DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sadale uexAetewig-en föe óJbüfd aan het ClaóteEijfï ptant Momentje WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10024 9e- £&id&eli£Soii/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. Dit nummer beslaat alt twee bladen. VERLEDEN week heeft de commis saris van het N.V.V., de heer Wou denberg, eenige verbeteringen op het ge bied der sociale verzekering aangekondigd, welke een nadere beschouwing en nadere bespreking zeker waard zijn. De desbe treffende verordeningen zijn nog niet verschenen, zoodat wij de juiste tekst en de details ervan nog niet kunnen beoor- deelen, doch de hoofdzaken en de strek king der verbeteringen zijn uit de mede- deelingen van den heer Woudenberg be kend geworden. Zij betreffen, zooals men uit het verslag van het gesprokene weet, aanvullingen van de Ziektewet en van de Invaliditeits- en Ouderdomswet. Nemen wij eerst de Ziektewet. WERD een arbeider ziek, dan was hij vóór de invoering van de Ziekte wet al spoedig aangewezen op de liefdadig heid. Het Burgerl. Wetboek bepaalde, dat de arbeider zijn aanspraak op het naar tijdruimte vastgestelde loon voor een be trekkelijk korten tijd behield, wanneer hij ten gevolge van ziekte of ongeval verhin derd was geweest zijn arbeid te verrichten, maar aan deze bepaling had de arbeider weinig. Wat was een „betrekkelijk korten tijd"? En als de patroon weigerde, moest de arbeider gaan procedeeren, met het risico dat hij zijn proces verloor en jnet de zekerheid, dat hij zijn betrekking ver loor. In het gunstigste geval was hij nog maar voor een „betrekkelijk korten tijd" geholpen. Toen kwam de Ziektewet en bracht ge deeltelijke verbetering. Aan alle arbeiders, in dienst van een onderneming, werd bij ziekte een uitkeering verzekerd van 80 van het dagloon gedurende een zekeren tijd, maximaal 26 weken. Dat was een goede verbetering, vooral wanneer men deze maatregel ziet in het kader van de ge'neeie sociale voorziening, welke na den wereldoorlog met reuzen sprongen vooruit was gegaan. Er bleef evenwel nog eén gevoelig tekort Want al ging het loon van 30 door, de uitgaven van het gezin bleven 1Ö0 en de uitgaven voor doktershuip, verpleging, versterkende middelen, medicijnen, enz. kwamen daar nog eens extra bij. Ook daar kon men zich tegen verzekeren en art. 50 van de Ziektewet drong zelfs in die richting door te bepalen, dat den ver zekerde geen ziekengeld zou toekomen, indien hij niet was ingeschreven bij een overeenkomstig de Ziektefondswet toe gelaten ziekenfonds, noch kon aantoonen, dat hij geneeskundige hulp kon krijgen. Er werd dus op aangedrongen, dat men zich vrijwillig zou aansluiten bij een zie kenfonds, teneinde de nadeelen van de extra kosten tot een minimum te redu- ceeren. Hierop sluit nu een gedeelte der nieuwe bepalingen aan. Iedere werknemer zal moeten zijn ingeschreven bij een zieken fonds, waarvan de premie niet langer door hem zelf alleen zal behoeven te worden betaald, doch voor de helft door hemzelf en voor de andere helft door den werk gever. Vervolgens voorzag de Ziektewet slechts in de gevolgen van ziekte van den arbeider, niet in die van ziekte van zijn gezinsleden. Voortaan zullen alle gezinsleden bij be doeld ziekenfonds moeten zijn aangesloten. De premie zal daardoor niet hooger worden, want iedere arbeider betaalt een premie in verhouding tot het loon, dat hij verdient. Een huisvader met 10 kinderen betaalt evenveel als een vrijgezel, die hetzelfde loon verdient; hij krijgt er evenwel meer voor terug, daar hij voor dat zelfde geld verzekerd is niet alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn vrouw en zijn kinderen. VOORTS is met ziekte bevalling gelijk gesteld. Dat was ook zoo sinds de invoering van de Ziektewet. De werkneem ster, die een gezinsvermeerdering ver wachtte kreeg een uitkeering zes weken vóór en zes weken na de bevalling. Dat was dus alleen, indien de vrouw zelf in een onderneming werkzaam was. De in het gezin blijvende echtgenoote van een arbei der profiteerde daarvan niet, omdat zij niet „in de Ziektewet viel". Voortaan ontvangt de echtgenoote van een verzekerden werknemer bij bevalling 55.ineens, om de eerste kosten voor de ontvangst van den kleinen wereldburger te bestrijden. Een oud gezegde beweert, dat ieder kind 1000.meebrengt; thans is het teruggebracht tot 55.maar er is nu tenminste geen kans, dat het onderweg ver loren wordt, zooals tot nu toe nog al eens het geval schijnt te zijn geweest! Als we ten slotte memoreeren, dat ook bij overlijden een bepaald bedrag wordt uitgekeerd, dan blijkt wel heel duidelijk, hoezeer een belangrijke stap in sociale richting is vooruit gezet en eveneens, dat het gezinsbelang daarbij een vooraan staande plaats inneemt. Het ziekenfondswezen zal begrijpelijk niet berekend zijn op de verzwaring van druk, welke deze nieuwe bepalingen met zich meebrengen. Hier zal derhalve een reorganisatie moeten volgen, welke waar schijnlijk gevonden zal worden in een cen tralisatie. De nieuwe verordening zal, zoodra zij is verschenen, ook op dit gebied wel nadere opheldering geven. Mr. H. G. V Belangrijke maatregelen De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming heeft gisteravond eenige belang rijke maatregelen op onderwijs-gebied aan gekondigd. Zij, die sombere voorspellingen deden, zullen zich verrast gevoelen. Zij, die „erge dingen" vreesden, zullen een gevoel van opluchting hebben gekregen. Prof. v. Dam heeft namelijk nadrukkelijk verzekerd, dat het principieel karakter van de bijzon dere school niet zal worden aangetast. Door deze verklaring is inderdaad een der gronden, de voornaamste grond van de door prof. v. Dam bedoelde „gewekte ongerust heid" weggenomen. Wij willen gaarne ver trouwen, dat prof. v. Dam ook in de prac- tijk het bijzonder onderwijs in inrichting, in keuze van program, leerkrachten en leer middelen die vrijheid zal laten, welke het principieel karakter van het onderwijs eischt of redelijk en wenschelijk maakt. Het bijzonder onderwijs, kostbaar Nederlandsch volksgoed, moge ongerept voor ons volk be houden blijven! Zeer ingrijpend zijn de maatregelen, die genomen zijn inzake de schorsing van be staande bestuursinstanties en invoering van een nieuwe bestuursregeling. Wij verwijzen daarvoor naar pag. 5 en 6. De belangstel lende lezer neme er aandachtig kennis van. Men zal reeds bij een vluchtige lezing in de nieuwe regeling elementen vinden, die den lezer herinneren aan pleidooien in ons blad voor een sterker gezag en een g e- zonder volksinvloed. Om over het ge heel der maatregelen te kunnen oor- deelen, moet men ze echter eerst met ge zette aandacht bezien en bestudeerd heb ben. Zilveren priesterfeest van den hoogeerw. heer J. H. Niekel De Directeur van het Groot-Seminarie, Philosophicum, te Warmond, de hoogeerw. hoóggel. heer Kanunnik J. H. Niekel, her denkt a.s. Vrijdag den dag, waarop hij vóór 25 jaar priester werd gewijd. Wij mogen geen „feestartikel" schrijven. Aan dit verlangen willen wij gaarne vol doen, omdat de vermelding van enkele on opgesmukte feitelijkheden voldoende is, om den lezer in den geest den jubileum-dag te doen mee-leven met den jubilaris, in ge voelens van hoogachting, waardeering en dankbaarheid. Van zijn 25 priester-jaren heeft Directeur Niekel er negen doorgebracht „in de prac- tijk", de zestien daarop volgende jaren zijn gewijd geweest aan de geestelijke en gods dienstige en aan de wetenschappelijke vor ming der aanstaande priesters, dus in een „practijk", die, door den onberekenbaar- grooten vormenden invloed op de toekom stige geestelijkheid, een boven allen ande ren priesterlijken arbeid ver uit-stekende beteekenis heeft. Aan de kapelaans-jaren van Directeur Niekel bewaren de oud-parochianen nog de blijde herinnering van een steeds-opge- wekte en vol-ijverige activiteit. De eervolle benoeming in 1925 tot professor in de phi losophic aan het Groot-Seminarie te War mond als opvolger van den jeugdigen nog zoo veel belovenden professor Seysener z.g. werd door de katholieken van Zaandam aan hun, ook bij de niet-katholieken, zoo gewaardeerden kapelaan van ganscher harte gegund, maar toch ook levendig be treurd. Toen in 1930 de splitsing geschiedde van het Groot-Seminarie in Theologicum en Philosophicum, benoemde Z. H. Exc. Mgr. Aengenent z.g. zijn oud-collega tot Direc teur van laatstgenoemde instelling. En, kort voor zijn "overlijden, heeft Mgr. Aen genent Directeur Niekel geroepen tot de waardigheid van Kanunnik van het Kathe draal Kapittel. Intusschen is aan den eenvoud in de per soonlijkheid van den jubilaris door die hoo- ge waardigheden niets veranderd. De paro chianen van het naburige Zoeterwoude (Dorp) b.v. zullen getuigen, dat hun oud- kapelaan onder dit opzicht de eenvoud in héél zijn doen en laten precies dezelf de is gebleven. Wij hebben in dezen tijd vooral noodig menschen, die en hier vult iedereen aan overeenkomstig zijn per soonlijk inzicht en vaak onder den invloed van bepaalde recente gebeurtenissen. Maar allen zullen het er over eens zijn, dat deze tijd zooals trouwens alle tijden vooral noodig heeft menschen, die waar zijn, waar in hun woorden, waar in hun da den; aan wier staat en stand en aan wier uiterlijke waardigheid beantwoordt een in nerlijke levenshouding. Gelukkig, als jon ge menschen, die moeten worden opgeleid tot geestelijke leidslieden van het volk, in de personen van hen, die hen voorgaan, zulk een waarheid kunnen constateeren. In den persoon van den jubilaris is de een voud het stempel van waarheid! Ook buiten den kring van het Groot-Se minarie heeft Directeur Niekel zijn krach ten gewijd aan de opvoeding, door zijn lei ding-gevend en zeer-veel-omvattend werk, interdiocesaan, voor de jeugd-organisatie. De vruchten van den wetenschappelijken arbeid van den jubilaris worden in breeden BELANGRIJKE TERREIN WINST IN OEKRAÏNE KUST VAN DE ZWARTE ZEE BEREIKT. In aansluiting op het weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van mi litaire zijde: In de Zuidelijke Oekraïne heeft de ener gieke opmarsch der verbonden troepen op nieuw belangrijk terrein gewonnen en ten deele reeds de kust van de Zwarte Zee bereikt. Daar de benedenloop van den Dnjepr ten Zuiden van Kief ook reeds on der bereik der Duitsche wapens is, wordt aan de ter plaatse meer dan zevenhonderd meter breede rivier als verkeersweg voor de Sovjets eveneens sterk afbreuk ge daan. Hierdoor is het geheele verkeerswe zen aldaar verlamd, daar ook de weinige spoorwegen in het Zuidelijk deel der Oekraïne door de verbonden troepen wor den beheerscht. De Sovjets zullen het hun nog resteerende kleine deel der bocht van den Dnjepr nu ook niet meer kunnen hou den. De „Times", aldus vervolgt D.N.B. schrijft onder het opschrift „Odessa be dreigd": „Terwijl hevige gevechten aan alle drie sectoren van het Sovjet-front worden gemeld, werd de stootkracht van het Duitsche offensief van het centrum naar de flanken verplaatst. De Duitschers hebben aan het Zuidelijk front onbetwist terrein gewonnen. Het Britsche volk. dat wellicht geneigd is tot een optimistische heoordeeling van de situatie aan het Oos telijk front, mag niet vergeten, dat de Sov jets tot dusver werden teruggeslagen en dat de Duitschers op vele plaatsen opruk ten". Het blad vervolgt dan: „De Sovjet- generaals en soldaten hebben groote moei lijkheden te overwinnen en groote gevaren te doorstaan. Tegenover hen staat een or ganisatie van verschrikkelijke kracht". SOVJET-VLOOT IN FINSCHE GOLF AANGEVALLEN. Op 11 Aug. hebben Duitsche gevechts vliegtuigen eenheden van de Sovjet-vloot in de Finsche Golf aangevallen. In duik vlucht werd een Sovjet-torpedojager met bommen en boordwapens bestookt en zwaar beschadigd. Een Sovjet-duikboot en een patroiulleboot kregen eveneens door bomtreffers zware schade. ELITE-REGIMENT DER SOVJETS VERNIETIGD. Een Duitsch bataljon infanterie, dat eenige dagen geleden door Smolensk trok en onder voortdurenden strijd 1135 kilo meter gemarcheerd heeft, ontmoette op den ochtend van 11 Augustus voor Wjas- ma een aanvullende colonne der Sovjets. Bij den verderen opmarsch zuiverden de Duitsche soldaten den geheelen sector. Als buit viel hun behalve wapens en munitie een vaan der Sovjets in handen, uit welks opschrift bleek, dat het telkens verleend wordt aan het flinkste en meest succes volle regiment. Blijkbaar betrof het hier de laatste resten van een Sovjet-élite-regi ment, dat volkomen in de pan gehakt was. Bij het breken van het verzet der in het gebied van Oeman ingesloten Sovjet-strijd krachten werden het zesde en het twaalf de Sovjet-leger en het dertiende Sovjet corps tirailleurs in de pan gehakt. De op perbevelhebbers van het twaalfde Sovjet- leger, generaal Pawel Ponedjelin, en de commandant van het dertiende corps ti railleurs, generaal Nikolaij Kirillow. ge raakten in Duitsche gevangenschap. Gene raal Ponedjelin verklaarde, dat hij nog op den avond van 6 Aug. een radiogram naar Moskou heeft gestuurd, waarin hij mee deelde, niet langer stand te kunnen hou den. Moskou heeft hem toen bevolen door te breken, welke poging echter schipbreuk leed op den ijzeren ring der Duitsche troe pen. De voortdurende aftocht der laatste weken, zoo meldde de Sovjet-generaal, is voor de Sovjet-troepen buitengewoon rijk aan verliezen geweest en heeft de stem ming der soldaten sterk gedemoraliseerd. De Duitsche troepen zijn steeds sneller ge weest dan de Sovjets. Steeds wanneer hij hoopte, aan de Duitsche omsingeling te zijn ontkomen, waren er in den rug van zijn troepen Duitsche eenheden opgedoken, en bestond het gevaar van omsingeling op nieuw Zoo heeft hij, onder uiterst bloedige gevechten den aftocht van zijn troepen moeten uitvoeren. Generaal Kirillow wees er vooral op, dat door den voortdurenden aftocht en de onophoudelijke aanvallen van het Duitsche luchtwapen, voor de beide Sovjet-legers onoverkomelijke moeilijkhe den in aanvoer en verzorging ontstaan wa ren. De voorraden munitie en levensmid delen werden steeds krapper, zonder dat de commandoposten aanvullingen gestuurd hadden. De beide generaals waren zeer verbaasd toen men hun mededeelde, dat zij juist door de Duitsche divisie gevan gen genomen waren, die onlangs door de Moskousche radio als „volkomen verslagen en vernietigd" gerapporteerd was. SOVJETS SCHTETEN HUN GEVANGENEN DOOD. Steeds meer wordt bevestigd, zoo wordt van Duitsche zijde vastgesteld, dat het in strijd met het Volkenrecht zijnde dood schieten van gevangenen door de bolsje wisten niet pas een uitdrukking is van den wanhopigen toestand, waarin de Sovjets zijn geraakt door de harde slagen van de Duitsche weermacht. Integendeel, er is ge bleken. dat deze manier van handelen voor de bolsjewisten tot de natuurlijke practijken van den oorlog behoort. Op grond van diepgaand onderzoek is vastge steld, dat Sovjetsoldaten op 22 Juni Duit sche vliegers, die een noodlanding hadden gemaakt, na hun gevangenneming hebben doodgeschoten. Tn de streek van Bialystok moest op 22 Juni een Duitsch gevechts vliegtuig een noodlanding maken. Twee leden der bemanning, een eerste luitenant en een Feldwebel. raakten in Sovjet-ge- vangenschap. De hen bewakende Sovjet soldaten namen hun alle voorwerpen van waarde af, tot laarzen en uniformpetten toe. De beide Duitschers werden in een schuur opgesloten. Na eenigen tijd wer den zij er uit gehaald, omdat zij verhoord zouden worden. Toen zij nog op hun ver hoor stonden te wachten, schoot Duitsche artillerie over deze plaats heen op de ach- terwaartsche Sovjetstellingen. Van dit oogenblik maakte een politieke commissa ris gebruik om de beide Duitsche vliegers van vlakbij met een reeks geweerschoten zonder motief neer te schieten. Door oog getuigen van dit voorval is de Sovjetdivi- siecommissaris Sakowitsj uit Bialystok als de moordenaar aangewezen. Officieren van het Ned. legioen nemen afscheid kring zeer gewaardeerd. Wij noemen zijn werken: Rationeele Maatschappij en Staats leer; Opvoedingsencyclieken en jeugdorga nisatie; Levensvernieuwing; St. Franciscus van Sales' inleiding tot het devote leven, en herinneren aan de zeer talrijke artike len, in scherpen en helderen betoogtrant ge schreven, in verschillende tijdschriften, met name in Het Schild, in Dux en in De Nieuwe Gemeenschap. Met door ons en onze lezers zeer gewaardeerde bereidvaardigheid heeft Directeur Niekel ook in den loop der jaren meerdere artikelen in onze cou rant gepubliceerd. De jubilaris is sinds 1925 (met onderbre king 19321936) privaat-docent vanwege de St. Radboudstichting aan de Nederland- sche Handelshoogeschool te Rotterdam voor het doceeren van de wijsbegeerte. Ook in dezen kring wordt de klare en aangename docent zéér gewaardeerd Hij is be stuurslid van de Thomistische Vereeniging voor Wijsbegeerte, secr.-penn. van het Dio cesaan Missiecomité, secr.-penn. van den Priestermissiebond in het Diocees Haarlem, lid van het bestuur van de Katholiekenda gen in het Bisdom Haarlem. Wij bieden den hoogeerwaarden jubilaris onze gelukwenschen aan, God biddend, dat hij zijn rijke en schoone talenten en gaven nog zeer vele j,aren in dienst moge stellen van ons Bisdom, van de vorming en de voorlichting van toekomstige priesters, priesters en leeken. De studenten van het Philosophicum voor wie allen de Directeur is een ver trouwde en vaderlijke vriend zijn nu op vacantie, maar zij zullen het jubileum later vieren, en: hartelijk gemeend vieren! TOESPRAAK VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. Gistermiddag heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss Inquart, in aanwezig heid van den Hoeheren S.S.— und Polizei- fuehrer S.S Gruppenfuehrer, Ra ut er, com missaris-generaal Schmidt en luitenant-ge neraal Seyffardt afscheid genomen van de Nederlandsche officieren, die de eenheden van het Nederlandsche legioen in den strijd tegen het bolsjewisme zullen leiden. Nadat de verschillende officieren door lui tenant-generaal Seyffardt waren voorge steld aan den Rijkscommissaris, richtte deze een toespraak tot hen, waarin hij uit drukking gaf aan zijn v/aardeering voor het vrije besluit, dat bij ieder afzonderlijk zijn oorsprong vindt in een Ncderlandsch- Volksch verantwoordelijkheidsbewustzijn. Later zal het Nederlandsche volk eens de ze mannen dankbaar zijn, zoo zeide de Rijkscommissaris verder, dat zij in het his torische conflict met vooruitzienden blik hun plaats gekozen hebben aan de zijde, die den doodsvijand van het Avondland en zijn cultuur den vernietigingsstrijd heeft aan gezegd. Nederland is op grond van geogra fische en economische omstandigheden niet in het rechtstreeksche contact gekomen met het bolsjewisme, dat Duitschland gedwon gen heeft tot den strijd op leven en dood tegen het bolsjewisme. Daarom komt den Nederlanders ,die den juisten weg uit eigen beweging gevonden hebben, bijzondere achting toe. De Rijkscommissaris wees ver volgens op den volgzamen trouw, die een doorslaggevend kenmerk is geweest bij ieder groot historisch optreden van de Ger- maansche volkéren. Daarop berust ook de met het volksche geweten van ieder over een te brengen eed, die de officieren van het Nederlandsche legioen moeten afleg gen, voordat zij den strijd aanbinden en waarin aan Adolf Hitler als oppersten oor logsleider van in den strijd tegen het bols jewisme aaneengesloten naties onvoorwaar delijke trouw wordt beloofd. Nadat luitenant-generaal Seyffardt een dankwoord had uitgesproken, nam de Rijks commissaris met een handdruk en een Sieg-Heil groet afscheid van de officieren van het Nederlandsche legioen. HELDEN. De bekende Fransche Röntgenoloog, dr. Felix Lobligeois, directeur van het Lariboisère-ziekenhuis, moest dezer dagen zijn linkerarm verliezen. Dit is de vijfde amputatie, die bij den dok ter moest worden uitgevoerd. Hij ver loor op deze wijze eerst zijm rechter hand, vervolgens de vingers van zijn linkerhand en thans zijn geheelen lin kerarm. Al deze amputaties moesten worden uitgevoerd ten gevolge van verbrandingen tijdens experimenten met Röntgenstralen. Dat is het heele bericht. En ik vind, dat daar iets niet klopt. Ik lees dagelijks in de krant van vele dappere soldaten, die in het aan gezicht van den dood de grootste hel dendaden verrichten. En het is zeer wel. de daden van deze dapperen te eeren. Soms denk ik aan die spreuk der oude Romeinen: dulce et decorum est pro patria mori het is zoet en eervol voor het vaderland te sterven. Dat klopt tegenwoordig niet meer. Vroeger met pijl en boog had men dikwijls nog de gelegenheid het zoete en eervolle oogenblik te ervaren. Nu met de moderne oorlogsmiddelen zal het wel zoo plotseling gaan, dat men zou moeten zeggen: het is zoet en eer vol voor het vaderland gestorven te zijn. Maar deze man heeft jaren lang zijn werk verricht in de wetenschap, dat zijn leven ermee gemoeid was. Hij stelde eveneens het heil der mensch- heid hooger dan zijn eigen leven. Hij wist van te voren, dat de tijd zou ko men, dat zijn ledematen een voor een zouden moeten worden geamputeerd. En toch heeft hij geen oogenblik ge aarzeld. Daarom: het is goed zijn helden te eeren. Maar laten wij onze grootste helden r.kt vergeten. Een uitspraak van Churchill Het was op 20 Januari 1940 dat Churchill in het Lagerhuis verkaarde: „Het bolsje wisme is geen politiek systeem, maar een ziekte". Dit was naar aanleiding van het feit. dat de Sovjet Unie het kleine dappere Fin land had aangevallen. Sindsdien is het bolsjewisme waarlijk niet veranderd. Het is een gevaarlijke ziek te gebleven, die zoo spoedig mogelijk moet worden uitgeroeid. Bolsjewisme is de kanker, die vreeet aan de Westersche beschaving. Het is een gevaarlijk gezwel in het lichaam van Europa, dat moet worden uit gesneden. Europa kan alleen dan weer gezond en gelukkig worden als het bolsjewisme ra dicaal wordt uitgebrand. Hier is geen com promis mogelijk, hier zouden zachte heel meesters stinkende wonden maken. Adolf Hitler heeft dit ingezien en de tienduizenden, die zich meldden voor de vrijwilligerslegioenen, hebben den Fuehrer begrepen. Landgenooten begrijpt, dat het bolsjewis me te vuur en te zwaard bestreden moet worden, meldt u aan bij het VRIJWILUÖlEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, Den Haag. TOEPASSING VAN HET BEDRIJFS- VERGUNNINGSBESLUIT 1941 OP IIET GEBIED DER VOEDSELVOORZIENING. In de Staatscourant van 12 dezer is afge kondigd het „Bedrijfsvergunningenbesluit 1941, uitvoeringsbeschikking Voedselvoor ziening", volgens welk de aanvrage voor een vergunning tot het vestigep en uitbrei den van bedrijven, betrekking hebbend op producten en artikelen, als bedoeld in arti kel 1 van het organisatiebesluit voedselvoor ziening 3941, moeten worden ingediend bij den directeur-generaal van de voedselvoor ziening. Tevens vermeldt het besluit de ge gevens, welke in de aanvragen moeten worden \crmeld. PROVISIEREGELING HANDELS REIZIGERS Naar wij vernemen zal dezer dagen ge publiceerd worden een aantal richtlijnen inzake een provisieregeling voor handels reizigers, die door de bijzondere omstandig heden in hun inkomen zijn achteruitgegaan. V VICTORIE Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1