Firma G VAN BRUSSEL RECHTZAKEN PAM BIJ DE MAANAPEN Will U iets weten? Dat zal je wel lukken DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 QemengdeffiexicMen WIELRIJDER DOOR AUTO OVERREDEN Aan gevolgen overleden. Dinsdagavond is de 26-jarige kapper H. L., wonende op het St. Pietersplein te Til burg, bij het oversteken van den Bredasohe weg aldaar door een auto, bestuurd door W. D. uit Eindhoven, aangereden. De wiel rijder, die te kort voor den naderenden auto den weg overstak, kreeg een duw van den auto en kwam zoo ongelukkig te val len, dat hij een hersenschudding, een sche- delbasisfractuur en inwendige kneuzingen kreeg. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het St. Elisabeth ziekenhuis overgebracht, waar hij in den loop van den nacht is overleden. VAN HET DAK GEVALLEN. Gistermorgen is in -de Soembawastraat te Amsterdam een 12-jarig meisje, dat op het dak aan het matten kloppen was, van het dak op straat gevallen. Het kind over leed na korten tijd. EEN PROJECTIEL ONTPLOFT. Roekelooze jongen gewond. Opnieuw is door groote roekeloosheid een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een 17- jarige Haagsche jongen verschillende zwa re verwondingen aan de armen heeft op- gel oopen. In de Jan van Riebeekstraat te Den Haag was gisteren de 17-jarige R. #A. S. bezig een projectiel te demonteer en,' waarbij hij met behulp van een hamer en een schroe vendraaier het gevaarlijke voorwerp uit elkaar trachtte te neanen. Dit roekelooze optreden haod een ontploffing tot gevolg, waardoor de jongen verschillende verwon dingen aan de armen opliep. Het door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat het projectiel destijds uit Frankrijk door iemand naar hier medege nomen was, waarvoor naar hij beweerde hem toestemming was gegeven. Inmid dels was dit gevaarlijke voorwerp alweer door een zevental andere handen gegaan, waarna het ten slotte in het bezit van den 17-jarigen S. kwam, die zijn onvoorzichtig heid duur heeft moeten 'betalen, hoewel het den experts verwondert dat hij er nog zoo betrekkelijk goed afgekomen is. „Tel.- SPORT DE SNEEKWEEK. De Friezen winnen de groepswedstrijden van de Regenbogen. Gisteren was het de groote dag van de Sneekweek, de hardzeildag, in normale tij den een dag, waarop duizenden toeschou wers met stoomibooten enz. het Sneeker- meer bezochten. Al was het aantal ditmaal niet zoo groot, toch waren er nog drom men liefhebbers gekomen, om de wedstrij den te zien. Ook de gevolmachtigde voor de provincie Friesland met zijn staf was in gezelschap van den burgemeester van Sneek aanwezig. Op het startterrein werd het gezelschap verwelkomd door den bur gemeester van Wymbritseradeel, op wiens gebied dit terrein ligt. De wedstrijden waren even fraai, span nend en druk als in vorige jbren en hard zeildag 1941 deed' dan ook in dit opzicht niet onder voor zijn voorgangers, de deel neming overtrof zelfs die van vorige kee- ren. De beslissing in de groepwedstrijden van de Regenbogen tusscben Holland en Fries land was zeer spannend. Het weer was uitermate geschikt, een mooie bries met een lekker zonnetje. De Frieeche groep behaal de ook ditmaal de meeste punten. Oppen- huizen slaagde er in Bengsma, die hem eergisteren juist te vlug af was, van de eerste plaats te verdringen. De overige plaatsen werden door de Friezen en Hol landers broederlijk gedeeld; alleen dr. Grijpp, die ernstig gehandicapt was door averij aan zijn grootzeil, knvam als laatste binnen. De uitslag was: Friesland 38,1, Holland 34,1. Op verzoek van de deelnemers in de' Olympiajollenklasse werd voor Woensdag en Donderdag een extra"igr oepswedstrijd ingeslacht tusschen Holland, Friesland en Groningen. Na den eersten dag leidt de Friesche groep, bestaande uit D. Bakker, F. Oppenhuizen en mej. N. van Gooi, met 21 punten, gevolgd door Holland met 15,1 en Groningen met 9 punten. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden waren: Eeregroep: ir. H. J. van Steenis, Amster dam—A. J. Wijnands, Den Haag, A. N. Cortlever, Amsterdamdr. J. H. O. graaf van den Bosch, Hilversum 1 '21/2. H. Kramer. LeeuwardenC. Vlagsma. Rot terdam 1/2—1/2. Groep la: AA. Broer, Rotterdam—A. J. v. d. Hoek, Amsterdam ^1/21/2. G. Kap- senberg, AmsterdamR. A. J. Meyer, Nij megen afgebr. K. M. Mulder van Leens Dijkstra, St. JacobL. Stumpers, Eindho ven afgebr. Th. de Jong, WinterswijkD. Holwerda, Oosthem 10. Groep lb: Mr. E. Mulder, RotterdamF. H. Gaarenstroom, Eindhoven 1/21/2. J. Vellinga, LeeuwardenH. Kleefstra, Am sterdam 1/21/2. C. A. v. d. Berg Jr., Lei denir. A. M. A. Wijnads, Den Haag 01. E Ploegh, Huizum—S. van Mideno, Am sterdam 0i. Verdere uitslagen zijn: Groep II: L. J. M. Caminada, Den Haag C. Orbaan, Wassenaar 10. J. C. Apking, Amsterdam,H. v. d. Linden, Alphen 0— Groep IV: P. Bronkhorst, Eindhoven D. J. M. de Hondt, Oegstgeest 1/21/2. Ds. C. J. van Royen, LeeuwardenR. Posthu- ma, Alphen aan den Rijn 10. Groep V: A. E. J. Modderman. Leiden M. J. Jacobsen, Den Haag 10. H. Schollaardt, Alphen aan den Rijn—J. Scheltens. Middelburg 01. Groep Vin. H. Gans, WinterswijkC. Kuilman, Leiden 10. Groep IX. J. Ormaan, WassenaarJ. W. Sandifort, Zwolle 10. Groep XIII. E. H. Zijlstra, Eelderwolde W. F. Wakke. Leiden 01. Specialegroep A: S. Miedema, Leeu wardenD. de Jong, Leiden. 10. De volgende afgebroken partijen werden beslist: Groep la: K. M. Mulder.van Leens Dijk straTb. de Jong 01. K. M. Mulder van Leens Dijkstr®A. Boer 1/21/2. Groep II: W. J. WolthuisC. Orbaan 1—0. Groep IV: J. B. N. Ruben Jr.—D. J. M. de Hondt 10. Groep IX: J. van Oosterwijk BruynJ. Orbaan 01. J. OrbaanC. Feiters 10. HAftRLE|l!IIU(R$TR, 287 De liturgie der Kerk VRIJDAG 22 Aug. Octaafdag van het feest van Maria's ten hemelopneming. Mis: Gaudeamus. 2e gebed v. d. H.H. Timotheüs en Gezellen, Martelaren; 3e voor den vrede. „Maria heeft het beste deel verkoren, dat haar niet zal ontnomen worden in eeuwig heid". In de kerken van de E.E. P.IJ. Franciscanen VRIJDAG. Feest van de Zeven Vreugden van Maria. Mis: Ego autem. 2e gebed (al leen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Ti motheüs -en Gezellen; 3e (2e) voor den vrede. Sequens. In de Prefatie van Maria invullen: En U om de vreugde". Haagsche Politierechter Van een kalfsvel, dat een maand gevangenisstraf opleverde. Het is op 16 Mei van dit jaar, op de Vol- dtrsgracht en omgeving te Leiden, blijk, baar nogal rumoerig geweest. De veroorza. ker van al die narigheid was de 42-jarige koopman G. D. uit Leiden en de oorzaak een kalfsvel, zoo'n doodgewoon huidje van een nuchtere „blé". Er als men het goed bekijkt, dan had D. met het geval boven dien geen „bift" te maken. Het geheel 'zat als volgt in elkaar. Een opzichter-keurmeester van het slachthuis te Leiden en een rechercheur hadden een inval gedaan in een perceel aan de Vol dersgracht en daar een kalfsvel ir beslag genomen. Het kalfshuidjé werd door de keurmeester in een zak gestopt, waarna het heele geval op de bagagedrager van zijn fiets bevestigd werd. Men toog vervolgens verder, richting Langegracht met het kalfs velletje. Inmiddels hadden belangstellen den G. D. gewaarschuwd, dat men een huis- zoekirg gedaan had bij zijn neef en dat het velletje in bes^g genomen wa?. Toen D. deze tijding kreeg, vertoefde hij in eert erfé alwaar hij medicijnen aan het inne men was, Het familiebloed kroop waar het niet gaan kon en D. de vervoerders van het huidje pa. Zoo was hij gearriveerd of hij maakte het velletje buit door het van .de fiets te trekker. Erg lang bleef het niet in zijn bezit, want 'met vereende krachten werd het hem weer ontnomen. Natuur lijk werd D. toen uitgenoodigd de verdere tocht mee te maken als arrestant maar aangezien hij daar heelemaal niets voor gevoelde, was er een algemeene ruk- en trekpartij ontstaan. Tijdens het gesjor in de richting van het celletje had D. warem pel nog kans gezien, om de zak met het velletje te bemachtigen en dit met een ele gante zwaai in het water te deponeeren. Voor al deze feiten had hij zich te ver antwoorden en hij weet het gebeurde aan zijn beschonken toestand. „Ik was op van de zenuw*V\ zei verdachte prompt tot zijn verdediging. ,,U was op van de jenever", was het be scheid van den Politierechter; „Bovendien hebt u een erg wild straf-» blad", klonk het vermanend verder, „dat een aaneenhangend verhaal is van mishan delingen, Vernielingen en huisvredebreuk- jes". „Als ik geen drank op heb ben ik zoo tam als een kip", verdedigde verdachte zich. „Zorg dan, dat u een makke kip blijft", was de meening van de magistraat. De Officier geloofde niet veel van dit makkekip" verhaal en hield zich meer aan de acht gekregen veroordeelingen. Boven dien is het een zeer ernstig feit, het ont trekken van een bewijsstuk aan een amb tenaar en het zich verzetten tegen het wet tig gezag. Verdachte is er steeds met een geldboete vanaf gekomen. Nu gaat zulks niet meer en daarom werd de eisch twee maanden gevangenisstraf. Verdachte deed nog één poging om er met een geldboete af te komen door te zeg gen, „dat hij voor de ouwe vrouw" moest zorgen. Ook dit laatste beroep op clementie werd verworpen en verdachte zal een maand ge vangenisstraf op moeten knappen vanwege zijn bemoeienissen met het kalfsvelletje. Diefstal van zaadboonen. C. A. de Z„ die verstek liet gaan, had ten nadeele van V. te Li^se zaadboonen verduisterd voor welk feit de Officier een geldboete eischte van 10.subs. 10 dagen De Politierechter wees conform dezen eisch vonnis. Alleen maar een bloedneus geslagen. „Ik heb hem alleen maar een bloedneus geslagen", zei D. D. uit K a t w ij k a a n Zee tot den Politierechter. Die hem" was D. M. v. d. G. uit Katwijk geweest. Dit alleen maar slaan van een bloedneus was gekomen, doordat het 17-jarige broer tje van D. huilend' was thuisgekomen met het verhaal, dat hij door van G. geslagen was. Verdachte had het verschrikkelijk ge vonden dat zijn broertje van 17 jaar ge slagen was geworden en daarom had hij van G. op zijn beurt en bloedneus cadeau gednan. Politierechter: ,,U vond het erg, dat een broertje van 17 jaar geslagen werd. maar u vond het niet erg. toen u de 16-jarige van G. een bloedneus stopte". De Officier vond deze „neusstomperij" niet in den haak waarbij nog kwam. dat het Zordagsche pak van van G. met bloed bevlekt was geworden. De eisch werd een geldboete van f 10. subs. 10 dagen. De Politierechter was het volkomen met dezen eisch eens, zoodat het een tientje bleef of tien dagen zitten. HAAGSCHE RECHTBANK Oplichting meermalen gepleegd. De reiziger A. K. uit Zwammerdam had zich te verantwoorden wegens oplich ting driemaal gepleegd, al waren er nog meer feiten geweest, die hem riet-ten laste waren gelegd. Hij had in de maanden April en Mei diverse winkeliers bezocht o.a. te Alkemade, Zoetermcer en Ter Aar, alwaar hij zich had uitgegeven als verte genwoordiger van groote Rotterdamsche en Haagsche firma's, die alleen maar in de verbeelding van verdachte bestonden. Hij bood de winkelier cacao, stroop, ree pen chocolade en ardere, moeilijk te ver krijgen artikelen aan. Natuurlijk voelden de winkeliers wel iets voor zulk een aanbod en verdachte nam flinke bestellingen op. Hij vertelde vervolgens, dat de zaak waarvoor hij werkte, alles alleen maar on der rembours verzond en aangezien er soms zendingen geweigerd werden, waarvan ex tra kosten het gevolg waren, moest men een bedrag van f 15 tevoren voldoen aan verdachte. En negen winkeliers waren er ingevlogen voor die f 15.—, waardoor verdachte 135 op een oneerlijke manier had gekregen. De Officier was van meening, dat verdachte een beroep van deze oplichtingen had ge maakt en noemde de feiten hoogst ernstig, en een flinke straf op zijn plaats. De eisch werd eer gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Nadat de verdediger de uiterste clemen tie had ingeroepen werd het vonnis twee maanden gevangenisstraf waarbij rekening werd gehouden met het blanco strafregister van verdachte. 285. Ze gaan kijken wat er a ah ue hand is en daar zien ze tot hun groote schrik de ontsnapte maanapen aankomen. Vlug optreden is nu een eerste vereischte want de bela gers zijn reeds dichtbij gekomen. 236. Vlug haalt de professor de luupbrug in, terwijl Pam naar buiten springt en zoo snel als hij kan, de maanbewo ners, die nog buiten staan, aan den professor overgeeft, die hen snel aanpakt. Radio-programma VRIJDAG 22 AUGUSTUS HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gramofoon muziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.00 BNO; Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 11.20 Declamatie. 11.40 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Musiquette. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Revida-sextet en gramo- ioonmuziek. 2.00 Haarlemsche orkest, vereeniging, soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Godsdienstige uitzending. 4.20 Sylvestre-trio. 5.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 6.15 Sport- wetenswaardigheden. 6.30 Viool en piano. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Rotterdamsoh philharm etnisch orkest. 8.45 Causerie „Wat is nationaal-socialisme". 9.00 Zang, clavecimbel en gramofoonmuziek. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuws berichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: Economie News from Holland. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I, 8.00 BNO: Nieuwsberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. ^r- 10.00 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). 10.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 11.00 Vooj* de jeugd. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Orgelspel (gr. pl.). 1.15 Orkest Malando en solist. 1.45 Gramo foonmuziek. 2.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. 2.30 Orgelconcert en zang. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gra mofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en 'beursberichten. 5.30 Ensemble Bandi Balo.gh. 6.00 „Onder de leeslarnp" (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 6.15 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 6.45 Gramo foonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Toeristi sche raadgevingen. 8.00 Curt Hohen- berger en zijn orkest en de Romancers m. m. v. solist. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Rococo-octet. 9.45 BNO: Nieuws berichten. 10.00 Avondwijding. 10.05 10.15 Gramofoonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma. 6.4522.15 Hilversum I. 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma. 6.4522.15 Hilversum II. 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrales. - 23.00—24.00 Duitsch Programma. 3e Programma. 6.4524.00 Duitsch Pro gramma. 4e Programma. 6.4521.00 Duitsch Pro gramma. 21.0022.00 Gramofoonmuziek G.R.D. 22.0024.00 Duitsch Programma. Vraag J. B. teL. inzake het weigeren van een schoenenbon. Antwoord: Of aan u al of niet ge rechtvaardigd een schoenenbon is gewei gerd, kunnen wij niet beoordeelen. Vragen B. M. v. K. te L. inzake koo- pen van teelgrond enz. Antwoord: Het is juist, dat het koo- pen van landbouwgronden niet vrij is. Men moet een verklaring hebben van een er kend pachtbureau, dat er geen bezwaar be staat, en deze verklaring wordt o.a. niet afgegeven indien de kooper geen landge- bruiker is. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot het pachtbureau te Den Haag. Indien de huur van een stuk land be ëindigd is (zonder contract wordt de huur eerst na opzegging beëindigd) kunt u het land zelf in gebruik nemen. Vragen Mej. E. J. te B. Antwoord: O.L hebt u geen recht op een volle week vacantie. Salariskwesties behandelt het college van Rijksbemiddelaars te Den Haag. In de kwestie van de vochtplekken in de achterkamer kunt u zich wenden tot Bouw- en Woningtoezicht, op het gemeen tehuis in uw woonplaats. Tegen de slakken: zout strooien. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 26) Zeg aan mevrouw, dat het gaat om een dringende aangelegenheid, die geen uitstel toelaat. Zeg, dat ik kom in opdracht van Kommerziënrat Muller. Heb je mij verstaan? Het tikje in de telefoon. „Grappig", dacht Mertens, die is plotseling op den haak ge legd." „Erg geoefend personeel schijnt daar na den dood van Hegenwald niet meer in dienst te zijn. Doris zat op den divan vlak bij de te lefoon. Zoo juist had Studny den hoorn weer op den haak gelegd. Wat scheelt je? vroeg zij. Wie heeft opgebeld? Studny's gezicht was zeer bleek. Zweet druppels parelden op zijn voorhoofd. Och, zei hij met moeite en probeerde weer zichzelf te zijn, was niet voor jou, kindje. Een zakelijke kwestie. Maar ik moet direct weg! Kan ik niet mee? vroeg Doris. Haar gezicht kreeg een angstige uitdrukking. Ik ben altend zoo angstig, wanneer ik alleen ben. Wij zouden elkaar toch ergens in een café kunnen ontmoeten, zoodra je klaar bent. Studny schudde afwijzend het hoofd. Het gaat niet, zei hij. Hij was al aan de deur. Het kan laat worden! Zij liep hem na een wierp zich m zijn ar men. Haar mond, haar oogen, smeekten om teederheid. Ik heb geen tijd, zei Studny grof en duwde haar van zich af. Doris Hegenwald liet haar armen slap langs zich vallen. Ze keek naar de deur, waarachter z'n stap verklonk. Zo.oals zij daar stond, zag zij er ópeens zeer moe en oud uit. Het was alsof het masker der jeugd, dat zij haar mager gezicht met kunst en vliegwerk had opge zet, daar ineens van af viel. Wat bleef, was het gezicht van een zeer bekommerde, zeer eenzame en zeer vertwijfelde vrouw. Ze zette de tanden op elkaar. Een ril ling liep haar over de ledena Toen trok er iets over haar gezicht als van een pijn, die heviger en heviger werd. Haar oogen flik kerden. Ze snikte een, tweemaal. Haar vuisten balden zich. Haar schreden, eerst aarzelend, versnelden zich. Ze deed de deur van haar slaapkamer open. Ze vloog letterlijk naar 'n klein, gesloten kastje en' maakte het open. Haar handen sidderden als van een koortslijder. Nu had zij het kleine spuitje in de hand, ze nam de kleine ampul en brak er het glazen halsje af. Een zucht van pijn doormengd met welbeha gen kwam haar van de lippen, toen zij de holle naald van het morphinespuitje door haar huid stak. Studny was in zijn kamer. In woeste haast wierp hij wat documenten en brie ven in een handkoffertje. Juist schoot hij in zijn jas, toen er hard gebeld werd. Eenmaal en direct daarop weer. Even later klonk een vreemde man nenstem in de gang. direct daarna nog een. Hij hoorde het dienstmeisje antwoor den. Bliksemsnel was hij bij de deur, draai de den sleutel om en luisterde. Stappen lieten zich hooren, gingen zijn deur voor bij. Hij herademde. Tegenover zijn kamer sloeg de deur van den salon dicht Iemand klopte daarna, duidelijk hoorbaar, aan de deur van de slaapkamer van me vrouw Hegenwald. „Mevrouw, er zijn twee heeren in den salon die u spreken willen." Studny wachtte even. Op de gang was het stil. Juist toen Doris de salondeur open deed, vloog Studny in een paar sprongen over'de gang, holde de trappen af en de huisdeur uit. Toen de auto van Justizrat Mertens van links het huis naderde., vlucht te Studny reeds in de tegenovergestelde richting in het avondonker weg. Het kamermeisje zat met de keukenmeid in de keuken te praten. Er werd weer ge beld. Boos sloeg zij den roman uit de uitleen bibliotheek dicht. Wat is dat toch vanavond? Twee zijn er al binnen bij mevrouw. En nu nog weer iemand. Dat Wordt hier een rommeltje. Wat zou dat allemaal moeten? Waarom zou ik mij uitsloven? Als ik eerst mijn loon maar eens kreeg, dat hebben we nu in twee maanden als niet gehad! Met een kwaad gezicht ging ze naar de bel, de keukendeur met een slag achter zich dicht trekkend. Maar haar gezicht werd vriendelijker, toen zij door het raampje van de buitendeur Justizrat Mertens zag staan. Die kwam al in huis, toen wijlen mijnheer nog leefde en dus had men wel te doen alsof alles nog was zooals vroeger. Mevrouw heeft zoojuist bezoek, mijn heer de Justizrat, zei ze en hielp den ouden heer gedienstig uit zijn jas, maar, als u zoolang in de huiskamer wachten wilt Het schijnt zakenbezoek te zijn. Mevrouw zal wel gauw er mee klaar zijn. Mertens knikte en volgde het meisje. De huiskamer zag er nog net zoo uit als in de dagen, dat hij in- en uitliep. Dat was in dien goeden ouden tijd, toen hij met Ge- heimrat Hegenwald bevriend was geweest. Hier in huis hadden elkander altijd veel interessante en hoogstaande menschen ont moet. Gezien de positie, welke de Geheim- rat in het maatschappelijk leven innam, was dit niets bijzonders geweest. Als zijn oude vriend vermoeden kon, waarom hij hier was, zou hij zich in zijn graf omdraaien. De wissel, door mevrouw Doris Hegenwald onderteekend, scheen Mertens in den zak te branden. Daar komt meestal ellende van, wan neer vrouwen zich laten bepraten en op eigen houtje zaken gaan doen, dacht hij. Opeens luisterde hij scherp. De zijkamer was slechts door dikke portières van de woonkamer gescheiden. Zonder het te wil len, hoorde hij wat daar gesproken werd. En wat hij hoorde, bracht hem er toe, ge heel tegen zijn gewone correctheid in, op te staan, naar de portières te loopen en door de smalle kier, in de zijkamer te kijken. Mevrouw Doris Hegenwald zat in elkaar gedoken op een stoel. Haaf handen gleden krampachtig over de groenzijden, lage leu ningen van den stoel heen en weer. Ze zal toevallig juist met haar gezicht naar de portières. Er stond angst en niet-begrij- pen op te lezen. Ik heb er geen vermoeden van, geen flauw vermoeden. Ik begrijp er niets van, herhaalde zij telkens, terwijl zij af en toe snikte. Ik begrijp niets van dat alles. Ja, mevrouw, dan moet u maar even een beetje nadenken! De stem behoorde aan een breedge- sohouderden man, die met zijn rug naar Mertens toe op een der kleine salonstoe- len zat. Zijn zware gestalte leek den stoel wel in elkaar te drukken. Zijn hoekige schouders deden den man nog breeder lij ken dan hij reeds was. U zult toch wel weten, dat men geen wissel mag onderteekenen. indien daar geen dekking voor aanwezig is. Heeft u wissels enderteekend, ja of neen? Ja, zei Doris Hegenwald, maar toen was er nog dekking voor aanwezig. Aha, zei de stem weer scherp, nu geeft u dan toch toe wissels uitgegeven te hebben. Hoe wilt u ons nu bewijzen, dat u met dezen wissel nog te goeder trouw waart? Het zou verstandiger zijn, mevrouw indien u ophield met ontkennen! De stem klonk steeds onverbiddelijker. Uw handteekening onder den wissel zult u toch niet willen loochenen. Doris Hegenwald haalde de schouders op. Het was een gebaar van vertwijfeling: Ik weet nietIk heb, ik zal mijn heer Studny laten roepen, hij behartigt mijn zakelijke aangelegenheden. Hij zal u kunnen inlichten. Ik ik weet heele maal niets. Bevend stond ze op. Blijft u als 't u belieft zitten. Collega Berger, wilt u eens even zien, of mijnheer Studny in huis is! (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5