Dansoelenmiddag ei avond EVERT CÖSTELEIN Finland als bolwerk tegen Moskou OFFICIEELE PUBLICATIE OFFICIEELE PUBLICATIE M. BRINKS INKOOP TÏjlN OUD GOUD FEESTVIEREN Visite-, Verlqyings-, Huwelijks- en Gebaorlekaartén. REISKOFFERS DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941 t)E LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 EEUWENOUDE STRIJD OPNIEUW HEVIG ONTBRAND. Men schrijft ons van Finsche zijde: De toeschouwer van 1941 heeft aan den dagelijkschen stapel van groote gebeurte nissen op het wereldtooneel al zooveel te verwerken, dat hem de tijd ontbreekt acht te slaan op het decor en de coulissen. Dag aan dag fluiten hem de schokkende nieuws berichten als kogels om de ooren en, voor hij gelegenheid heeft gevonden om ergens tot den achtergrond van de feiten door te dringen, bespringen hem alweer nieuwe gebeurtenissen. Zoo wendt hij den blik rus teloos van Moermanks naar Tokio, van Saigon naar Tobroek, van Berlijn naar Londen, gulzig de beelden van den dag in zich opnemend, doch niet in staat ergens halt te houden en zich in een bepaalde scène yan het ontzaglijke drama te verdie pen. Maar ofschoon die haast en de daaruit voortvloeiende oppervlakkigheid van oor deel niemand tot verwijt gemaakt mogen worden, een oogenblik van stilstaan en scherper toezien blijft nietemin onontbeer lijk voor ieder, die op een zuiver oordeel, op inzicht meer dan op indruk prijs stelt. Voor hem kan bijvoorbeeld Finland's nieuwe oorlog met de Sovjet-Unie niet al leen maar aanleiding zijn tot het maken van een korte notitie in het boordevolle dagboek van 1941. Neen, in de vijandelijk heden tusschen Russen en Finnen ziet hij een strijd herleven, begonnen schier in de dagen van een historisch-vaag verleden, waarin beide volken elkander voor het eerst ontmoetten. Finland in oorlog met zijn machtigen na buur. Wie denkt in deze dagen niet terug aan die nu alweer ver af schijnende, maar nog zoo dichtbij liggende wintermaanden van 1939/1940? Wie herinnert zich niet de bijna ondragelijke spanning, die in Novem ber van dat jaar de laatste onderhandelin gen voor het uitbreken der vijandelijkhe den geleidde, en de verbluffende hardnek kigheid, waarmee de Finnen bijna vier maanden lang hun overweldigers weerston den? En wie weet niet meer, hoe doep zijn teleurstelling en hoe sterk zijn meegevoel met de Finnen was, toen een militair niet verslagen Finland niettemin het harde dic taat van Stalin en Molotof te verduwen kreeg? Er waren, toen al, beoordeelaars, die in dien vrede geen einde van een boek, hoogstens het slot van een hoofdstuk kon den zien; die vreezend vermoedden, dat de vraatzucht van den Russischen beer niet gestild zou blijken te zijn met de brokken van Hangö en de Karelische landengte. Bladerend in het lijvige boek der geschie denis, ontmoetten zij telkens opnieuw een Russischen „Drang nach Westen" en zij gingen begrijpen, dat alle Finsch-Russi- sche conflicten herleid moeten worden tot dien drang, niet, zeker niet hoofdzakelijk, tot kwesties van „regime". Naar het Wes ten, naar de Finsche en de Bothnische Golf, wiilde Tsaar Peter even hartstochte lijk als later Tsaar Alexander of Tsaar Ni- colaas het wilden, en Stalln en Molotof evenaren in dit opzicht hun voorgangers. In alle eeuwen van hun gevaarlijk bestaan ervoeren de Finnen den Russischen druk. De heerschers in het groote Slavische rijk mochten wisselen, St. Petersburg mocht in Leningrad omgedoopt en het 6tarisme door het bolsjewisme vervangen worden, voor de grondslagen van de Russische bui- tenlandsche politiek gold en geldt het „plus 5a change, plus ga reste la même chose". De drang naar het Westen overleefde alle persoons- en alle systeem-wisselingen; de Finnen bleven altijd een uit het Oosten bedreigd volk, vormden altijd de eerste linie tegen een naar het Westen strevend Russisch imperialisme met het Panslavisme als ideologischen achtergrond. Ziedaar den politieken „zin van hun be staan, een zin, waarvan het besef onder hen te allen tijde levendig is gebleven, en die hen heeft gesterkt in een verzet, dat in der eeuwen loop alle denkbare vormen heeft aangenomen zonder nochtans een dag te veranderen van karakter: het was, het is, het blijft verdediging tegen een teugeloo- zen drang naar het Westen van allen, die ooit in Rusland den scepter zwaaiden. Al leen een knagend geweten kan Molotof, den imperialistischen bolsjewist, er toe ver leid hebben de Finnen, met bijna komische verdraaiing van de waarheid, te beschul digen van een „Drang nach Oosten", van een oogje op Leningrad of, wie weet, op Wladiwostok. Wie nog twijfelen mocht, het zij aan de klaarheid van Finlands begrip, voor zijn eeuwig bedreigde situatie, hetzij aan Ruslands werkelijke bedoelingen, ge- neze zich aan de Finsche literatuur, de oor logsliteratuur vooral, en voorts aan de be palingen van het brutale vredesverdrag, dat in den ongeluksnacht van 12 op 13 Maart tusschen Helsinki en Moskou werd gesloten. De literatuur concentreerde zich niet op een heftig anti-bolsjewisme, maar veeleer op een alarm tegen de Russische nimmer aflatende, machtspolitiek in weste lijke richting. De vredesbepalingen in 1940. En de bepalingen van het vredesverdrag zeiden geen woord over de vernietiging van het „misdadig uitbuitingsstelsel", waaraan volgens Molotof wel te ver staan het arme Finsche volk was over geleverd (een vernietiging, die, nota bene, de inzet heette va nden strijd aan Russi sche zijde), maar vergrepen zich alleen maar aan strategisch-vitale deelen van het Finsche grondgebied: aan Hangö, aan Sredni en Rabatsji in het Noorden, aan Kuolajarvi, aan Sortavala, aan Viipuri, de oude koopstad, aan het eiland Suursaari in de Finsche Golf, en aan de Karelische Landengte, historisch zoo Finsch als de Be tuwe Nederlandsch. In dit opzicht ver- geefsch was dezen keer de Finsche verde diging tegen den „erfvijand" geweest. Een ontzaglijk belangTijk stuk Finland de Landengste met haar agrarischen rijkdom, met haar moderne houtverwerkings- en pa pierindustrie en met haar grootsche wa- terkrachtwerken werd met Oost-Kare- lië, dat al lang in Ruslands vangram gekne pen zat, tot de Karelisch-Finsch Sovjet republiek vereenigd. Het bittere lot, dat bij den vrede van Dorpat de Oost-Kare- lische districten Repola en Porajarvi trof, toen zij door de Finnen aan Rusland wer den overgedragen, viel verleden jaar Maart zoo belangrijken centra als Viipuri en Sor tavala ten deel. .,En nog kon Molotof van den honger niet slapen." Een goed jaar van gespannen wachten en waken verliep. De houten verduiste ringsluiken in de Finsche winkelstraten bleven bewaard, de schuilkelders werden intact gelaten. In Europa was de oorlogs vlam laaiend uitgeslagen en wie durfde ver zekeren, dat het vuur van den strijd niet ook Finland opnieuw zou bespringen? Achtereenvolgens verdwenen als gevolg van de sedert September 1939 ingetreden nieuwe politieke verhoudingen in Noord- Europa, Polen, Estland, Letland en Li- tauen van de kaart. Zou de Russische drang naar het Westen zich ook jegens Finland voor den zooveelsten keer gaan openbaren? Den 22sten Juni ging de lont in het kruit. Duitschlands legers stormden de Sovjet-Unie binnen. Nog hoopten de Fin nen dat de verschrikkingen van een nieu wen oorlog aan hen voorbij zouden gaan. Al wisten zij, dat Moskou al in November 1940 van Duitschland dat „vrije hand" had verlangd om Finland te liquideeren en de verminkingen van Maart met een algeheele inlijving van het land bij de Sovjet-Unie te bezegelen. De hoop was ijdel. Konden de Finnen enkele aanvankelijke uitdagin gen van de Russen nog onbeantwoord la ten, op 25 Juni, drie maanden na het uit breken van de Sovjet- Duitsche vijandelijk heden, bombardeerde de bolsjewistische luchtmacht opnieuw Finsche steden en dor pen. De teerling was geworpen. Finland aanvaardde wederom de bittere consequen tie van zijn ligging naast een begeerigen buurman, wiens drang naar het Westen ten grondslag lag aan alle opeenvolgende Finsch-Russische conflicten. Weer woedt de oorlog om Hangö, om het wijde Ladoga- meer, op de Karelische Landengste, van waar verleden jaar honderdduizenden Fin nen de wijk namen om aan den greep van Moskou te ontkomen. Weer rust in Oost- Karelië de hoop op eenwording met het Finsche volk, waarmee de Kareliërs vrij wel alles, en op bevryding uit de over- heersching door de Russen, met wie zij en de Finnen vrijwel niets nóch taal, nóch godsdienst, nóch ras, nóch cultuur, nóch regime gemeen hebben. En ook nu gaat het om niets anders dan waarom het altijd ging: om een onafhan kelijk volksbestaan, om het vrij behoud van streken, die de Fin eeuwen lang als de zijne bezeten, bestuurd, bewerkt en lief gehad heeft. En het is, alsof de „Kaleva- la", dat wonderbaarlijk monument van FinschKarelische epiek, waarin licht en duisternis op leven en dood elkaar bekam pen, door de wijde jacht der hedendaagsche gebeurtenissen een nieuwe, een heftige ac tualiteit verkrijgt. Winterhulp Nederland Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877 Tentoonstelling „De productieslag in Europa" te 's-Gravenhage geeft in beelden weer, wat dr. F. E. Posthuma en Staatssekretar Backe in woorden zullen uitdrukken VRAAGGESPREK IR. A. W. AUSEMS. Productieslag! Dertien letters aaneenge regen tot een woord, dat meer dan boek- deelen spreekt. Productieslag immers wil zeggen: alles in het werk stellen om het eigen volk ook in dezen buitengewonen tijd het noodige voedsel te verschaffen, terwijl als diepere zin de leuze: „eigen volk voeden uit eigen bodem" erin tot uitdrukking wordt ge bracht.' Toen in het begin van dit jaar het Ne derlandsch Agrarisch Front deze leuze in luidde, vond zij weerklank in het besluit van den Rijkscommissaris, die de commis- sie-dr. Posthuma belastte met de practi- sche uitvoering van de plannen om het eigen volk nu en in de toekomst zooveel mogelijk met producten van de eigen bo dem te voeden. De commissie-dr. Posthuma. die onder de moeilijkst denkbare omstandigheden haar taak aanving, heeft besloten tot het orga- niseeren van een tentoonstelling onder den titel „Productieslag in Europa", welke Dinsdagmorgen 19 Augustus geopend wordt in het gebouw „Pulchri Studio" te Den Haag. De dag te voren zullen ongeveer duizend leidende figuren op landbouwgebied in groote vergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, eveneens te Den Haag, bijeenkomen om te hooren wat dr. Posthuma en Staatssekretar Backe over de „Productieslagen" in de verschil lende Europeesche landen en inzonderheid met betrekking tot ons land te zeggen heb ben. Een redacteur van den persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front heeft zich tot een der medewerkers van de com missie-dr. Posthuma, ir. A. W. Ausems, die voor een belangrijk deel met de organisatie van de expositie belast is, gewend, met het verzoek eenige bijzonderheden te willen meedeelen. „De tentoonstelling", zoo zei ir. Ausems, „brengt de woorden van de beide sprekers, dr. Posthuma en staatssekretar Backe, op geëigende, doch bovenal pakkende manier in beeld. MEENING VAN STAATS- SCRETaR BACKE. „Zoo zal, om maar eens een greep te doen, staatssekretar Backe de noodzakelijk heid van productievermeerdering uiteen zetten. Dit laatste geldt zoowel voor het heden als voor de toekomst. Want ook als de toestand weer normaal is, zullen de ge wijzigde staatkundige verhoudingen tot productievermeerdering noodzaken. Ver der zal deze Duitsche spreker vertellen over de wijze, waarop Duitschland het voorbeeld gaf om tot productievermeerde- ring te komen. „De blokkade tegen het Derde Rijk be gon reeds in 1914 en werd zonder onderbre king tot 1933 voortgezet. Ook hierna ging de blokkade door, doch bleef door de suc cesvolle Duitsche productie vermeerdering waarvoor 7 slagwoorden werden uitge geven en opgevolgd zonder resultaat. Bovendien schiep het nieuwe regiem bij onze Oosterburen de basis, waarop de boer rustig werken kan; erfhoeverecht en marktordening werden doorgevoerd. DR. F. E. POSTHUMA. „Sinds vorig jaar is de blokkade tot ge heel Europa uitgebracht", zoo vertelde ir. Ausems verder, „en hierdoor werd het noodzakelijk, dat, wat Duitschland als eer ste begonnen is, ieder land in ons wereld deel moet navolgen, willen de volken van Europa niet verhongeren". „In aansluiting op het betoog van staatssekretar Backe, die, zooals u merkt, de zaken in grooter verband beziet, zal dr. F. E. Posthuma een uiteenzetting geven over hetgeen er in Ne derland reeds is gedaan, waarna richtlij nen zullen worden uitgestippeld van wat er nog dient te geschieden. Hierbij is er vanuit gegaan, dat slechts een volk, dat zichzelf kan voeden, een zelfstandig volk kan zijn. „De zaak is", zoo vervolgde ir. Ausems, „dat, daar onze land- en tuinbouwproduc- tie, wat de hoeveelheid betreft, aan de spits van de wereld staat, productieverhooging voor Nederland pas een tweede taak van de commissie-dr. Posthuma is. Dit wil na tuurlijk geenszins zeggen, dat we in zelf genoegzaamheid op ons peil van prestatie mogen blijven staan. Overal, waar de pro ductie op te voeren is, zal dit dienen te ge schieden. Ondanks dit alles echter, kwamen volk en boer in de verdrukking, omdat onze productie gericht was op de wereldmarkt. Onze afzet was hierdoor sterk aan schom melingen onderhevig en bovendien uiterst kwetsbaar. De voedselvoorziening van het eigen volk kwam in de achter ons liggende jaren slechts voor een veel te klein deel uit eigen bodem. Dit was 'n zeer onvoorzichtige landbouwpolitiek, daar het oorlogsgeweld na de vrede van Versailles ieder oogenblik kon losbarsten. Nu dit dan gebeurd is, is onze voedselpositie direct sterk op den voorgrond getreden. Daarom is de eerste opgave voor de productieslag in Neder land de land- en tuinbouw zijn basis te ge ven in eigen land met als eerste doel: het voeden van ons eigen volk. In zijn rede zal dr. Posthuma uitvoerig uiteenzetten, wat hiertoe dient te geschieden". „En", zoo vroegen wij onzen zegsman, „hoe brengt de tentoonstelling dit nu in beeld?" „In Pulchri Studio", gaf ir. Ausems ten antwoord, „zullen groote wandborden met duidelijk sprekende beelden het hierboven geschetste inlustreeren. Voor wat het Ne derlandsche deel betreft, is de tentoonstel ling aangekleed met een keur van produc ten der Nederlandsche tuinbouw en kwee- kerij. „In het middelpunt staat het gezin van Jan Jansen te Ieverstad. „Jan Jansen heeft een vrouw, een oude moeder en twee kinderen. Deze personen staan bij elkaar twee hectaren Nederland sche grond ter beschikking, waarop zij zijn geboren en getogen, waarop zij leven en werken en waaruit nu en In de toekomst minstens hun noodzakelijke levensbehoef ten moeten komen. „Eigenlijk staat hun nog geen twee hec taren ter beschikking daar de bevolkings dichtheid in ons land 250 inwoners per vierkante k.m. bedraagt. Dit is nog geen 40 are per hoofd. Dus ook nog geen 2 hec taren per vijf inwoners (het gezin Jansen). Om echter afgeronde getallen te houden hebben we de grond van Jan Jansen en zijn gezin op 2 hectaren gesteld. „In een tweetal maquettes wordt de ver deeling van den Nederlandschen bodem, zooals die was vóór 10 Mei 1940, plastisch uitgebeeld. De tweede maquette geeft aan, hoe de verdeeling er in de toekomst uit zal zien. „Midden tusschen de maquettes staat de gedekte tafel van de familie Jansen met een maaltijd, geheel samengesteld uit pro ducten van eigen bodem en volgens het huidige bonnenrantsoen". Tot slot heeft ir. Ausems nog verteld, wie er alzoo aan deze mooie expositie mee werkten. Het fruit, de groenten en de bloe men worden beschikbaar gesteld door de Nederlandsche Groenten-, Fruit- en Sier teelt-Centrale, de Bond van Veilingen, de Aalsmeersche kweekers, de Veiling Berkel, de Bloemenveiling Westland en de Veiling Rijnsburg. De heeren Zeilmakers en Vel- ders verzorgen voor dit onderdeel de uit voering. Zeer op prijs werd gesteld de groote me dewerking, ook voor 't Nederlandsche ge deelte van de Vorbereitungsstelle Kundge- bungen van den Reichsbauernführer. Aan ieder, die belang heeft bij de voed selvoorziening van ons volk en dat is vanzelfsprekend niet alleen de producent, hetzij boer of tuinder doch eigenlijk iedere Nederlander, wordt aangeraden deze tentoonstelling „Productieslag in Europa", welke van 1923 Augustus ge houden wordt in het gebouw „Pulchri Stu dio", Lange Voorhout 15, 's-Gravenhage, te bezichtigen. „Volkskrant' VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht No. 20. In bericht no. 19 betreffende de hoogst toelaatbare prijzen van groenten en fruit, dat Dinsdag 12 Augustus jl.l is verschenen, zyn in een aantpl dagbladen eenige on juistheden geslopen. Hieronder volgt daarvan de verbetering. Komkommers: boven 850 gram t 0.22 per stuk boven 700/850 gram 0.19 boven 600/700 gram 0.15 boven 500/600 gram 0.11 Kropsla: 0.08 Hiermede vervallen de overeenkomstige opgaven in bericht No. 19. EEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 872 VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht No. 21. WILD. Bij verkoop door den kleinhandel mogen hoogste aan het publiek in rekening worden zorging en het panklaar maken inbegrepen). Bij verkoop door jagers, groothandelaars hoogste de prijzen, genoemd in de tweede zijn de kosten van verzending, verpakking Wilde eenden Fazanthaan Fazanthen Korhaan Korhen Jonge patrijzen Oude patrijzen Houtduiven Talingen Wilde ganzen Houtsnippen Watersnippen Goudpluvieren Wilde konijnen Hazen volle (meer dan 3 kg.) Hazen 3/4 (2 kg. tot 3 kg.) Hazen y2 (lichter dan 2 kg. Edelwild geheel rug achterb. andere deelen Damwild geheel rug achterb. andere deelen Reeën geheel rug achterb. andere deelen Wilde zwijnen geh. rug andere deelen Mouflon geheel rug achterb. andere deelen Tamme konijnen f 2.10 per stuk 2.70 1.50 1.00 0.75 0.90 3.00 1.70 0.80 tot 1 Oct. per stuk van 1 October af kg. stuk n de eerste kolom genoemde prijzen ten gebracht. (In deze prijzen is de thuisbe- en opkoopers aan het publiek mogen ten kolom worden berekend. (In deze prijzen en panklaar maken niet inbegrepen. 1.25 1-35 2.10 2.00 2.10 2.00 1.00 0.50 0.40 0.50 1.00 1.15 0.50 0.50 1.10 1.85 2.70 1.70 1.55 1.85 2 70 1.70 1.55 2.85 4.10 2.55 2.85 4.10 2.55 1.90 2.70 2.65 1.75 in de huid zonder darm kg. 1.10 1.00 levend gewicht 2.00 geslacht gewicht HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Morgen Vrijdag 15 Augustus van 3—5.30 en 7-9.30 uur in onze school Langebru| 6 A. Wiü U uyr leskaart meenemen? Inschrijving voor oiie nieuwe lessen vanaf 30 Aug. 855 EXTRA AANBIEDING RIJWIELEN Damesrijwielen met Torpedonaaf fnz. f 1 Heerenrijwielen met Torpedonaaf jenz. 876 LANGEZAAL - HOOI Rog sterke banden en garantie SO, 149.50, f55.- 50, f47.50, f49.50, f55.-enz. tD 123 B HAARLSTRAAfnVTEL. 21074 737 t/o Donkersteeg TURFMARK^11 T*L 22336 tegen de hlogste waarde. Eerste J Leidsche Begrafenlsonde voor Room GEVESTI] G. H. PIETER DE LA TRAMSPORT .{TEL Tarief en uitvoering fn met Mutsei} vanaf 3 ctsx leuke Liedjes 50 en de nieuwste Voordrachten, Vlaggen- slingers 7 meter |0 cfe., Schilden, Confetti, Serpentines. Bruidzakjes enz Fa. G. VAN BRUSSEL HAARLEMMERSTRAAT 267 Firma G. VAN BRUSSEL HAARLENiMEntpTft. 267 Vlaggt leverlag Lag, prjjz.n Reiskoffers in alle maten vanaf 40 c.M. tot 80 c.M. lang#- lederen Acte- eiLSchooltaa- schen vanaf 14,75, Lede; kooptassChen de. Luxe, ooM^ndere ^iverse kleuren "damestasschen, KO^ert aschn perkte voorraad. poxkalfSPortemotbiaies, Portefeuiïtee; Abonpement-qjuis, PeÉsoons- bewijs-étuis, ZilveJfbon-étJiis$|£nz. Jtubber- zolen voor Dames en Heeren zlFdn 35 cent p. paar. KlinkbogtjeV'^ Spijkers, gereed schappen enz. Aanbevelend, N. A. VAN WIJK HAARLEMMERSTRAAT 161

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6