Land- en Tuinbouw DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1941 DE LEïi>SCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 AMERIKA EN DE OORLOG ANGLO-AMERIKAANSCH STREVEN NAAR OORLOGSUTTBREIDING. Twee berichten, een uit Amerika en een uit Engeland trekken te Berlijn de aan dacht, omdat zij als symptomen voor den internationalen toestand beschouwd wor den, aldus V. P. B. Het eerste is een Amerikaansch commen taar op de mededeelingen van Roosevelt betreffende de opening van een Ameri- kaanschen overzeeschen luchttransport- dienst en het tweede is een bericht van de „Daily Mail", dat binnen de komende 48 uur een hoogtepunt in het conflict met Iran •bereikt kan worden. Men merkt in de Wilhelmstrasse op, dat de Angel-Saksische machten thans duide lijk toegeven, dat de weg via de Stille- of Atlantischen Oceaan te gevaarlijk is om leveranties voor het Britsche leger in het nabije Oosten te verschepen. De luchtlijn gaat van Miami op Florida over het Brit sche eiland Trinidad, vervolgens dwars over den Atlantischen Oceaan naar Freetown aan de West-Afrikaansche kust. Van daar uit vliegen de vliegtuigen naar Bathurst en Vervolgens over Kartoem naar Egypte. Daar er in de Amerikaansche commentaren met nadruk op gewezen wordt, dat Bathurst slechts 150 km. van Dakar verwijderd ligt, worden herinneringen opgeroepen aan de actie van de Britsche vloot tegen Dakar, welke actie haar oorsprong had in Bathurst. Deze laatste uitlating der Amerikaansche bladen versterkt de meening te Berlijn, dat een en ander een diepere militaire betee- kenis heeft. Overigens verklaren de Ame rikaansche bladen -openlijk, dat Roosevelt met deze transportlijn reeds vaste voet aan de Afrikaansche kust gekregen heeft. De aankondiging van de „Daily Mail", dat binnen twee dagen de crisis in Iran een hoogtepunt bereiken zal, valt samen met den jongsten Sovjet-Engelschen stap te Iran, waarbij een ultimatieve eisch aan de regeering gesteld werd betreffende het nemen van maatregelen tegen de Duitsche infiltratie. Zooals bekend heeft de regee ring van Iran de Engelsche- en Sovjet-Rus sische beweringen gedementeerd. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN DE BOLSJEWISTEN. De „Tokio Asahi Sjimboen" meldt, vamde Amerikaansche Westkust, dat opnieuw drie Amerikaansche en twee Sovjet-tanksche pen met vliegtuigbenzine naar Wladiwostok zijn uitgevaren. In San Francisco en Los Angelos werden eveneens verscheidene tankschepen geladen, welke binnen enkele dagen zullen vertrekken. Aangenomen wordt, dat de thans vertrekkende schepen de reeds onderweg zijnde en de binnen en kele dagen vertrekkende schepen elkaar ergens op den Stillen Oceaan zullen ont moeten om vervolgens gemeenschappelijk naar Wladiwostock te varen. Scheepvaartkringen in San Francisco wachten, naar de „Asahi Sjimboen" meldt, met de grootste spanning af, welke stappen Japan zal doen als gevolg van de Ameri kaansche hulpactie voor de Sovjet-Unie. ROOSEVELT ONTVANGT HERTOG VAN KENT. Associated Press meldt uit Washington dat het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat Roosevelt Donderdag naar Hydepark vertrekt om daar gedurende het week-end den hertog van Kent te ontvangen. Maan dag keert hij naar Washington terug. VERSPREIDE OORLOGS BERICHTEN Het 442ste communiqué van het Italiaan se hoofdkwartier luidt: „Aan het front van Tobroek in Noord- Af rika bedrijvigheid der artillerie en plaat selijke actie van vooruitgeschoven afdeelin- gen. De Engelsche luchtmacht deed een aanval op Tripolis. Een vijandelijk vlieg tuig werd getroffen en viel brandend in de haven. In de omgeving van Solloem werd een Elenheim gedwongen achter onze linies te dalen; de zes inzittenden, werden door een Duitsche af deeling gevangen genomen. Afdeelingen Duitsche stuka's hebben ter hoogte van Tobroek een Britsch vlooteskader gebombardeerd. Twee schepen werden tot zinken gebracht, twee andere ernstig beschadigd. Tal rijke opvarenden der tot zinken ge brachte schepen, die in gewapende sloepen het land bereikten, werden door onze afdeelingen overrompeld en gevangen genomen. In Oost-Afrika voortdurende actie der vijandelijke luchtmacht, die sterk-explo- sieve en tijdbommen liet Vallen, waardoor verschillende gebouwen in de woonwijk van Gondar beschadigd werden. Bedrijvig heid der vooruitgeschoven afdeelingen, welker botsingen voor onze troepen een gunstig verloop hadden. Een onderaf deeling jagers heeft, terug- keerende van een aanvalsvlucht, in de na bijheid van de Siciliaansche kust vijande lijke jagers aangevallen. Twee Hurricanes werden neergeschoten. Andere afdeelingen der luchtmacht hebben de luchtbases op Malta gebombardeerd, de doelen getrof fen en branden teweeggebracht. Al onze Vliegtuigen zijn op hun bases terugge keerd". Bij gewapende verkenningsvluchten heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht de Britsche havens Sun derland en Dover gebombardeerd. In Sun derland braken een groote en verscheidene kleine branden'uit. Verder werden eeltige vliegvelden in het Zuid-Oosten van Enge land aangevallen. Een Britsch vliegtuig, dat wilde landen, werd neergeschoten. Een Duitsch gevechtsvliegtuig voor den grooten afstand beschadigde op 19 Augustus ten Noorden van de Faroer een Britschen koopvaarder van .1000 ton. •- Van Duitsche militaire zijde wordt opge merkt, dat de Britsche luchtmacht bij haar vruchtelooze aanvalspogingen in het Wes ten niet alleen gevoelige verliezen aan vliegtuigen- heeft geleden, maar ook aan personeel. Wanneer men als sterkte van de bemanning van ieder vliegtuig een ge middelde van slechts drie personen aan neemt, dan hebben de Engelschen, zoo heeft men uitgerekend, sedert 22 Juni j.l. onge veer 2700 vliegers verloren bij hun pogin gen om Duitschlapd en de bezette gebieden aan te vallen. Een groot gedeelte van dit groote aantal vliegers kon gevangen geno men worden, dofch velen hebben den dood gevonden. Van Duitsche zijde heeft men vastgesteld, dat de Engelschen sedert het begin van hun pogingen om hun Sovjetvrienden door middel van aanvallen in het Westen te ont lasten, in totaal 885 vliegtuigen hebben Verloren. Hierbij moet in aanmerking wor den genomen, dat de Engelschen op ver Achter den heuvel ligt een Sovjet-stelling. Finsche pioniers zijn gereed voor de bestorming en wachten op het sein tot den aanval (Suomen-Holland) scheidene dagen en nachten in het geheel geen aanvalspogingen hebben onderno men. BRITSCHE VLIEGERS BOVEN DENEMARKEN. Engelsche vliegers hebben in den nacht van Dinsdag'op Woensdag boven verschil lende doelen van Denemarken gevlogen en enkele bommen laten vallen in Jutland. Volgens de tot dusver ontvangen berichten, zoo verneemt het bureau Ritzau, werd er slechts onaanzienlijke schade aangericht. Menschen werden niet getroffen. Een En gelsche bommenwerper is in het Zuiden van Jutland neergestort. De bemanning is omgekomen. DUITSCHE SNELBOOTEN IN ACTIE. Duitsche snelbooten hebben gisternacht een aanval gedaan op Britsche koopvaar ders in het Kanaal. Door torpedo's brach ten zij een -tankboot van 5000 ton en een vrachtboot van 4000 ton tot zinken. FRANSCH PROTEST AAN HET ADRES VAN LONDEN. De Fransche regeering heeft door bemid deling van de Amerikaansche regeering, benevens in een nota van den FransChen gezant in Madrid aan den Engelschen am bassadeur aldaar, en scherp protest aange- teekend tegen de poging van de Engel schen, om de nog in Syrië aanwezige troe pen in dienst te nemen. De Fransche regee ring was van dit voornemen der Britten op de hoogte gekomen door een over de Engelsche radio verspreiden oproep van generaal Catroux aan de Fransche strijd krachten in den Levant. De Fransche re geering wijst er op, dat op grond van de wapenstilstandsconventie van St. Jean d'Acre iederen Fransehen soldaat in Syrië de mogelijkheid geboden is naar Frankrijk terug te keeren. In strijd hiermede wordt thans op. de ïVansche. soldaten druk uitge oefend om zich bij de strijdkrachten van generaal De Gaulle aan te sluiten. GROENLAND TROUW AAN DENEMARKEN. In een onderhoud met den New York- schen correspondent van het Deensahe bladBerlinske Tidende heeft de Deensche landvoogd op Groenland, Svane, uitdruk king gegeven aan de trouw van Groenland: aan Denemarken, waarin door .de Ameri kaansche bezetting geen verandering is ge komen. De door den oorlog teweeggebrach te scheiding heeft de gevoelens van de Groenlanders jegens het moederland en in het bijzonder jegens den Koning van Dene marken eerder versterkt dan veriwakt, aldus de landvoogd. In dien zin is reeds in Mei 1940 een adres opgesteld, door den Rijksdag, welk votum in een zitting in Ju li van dit jaar is vernieuwd en bevestigd De landvoogd'sprak met warme sympathie over de houding van den Koning en de re geering van Denemarken, die blijk geeft van' veel begrip voor den toestand. Hetzelf de 'kan worden gezegd van het Deensche bestuur op Groenland. VERBOD VAN DEENSCHE COMMU NISTISCHE PARTIJ VOORGESTELD. In de gehouden eerste bijeenkomst van het Fol'keting na de zomervacantie heeft de minister van Justitie een wetsontwerp ingediend, krachtens hetwelk een verbod van de communistische partij en van alle communistische actie en agitatie in Dene marken verlangd wordt. Bultenïandsehe Berichten GROOTE BRAND IN AUCKLAND. In Auckland op Nieuw-Zeeland zijn, naar Associated Press meldt, de stadsveemen door brand vernieldDe schade wordt op een millioen dollar geraamd. Deze brand was de grootste, welke de" laatste dertig jaar op Nieuw-Zeeland is voorgekomen. In Detroit ligt het geheele stadsverkeer stil, daar 4000 mdn personeel van de tram en de autobussen wegen eisohen van het Vakverbond in staking zijn gegaan. Alle tramremises en autobusgarages worden door versterkte politie afdeelingen bewaakt om onlusten te voorkomen. Boeren en Tuinders -Onderlinge. De Boeren en Tuindersonderlinge L.T.B. hield gisteren haar jaarvergadering in Zo- merzorg te Leiden. De voorzitter, de iheer P. Han, opende met een welkomstwoord tot de vele aanwezigen te richten, inzen der tot den heer v. Schijndel uit Den Haag, hoofddirecteur. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat door zeer bijzondere omstandigheden de heeren Loe rakker en Slaiman als bestuurders hadden bedankt. De heer Loerakker zette voor de vergadering uiteen wat hem en de heer Salman genoopt had voor deze functie te moeten bedanken. In behandeling kwam dan de balans van de B.T.O. welke sloot met 35.039.52 als eindcijfer. Na toelich ting door den heer v. Ommen, directeur- secretaris werd deze goedgekeurd'. De ex ploitatierekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een eindcijfer van 163.241.85 Ook hierop gaf de heer v. Ommen een uit voerige en duidelijke toelichting. Tot plaatsvervangend bestuurslid in de plaats van den heer J. W. v. d. Berg te Haarlem, die bedankt had, werd gekozen de heer Joh. A. Bergmans te Wieringermeer. Tot afgevaardigden voor de Alg. Vergadering te Den Haag op 27 Aug. a.s. weiden be noemd' de heeren C. v. Vliet te Boskoop, C. de Wit te Bovencarspel en M. de Wit te Grootebroek. Voor de volgende vergade ring werden gekozen A. de Wilde te Haar lemmermeer, J. de Wit te Heemskerk en A. Simons te Heinkenszand. Dan werd vastgesteld de balans van de Dioc. Ziekte Onderlinge met eindcijfer 39.181.41^ en de rekening 1940 in ontvangsten en uitga ven op-/ 43.661.38. Als lid van de finan- Zang en muziek tijdens de rust in het kamp te Deurne van den Nederlandschen Arbeidsdienst (Polygoon-Ned. Arbeidsdienst) Bij den Nederlandschen Arbeidsdienst. Een kijkje in het kamp te Huizen. Manschappen bezig bij het bestraten (Polygoon-Ned. Arbeidsdienst) De, Nederlandsche der^ Nederlandschen arbeidsdienst in ons Arbeidsdienst Wij zijn er van overtuigd, dat de kam- n.uciuiuiciiM pen niet leeg zullen blijven. Thans, na zes maanden gemeensc'happelijken arbeid, wordt de arbeidsdienstgedachte in woord en daad te midden van de Nederlandsche jeugd uitgedragen. Nieuwe vrijwilligers zullen op dit voorbeeld aantreden, omda zij bereid zijn, na hetgeen zij tot dusver aan opvoeding en opleiding genoten hebben, hun krachten in gemeenschappelijken en kameraadschappelijken arbeid te geven als een wederdienst aan het vaderland, als een geschenk aan de gemeenschap, als een daad van toewijding aan hun volk. Wij waren er bij voorbaat van overtuigd, dat alle werkers van het afgeloopen half jaar blijde herinneringen aan hun dienst tijd zouden behouden. Enkelen van hen hebben wij laten spreken over htm erva- nngen, naar eigen geaardheid. De een leg de den nadruk op de kameraadschap, een ander zong een loflied op den gemeenschap pelijken arbeid, een derde was getroffen door het nut van lichaamsoefeningen in de vroege morgenuren. ,,Voor een houten barak ontmoettèn wij elkaar", zoo zeide onze eerste werker. „Deze barak zou ons gezamenlijk verblijf worden, maar wij voelden er ons als in een wachtkamer bij den dokter, met slechts vreemden om ons been. We waren met zes tien in een woon- en slaapvertrek. Zestien man uit alle deelen van Nederland, zestien karakters. Wij allen hadden een andere opleiding, anders levensomstandigheden, andere herinneringen. Wij zagen elkaar aan, namen elkaar op met de onuitgespro ken vraag: Wat zal ik dit halve jaar aan je hebben? In de eerste dagen van ons ver blijf in het kamp traden de levensversch.il- len wel zeer duidelijk naar voren: een jon ge zeeman deed niets anders dan vertellen van zijn reken naar Archangel of Rio de Janeiro. Hij had veel van de wereld- ge zien, meer dan alle anderen. En er waren onder ons fabrieksarbeiders én winkelbe dienden, maar ook een surnumerair bij de 'belastingen en een candidaat in de chemie. Zestien vogels van verschillende pluimage, inderdaad. Maar het wonderlij ke was, dat deze menschen als bij toover- slag veranderden toen zij' hun burgerpak je hadden verwisseld voor het werkpak van den Nederlandschen arbeidsdienst, voortaan onze d.agelijksche kleedij. Daar mee waren de zestien man werkelijk tot een ploeg geworden. Het spreekt vanzelf, dat dit alleen de een heid aan den buitenkant betrof. Saamhoo- righeid van binnen uit groeit langzaam. Er zijn kleine moeilijkheden, die ten alge- meenen nutte worden opgelost, noodig om tot elkaar te komen. En we hebben moei lijkheden gehad in de eerste weken van on zen arbeidsdienst. Samen overwonnen wij deze en zoo kwam er een sterk innerlijk verband in onze ploeg. De sterkeren gin gen de zwakkeren helpën, zij, die handig waren, gaven het voorbeeld aan de minder begaafden en zoo leerden wiji, allen onge merkt van elkaar. Zoo groeide de kameraadschap, die niet opvalt, dioch daarom niet minder krachtig en gezond is. Dit bleek in onze ploeg, toen een drietal werkers tegelijk met ziektever lof thuis moesten achterblijven. Het duur de eenige weken, voor zij weer in het kamp verschenen. Ze waren achter op bij 't werk en bij de theorie. Een paar kamera den offerden toen hun spaarzame vrije avonden op om de gedupeerden bij te wer ken. Als men mij zou vragen: Wat vind je nu wel het mooiste in den arbeidsdienst? dan zeg ik zonder aarzelen: het mooiste in den arbeidsdienst is voor mij de kameraad schap. Het zal niemand verwonderen, dat deze werker de arbeidsdienstgedachte in ons land naar beste weten zal propageeren. Zoo zal het ook zijn met de twee pioniers, die wij in een volgend artikel aan het woord zullen laten komen. DE PIONIERS KEEREN HUISWAARTS. Binnenkort hebben de pioniers van den Nederlandschen arbeidsdienst hun taak vol bracht. Een half jaar geleden gaven zij zich vrijwillig op, omdat zij begrepen, dat zij met hun dienst in den Nederlandschen arbeidsdienst een heilzamen invloed zou den uitoefenen op de vorming van karak ter voor hun toèkomstig leven.. Zij heb ben elkaar in de zes maanden van werkend samenzijn leeren kennen, zij hebben el kanders gaven leeren waardeeren, zij heb ben vriendschap gesloten, welke in den arbeid werd bevestigd. Begin Maart van dit jaar werden de eer ste kampen van den Nederlandschen ar beidsdienst geopend. Tevoren hadden er op leidingen plaats gehad voor het benoodigde kader, maar de eerste vrijwilligers konden zes maanden geleden hun bestemming vol gen, welke zij met vreugde hadden geko zen om de zegeningen van den dienst aan lichaam en geest te ondervinden. f Het vastgestelde halfjaar spoed thans ten einde, binnenkort stroomen de eerste kam pen leeg: op 23 Augustus Eist, Nunspeet (ronde huis), Steen wijk en Vierhouten, cp 30 Augustus Beekbergen, Ommen (kamp Eerde), Deurne (de Wasberg) en Baarn (Drakenburg) In het eerste vlugschrift dat in tiendui zenden exemplaren onder de Nederland- sohè jeugd werd verspreid, is gezegd, dat de arbeidsdiensttijd de vrijwilliger een rijkdom zou schenken voor het leven. Of de vrijwillige! in de toekomst geneesheer of kantoorbediende, onderwijzer, landbou wer of fabrieksarbeider zal worden, steeds zal hij ervaren, dat een paar maanden ar beidsdienst hem den zin van het leven dui delijker heeft gemaakt, dat hij sterker is geworden voor den strijd, welke hem wacht in den dienst voor land en volk. De werkers zullen elkaar leeren kennen en waardeeren in den arbeid als kame raden, zij zullen, in de maatschappij terug gekeerd, deze ervaringen in den grooten kring van het Nederlandsche volk kunnen uitdragen en daarmede den natuurlijken grondslag leggen voor een nieuwe samen leving van ons volk. Zoover is het nu. De pioniers hebben een heerlijk verblijf in de vrije natuur genoten met de weldaad van een regelmatige lichaamsoefening. Alle ervaringen behou den zij in hun hart en daarmede zijn zij geworden tot de beste propagandisten voor cieele commissie, aftr. de heer C. J. v. Baar te Purmer, werd gekozen de heer J. Lakeman. De hoofddirecteur, de heer v. Schijndel, gaf een uiteenzetting over de laatst ver schenen verordeningen betreffende de so ciale wetgeving. De heer Loerakker nam afscheid van 'de vereeniging, waarin hij' meer dan 30 jaar en voor werknemer en voor werkgever zoo veel had gewerkt. De heer v. Ommen dankte de heeren Loerak ker en Salman-voor het prachtige werk in al die afgeloopen jaren verricht en voor de samenwerking gedurende zoovele jaren. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6