QeweMiye aa%tag,tAuit in de dektaine De catastrophe der Sovjetlegers VJ fMomentje VJ DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10030 3)e Ccl^cli^Sou^atvt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. - Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bun"X' Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit twee bladen. VERZORGING VAN DEN ARBEID HET staag droppelend regentje van verordeningen en besluiten is enkele dagen geleden overgegaan in een fik- sche stortbui. Verscheidene nieuwe bepa lingen zijn afgekomen in een zoo groote mate en meest van tamelijk ver gaande strekking, dat het onmogelijk wordt in perscommentaren de ontwikkeling van de wetgeving op den voet te volgen. Wij kunnen slechts grepen doen en ne men thans nog eens de gelijktijdig afge komen nieuwe regeling van het zieken fondswezen en de verhooging van de uit- keeringen krachtens de Invaliditeits- en Ouderdomswet onder de loupe. Door de publicatie van de voornaamste bepalingen zijn onze lezers reeds op de hoogte van den essentieelen inhoud van deze sociale verbeteringen, doch het feit, dat genoemde bepalingen van toepassing zijn op zoovele werkende menschen in Neder land is een voldoende rechtvaardiging om nog eens terug te komen op deze materie, die voor welhaast alle lezers van direct be lang is. Verleden week hebben wij reeds aangegeven, hoe de Ziektewet zou worden uitgebreid met een verplichte aansluiting bij een ziekenfonds. Zaterdag j.l. is het toen aangekondigde „Ziekenfondsen be sluit" in het Verordeningenblad versche nen. Er blijkt uit, dat het besluit reeds op 1 November 1941 in werking treedt, zoo- dat vanaf dien datum de verzorging krach tens de Ziektewet ook tot de z.g. verstrek kingen in natura (in tegenstelling tot de dusver geldende loutere geldverstrekkin-g van SO pet. van het loon) wordt uitgebreid. De verstrekkingen in natura omvatten ta melijk veel, n.l.: 1. Doktershulp, met inbegrip van spe cialisten en tandarts, hulp van verloskun dige of vroedvrouw bij een bevalling en verpleging in een ziekenhuis of sanato rium. 2. Verstrekking van de noodige genees middelen e.d. met inbegrip van de kunst middelen voor het voorkomen en de be handeling van ziekte of gebreken en voor het hei-stel van de arbeidsgeschiktheid. Of bij de vast te stellen premies de tal rijke ziekenfondsen er zouden er volgens de beschikbare gegevens ongeveer 1000 zijn deze zwaardere last zullen kunnen dragen, is een vraag, welke men zich ook van hoogerhand gesteld heeft en welke ge leid heeft tot het onder staatstoezicht stel len van deze fondsen, ook wat het finan cieel beheer betreft. Dat dit staatstoezicht zal leiden tot een centralisatie is een moge lijkheid, welke eveneens in het besluit tot uitdrukking is gekomen. OOK de reeds aangekondigde verhoo gingen van de renten volgens de In validiteits- en Ouderdomswet in den vorm van extra-bijslagen zijn Zaterdag j.l. in verordening No. 159 afgekomen. Deze verbeteringen zijn reeds in werking getreden. Het desbetreffende, reeds in een gedeelte van ons vorig nummer geplaatste bericht, plaatsen wij heden om de belang rijkheid op pag. 2. Wij brengen hier nog eens in herinnering, dat bedoelde bijslagen bedragen voor: a) oudexidomsrente 25 pet. b) invaliditeitsrente50 pet. c) weduwen- en weezenrente 50 pet. Indien de verzekerde gehuwd is, wordt de bijslag verhoogd tot 50 resp. 75 pet. Het zelfde is het geval, wanneer hij (zij) we duwnaar (weduwe) of gescheiden is en er kinderen zijn, die recht hebben op onder houd. Voor ieder dezer kinderen wordt een nieuwe bijslag uitgekeerd van 20 pet., doch ten hoogste voor zes kinderen, zoodat de totale bijslag in het uiterste geval 170 resp. 195 pet. der wettelijke rente bedraagt. Bij de weduwen- en weezenrente wordt de bij slag van 50 pet. voor iederen wees ver hoogd met 25 pet. De regeling geldt ook voor de kostelooze ouderdomsrente. Deze regeling is slechts van voorloopi- gen aard en teneinde de financieringsbe- zwaren te overbruggen is er een heffing in gevoerd, welke eveneens van tijdelijken aard is, de z.g. vereveningsheffing. Dit is een heffing van 4 1/2 pet. van de uitbe taalde loonen, ten laste van den werkge ver. Hiervan kan met toestemming van het col lege van rijksbemiddelaars 11/2 pet. op den werknemer worden afgewenteld. Na 31 December 1942 zal deze voorloo- pige regeling moeten worden vervangen door een permanente, welke volgens de plannen gepaard zal moeten gaan met een grondige hervorming der tegenwoordige invaliditeitsverzekering. MEN heeft reeds aangegeven, in welke richting deze hervorming waar schijnlijk zal moeten worden gezocht en wel in de richting van de z.g. verzor gingsgedachte. De verzorgingsgedachte staat in tegenstelling tot de verzekerings gedachte. De verzekeringsgedachte gaat uit van de veronderstelling dat de verze- keerde zich dekt tegen een persoonlijk f— V VICTORIE n Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN Zware Sovjet-nederlaag bij Gomel Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied rondom en ten Noor den van Gomel is een slag geleverd, die met een zware nederlaag der Sow- jet-weermacht is geëindigd. Onderdeelen van 17 divisies infante rie, een gemotoriseerde, twee pantser en vijf divisies cavalerie, benevens twee brigades luchtlandingstroepen werden verslagen, vernietigd of gevan gen genomen. Ons vielen 78.000 gevangenen, 144 gepantserde veehtauto's 700 stukken geschut en twee pantsertreinen in han den. De Kruistocht tegen het ongeloof Deze kruistocht is -Adolf Hitler be gonnen, toen zijn weermacht de Ooste lijke grenzen van Duitschland over- - trok. Een kruistocht tegen het ongeloof, dat is de veldtocht in het Oosten en daarom juist heeft deze veldtocht de volle sympathie en medewerking van allen, die het wel meenen met het ge loof. Het feit, dat de bolsjewistische machthebbers kerken hebben verwoest, priesters hebben doodgemarteld, het geloof hebben bespot, kortom, dat zij alles wat ons heilig is met den onder gang hebben bedreigd, dit alles dwingt ons tegen hen den strijd aan te bin den en dezen voort te zetten, totdat het bolsjewisme van den aardbodem zal zijn weggevaagd. -Aan dezen kruistocht tegen het on geloof dient een ieder die zich Chris ten noemt deel te nemen. De jongeren metterdaad, zij die te oud zijn, door het versterken van het thuisfront. Afwachten is een misdaad. Tegen werken is verraad ten opzichte van Christendom, beschaving en cultuur; is volksverraad ten opzichte van ons vojk, is landverraad ten opzichte van ons vaderland. Aan den kruistocht tegen het onge loof nemen, behalve de Duitsche weer macht en de verbonden legers van Finland, Hongarije, Roemenië en Italië de legioenen uit alle beschaafde lan den van Europa en reeds duizenden Nederlandsche mannen deel. Binnen kort vertrekt weer een contingent naar het Oosten. Laten zij die er aanspraak op maken Nederlander te zijn, besef fen, dat zij dan ook plichten te vervul len hebben, laten zij zich aanmelden bij het VRIJWILLraSLEGlOEN Koninginnegracht 22, Den Haag. risico, in dit geval de financieele gevolgen van mogelijke invaliditeit. De verzorgingsgedachte gaat er van uit dat het betreffende risico een risico is dat de gemeenschap als geheel behoort te dragen. Uitgaande van deze definitie wil het ons voorkomen, dat de verzorgingsgedachte ook bij de regeling van de bestaande Invali diteitsverzekering een rol heeft gespeeld. Want als heette het dan, dat de werkne mer zich verzekerde, of liever zich moest verzekeren, de kosten daarvan werden niet door hem betaald. De werkgever draagt de verplichting tot het plakken der rente zegels op eigen kosten. Is dit op zich reeds een soort ..verzorging" van de zijde van het bedrijf, waarin de werknemer werkzaam is, de verzorgingsgedachte wordt nog dui delijker, wanneer men bedenkt, dat de pre mies door den werkgever te betalen, bij lange na niet voldoende waren en dat de Staat, dus de gemeenschap als geheel, groo te sommen moest bijpassen. De verzor gingsgedachte is dus niet heelemaal nieuw; hier en daar had men haar reeds binnengelaten. Inmiddels kunnen wij ons aansluiten bij een opmerking, welke het „Huisgezin" maakte, dat een lans brak voor de kleine boeren en kleine zelfstandigen. Naast de zooveel meer verzorgde positie der werk nemers, maakt de sociaal-economische po sitie van deze groepen wel een zeer poo- ver figuur. Zij zijn evenzeer werkers, ar beiders, als de werknemers.en toch zijn zij nagenoeg geheel op zichzelf aangewezen. Het blad besluit: „Juist omdat wij de so ciale gevolgen der aangekondigde maatre gelen hoog aanslaan, spreken we de hoop uit, dat zij niet tot de werknemers alleen zullen blijven beperkt, maar tot het ge- heele arbeidende volk zullen worden uit gebreid." Mr. H. G. „DUINK ERKEN - SITUATIES" DE RING OM ODESSA VERNAUWD In aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D. N. B. van militaire zijde: Een overzioht omtrent de in de laatste veertien dagen uitgegeven berichten aan gaande de gevechten in de Westelijke Oekraine toont aan, dat de thans op zoo vernietigende wijze verslagen Sovjets ook daar zeer talrijke en sterk uitgeruste afdee- lingen hadden gereed staan om het gouver nement-generaal binnen te rukkend Een ré sumé laat zien, dat tot nu toe in alle daar geleverde gevechten meer dan 2500 pant serwagens en meer dan 3700 stukken ge schut werden vernield of buit gemaakt. Ge lijk bekend is hechtte het Sovjetleger er bijzondere waarde aan om technisch en vooral met pantserwagens het best uitge ruste leger te zijn. Er is thans echter be wezen. dat het er niet alleen op aankomt, dergelijke nieuwe wapeis te bezitten, men moet daar ook mee kunnen omgaan. In de Duitsche weermachtsberichten is telkens weer de nadruk gelegd op de buitenge woon bloedige verliezen der Sovjettroepen. Telt men de ramingen van de verliezen bij de gemelde aantallen gevangenen, dan blijkt, dat de menschenmassa al evenmin als het materiaal stand kon houden tegen den Duitschen druk. De Duitsche soldaat is ook aan het Oostelijke front in zijn moreel even ondubbelzinnig de meerdere van zijn te genstander als tot nu toe aan alle andere fronten en dientengevolge ook in staat het steeds weer met de tegenover hem staande menschenmassa's klaar te spelen. Ook de superioriteit der beweeglijke Duit sche leiding boven die der Sovjet is zonne klaar gebleken, waarvoor de verovering der Westelijke Oekraine het beste bewijs is. Dat zijn de lessen van den veldtocht in de Oekraine. Ook ar.dere deelen van het Sovjetfront zullen deze zeer spoedig wor den bevestigd. OP DRIE PLAATSEN EEN „DUINKERKER-SITUATIE" Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche leiding heeft de formaties der Sovjets op drie plaats in de hopelooze „Duinkerken-situatie'' gebracht en wel bij Reval, aan het Ladogameer en in Odessa. De Duitsche ring om Odessa wordt steeds nauwer samengetrokken, zoodat den bolsje- wiki slechts de vlucht naar de Finsche Golf overblijft, waar zij door de Duitsche en Finsche marine worden opgevangen. Aan het Ladogameer hebben de Sovjets gepro beerd voor de Finsche formaties van den Noordelijken naar den Zuidelijken oever te vluchten. Ze hebben hierbij hun bootjes zoo zeer overladen, dat duizenden Sovjet soldaten den dood in de golven vonden, waardoor de vlucht naar den reddenden spoorweg aan den Zuidelijken oever van het Ladogameer mislukte. De katastrofe der Sovjets in Odessa heeft den grootsten omvang bereikt. Het Duit sche luchtwapen heeft hier reeds meer dan dertig schepen van ruim 170.000 ton tot zin ken gebracht. Een zware kruiser der Sovjets, torpedobooten en torpedobootja- gers probeerden tevergeefs de transporten te beschermen. Deze oorlogsbodems werden eveneens door de Duitsche bommen zwaar getroffen. De bolsjewiki, die in Odessa zijn opgesloten, vinden geen uitweg meer over de Zwarte Zee. Hun oorlogsmaterieel kun nen zij evenmin weg krijgen. Het Duitsche luchtwapen laat hun dag noch nacht gele genheid voor een vlucht over de Zwarte Zee. KATASTROFALE TERUGTOCHT Ten gevolge van de hevige aanvallen der Duitsche luchtmacht wordt de terugtocht der bolsjewiki in het Zuiden der Oekraine op vele plaatsen een katastrofe. De opeen gedrongen troepenmassa's hebben buiten gewoon groote verliezen geleden, geheele afdeelingen werden door de Duitsche lucht macht in de pan gehakt. Ten Westen van den benedenloop van den Dnjepr hebben de Duitschers groote succesen behaald, een afdeeling van elf gevechtsvliegtuigen ver nielde bij een vlucht op 15 Augustus 30 vrachtauto's, twee pantserwagens, ver scheidene wagons van een vollen troepen- transporttrein en een goederentrein van 35 wagons. Deze trein ontspoorde tengevolge van een bomtreffer voor de locomotief. Ver volgens ontstond brand. Tien tankwagens vlogen in de lucht, waardoor de geheele trein in brand geraakte. Dinsdag hebben de bolsjewiki getracht van hun weinige bruggehoofden aan den Dnjepr uit het verder oprukken der Duit sche troepen door een aanval van pantser wagens te verhinderen. Er ontwikkelde zich een heftig pantsergeveoht, waarbij de Sovjet-aanval totaal mislukte. Slechts klei ne resten konden zich over de rivier in vei ligheid brengen. Verscheidene duizenden bolsjewiki werden gevangen genomen. In den middensector van het Oostelijke front ondernamen de bolsjewiki Dinsdag ver scheidene aanvallen, gesteund door pant serwagens. De Duitsche troepen sloegen deze aanvallen af onder bloedige verliezen voor de Sovjets. De groote verwoestingen in de haven van Odessa en het verlies van oorlogs- en koop vaardijschepen veroorzaakt door de Duit sche luchtaanvallen van Maandag, beteeke- nen een zwaren slag voor de ingesloten bolsjewistische strijdkrachten. Duitsche ver kenningsvliegtuigen hebben geconstateerd, dat over het geheele havengebied nog de rook en de walm van de talrijke getroffen transport- en tankschepen hangen. Van vele tot zinken gebrachte oorlogs- en transport schepen steekt nog slechts de boeg boven het water. De havenwerken zijn door de bliksemsnelle aanvallen der Duitsche ge vechtsvliegers voor geruimen tijd vernield. Volle treffers zijn geplaatst op de oude quarantainepier, de nieuwe pier, de An- drassowskipier, de pier in de petroleum haven en een scheepswerf. Het Noordelijke havenstation is door een reeks bommen ge troffen. In de havenwijk zijn goederentrans porten vernietigd, spoorrails over kilome ters afstand vernield, alsmede groote Scheepvaartkantoren en dokken geheel uit gebrand. BEKENDE VLIEGERS GEDOOD Naar het A.N.P. langs een omweg uit Moskou verneemt, is de chef van de Sovjet-Russische valscherm troepen en van de chemische verdediging Ramoslowsky bij den jongsten Duitschen luchtaanval op Mos kou om het leven gekomen. In het luchtruim van Gomel is Maandag de jachtvlieger der Sovjets Wladimir Pa- v/elitsj Sasskykow neergeschoten. Hij werd gewond en raakte in Duitsche gevangen schap. Hij vertelde de eenige geredde van zijn jachtformatie te zijn. Zonder rekening te houden met de zware verliezen, door de Duitsche jagers en luchtdoelgeschut berok kend, had zijn formatie de laatste dagen steeds weer moeten opstijgen. Van elke vlucht naar den vijand is echter nog niet de helft van de vertrokken toestellen te ruggekeerd. De laatste twee weken heeft hij alle vliegvelden tusschen het Ilmen- meer en Gomel leeren kennen, daar zijn formatie steeds daarheen werd verplaatst, waar vliegtuigen noodig waren. Meer dan eens is het voorgekomen, dat zijn formatie met de resten van andere werd aangevuld. Herhaaldelijk ook is het gebeurd, dat ze wegens gebrek aan benzine niet konden vliegen, aangezien Duitsche bommen of duikvluchten van Duitsche jagers de voor raden brandstof op de vliegvelden hadden vernietigd. Verscheidene transporten mu nitie en stookstof zijn den laatsten tijd niet meer tot het front doorgedrongen, aan gezien tal van spoorlijnen vernield of de transporten onderweg door Duitsche duik bommenwerpers waren aangevallen. Een Duitsch jachteskader in de Zuidelijke Oekraine heeft dezer dagen bij de begelei ding van pantserkrachten een doorslaand succes behaald. Het joeg niet slechts Sovjet- bom-eskaders op de vlucht, maar schoot in het geheel 25 aanvallende bomvliegtuigen neer en vernietigde nog een van de bege leidende Sovjetjagers, zoodat slechts één Sovjettoestel ontkwam. Een Feldwebel en een onderofficier behaalden bij deze ge vechten ieder vijf overwinningen. Het Duit sche jachteskader had geen verliezen aan te teekenen. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben Dinsdag voorspoedige aanvallen op verbindingen in de Oekraine voortgezet. Spoorlijnen en wegen ten Oosten en Zuid- Oosten der groote overgangen over den Dnjepr werden doeltreffend bestookt met bommen van allerlei kaliber en op vele plaatsen gestoord. Bij de Duitsche aanvallen op belangrijke wegen werden zes Sovjet tanks met schietwapens vernield. Voorts zijn over de honderd vrachtauto's in brand geschoten en vernietigd. BOLSJEWISTISCHE GRUWELDADEN In het gebied ten Noord-Oosten van Smolensk zijn Dinsdag Duitsche soldaten dood gevonden. Uit het soort verminkingen was op te maken, dat ze waren gewond toen ze in handen der bolsjewiki vielen. De ge wonde Duitsche soldaten zijn later ver moord met schoten van zeer dichtbij door hoofd en hals gelost. Van enkele soldaten was het hoofd gekloofd. Twee Duitsche pioniers zijn van achteren ongeveer vijf tien keer met een bajonet doorboord. Zij vertoonden geen andere doodelijke verwon dingen. De gevonden Duitsche soldaten wa ren door de bolsjewiki uitgeplunderd. Ze hadden geen dingen van waarde meer bij zich en ook gebruiksvoorwerpen, zooals zakmessen, aanstekers en dergelijk waren door de bolsjewiki medegenomen. Enkele dooden misten zelfs de herkenningsplaatjes. FJNSCH COMMUNIQUé In de Finsche Golf hebben naar officieel van Finsche zijde wordt meegedeeld, Fin sche troepen van een vijandelijk konvooi vier transportschepen van 4000, 3000, 2000 en 1500 t. vernietigd. Deze schepen waren o.a. met munitie, levensmiddelen, auto's en benzine geladen. Ook een vijandelijke mijnenveger van 500 t., die het konvooi beschermde, werd ver nietigd. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben eveneens van dit konvooi een transport vaartuig van 1500 t. tot zinken gebracht. In de haven van Hangoe werd bovendien door artillerie een transportschip zoo zwaar be schadigd, dat het onbruikbaar is. DE VERRE WERELD Laat ik het U maar eerlijk be kennen: ik veroorloof mij reeds enkele dagen de weelde om krank te zijn. Wat het is, doet er niet toe. Zoo'n beetje raar in het hoofd, in mijn oogen, neus en eenige andere organen. Ik schrijf U dus vanaf het bed der smarten. Vanaf mijn lijdenssponde. Wel, laat ik U zeggen: het is tegen woordig bijna een voorrecht om ziek te zijn. Je sluit je op in je eigen zwaren toren en je hebt met niemand meer iets te maken. Dat is heel prettig. Het kan buiten regenenden somber zijn, hier om mij heen is alles licht en schoon. Er kan buiten gebeuren wat wil, ik trek er mij eenvoudig niets van aan. Ik heb genoeg te doen met mijn eigen hoofd. Als ik mijn dagelijksch werk ver richt, moet ik altijd denken aan vree- selijke dingen: aan soldaten, die sneu velen, aan menschen, die getroffen worden door bommen, aan angst voor het komende, aan doodsgevaar. Nu niet. Ik ben nu van de wereld af gesloten. Ik heb nu een eigen wereld, een eigen leven, dat zich een oogenblik niet van buitenaf laat beïnvloeden. Door niets en door niemand. Dat is onbegrijpelijk schoon. Een wonder bijna. En een pijnlijk en grieperig hoofd is daarvoor een zeer civiele prijs. Bestuur van Gemeente en Provincie UITVOERINGSBESLUITEN. De Staatscourant van gisteren bevat twee uitvoeringsbeschikkingen van den secreta ris-generaal van binnenlandsohe zaken be treffende de nieuwe regeling van het be stuur van provincie en gemeente. Aan deze beschikkingen is het volgende ontleend: HET BESTUUR VAN DE GEMEENTEN. De burgemeester. Overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 3 der verordening treedt de bur gemeester in de plaats van de organen, welker werkzaamheden rusten. Bij hem berust het bestuur der ge meente. Zoo dikwijls de gemeentewet den gemeentebesturen rechten toekent of verplichtingen oplegt, treedt de burgemeester op. Indien ingevolge de gemeentewet voor de totstandkoming of de handhaving van een rechtsgeldig besluit van den raad, van burgemeester en wethouders 0 of van den burgemeester medewerking in eenigerlei vorm van een der andere organen der gemeente is vereischt, blijft het desbetreffend voorschrift buiten toepassing. De burgemeester regelt het aan de wet houders toegewezen rechtsgebied. Wethouders. De bepalingen van de gemeentewet be treffende de wethouders en de samenstel ling en werkwijze van het college van burgemeester en wethouders vinden, voor zoover in de Verordening of in deze be schikking niet anders wordt bepaald, geen toepassing ten aanzien van de in artikel 4 der Verordening bedoelde wethouders. De raadslieden en de vergaderingen der raadslieden. De bepalingen van de gemeentewet be treffende de leden en de samenstelling en werkwijze van den raad vinden, voor zoo ver in de Verordening of in deze beschik king niet anders wordt bepaald, geen toe passing ten aanzien van de in de artikelen 7 en 13 der Verordening bedoelde raadslie den en vergaderingen. Het toezichthoudend orgaan, den bur gemeester gehoord, bepaalt of en tot welk bedrag de raadslieden der gemeente pre sentiegeld voor het bijwonen van de ver gaderingen genieten. De burgemeester is voorzitter van de vergadering der raadslieden. Hij zorgt voor de handhaving der orde in die vergaderingen. De burgemeester bepaalt, dat een verga dering van raadslieden openbaar is indien en voor zoover hun meening wordt ge vraagd over onderwerpen, als bedoeld in artikel 50, eerste lid, der gemeentewet, als mede over een voorgenomen wijziging van de grenzen der gemeente. (Het genoemde eerste lid van art. 50 der Gemeentewet luidt: „In een besloten vergadering kan niet beraadslaagd noch een besluit genomen worden over: a. de toelating van nieuw benoemde le den; b. de plaatselijke begrooting en rekening; c. het invoeren, wijzigen of afschaffen van plaatselijke belastingen; d. het aanleggen en opheffen van inrich tingen van openbaar nut.). Heeft de burgemeester in de gevallen, bedoeld in het vorig lid, bezwaar tegen het houden van een openbare vergadering, dan beslist het toezichthoudend orgaan.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1