8 MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijsvoor Leiden 20 cent per week; f 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kiinst: Fr. Schneiders, Lelden. Weerbericht ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 8.44 uur Maandagavond Zon op 6.40 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 25 Aug.: De maan komt Maandagmorgen om 9.53 uur op en gaat Maandagavond om' 9.56 uur onder. 26 Augustus: De maan komt Dinsdag voormiddag om 11.12 op en gaat Dinsdag avond om 10.24 onder. 27 Augustus: De maan komt Woensdag middag om 12.29 uur op en gaat Woensdag avond om 10.55 uur onder. 28 Augustus: De maan komt Doriderdag- middag om 1.45 uur op en gaat Donderdag avond om 11.32 uur onder. 29 Augustus: De maan komt Vrijdagmid dag om 2.57 uur op en gaat Zaterdagnacht om 0.14 uur onder. 30 Augustus: De maan komt Zaterdag middag om 4.04 uur op en gaat Zondag nacht om 1.03 uur onder. (Eerste kwartier). 31 Augustus: De maan komt Zondagmid dag om 5.03 uur op en gaat Maandagnacht om 2.uur onder. 1 Sept.: De maan komt Maandagmiddag te 5.54 uur op en gaat Dinsdagnacht om 3.04 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 18 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 16.5 gr. C. jOHCD IIOIIOIIOIIO IIO HOIIOIICT- 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U gang en zonsopkomst. r Deze tijden zijn voor hedenavond U en morgenochtend: q 1 0 0 Tusschen deze beide tijden aient Q er dus verduisterd te worden. - 0 'IC3II0IIC3II0I10II0II0II0II0 Verduisteringstijden ZONSONDERGANG 8.44 uur ZONSOPKOMST 6.40 uur Engelsche bommen op Nederland VISSCHERSBOOT AANGEVALLEN. Twee dooden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn slechts enkele Engelsche vliegtuigen bovei\ het Nederlandsch grondgebied ver schenen. Door de bommen werd aan twee woonhuizen glasschade aangericht. Voorts werd door. een Engelsch vliegtuig een visschersboot in volle zee aangevallen. De visscher en zijn zoon werden door bom scherven De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt onder verwijzing naar hetgeen terzake reeds is medegedeeld, bekend, dat' gedu rende het tijdvak van Maandag 25 Augus tus tot en met Zaterdag 30 Augustus a.s. de met „33 reserve" gemerkte bon van de bon kaart „diversen" recht geeft op het koopen van 3 kg. aardappelen. Reeds werd bekend gemaakt, dat hou ders van zestigdagenkaarten, wier rijver gunning ingetrokken of niet- verlengd werd, na afloop van den geldigheidsduur van de kaart restitutie van belasting kun nen krijgen over het aantal niet gebruikte dagen op de kaart. Thans heeft de waarnemend secretaris generaal van het departement van Finan ciën aan den A.N.W.B. bericht, bereid te zijn ook, indien de rijvergunning tijdens den geldigheidsduur van de zestigdagen- kaart eenige maanden ingetrokken ge weest is, in ieder geval op zichzelf te be- oordeelen, of er aanleiding is voor restitu tie. Men wende zich daartoe tot genoem den wnd. secretaris-generaal. Ook komt het voor, dat houders van zes tigdagenkaarten weliswaar doorloopend in het bezit van een rijvergunning geweest zijn, maar dat zij, omdat de toegewezen hoeveelheid benzine zeer gering was, tij dens den geldigheidsduur geen zestig da gen hebben kunnen ryden. In deze geval len vindt de waarnemend secretaris-gene raal geen termen om restitutie te verlee- nen. Prijsvormingsbesluit UITBOUW EN AFRONDING DER VOORSCHRIFTEN. In de Zaterdagmiddag gehouden pers conferentie heeft de gemachtigde voor de prijzen, mr. H. C. Schokker, uitvoerige toe lichtingen gegeven op de nieuwe voor schriften, welke zijn vervat in het gepubli ceerde prijsvormingsbesluit 1941. De belangrijkste bepaling van het nieuwe besluit is neergelegd in artikel 1, waarin aan een ieder de verplichting wordt opge legd „de prijzen en vergoedingen voor goe deren en diensten van eiken aard zoodanig te vormen, dat deze beantwoorden aan de eischen, welke het algemeen belang in het bijzonder met betrekking tot de oorlogs omstandigheden stelt". Wanneer een prijs ingevolge de reeds be staande voorschriften, zooals bijvoorbeeld de voorschriften van de prijzenbeschikking 1940 no. 1, welke uiteraard geheel van kracht blijft, toegelaten is, kan deze prijs toch een winstelement bevatten, wat met 't oog op het algemeen belang in het bijzon der onder de tegenwoordige omstandighe den te hoog moet worden geacht. In dit ge val moet de prijs ingevolge art. 1 van het nieuwe besluit verlaagd worden. Deze ver laging moet allereerst plhats vinden bij die producten, welke van belang zijn voor het dagelijksch levensonderhoud, zooals voe dingsmiddelen, huishoudelijke artikelen en kleeding. Het bepaalde in art. 1 vormt een volko men nieuw element in de prijspolitiek, om dat de ondernémer zichzelf zal moeten af vragen, Welke, prijs voor de tegenwoor dige omstandigheden voor hem de juiste prijs is. Hiermede geeft de overheid te kennen, dat de zorg voor de maatschappe lijk verantwoorde prijsvorming niet alleen bij haar berust, doch evenzeer-behoort tot de taak van het bedrijfsleven zelf. In de „eerste uitvoeringsbeschikking van het prijsvormingsbesluit 1941" worden reeds enkele gevallen aangeduid,, waarin op eigen initiatief de prijzen zullen moeten worden verlaagd. Een van die gevallen doet zich bijvoor beeld voor, wanneer de ondernemer als ge volg van een vergrooting van den omzet een hoogere winst maakt dan vroeger. Hij moet den prijs zoodanig verlagen, dat de winst weder op het oude niveau terugkomt. Tenslotte zij opgemerkt, dat de plicht tot prijsverlaging ook geldt voor die artikelen of diensten, waarvoor maximumprijzen-zijn vastgesteld. Een ander voorschrift van groote be tee kenis geeft richtlijnen voor de prijzen, waartegen nieuwe goederen mogen worden verkocht. Zooals bekend mag worden ver ondersteld, zijn er sinds Mei 1940 tal van goederen in, het verkeer gebracht, die in zoodanige mate van de vroegere goederen afwijken, dat zij hiermede niet kunnen worden vergeleken. In het bijzonder geldt dit wel voor de surrogaten.' Het gevolg hiervan is echter, dat de prij zenstop van 9 Mei niet op deze goederen toepasselijk is, zoodat in de prijsregeling een ruimte ont stond. Met het nieuwè voorschrift van art. 2 van het Prijsvormingsbesluit wordt dus een belangrijke leemte in het bestaande systeem van prijsvoorschriften opgevuld. Ook ten aanzien van de prijsbepaling voor nieuwe goederen, wordt dus de verant woordelijkheid binnen het kader van de gegeven richtlijnen op den ondernemer ge legd. Hoewel ook hierbij de mogelijkheid bestaat, dat hij vooraf zijn calculatie in dient, is het algemeene principe van de prijsregeling voor nieuwe goederen, dat de ondernemer zijn prijzen binnen het kader van de gegeven richtlijnen zelf vaststelt. Daarnaast bestaat de mogelijkheid voor bé- paalde categorieën van goederen te bepa len, dat zij niet eerder mogen worden ver kocht dan nadat aan de bevoegde prij zen instantie een uitvoerige prijsberekening is voorgelegd. Verkoop weigering, die geschiedt met het oogmerk bij andere of latere leveringen hoogere dan de geoorloofde prijzen te ver krijgen, is verboden. Verkoopweigering, die slechts ten doel heeft de beschikbare goederen over de re gelmatige klanten te verdeelen, is niet ver boden. Vooral tal van detaillistëh dragen op deze wijze belangrijk bij tot een billijke goederenverdeeling. Dit blijft ook in de toekomst geoorloofd. Hierbij moet echter v/el uitdrukkelijk vaststaan, dat de verdee ling plaats vindt op een wijze, die aan de belangen van de afnemers tegemoet komt. Een ander gebruik, dat den laatsten tijd ernstige vormen dreigt aan te nemen, is dat der koppelverkoopen. Steeds meer wordt er een gewoonte van gemaakt, den verkoop •van een bepaald goed afhankelijk te stel len van de gelijktijdige afneming van an dere goederen, waarop de koopers eigenlijk in het geheel geen prijs stellen. Het is dui delijk, dat op deze wijze de kooper een hoogere prijs moet betalen voor het goed, dat hijwerkelijk wenscht. Het verbod van koppelverkoopen, voor zoover deze op 9 Mei 1940 niet gebruikelijk waren, zal een eind maken aan dit euvel. Het derde voorschrift is in de eerste plaats gericht tegen den kettinghandel. Een ieder zal zich voortaan zorgvuldig hebben af te vragen, of zijn inschakeling in het goederenverkeer, wanneer deze tot prijs- verhooging aanleiding geeft, maatschappe- lijk verantwoord is. Onder den derden titel zijn eenige. voor schriften opgenomen, welke een vergemak kelijking beoogen van het werk der met de prijsvorming en prijsbeheersching belaste autoriteiten. Fabrikanten en groothandela ren zijn verplicht aanteekening te houden van hun verkoopprijzen. De totstandkoming daarvan moet uit de administratiekunnen worden aangetoond. Een voorbeeld ter navolging De ^Nederlandsche ambulance heeft een gift ontvangen van 700,Het is een vrijwillige bijdrage van het perso neel van de N.V. „Velenzo" rijwielfa- briek te Amsterdam. Ongetwijfeld verdient dit goede voor beeld navolging. Er zijn in ons land honderden groote bedrijven waar het personeel gezamen lijk het prachtige werk van de Neder landsche ambulance kan steunen. Het wachten is slechts op de initiatiefne mers, die zich willen belasten met de inzameling. En die initiatiefnemers zullen zeker gevonden worden. Wij .twijfelen er niet aan of het voor beeld van het personeel van de N.V. „Velenzo" zal nagevolgd worden. Het gironummer van de Nederland- sche ambulance is: 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 - 's-Gravenhage. HUISBRAND Gemengd stoken zal verboden zijn VOORLOOPIG; NOG GEEN BENOEMING VAN RAADSLIEDEN. Uit eeri brief, in opdracht van den com missaris-generaal voor bestuur en justitie door den secretaris-generaal van binnen- landsche zaken gericht aan de burgemees ters, blijkt, dat het benoemen van raads lieden der gemeenten tot nader order ach terwege dient te blijven, aldus lezen we in de Gemeentestem. Uit dezen brief blijkt voorts nog het vol gende. De burgemeesters behooren vborloojpig niet over te gaan tot het ontslaan van leden van den gemeenteraad uit him functies in bestuursorganen van privaatrechtelijke lichamen, in welke een gemeente deel neemt en in bestuursorganen van rechts persoonlijkheid bezittende lichamen of commissies, ingesteld ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen van twee of meer gemeenten. Tot nader order dienen in officieelen vorm ook geen vorderingen te worden ge richt tot particulieren om den burgemees ter in bepaalde aangelegenheden, rakend het bestuur van de gemeente, van raad te dienen. De zittende wethouders behooren niet te worden ontslagen dan nadat het toezicht houdende orgaan terzake zijp instemming heeft betuigd. Storm, het blad der Nederlandsche SS, schildert in- een artikel de -taak van den burgemeester en den commissaris der provincie onder de nieuwe regeling van het gemeentelijk en provinciaal bestuur. Het blad schrijft o.m.: „Naast de burgemeester en de commis sarissen zullen nog bezoldigde personen komen, die geen raadgevende stem hebben, maar die slechts uitvoerders zijn van de door den 'machtdrager genomen beslissin gen. Zij zullen in den waren zin des woords zijn medwerkers zijn, niet meer gelbonden aan een of andere bevolkingsgroep, zooals 'b.v. de vroegere wethouders aan hun kie zers en hum partij gebonden waren, maar ook zij uit krachte van hun persoonlijk heid en hun persoonlijke eigenschappen: dienaren der volksgemeenschap. Het is een mooie taak die door deze verordening op de schouders der nieuwe bewindvoeders gelegd wordt, een mannentaak, die slechts door ware mannen goed vervuld kan v>or- den. Door mannen die de liefde voor hun volk in het hart dragen, die de belangen van dat volk tot de hunne gemaakt heb ben en die bereid zijn alles te geven voor de eigen gemeenschap. Velen van de te genwoordige titeldragers zullen deze taak niet kunnen vervullen. Wij weten, dat ook zij het beste gewild hebben, maar de nor men, waarnaar zij werden uitgezocht, de eigenschappen die hen vroeger voor hun taak geschikt maakten, zijn veranderd. Daarom zullen veelal nieuwe krachten, die dezeopgave als een levensopgave willen zien en die de verantwoordelijkheid onver deeld willen dragen en. kunnen dragen, hun plaats moeten Lnr.emen. Wil dit bestuur eenmaal vruchten dragen, 'en daar kunnen wij geen jaren op wachten, dan beteekent dat hier in dezen waarlijk volkschen staats vorm meer dan ooit; de juiste man op de juiste plaats." DE PRIJZEN VAN GROENTE EN FRUIT. De maatregelen, welke door den gemach tigde van de prijzen genomen zijn, om te komen tot lagere groente- en fruitprijzen, gaan uiteraard vergezeld van scherpen controle op de voorgeschreven prijzen bij de duizenden grossiers en handelaren over het geheele land. In vrijwel alle steden werden verschei dene processen-verbaal opgemaakt, zoowel wegens het vragen van hoogere prijzen, dan toelaatbaar zijn, als wegens het onvol doende of in het geheel niet prijzen van de waren. HET FLLMBESLUIT 1941 In het Verordeningenblad van Zaterdag is verschenen een besluit van de Secre tarissen-Generaal van de Departementen van Volksvoorlichting en Kunsten, van Binnenlandsche -Zaken en van Justitie be treffende de regeling van het filmwezen. (Filmbesluit 1941). De voornaamste bepalingen van dit be sluit laten wij hier volgen. Artikel 1. (1) In het bezette Nederlandsche gebied mag een film slechts in het openbaar wor den vertoond, wanneer deze overeenkom stig het bepaalde bij dit besluit voor open bare vertooning is toegelaten. (2) Iedere filmvoorstelling wordt als een openbare beschouwd, tenzij zij: 1) In besloten kring plaats vindt en de voorstelling van een overheidsinstantie uit- gaat; 2) Uitsluitend met het oog op doeleinden van zakelijken of technischen aard, welke verband houden met het filmbedrijf, wordt gehouden en de voorstelling door geen andere personen wordt bijgewoond, dan die in dit bedrijf beroepshalve werkzaam zijn; 3) Plaats vindt in een huiselyken kring, bijgewoond door ten hoogste twintig per sonen. Artikel 2. (1) De toelating voor openbare vertoo ningen wordt slechts gegeven voor eep film, welke 1) Of in het bezette Nederlandsche ge bied' is vervaardigd, 2) Of in het gebied van het Groot Duit- Het Rijkskolenbureau schrijft ons: Nu enkele brandstof bonnen geldig ver klaard zijn en de bestellingen bij den han del binnenkomen, blijkt het, dat bij velen de opvatting heerscht, dat de brandstoffen- handelaar aan alle wenschen, die met be trekking tot soort en afmeting worden ge steld, kan voldoen. Dit is geenszins het geval. Evenals verleden jaar zal het ook thans noodig zijn, dat de bevolking genoe gen neemt met de soorten brandstof, die voorradig zijn. Zoo zal de brandstoffenhan- delaar een deel der bestellingen in anthra- ciet en eierkolen moeten wijzigen in cokes, daar ook op zijn bestelling verschuivingen toegepast werden en hij voor een gedeelte der eerder genoemde soorten cokes gele verd kreeg. In het algemeen zal dus gemengd ge stookt moeten wórden, anthraciet of eier kolen met cokes. Het gemengd stoken is in de vakbladen uitvoerig behandeld, zoodat de leveranciers hierover zeker voorlichting kunnen,geven. Verwijt den brandstoffenhandelaar dus niet iets, waaraan hij geen schuld heeft, maar overleg met hem, welke ter beschik king zijnde brandstoffen in de gegeven om standigheden voor eigen gebruik het beste kunnen voldoen. GASBESPAARDERS Men schrijft ons van bevoegde zijde: Sommige handelaren en winkeliers trach ten uit de rantsoeneering van gas voordeel te trekken door het in den handel brengen van allerlei „gasbespaarders". De meeste deze toestellen zijn nietswaardige prullen. Sommige leiden tot gasverkwisting in plaats van tot gasbesparing, andere brengen ge varen mede. Daar in dit verband soms de namen der vereeniging van gasfabrikanten in Neder land en der gasstichting gebruikt worden, zij er op gewezen, dat bij deze lichamen geen enkele gasbespaarcler bekend is, die ten aanzien van het doelmatige gebruik van* een goeden komfoor- of fornuisbran der tot bezuiniging leidt. Onder doelmatig gebruik wordt hier verstaan het gebruik volgens de aanwijzingen, die gedurende de laatste weken herhaaldelijk iri de dagbla den gegeven zijn Men schaffe nimmer een „gasbespaar- der" aan zonder vooraf inlichtingen bij het plaatselijk gasbedrijf in te winnen. sche Rijk voor vertooning is vrijgegeven. (2) De toelating wordt geweigerd, wan neer de vertooning van de film de open bare orde of veiligheid in gevaar zou kun nen brengen of zou kunnen verstoren. Bo vendien wordt de toelating geweigerd voor een film, welke in het bezette Nederland sche gebied is veryaardigd en in het gebied van het Groot Duïtsche Rijk nog niet voor vertooning is vrijgegeven, wanneer deze .film niet voldoet aan de eischen van het staatsbestuur en de volksopvoeding van den nieuwen tijd. Artikel 3. De toelating voor openbare vertooning wordt verleend door den voorzitter van de Rijksfilmkeuring, na de leden van de Rijksfilmkeuring te hebben-gehoord.' Artikel 4. Personen benedlh den leeftijd van achttien jaren hebben geen toegang tot voorstellingen, waar toegelaten films in hex openbaar worden vertoond, dan indien en voor zoover de voorzitter van de Rijks- filpikeuxing dit bij de toelating heeft be paald. Artikel 6. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten benoemt, schorst en ontslaat den voorzitter de leden en de plaatsvervangende leden van de Rijksfilmkeuring. Artikel 9.' Het bepaalde bij dit besluit is niet van toepassing op de film, welke voor onderwijs doeleinden .wordt vertoond. Artikel 10. bevat een wijziging van de Bioscoopwet volgens de bepalingen van het nieuwe Filmbesluit. Hierin wordt nog eens bepaald, dat de centrale commissie voor de film keuring is gewijzigd in de Rijksfilmkeuring en dat de plaatselijke commissies van toe zicht welker leden door de burgemeesters werden benoemd, zijn vervallen. Voorts, zijn vervallen de wei^l^amheden van de vereenigingen van. toezicht op de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de' bios coop. Het geheele filmwezen is thans cen traal geregeld. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. 7/. H. Exc. de Bisschop van Haarlem 'heeft bdnoemd: tot Deken van het Dekenaat' Purmerend en tot Pastoor te Burmerend den weleerw. heer L. J. J. Schamper; tot Pastoor te Zwaag den weleerw. heer A. J. M. van der Horst; tot Pastoor te Scherme,r den weleerw. heer J. Th. van Bemmelen, thans kapelaan te Delft (H. Hippotytus); tot Rector te Leiden (St. Cunerage- sticht) den weleerw. heer C. C. Standen- meijer; tot Kapelaan de volgende weleerw. hee- ren: te 's-Gravenhage (H. Jozef) W. C. Wes terhoven; te Haarlem (H. Jozef) H. H. Westdijk; te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) H. C. M. de Goede; te Wervershoof A. J. J. M. van Vliet; te Kwadendamme A. A. van der Voort; te Den Briel P. van Vliet( Neomyst); te Haarlem (O. L. Vrouw van VII Smar ten) F. A. var* der Burg; te Amsterdam (H. Pancratius, vroeger Sloten-Osdorp) E. R. C. M. Klaver; te S t o m p w ij k A. Hammerstein (Neomyst) te Kudelstaart P. de Lange (Neomyst); te Medemblik J. W. A. M. Merks; Agenda LEIDEN. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Augustus 2t) uur tot Zaterdag 30 Augus tus 8 uur waargenomen door de Apotheek ,.Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48 Tel. 21060 en de Doeza-ApotJ*eek, Doe- zastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Wilhelmus Leonardus, z. van P. B. Th. de Jong en A. C. H. Fruy- tier Samuel Pieter, z. van H. C. v. d. Horst en P. C. Ouwersloot Johannes Frederik, z. van J. H. Driessen en G. J. Neuteboom. Ondertrouwd: A. van der Zeeuvtr jm. 26 j. en J. de Gunst jd. 24 j. D. de Wolf, jm. 24 j. en S. W. de Boer jd. 24 j. J. Verschoor jm. 21 j. en H. van der Meij jd. 21 j. E. van der Blom jm. 27 j. en C. Rijnsburger jd. 25 j. Overleden: M. G. ^ervoets m. 66 j. G. H. Blom zn. 18 j. te Grootebroek J. A. M. Bon; te Krommenie J. A. Blonk (Neomyst); en tot assistent de volgende weleerw. heeren: te Amstelveen- J. Th. A. Goudt (Neo myst); te Wassenaar (H. Willibrordus) N. M. Nooij; en te Wieringen G. A. de Bot (Neomyst) Tevens is de weleerw. heer H. Th. H. Heijink, Pastoor te Den Briel benoemd tot Vicaris te Hellevoetsin is. KAPITTEL PATERS FRANCISCANEN Van de benoemingen, gedaan door het Kapittel der paters Franciscanen te Weert, vermelden wij nog de volgende: Te Leiden: Hartebrug: pater S. Smitz is pastoor gebleven, pater S. Booms is be noemd tot praeses van het huis. H a a g w e g: pater W. de Leeuw is benoemd tot pastoor en praeses. R. K. H. B. S.: pater B. de Goede is directeur gebleven, pater ir. L. Teepe is benoemd tot praeses. Te K a t w ij k: 'Aan het Missiecollege is benoemd tot gardiaan en rector pater L. Retel. De direc teur pater dr. S. Onings is benoemd tot pastoor in de parochie H.H. Antonius en Lodewijk (Boschkant) te 's-Gravenhage. Tot vicaris te Katwijk is benoemd pater H. Randag (magister te Weert). De vica ris van Katwijk pater R. v. Oerle is be noemd tot praeses-te Oi^dewater. Te Woerden: De gardiaan van het klooster pater M. Broersen is herkozen; tot vicaris is be noemd pater J. Rosmalen. De vicaris van Woerden pater A. v. Vlijmen is benoemd tot rector te Ammerzoden. Tot rector te Woerden is benoemd pater A. Ambrosius (gardiaan te Drachten). De rector te Woerden, pater R. v. Berkel, is benoemd tot vicarius te Heerlen. Tot kapelaan te Woerden is benoemd pater H. Bakkers (kapelaan te Nijmegen). Te Gouda: De pastoor van de parochie van het H. Sacrament pater B. Theunissen is be noemd tot pastoor te Rotterdam (H. Rose- lia). Pater F. Zand voort, die pastoor was te Rotterdam, is benoemd tot pastoor van de parochie van het H. Sacrament te Gouda (Het bovenstaande is reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag). .Vicarius te Weert pater M. Geelen (gardiaan te Heerlen). Magister v. d. fraters te Weert pater C. v. d. Eijnden (Magister van de fraters te Venray). Vicarius te Maastricht pater G. Bertels (Magister te Maastricht). Gardiaan te Megen pater J. Groen (kapelaan te Gouda). Vicarius te Megen pater M. Arnoldi (leeraar te Mègen). Vicarius te Venray pater P. Hase (rector te Roggel). Magister v. d. fraters te Venray pater A. Duindam (kapelaan te 's-Graven hage). Vicarius te Wychen pater H. Nieuwen- huyzen (assistent te Woerden). Vicarius te N. Niedorp pater D. Pernot (vicarius te Wychen). Gardiaan te Heerlen H. H. M. H. v. Gorcum pater Th. Binnendijk (vicarius te Heerlen). Vicarius te Venlo pater R. Meys (vica rius te Weert). Gardiaan te Heerlen H. Bernardus, pater J. Bouwman (vicarius te Heerlen). Vicarius te Heerlen H. Bernardus pater- G. Scheffer (gardiaan te Heerlen). Gardiaan te Bleyerheyde pater E. v. d. Griendt (leeraar te Heerlen). Vicarius te Sittard (H. Aptonius) pater B. Woolderink (rector te Heythuyzen). Gardiaan te Nijmegen pater D. Franses (vicarius te Nijmegen). Vicarius te Nij megen pater F. v. d. Borne. Gardiaan te Drachten pater B. Lambooy (gardiaan te Megen). Vicarius te Drachten pater W. Groothuizen (kapelaan te Bols- iward). Tot pastoor te JWoudrichem is benoemd pater D. Vergeer (kapelaan te Amster dam), tot pastoor'te Hernen pater Th. Wassenaar (kapelaan te Wychen), tot pastoor te Vorden pater'H. Kok (kapelaan te Delft). Tot Commissarius in Brazilië is benoemd pater P. Paulus Stein. Tot kapelaan te Bolsward is benoemd pater L. Moeskops (assistent te Heerlen), tot kapelaan te Amsterdam (H. Antonius) pater S. Link (kapelaan te Gorcum), tot kapelaan te Wychen pater F. Jutte (leeraar te Megen). Tot praeses te Amsterdam (H. Franciscus) pater A. v. d. Houdt (novicemeester te Hoogcruts).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2