op de een of andere manier te redden. Ik ga vérdienen! Indertijd had Liska dit zoo beslist tegen Justizrat Mertens gezegd. Nu leerde zij be grijpen wat er aan dat „willen gaan ver dienen" al zoo vast zat. Eindelooze tochten, urenlang trap-op- trap-af. Bellen aan kantoordeuren, die langzaam open gedaan werden, maar des te sneller gesloten. Hoogmoedige gezichten van hen, die bestaan en brood hadden; ,,neen" uit alle monden. Wie zat ook te wachten op een jong meisje, zonder eenige aanbeveling, dat geen betrekking had, geen getuigschriften, geen aanbevelingen. Wie zat te wachten op iemand, die Hegenwald heette. Wanneer zij haar naam yoemde, kwam er een eigenaardige uitdrukking op de gezichten. Dan vluchtte zij weg, als werd zij achterna gezeten, nog voordat men haar had afgewezen. Het proces Hegenwald was nog niet vergeten. Die naam was haar als een brandmerk. Men keek haar aan, nieuwsgierig, belust op sensatie, verachte lijk. Duizendmaal kon Steffa het haar uit haar hoofd praten. Telkens weer brandde in Liska de schaamte, de vertwijfeling. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6