Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen Nieuwe uitgaven donderdag 14 augustus 1941 de le::::he courant tweede blad pag. 8 Het kunstmatig drogen van gras Nadat in drie plaatsen in Nederland in 1938 op bescheiden schaal en begin werd gemaakt met het kunstmatig drogen Van gras, zijn thans reeds tachtig drogers in bedrijf, die gezamenlijk over 104 installa ties beschikken, zoo lezen wij in de jong ste aflevering van Economische Voorlich ting. Men verwacht dit jaar een productie van 30 tot 35.000 ton gedroogd gras, waar van de waarde kan worden gesteld op on geveer 12 per 100 kg., zoodat de voor dit jaar geschatte productie een geldswaarde vertegenwoordigt van ca. ƒ3.5 mill. In 1938 bedroeg de productie nog geen 1000 ton. Wanneer men echter de totale kracht- voederbehoefte van den Nederlandschen rundveestapel zou willen vervangen door gedroogd gras, dan zou een millioen ton moeten worden geproduceerd. Ondanks de zeer snelle uitbreiding van het aantal dro gers beteekent het jongste productiecijfer, dat Nederland toch nog maar voor 3 pet. in zijn behoefte kan voorzien. Op het Cen traal Instituut voor Landbouwkundig On derzoek te Wageningen geven evenwel dr. ir. H. J. Frankema, rijkslandbouwconsu- lent, en zijn kleine staf van medewerkers hun kenns en energie om dit percentage in de naaste toekomst zoo hoog mogelijk op te voeren. Er zijn drie belangrijke redenen om het kunstmatig drogen van gras te bevorderen en wel: 1) om het krachtvoer, met name voor het rundvee, doch gedeeltelijk ook voor de varkens- en pluimveehouderij, te vervan gen; 2) om verliezen, die bij andere metho den van winning en bewaring optreden, te Vervangen; 3) om de kwaliteit van de Nederlandsche zuivelproducten nog beter te maken. Hooge voedingswaarde. Na de eerste proeven in 1938 groeide in 1939 de belangstelling. In twee plaatsen werd zelfs door particulieren tot exploita tie van een grasdroger overgegaan. Dit vormde wel een bewijs, dat onder de toen heerschende omstandigheden het grasdro- gen een toekomst had. De hooge voedingswaarde van het ge droogde gras kan echter alleen worden verkregen als inderdaad jong gras wordt gemaaid. Dan is vooral ook het eiwitge halte van het gras zeer hoog en het is moeilijk, een ander gewas te vinden, dat bij dezelfde opbrengst ook nog een groote hoeveelheid eiwit levert. Dit is zeer belangrijk, omdat juist vol doende eiwit de eerste voorwaarde voor een behoorlijke melkproductie is. Dit eiwit is door andere conserveeringsmethoden zeer moeilijk te bewaren. Bij normale hooi- winning gaat ongeveer een derde verloren en bij broei in het hooi nog veel meer. Bij inkuilen volgens de Friesche methode, is, aldus Economische Voorlichting, het ver lies ongeveer 50 pet. en bij Finschen kuil 15 tot 20 pet. Daar staat tegenover, dat de Mussolini on zijn zoon Vittorio waren te Pisa tegenwoordig bij de uitvaart van den zoon van den Duce, Bruno Mussolini, die tengevolge van een vliegtuigongeluk om het leven kwam (Telefoto Atlantic-Holland) De strijd tegen het bolsjewisme. Een mitrailleurpost beschermt een bruggenhoofd in een der belangrijke wegen van het Sovjet gebied en neemt den vijand doeltreffend onder vuur (Orbis-Holland) verliezen aan zetmeelwaarde en verteer baar ruw eiwit bij het kunstmatig drogen in vergelijking met de andere methoden zeer gering zijn. Hieruit moge blijken, dat het kunstma tig gedroogde gras èn om de Imoge voe dingswaarde èn om het hooge eiwitgehal te onder de huidige omstandigheden van groot belang is. Men kan daaraan nog toevoegen het behoud van carotine, waardoor de winterboter bij het voeren van gedroogd gras aan de koeien vier maal zoo rijk wordt aan vitamine A. Verdient het kunstmatig drogen van gras onder normale omstandigheden reeds alle aandacht, van veel grooter belang is het, wanneer, zooals thans, het streven moet zijn gericht op het krijgen van meer voer van eigen bodem. Immers, door de verlie zen, die zich bij de bewaring voordoen, te beperken, wordt de opbrengst even goed verhoogd als door directe productiever meerdering. Dit blijkt ook uit de opbrengst aan voederwaarde, die 1 h.a. grasland kan leveren in den vorm van gedroogd gras. Grasdrogen beteekent in de eerste plaats, dat men in den winter de beschikking krijgt over weidegras ter vervanging van krachtvoeder en ter aanvulling en verede ling van het hooi- en kuilvoerrantsoen. Maar het beteekent bovendien vergrooting van de hoeveelheid door beperking van de verliezen. Het verhoogt de opbrengst, want in de week van 10 Aug. tot en met 16 Aug. 1941 Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van; 10 Aug. tot en met 16 Aug. 1941 30—4 Brood 30 Brood 4 Rants. 1 Rantsoen Brood of Gebak 10 20 24 20 Rants- 30 Bloem Va Rantsoen Bloem, Brood of Gebak 1 1 1 1 Rants. 30 Vleesch 30 Vl.waren V2 Rantsoen 1 Rantsoen Vleesch of Vl.waren 1 3 3 3 Rants- 30 Kaag 100 Gram Kaas 100 100 100 100 Gram 30 Eieren 1 Stuks Eieren 1 1 1 1 Stuks 30 Melk 1V< Liter Melk 7 Liter 30 Reserve ïVa K-G Aardappelen w2 V/2 1V« ÏVa K.G. 10 Aug. tot en met 6 Sept. 1941 In tijdvak van 4 weken 107 Algemeen 1 KG Suiker 1 1 1 1 K.G. 108 Algemeen 250 Gram Koffie-surrogaat 250 250 250 250 Gram 109 Algemeen 500 Gram Jam 500 500 500 500 Gram 110 Algemeen B Rijst 250 Gram 250 Gram Rijst 500 250 250 250 Gram 111 Algemeen B Havermout 250 Gram 250 Gram j Havermout of Gort 500 250 250 250 Gram 112 Algemeen 100 Gram Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 Gram 3 Aug. tot en met 20 Aug. 1941 In tijdvak van 18 dagen 2627 Boter 250 Gram Boter 250 500 500 500 Gram 26—27 Vet 250 Gram Boter met reductie 250 500 500 500 Gram Beschikbaar per persoon In tijdvak van één week ANDERE DISTRIBUTIEARTIKELEN Scheerzeep Zeep K (textiel) 106 (alg.) a zeep P en Q tot en met 31 Aug. 50 gr. scheerz., tube (pot) tot en met 31 Aug. 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het pu bliek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. KOLEN. 01, 02, 03 (haarden en kachels J) 01, 02, 03, 04 (haarden en kachels K) 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11 (centrale verwarming L) 05, 06, 07 (haarden en kachels J) 05, 06, 07, 08 (haarden en kachels K) 04 K.F. (kaarten M en N) Generatorturf achtste periode Generatoranthraciet achtste periode tot en niet 31 Dec. tot en met 31 Dec. tot en met 31 Aug. tot en met 31 Aug. tot en met 31 Aug. één eenheid brandstoffen. vast 195 kg. persturf 200 kg. baggerturf of 275 kg. turf uit de Peel of 200 kg. ande re turf. één eenheid vaste brandstof, uitgezon derd fabrieksturf. 50 stuks baggerturf 1 hl. anthracietnootjes of 50 stuks turfcokes voor het winnen van het te drogen gras kan een perceel land in een seizoen vier tot vijf maal worden gemaaid. De op brengst per h.a. geoogst gras bedraagt 2000 a 2500 k.g. per snede of circa 10.000 k.g. in totaal. Vooral verwerking van jong gras. Er werd reeds op gewezen, dat, om een hoogere voedingswaarde te verkrijgen, in derdaad jong gras moet worden gemaaid. Het instituut voor landbouwkundig onder zoek te Wageningen krijgt van iedere par tij gras, die wordt gedroogd in de week van 23 tot 28 Juni 273 monstens ontvangen. Deze worden op kwaliteit onderzocht. Waarna het instituut den grasdrogers aan wijzingen kan geven. Friesland staat met 33 installaties ver aan den kop. Zuid-Holland (met 19). Over ijssel (12), Utrecht (10) en Groningen (9) komen vervolgens goed voor den dag. Het is opmerkelijk, dat in Noord-Holland ten Noorden van het IJ in het graslandgebied, behalve de lucerne-drogerjj in de Wierin- germeer, nog geen grasdrogerij is ge bouwd, ondanks het feit,1 dat een vooraan staande landbouwvereeniging in dit gebied de eerste uiteenzettingen van prof. B. Sjol- lema in een voordracht heeft kunnen ver neven. In Drenthe wordt de beteekenis van de grasdrogerij ten volle beseft. Er staan in dit gewest vier drogerijen, waarvan drie voor gras en een voor andere doeleinden. In Gelderland wordt dit jaar het grasdro gen nog maar zeer weinig toegepast. Men schat dè productie in deze provincie Vobr 1941 op slechts 2700. ton, terwijl de opper vlakte grasland 183.000 h.a. bedraagt en Gelderland na Friesland de tweede provin cie is in de rij der gewesten in de volg orde van de oppervlakte grasland. In de overige provincies;waarvan Zeeland en Limburg als overwegende akkerbouwpro- vincies uit den aard der zaak minder be teekenis hebben, zijn nog drie drogers in bedrijf. Mogelijk ware in Limburg méér aandacht te besteden aan het drogën van voedergewassen. Wanneer men derhalve de kaart van Ne derland thans bezit, dan zijn de voornaam ste graslandcentra van grasdrogers voor zien, al is het stippenveld nog veel te ijl. Doch het voor 1941 verwachte resultaat van 30 tot 35.000 ton gedroogd gras mag genoemd worden en Nederland zal waar schijnlijk wel aan de spits staan wat den omvang van de toepassing betreft, zoo be sluit genoemd weekblad. Katholiek Cultureel Tijdschrift „Studiën". In het nummer van Augustus be spreekt H. Duurkens S.J. dén oorsprong der katholieke liturgie, haar verband met den vroegeren eeredienst, en haar verhou ding tot het inwendig leven. Prof. mr. C. P. N. Romme geeft een nadere beschou wing op zijn vroeger artikel in „Studiën" betreffende de Bedrijfsorganisatie in de Corporatieve Ordening. Het Oekrajiensche vraagstuk in Europa, dat van het jaar 1906 dateert, wordt door L. J. M. van den Berk toegelicht. Volkslied en volkszang in Ne derland is het onderwerp eener critische en muziekhistorische beschouwing door Will G. Gilbert. Dr. J. Tesser S.J. be schrijft de tragische levensomstandighe den van Philips-Willem, den katholieken prins van Oranje. Uit de vaste rubrieken stippen wij het volgende aan: J. Wijnands S.J. gaat na welke de aard is van de hoop, die met kennen en bemin nen de diepste levensbehoefte vormt van den mensch hier op aarde (Geloofsbezin- ning). J. W. Kerssemakers S.J. schrijft met waardeering over een door den Japanschen schilder Foujita geteekende prent van een slapend katje (Lijnen, Vormen en l^eu" ren). Naar aanleiding van het verschijnen eener door dr. J. L. Hermans verschenen dissertatie over het aandeel van Engeland aan de vorming van het staatswezen der Noord Amerikaansche Unie worden door K. J. Derks S.J. bijzonderheden verteld over „Het Plakkaat van Verlating tegen Philips II van 1581" en de geschriften van den Jezuiet Parsons in het einde der zes tiende eeuw (Geschiedenis). De Corpora tieve opbouw in Portugal, zooals deze is uiteengezet in het bekende werk van mr. dr. W. Brongersma. wordt door Anr. Borret S.J. volgens het licht van een maatschap pij, ordening getoetst (Dingen van den Dag). De rubriek Boekbespreking behelst publicaties op de gebieden van Geloofsleer en Godsdienstig Leven. Sociologie, Natuur- philosofie, Kunstgeschiedenis, Letteren en Romans. Duizenden tomaten rijpen op het oogenblik in debloemenkassen te Aalsmeer, waar de bloemkweekers het goede voorbeeld geven en hun kweekerljen dienstbaar maken aan de voeding van ons volk (Pax-Holland-De Haan m) Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart IMPORT, HANDEL EN VERBRUIK VAN ZWAVEL De Directeur van de Sectie Pyriet en Zwavelzuur van het Rijks bureau voor Chemische Producten te 's Gravenhage, daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het Departement van.Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend: Met ingang van 1 Augustus 1941 geldt de dispensatie van het verbod .tot het koopen van zwavel als bedoeld in art. 6, lid 1, der pyriet- en zwavelzuurbeschikking 1939 no. 1 slechts voor hoeveelheden van minder dan 1000 kg. Hoeveelheden van 1000 kg. of meer mogen alleen gekocht wor den op schriftelijke vergunning van den Directeur van boven genoemde sectie. Met ingang van 1 Augustus 1941 geldt tot nader order voor in geschrevenen bij de sectie Pyriet en Zwavelzuur een dispen satie van het verbod tot verkoopen en afleveren van hoeveel heden van 1000 kg. of meer geschiedt tegen in ontvangstne ming van een door den directeur van bovengemelde sectie af gegeven koopvergunning. Aangezien een dispensatie uitsluitend geldt voor ingeschreve nen oij genoemde sectie, dienen niet-ingeschreven importeurs, handelaren en agenten ten spoedigste een verzoek tot inschrij ving te richten tot de sectie Pyriet en Zwavelzuur van het - Rijksbureau voor Chemische Producten te 's Gravenhage, Laan Copes van Cattenburch 16. Er zal een heffing van 2 per 1000 kg. zwavel verschuldigd zijn: 1. over op 1 Augustus 1941 aanwezige voorraden zwavel; deze heffing is verschuldigd per 1 Augustus 7941; 2. over na 1 Augustus 1941 geimporteerde hoeveelheden zwavel; deze heffing is verschuldigd op het oogenblik van aflevering of verwerking door den importeur. Officieele publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij INZAMELING BINDTOUW Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend. In verband met de steeds grooter wordende schaarschte aan materiaal voor vezelbindtouw voor graanmaaiers/zelfbinders in den landbouw, is het dringend noodig, dat evenals het vorige jaar, de landbouwers eindjes touw inzamelen bij het dorschen, deze zorgvuldig bewaren en zoo spoedig mogelijk aan den han delaar of coöperatie inleveren tegen een door dezen handelaar of coöperatie af te geven inleveringsbewijs. Ook thans zal evenals het vorige jaar, hiervoor aan den teler 25 cents per kg. ingezameld touw worden betaald, op voor waarde, dat het touw droog en volkomen vrij is van vreemde bestanddeelen. De in te leveren hoeveelheid zal, evenals het vorige jaar, weder als maatstaf dienen voor het voor het volgende seizoen te ver strekken bindtouw. De beschikbare hoeveelheden zullen het volgend jaar waarschijnlijk zoo gering zijn, dat er niet aan gedacht kan worden om degenen, die niet gezameld hebben, toch nog in de gelegenheid te stellen, zij het dan tegen ver hoogden prijs, vezelbindtouw te verkrijgen. Begin Januari 1942 zal er gelegenheid worden gegeven om bindtouw voor het volgende seizoen aan te vragen, waarbij dan de inleveringsbewijzen voor het ingezamelde touw aan de aanvraagformulieren moeten worden gehecht. Hieruit volgt, dat het noodig is om te zorgen, dat men einde December vol doende eindjes heeft ingeleverd. Tuinders, die z.g. tomatentouw gebruiken voor het binden van tomaten, boonen en dergelijke gewassen, wordt aangeraden om het gebruikte bindtouw zooveel mogelijk in te zamelen, ten einde het nogmaals te gebruiken in een volgend seizoen, doch er zal 'geen gelegenheid zijn om dit gebruikte tomatentouw in te leveren, daar gebleken is, dat het voor herspinnen niet meer geschikt is. HOOI EN STROO Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het in de bedoeling ligt de prijzen voor hooi en stroo vast te stellen op hetzelfde bedrag als voor den vorigen oogst. In de desbetreffende prij- zenbeschikking, waarin tevens de marges voor de verschillende door de Nederlandsche Inkoopcentrale voor Akkerbouwproduc ten erkende handelaren in hooi en stroo zullen worden ge noemd, zullen tevens de prijzen zijn opgenomen voor erwten en boonenstroo. Zooals bekend, is voor het stroo van den ouden oogst een bewaarloonvergoeding betaald, welke thnns in totaal 1.per ton bedraagt. Vanzelfsprekend komt deze gulden voor het stroo van den nieuwen oogst thans te vervallen. In de reeds eerder genoemde prijzenbeschikking zal tevens de bewaarloon- regeling voor den nieuwen oogst zijn opgenomen. 874

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8