DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5)e óitifd aan fiet ClaóieCifik ftant Geslaagd Finsch offensief bij Ladoga-meer Momentje. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10032 ^e£cidóclie(Sou^<Mit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bnre*ax: Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit vier bladen, w. o. geïllustreerd Zondagsblad. V Samenwerking. Br zullen slechts enlkelé Nederlanders kunnen worden gevonden, die niet inzien, dat het heden en de toekomst eischt een eendrachtige samenwerking aller vaderlan ders. Er zullen er echter méér ,zijn, die nog niet goed begrijpen, op welké basis die sa menwerking moet geschieden.; welke.de noodzakelijke voorwaarden zijn voor die samenwerking. Laatstbedoelden treft men meermalen aan, ook in kringen van intellectueele, geestelijke „standing", waar men een dergelijke mentaliteit niet zou verwach ten. Het is al herhaaldelijk gezegd, maar het moet toch weer telkens opnieuw ge zegd worden: Weggenomen moet worden alles wat scheidt; niet alles wat o n d e rscheidt. 't Is niet onze bedoeling, hier practische conclusies te trekken uit dezen regel. Wij geven het grondbeginsel voor samen werking, positief en negatief; zooals eeni- gen tijd geleden ook de voorzitter van het Journalisten verbond het zeer juist voor de Nederlandsche pers heeft geformuleerd: geen g e scheidenheid, wel ver scheiden heid. Wat de burgers scheidt ten koste van de nationale eenheid, ten nadeele van een ieëel-mogelijke, vruchtdragende samen werking in hef"algemeen belang dat al les moet worden weggenomen. Wat de burgers onderscheidt krachtens waar-prin- cifïieele beginselen, met name godsdiensti- gevbeginselen, is heel iets anders. Dat kan niet zoo maar worden weggenomen en dat behoeft ook niet worden weggenomen ter wille van de bedoelde samenwerking. Wat onderscheidt brengt niet een scheiding tus- schen de burgerij, behoeft dat althans niet te doen bij goed begrip en waren gemeen schapszins, waar nationaal besef. Dat men zich goed op deze basis van samenwerking moge bezinnen. Er m o jë t in dezen tijd worden ge bouwd een tijd waarin héél de mensch- heid méér zoekt fnaar wat vereenigt, héél de menschheid en in het bijzonder de bur gers van eenzelfde vaderland. Aan dezen opbouw willen en moeten de katholieken medewerken. De drang naar zooveel mogelijke samen werking ligt opgesloten in de katholieke beginselen voor alle katholieken, die deze beginselen willen begrijpen en beleven. De overweging van de katholieke begin selen ook onder dit opzicht is voor katho lieken en voor niet-kathiolieken van groote actueele waarde. V= VICTORIE Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EEN BEGRAFENIS IN BRABANT. De bekende*schilder-dokter H. Wiegers- ma, te Deurne, heeft door een ongeluk zijn oudsten zoon Wieger verloren. In de Nieuwe (Tilburgsche Courant vertelt Wouter Lutkie, pr., van de uitvaart en de begrafenis: Deurne leeft nog in zijn oeroude, "geker stende of oorspronkelijke christelijke, tra dities. Die sterk op den voorgrond treden bij het groote drama van geboorte en be grafenis. Toch wordt ten huidigen dage door pro fane machten modernlijk inbreuk daarop gepleegd. Er was een doodbidder, die den dokter te zeggen wist: Menschen van uwen stand hebben den rozenkrans niet aan huis, doch in de kerk. Maar verontwaardigd wijst de vader dat af. Stand, stand! De dood kent geen stand. Voor mijn jongen zal in mijn eigen huis de buurt de rozenkrans komen bidden. En dat gaat gij rond zeggen. En hij heeft planken op stqelen gelegd, om de zitplaatsen te vermenigvuldigen. En al zijn vertrekken liepen vol: de biblio1 theek, wqar Wieger gekist stond, de zitka mer, de eetkamer, de gang en het trappen huis, met alle deuren open. En vader ,Wie- gersma bad den rozenkrans mee, vlak bij de kist, starende op het gelaat, dat hem zoo lief was, dat zoo sereen was, waar de hemel zij* glanzen op afstraalde; bad mee den rozenkrans voor de zielerust van zynen beminden Wieger. En hij zal niet in een lijkkoets, had de vader tegen den begrafenisman gezegd, maar gedragen wordt hij naar de kerk en naar zijn graf. Door de handen van zijn broers en zijn vrienden. De aangewezen dragers krijgen toch hun loon, maar van de kist blijven ze af. Met velen waren wij ontróerde getuigen. Het vaarwel aan het huis. De stoet langs de straat. Tien stappen stil honderd stappen stilstaan twintig stappen telkens de voortgang onderbroken, ter wisseling van de dragers. De vader, de vader. Als vastgesnoerd aan het hoofdeind der kist. De vader. Als één stuk met de kist. Heel den weg over, de huizen verdwijnen achter de haag van levende zielen. De kerk klokken mogen niet luiden, het is oorlog, maar van schooner gew.eld dan klokken gelui is de klop der gevoelige harten. Dl straten staan vol stil ontroerd volk. De markt, tevens kerkplein, één gepakte menigte. Zal de kerk dan niet gevuld zijn? De kerk is tot de wanden toe bezet. En als de Mis is ten einde gezongen en gebeden, de absoute verricht, dan weer klinkt het eeuwig ontroerende: In Paradisum deducant te angeli.1 Dat de Engelen u geleiden ten paradij - ze in; dat de Martelaren u welkom heeten bij uw aankomst en u binnenleiden in Jeruzalem, de hei lige stede. Het koor der Engelen ontvange u en met Lazarus, den weleer arme, moget gij de eeuwige rust genieten. Ja, met Lazarus, den arme, treedt de jon ge Wieger het paradijs in. Zijn vader had mij verteld: -• Op nen keer, 't was Deurne kermis, Wie ger, toen nog maar een kleine rakker van een jongen, vroeg een zakcent om erheen te gaan. Gemeenlijk kregen de jongens voor zulk doel een kwartje of een halven gulden, maar op dat oogenblik had ik niets kleiners dan een gulden en dien gaf ik hem. Is dat niet wat veel, vader? vroeg hij. Ik zeg, eigenlijk wel jongen, maar ge hoeft hem niet heelemaal op te maken. Ge kunt aan de eerste kraam de beste voor een cent snoep koopen en dan krijg ik de negen en negentig centen terug. En als 's avonds weerkomt, vragen wij of hij veel plezier heeft gehad op de kermis en hij hangt verhalen op van de schiettent en mallemolen, de kop van jut, honderd op een hoop. Den volgenden morgen krijg ik een blin de op mijn spreekuur. Ik help den mensch zooals ik op mijn spreekuur eiken mensch help. Hij is arm. Ik help hem zooals het een dokter past armen te helpen. Dan vertelt mij de man: Dokter, gisteren rtond ik te bedelen aan den rand van de kermis. Daar kreeg ik van een jongen een gulden. Ze hebben mij verteld dat het 'n zoon van u moet geweest zijn. Zou de jongen zich niet vergist heb ben, dokter? En de vent vroeg oo^c al, net als Wieger toen ik hem dien gulden gaf: „Is dat niet te veel?" Aldus had de vader mij verteld. Met Lazarus den weleer arme, jongen... Zijn blinde oogen hebben u toegelachen, toen gij nog een kleine rakker waart, op Deurne kermis. HET CHRISTENDOM IS PRIMAIR. Uit een artikel in de Nieuwe Dag: „Het Christendom is voor ons, Christe nen, primair en kan ook niet anders dan primair zijn, willen wij tenminste nog aan spraak maken op den naam van Christen. Christus heeft immers zonder eenig voor behoud verklaard: „Wie niet voor Mij is, is tegen Mij". Een ware Christen kan dus niet anders dan voor Christus zijn. Een Christen, die tegen Christus zou zijn, is een absurditeit, een onmogelijkheid als een vierkante cirkel. En daar wij Christenen zijn en Christenen willen blijven, omdat wij in Christus het eenig eeuwig heil zien voor mensch en wereld, kunnen en mogen en moeten wij op de allereerste en aller voornaamste plaats onze beste krachten wijden aan het behoud, de verbreiding en de verdieping van het Christendom, niet enkel !h ons land, welks verleden en be schaving met het merkteeken van Christus' kruis werden gevormd en gezegend, maar in hgel de wereld. Volgens onze onwrik bare overtuiging en heiligste inzicht zal geen enkele overwinning de wereld en het menschdom duurzaam baten, wanneer het Christendom daardoor schade zou lijden, want het Christendom bezit de kracht, het aanschijn der aarde te vernieuwn in den "~door Gód gewilden geest van rechtvaar digheid en liefde". de bevelhebber der weermacht in het zuidoosten des lands. De bevelhebber der weermacht in Neder land, generaal der vliegers S. R. Christian sen, heeft vandaag met een gevolg uit zijn staf troepenonderdeelen van leger en lucht- macht, S-S.ten politie, benevens andere in stanties der weermacht in het Zuidoosten des lands bezocht. Te Tilburg werd hij ont vangen door den bevelhebber d,er Ord- nungspolizei, generaal Schumann. De be velhebber der weermacht kon herhaalde lijk uiting geven aan zijn voldoening over hetgeen hij bij troepen en dienstinstanties zag. VERGEEFSCHE VLUCHT DER SOVJETS finnen Veroveren het spoorweg- kruispunt elisenvaara De krijgsverrichtingen ten Noordwesten van het Ladogameer naderen thans het ein de, zoo verluidt van welingelichte zijde. Zij begonnen met een doorbraak van de sterke grensvestingen, die door de Sovjets langs de nieuwe grens tegen Finland ter bescherming van hun offensief war^n aan gelegd. Deze doorbraak, die ten gevolge had, dat ten Noordooster van het Ladoga meer'diep in het grondgebied der Sovjets kon worden doorgedrongen, sloot het Wes telijke deel van het Sovjetfront ten Noord westen van het Lhdogameer van de Fin- sche Golf tot het Oosten van Sortavala over een breedte var. bijna 200 km. af. In de daaropvolgende krijgsverrichtingen slaagde het Finsche leger er in drie wiggen te drijven in het front aan den Noordweste lijken oever van het Ladogameer, van Hii- tola tot Sortavala. Door de meest Weste lijke wig bij Hiitola werd de geheele Noordwestelijke oever het Ladogameer thans ook naar het Westen af^sloten. Door de twee andere opmar.schen naar Kurkijoki en Lahdenpohja'werd het ontstane omsin- gelingsgebied van 80 km. breedte in 'drie ringen verdeeld. Ondanks het felle verzet van de Sovjets werden deze toen in ver dere gevechten steeds meer gesplitst en ein delijk onschadelijk gemaakt. Met de ver nietiging van den Oostelijken ring viel in den nacht van 16 op 17 Augustus toen ook de stad Sortavala in Finsche handen. Toen de Sovjettroepen inzagen, dat zij op den Noordwestelijken «ever niet langer konden standhouden, probeerden zij over het meer hun formaties terug te trekken. Terwijl achterhoeden den Finschen aanval probeerden tegen te houden, moesten troe pen en materieel op kleine oorlogs- en vrachtschepen worden weggevoerd. Tegen deze pogingen trad het Finsche luchtwa- pen met succes op. dat onophoudelijke he vige aanvallen ondernam op de plaatsen van inscheping. Op het oogenblik speelt zich de laatste fase van dezen strijd af. Inmiddels werd de Finsche aanval uit den Westelijken hoek van het Ladogameer in de richting Viipuri en het Buakmeer voortgezet. Door den opmarsch naar Viipu ri zijn groote deelen van het Noordweste lijke front der Sovjets, dat zich nog had staande gehouden, in den rug en in de flahk aangevallen. De Finsche aanval heeft hier den vorm van een oveiromopeling aangenomen. Door dit succesvolle offensief ten Noorwesten van het Ladogameer is het Finsche spoor wegknooppunt Elisenvaara in Finsche han den gekomen. Bij de gevechten om'Narwa hebben de Duitsche formaties 6000 gevangenen ge maakt. Bovendien vertiietigden Duitsche formaties tien Sovjet-pantserwagens, 21 kanonnen, 24 machinegeweren, alsmede 400 granaatwerpers. Tijdens deze gevechten werden den Sovjets bloedige verliezen toe gebracht. De Duitsche troepen hebben 20 Augustus ten Noorden van Smolensk een Sovjet-aan val onder bloedige verliezen voor de bolsje wisten afgeslagen. Vele Sovjetpantserwa gens bleven door het welgerichte Duitsche afweervuur liggen, niet in staat tot verdere beweging De poging der bolsjewisten om de pantserwagens weg te sleepen mislukte door het sterke Duitsche vuur. In korte hevige gevechten baanden zich de Duitsche afdeelingen een weg naar de andere Sovjetpantserwagens en vernielden veer tig pantserwagens. Van 17 tot 20 Augustus vernielde de Duitsche divisie, die deze ge vechten leverde, 107 Sovjetpantserwagens. Op een heuvel in het gebied van Gomel, waarom op 20 Augustus hevig was gevoch ten, hebben Duitsche soldaten duizenden gesneuvelde Sovjet-soldaten gevonden. De meesten lagen nog, zooals zij door het Duit sche vuur waren neergemaaid, de overige lijken waren in reusachtige kuilen achter den heuvel geworpen. De Sovjet-korporaal Korolev uit Irkoetsk, die als eenige uit de bolsjewistische regimenten ongedeerd in Duitsche gevangenschap is geraakt, deed mededeelingen over de wijze, waarop de Sovjets in een zoo beperkt gebied zoo on waarschijnlijk groote verliezen konden lij den. De hoogere politieke commissarissen, aldus vertelde hij, lieten een bewakingsgar de der communi^ische partij aanrukken. Deze Komsomolisten, die met de Gpoe nau we betrekkingen onderhouden, gingen ach ter onzen rug met machinegeweren in stel ling en hielden ons zoo in bedwang. Solda ten, die zich onder het vernietigende vuur d'er Duitsche infanterie wilden overgeven, werden in den rug doodgeschoten. Wie wil de terugtrekken en trachtte door de Kom- somollinie te breken, werd door de com munistische partijfunctionarissen tegen den muur gezet. De Sovjetsoldaten konden niet anders doen dan te schieten, tot zij of door de Duitschers of door de kogels der partij functionarissen werden getroffen. De strijd om de bruggehoofden aan den Dnjepr, welke nog in bezit van de bolsje- wist9h zijn, werd gisteren met nieuw suc ces voortgezet. Zooals reeds den dag te vo ren gebruikten de Sovjets ook Donderdag pantserwagens om den Duitschen aanval te keeren. In een hevige botsing tusschen Duitsche en bolsjewistische pantserwagens en bij felle gevechten leden de Sovjets een nieuwe nederlaag en zij berden met zware verliezen teruggeslagen. In een sector van het front wierpen de bolsjewisten hun landstorm in den strijd. Na hardnekkige ge vechten van man tegen man, waarin af zonderlijke groepen der Sovjets werden om singeld, was het slagveld overdekt met ge sneuvelde bolsjewisten. Bovendien vielen opnieuw 5000 gevangenen in Duitsche han den, nadat reeds op 20 Aug. 2000 Sovjet soldaten gevangen genomen, 115 stukken geschut en 14 pantserwagens vernietigd of buitgemaakt waren. Tijdens de succesvolle gevechten, waaraan ook formaties van een Italiaansche divisie deelnamen, werden twee Sovjetvliegtuigen dopr eenheden van het Duitsche legér, drie door Italiaansche troe pen neergeschoten. Duitstüie gevechtsvliegtuigen hebben 20 Augustus c^pnieuw de haven van Odessa aangevallen^ Zij brachten een koopvaardij schip van 6000 brt. en een passagiersschip van 15.000 ton tot zinken. Verscheidene bommen troffen de kade, waarop de troe pen, dicht op elkander gepakt het oogen blik afwachtten dat zij zouden worden in gescheept. De bolsjewisten leden daarbij groote bloedige verliezen veel oorlogsma teriaal werd vernield. E5N STOUTMOEDIG STUK Een Duitsche Oberfeldwebel heeft met 22 infanteristen bij de gevechten om Gomel op 20 Augustus in een bijzonder stoutmoe dige onderneming een geheel Sovjet-batal jon vernietigd. De Oberfeldwebel had met zijn troep het bevel gekregen het boschterrein ten Noord oosten van Gomel te doorzoeken naar ver spreide Sovjetsoldaten en eenige hoogten te bezetten. Toen de Oberfeldwebel op een de hoogten aankwam zag hij in het dal te rugtrekkende strijdkrachten der Sovjets ter sterkte van een bataljon met talrijke voertuigen en stukken geschut. Vastbera den liet hij twee machinegeweren op de hoogte in ,stelling brengen die de Sovjets onder vuur namen. Hij zelf deed met de rest van zijn troep een aanval op de bolsje wisten in den flank. Met handgranaten, machinepistolen en de bajonet op het ge weer drongen de infanteristen onder be scherming «van het vuur hunner beide ma chinegeweren de gelederen der verraste bolsjewisten binnen. De tegenstand werd snel gebroken. Het gros van de Sovjet-sol daten was door de voorafgegane gevechten zóó vermoeid geraakt, dat zij zich zonder verzet overgaven. De Duitsche infanteristen maakten hier 450 gevangenen, en verover den verscheidene stukken geschut, twee vrachtauto's geladen met nieuwe machine geweren, 25 paarden, 14 voertuigen eenige honderden geweren vuurwapens. visitekaartje. Ik wensch een kleine verandering door te voeren op maatschappelijk ge bied en wel op het terrein van de vi sitekaartjes. Iemand, die een ander wil spreken en hem daartoe in zijn woning gaat opzoeken, geeft bij de deur zijn visite kaartje af. Dan gaat de gedienstige met dat kaartje naar zijn baas, deze leest het, haalt zijil schouders op en zegt: la maar binne komme! Want als hij dat kaartje gelezen heeft, weet hij nog niks. Daar staat bijvoorbeeld op: K. Jansen. Of als hij zich een heele Piet voelt P. Pieterse, bacterioloog. En soms een adres. Maar dan weet de bezochte nog niets. Laat ons dus de visite-kaarjes ver anderen. Bijvoorbeeld: Z. Meyer Nederlandsch M. O. Leeraar Gymnasium Bestuurslid „Onze Taal'' en „Bussum Vooruit". Tel. 45658. (24 ongewenscht) Auto F. 202085 6 pers. Jarig: 22 Maart Club: Amicftia Rekeningen: den 5den Bridge: Goudsmit Eieren: zacht. Thee zonder suiker Geen politieke partij Angustora sterk. Ik wil maar zeggen, dat wij het vi sitekaartje eenvoudig in de lengte nemen. En als wij dan bezoek krijgen weten wij ten minste wat voor vleesch wij in de kuip hebben. V.. Van bolsjewistische zijde wordt steeds beweerd, dat het dooden en gruwelijke martelen van gevangenen en in gevangen schap geraakte gewonden slechts nu en dan voorkomende uitspattingen zijn van ondergeschikten.Deze bewèring wordt thans door de mededeelingen van twee Sovjet officieren weerlegd. In den Zuidelijken sec tor van het Oostelijke front geraakte de Sovjet-majoor Grueneberg in Duitsche ge vangenschap. Tegenover een Duitschen offi cier verklaarde hij, dat Sovjet-majoor Po- kamareff, de kapitein Rotow en de eerste luitenant Djeljuchin herhaaldelijk openlijk als hun meening te kennen gegeven had den, dat men wegens gebrek aan vervoer middelen alle gevangenen op den aftocht moet laten doodschieten. De voor Odessa in Duitsche gevangenschap geraakte Sovjet arts dr. Tsjerniaski verklaarde onder eede er getuige van geweest te zijn, hoe half Juli de Sovjet-majoor Sawelin 400 Duitsche en Roemeensche gevangenen heeft laten doodschieten, omdat hij „de last van de ge vangenen niet langer wilde dragen". On der de slachtoffers bevonden zich talrijke Duitsche officieren en onderofficieren. Tijdens de gevechten in den bocht van den Dnjepr is een Duitsche „Sanitaetsge- freiter" op 17 Aug. getuige geweest van een verschrikkelijk bolsjewistisch bloedbad. In een dorp had een Duitsche compagnie infanterie onder toezicht van den „Gefrei- ter" vijf gewonden achtergelaten. Plotse ling verschenen acht Sovjet-soldaten, die eerst op den „Getreiter" schoten en ver wondden, en vervolgens het huis binnen- en kleineredrongen en óe weerlooze gewonden met lange messen en bajonetten afmaakten. De Finsche snelbooten hebben tot taak, de wateren rond het land van vijanden gezuiverd te houden. Waar zij deze ontmoeten, gaan zij succesvol tot den aanval over (Suomen-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1