WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Qemengdeffi&aciUen Uit het Leekstermeer is het lijk opge haald van den 23-jarigen ongehuwden R. Steunebrink uit Groningen, die Dinsdag avond 5 Augustus bij het maken van een zeiltocht over het meer tengevolge van het omslaan van de boot jammerlijk was ver dronken. Een hunner door pistoolschot gewond. Gisteren vervoegde zich een agent van politie te Amsterdam aan een woning in de Lange Houtstraat, om twee mannen, die verdacht werden handel té drijven in dis tributiebonnen, aan te houden. Beidenverzetten zich echter hevig en wijl de agent zich bedreigd gevoelde, loste hij een schot ter waarschuwing. Toen ook dit zonder resultaat bleef, maakte hij op nieuw van zijn pistool gebruik, waardoor een der mannen, een 27-jarige koopman uit de Rapenburgerstraat, een schot in het linkerbeen kreeg. De gewonde werd daarop naar een der ziekenhuizen vervoerd. De ander werd in het politiebureau opgesloten. ROOFOVERVAL TE DEN HAAG. Vaag signalement van de daders. Over den roofoverval, door twee bandie ten Maandagmiddag in de Van der Neer straat te 's-Gravenhage gepleegd op een 66-jarigen man, is nog te melden, dat deze alleen thuis was, terwijl zijn vrouw een boodschap deed. Een paar dagen geleden was er een lan ge man komen vragen om tapijten en klee- den te mogen zien. De oude baas drijft in zijn gesloten huis een handeltje in tweede hands-artikelen. Dit geschiedde en vermoe delijk heeft de bezoeker het terrein toen verkend. Twee personen nu zijn Maandagmiddag in de woning in de Van der Neerstraat ge komen en hebben het slachtoffer overval len. Ex ontstond een worsteling, waarbij de oude man klappen in het gelaat opliep. Weldra was de 66-jarige overmeesterd. Hij werd toen eerst in een laken gewik keld en vastgebonden. Daarna werd er een tapijt om hem heen gerold en eveneens met touwen bevestigd. Nog is gepoogd, den man met éen handdoek te knevelen, doch ver moedelijk gunden de roovers zich daarvoor niet den noodigen tijd. Inderhaast hebben ze toen de woning doorzocht en uit een doosje, een portefeuil le en een kast namen ze geld, tezamen 2200 gulden en distributiepapieren weg. De gebondene wist zich, spoedig nadat de roovers verdwenen waren, ten deele los te rukken en riep uit het raam om hulp. Buren -hebben dadelijk het politiebureau Van der Vennestraat gewaarschuwd. Wel dra verschenen eerst de motorpolitie en even later rechercheurs van den centralen opsporingsdienst. Het slachtoffer kon slechts een. vaag sig nalement van de daders opgeven. De roof is gepleegd door een korten en een langen man. De korte is ongeveer dertig jaar oud, droeg een bruin pak en een lichte regenjas. De lange wordt geschat op 25 jaar, hij droeg een donkeren deukhoed. Het is niet bekend, of hij een regenjas bij zich had. SPORT TAFELTENNIS MOOIE OVERWINNINGEN VAN VAN NISPEN Zondag is er een wedstrijd gespeeld tus- schen de Posthoorn uit Amsterdam en v. Nispen uit Leiden, welke door v. Nispen werd gewonnen-met 91 voor de le klas en 115 voor de 2e klas. Dat is een groot succes in den eersten vriendschappelijken wedstrijd na het le lustrum. Op zulken grandiose overwinning hadden wij niet ge rekend. Dat twee der v. Nispen spelers den kampioen van Amsterdam wisten te verslaan is het bewijs, dat de spelcapaci- teiten der spelers steeds hooger worden. Daarom zien we de competitie hoopvol te gemoet. LAWN TENNIS JEUGDTOURNOOI TE NOORDWIJK. Gisteren heeft het jeugdtournooi te Noordwijk aan Zee een aanvang genomen. De uitslagen van den eersten dag waren: Heerenenkelspel A: 1ste ronde: T. Ver- meule sl. B. ter Haar 60, 61; H. Meijer Mattern sl. A. van Osnabrugge 62, 6—2; L. de Villeneuve sl. J. Weidema 60, 63; B. Zevenbergen sl. J. W. Spiethoff 62, 6—0; N. Beets sl. D. Stikker 6—1, 6—3; J v. d. Feen sl. P. F. Geerkens 62, 60; A. Verhulst sl. J. E. G. Smit 6—1, 6—1; L. Wieghert sl. H. van Vliet 62, 64; A. Boerstra sl. W. J. Steenhuis 61, 62; J. Kapteyn sl. E. Fauel 7—5, 7—5; K. Teseh- macher sl. R. de Vos van Steenwijk 06, 61, 60; M. Weynands sl. E. Besthof 6—1, 6—4. Heerenenkelspel B: 1ste ronde: C. Wei dema sl. R. de Groot 61, 63; L. Carp sl. J. Vogelenzang 63, 62; H. van Schaar denburg sl. W. Vermaas 61, 61; N. Goedraad sl. A. Schipperijn 62, 60. Damesenkelspel, voorronde: mej. M. v. Schaardenburg sl. mej. L. ten Catef Brou wer 64, 61; 1ste ronde: mej. J. v. d. Wal sl. mej. E. C. P. Korsten 61, 61; mej. J. van Vliet sl. mej. T. Teschmacher 60, 60; mej. S. Driessen sl. mej. M. Wetzlar 63, 63; mej. T. J. de Vries— mej. De Bie Leuveling Tjeenk: mej. De Bie w.i.; mej. G. Stoopmej. I. W. Eggersman: mej. Eggersman w.o.; meej. J. Vogelenzang sl. mej. P. Bloem 75, 61. WIELRENNEN DE RONDE VAN LEIDEN De inschrijving is nu gesloten en zoo als reeds eerder werd verwacht is de 100 vol gekomen. En lang niet de slechtsten zullen elkander Zaterdag de zege betwis ten. De Haarlemmers G. Peters, de kam pioen van Zondag en C. de Best, die de 2e plaats bezette, zijn van de partij, even als C. Bakker, Schellingerhout en H. Lake- man, die resp. de 3e, 4e en 5'e plaats in namen bij de kampioenschappen. Alleen uit Haarlem zijn 12 inschrijvin gen binnengekomen bij de Amateurs en Onafhankelijken. Maar ook de Brabanders zijn goed vertegenwoordigd. Savelkouls en van den Dungen uit den Bosch zijn van de partij, terwijl er inschrijvingen zijn uit Maastricht en Dedemsvaart. De Leidenaars komen uit met F. van den Berg, A. Lodewijks, R. Riethoven, W. Rijs- bergen, J. Schuller en M. Segaar. Een heel sterk team. Tusschen dezen en de Bollen- menschen zal het een felle strijd worden ofschöon we niet uit het oog mogen verlie zen, dat C. van der Star, die Zondag 2e werd bij de Onafhankelijken, ook hier van de partij is, evenals C. Bijl uit den Haag, J. Lust uit Zaandam en de sterke Schie dammers J. van Rijsbergen en Fillekes, allen renners van klasse, zoodat het een mooie open strijd belooft te worden. Dit kan nog opgevoerd worden, wanneer er uit het publiek wat premies worden beschik baar gesteld.Noemen we verder nog een de Korver en Kouwenhoven, de sterke Rotterdammers, die toch ook nog altijd goed zijn voor een van de eerste plaatsen, dan zeggen wij niet te veel wanneer we de ze Ronde er een noemen van de bovenste plank, waaraan de Leidenaars zich kunnen vergasten. Als hors d'oeuvre krijgen we den wed strijd voor Nieuwelingen, waar Leiden ver tegenwoordigd is door J. de Groot, H. Noest en G. van Vliet. Jammer is, dat deze catagorie slechts 20 K.M. mag rijden. Door te weinig deelname kan de wedstrijd voor fietsjongens niet doorgaan, zoodat deze wordt uitgesteld tot een volgende gelegen heid. R.K. SCHAAKCLUB „ZOETERWOUDE" De zomercompetie, die de definitieve bordensamenstelling van de tientallen moet bepalen, is reeds goed gevorderd. In groep I zijn vele verrassingen geleverd. De grootste ervan is wel het falen van A. Paar dekooper Czn., die 3 partijen achtereen verloor door blunders. Jac. van Leeuwen blijkt in zeer goeden vorm te zijn. Hij heeft nog geen partij verloren. Zijn laatste partij tegen D. van Gelder is afgebroken. Remisekans is zeer groot. H. Paarde- kooper heeft beneden zijn kracht gespeeld en is daardoor op de onderste plaats terecht gekomen. Voor de eerste plaats komen nog in aanmerking: Jac. van Leeuwen, D. van Gelder, H. Lèverding en Pater C. Kauiing. De stand van groep 1 is: Jac. van Leeuwen 6 3 3 41a H. Lèverding 4 2 2 3 Pater C. Kauiing 5 3 2 3 C. Paardekooper 6 2 2 2 3 D. van Gelder 3 2 1 234 P. Schouten 6 2 1 3 214 A. Paardekooper 5 1 1 3 114 H. Paardekooper 7 1 6 1 In groep II wordt hevig gestreden om de drie borden in het eerste tiental. J. van Heteren en E. van Niekerk zijn reeds vrij zeker van hun plaats in 't eerste tiental. Wie de derde zal zijn is moeilijk te zeggen De stand van groep II is: J. van Heteren 5 4 1 4 H E. van Niekerk 5 4 14 A. Paardekooper Pzn. 5 2 2 1 3 P. Janson 5 2 2 13 W. van Velzen 6 2 2 2 3 Jac van Haaster 6 2 1 3 214 W. Vink 3 3 0 G. van Bemmelen 5 5 0 In groep III bestaat in hoofdzaak' uit nieuwelingen, zoodat hier moeilijk iets van te zeggen is. De stand van groep III is: W. Fontijn 3 3 3 L. van der Akker 3 2 12 A. van Leeuwen 3 2 1 2 A. van der Poel 3 1 2 1 J. van der Zon 1 10 Jan de Boer 3 3 3 We maken den leden tenslotte er op attent, dat deze week niet Vrijdagavond geschaakt zal worden in verband met Maria ten Hemelopneming. Deze avond is verzet naar Donderdagavond op hetzelfde uur. Iedereen kome op tijd! BILJARTEN. NED. BILJART BOND AFD. LEIDEN De uitslagen in de eerste klasse kam pioenschappen waren: H. Teske 159 60 14 2.65 P. Schouten 200 60 18 3.33 450 33 104 13.63 107 33 14 3.24 190 44 24 4.31 200 44 18 4.54 124 31 15 4.— 125 31 14 4.03 125 25 20 5.— 74 25 16 2.96 2e klasse: C. Winkel H. v. Bohemen D. Wallaart H. v. Bohemen C. Winkel C. Paauw H. v. Bohemen en C. Paauw staan gelijk met 10 punten uit 5 partijen. 3e klasse I: W. Dool F. Sink J. v. Klaveren R. de Jong C. Fazel F. A. Steenbergen ten uit 5 partijen en als tweede Klaveren met 7 punten uit 5 partijen. 100 57 7 1.76 97 57 8 1.71 100 55 8 1.81 100 55 14 1.81 100 41 7 2'43 82 41 15 2.— eerste me 10 pun- 3e klasse II: S. v. d. Water G. Hagen L. Boot J. v. d. Velden J. Bonnet I. v. Rijzen L. Verhoeven J. v. d. Velden 68 41 6 1.65 100 41 17 2.43 100 50 11 2.— 86 50 8 1.72 62 29 9 2.16 100 29 18 3.48 100 27 21 3.70 57 27 16 2.11 In deze klasse staat I. v. Rijzen als eer ste met 10 punten uit 5 partijen, gevolgd door J. Bonnet met 8 punten uit 5 partijen en G. Hagen met 8 punten uit 6 partijen. In de derde klasse I, die verspeeld wordt bij D.O.S. Haarlemmerstraat, worden Don derdag a.s. de laatste partijen gespeeld. Will U Iets weten V Vraag: Welke zijn de vertrektijden op Zondag van de pont van Numarisdorp naar Willemstad? Antwoord: De vertrektijden op Zon dag zijn: 6.50, 9.35, 12.15, 3.05, 6.10 en 8.55 uur. Vraag: Omtrent een goedkoope Bijbel uitgave. Antwoord: De Bijbel-uitgave van de Apol. Vereen. „Petrus Canisius" is werke lijk bizonder goedkoop 7.50). Wanneer de geheele Bijbel U te duur is, kunt U de vijf deelen (per band f 1.50) ook af zonderlijk koopen b.v. eerst het Nieuwe Testament, vervolgens de Boeken der Wijsheid, de Profetische boeken enz. Vraag: Wordt er 15 Aug., Maria Hemelvaart, in een van de kerken van Leiden 's morgens om 6 uur een H. Mis gelezen. Antwoord: In de Josephkerk om half 6, in de Hartebrug om 6 uur. Vraag: Ik heb een inmaakpot, welke enkele barsten heeft. Is daar iets aan te doen om het lekken te voorkomen? Antwoord: Neen, hier is niets aan te doen. Een gebarsten inmaakpot is on bruikbaar. Vraag: Worden er in het circus te Scheveningen ook dit jaar voorstellingen gegeven? Zoo ja, op welke dagen? Moet men voor gezelschappen zich te voren nog in verbinding stellen met de directie? Antwoord: Momenteel worden er in het circus te Scheveningen geen voorstel lingen gegeven. Vraag: Hoe is het adres van de Ned. Sierteelt-Centrale? Antwoord: De Ned. Sierteelt-Centra le is gevestigd: Trompstraat 73, Den Haag. Vraag: Ik werk op kantoor altijd op de typemachine. Toch wou ik graag mijn examen doen in machineschrijven. Moet ik, i om daarin examen te doen, nu eerst nog PAM BIJ DE MAANAPEN Radio-programma DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941 HILVERSUM I 415.5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 8.25 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Voor den boer 11.20 Orgelconcert 12.00 Ensemble Willy Kok 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest en ensemble Bandi Jbalogh 2.uU llaarlemsche orkestvereeni- ging 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 ..Groote rollen en hun vertolkers: Carmen", causerie (met gramofoonmuziek) 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurt- berichten 5.30 „Vlaanderland zingt", muzikaal programma 6.15 Causerie „Het student zijn als roeping" 6.30 Schram- melkwartet en soliste 7.00 Actueel half uurtje 7.30 Amusements-orkest en so listen 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00 B.N.O.: Engelsche uilzending: National features of the Netherlands". Hierna: sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.46 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Mozart-programma (gr. pl.) 8.55 Gr. pl. 10.00 Morgendienst (Voorbe reid door de Christelijke Radio Sticchting) 10.20 Pianovoordracht 10.40 Voor dracht 11.00 Het sylvestre trio en gra mofoonmuziek 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Omroeporkest 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gevarieerd programma 3.15 Gramofoon muziek 4.00 Orgelconcert 4.30 Voor de jeugd 5.00 Lezen van Christelijke lec tuur (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische en beursberichten 5.30 Cello voordracht (Om 6.00 Causerie: Sport en lichamelijke opvoeding) 6.15 Gramo foonmuziek 7.00 B.N.O.: Persoverzicht voor binnen- en buitenland 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten 7.20 Gramofoonmuziek 7.45 Brandende kwesties, causerie 8.00 Het Nederlandsch kamerorkest 9.00 Gramofoonmuziek 9.45 B.N.O.: Nieuws berichten 10.00—10.15 Gramofoon muziek. GElVL RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. een cursus volgen op een of andere Pont- school, of wordt men ook zonder het volgen van een cursus toegelaten tot het examen. Antwoord: Theoretisch wel! U moet zich dan aanmelden bij de Alg. Steno- grafenbond (den heer van Haren, Stations straat 84 Zaandam). Practised zal het echtfer de vraag zijn èn of U wordt aan vaard èn of U slaagt. U moet vooraf een formulier invullen waar U als opleider dan moet opgeven: zelfstudie. Practisch zal het aldus heel moeilijk zijn. U kunt beter eerst een cursus volgen. 273. Achtéreenvolgens worden nu ook de anderen opge haald, totdat allen gered zijn. „Ik ben de laatste", verklaart het zoo juist aangekomen persoontje. Met elkaar zijn er zeventien menschjes uit de kloof gehaald. 274. De professor geeft nu een teeken tot vertrek. „Het wordt hoog tijd", zegt hy, „want het begint reeds duister te worden en wij zouden eenigen tijd in het donker moe ten doorbrengen, zonder iets te kunnen doen". De liturgie der Kerk DONDERDAG 14 Aug. Vigiliedag voor het feest van Maria's ten hemelopneming. Mis v. d. H. Werenfridus, Belijder: Justus. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e ge bed en laatste Evangelie v. d. Vigilie; 3e gebed v. d. H. Eusebius, Belijder; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. Of: De Mis van v. d. Vigilie: Vultum. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Werenfridus; 3e v. d. H. Eusebius; 4e voor den vrede. Kleur: Paars. De heilige Werenfridus woonde te Wer- vershoeff (Werenfridus-hoeve) in Noord- Holland en later te Eist, waar hij het hei lig geloof predikte evenals Le Westervoort, waar hij ook overleed. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Sanctes van Monte-Fabri en Franciscus van Pesaro, Belyders: Confiteantur. 2e gebed v. d. Vigi lie v. d. H. Laurentips; 3e v. d. H. Euse bius; 4e voor den vrede. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Of: De Mis v. d. Vigilie met 2e gebed v. d. Z.Z. Sanctes en Franciscus; 3e v. d. H. Eusebius; 4e voor den vrede. FEUILLETON Dat zal je wel lukken door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 20) O, mejuffrouw Liska! Gregor Studny sprong achter zijn schrijftafel op, welk een onverwacht genoegen! Waarmee kan ik u van dienst zijn? Wat heeft u met mijn studie in Mun ch en te maken? vroeg Liska op den man af. Haar blauw oogen fonkelden van vijand schap. Ze stond nu juist weer in dezelfde houding als indertijd op dien avond, toen zij onverwacht de kamer was binnengeko men, vastbesloten en vijandig. Studny deed, alsof hij die stemming niet bemerkte. Ik geloof, dat wij dit toch moeilijk staande kunnen afdoen. Zeer hoffelijk schoof hij voor Liska een stoel bij. Die ging stijf op 't uiterste puntje zitten als om elk oogenblik direct weer te kunnen opstaan en de kamer te verlaten. Hij leunde tegenover haar in zijn bureau stoel, zeer onverschillig, zeer bestudeerd. Zijn grijze oogen rustten op haar verbeten gezicht. Hij lachte spottend. Juffrouw Liska, zijn stem klonk weer zoo, dat het was alsof haar iets weerzin wekkends, iets weeks bekroop, dat haar wilde omstrikken om haar het denken on mogelijk te maken. U weet toch, dat mevrouw, uw mama, mij tot het behartigen van haar zakelijke belangen heeft uitgekozen. Liska beet zich op de lippen. Bijna was haar ontsnapt: „Helaas!" Maar ze wist zich te beheerschen. Juffrouw Liska, ik moet u tot mijn groot leedwezen zeggen, dat het vermogen van mevrouw uw mama volstrekt niet zoo groot is, als u wel schijnt te meenen. Maar, juffrouw Liska, mevrouw uw mama hecht veel aan mijn raad. Indien ik haar zou steunen Liska stond op. Dat was teveel. Wat ver beeldde die vreemde man zich wel? „Ik be grijp u niet, mijnheer Studny", zei ze zeer koel. „Wanneer de omstandigheden de uit gaven voor mijn studie niet veroorloven, heb ik daarin te berusten. Dan zou een poging van u ook geen doel hebben." De heer Studny ladhte. Hij stond op en kwam vlak bij Liska staan, iets te dicht, Ze voelde zijn adem op haar gezicht, rook zijn scherpe, al te opdringerige parfum, vermengd met de geur van zijn eeuwige si garet. Misschien toch wel, juffrouw Liska. Ik zei reeds, dat uw mama veel aan mijn raad recht. Indien ik haar duidelijk zou kunnen maken, dat dit semester buiten de stad toch nog wel te schikken zou zijn.. Maar juffrouw Liska, ik mag dan toch ho- pan, dat u mij niet langer met uwe vijan delijkheden zult achtervolgen. Liska stond volkomen onbeweeglijk. Ze voelde een soort verlamming over zich ko- jnen. Ze voelde, dat hij haar hand greep, die op die hand een kus gedrukt werd. Daarna liet Studney die hand los en legde ze weer op de stoelleuning. Dus Liska, ik zal alles met mama be spreken. Je zult je niet over mij te bekla gen hebben. Steffa Berndorff nam den horen van den haak. Ja, ben jij het, Liska? Ja, wat is er aan de hand? Natuurlijk! Kom direct. Ik gooi den sleutel wel uit het raam, wanneer je belt. Wat is er dan toch aan de hand? Je schijnt zoo opgewonden? Kan je nu niets zeggen? Goed dan. Ik wacht je. Ze lei den horen neer en liep onrustig in haar kamer heen en weer. Wat was er met Liska? Haar stem had zoo vreemd ge klonken. Zou er thuis bij mevrouw Hegen- wald wat onaangenaams geweest zijn? Men fluisterde zoo het een en ander. Door haar gymnastieklessen kwam zij bij aller lei families. Ze had niet willen luisteren en elke bedekte vraag naar de moeder van haar vriendin ontweken. Ze hield niet van kletspraatjes. Een hard bellen deed haar naar het raam vliegen en den sleutel naar beneden gooien. In het trappenhuis ging het licht aan en Liska kwam naar boven. Haar gezicht was vertrokken. Ze sidderde, wilde wat zeg gen, maar kon geen woord uitbrengen. Steffa vroeg niets en zei niets. Zoo zacht als men het van haar met haar fel tempe rament nauwelijks kon verwachten, sloeg zij haar armen om haar vriendin en schoof haar naar binnen. Zoo. zei ze, ga nu eerst eens liggen. Hierbij vleide ze Liska op den divan. Het theewater kookt al. En vertel eens op. Liska lag doodstil. Met gesloten oogen. Wat was het hier rustig. Daar stond haar vriendin. Ze hoorde slechts het dansen van het deksel en het sissen van den stoom. Zij voelde zich omgeven door vriendschap, hartelijkheid en begrijpen. Eindelijk kon zij spreken en deed zij het heele verhaal. Be grijp jij, zei ze ten slotte en keek daarbij haar vriendin angstig vragend aan. Begrijp jij wat die vent wil en bedoelt? Hoe krijgt hij het in zijn hoofd zich tusschen mij en mama te dringen? Of wij hebben geld of wij hebben het niet! Maar dat ik door zijn voorspraak wat bij mama zou moeten kunnen bereiken, gaat boven mijn ver stand. Snap jij het, Steffa? Steffa keek langs Liska heen. Ze kon den vragenden blik harer oogen niet ver dragen. Neen, ze had het hart niet haar te zeggenr wat men van de huwelijksplannen van mevrouw de. weduwe Hegenwald ver telde. Voor het eerst van haar leven voel de ze, dat het noodzakelijk was tegenover Lsska niet eerlijk te zijn. Neen, ik snap het niet. zei ze op on verschilligen toon. Misschien wil die Stud ny zich alleen maar interessant maken. Wie weet, waar hij vandaan *komt en wat hij in het verborgene uitbroedt. Nu, hier in Berlijn, voelt hij zich een heele Piet, wil hij imponeeren. Waarschijnlijk is het hem ook naar het hoofd gestegen, dat de weduwe van een geheimraad hem haar za ken toevertrouwd heeft. Nu wil hij ge wichtig doen achter zijn praatjes zal niets bijzonders steken. Ach. zei Liska verlangend, ik wou. dat ik maar bij je kon blijven. Hier is het zoo rustig, we hoeven niet veel te zeggen en weten, dat we elkaar begrypen. Het liefste bleef ik maar hier. Kom dan bij mij wonen, zei Steffa eenvoudig. Bij jou? ik? Ja, Liska. Maar Steffa, je kan zelf nauwelijks leven! Samen zullen wij er ook komen, Liska. Of liever, ik kom er alleen al zoo slecht, dat het er heelmaal niet op aan komt, of er nog een tweede mee deelt. Bij je moeder kan je volgens mij in geen geval langer blijven. Dat houd je niet uit. Je had al lang hier moeten komen. Men kan niet maanden achter elkaar steeds maar met zichzelf alleen zijn, dat houdt geen mensch uit. Waarom zagen wij je eigenlijk heelemaal niet meer? Je weet toch, hoe goed wij het allemaal met je meenen. De heele bende en ik. Ik in de eerste plaats, Liska! Dat weet ik. Steffa. Toen ik bij je kwam, was het mij alsof ik gisteren nog bij je geweest was en het was toch vier maan den geleden. Als wist jij alles wat goed voor mij was, veel' beter dan ik zelf. Steffa keek haar innig aan: Weet je wat ik geloof? Onze vriend schap is heel iets anders dan de- vriend schap vroeger tusschen jonge meisjes was. We hebben nu immers niets anders. An ders hebben wij niets over gehouden. On ze moeders waren veilig in het ouderhuis en'konden daarin altijd weer terug. Wij niet: of het ouderhuis bestaat niet meer, of wij kunnen met onze ouders niet meer overweg. Wij moeten bijna allemaal onzen eigen weg zoeken. Zoowel om ons levens onderhoud te vinden als in andere opzich ten. Daardoor komt het juist, dat wij zoo voelen, dat wij kameraden moeten zijn. Het is noodzakelijk. Daarom beleven wij onze vriendschap heel anders dan het ge slacht voor ons. Ik kan je alleen maar dit zeggen: Liska. wanneer je het thuis niet meer uit kunt houden, kom dan bij mij. En vergeet voor vandaag alles. (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7