Weerbericht ÜXe (ïeteefiaiió aan ACed&datid'ó SWaducti&ilaty KERKNIEUWS OFFICIEELE PUBLICATIE MAANDAG 18 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wllmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 9.uur Maandagavond. Zon op 6.28 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 19 Augustus: De maan komt Dinsdag nacht om 2.54 uur op en gaat Dinsdag avond om 6.42 .uur onder. 20 Augustus: De maan komt Woensdag nacht om 3.53 uur op en gaat Woensdag avond om 7.22 uur onder. 21 Augustus: De maan komt. Donderdag nacht om 4.58 uur op en gaat Donderdag avond om 7.58 uur onder. 22 Augustus: De maan komt Vrijdagmor gen om 6.08 uur op en gaat Vrijdagavond om 8.31 uur onder. (Nieuwe maan). WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl", 17 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 16.5 gr. C. tllOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC-- Verduisteringstijden Er Is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor-hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.uur; ZONSOPKOMST 6.28 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. ^MCDIIOIICDIIOIICDIICDIiailOISO Wij blijven niet achter In den geweldigen slag, die in het Oosten van Europa woedt, vallen slachtoffers. Aan beide zijden zijn ge wonden te betreuren, gewonden, die dringend hulp en verzorging noodig hebben. Menschen voor wie een snelle hulpverleening de redding van hun leven beteekent. Vlak achter de linies zijn de laza retten, veldhospitalen, noodverband- plaatsen, hulpposten, waar doktoren en verpleegsters hun heilzamen arbeid verrichten, veelal orider zeer moeilij ke omstandigheden. Straks zullen daar ook Nederland- sche doktoren en verpleegsters bij zijn. Want Nederland blijft niet achter als het 'gaat om de hulpverleening aan oorlogsgewonden. Nederland zendt een eigen Neder- landsche ambulance naar het Oost front. Daar is geld voor noodig, veel geld, maar dat geld zal er komen. Dui zenden stortten reeds hun bijdrage op het bekende gironummer 8 7 6 0 0 Uw bijdrage wordt ook verwacht. Maak het vandaag nog in orde. Stort op gironummer 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Aanvulling van bestaande verordening. Bij verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied is bepaald dat in de verordening betref fende het in- en uitreizen na paragraaf 4 een nieuwe paragraaf wordt ingevoegd, luidende: 1. Hij, die onbevoegd het bezette Neder landsche gebied binnenreist, of dit gebied uitreist, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste twee jaren „of met geldboete van ten hoogste twintigduizend gulden. 2. Poging is strafbaar. 3. Feiten, als bedoeld in het eerste of tweede lid, zijn delicten. De gemachtigde voor de prijzen maakt (bekend, dat het met ingang van Woensdag 20 Augustus aan detaillisten is toegestaan voor bepaalde bewerkingen van groenten een extra vergoeding te berekenen boven den werkelij'ken verkoopsprijs. Zoo mag voor het schrappen va worte len een cent per k.g. op per bos meer wor den gevraagd. De wortelen mogen eohter voor het schrappen worden gewogen. Voor het snijden van roode kool mag de ver koopsprijs met drie ct. per k.g. worden verhoogd. Het wegen moet geschieden na ,het snijden. Daar de officieele publicatie van den ge machtigde voor de prijzen betreffende groenten en fruitprijzen e^nige onzeker heid heeft doen ontstaan of voor het schrappen en thuisbezorgen van aardappe len mog wel extra vergoedingen toegelaten waren, deelt de gemachtigde mede, dat dit inderdaad het geval is. Voor het schrappenvan aardappelen mag een cent per k.g. extra worden ge vraagd. Het wegen dient na het schrappen te geschieden. Bij thuisbezorging mag de prijs met een cent per k.g. worden ver hoogd. Onze landbouw in de Europeesche ruimte Toekomstmogelijkheden Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „Productieslag in Neder land", welke tentoonstelling wordt ge houden in „Pulchri Studio" te Den Haag, had vanmiddag te 2 uur een groote bijeen komst plaats in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Op deze bijeenkomst voerden het woord: Staatssecretaris Backe van het Duitsche Rijksministerie voor Voedselvoorziening en Landbouw te Berlijn, en oud-minister dr. F. E. Posthuma. Staatssekretar Backe had lot titel van zijn betoog „De taak van den Neder!and- schen landbouw in de Europeesche econo mische ruimte" gekozen. Onder de omstan- dighden, welke de voorbije wereldhuis- houding beneerschten, was in Nederland het productievermogen van den landbouw ongetwijfeld tot een groots: hoogte ge stegen, een zoodanige hoogte, dat zij onder de in die dagen optredende economische verhoudingen wellicht reeds een toppres tatie beteekende. Thans echter zijn deze omstandigheden principieel gewijzigd en door deze wijziging zijn de voorwaarden geschapen vo nieuwe productie-mogelijk heden, welke zelfs in het intensieve Neder land volledig kunnen en moeten worden uitgebuit. Om dit duidelijk te maken, ging spr. na, op welke manier de feiten, in het groot gezien, samenhangen, en hoe de ont wikkeling in het verleden was. Zooals alle Europeesche volkshuishou dingen, voorzag ook Nederland tot aan het begin der negentiende eeuw in eigen be hoeften. Zeer vroegtijdig groeide Neder land uit als handelsstaat, omdat zijn aard rijkskundige ligging dit zeer begunstigde. Eerst de ontwikkeling van de Nijverheid veranderde het min of meer autarke ka rakter van den Europeeschen landbouw. Aan den eenen kant kwamen groote indu strieën tot stand, welke in steeds stijgende mate leidden tot een opeenhooping van de bevolking in steden en welke aldus een voortdurend grooter wordende vraag naar landbouwvoortbrengselen ten gevolge had den. Aan den anderen kant dwong de vor ming van groote afzetgebieden voor deze producten den landbouw in de omliggende streken tot een soort werkverdeeling. De nijverheid deed haar invloed gelden op dezen landbouw en drukte er haar stempel op. Uit alles blijkt, dat Nederland in de tweede helft van de 19e eeuw werd inge schakeld in de werkverdeeling op land bouwkundig gebied als land, dat naar Engeland graan uitvoerde. Ontwikkeling tot veredelingsland. Wanneer Nederland zich evenwel niet ontwikkelde tot een graan-uitvoerend land van groote beteekenis, zoo lag de oorzaak daarvan, afgezien van de schaarschte aan grond, bij Engeland. De verder voort schrijdende industrialisatie van dit land, maar ook reeds de industrialisatie van België, Duitschland en Frankrijk, leidde tot een stijgende vraag naar dierlijke ver edelingsproducten, voor de voortbrenging waarvan men in Engeland niet voldoende ruimte bezat. De Nederlandsche graan- huishouding volgt den typischen ontwikke lingsgang van een land, dat dierlijke pro ducten veredelt. De wereldoorlog onderbrak deze ontwik keling tot vee-veredelingsland, en even zeer veroorzaakt door de boven vermelde werkverdeeling, verliep de ontwikkeling van Nederland tot groentenland. De Nederlandsche landbouw kreeg een zeer bijzondere structuur, de structuur na melijk van een landbouw-gebied, waar man veel meer groenten en aardappelen, gedeeltelijk ook ooft, teelde dan men zelf noodig had, en waar dierlijke veredelings producten als boter, kaas, vleesch en eieren in veel grootere mate werden voortge bracht dan men zelf behoefde, Maar deze overschotten werden slechts mogelijk, doordat men steeds meer afhankelijk ge raakte van den invoer van voedermiddelen en in de laatste tientallen jaren ook van broodgraan Zoo gunstjg als het beeld var. den Neder- landschen landbouw ons scheen onder den invloed van het stelsel der werkverdeeling on landbouwkundig gebied over de ge- hèele wereld, in dezelfde mate vertoonden zich reeds in en na den wereldoorlog en in het bijzonder in de laatste tien jaren teekener. van een crisis van structureelen aard. ".Vel is waa- ondervond de rijke han delsstaat Nederland het afhankelijk zjjn van den aankoop van groote hoeveelheden voedermiddelen niet r.is eer. drukkende last, de zorgen omtrent de afzetmarken traden des te sterker op den voorgrond. De landbouwkundige werkverdeeling, over de geheele wereld gerekend, hield, namelijk niet daar stil, waar haar uitwerking voor Nederland bijzonder gunstig was, doch ging verder. Overzee tegen Europa. De omstandigheid, dat Engeland met be trekking tot den afzet van afgewerkte pro ducten zoo afhankelijk was van zijn eigen Dominions leidde ten slotte in 1932 tot het verdrag van Ottawa, waarbij Engeland aan zijn Dominions op landbouw-economisch gebied voorkeur posities gaf. In stijgende mate ontwikkelde zich binnen het Britsche Rijk dus een streven naar zelfgenoegzaam heid, hetgeen slechts gaan kon ten koste van de tot dusver tot ontwikkeling geko men veredel^ngsnijverheid der Europeesche landen.' Gelijktijdig met deze ontwikkeling van Engeland, het voornaamste afzetgebied van Nederland, dreigde er een tweede gevaar van de zijde van Midden-Europa. Duitsch land, door Versailles verarmd, en door on bekwame regeeringen steeds meer van het weerstandsvermogen van zijn volkshuis houding inboetend, beleefde een nog nooit gekende werkloosheid. Sedert 1930 ongeveer had Nederland bij zonder sterk te lijden orider het ineen schrompelen van zijn afzetgebieden, ver loor het door het steunen op de Angelsaki- sche landen den grondslag, waarop het met Duitschland kon ruilen, en kon het zelfs de tegen spotprijzen aangeboden groenten niet meer in Engeland kwijt raken. Goede ren, welke met zeer veel moeite eh tegen hooge kosten waren voortgebracht, moes ten wegens gebrek aan afzetmogelijkheden vernietigd worden. Gezonde basis. Na Mei 1940 werden de afzetmoeilijk- heden haar Duitschland uit den weg ge ruimd en verkreeg in het bijzonder de Nederlandsche tuinbouw wederom loonen- de prijzen. Eindelijk kon een halt worden toegeroepen aan den steeds stijgende schul denlast en de weg worden vrijgemaakt naar gezondere toestanden. Terwijl Engeland de ontwikkeling onder brak, welke tientallen jaren gunstig scheen voor den Nederlandschen landbouw, maak te het Nederland van zijn eigen markten afhankelijk en onttrok het dit land aan zijn economisch zwaartepunt: Europa. Heden ten dage staat de landbouw in de Europeesche landen wederom voor een be slissende keuze. De weg van een werk verdeeling tot over de grenzen van Europa heen, heeft bewezen gevaarlijk en onmoge lijk te zijn. Voortaan mogen wij slechts den weg op gaan, die reeds in vroeger dagen de orga nische was: den weg van de groote econo mische Europeesche ruimte. Dit is de eeni- ge mogelijkheid om de in de laatste eeuwen ontstane bijzondere landbouwvormen der verschillende Europeesche landen in stand te houden en tot bloei te brengen. Het vermogen van den kern van Europa, groot-Duitschland, tot het opnemen van landbouwproducten, is niet slechts een voorbijgaand oorlogsverschijnsel, maar het is het gevolg van een organische ontwik keling, welke nog geenszins afgesloten is. Juist de gespecialiseerde landen als Neder land en Denemarken, zullen op den duur ondervinden, dat hun landbouw van deze markt uit den sterksten prikkel tot bloei ondergaat. Naast stabiele afzetmogelijkheden biedt Duitschland ook stabiele prijzen. De voor waarde voor het in stand houden der Ne derlandsche veredelingsindustrie is voor taan, dat men hier precies dezelfde conse quenties trekt ten aanzien van het krach tiger en breeder maken van ae eigen voe derbasis als destijds in Duitschland ge- tickken zijn. En dat is mogelijk. De nieuwe gebondenheid van Nederland aan de Europeesche economie stelt op dezelfde wijze het bereiken van een hoogere intensi teit in het vooruitzicht, als zulks in 1933 voor Duitschland het geval was. Waarmede spr dus zeggen wil, dat ook voor Neder land de mogelijkheden niet uitgeput zijn om meer te verbouwen dan tot nu toe. Op deze wijze gezien, bestaat het vraag stuk waarvoor de Nederlandsche landbouw zich thans gesteld ziet, uit het volledig be nutten van al die productie-mogelijkheden, welke vroeger in het kader van de we reldhuishouding niet geheel en al gebruikt konden worden. Zijn taak is hét opbouwen van de Nederlandsche veredelingsnijver- beid, thans nog op een binnenlar.dschen, na afloop van den oorlog: op een Europee schen grondslag. Staatssekretar Backe gaf hierna in een zevental punten de richtlijnen aan voor de toekomstige ontwikkeling van het Neder landsche agrarische bedrijf aan de hand van gégevens uit de practijk van zeven jaren Duitshen productie-strijd en besloot zijn belangwekkend betoog met zijn vaste overtuiging uit te spreken, dat, evenals Nederland in het verleden dank zij zijn bekwame plattelandsbevolking op zeer uiteenloopend terrein zoo intens1 ef moge lijk werkzaam was, het dit land ook onder de nieuwe omstandigheden gelukken zal, in den kortst mogelijken tijd de gewensch- te productie-vermeerdering tot stand te brengen. En deze, zoowel voor Europa als ook voor Nederland van groote beteekenis zijnde en noodzakelijke opbrexigstverboö- ging zal men op zoodanige wijze doorvoe ren, dat ook op gebieden, welke tot dusver in verband met de concurrentie op de we reldmarkt verwaarloosd werden, de hoogst mogelijke opbrengsten geconstateerd zul len kunnen worden. Dat is de bijdrage, welke de Nederland sche landbouw zal ïeveren voor dc groot ste taak, waarvoor hij coit werd geplaatst. Renten sociale verzekering In het Verordeningenblad is, zooals ge meld, opgenomen een besluit van de secre tarissen-generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Financiën be treffende tijdelijke verhooging van be paalde verzekeringsrenten met een bij zon deren toeslag. Dit besluit luidt als volgt: Artikel I. De in de volgende artikelen bedoelde sociale verzekeringsrenten worden voor- loopig voor den duur van 1 Juli 1941 tot en met 31 December 1942 verhoogd met een bij zonderen toeslag. Deze toeslag wordt vastgesteld in honderdsten van het bedrag der te verhoogen rente. Artikel II. (1) De bijzondere toeslag bedraagt: 1) Voor renten, toegekend ingevolge de artikelen 74, 369, 370 en 374 der Invalidi teitswet en ingevolge artikel 28 der Ouder domswet 1919, 25 ten honderd. 2) Voor renten, toegekend ingevolge ar tikel 71 der Invaliditeitswet, 50 ten hon derd; indien echter de ontvanger eener zoodanige rente bij de toekenning daarvan den 65-jarigen leeftijd heeft overschreden, bedraagt de toeslag 25 ten honderd. (2) Indien degene, die in het genot is van een rente, als in het eerste lid bedoeld, ge huwd is, wordt de bijzondere toeslag met 25 ten honderd verhoogd. Hetzelfde geldt, ingeval de rentetrekker weduwnaar Is of van echt is gescheiden en hij kinderen heeft, die bij zijn overlijden naar de bepa lingen der Invaliditeitswet aanspraak zou den hebben op weezenrente. (3) Ingeval de rentetrekker kinderen heeft, als in lid 2 bedoeld', wordt de bijzon dere toeslag verhoogd met 20 ten honderd voor elk kind tot ten hoogste voor zes kin deren. Artikel III. (1) Een bijzondere toeslag wordt ver leend op de naar paragrafen la en 2 van de tweede afdeeling, tweede hoofdstuk der Invaliditeitswet, toegekende weduwen- en weezenrenten. Deze toeslag bedraagt 50 ten honderd. (2) Indien bij het overlijden van den verzekerde tegelijkertijd weduwenrente en weezenrente zijn toegekend wordt de bij zondere toeslag bedoeld in het eerste lid, verhoogd met 25 ten honderd voor elk kind, dat weezenrente ontvangt, echter voor ten hoogste zes kinderen. Indien uitsluitend weezenrente is toegekend en er meer dan drie kinderen zijn, wordt de toeslag, be doeld in het eerste lid, verhoogd met. 25 ten honderd voor elk kind boven een aantal van twee doch voor ten hoogste vier kin deren. Artikel VI. Dit besluit treedt heden (Zaterdag) in werking en treed op 31 December 1942 bui ten werking. tot Eere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Haarlem den zeereerw. heer A. J. C. Melchers, Deken van Haarlem en Pastoor der Sint jozefkerk aldaar; tot leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede den weleerw. heer H. L. Ne- derstigt, thans assistent te Wieringen; tot Rector te Zaandam (St. Jans-Zieken- huis) den weleerw. heer F. F. van Buuren; tot kapelaan de volgende weleerw. hee- te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste) N. Buurman; te Haarlem (H. Liduina) J. A. Solleveld; te Uitgeest H. P. Balestra; te Spierdijk J. M. E. Keet (neomyst); te Amsterdam (H. Vincentius) J. Staa- degaard; te Rotterdam (H. Franciscus) P. M. E. von Fisenne; te Roelofarendsveen A. H. Schrama; te Reeuwijk N. van Paaschen (neo myst) te Langedijk P. G. van Zijp (neomyst); te 's Gravenhage (O. L. Vrouw v. Goeden Raad) E. B. J. A. Determeijer; te Haarlem (Kathedraal Sint Bavo) H, G. J. de Wijs: te 's Gravenhage (H. Martha) J. Dekker; te Poeldijk G. Jongkind; te WarmondG, J. P. van der Bijl; te Lambertschaag J. A. L. Laurent (neo myst) te Wieringermeer J-. P. H. Koomen (neo myst) te Rotterdam (H. Nicolaas) W. B. Her mans; te 's Gravenhage (Allerh. Sacrament) R. G. Oud; te Heemstede (H. Bavo) J. A. M. van Adrichem) te Heemskerk N. P. Velzeboer; te Oudorp C. P. Grootscholte; te 's Heerenhoek C. Bakker (neomyst) te Noord wijk P. C. Groenendijk; te Amstelveen S. M. M. Steur;1 te O e 'g s t g e est A. F. J. L. van der te de K wa kei J. A. L. Cramers (neo myst) alsmede tot assistent te Hoek van Hol land G. J. B. de Wit (neomyst). Onder groote belangstelling heeft de Hoog Eerwaarde heer Officiaal J. C. Aal- berse op den feestdag van Maria ten Hemel opneming zijn veertigjarig'priesterjubileum gevierd. Het St. Jacobs Godshuis te Haar lem, waarvan de jubilaris rector is, was feestelijk versierd. Na de stille H. Mis met algemeene H. Communie tot intentie van den Hoogeer waarden jubilaris werd om tien uur in de stemmig versierde kapel een plechtige H. Mis door den Officiaal opgedragen met as sistentie van de zeereerw. heeren H. W. Ag- terof en F. J. Bank, seeretarièsen van het Bisdom. Deze kerkelijke plechtigheid werd bijge woond door Zijne Hoogwaardige Excellen tie Mgr. J. P. Huibers, bisschhop van Haar lem, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, Vicaris- Generaal, Mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het Kathedrale Kapittel, Mgr. M. J. P. Möllmann, den zeereerw. zeergel, heer dr. C. Hentzen O.F.M., pastoor van de H. Hart parochie, den oud-minister prof. mr. P. J. M. Aalberse, de heeren J. J. Beccari, G. F. H. Pastoor en L. Nieuwenhuys, resp. presi dent en regenten van het weeshuis; fami lieleden van den jubilaris en inwoners van het St. Jacobs Godshuis. In zijn feestpredikatie schilderde Mgr. N. L. A. Ammerlaan de verhevenheid van het priesterschap. Door het koor van de kapel werd de 'Missa in honorem Sacratissimi Cordis van H. Andriessen uitgevoerd. Aan het einde der H. Mis zong een vierstemmig vrouwen koor het „Laudate Döminum" van Ph. Loots. Om twaalf uur werd de Officiaal, in ge zelschap van Mgr. J. P. Huibers en de an dere geestelijke en wereldlijke autoritei ten, onder het zingen van een welkomst lied, in een der zalen van het huis ontvan- geen. Nadat de gasten hadden plaats geno men, brachten vier meisjes en drie jongens den jubilaris een bloemenhulde, terwijl zij gezamenlijk een feestgedicht reciteerden. Namens de eerw. Zusters en de kinderen van het weeshuis hield mej. T. Steeman een toespraak. Een drie-stemmig vrouwenkoor bracht hierna het feestlied van Ph. Loots „Begroe ting", waarna de jubilaris allen dankte. Toen de aanwezigen den jubilaris hun gelukwenschen hadden aangeboden, onder hield de jubilaris zich geruimen tijd met de ouden van dagen, die elders in het huis ter verwelkoming aanwezig waren. Om half vier kwamen vele geestelijken' uit Haarlem en omgeving alsmede verschil lende andere belangstellenden den jubi leerenden Kanunnik hun gelukwenschen aanbieden. Om zes uur celebreerde de rector in de kapel van het St. Jacob Godshuis een plech tig D anklof. „Tijd". Zaterdag is in het pelgrimshuis Casa Nova op de H. Landstichting te Nijmegen de twee en twintigste missiecursus van de Missie-interacademiale geopend. VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 22. De volgegnde prijzen mogen ten hoogste aan de verbruikers in rekening worden gebracht: Eenheidsrijwielbanden: Tour buitenband, Transport buitenband Tour binnenband Transport binnenband Voor montagekosten mag hoogstens f 0.30 per band worden berekend. Bij gelijktijdige montage van een binnen- en buitenband mogen de montagekosten slechts eenmaal in rekening worden gebracht. Rubberconservenglasringen Middellijn binnen- en bri'mmaat: 28/1 f 2.00 28/1H 3.30 28/1 Yx 1 5/8 3.70 28/2 4.25 26/2 4.00 28/1 y 0.68 28/1Y-. 0.87 28/1 y —1 5/8 0.96 26/2 (ook halion) 1.05 28/2 1-12 64 x 85 mm met 2 lipjes 0.03 96 x 118 mm 0.05 y 74 x 88 mm 0.03 93 x 107 mm 0.03^ 93 x 109 mm 0.03 y 94 x 110 mm 0.03 y 94 x 108 mm 0.03 y 144 x 160 mm 0.06 H In de vastgestelde maximumprijzen voor i'-maakglazen (zie Bericht No. 15) zijn de rubbei-ringen niet. inbegrepen. Hiervoor mogen de bovenstaande prijzen afzonder lijk in rekening worden gebracht. 930 HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. j Bericht No. 25 TRANSPORTKOSTEN VAN GROENTEN EN FRUIT BIJ VERVOER OVER GROOTE AFSTANDEN. Detaillisten, die door hen gekochte groenten en fruit over een afstand van meer dan j 00 km. moeten transporteeren, kunnen bij de Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburch 62, 's Gravenhage een gespecificeerde declaratie indienen over het bedrag, waarmede hun transportkosten 1.per 100 kg. te boven gaan. Zij zullen hierop moeten opgeven, op welke veiling werd gekocht, over welken afstand werd vervoerd, terwijl aangetoond zal moeten worden, dat geen ander vervoer- midel mogelijk was en dat de kortste route werd gevolgd. 937 Op grond van deze declaraties zal worden overwogen in hoeverre het mogelijk zal zijn het meerdere bedrag aan transportkos ten te restitüeeren.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2