Wanhopige tegenstand der bolsjewisten Vernietiging te wachten VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GRUWELEN EN VERWOESTINGEN In de Oekraine zijn de Duitsche zegevierende troepen op 6 Augustus doorgedrongen. Zij drongeti vluchtende Sowjetformaties binnen en konden daarbij verscheidene treinen met ma teriaal en uitrustingsstukken buitma ken. Dynamiet-commando's der Sow- jets konden vernietigd worden alvo rens zij hun taak konden uitvoeren. Kleine verstrooide groepen Sowjets, die het contact met liun wijkende for maties verloren hadden, probeerden door de voorste linies der Duitsche troepen heen te dringen. Op 6 Augus tus werden deze bolsjewistische strijd krachten door de Duitsche en verbon den troepen opgevangen en vernietigd. De rest van de in de Oekraine ingeslo ten Sowjet-troepen staat de vernieti ging te wachten. Bij wanhopige uit- valspogingen leden de bolsjewisten zware verliezen. Het aanzienlijk aan tal gevangenen en buit neemt gestadig toe. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen deed op 6 Augustus een verrassenden aanval op een groot troepenkamp der Sow jets achter het noordelijke front. Zeven geheel bezette barakken met manschap pen werden door voltreffers vernietigd. Verscheidene andere barakken werden zwaar getroffen en geraakten in brand. De bolsjewisten die niet door de bommen ge troffen waren, probeerden aan het hel- sche bombardement te ontkomen en in het openvelc? te geraken. Zij werden ech ter door de boordwapens der Duitsche vliegtuigen onder vuur genomen. De Sow jets leden buitengewoon zware verliezen. De zware bloedige verliezen van de bols jewisten stijgen van dag tot dag aan het geheele oostelijke front. Op 6 Augustus werden alleen voor de gevechtspositie van een Duitsche divisie 3000 en voor de ge vechtspositie van een luchtdoelbatterij 600 gesneuvelde Sowjets waargenomen. De Duitsche verliezen staan hier in geen verhouding tot die der bolsjewisten. IN DEN CENTRALEN SECTOR. In den centralen sector van het Ooste lijke front hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen Woensdag zeven Sowjetbatterijen en meer dan honderd vrachtauto's vernie tigd. Sterke aanvallen van gevechts- en jachtvliegtuigen waren gericht tegen po gingen van de bolsjewisten, om in volko men wanorde in een nieuwen ring samen geperste troepen opnieuw te formeeren en weer voor den strijd gereed te maken. De Sowjets leden hierbij bloedige verliezen. Op 6 Augustus hebben Duitsche ge vechts- en jachtvliegtuigen ten Zuid Oos ten van Smolensk 16 rivierstoombooten, die door de bolsjewisten werden gebruikt voor vervoerdoeleinden ter vervanging van de vernielde spoorwegen, vernietigd. Bij aanvallen "op transportcolonnes werden 234 vrachtauto's der Sowjets vernield. Binnen de groote bocht van den Dnjepr zijn alle belangrijke spoorwegtrajecten verbroken door bombardementen. Talrijke treinen, die de Sowjettroepen moesten ra- vitailleeren, zijn vernield. Verder hebben in den centralen sector Duitsche gevechtsvliegtuigen vier batte rijen afweergeschut buiten gevecht ge steld. Een benzineopslagplaats in de na bijheid ging in de vlammen op. Ook bij deze Duitsche aanvallen hebben de Sow jets zeer zware verliezen geleden. Bij den aanval op voor den oorlog belangrijke doelen te Moskou, door de Duitsche luchtmacht in den nacht van 6 op 7 Augustus ondernomen, zijn we derom talrijke groote branden uitge broken. Het belangrijkste doel vorm den weer de vliegtuigfabrieken in de bocht van de Moskwa. In een enkele vliegtuigfabriek braken tien hevige branden uit, zoodat de fabriek a's ver woest kan worden beschouwd. Als gevolg van de doeftreffende bomaanvallen van het Duitsche lucht- wapen op munitiedepots en aanvoer- colonnes, is er bij eenige eenheden der Sowjets gebrek aan munitie ontstaan. Dit wordt op verscheidene plaatsen van het Oostelijk front door achterwe ge blijven van het vijandelijke artille rievuur bevestigd. Pogingen van de bolsjewisten om hun verzorging met munitie en materiaal door vliegtuig transporten te waarborgen, zijn over het algemeen mislukt. IN HET NOORDEN. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Een vijandelijke pantsertrein is Dinsdag op de lijn SuojaerviPetroskoi door Stu ka's gebombardeerd, waarbij de trein een voltreffer kreeg, waardoor hij in twee stukken brak. Slechts de locomotief en een wagon konden naar het oosten ontko men. De vyand heeft geen luchtbombar dementen op vaderlandsch gebied onder nomen. De luchtafweer heeft gisteren drie vijandelijke toestellen omlaag gehaald. Verschillende wijken der groote Estland- sche stad Dorpat. die door de terugtrek kende bolsjewisten zwaar is geteisterd, bieden nog een beeld van vreeselijke ver woesting, aldus verneemt het D.N.B. in een speciaal bericht. Talrijke zaken zijn geplunderd of vernield door de bolsjewis tische soldaten onder aanvoering van hun commissarissen. Op de binnenplaats van het tuchthuis zijn esenige dagen geleden de ontzielde lichamen van 200 mannen en vrouwen opgegraven, die de bolsjewisten kort voor hun vlucht haastig onder den grond hadden laten stoppen. Alle per soonlijkheden, die bij de Sowjets niet goed aangeschreven stonden, werden doodge schoten. De boekerij van de universiteit van Dor pat, een der kostbaarste van Europa, werd voor een deel vernield, voor een ander deel weggevoerd. Kostbare manuscripten lagen stukgescheurd op de straten, toen de Duitsche troepen binnentrokken. In de Galicische plaats Dobromil heeft men een afschuwelijke ontdekking ge daan. De bolsjewisten hadden daar op een zoutmijn een buiten werking gestelde schacht van ongeveer 40 meter diep tot den rand toe gevuld met de lijken van doodgeschoten menschen uit de omgeving. Inwoners van de plaats vertelden, hoe dag en nacht vrachtwagens der bolsjewisten onder politiebewaking naar de mijn reden en lijken aanbrachten. De omgeving werd door militairen afgezet. Volgens een voor zichtige schatting waren 600 1 ij ken in de schacht geworpen. De meeste slachtoffers waren uit de in de nabijheid gelegen ge vangenis der# GePeOe gekomen. De bolsje wisten haddén mannen en vrouwen, grijs aards en kinderen, naar de gevangenis ge dreven en doodgemarteld, -geslagen, -ge stoken of -geschoten. Duizenden inwoners waren gevlucht, duizenden andere werden kort voor de aankomst der Duitsche troe pen door de bolsjewisten weggevoeM en onderweg omgebracht. HONDDERDDUIZENDEN SOWJET- SOLDATEN NAAR DE GEVANGENEN KAMPEN. Honderdduizenden gevangen genomen Sow jetsoldaten stroomen naar de gevan genenkampen. Een bonte mengeling van Wit-Roethenen, Oekrajiners, Kozakken, Kalmukken, Kaukasiërs en Siberiërs trekt langs de wegen. Bij een inspectie der groepen gevange nen heeft men geconstateerd, dat ver scheidene regimenten der Sowjetinfanterie zóó geteisterd zijn, dat slechts 20 of 10 man schappen in leven zijn gebleven. Deze ver klaarden, dat er ten slotte nog slechts mannen van de tros en den staf en zieken dragers waren, die toen in de voorste li nies moesten vechten. Onder de gevange nen bevirfen zich ook talrijke officieren, die pas drie maanden hun uniform dragen. Zij hadden een cursus gevolgd en waren daarna onmiddellijk bevorderd tot luite nant. Welk een verwarring onder de bolsje wistische troepen in Estland heerschte, blijkt uit het volgende rapport van een Sowjetcommissaris, gevonden in een ver laten stafkwartier: „Het artillerievuur der snelle Duitsche troepen heeft bij de laatste aanvallen op de stad een wilde paniek veroorzaakt. De achtergebleven troepen geraakten geheel uit elkander. Zij kregen van de officieren geen aanwijzingen meer. Ontbrekend ma teriaal kon niet door. ander troepenonder- deelen geleverd worden. De commissaris, die met de bevelvoering belast is, heeft ge meld, dat hij er geen idee van heeft, wat hij den troepen moet leveren". KAART VAl\J PELT, DE STRIJD TEGEN ENGELAND Luchtaanvallen op midden- Engeland VIJF BOMMENWERPERS BIJ BHJTSCHE AANVALLEN NEERGESCHOTEN. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen, naar aan het D. N. B. gemeld wordt, weer met succes vliegvel den in Midden-Engeland aangevallen. In vliegtuigloodsen en onderkomens werden verscheidene groote branden en ontplof fingen verwerkt. Ter hoogte van Cromer aan de Zuid-Oostkust van het Britsche eiland hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen een Britsch koopvaardijschip van 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Nog vier koopvaarders werden aangevallen en voor een deel beschadigd. Bij vluchten van Britsche vliegtuigen naar het rijksgebied en de bezette gebie den zijn vijf bommenwerpers door nacht jagers en afweergeschut neergeschoten. In den nacht van 5 op 6 Aiugustus en in den loop van 6 Augustus hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen herhaaldelijk militaire doelen, pakhuizen en ravitailleeringsinstal- laties in Tohroek met succes aangevallen. TIEN SPITFIRES NEERGESCHOTEN. Donderdag hebben de luchtgevechten bij het Kanaal weer een grooteren omvang aangenomen. In totaal zijn tien Spitfires neergeschoten. Nadat reeds vanochtend voor Calais een Spitfire was neergehaald, trachtten tegen den middag Britsche bommenwerpers krach tig beschermd door jagers, het bezette ge bied aan de Belgich-Fransche grens bin nen te vliegen. Het kwam tot levendige luchtgevechten met Duitsche jagers, waar bij volgens de tot dusverre ontvangen be richten negen Spitfires werden neergescho ten. Er gingen geen Duitsche toestellen verloren. Van een aanvalspoging, die de Britsche luchtmacht 30 Juli op Kirkeness ondernam, keerden van de veertig aanvallende vlieg tuigen naar gemeld slechts tien op hun basis terug, en nog wel gedeeltelijk met zware beschadigingen. Aangezien het Britsche ministerie van luchtvaart ook van deze groote verliezen bij Kirkeness slechts een fractie toegaf, worden in de Duitsche pers, evenals reeds na den luchtslag boven het Kanaal, de namen van 21 Britsche vlie gers bekend gemaakt, die bij deze misluk te aanvalspoging gevangen genomen zijn. Bovendien zijn de lijken van talrijke Brit sche vliegers geborgen. Dezen konden ech ter voor het meerendeel niet worden ge ïdentificeerd. Slechts van vier doode pilo ten heeft men tot dusver de namen kunnen nagaan. DE GERUCHTEN OVER ONTMOETING CHURCHILL—ROOSEVELT. Wilhelmstrasse bewaart te dien aanzien het stilzwijgen. In de Wilhelmstrasse bewaarde men gis teren het stilzwijgen ten aanzien van de gissingen in het buitenland en in het bij zonder in de Amerikaansche pers over een samenkomst tusschen Churchill en Roose velt. Men wilde ook geen vermoedens uiten. In politieke kringen achtte men het voor de ontwikkeling van den toestand betrek kelijk onverschillig, of de beide staatslie den elkander zullen ontmoeten of niet. De problemen, die Churchill en Roosevelt aan gaan, worden volgens deze kringen ook niet door een persoonlijke ontmoeting uit de wereld geholpen. BRUNO MUSSOLINI VER ONGELUKT Deelneming van den Paus, Victor Emanuel en Hitler De kapitein-vlieger Bruno Mussolini, een zoon van den Duce, heeft gister ochtend om 10 uur een roemvollen dood gevonden, als gevolg van een on geluk, dat hem overkwam in de omge ving van Pisa tijdens een proefvlucht met een nieuw type vliegtuig. Donderdagochtend om 10 uur werd op het vliegveld San Giusto van Pisa een proefvlucht ondernomen met een nieuwen viermotorigen bommenwerper, deel uit makende van een eskader, dat gevormd wordt voor de komende oorlogshandelin gen. Toen het toestel wilde landen, stortte het plotseling door onbekende oorzaak ter aarde. Onder de omgekomen leden van de bemanning bevonden zich de kapitein-be stuurder Bruno Mussolini, commandant van het eskader, de luitenant-bestuurder Francesco Vitalini en een adjudant-meca nicien Engelo Treccini. De vijf andere le den der bemanning worden gewond. Zoodra de Duce het bericht van den dood van zijn zoon vernomen had, begaf hij zich per vliegtuig naar Pisa, in gezel schap van den chef van den generalen staf voor de luchtvaart, generaal Pricolo. Na de bemanning van het vliegveld geïnspec teerd te hebben, begaf de Duce zich met zijn zoon Vittorio naar het hospitaal Santa Chiara, waar hij verbleef bij het stoffelijk overschot van zijn zoon. Vervolgens begaf de Duce zich naar de plek waar het vlieg tuig was neergestort. De Koning-Keizer heeft den Duce het volgende telegram doen toekomen: „Nu ge zoo zwaar getroffen wordt door den dood van uw zoon, wenschen de koningin en ik, die levendig deelne men in uw smart, jegens u uiting te ge ven van onze diepe ontroering. Uw zeer toegenegen neef, Victor Emmanuel". Bruno Mussolini was op een na de oudste zoon van den Duce. Hij is in 1918 te Mi laan geboren. ALs vlieger in den veldtocht tegen Abessinië werd hij in 1936 onder Honderdduizenden Sovjet-soldaten zijn tijdens de afgeloopen weken van den Duitschen veldtocht m het Oosten krijgsgevangen gemaakt. - Een groep wordt Sschter de linies gebracht (Atlantic-Holland) scheiden met de militaire medaille voor be tonde dapperheid. In 1938 nam hij deel aan de vlucht naar Zuid-Amerika van de groene muizen". Later werd hij benoemd tot directeur-generaal van de Italiaan- sche luchtvaartmaatschappij op Zuid-Arne- rika, Lati. In den veldtocht tegen Albanië heeft hij zich herhaalde malen onderschei den. Op den eersten dag van den Ita- baansch-<jriekschen veldtocht, 28 Decem ber 1940, nam hij deel aan den aanval op den Piraeus. Verder meldt Stefani uit Vaticaanstad, dat het bericht van den dood van kapitein Bruno Mussolini een diepen en smartelij- ken indruk m het Vaticaan heeft gemaakt. De Paus hefft den Duce zijn diepgevoeld rouwbeklag tot uitdrukking gebracht. Het D. N. B. meldt uit Berlijn, dat Hit- Ier aan Mussolini telegrafisch in harte lijke bewoordingen zijn diepgevoelde deel neming heeft doen toekomen. IN DE CHAPELLE ARDENTE. Gisteravond om zeven uur is het stoffe lijk overschot van Bruno Mussolini, den luitenant-vlieger Francesco Vitalini en maarschalk Angelo Trizzini gekist en na de zegening gedragen door officer-vliegers en legionairs naar den lijkwagen, die de resten overgebracht naar de zaal van de Provincale Fascistische Federatie, die als chapelle ardente was ingericht. Per auto volgden de Duce, mevrouw Mussolini, lui tenant Vittorio Mussolini en de echtgenoo- te van Bruno. In andere auto's hadden hoogwaardigheidsbekleeders plaats geno men. terwijl nog andere te voet volgden. Langs den weg van den lijkstoet hadden zich alle fascisten van Pisa en de geheele bevolking opgesteld. Uit ramen en van bal kons wierp men bloemruikers op den stoet. In de chapelle ardente bleven de ouders, de broer en de echtgenoote van den over ledene nog geruimen tijd in gepeinzen ver zonken. Hedenochtend negen uur werd het stof felijk overschot van Bruno Mussolini naar het station overgebracht, van daar het naar Forli wordt vervoerd. Zaterdagmor gen zal het ter aarde besteld worden op het kerkhof van Predappio. NA DEN DOOD VAN TAGORE Rabindranath Tagore wiens overleden wij gisteren meldden, is 6 Mei 1861 te Calcutta geboren als jongste zoon van Maharshi Devendranath, wiens vader prins Dwarkanath Tagore was. Na een particu liere opvoeding in Indië werd hij in 1877 naar JCngeland gezonden om rechten te studeeren, maar hij keerde spoedig naar Indië terug en begon, hoewel nog zeer jong, voor bepaalde tijdschriften te schrij ven. In 1901 stichtte hij de Shantiniketan, een school te Bolpur, niet ver van Cal cutta. Deze school werd een soort nationaal pelgrimsoord. In 1913 won Tagore den nobelprijs voor letterkunde. Het bedrag van 8000 pond sterling gebruikte, hij voor de instandhouding van zijn school. Hij bezocht verschillende malen Europa en reisde ook in Japan en de Vereenigde Staten. Op zijn reizen hield hij overal voordrachten. Tagore had voor politieke aangelegen heden slechts in zooverre belangstelling als het het innerlijke leven van Indië be trof en h(j verlangde, dat de nationale be weging de sociale hervormingen zou be schouwen vóór politieke vrijheid. De poëzie van Tagore draagt in hoofd zaak een beschouwend karakter. Zijn pennevruchten zijn zeer talrijk. Frederik van Eeden vertaalde enkele bundels in het Nedeilandsch. ENGELAND HOUDT VAST AAN POLITIEK VAN INTIMIDATIE Commentaar op Eden's rede De rede van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken Eden, wordt in Berlijn gekenmerkt als een belangrijke onthulling van de Engelsche buitenland sche politiek tegenover talrijke volkeren in het Nabije en Verre Oosten, welke het karakter draagt van een ultimatum. De verklaring van Eden wordt door dei Wilhelmstrasse in nauw verband gebracht met het opzienbarende artikel in de „Times", waarin, zooals men zich herinne ren zal, Sow jet-Rusland erkend wordt als de leider in Oost-Europa en waarin het Bolsjewisme uitgenoodigd wordt Scandina vië zoowel als Turkije met de Dardanellen onder zijn invloedsfeer te brengen. De Turksche zoowel als de Scandinavi sche reactie hierop hebben volgens de meening van Berlijn duidelijk aangetoond, dat- de betrokken volkeren de geheele ac- tueele beteekenis van deze Times mededee- lingen hebben verstaan. Het is opmerke lijk, dat de Turksche pers ook na de rede van Eden overtuigd is van het bestaan van een dergelijke overeenkomst tusschen Londen en Moskou. De negatieve reactie op dit artikel in de „Times", vooral van de zijde der Sow jet-Unie, heeft zoowel dit blad als mr. Eden aanleiding gegeven tot een schijnbare terugtocht en voorzichtiger gestelde formulieeringen. Intusschen wordt in Berlijn vastgesteld, dat ook het z.g. ophelderende artikel in de „Times" den rechten der Bolsjewisten op leiding in Oost-Europa blijven verdedigen woordelijk schrijft de Times: „In dit ge bied kunnenv slechts Duitschland of Rus land de leiding hebben". En dat mr. Eden zijn verzekering over de onschuld der Engelsche plannen in het Nabije en Verre Oosten afhankelijk gemaakt heeft van de bereidwilligheid der betrokken landen tot „samenwerking met Engeland" zijn garanties zijn dus volgens Duitsche opvat ting niet geheel onbaatzuchtig. Het karak ter van de Engelsche politiek is duidelijk geworden door de aanvallen op Bulgarije, welk land door zijn deelneming aan de nieuwe orde in Europa een plaats wordt geweigerd in het Europa, dat Engeland zal organiseeren. Door dit voorbeeld wilde mr. Eden aan- toonen, welke gevolgen hèt heeft, als een land de samenwerking met Engeland zoekt. Uitgaande van deze bedreiging heeft mr. Eden Iran, Turkije en Thailand een onver bloemd ultimatum gesteld. Hoewel Iran reeds lang heeft kunnen weerleggen, dat in dat land Nazi-infiltratie heeft plaats ge had, houdt Engeland tegenover dit land zijn beweringen staande, om te zijner tijde een voorwendsel te hebben voor eventueele verdere acties. Zoo gaat het ook met Thailand en Indo-China. De Engel schen hebben een en ander reeds in Syrië in praktijk gebracht, waar zij echter geen enkelen Duitscher hebben kunnen vinden. Het stempel van de Engelsche politiek, is, volgens het Duitsche oordeel, het blijven vasthouden aan voorwendsels en waar schuwingen, waaruit Londen, zooals de praktijk bewezen heeft, het recht meent te hebben tot een invasie. Dat in werkelijkheid Londen in deze gebieden dergelijke plannen nastreeft, wordt in Berlijn hierom des te minder be twijfeld, omdat mr. Eden gewezen heeft op de noodzakelijkheid om den strijd tegen Duitschland te activeeren, en in verband met de politieke voorbereiding van deze actie over gunstige factoren sprak. In de Wilhelmstrasse blijft intusschen onveranderd de stelregel van kracht, dat men, waar dan ook, Engeland zal verslaan, wanneer het zich vertoont op het continent

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6