SPORT RECHTZAKEN PAM BIJ DE MAANAPEN Dat zal je wel lukken DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 QemengdetBewcftten VEEHOUDER MET ROLBRUG TE WATER Aan de gevolgen overleden. Dinsdagmiddag is in de polder te Kethel, een doodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 54-jarige veehouder L. Hofstede het slacht offer is geworden. Hofstede moest een koe van een erf ha len, dat aan den overkant ligt van een we tering. Over de wetering ligt een rolbrug. Toen de man met de koe zich op deze brug bevonden, dempte deze plotseling, waar door hij tegen de schoeiing werd geslin gerd. Bovendien viel het zware beest op hem. Omstanders haalden den zwaar ge wonden man uit het water. In de dr. No- letstichting te Schiedam is hij korten tijd later aan zijn verwondingen overleden. DOODELIJK ONGEVAL IN DE STAATSMIJN HENDRIK. Gistermiddag omstreeks half een is de 23-jarige hulphouwer N. J. Raats, bij zijn werkzaamheden in de ondergrondsche werken van staatsmijn Hendrik, onder plotseling afvallend gesteente bedolven geraakt en vrijwel onmiddellijk overleden. De overledene was ongehuwd en woonde bij zijn ouders te Brunssum. OPPERWACHTMEESTER DOOR REVOLVERSCHOT GEDOOD. De opperwachtmeester der marechaussee te 's Hertogenbosch L. de Kort is het slacht offer geworden Van een ongeluk met een revolver, die hij schoon wilde maken. Ter wijl hij met die revolver in de weer was, ging zij af en het schot trof den opper wachtmeester doodelijk. KIND DOOR MOLENWIEK DOOD GESLAGEN. Toen het achtjarig zoontje van den mole naar R. te Terheijden Dinsdagmiddag te dicht bij den molen kwam, kreeg het jon getje een klap van een der wieken tegen zijn hoofd. Met ernstige verwondingen stortte het ventje bewusteloos neer. Het slachtoffer is naar het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda vervoerd, waar het des avonds is overleden. DOODELIJKE VAL UIT BOOM. De zevenjarige M. van Leuken uit Lies hout kwam, toen hij in een boom wilde klimmen, te vallen, als gevolg waarvan hij een arm- en beenbreuk, alsmede een zware hersenschuding opliep. Overgebracht naar het St. Antoniusgasthuis te Helmond, is hij daar thans overleden. LIJK OPGEHAALD. i- Gistermorgen heeft de rivierpolitie te Rotterdam uit de Maashaven het lijk van den 24-jarigen F. Stuit, die sedert Maandag il. werd vermist, opgehaald. Hij moet, door de duisternis misleid, te water zijn ge raakt. SCHAKEN COMPETITIE-INDEELING K. N. S. B. De le klasse. Het plan van het Bestuur van den K. N. S B. tot algeheele wijziging van de 1ste klasse competitie is thans gereed gekomen en is bij den Bondsraad, die in September zal vergaderen, ingediend. Tot heden was de eerste klasse ingedeeld in twee groepen n.l. groep A en groep B. In groep A waren de zes sterkste clubs van Nederland ingedeeld; in groep B de tweede zes. Bij de nieuwe regeling is een en ander territoriaal georganiseeerd. Het Bestuur heeft gemeend, dat de K. N. S. B. met zijn 350 clubs groot genoeg is geworden, om een dergelijke regeling, welke ook bij den Voetbalbond geldt, in te voeren. Boven dien zal deze regeling tegemoetkomen aan de reismoeilijkheden. Het aantal eerste klasse clubs wordt op 18 gebracht, terwijl er in het Zuiden een groep is gevormd, die in het komende sei zoen een proef-competitie zal gaan spelen. De indeeling voor het komende seizoen is als volgt: Groep West (Noord): A. S. C. Amster dam; Allernaar V. V. V.; Haarlemsche S. G.; Leidsche S. G.; Max Eu we Amsterdam; V. A. S. Amsterdam. Groep West (Zuid): D. D. Den Haag; S. C. Eindhoven; Haagsche Chr. S.v.; Kralin gen; N. R. S. V.; Spangen. Groep Centrum Noord: Bussumsche S. G.; Hilversum S. G.; Philidor Leeuwarden; Staunton Groningen; S. C. Utrecht; V. V. G. A. Amsterdam. Proefcompetitie Groep Zuid: 's*Hertogen- bossche Sver.; S. C. Heerlen; Philips' Sver.; Strijdt met Beleid Nijmegen. In de groep CentrumNoord zullen de Centrale en de Noordelijke cilubs elkander steeds tegemoet reizen en in Amersfoort of in Zwolle spelen. Bij het vaststellen van de wedstrijden wordt rekening gehouden met de wintermaanden, in dier voege, dat de wedstrijden van de verafgelegen clubs in het begin en het einde van het seizoen zullen worden afgespeeld. De eventueele promotie-, degradatie-wedstrijden zullen eveneens geografisch ingedeeld worden. BONDSWEDSTRIJDEN K. N. S. B. Het Secretariaat van den K. N. S. B. deelt ons mede, dat de inschrijving voor de groOte Bondswedstrijden, welke van 18 tot en met 22 Augustus te Leeuwarden ge houden zullen worden, een buitengewoon succes is geworden. Niet minder dan 220 deelnemers meldden zich aan; en aantal, dat het record van verleden jaar verre overtreft. Het Gebouw „De Harmonie" is hiermede geheel bezet, zoodat de inschrij ving gesloten is. LAWNTENNIS HET JEUGDTOURNOOI TE NOORDWIJK Het is gisteren ook voor het Noordwijk- sche jeugdtournooi een slechte dag ge weest. De regen was oorzaak, dat het pro gramma slechts weinig voortgang had, zoo dat het tournooi vandaag wel niet ten ein de zal komen. Onder de weinige partijen, welke ge speeld werden, viel nog een verrassing, wijl in het heerenenkelspel de jeugdige Prins, die door velen als de toekomstige winnaar werd beschouwd, reeds in de eer ste ronde werd uitgeschakeld door H. Voorstad en nog wel in twee sets: 86, 6—2. De uitslagen waren: Heerenenkelspel: 1ste ronde: F. van Maurik sl. W. Affourtit 64. 7—5: H. Voorstad sl. H. Prins 86. 62. 2de ronde: L. de Villeneuve sl. H. Meter Mattern 26, 61. 62; N. Beets sl. B. Zevenbergen 61, 63; A. Verhulst sl. J. v. d. Feen 6—2, 6—2. Heerenenkelspel B: 1ste ronde: L. Wes termanHarmsen: Westerman w.o.; 2de ronde; C. Weidema sl. K. Somerwil 64, 46, 63; H. van Schaardenburg sl. L. Carp 63, 61; N. Goedraad sl. L. Wes terman 60, 4—6, 6—3. Damesenkelspel: 1ste ronde: mej. F. B. Ledeboermej. K. Waller: mej. Ledeboer W.o.; mej. H. Hanrath sl. mej. M. van Schaardenburg 64. 64: 2de ronde: mej. I. van Vliet sl. mej. J. Vogelenzang 26, 75, 62; mej. I. W. Eggersman sl. mej. De Bie Leuveling Tjeenk 60, 63. Heerendubbelspel A: 1ste ronde: H. Meier Mattern en J. Kapteyn sl. J. v. d. Feen en J. Steenhuis 62, 62. Haagsche Politierechter Toen het hondje uitgelaten werd. Dit is de geschiedenis van een klein hondje, dat zyn baas veel last en narig heid heeft veroorzaakt. Het hondje zullen' wy Puckie doopen, terwijl zijn baas, een meneer afkomstig uit L e i d e n, kort en dik was. Puckie was heelemaal geen ras hondje, verre van dat, het was zoo'n soort kruising tusschen een hazewind en een schippershondje. Hondjes, die veel thuis vertoeven, moeten op zekere tijden wat lichaamsbeweging buitenshuis hebben en een liefhebbende echtgenoot gaat dan met het beest, zoo tegen een uur of tien een straatje om, opdat het beestje zal doen waarvoor het mee naar buiten genomen wordt. Meneer ging dus met het diertje naar buiten, gewapend met een karwats om stoute honden te verwijderen, en een riem waar men een olifant mee zou kun nen verankeren. In den beginne ging alles zooals het hoorde, gesmeerd, maar plotse ling gebeurde er iets ongewoons n.l. de halsband van Puckie gleed over zijn hoofd en Puckie benutte dit onverwachte buiten kansje door de wijde wereld in te stormen, tot groote verbazing van zijn baas. In het bazenhoofd doemden al gedachten op van huiselijke oneenigheden als hij zonder Puckie thuis kwam. Het was dus een har- tekreet toen hij „Puckie, Puckie", begon te brullen. Maar Puckie zal met zijn hondenhersens wel iets gedacht hebben wat niet Vleiend voor zijn baas was en Puckie liep door en de baas al toeterend er achteraan, dan weer smeekend en dan weer vloekend. Eenige straten duurde deze jacht en eindelijk had hij Puckie in het nauw gedreven, maar te vens was toen voor hem de narigheid be gonnen. Het eerste wat hij deed, was Puc kie eenige meppen met de karwats te ge ven en Puckie begon erbarmelijk te ker men. Een andere hondenuitlater vond deze behandeling niet erg netjes en zonder eigenlijk de oorzaak te weten begon hij aan merkingen te maken. Als men een aantal straten echter een op hol geslagen hondje heeft nagerend, dan is men bepaald niet in stemming om van vreemden reprimandes betreffende zijn doen of laten aan te hooren. De baas van Puckie zei dan ook keurig netjes en beleefd, dat de bemoeial het tij dige met het eeuwige kon verwisselen of in Hollandsche termen uitgedrukt „stikken". De bemoeial zeide, dat als er iemand ge brek aan adem kon krijgen die de dieren beul maar moest zijn en het conflict was geboren. „As je met weg gaat, dan sla ik je weg", zei Puckies baas. „En jij dan zeker dat stomme dier afbeu len? Mot je mijn probeeren". En Puckies baas probeerde het met re sultaat. Het antwooro kon niet uitblijven en de beide hondenuitlaters gingen wederzijd- sche slagen uitwisselen. Puckie, verlost van het vervolg van het pak slaag, knoopte inmiddels connecties aan met zijn collegahondje. Toen de beide avondwandelaars elkaar de noodige meppen hadden toegediend kwam het slot met een bonnetje voor Puc kies baas vanwege het feit, dat hij begon nen was met mishandelen en de ander zich alleen maar verweerd had. Het slot heeft zich afgespeeld in de rechtzaal, alwaar beide hondenuitlaatlief- hebbers elkaar thans zonder hondje weer zagen. En of Puckies baas nu al hoog of laag sprong, hij zal 20 boete moeten betalen voor zijn agressief optreden. Misschien is het een les voor hem geweest, want men mag wel een ondeugend hondje, binnen ze kere grenzen, een kastijding toedienen, maar niet dengene, die zich er mee be moeit, al vraag je je zelf wel eens af waar sommige menschen zich al niet mee be moeien. HAAGSCHE RECHTBANK I GETRACHT EEN AMBTENAAR OM TE KOOPEN? Tienduizend gulden geboden voor een brief. De koopman J. N., afkomstig uit A1- phen a. d. Rijn, heeft terecht gestaan, omdat hij getracht heeft een ambtenaar van de Nederlandsche Meelcentrale om te koo- pen, door 10.000 te bieden voor een brief, waarop als hoofd stond: „Ned. Meelcentra le", terwijl er tevens een handteekening en een stempel op gezet moesten worden. Verdachte handelde in opdracht van een ander, die blijkbaar op die manier een partij koffie wilde verhandelen. De ambtenaar was niet op dit aanbod'in gegaan en verdachte was vertrokken met de woorden: „Als ik in jou schoenen stond, zou ik het ook niet doen". De verdediger stond op het standpunt, dat door dit gezegde van verdachte van een strafbaar feit geen sprake was en dus vrijspraak moest volgen. De Officier van Justitie was evenwel een andere meening toegedaan en had tegen verdachte drie maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank uitspraak doende achtte het ten laste gelegde eveneens bewezen en veroordeelde verdachte tot drie maanden gevangenisstraf. Radio-programma VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voor bereid door de Christelijke Radio Stichting) 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.40 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huis vrouw 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Amebile sextet 11.20 Voordracht 11.40 Amabile-sextet 12.00 Romancers 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Cort Hohen- bergen en zijn orkest 1.30 Orgelconcert 2.00 Gooisch strijkorkest, solist en gra mofoonmuziek 4.00 Cursus: Een dominee over de kerk (Voorbereid door het vrij zinnig protest, kerkcomité) 4.20 Ram blers 4.50 Gramofoonmuziek 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische en beursbe richten 5.30 Voor de jeugd 5.45 Kla rinet met piano begeleiding 6.15 Sport- wetenswaardigheden 6.30 Gramofoon muziek 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Residentieorkest 8.45 Causerie 9.00 Residentieorkest 9.15 Causerie: Wat is nationaal socialisme? 9.30 EngeLsche berichten 9.45 B. N, O.: Nieuwsberichten 10.0010.15 B. N. O.: Engelsche uitzending: Economie news from Holland. HILVERSUM II, 301,M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Orgelcon cert 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Frans Wouters en zijn orkest en gramofoonmuziek 2.00 Gra mofoonmuziek 2.20 Revida-Sextet 3.00 Voor de vrouw 3.45 Ernst van 't Hoff en zijn 15 solisten 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 B. N. O.: Nieuws- economische en beurs berichten 5.30 Omroeporkest 6.00 Wat de Bijbel zelf zegt, voordracht. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 6.15 Klaas van Beeek en zijn orkest 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 B. N. O.: Eco nomische vragen van den dag. 7.10 B. N. O.: Nieuwsberichten 7.20 Voor de kleuters 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Toeristische raadgevingen 8.00 Omroep orkest en soliste 9.00 Ensemble Bandi Balogh 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.00 Avond wijding (Voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité) 10.0510.15 Gramofoonmu ziek. GEM- RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e Programma: 6.45—24.00 Duitsch Pro gramma. 4e Programma: 6.45—21.00 Duitsch Pro gramma 21.0022.00 Gramofoonmuziek G.R.D. 22.0024.00 Duitsch Programma Zaterdag 16 Augustus 1941. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 10.00 Ernstige muziek (e. o.) 12.00 Viool met pianobegeleiding 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest 1.25 Gramofoonmuziek 2.00 Voor het gezin 2.20 Gevarieerd program ma 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Gramofoonmuziek 5.15 B.N.O.: Nieuws- economische en beursberichten 5.30 Or gelspel 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Voor de binnenschippers 6.30 Klaas van Eeeck en zijn orkest 7.30 Gevarieerd Zaterdagavondprogramma 8.45 Voor den boer 9.00 Amusementsorkest en soliste 9.30 Engelsche berichten 9.45 B. N. O Nieuwsberichten 10.0010.15 B. N. O.: Engelsche uitzending: Dutch news reel. HILVERSUM II, 301,' M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding (Voorbereid door het Vrijz. Kerk comité) 10.20 Lichte muziek (e. o.) 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Gramo foonmuziek 12.15 Ensemble Amende 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek 1.40 Voor de rijpere jeugd 2.00 Omroeporkest en so list 2.30 Gramofoonmuziek 2.45 Voor de plattelandsjeugd 3.00 Omroeporkest 4.00 Romancers 4 30 Curt Hohenber-t gen en zijn orkest 5.00 Cursus: Over" godsdienst bij kinderen UI (Voorbereid door het vrijz. protest, kerkcomité) 5.15 B N. O.: Nieuws-, economische en beurs berichten 5.30 Pianovoordracht en gra mofoonmuziek 6.15 Collegium Musica divina 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 B. N. O.: Groningsch praatje 7.10 B. N. O. Nieuwsberichten 7.20 Gramofoonmuziek 7.45 Reportage 8.00 Concertgebouw orkest en gramofoonmuziek 9.00 Gramo foonmuziek 9.15 Nieuws van de platen- markt 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.00 Dagsluiting. (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 10.05—10.15 Brandende kwesties, causerie. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.45—22.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.45—22.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrales 23.00-24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. De liturgie der Kerk VRIJDAG 15 Aug. Feestdag van Maria's ten Hemelopneming. Te vieren als Zondag. Mis: Gaudeamus. Credo. Prefatie van Ma ria (invullen: En U om de tenhemelopne ming). Kleur: Wit. „Door u, allerheiligste triomfeerende Maagd, zijn ons de poorten van het Para dijs geopend. Bid voor ons, opdat wij mo gen wandelen in de geur van uw deugden". ZATERDAG 16 Aug. Feestdag v. d. H. Joachim, vader van de Allerheiligste Maagd. Mis: Dispersit. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie als gisteren. Kleur: Wit. „Verheug u, heilige Joachim, want uit uw dqchter is ons (God) de Zoon geboren". 275. Eindelijk is de schuilplaats bereikt. De fietswagen wordt te voorschijn gehaald en de terugtocht naar het raket vangt aan. Jammer genoeg kunnen niet alle maan- menschjes een plaats krijgen. 276. De professor en Pam hebben hun looden schoenen aangetrokken, want de tocht kan slechts langzaam geschie den. Terwijl een deel der maanmenschen loopt, rust het andere deel uit. Ze vorderen slechts langzaam. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 21) Steffa dwong zich tot een vroolijken toon. „Ik heb namelijk voor vanavond afge sproken met de heele bende. Frans Thun heeft een schilderij verkocht. Nu moet er gefeest worden. Hij heeft ons allemaal uit- genoodigd. Hoor, daar fluiten ze al op straat. Daar heb je het al. Het stel, bestaande uit Frans Thun, den jongen musicus Erich Heldmann, Claire Frieders, twee studenten in de medicijnen, een jonge tooneelspeelster en een zanger, kwam naar boven gestormd. De stille ka mer was vol lawaai en gelach en geplaag. Er hing ineens een atmosfeer van zorge loosheid. van frischheid, van geestelijke beweeglijkheid, waarin alle zorgen van Lis- ka verdwenen. Roerend was de vreugde van het stel, toen het Liska zag. Erich Hellmann zette direct een begroetingskoor in elkaar, ter eere van Liska. Frans Thuii nam haar zon der meer in zijn armen en danste met haar onder een Indianengehuil de kamer rond, om haar eindelijk, moe en buiten adem, op den divan te zetten. Is me dat een pleizier, Liska! Zeg lui, wat is meer waard: de duiten, die ik van dien vervelenden vent voor mijn schilderij gekregen heb, of dat Liska weer in ons midden is. Alle twee, opschepper, verklaarde Christian Olffers, een der beide studenten in de medicijnen. Zonder geld kunnen wij Liska niet fuiven. En zonder Liska was de fuif niks. Alle twee moesten we hebben. Een uur geleden had Liska zeker niet gedacht, dat ook zij in de stemming van de „bende" zou kunnen komen. En toch, het lukte. Ze was immers nu temidden van' jonge menschen als zij, die voelden als zij. Hier werd niet over geld gepraat. Hier gold alleen jeugd en werken en ondanks alles den kop boven water houden. Zij wist, hoe ze allemaal leefden, van de hand in den tand. Dikwijls genoeg waren een paar droge broodjes alles wat zij op een heelen dag te eten kregen. Maar hun geest bleef opge wekt, hun kracht ongebroken. Ze hielden taai vol en gaven den strijd niet op. De „bende" ging lachend de deur uit, in een breede rij. De meisjes met hun kleine fleurige mutsjes scheef en uitdagend op hun blonde haren, de jongens in hun sport hemden en met de alpino in de hand. Het was lente. De straten baadden in licht. Jonge paartjes liepen gearmd. De lucht zat vol teederheid. De bonte reclame-ver lichtingen wierpen sidderende lichtkegels in de zoete lucht. De sterren stonden in een lichten nevel aan den hemel. De stad leef de in een koortsachtig rhythme. Overal zag men lichte toiletten en costuums, hoorde men vroolijk lachen, nam men echte of voorgewende zorgeloosheid waar. Maar ze waren voor vandaag allemaal in een stem ming om den schijn voor werkelijkheid aan te nemen. De jongelui zaten in een klein wijnhuis met een overdekte buitengalerij. Het licht was er gedempt. In de glazen fonkelde de aardbeienbowl. Ze aten wat goedkoope be legde broodjes. Maar elke hap was hun een genot. Iedere teug een feest. Ze spraken van him plannen met warmte in de opgewondenheid van hun hart. Met een hoop, die zich nooit wegdruken liet. En wanneer reis je naar Munchen, Lis ka? Ik zou daar graag mijn eigen reisplan naar regelen, zei Frans Thun. Ach, Frans, met Munchen ziet het er niet goed uit. Er kwam weer een bekleming over Lis ka. Ze sprak met Frans zachtjes verder. Gelukkig, dat de anderen heftig met elkaar aan het bekvechten waren over een nieuwe wereldbeschouwing van Christian Olffens. Een meneer, die elke week een nieuwe had, zooals een dandy een nieuw costuum. Frans Thun schoof zyn stoel wat achter uit. Nu zat hij met Liska een beetje ter zijde. Wat is dat nou? Ik dacht, dat het vast en zeker was afgesproken, dat je naar Mun chen zou gaan. Wat is er dan aan de hand? Moeder zegt nu opeens, dat het niet gaat van wege het geld. Ik weet niet, wat er eigenlijk bij ons gebeurt. Frans. Beloof mij, dat je niemand wat vertellen zal van wat ik je ga zeggen. Frans keek Liska alleen maar aan. Moet ik dat nog beloven? vroegen zijn oogen. Je weet toch, hoe wij tegenover el kaar staan. Er lag bijna een verwijt in zijn blik. Snel streelde Liska hem de hand. Neem mij niet kwalijk, Frans. Ik weet, wanneer men jou wat toevertrouwt, kan men gerust zijn. Ze beweerde, dat zij er niet alleen over kon beslissen. Verbeeld je; ze heeft de behartiging van haar finan- cieele aangelegenheden aan den ouden Jus- tizrat Mertens afgenomen en overgedra gen aan een zekeren mijnheer Studny. Wie dat nu weer? Frans was den naam, dien Liska hem r.eeds eenmaal ge noemd had, weer vergeten. Een verschrikkelijke vpnt: ik kan hem niet uitstaan. Een bridgevriend van mama. Zoo een, die altijd lacht, Liska bootste het zelfingenomen lachje van Studny na. Zoo een, die er van overtugd is, dat alle vrou wen gek op hem moeten zijn. Brrr! Juist daarom haat ik hem. Mama heeft zelfs Ze hield opeens in. Neen, dat wilde zij haar vriend toch niet vertellen, dat die mijnheer Studny onderhuurder bij haar gé worden was. Frans kreeg plotseling een vermbeden. Zeg Liska, is die Studny een groote kerel? Met een donker gezicht en een mo nocle? draagt hij een lichte ulster en een lichten grijzen hoed? Ja? Nou, dan ken ik hem! Waarom zeg je dat zoo eigenaardig? O, niets. Zyn mond kreeg iets hards, iets vastbe slotens. Maar, toen Liska hem rustig vroeg wat hij van Studny al zoo wist, ging hij daar niet op in. Dat was een kwestie, waar je niet zoo gemakkelijk over praten kon, meende hij. Waarom zou hij Liska onnoo- dig ongerust maken? Het arme ding had het al moeilijk genoeg. Laat ons nu vanavond niet meer aan onaangename dingen denken, vroeg hij, het is vandaag immers een feestdag voor ons. Ja, omdat je een schilderij verkocht hebt. Wees niet boos, Frans, dat ik je met mijn zorgen lastig heb gevallen. Daar heb jij mij alleen maar een ge noegen mee gedaan, Liska. Maar 's is niet alleen een feestdag om dat schilderij, maar vooral ook, omdat jij weer in ons midden bent. Het was al laat, toen ze tot slot een kopje koffie gingen drinken in een eenigszins zonderling café in een voorstad. Ze hebben daar een fantastischen vio list, zei Frans Thun. Ik wed, dat hij binnen drie weken in een eerste klas inrichting in het Westen speelt en een onuitstaanbare, pedante kerel zal zijn geworden. Het café in 't Noorden was een klein, doorgerookt lokaal. De electrische lam pen schenen hel door den rooknevel. De rokken der kellners glommen vet. Hier en daar zaten studenten met hun vriendinne tjes. Heelemaal achterin was een primitie ve bar. Daar zaten de stamgasten. Hun gezichten waren weinig vertrou wenwekkend. Men kon 't hen aanzien, dat zij aan den rand der stad leefden. Waar van, het was maar beter dat niet te vra gen. De ober liep gedienstig vooruit en maakte een tafeltje leeg, dat vor een rood- fluweelen bank stond. Komiek, zei Liska op gedempten toon tegen Steffa. dat die sofa's altijd met dat zelfde afschuwelijke rood fluweel bekleed zijn. Dat schijnt bij dit soort café's te hoo ren. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7