Spant ett UledóOctydea PAM BIJ DE MAANAPEN MAANDAG 18 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 ATHLETIXK NOTA KRIJGT TEGEN OSENDARP GEEN KANS Overwinningen van C. Stuivenberg en A. J van Bakel in de B-klasse De Holland-wedstrijden werden niet door het weer begunstigd De veelbelovende wedstrijden, welke gistermiddag door de Leidsche athletiek- vereeniging „Holland" op de Sintelbaan van het Sportpark in den Leidschen Hout waren georganiseerd, zijn ten deele op een teleurstelling» uitgeloopen, doordat de wed strijden nl. in sterke mate door het weer werden beinvloed. Des morgens hadden wij er nog wel hoop op, dat de dag tot een goed einde zou komen, doch toen de lucht al meer en meer dreigende regenwolken ging vertoonen en deze in het middaguur ook inderdaad in piasbuien overgingen, vrees den we het ergste. Bij den aanvang van het tournooi liep het evenwel nog mee, maar een half uur later Begon de regen te vallen en deze hield zoolang en zoo sterk aan, dat het program ma eenigen tijd moest worden onderbroken. Dat was op zichzelf zoo erg nog niet, doch erger was, dat de baan daardoor in veel slechter conditie kwam. Er vormde zich hier en daar een weeke massa op de Sintel- baan, hetgeen het parcours voor alle loop nummers uitermate zwaar maakte, zoodat het ons uiteindelijk nog verwonderde, dat er op enkele nummers toch lang geen slecht te tijden werden gemaakt. Van grootschen strijd is evenwel nergens sprake geweest, maar dit komt mede door het feit, dat Tinus Osendarp nog steeds een aparte klasse vormt en dat degenen, die hem het meest bedreigen, niet de noodige wedstrijdroutine bezitten om zulk een strijd tot een goed einde te brengen. Dezen middag was aller hoop gevestigd op den Leidenaar. Wim Nota, 'omdat alleen van hem verwacht kon worden, dat hij in staat zou zijn Osendarp te kloppen. Het is even wel anders uitgekomen, want Nota maakte een vrij ongelukkigen start, waardoor hij niet alleen Osendarp niet meer kon benade ren, doch ook twee andere concurrenten moest zien passeeren, zoodat hij zich be- scheidenlijk met de vierde plaats tevreden moest stellen. In het nummer 100 M. liet de Hagenaar Frits de Ruyter verstek gaan, hetgeen on getwijfeld een teleurstelling voor de on danks het ongunstige weer toch vrij tal rijke toeschouwers was. Aanvankelijk had de N.A.U.-looper W. Slijkhuis de leiding. Op de helft der baan zakte hij echter af naar de derde plaats met de Beuyn en Evers aan den kop. Eerstgenoemde wist deze plaats vrijwel onbedreigd te behou den, doch Evers zag zich tenslotte toch nog weer door Slijkhuis gepasseerd. In de B-klasse der 1000 M. heeft de Hol- land-looper C. Stuivenberg zich van zijn beste zijde laten zien door vrijwel onbe dreigd als eerste te eindigen in een tijd, welke slechts enkele seconden hooger was dan die van den winnaar in de A-klasse. - Dè 5000 M. werd door de drie klassen tegelijkertijd geloopen, zoodat de eenige A- klasser, A. de Ruyter van Vires et Celeri- tas, natuurlijk als eerst eindigde. Aange zien hij echter te weinig strijd ondervond, liep hij de race vrij gemakkelijk uit en de door hem gemaakte tijd ligt dan ook een flink stuk boven het bestaande Ned. re cord. Een speciaal woord van hulde komt op dit nummer ongetwijfeld toe aan den Al- phia-looper C. Prook, die ondanks een on gelukkigen start, waarbij hij vermoedelijk zwikte, toch in den strijd bleef en tenslotte zijn twee ronden achterstand zonder blik ken of blozen uitliep, hetgeen hem toch nog de derde plaats in zijn klasse bezorgde. De regeling van het tournooi was uitste kend verzorgd. Ondanks het programma eenigen tijd wegens de regenbuien moest worden onderbroken, liet de afwerking niets te wenschen over en^ een half uur na den vastgestelden tijd was het einde daar. Hoe wel het weer slechts matig medewerkte waren er toch vrij veel toeschouwers, om der wie wij o.m. opmerkten den wethouder van Onderwijs der gemeente Leiden, mr. Tepe. De voornaamste resultaten waren als volgt: 100 M. klasse: A: 1. M. Osendarp (Trek vogels) 10.7 sec., 2. J. Houtman (A.V. '23) •10.8 sec., 3. A. Spree (V. en L.) 10.9 sec., 4. W. Nota (Holland). Id. klasse B: 1. D. Poetiray (V. en L.) 11.8 sec., 2. J. Bakker (Meteor) 11.7 sec., 3. W. du Chatenier (Trekvogels) 11.7 sec. 400 B. klasse A: 1. A. Blok (Olympia) 51.4 sec., 2. C. Mahieu (V. en L.) 53.8 sec., 3. K. Kamp (V. en L.) 56.1 sec. Id. klasse B: 1. C. Verhulsdonk (V. en L.) 55.2 sec., 2. P. van Muyen (A.A.V. '36) 55.9 sec., 3. K. M. Essenberg (Trekvogels) 56 sec.,' 4. J. Mulder ('Zaanland. 1000 M. klasse A: 1. Th. de Bruyn (Trek vogels) 2 min. 40.9 sec., 2. W. Slijkhuis (N. A.U 2 min. 41.5 sec., 3. J. van Gog (Haar lem) 2 min. 42.2 sec., 4. J. Evers (A.V. '23). Id. klasse B: 1. C. Stuivenberg (Holland) 2 min. 43 sec., 2. J. Heemrood (A.A.V. '36) 2 min. 47.1 sec., 3. H. Boes (A.P.G.S.) 2 m. 47.8 sec., 4. A. Spek (D.O.S) 2 mi. 50 sec., 5. A. Visser (Holland). 5000 M. klasse A: 1. A. de Ruyter (V. et Cel.) 16 min. 82.4 sec. Id. klasse B: 1. A. J. van Bakel (Hol land) 17 min. 0.5 sec., 2. B. Bouwer (Vole- wijckers) 17 min. 11.4 sec., 3. F. Gaaren- stroom (Volewijckers) 17 min*. 35.2 sec., 4. P. van Leenen (D.O.S.). Id. klasse C: 1. W. Rietdijk (Volewijckers) 17 min. 38.8 sec., 2. H. Böke (Volewijckers), 3. C. Prook (Alphia). Estafette 4 m. 100 M.: 1. Vlug en Lenig I in 45.4 sec., 2. Vlug en Lenig II in 47.4 sec.. 3. A.P.G.S., 4. Alphia (Holland, die derde aankwam gediskw.). Olympische fistafette: 1. Trekvogels I in 3 min. 50.9 sec., 2. Trekvogels II in 3 min. 51.5 sec., 3. Alphia in 4 min. 0.4 sec., 4.' A. P.G.S., 5. Holland. Estafette 4 m. 1000 M. voor voetballers: 1. A.S.C. in 49.f sec., 2. Z.L.C. in 52 sec., 3. Roodenburg I in 52.8 sec., 3. Roodenburg III, 4. Roodenburg II. Polsstokhoogspringen: 1. C. Lamoree (Haarlem) 3.80 M., 2. J. Verkes (Haarlem) 3.60 M., 3. J. A. Noordenbos (Holland) 3.30 M., 4. W. Mosies (Trekvogels) 3.15 M., 5. G. Fakkel (Holland) 3 M. Verspringen klasse A: 1. J. Houtman (A. V. '23) 6.95 M. Id. klasse B: 1. L. Brouwer (Haarlem) 6.22 M.. 2. K. Eykelenboom (A.A.V. '36) 6.18 M„ 3. J. W. Hey (Quick) 5.88 M. Kogelstooten klasse A: 1. A. G. J. de Bruyn (V. en L.) 13.76 M.. 2. T. Oreel (A. P.G.S-i 12.96 M., 3. G. Appel (Trekvogels) 12.44.5 M. Id. B: H. Enklaar (V. en L.) 11.79 M., 2. J C. van Reeuwijk (D.O.S.) 11.40 M., 3. L. Mulder (Holland) 10.41 M. Discuswerpen: klasse A: 1. A. G. J. de Bruyn (V. en L.) 42.49 M., 2. H. Enklaar (V. en L.) 39.07 M. Id. klasse B: 1. T. Oreel (A.P.G.S.) 36 M„ 2. R. A. Keyzer (A.P.G.S.) 31.63 M. 300 M. juniores: 1. J. Kleyn (Trekvogels) 40.1 sec., 2. A. Koomen (V. en L.) 40.2 sec., 3 A. Koppelle (Celebes) 40.2 sec., 4. J. Al ders (Trekv.). Hoogspringen juniores: 1. C. P. Hey (Quick) 1.60 M„ 2. P. Nelissen (Celebes) 1.55 M., 3. J. W. Pakkert (V. en L.) en R. de Larve (Holland) 1.50 M. NIEUW WERELDRECÓRD DISCUS WERPEN. De bekende Duitsche athleet Ernst Lam- pert heeft bij een sportfeest te Litzmann- stadt het wereldrecord discuswerpen ge bracht op 53.35 meter. Hij verbeterde daar mee niet alleen het laatst erkende record van zijn landgenoot Schroeder, gevestigd te Maagderbr.'i? en 7 Anvil 1934 rrr' en worp van 53.10 meter, doch ook het nieuwe door den Amerikaan Archie Harris op 19 Juni j.l. te Palo Alto gevestigde record van 53.26 meter. NIEUW WERELDRECORD 5000 METER SNELWANDELEN. De Stuttgarter Robert Kuebler maakte te Krakau op de 5000 meter snelwandelen den fantastischen tijd van 20 min. 3.8 sec." Deze tijd is 43.5 sec. beter dan het eerst op 20 Juli jl. door den Hongaar Selmeczy ge vestigde nieuwe record van 20 min. 46.8 sec. Daar dit record nog niet erkend is, verbeterde de Duitscher het laatste erken de record op dezen afstand te Oslo op 26 September 1937 gevestigd door den Noor Brunn met derr tijd van 21 min. 2.8 sec. met niet minder dan 59 sec. WERELDRECORD 4x1 MIJL VERBETERD. De Stookholmsche brandweerploeg blijkt op het oogemblik wel in buitengewonen vorm te zijn. Nadat voor veertien dagen reeds het wereldrecord op de 4 x 1500 me ter estafette verbeterd werd, is deze ploeg er nu weer in geslaagd het wereldrecord op de 4 X 1 mijl te verbeteren. Dit record, det met 17 min. 16,2 sec. sinds 24 April 1937 op naam van de Indiana Universiteit uit Amerika stond, werd gebracht op 17 min. 2,8 sec., een verbetering derhalve van niet minder dan 13,4 sec. GYMNASTIEK R. K. SPORTVER. „DOCOS". Den leden van bovengenoemde afdeeling wordt bekend gemaakt, dat de lessen Dins dagavond op de gewone pren weer worden hervat. Voor hen die lid v/enschen te wor den laten wij hier de inde'eling volgen, waar zij zich kunnen melden: jongens tot 13 jaar van 67 uur, en van 1317 jaar van 78 uur, heeren leden van 89.30 uur, zaal Potgieterslaan. ZEILEN DE SNEER. WEEK. Onder zeer wisselend weer is Zaterdag de Sneek-week begonnen. Zware regenval en felle stormvlagen vormden den inzet van dit zeilersfeest, doch net werd kort na den aanvang gelukkig droog en des middags was het zelfs uitstekend weer. De voornaamste uitslagen werden: Olympiajollen: 1. Beroeboe III, st. J. Bier, Aerdenhout; 2. Wildebras st. Dirk Bakker, Sneek. 3. Dobber, st. J. S. Bouman; 4. Ar row, st. B. J. Gros. 16 M2. eenheidsklasse II: 1. Mdrie. st. M. van Di.jk, 2. Europa II. st. J. Tammes; 3. Look Out, st. J. Palm; 4. Djimpol, st. W. Hoekstra; 5. Teddy, st. L. Geveke. 16 M2. eenheidsklasse Ilr; 1. Algri, st. J. Albers; 2. Utflecht, st. S. G. Dijkstra; 3. Rola st. J. Wiersma. Pampuskiasse (zonder bij zeilen): 1. Rui ter, st. R. Reitsma; 2. Njord, st. E. Toon- stra; 3. Waterlelie, st. D. P. Boomsma. Regenboogklasse: 1. Windekind, st. D. Op- oenhuizen, Sneek; 2. Jan van Gent, st. dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek; 3. Schelm, st. P. van Dijk, Sneek; 4. de Bruizer, st. H. v. d. Weg; 5. Waterrot II, st. Kuipers, Sneek. 12-voetsjollen: 1. Ree. C. W. Schaap, Sneek; 2. Popeye, D. M. 't Hoen, Bloemen- daal; 3. Beroeboe, mej. Titi Bier, Aerden hout. Olympia jollen: 1. plus zilveren wissel- WIELRENNEN DE RONDE VAN LEIDEN De Amsterdammer H. Faanhof wint bij de Onafhanke- lijken en Amateurs DE LEIDENAAR J. DE GROOT EERSTE BIJ BEGINNELINGEN EN NIEUWELINGEN. Onder begunstiging van buitengewoon fraai weer heeft Zaterdagmiddag onder leiding van de Swift-Combinatie te Leiden de nationale wielerwedstrijd Rond Leiden plaats gehad. De belangstelling zoowel van de zijde der renners als van het publiek was buitengewoon groot, doch de politie zorgde mede voor'een uitstekende afzet ting van het wegparcours, zoodat de races een vlot verloop hadden. Dit parcours was uitgezet op de Lorentzkade, waar de stgrt was, de Kamerlingh Onneslaan en de De Sitterlaan, een lengte van ruim 1400 meter, dat door de klasse der Nieuwelingen en Beginnelingen veertienmaal, door de On- afhankelijken en Amateurs veertigmaal moest worden afgelegd, zoodat er resp. 20 en 56 km. gereden moest worden. Het eerst werd de race der Nieuwelingen renners van klasse, zooals de vijf eerste ge- aan den start waren verschenen. Van begin tot einde bleef het een spannende race, waarbij de renners elkaar weinig toegaven, zoodat nu eens deze dan weer een ander de leiding had. De Leidenaar de Groot be gon uitstekend door de eerste ronde te winnen en vervolgens de vijfde, doch daar na liet hij het initiatief aan de^anderen over, steeds evenwel op de tweede of der de plaats volgend. In de laatste ronde had de Hagenaar Bijl de leiding maar daarna kw&m de Groot sterk opzetten, om tenslotte in den eindsprint te winnen. Onder de klasse der Amateurs en On- afhankelijken bevonden' zich verschillende renners van klasse, zools de vijf eerste ge- klasseerden bij de nationale kampioen schappen. Ook de kampioen, de Haarlem mer Peters was van de' partij, doch hij kon ondanks uitstekend rijden zijn vorm van Zondag niet benaderen en moest zich met de zesde plaats tevreden stellen. beker: Beroeboe III J. Bier, Aerdenhout; 2. Teb II, T. Bakker; 3. Estamtam C. C. Flemming. Regenboogklasse: 1 plus Jachthaven-wis- selprijs: 1. Jan van Gent, dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek; 2. Kennie. M. Hendriks, Sneek 3 Èelko,. W. Bergsma, Voorburg; 4. Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek; 5, Windekind, D. Oppen- huizen, Sneek. NATIONALE OEFENWEDSTRIJDEN OP. DEN WESTEINDERPLAS. De uitslagen van de door de Nederland- sche Zeil- en Roeivereeniging gehouden nationale oefenwedstrijden op den West- einderplas waren als volgt: Valkenklasse: 1. Gambrinu«, st. L. J. F. broer, 2. Windveer, st. A. J. Homan, 3. Sas, eig. A. W. Goudriaan. Drakenklasse: 1. Vliegende Hollander, st. A. Warners, 2. Toch, st. E. O. Moltzer, 3. Sterna, st. J. Tims. Int. 12 M2. klasse: 1. All Waethcr. st. Jac. F. Stap, 2. Einepiel, st. H. A. Rade makers, 3. Janmaat .st. J. Metzelaar. Hdt begin van den strijd was zeer afwis selend. Peters had in .de eerste drie ronden de leiding. .Dan zagen we den Hagenaar v'. d. Star aan den kop, vervolgens den Am sterdammer Lakeman, zijn stadgenoot Faanhof. den Leidenaar Schüller en diens stadgenooten Wim Rijsbergen en Rien Riethoven. In de 15e ronde had Lakeman de leiding weer veroverd en hij behield den kop gédurende niet minder dan veer tien ronden. Aanvankelijk liep hij steeds meer uit. zoodat hij op een gegeven oogen- blik niet minder dan 25 sec. voorsprong had op het groote peloton, dat achter hem volgde. Hij bleek evenwel niet in staat het tempo vol te houden en zijn voorsprong verminderde geleidelijk weer en in de 29e ronde moest hij de leiding afstaan aan zijn stadgenoot Middelink. Er bleef nu steeds een kopgroep van een aantal renners en het was te voorzien, mede door het groot aantal te verrijden premies, dat de beslis sing eerst in den eindsprint zou vallen. In de voorlaatste ronde had Faanhof wederom den kop en in den eindsprint liep hij nog iets uit. De eerste vijf aankomenden kon den gemakkelijk worden vastgesteld, doch daarna volgde een kluwen van renners, dat bijna niet te plaatsen was. De uitslagen waren: Beginnelingen en Nieuwelingen: 1. J. de» Groot Leiden, in 33 min. 10 sec., 2. B. de Kort, Amsterdam. 3. L. Schippers, Amster dam. 4. B. J. Bitter, Rotterdam. 5. A. C. Kuilman, Beverwijk, 6 J. Nieuwenhoven. Den Haag. 7. A. van Merkestein, IJmuiden. 8 M, de Graaf Amsterdam, 9. K. Neeft, Haarlem, 10. C. Schelfhout Haarlem. Onafhankeliiken en Amateurs: 1. H. Faanhof Amsterdam in 1 uur 32 min. 11 sec., 2. C. v. d. Star Den Haag, in 1 uur 32 min. 17 sec., 3. M. Westerduin Schevenin- gen, 4. H. Lakeman Amsterdam, 5. W. Rijsbergen Leiden, 6. G. P. Peters Haarlem, 7. M. Segaar Leiden. 8. R. Riethoven Lei den.' 9. J. Schellingerhoui, Zaandam. 10. T Ooms Haarlem. 11 en 12 J. Hofstede Gouda en C. J. de Best Haarlem, 13 tot en met 17 N. de Romiin Leiden, A. Vogel zang Den Haag. J. Ladenius Den Haag, P. van Meetelen Den Haag, J. A. Akelijen, Rotterdam. Onder de vele belangstellenden langs het parcours merkten we o. m. op de wethou ders M. G. Verwey en J. J. van Stralen. In 't Raedhuic" aan den Nieuwen Rijn wer_ den na afloop de prijzen aan de winnaars uitgereikt. CRICKET. NEDERLANDSCHE CP.OCKETBOND. L. M. C. n—V. U. C. II. Gewonnen door V. U. C. II met 6 wickets; T M. C. C. 88, V. U. C. 06 voor 4 (geslo ten). L. C. C.—V. C. C. Gewonnen door L. C. C. met 10 wickets; V. C. C. 33 (A. Harmsen 17, T. Kante- oeen 8—7); L. C. C. 39 voor 0 (gesloten). A. Harmsen 11, A. Rietbergen 24. Door deze overwinning is L. L. C. afdee- lingskampioen geworden. JEUGDWEDSTRIJD TE LEIDEN. Op het terrein der L. M. C. C. te Leiden is Zaterdag een wedstrijd gespeeld tus- schen een gecombineerd Leidsch-Haar- lemsch jeugdelftal en een Haagsch jeugd- elftal, welke in een draw is geëindigd. De combinatie scoorde 162 runs voor het verlies van 5 wickets waarna de Hagenaars den tijd uitspeelden voor een totaal van 50 runs en het verlies van 4 wickets. 279. Doch niemand heeft bemerkt, dat zij reeds geruimen 280. Tijdens de redding der maanbewoners uit de kloof tijd worden gevolgd door de maanapen, die zich achter de hebben zij kans gezien, zich te bevrijden en heel makke rotsblokken schuil houden en alles kunnen zien wat er lijk kunnen zij het spoor der reizigers volgen, zonder dat gebeurt. zij ontdekt worden. FEUILLETON Dat zal je wel lukicen door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 23) Zij voelde plotseling zijn heeten mond op haar wang. „Lieve Liska", fluisterde zijn stem. En weer was het dat weeke, dat haar als met duizend grijparmen omsloot. „We zullen best met elkaar overweg kunnen, lieve Lis- ka". Toen schoof hij haar zachtjes, byna spelend, in de richting van haar kamer deur. „Wel te rusten, Liska, ik zal mama zeg gen, dat wij ons met elkaar verzoend heb ben." De straten lagen nog verlaten in den vroegen morgen. Een paar melkwagens rol den ratelend voorbij. Bakkersjongens met hun broódmanden op den rug fietsten wat ze konden. Een sproeiwagen verstoof zijn inhoud op het grijze plaveisel. De eerste groepen arbeiders en bedienden trokken zwijgend naar de ingangen van de onder- grondsche en naar de halten der trams. Ge durende den nacht was het weer omgesla gen. Het was koud geworden. Grauwe wol ken joegen over de daken en de hooge schoorsteenen der fabrieken. Wonderlijk gedrukt zag alles er uit. Liska was naar buiten gegaan en liep rillend naar de tramhalte. Merkwaardig, zóó had zij de stad nog niet gezien. Dat las, niet aan het vroege morgenuur. Dikwijls genoeg was zij met de vriendinnen uitge gaan des morgens vroeg voor leuke wan deltochten. om te zwemmen, voor uitstap jes op de fiets. Maar nog nooit had de stad haar een indruk gegeven als nu. zoo troos teloos, zoo onbarmhartig! Zoo stil en zwij gend niettegenstaande al die vele men- schen. Misschien moest men eerst zoo ver twijfeld zijn als zij zich nu voelde om de stad juist te kunnen zien, om het heele le- van juist te kunnen zien. Hoe moe en vol kommer zagen de gezich ten der arbeiders er uit. Alles stond op die grauwe zwijgende gezichten te lezen, zorg, gebrek, nood. Ook het frissche van de ge zichten der jonge kantoorbedienden was ah leen maar een masker. Liska zag vandaag door dat masker heen. Ze zag ditmaal het oververmoeide, 't onuitgeslapene op die ge zichten. Dat zenuwachtige om oog^n en mond. Hoe zij zich allen haastten en telkens èn telkens, op hun horloges keken. Hun le ven scheen er van af te hangen, of zij een bepaalde tram of autobus nog net haalden, het leek "Liska tegelijk belachelijk en be angstigend: een telaat van enkele minuten bij het werk en de bestaansmogelijkheid kon weg zijn. Liska kromp in elkaar. Ze had het koud, ze voelde een rilling misschien meer van haar ziel dan van haar lichaam. Ze had den heelen nacht geen oog dicht gedaan en gekleed op haar kamer gezeten, niet in staat om iets, wat ook, te doen. Altijd weer gingen haar gedachten van hetzelfde punt uit en keerden er ook weer terug. Het ge beurde met haar moeder had den laatsten draad tusschen beide verbroken. Ze kon on mogelijk tegen haar moeder optreden, maar het was even onmogelijk bij haar te blij ven. L 0 Een oogenbïik had zij er over gedacht naar oom von Hegenwald te gaan. Maar. wanneer zij dien in het vertrouwen nam, moest zij haar moeder aanklagen. En daar had zij het recht niet toe. Moeder kon haar leven leven, zooals zij dat zelf wenschte. En tegen Studny kon ze niets beginnen. Zou zij mama zeggen, wat zij van dien man dacht, wat zij van hem vreesde? Mama zou haar niet gelooven. En er waren nu een maal dingen, die zich tusschen moeder en dochter niet lieten zeggen. Wat moest er van haar zelf worden? Het was overduidelijk, dat Studny al met mo gelijke zou doen om haar onafhankelijkheid te beperken. Men zou trachten haar murw te maken. Met van tranen en oververmoeidheid brandende oogen zag zij het groote stadsle ven langzaam ontwaken. En langzaam, zon der het eigenlijk goed te beseffen, scha kelde zij zich in dit leven in. Zij ging mee in den stroom der menschen, die de trro- pen van de bovengrondsche opgingen. Misschien zou zij ook eens geregeld zoo gaan', haastig in angst voor een schrale boterham. Was Mathias maar in Berlijn! Waarschijnlijk had zij- wel, nu de nood op het hoogst was, bij hem haar hart dur ven uitstorten. Maar hij was niet hier en kon niets vermoeden. Was er dan niemand, die haar raden kon? Ja, toch een. Ze dacht opeens aan Jus- tizrat Mertens. Dien kon zij om raad vra gen. Die was niet haar vader bevriend ge weest en als advocaat moest hij er aan ge woon zijn, dat het lot van vele menschen hem voorgelegd werd. Justizrat Mertens was haar laatste toevlucht! Liska zat in de wachtkamer van den Justizrat. Ze zat reeds 'n.uur. Nog voor dat het kantoor open ging, had zij al in de straat heen en weer geloopen. Altijd keer den haar gedachten weer terug naar het gebeurde van gisteravond. „Daar zit Do- ris met haar aanstaande." Ze zag het blee- ke boemelgezicht van dien ventv oor zich, die, in die omgeving van haar moeder sprekend, haar kortweg Doris genoemd had. Zoo werd door iedereen al over haar moeder gepraat. Hoe kon zij met zoo iets vernederends naar Steffa gaan? Of naar Frans? Of naar wie van de vrienden of vriendinnen ook? Ze leefden wel niet vol gens de vormen, die vroeger hadden gegol den en die zij als duf én verouderd be schouwden, maar dan toch volgens onge schreven wetten, welke zij zich zelve gege ven hadden: rein en eerlijk. Maar wat er tusschen moeder en Stud ny was, dat wasTelkens kwamen haar, in haar martelend tobben, de woorden van Mathias Stoltenberg in de gedachten, die deze over 't leeftijdsverschil in het huwe lijk gezegd had. Die Studny was hoogstens dertig, mama twee'en veertig. Het was onmogelijk, dat van haar hield. Daar moest iets anders ach ter zitten. Ze wist nog niet wat. Maar daar over kon ze met niemand van haar vrien denkring spreken. Juist daarom was zij heel in de vroegte naar Justizrat Mertens gegaan. Liska zat nu in de wachtkamer. Op een groote ronde tafel lagen een paar tijd schriften; een paar stoelen er omheen. Aan de wanden hingen een paar landschappen; die in deze bijna armelijke omgeving merk waardig weldadig aandeden. Daartusschcn een spreuk op kleurig émail: Betracht het recht en vrees niemand. Liska lachte bitter. Een merkwaardig motto voor een advocatenkantoor. Indien al de menschen daarnaar handel den zou die goede Justizrat niet veel te doen hebben. Door de open deur kon zij in de zijka mer zien. Daar stonden boekenrekken langs de wanden, volgestapeld met dossiers. Een muffe lucht van stof en oudheid kwam uit die kamer. Een klerk zat er op een hooge kruk en keek kippig in zijn paperassen. Een loopjongen* bracht een nieuwen bundel acten en schikte ze in den standaard naast den kippigen klerk. Eindelijk schoot de magere chef-de-bu reau met het vale gezicht haastig uit de kamer op Liska toe. Hij zag er uit, alsof het stof der dossiers over hem uitgestort was. Mijnheer de-Justizrat is gekomen, zei hij plechtig. Het klonk alsof hij de komst van een vorst aankondigde. Liska stond op en ging door een ka mer, toen door nóg een. De telefoon rin kelde, schrijfmachines ratelden. Ergens werd met een klanklooze stem een acte voorgelezen. De chef-de-bureau deed een deur opep. Justizrat Mertens stond achter zijn schrijftafel op. Goedendag, juffrouw Liska. Hoe heb ik het, wat komt u bij mij doen? Zoo vroeg in den morgen! Ik heb u in heel lang niet gezien. Hoe gaat het u. Als het u belieft, neemt u plaats. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5