Succe&Mti in Zuid-Ckfocaine fZ)e ópanniny in het V,evte Ckóien DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941 CF LFTOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ODESSA WORDT HET DUINKERKEN1 VAN HET OOSTEN SOVJETS VLUCHTEN OVER DEN DNJEPR. In de Zuidelijke Oekraïne heeft de Duit- sche luchtmacht gisteren bijzonder hevige aanvallen gedaan op de punten, waar steeds meer vluchtende Sovjet-troepen aankomen, om den Dnjepr over te steken. In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde nog het volgende: Aan het Oostelijk front achtervolgen de verbonden strijdkrachten in de Zuidelijke Oekraïne den voortdurend, terug wij kenden vijand in onafgebroken marschen. De ach terhoede der Sovjets, die daarbij tot den strijd wordt gedwongen, lijdt dagelijks groote verliezen. Ook aan de rest van het front worden de Duitsche aanvallen met succes voortgezet, waarbij opnieuw vijan delijke groepen ingesloten en sommige ha- rer vernietigd werden. De Duitsche lucht macht bombardeert steeds weer belangrij ke spoorwegknooppunten achter het Sov jet-front op doeltreffende wijze. Vergeefs trachten de Sovjets de nieuwe Duitsche operaties tot staan te brengen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren, zoo meldt D.N.B. vervolgens, in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front 240 voertuigen en acht pantserwagens ver- nietgd. De vernieling der spoorwegen werd met succes voortgezet. Voorts hebben afdeelingen der Duitsche luchtmacht en afweergeschut gisteren 184 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. Neergescho ten werden n.l. 121 toestellen, op den grond vernield 63. Bij een aanval van negen bommenwer pers der Sovjets onder escorte van acht jagers, heeft de bestuurder van een Duit- schen jager, Oberfeldwebel Win tergerst, gisteren alleen zeven bolsjewistische bom menwerpers neergeschoten. In den Noordelijken sector van het front hebben Duitsche troepen op 12 Augustus tegenaanvallen van de bolsjewisten opders zeer zware verliezen voor de Sovjets af-' geslagen. Achttien pantserwagens werden vernietigd. In een tegenaanval veroverde de Duitsche infanterie Sovjet-batterijen en maakte veertien stukken geschut buit. Bij verdere gevechten in denzelfden sector werden tien Soviet-na^tcorwagens en 32 stukken geschut vernietigd. In totaal verloren de bolsjewisten op 12 Augustus in den Noordelijken sector van het front 28 pantserwagens en 46 stukken geschut. Aan het centrale Oostelijke front dron gen Duitsche troepen op 12 Augustus de omsingelde Sovjet-troepen verder tezamen. Uitvalspogingen werden onder bloedige verliezen voor de Sovjets afgeslagen, het aantal gevangenen neemt voortdurend toe. De bolsjewisten leden zware verliezen aan materiaal. BOLSJEWISTISCHE PANTSERTREIN VERNIETIGD. Twee bolsjewistische pantsertreinen, die op 12 Augustus in een sector van het Oos telijk front gebruikt werden, zijn door het Duitsche vuur vernietigd. Een andere pantsertrein der Sovjets werd aan het Fin- sche front door Duitsche duikbommenwer pers eveneens vernietigd. WORDT ODESSA HET DUINKERKEN DER SOVJETS? Naar in Berlijn wordt vastgesteld dreigt Odessa, nadat de Duitsche troepen in de omgeving van Odessa de Zwarte Zee be reikt hebben, een Sovjet-Russisch Duin kerken te worden. De Duitsche omsinge lingsstrategie streeft naar een insluiting van den vijand aan drie zijden. De vierde zijde, welke vrij gelaten wordt, bestaat steeds uit een ontoegankelijk gebied. In het Oosten zijn n.l. moerassen en oer wouden. Uit de frontberichten is te lezen, dat de druk op de ingesloten troepen reeds zoo sterk geworden is, dat de Sovjets po gingen in het werk gaan stellen om de in gesloten en uit de Oekraïne verdreven troepen in Odessa te verschepen en ze via de Zwarte Zee naar de Krim te brengen. Duitsche bommenwerpers hebben terstond ingegrepen en getracht de reddingspogin gen te verstoren. Zij brachten in dit ge bied reeds 22.100 b.r.t. tot zinken, terwijl zij twee torpedojagers en een vierduizend tonner zwaar beschadigden. De Sovjets zijn er reeds toe overgegaan lichter scheepsmateriaal in te zetten, waardoor zij de tactiek gaan volgen van de Engel- schen, toen eind Mei 1940 het Engelsche expeditie-corps uit Duinkerken den vlucht nam. Berlijn neemt echter aan, dat de vlucht der Sovjets niet precies volgens het Engelsche schema zal verloopen, want eenerzijds strijden de bolsjewisten hard nekkiger en laat de legerleiding de troe pen liever vernietigen, dan ze terug te trekken en vervolgens hebben de Sovjets niet zulk een aanleg „voor zegevierende terugtochten" als de Engelschen, die daar door in dezen oorlog beroemd geworden zijn. Bovendien bestaat nog de kans, dat de Sovjets Odessa zonder er uit te willen vluchten, laten verwoesten. Wanneer de Sovjets het risico over het water willen nemen, dan zal het Duitsche luchtwapen de ervaringen, welke in Duinkerken en Griekenland werden opgedaan, in praktijk brengen. DE OORLOG IN DE LUCHT. Tegenover de door Moskou en Londen verspreide fantastische berichten omtrent de aanvallen van Sovjet-vliegers op Berlijn verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde: De bolsjewistische vliegtuigen hebben Ber lijn slechts één keer bereikt. Bij die gele genheid hebben zij twintig bommen ge worpen met een totaal gewicht van een ton. Gedurende de drie daarop volgende nachten is het hun niet gelukt tot Berlijn door te dringen. Daarentegen zijn de Duit sche vliegers iederen nacht tot Moskou doorgedrongen. Gedurende de afgeloopen nachten hebben zij achtereenvolgens zestig, drie-en-vijftig, zeventig en veertig ton bri santbommen geworpen. De verhouding is dus als een tot 205 ton. Door deze aanval len op Moskou is een bijzonder belangrijk gebied der Sóvjet-bewapeningsindustrie, vooral van de Sovjet-vliegtuigindustrie, die bijna voor de helft te Moskou is gecon centreerd, getroffen. De in de overige in dustriegebieden, als Gorki, Tala en Char- kow en het Donetzgebied aanwezige vlieg tuigfabrieken, die geen aaneengesloten in dustrie vormen zooals in de omgeving van Moskou, kunnen de in dit laatste gebied thans uitgevallen productie niet vervangen. Wat de vluchtende bolsjewisten in den steek moesten laten. Overhaast wijkend voor de naderende Duitsche legers, hadden de Sovjet-troepen geen gelegenheid om het luchtafweergeschut mede te nemen (Orbis-Holland' Bovendien neemt hun productie-capaciteit door het in sterke mate onttrekken van arbeidskrachten, de steeds sterker merk baar wordende storingen in het transport en de andere gevolgen der door de Duit- schers toegebrachte slagen waarschijnlijk belangrijk af. Onder dié omstandigheden is het begrijpelijk, dat de Sovjet-legerleiding de voor miltaire operaties op groote schaal niet meer voldoende luchtstrijdkrachten gebruikt tot verberging van haar militaire onmacht en ze van de weinige nog aan wezige startplaatsen, van waaruit het Duit sche gebied nog bereikt kan worden, het Duitsche Rijk laat binnenvliegen. De bolsjewiki en Engelschen hebben de laatste 24 uur in totaal 244 vliegtuigen ver loren, naar het D.N.B. zoojuist verneemt, waarvan 184 Sovjet-toestellen, die door Duitsche gevechtsformaties en luchtdoelar tillerie werden vernietigd. Terwijl in het Oosten vier Duitsche tostellen niet op hun basis terugkeerden, deden zich in het Wes ten geen Duitsche verliezen voor. TOESPRAAK VAN DEN PAUS OVER „HELDENDOM VAN HET CRISTELIJK LEVEN". Tijdens een audiëntie, verleend aan drie duizend personen, onder wie Vele militai- •en en een groep oorlogsgewonden uit de hospitalen te Rome, heeft Paus Pius XII een rede gehouden over „Heldendom van het Christelijk leven". Daarin wees hij er op. dat thans op de slagvelden, in de lucht en ter zee tallooze heldendaden worden verricht, die uitdrukking zijn van een geestkracht, die voor doodsgevaar niet te rugdeinst. Ofschoon iedere oorlog tusschen de volken ieder warm hart bedroeft en met afschuw vervult, kan niet worden bestre den, dat zoo zware en bloedige stormen met hun ernstige plichten voor strijders en niet-strijders, uren en oogenblikken van beproeving met zich brengen, waarin de vaak niet vermoede en onverwachte groot heid wordt onthuld van vele heldhaftige geesten, die bereid zijn alles, ook hun leven, te geven voor de vervulling der plichten, hun door hun Christelijk geweten voorge schreven. DE INDRUK VAN PÉTAINS REDE DUIDELIJKER BREUK MET HET OUDE BESTUUR Met betrekking tot de Dinsdagavond door het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, gehouden radiorede, verklaart men in politieke kringen te Vichy, dat de nauw keurige uiteenzettingen van den maarschalk op een duidelijker breuk met de instellin gen van het oudé bestuur duiden, dan dit tot dusverre het geval is geweest. De twaalf punten, welke de maarschalk heeft opge somd, beteekenen een aanzienlijke verster king voor het regeeringsgezag. Ten aanzien van de oprichting van het nieuwe secretariaat-generaal voor inlich tingen en propaganda, wordt in welingelich te kringen verklaard, dat daarmede elke particuliere propaganda-actie ophoudt en dat de invloed op de openbare meening van het land voortaan nog slechts mogelijk zal zijn in het bestek van de regeering. In deze lijn ligt ook de ontbinding der organisaties „Amicale de France" en „Les equipes Fran- gaises", die tot dusverre een particuliere propaganda-actie gevoerd hebben door het verspreiden van geschriften en door derge lijke middelen. REACTIE DER FRANSCHE PERS De Parijsche bladen gaan vandaag uit voerig in op de radiorede van maarschalk Pétain. Zij wijzen op de noodzakelijkheid der ingetreden opheldering voor binnen- en buitenland en constateeren, dat geheel Frankrijk achter den maarschalk staat. Gisterochtend is ieder Franschman met meer moed, vertrouwen en goeden wil aan den arbeid gegaan, zoo schrijft de „Petit Parisien". Dit is het beste antwoord, dat de maarschalk op zijn boodschap van het Fran sche volk kon verwachten. „Aujourd'hui" schrijft, dat na het initiatief van den maar schalk aan de kuiperijen van de voornaam ste schuldigen aan den oorlog eindelijk een einde wordt gemaakt. Meer dan ooit staat het land eens van zin achter zijn chef. De „Ori du Peuple" schrijft, dat de openbare meening ongeduldig de door maarschalk Pétain aangekondigde maatregelen wacht. INDRUK TE BERLIJN In politieke kringen te Berlijn noemt men den inhoud der rede, die maarschalk Pétain heeft gehouden, even belangwekkend en veelzeggend als de weerklank, dien de verklaringen van het Fransche staatshoofd hebben gevonden. Bij het doorzien der Amerikaansche pers stemmen over de rede kan men zich niet losmaken van den indruk, dat de bladen in de Vereenigde Staten alle werkelijk van meening zijn, dat het eerder Frankrijks plicht was geweest zich onder Amerikaan sche curateele te stellen dan zooals Pé tain zeide een nieuw en beter begrip van de vrijheid te aanvaarden, dat vrij van alle democratische gebreken is. Men laat in het midden, of de toon der Amerikaan sche pers wellicht verband houdt met het feit, dat de joden, die achter de schermen der pers invloed uitoefenen, zekere toespe- Ingen in de rede van Pétain op zichzelf toepassen. In ieder geval staat het vast, aldus ver klaarde men gisteren in officieuze kringen te Berlijn, dat de Amerikaansche pers eco- noimsche maatregelen tegen Frankrijk aan beveelt, alleen, oipdat Pétain in zijn rede verklaard heeft, dat de Franschen bereid zijn, aan de nieuwe orde in Europa mede te werken. Tevens, zoo zegt men, beteekent de rede een afwijzing aan het adres der politieke machten, die Frankrijk onder een niet-Europeesche en directe voogdij wen- schen te stellen. Japan tegen de dreigende omsingeling ENGELSCHE BANK TREKT ZICH UIT VERRE OOSTEN TERUG Domei meldt uit betrouwbare bron, dat de in Engelsch bezit zijnde „Hongkong- Sjanghai-Nanking-Corporation" besloten heeft zich geheel uit het Verre Oosten te rug te trekken. De ontruiming zal vermoe delijk in October voltooid zijn. De bank filialen in Hanoi en Haiphong hebben reeds half Juli hun financieele transacties gestaakt. Met de grootste snelheid wordt de sluiting der 27 filialen der bankfirma in het Verre Oosten uitgevoerd. AANSLAG OP HIRANOEMA Op den minister van binnenlandsche za ken in het tweede kabinet-Konoye, baron Hiranoema, is een aanslag gepleegd. Naar verluidt, is Hiranoema ernstig gewond. JAPANSCHE VERKLARING „Japan kan niet werkeloos toezien hoe het door Amerika, Engeland, China en Ne- derlandsch-Indië wordt omsingeld", ver klaarde de woordvoerder der Japansche vloot in de Chineesche wateren, ter gelegen heid van den vierden verjaardag der uit breiding van het ChineeschJapansche conflict tot Sjanghai. „Sedert het uitbreken van den tweeden Europeeschen oorlog is een nauw, onver breekbaar verband tusschen de Chineesche affaire en het Europeesche conflict ont staan", aldus de woordvoerder, „zoodat het onmogelijk is de bij legging van het eene te scheiden van die van het andere. Niet alleen het Chineesche plan tot omsingeling moet worden verpletterd, maar ook moet de oude orde daar vervangen worden door een nieuwe, zoodat het land gelegenheid krijgt zijn halfkolonialen staat af te schud den. Japan moet de moeilijkheden, die zich opstapelen, met grimmige vastberadenheid aanpakken". DE HOUDING VAN THAILAND In verband met een vraag in het parle ment van Thailand of de regeering het af sluiten van een verdrag met Engeland over weegt, en het daarop gegeven ontkennende antwoord van den minister-president, pu bliceert de „Tokio Nitsji Nitsji" een bericht uit Bangkok, volgens hetwelk een om bij zondere redenen niet genoemde politieke persoonlijkheid in Thailand o.a. het volgen de heeft verklaard: „Door gewapende bescherming aan Thai land aan te bieden, heeft Engeland een po ging gedaan, de economische betrekkingen tusschen Japan en Thailand te verstoren. In dien Thailand zich zou aansluiten bij de economische blokkade van Japan, zou dit land niet kunnen toezien. Dat is de reden, waarom Thailand zijn neutraliteit bewaart. Ondanks het aanbod, Thailand te bescher men, moet gezegd worden, dat Thailand zich niet zal laten behandelen als de Philip- pijnen, Malakka of Burma want wij zijn geen slaven van Engeland of de Vereenigde Staten. Thailand zal met geen volk een verdrag sluiten, om dat land bijzondere voordeelen te verschaffen. Wij dienen echter te weten, wie onze werkelijke vriend is. Om meer dan één reden ben ik tot het be sluit gekomen, dat Thailand niet in opposi tie tegen Japan moet gaan, door het aan vaarden van Engelsche bescherming. Alle landen, die zich aan de zijde van Engeland geplaatst hebben, zijn geruineerd en men moet zich herinneren, dat Engeland niet slechts geen hulp kan verleenen, doch slechts een hindernis zou vormen". Het Nederlandsche legioen maakt het best BIJ DE OPLEIDING TE KRAKAIT Nu de eerste contingenten van het Vrijwilligerslegioen Nederland naar het Oosten zijn vertrokken, zitten velen met popelend hart te wachten op nader nieuws van deze mannen, die hun leven in de waagschaal stellen om te helpen in den strijd van Europa tegen het bolsjewisme. Een redacteur van de V. P. B. had een vraaggesprek met een der man nen van het eerste contingent, -van- wien hij de goede boodschap mee kreeg om te verspreiden: Het gaat ons best! 's Gravenhage, 13 Augustus 1941. V.P.B. Tegenover ons zit een jonge kerel, een kan toorman van even in de dertig, die wegens bijzondere omstandigheden op het oogen- blik weer in het vaderland is. Dit is voor hem iets bijzonders, want hij maakte deel uit van het eerste contingent van het Vrij willigerslegioen Nederland, dat op Zaterdag 26 Juli uit Den Haag naar Krakau is ver trokken. Hij vertelt over de prachtige geest, die er onder de vrijwilligers van het Nederlandsche legioen heerschte: „Je kon haast niet gelooven, dat het Hol- landsche soldaten waren, zoo geestdriftig was de opvatting, die mijn kameraden van den dienst hadden. Eén stemming! De reis was lang van Zaterdagavond tot Maandag avond, maar we hebben veel gezongen en gelachen. En over de politiek, waar ieder een het hier thuis zoo druk over heeft, hoorde je gelukkig weinig, hoewel we met vogels van verschillende pluimage uit wa ren. Maar het scheelt natuurlijk, dat wij allemaal een gemeenschappelijk ideaal had den: Europa te behoeden voor het bolsje wistische gevaar! Op de stations onderweg zorgden de Duitsche N. S. V. voor koffie en zoo noodig nog voor iets te eten ook. Op een van de grensstations ontmoetten wij een trein met Duitsche soldaten. De kennismaking was geweldig hartelijk en we hebben natuurlijk druk sigaretten en etenswaren geruild. Begroeting in Krakau. „En hoe was de ontvangst in Krakau?'' „Het was een geweldige verrassing, toen we Dinsdagmorgen om zeven uur aantra den op het stationsplein, om te zien hoe het heele plein versierd was met spandoeken, die ons in keurig Hollandsch welkom heet ten. Er was een eere-compagnie Waffen-SS aanwezig, die later uitsluitend uit landge- nooten bleek te bestaan. Vervolgens hield de gouverneur een toespraak, waarin hij ons welkom heette en bedankte voor den steun, welke ook wij in den grooten Euro peeschen strijd wilden verleenen. En wij waren er natuurlijk trotsch op, dat hij ons tenslotte een compliment maakte over onze houding, ondanks het feit, dat wij toen nog in burgerpakjes gekleed waren. Na den toespraak van den gouverneur zijn we met muziek van de grüne Polizei naar onze kazerne gemarcheerd. We kregen uitstekend te eten en dien eersten ayond hebben we tegelijk den smaak van de gezel- dige avonden in de cantine te pakken gekre gen. Dien eersten dag werden we tevens voorloopig ingedeeld, de officieren en on derofficieren werden uitgezocht. „Hebt u zelf ook gediend in het Neder landsche leger?" „Ja, ik was sergeant bij de grenadiers; in het legioen werd ik Gruppenführer. Er werd verder ook onderzocht, wie er goed Duitsch verstond en spreken kon en de koks en administrateurs werden er uitge pikt. Discipline den even vlot gehoorzaamd als de Duitsche, hoewel de mannen van het legioen er voor al veel prijs op stelden om door Duitschers gedrild te worden. Dat is bij de reputatie, die de Duitsche weermacht geniet, natuur lijk ook begrijpelijk; men stelt er een eer in om daar onder Duitsche leiding geoefend te worden. „De verhouding tot de Duitsche meerde ren was dus goed?" „Voortreffelijk zelfs. Zij waren aanwezig op onze gezellige avonden en bewogen zich in het algemeen zeer prettig en kameraad schappelijk onder onze mannen. De eerstvolgende dagen hadden wij het druk met het leeren van de Duitsche com mando's, het in ontvangst nemen van de uniformen, exerceeren, zingen, bedden mo del opmaken, en al die dingen van de mi litaire routine, die je toch moet kennen voordat je een volwaardig soldaat kunt wor den. Je-kreeg-"trouwens uit den omgang met de Duitsche meerderen den indruk, dat zij er niet aan twijfelen of het Neder landsche legioen zou zijn plaats naast de Duitsche weermacht volkomen waardig zijn. Dinsdag 5 Augustus gingen wij weer weg uit Krakau, dieper het Oosten in om onze verdere opleiding te genieten; de stem ming bleef onveranderd geestdriftie. Krakau niet verduisterd „Heeft u al iets gezien van den eigenlij ken oorlog in het Oosten?" „Nog niet veel meer dan een transport Sovjet-Russische krijgsgevangenen en een transport gewonde soldaten. Men heeft ons inderdaad niets teveel verteld over den ver dierlijkten toestand, waarin de Sovjets le ven. Men heeft er hier in het Westen een voudig geen idee van, dat er zulke toestan den bestaan en dat er zulke menschen zijn in landen, die nog tot Europa gerekend worden. Bij het gewondentransport is het mij opgevallen, welk een prachtig werk de N. S. V. verricht, die op de stations honder den pakketjes met vruchten voor de ge wonde kameraden klaar had staan. Het meest verbaasd zijn wij echter eigen lijk nog geweest, dat er 's avonds in Kra kau niet verduisterd wordt. Alle lichten branden in volle glorie, want men heeft er nog nooit iets gemerkt van het Sovjet-Rus sische luchtwapen". Buitenlandsche Berichten SLECHT WEER IN ARGENTÏNIë. Uitgestrekte gebieden van Argentinië hebben reeds weken te lijden onder zeer slecht weer, dat aan het eene deel van het land een abnormale koude, en het andere deel een gloeiende hitte brengt. In het ge bied der Cordilleras in het Westen van Argentinië hebben winterstormen de tem peratuur doen dalen tot 40 graden onder nul. Aan het grenspunt van de spoorlijn over de Andes is een sneeuwlawine neer gekomen op het stationsgebouw van het station Caracoles, dat aan de Chileensche zijde van de grens ligt. Elf spoorweg- en douaneambtenaren werden bedolven. Slechts vier konden worden gered, de overige zeven vonden den dood. Terwijl dit deel van het land te lijden beeft onder vreeselijke koude, heeft in de Noordelijke provincie Catamarca, San Luis en San Juan een heete stofstorm, die door de Indianen daar „roode wind" wordt ge noemd, groote schade veroorzaakt. Met een uursnelheid van zelfs 250 km. loeide de orkaan over het land, vernielde tele graaf- en telefoonlijnen, beroofde huizen van hun daken, rukte de v/ieken van wind molens af en legde over uitgestrekte gebie der. een dikken laag rood zand. Daarbij steeg de temperatuur in een uur tijds tot 40 graden. Uitloopers van deze zeldzame na tuurverschijnselen deden zich zelfs gevoe len tot in de federale hoofdstad, dus op een afstand van ruim 1000 km. In den nacht van Dinsdag op Woensdag viel hier een rossige regen, die de straten met een tegel- kleurigen laag stof bedekte.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5