Jtel accawd aan Stao&wdt en eAwuMl MAANDAG 18 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Persconferentie op de „Potomac" verklaringen van roosevelt. President Roosevelt is Zaterdag met zijn jacht te Rockland in Maine aangekomen. Zaterdagavond is hij met een specialen trein naar Washington vertrokken, waar hij Zondagochtend aankwam. In een persconferentie, die Roosevelt heeft gehouden aan boord van zijn jacht, nadat dit in Rockland gemeerd had, heeft de president volgens Associated Press ver zekerd, dat hij en Churchill het in alle pro blemen der oorlogssituatie eens zijn. De conferentie op den Atlantischen Oceaan heeft echter naar zijn meening de Ver. Staten niet nader tot een deelneming aan den oorlog gebracht. In ontwijkende ant woorden duidde Roosevelt aan, dat geen nieuwe maatregelen ontworpen zijn. Ver tegenwoordigers van leger, vloot en lucht- wapen der Vet. Staten hebben met Engel- sche militairen, aldus Roosevelt, afzonder lijk en groepsgewijs, conferenties gehou den. Omtrent zijn persoonlijke besprekingen met Churchill, die langer dan een dag heb ben geduurd, verklaarde Roosevelt, dat men inlichtingen heeft uitgewisseld over heden en toekomst. Voorts heeft men de kwestie besproken, hoe de wenschen van de Sovjets betrokken kunnen worden in het bestaande program. De Sovjet-Unie krijgt geen hulp op grond van de wet op de hulpverleening aan Engeland, maar zal contant betalen. Aangezien de Sovjets vol gens de meening van Roosevelt den win ter nog zullen doorstaan, hebben zij voor den veldtocht van den volgenden zomer alle beschikbare materiaal noodig. Op een vraag van een journalist beves tigde' Roosevelt, dat Churchill niet naar Amerika zal komen, evenmin als hij zelf voor den eerstvolgenden tijd plannen heeft voor een bezoek aan Engeland. brief van den engelschen koning aan roosevelt. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Winston Churchill president Roose velt een brief van den Engelschen koning overhandigd. Men verwacht nu, dat Chur chill een antwoord van Roosevelt aan den koning zal overhandigen. moskou dankt engeland en ver. staten. De Engelsche berichtendienst heeft be kend gemaakt, dat Radio Moskou Zater dagmorgen aan Engeland en de Ver. Sta ten den dank der bolsjewisten heeft uitge sproken voor de beloofde hulpverleening van de zijde van Churchill en Roosevelt. Tegelijkertijd is medegedeeld, dat in Mos kou reeds voorbereidingen zijn getroffen ten opzichte van de voorgestelde conferen tie tusschen regeeringsvertegenwordigers van de Sovjet Unie, de Ver. Staten en En- geVerder deelde de Engelsche berichten dienst mede, dat Roosevelt en Churchill in hun boodschap aan Stalin met nadruk hebben verklaard, dat beide mogendheden zoo nauw mogelijk zullen samenwerken om de bolsjewisten zooveel mogelijk al het materiaal te leveren dat ze noodig hebben. Er zijn nog zware gevechten voor alle be trokken partijen te verwachten, niet slechts op de tegenwordigen fraoten, maar ook op die fronten die nog zullen worden ge vormd. amerikaansch convooi naar wladiwostok. De „Miyako Sjimboen" meldt uit Los An gelos, dat op 15 Augustus een groot Ame- rikaansche tankschip met vliegtuigzenzibne voor de Sovjets uit Los Angelos inArertrok- ken. Naar in scheepvaartkringen in Los Angelos verluidt, zal de tankboot tezamen met verscheidene andere Amerikaansche tankschepen, die voor de kust van Califor- nië zijn gekomen, onder bescherming van Amerikaansche oorlogsschepen naar Wla- diwostok varen. Op de in Rochester gehouden jaarver gadering van den Amerikaanschen bond van oudstrijders in den staat New York is besloten de voorgenomen hulpverlee ning der Amerikaansche regeering aan de Sovjets niet te steunen, zoo meldt Associa ted Press. De New-Yorksohe ochtendbladen van Zaterdag bevatten een bericht van de Uni ted Press uit Londen, waarip gesproken wordt over de „Taak der Vereenigde Sta ten als bewaker van de democratieën in den Stillen Oceaan". Een der voornaam ste onderwerpen von bespreking in de con ferentie tusschen Roosevelt en Churchill, zoo meldt genoemd persbureau, is de op dracht aan de Ver. Staten geweest, den Stil len Oceaan te bewaken. Die opdracht vormt tevens een indirecte waarschuwing tot Ja pan, de Britsch-Amerikaansche hulp voor de Sovjets niet te belemmeren. De officiee- le Londensche verklaring, dat Engeland er voor zorgen zal, dat de hulp aan de Sov jets veilig wordt uitgevoerd, schijnt er dui delijk op te wijzen, dat de_En,gelschen en de Ver. Staten scherpe maatregelen zou den treffen, indien Japan de Amerikaan sche oorlogsleveranties zou probeeren te "verhinderen. In Londen gelooft men, dat Lord Beaverbrook van Washington recht streeks naar Moskou zal gaan. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICïÏT. Het weermachtsbericht No. 4§9 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: De Engelsche luchtmafcht heeft in den afgeloopen nacht opnieuw een aanval ge daan op de stad Catania en op Syracuse. Op de vijandelijke toestellen werd een hef tig vuur van onze afweerbatterijen ge richt. Brisant- en brandbommen kwamen neer op civiele gebouwen; er viel geen en kel slachtoffer, doch er werd eenige scha de aangericht. De verliezen, veroorzaakt door den aanval van 16 Augustus j.l.' op Catania, bedragen 18 dooden en 25 gewon den. In Noord-Afrika aan het front van To- broek zijn pogingen, door detachementen van den vijand ondernomen om onze stel lingen te naderen, snel afgslagen. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen hebben op doel treffende wijze in de haven gemeerde sche pen en verdedigingsinstallaties des vesting gebombardeerd, evenals doelen op den grond in dé omgeving van Mersa Matroe, benevens twee vlooteenheden, die ten Oos ten van Tobroek voeren. Britsche vliegtuigen hebben Bardia, Derna en Benghasi aangevallen; er vie len twee dooden en eenige gewonden. Het afweergeschut heeft een vijandelijken bommenwerper neergeschoten. In Oost-Afrika, in den sector van Gon- dar, werden aan het 'front van Celoa le vendige gevechten geleverd tusschen onze troepen en vijandelijke afdeelingen, die op de vlucht werden gedreven, waarbij zij verliezen leden. Te Wolsjefit heeft onze ar tillerie een sterke gemotoriseerde colonne vijandelijke troepen getroffen en ernstige, zichtbare schade toegebracht aan man schappen en materiaal. Het D. N. B. meldt nog, dat aan het front van Tobroek de artillerie van het Duitsche Afrika-corps stellingen en mili taire installaties van de Britten doeltref fend onder vuur heeft genomen. De inge sloten Britsche bezetting van Tobroek be antwoordde het vuur slecht op enkele plaatsen zonder eenig effect. Aan de Egyptische grens is een Brit sche batterij, die een weg met st<frings- vuur trachtte te bestoken, door Duitsche en Italiaansche afweerartillerie onder vuur genomen. Na korten tijd werden eeni- Duitsche infanterie grijpt in. Een vernielde Sovjet-pantserwagen dient als dekking. (Orbis-Holland) ge treffers op de Britsche stelling waarge nomen. Tegelijkertijd "staakt de Britsche batterij haar vuren. Behalve deze succesvolle activiteit der artillerie werd de verkenning over uit gestrekte gebieden langs de Westelijke grens van Egypte voortgezet. NED.-1NDIE EN JAPAN Naar Domei uit Batavia meldt, wordt verwacht, dat volgende week de normale handelsbetrekkingen tusschen Nederl.- Indië en Japan worden hervat, daar de onderhandelingen, die thans na de bevrie zingsmaatregelen tusschen de beide landen worden gevoerd, zeer vlot verloopen. Vernomen wordt, dat de vertegenwoor digers der beide landen vorige week drie maal bijeen zijn geweest en hun conferen tie deze week zullen voortzetten. Eigenlijk zijn alle handels vraagstukken geregeld. Alleen enkele technische kwesties omtrent den uitvoer van Nedérlandsch-Indischë goederen naar Japan moeten nog behan deld worden. Aangezien het Nederlandsch-Indische bestuur inmiddels het verbod van geldzen dingen naar Japan heeft opgeheven, heb ben de meeste Japansche vrouwen en kin deren, die hier nog vertoeven, besloten naar Japan terug te keeren. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een aantal vijandelijke vliegtuigen het Duitsche rijksgebied binnengevlogen. In West-Duitschland werden eenige brisant- en brandbommen neergeworpen, die slechts geringe schade aanrichtten. Tot dusverre zijn berichten ontvangen over het neer schieten van zeven vliegtuigen. twaalf amerikaansche vliegers bij vliegtuigongeluk gedood Naar de Associated Press uit Londen me dedeelt, zijn twaalf Amerikaansche vliegers, die deel uitmaakten van den Transoceaan- schen vliegdienst, Donderdag j.l bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. In totaal werden bij het vliegtuigongeluk twintig personen gedood, waaronder het hoofd van het Engelsche ravitailleerings- bureau in de Vereenigde Staten, Arthur Purvis. De gezagvoerder van de „Tatoeta Maroe" die koi-t na middernacht te Jokohama moest binnenkomen, heeft draadloos ge meld, dat Vrijdag na het avondmaal 120 tusschendekspassagiers plotseling ziek zijn geworden. Zeven patiënten zijn reeds over leden aan ptomainevergiftiging. Hij heeft den quarantarnedienst om hulp bij aankomst verzocht. De clandestiene slachtingen een gevaar voor de volksgezondheidI Er bestaat niet de minste controle noch op de kwaliteit van het geslachte vee noch op de wijze waarop wordt geslacht en het vleesch wordt behandeld. (Foto Profelti). Radio-programma plotseling doodgebleven. Toen de heer v. d. M. te Made zijn paard naar de weide bracht en hiervan, niet te rugkeerde, gingen zijn zoons hem zoeken en vonden hem dood in de weide liggen. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. lijk van meisje opgehaald. Gistermorgen vroeg heeft de politie te Rotterdam het stoffelijk overschot opge haald van het 11-jarig meisje G. G., ge woond hebbende 'Stampioenstraat. Het kind was Zaterdag met eenige broertjes gaan vlotjevaren in de watertunnel aan' de Hoofdsteeg en is daarbij verdronken. De troostelooze toestand der wegen in het Sovjet-gebied stelt de Duitsche colonnes voor zware opgaven. Doch niettegenstaande deze moeilijkheden gaat de opmarsch verder (Orbis-Holland) De 27-jarige K. B. te Abcoude, die een paar dagen geleden in een vlaag van drift •zijn 56-jarigen vader met een bezem neer sloeg, zoodat deze bewusteloos liggen bleef, is Zondagmiddag in de ouderlijke woning in het Gein teruggekeerd. Onmiddellijk na dat K. B. zijn Vader was aangevallen, had hij blootshoofd en op klompen de vlucht genpmen. Het schijnt hem niet gelukt te zijn, zich voldoende van voedsel te voor zien, waarom hij blijkbaar naar huis is te ruggekeerd. De wachtmeester van de ma rechaussee werd gewaarschuwd en deze is •hem van zijn woning gaan halen,, waarbij de jongeman geen tegenweer heeft geboden. Hij weigerde op te geven waar hij die paar dagen vertoefd had. Eenige jaren geleden v/ilde hij zijn va der met een hakbijl te lijf, doch toen kwam een 18-jarige broer tusschenbeide, die-den aanvaller met een knuppel een gat in het hoofd sloeg. Bij den jongsten aanval van den oudsten zoon op zijn vader liep laatst genoemde een zware hersenschudding op, waarvan hij nog niet genezen is. „De Crt." ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Te Staphorst ontstond een vechtpartij tusschen de kooplieden J. R. en R. T. al daar, welke vechtpartij zoo hoog liep, dat van het mes gebruik werd gémaiajkt. R. werd daarbij ernstig gewond'. Hij kreeg een steek in den rug en een in de hartstreek. T. is door de marechaussee gearresteerd. vier scholieren op het inbrekerspad. Tijdens afwezigheid van den groenten- handelaar P. H. en diens eohtgenoote heb- ben de beide elfjarige broertjes V., in. sa- j menwerking met nog een paar schoolimak- i kers, in den vooravond van Donderdag j.l. ingebroken in de woning van. H., te Oost- zaan. Door middel van een raam kon een der (knapen het huis binnenkomen, waarna hij een deur in de achterschuur wist te ont grendelen. Daarop onderzochten ide jon gens het huis, waar zij in. de winkellade en in een dressoirkast veel klein geld en bankpapier vonden. Het bankpapier, ruim honderd gulden, lieten zij onaangeroerd, maar van de muntspecie namen zij onge veer 1'5 gulden mee. Kntusschen stonden twee jongens buiten op den uitkijk om bij eventueel onraad te waarschuwen. De buit werd daarna ver deeld, waarop ieder naar huis ging. Den volgenden dag zijn de vier knapen, met nog een vijfden schooljongen, die tot stil zwijgen. werd verplicht over de aanwe zigheid van het vele geld, na schooltijd naar de Zaandamsohe kermis gegaan, om daar het geld te verteren. Voor dien tijd hadden zij reeds bij een bakker ter plaatse eenige inkoopen gedaan en eenige zilver- bonnen van f 2.50 ingewisseld. Dit wekte den argwaan van den bakker op die de politie van het geval in kennis stelde. De gemeenteveldwachter van Oostzaan haastte zioh naar Zaandam, waar hij de (knapen in een draaimolen aantrof. Böj fouilleering kwamen er nog 7-5 gulden voor den dag. Uit het verhoor (bleek voorts, dat ongeveer twintig gulden was verteerd. Een der jongens wist tijdens - de aanhouding heimelijk te ontkomen. Hij begaf zich hard loopend naar Oostzaan terug, naar den tuin achter zijn ouderlijke woning, waar hij vijftig gulden had verstopt. Vlug bracht hij dit geld! naar de vrouw van den bena deelde H. terug. Het bleek, dat deze jongen des middags dit geld niet kon meenemen naar de ker mis, omdat zijn moeder in. de nabijheid van de plek, waar het geld was verstopt, eenige huishoudelijk werk zat te verrich ten. De politie heeft van een en ander pro- cesverbaal opgemaakt. dinsdag 19 augustus. hilversum i, 415.5 m. 6.45 Gramo- foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie. Voor bereid door.de Christelijke Radio Stich ting). 8.25 Gramofoonmuizek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Piano- voordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.25 Het kwartier van den Arbeid. 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Zang met pianobegeleiding. 1.30 Sprankelende middagklanken. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.00 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 3.30 Clavecim- b el voordracht. 4.00 Godsdienstige uit zending. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 5.30 Orgel concert. 6.00 Lezing „Alleen voor man nen". 6.15 „Rancho", Zuid-Amerikaansch programma. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Omroeporkest, solisten en gramofoon muziek. 8.45 Voor den boer. 9.00 Cel lo en piano. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending. Economie News from Holland. hilversum h, 301.5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten.8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelconcert (gr.pl.). 10.40. Declamatie. 11.00 Ensemble Rentmeester en gramo foonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orkest Malando en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Romancers. 1.40 Gramofoon muziek. 2.00 Zang en piano. 2.50 Gra mofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Dansmuziek op de Antillen", causerie (met muzikale illustratie). 4.30 Gramo foonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws- econo mische- en beursberichten. 5.30 Amuse mentsorkest en-solist. 6.15 Causerie „Op de zenderende paarse heide". 6.30 Gra mofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reporta ge. 8.15 Radiotooneel. 9.00 Voor de werkende vrouw. 9.15 Gramofoonmuziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. 10.0510.20 Politiek weekpraatje (opn.) gem. radio-distributie bedrijf lste Programma. 6.4522.15 Hilver sum i. 22.15—24.00 Duitsche programma 2de Programma. Hilverusm n. 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrales. 23.0024.00 Duitsch programma. 3de Programma. 6.4524.00 Duitsch programma. krachten. NDERDAG- rekken van 7522 f. K08. Binnenvestgracht 30 De liturgie der Kerk DINSDAG 19 Aug. Mis v. d. H. Joannes Eudes, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten hemelopneming; 3e voor den vrede. In 1601 werd de heilige Joannes geboren in Normandië. Nog jong werd hij Orato- riaan. In 1626 ontving hij de heilige pries terwijding te Parijs en werd hij missiepre diker. Bij dat Apostolisch werk werd het hem duidelijk, dat een parochiegeestelijk heid noodig was, om den goeden geest on der het volk te bewaren en daarom stichtte hij in 1643 een Congregatie (de Eudisten), onder de Namen van Jesus en Maria, welke Congregatie groote verdiens ten heeft verworven voor de opleiding van de geestelijkheid en de missieprediking. Ook stichtte de .heilige een Congregatie, genoemd: „de Zusters van onze lieve Vrouw van Liefde", welke bijzonder zorg de voor de gevallen, maar goedwillende meisjes en 'vrouwen. Algemeene bekend heid heeft de heilige zich verworven door zijn geschriften en predikaties, waardoor hij bijzonder bevorderde de devotie tot de heilige Harten van Jesus en- Maria. De heilige stierf in 1680, den 19en Augustus. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen DINSDAG. Mis v. d. H. Lodewijk, Bis schop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Joannes Eudes; 3e v. h. octaaf van Ma ria's ten hemelopneming; 4e voor den vrede.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6