DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje Nieuwe bonnen VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10020 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: PapengTacht 32. VERTREK VAN HET TWEEDE CONTINGENT VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTEN Het Nederlandsche vrijwilligerslegioen marcheert. Weer is een contingent landge- noot.en naar Krakau vertrokken en weer heerschte er in de Haagsche straten de zelfde geest en hetzelfde enthousiasme als bij het vertrek van de eerste groep enkele weken geleden. Ook nu was de groote zaal van den Dieren tuin op feestelijke wijze met vlaggen doek en eikenloof versierd. Ook nu waren er vele autoriteiten, Duitsche en Neder landsche. De commandant van het legioen, de gep. luitenant-generaal Seyffardt, oud chef van den generalen staf, begroette al lereerst den hoeheren SS unt Polizeiführer, SS Gruppenführer Rauter, die den Rijks commissaris vertegenwoordigde en den Oberst-leutnant von Müller, die de plech tigheid bijwoonde namens den generaal der vliegers Fr. Christiansen, den militai ren bevelhebber in de bezette Nederland sche gebieden. Verder waren onder meer aanwezig generaal-majoor Schumann, commandant van de ordnungspolizei, Ober- bereichsleiter Eftger. die den commissa ris-generaal voor bijzonder aangelegenhe den vertegenwoordigde, Oberdienstleiter Schmidt en dr. Schuen, kringleider der N.S.D.A.P., terwijl de plechtigheid van Nederlandsche zijde onder meer werd bij gewoond door den secretaris-generaal van het departement van financiën, mr. Rost van Tonningen, den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. Goedewaagen, den direc teur-generaal der stichting „Winterhulp Nederland", den heer Piek, den raads adviseur bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten ir. van der Vegte, den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, mr. Hamer en verder door vele vooraanstaande figuren in de N.S.B. De plechtigheid werd opgeluisterd door muziek, gespeeld door een muziekcorps van de Ordnungspolizei. De circa 450 vrij willigers, die dit tweede contingent vor men, stonden langs de zijkanten van de zaal in carré opgesteld, terwijl evenals de vorige maal de familieleden een plaats hadden genomen op de galerij. De plech tigheid begon met een inspectie, nadat de commandant van het contingent, kapitein Voorwinden, de troep aan luitenant-gene raal Seyffardt had gemeld. Aan de inspectie namen naast luitenant- generaal Seyffardt ook deel S.S.-Gruppen führer Rauter, Oberst-leutnant von Müller en generaal-majoor Schumann. Na de inspectie sprak luitenant-generaal Seyffardt de vrijwilligers als volgt toe: Kameraden. Hier staat gij aangetreden om uitvoering te geven aan uw moedig besluit de wa pens op te vatten om mede te gaan strij den tegen het Aziatisch gedrocht, dat ge reed heeft gestaan zijn bolsjewistische hor den over Midden- en West-Europa uit te storten, om daar de Marxistische wereld revolutie, dat wil zeggen een chaos van jammer en ellende, in de plaats te stellen van onze beschaving en kuituur. Gij staat aangetreden met den vastbe sloten wil u in te zetten voor de vrijheid van Europa, voor de vrijheid van Neder land. Ik dank u voor uw dapper besluit en ik bewonder u. Want ik weet, dat gij vele bezwaren opzij hebt moeten zetten, om vrijwillig heen te gaan van alles, wat u hier aan den vaderlandschen bodem bindt. Ik bewonder u, omdat ge'zonder lang aar zelen hebt besloten de moeilijkheden en gevaren tegemoet te treden, welke .u daar ginds in Oost-Europa wachten. Ik zeide het reeds tot uwe kameraden, die op 26 Juli u zijn voorgegaan: gij gaat naar een land, waarvan ge u vermoedelijk thans nog geen voorstelling kunt maken. Gij gaat, als het ware, de beschaafde we reld tijdelijk achter u laten. Ge komt in een wildernis van verschrikking en ellen de, welke dat land te danken heeft aan „de zegeningen van het bolsjewistische Denkt niet, dat ik nu overdrijf. Mis schien heeft men u dat wel willen wijs maken. Want duizenden menschen in ons land, die tot voor korten tijd openlijk ver kondigden. dat het bolsjewisme de af schuwelijkste geesel is, welke de mensch- heid kan bedreigen, beweren thans plot seling, dat het heusch zoo erg niet kan zijn. Heeft niet de christelijke regeering van Brittannia en heeft niet onze gevluchte, zéér christelijke, vroegere regeering beslo ten hand in hand te gaan met dat onge dierte? Neen. het is wel heel erg, het is af schuwelijk. Dit alles zeg ik natuurlijk niet om u te ontmoedigen. Ik zeg het om u voor te be reiden op hetgeen ge daar vinden zult, om u te stalen in uw ijzeren moed, opdat ge u zult harden en onverbiddelijk hard te genover hard zult stellen. Ik wil ook tot uwe familieleden spre ken. Gij vrouwen en kinderen, ouders en bloedverwanten, die deze flinke mannen wilt afstaan, tot u allen zeg ik, ook tot de velen, die te ver afwonen om bij dit af scheid tegenwoordig te zijn: weest gedankt voor het offer, dat gij nu brengt. Als een maal aan de vele afzijdigen van nu de oogen zullen zijn opengegaan over de wer kelijkheid, welke zij nu nog niet willen erkennen, zal in geheel Nederland de eerepalm worden toegekend niet al leen aan de mannen, die zich nu inzetten maar ook aan de gezinnen, die hun dier baren voor het grootsche doel hebben af gestaan. Gij, mannen en vrouwen, hebt ge toond, dat de flinke Nederlandsche geest onzer vaderen ook in u voortleeft. Legioensoldaten, die hier staat aange treden, twaalf dagen geleden reikte ik aan uw kameraden de vlag over, die ook uw vaandel zal zijn. Dat symbool van trouw aan uw vaderland en uw volk zal u op wachten, wanneer ge in Krakau zult aan komen. Daar zal het u begroeten en gij zult het voor u zien als het veldteekên, dat u aan den vaderlandschen bodem bindt. Ook g ij neemt dan op u die vlag, zoo noo- dig met uw leven, te zullen beschermen en verdedigen. En gij zult dat doen. Mannen van het legioen. Daar voor u staan zés diepe trommen, trommen zooals zij in onzen glorietijd de Hollandsche ven dels voorafgingen in dagen van strijd. De ze trommen zult gij meevoeren, haar rof fels zullen klinken daarginds in uwe kam pementen. Zij zullen met dreunenden slag u voorafgaan, als gij na volbrachte taak met wapperend vaandel zult terugkeeren in de vaderlandsche landouwen. Legioensoldaten, nog een ernstig woord: als gij daarginds voor den krijg wordt op geleid, "betracht dan de uiterste onderwer ping aan de krijgstucht, die onverbiddelijk streng zal zijn. Weest hard voor u zelf, maar zijt een goed kameraad onder uwe kameraden. Blijft eerlijk en ridderlijk en denkt bij alles wat gij doet, dat gij de eer van Nederland in u draagt. Wanneer zoo dadelijk de tonen van ons oude Wilhelmus u zullen tegenklinken, denkt dan aan de woorden: „Mijn schild ende betrouwen zijt gij. o God, mijn Heer". Laat die gedachte u schragen, zooals zij den grooten Zwijger heeft geschraagd, ook in de zwaarste omstandigheden. Trekt dan nu heen, mijne kameraden, met moed en vertrouwen naar het onbe kende land. God zegene u en de uwen. Leve het vaderland! Het muziekkorps speelde hierna het Wilhelmus. Vervolgens bood luitenant- generaal Seyffardt het vertrekkende con tingent namens het legioen de in zijn toe spraak genoemde zes trommels aan, waar mede de plechtigheid was afgeloopen. De vrijwilligers stelden zich na afloop op het Malieveld op en marcheerden, voor afgegaan door het muziekkorps en een eere-bataljon van de Duitsche weermacht, daarna af in de richting van het Spui in het centrum van de stad, waar zij voor luitenant-generaal Seyffardt, SS-Gruppen- führer Rauter, Oberst-leutnant von Mül ler en generaal-ma.ior Schumann defileer den. De belangstelling van de zijde der Haagsche bevolking voor deze bijzondere gebeurtenis was bijzonder groot. Éen dui zendkoppige menigte stond op de trottoirs opgesteld en sloeg het voorbij mar cheeren der vrijwilligers gade. Aan enthousiaste toeiuichingen ontbrak het hierbij niet. Het zelfde beeld herhaalde zich korten tijd later op het station Hollandsche Spoor, van waar de trein, met voorop een met eikenloof versierde locomotief, vertrok. Van ieder der vrijwilligers namen luite nant-generaal Seyffardt en de SS-Grup- penführer persoonlijk afscheid. Geestdrif tige toejuichingen en vele goeden wen- schen vertolkten de gevoelens van hen, die achterbleven, toen de trein om onge veer half acht onder het spelen van de Duitsche volksliederen het perron uitreed. r- V= VICTORIE Duitschland wint OP ALLE FRONTEN voor Europa Belangrijke verbeteringen in sociale verzekeringen De heer H. J. Woudenberg, commissa ris van het N. V. V., heeft heden in een bijeenkomst van functionarissen van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam eenige urgente problemen van den dag behandeld en tevens eenige zeer belangrijke maatregelen van socialen aard aangekondigd. Wij zullen morgen van deze bijeenkomst een uitvoerig verslag geven. Wij willen nu reeds vermelden, dat de wettelijke ZIEKTE-VERZEKERING zoo danig zal worden gewijzigd, en aanmerke lijk verbeterd, dat er ook uitkeeringen zul len geschieden voor ziekenverpleging. Ook in de INVALIDITEITS- en OUDER DOMSRENTE zal een belangrijke verbe tering worden aangebracht. Er zal op de wettelijk vastgestelde rente een toeslag worden gegeven: van 25 pet. voor rentetrekkers, die 65 jaar zijn; van 50 pet. voor trekkers van invaliditeitsrente, die nog geen 65 jaar zijn, en voor het ge val de rentetrekker gehuwd is, komt er nog 25 pet. bij; voor ieder kind komt er verder 20 pet. bij, met dien verstande, dat de totale toeslag niet meer dan 195 pet. mag bedragen boven de wettelijk vastge stelde rente. Op het weduwen- en weezenpensioen wordt een toeslag van 50 pet. gegeven; voor iederen wees wordt de toeslag ver hoogd met 25 pet., ingeval dat weduwen- en weezenpensioen gelijktijdig bestaan. Zooals gezegd, komen wij op de rede van den heer Woudenberg morgen uitvoe rig terug. PRIESTERJUBILEA. Op 15 Augustus a.s. zullen hun 40-jarig priesterfeest vieren: de hoogeerw. heer kanunnik J. C. Aalberse, officiaal van het Bsdom en de zeereerw. heeren Th. M. Beukers, pastoor te L e i d e n (St. Petrus), H. W. J. Hoosemans, pastoor te Amster dam (O. L. Vr. Rozenkrans), B. J. Her mans, pastoor te Oosterblokker, G. J. M. Maat, deken en pastoor te Poeldijk, A. J. M. van Meeuwen, emeritus-pastoor van Boskoop. Hun zilveren priesterfeest vieren de hoog eerw. heer J. H. Niekel, directeur van het Philosophicum te Warmond, A. A. v. d. Berg, pastoor te Akersloot, Th. N. Boo nekamp, pastoor te Hem en Venhuizen, H. J. C. van den Burg, pastoor te Rotterdam, H. M. Brandehof, pastoor te Monninken- dam, P. van Diepen, pastoor te Zandvoort, J. M. Halkes, pastoor te Maasland, C. J. Hesp, pastoor te K a t w ij k a. d. R ij n, B. G. Hosman, pastoor te L a n g e r a a r, A. J. C. Melchers, deken en pastoor te Haarlem, C. M. Mol, pastoor te Hilligers- berg (St.Lidwina), L. Oudejans, pastoor te Beverwijk (O.L.Vr. v. Goeden Raad), R. J. Reijnen, pastoor te Soheveningen (O. L. Vr. van Lourdes), J. G. A. Saraber, pas toor te Oud e-W e t e r i n g, A. J. van Schaik, pastoor te Moordrecht, D. Schoen maker, pastoor te Ouderkerk aan de Am- stel, J. D. Sistermans, pastoor te De Rijp, H. Ulleman, pastoor te Overzande, S. A. vioothuis, pastoor te Koog a. d. Zaan, P. M. Simons, pastoor te Rwadendamme. Emeritus-pastoor C. B. L. Devoghel, Heemstede, viert op 15 Augustus, zijn gou den priesterfeest. Moskou onder de slagen van het Duitsche luchtwapen. De eerste luchtfoto van de felle aanvallen der bommenwerpers. Fabrieken en kazernes staan in brand (Telefoto Orbis-Holland) De Nederlandsche volksdienst De Nederlandsche Volksdienst heeft zich tot taak gesteld het Nederland sche volk op sociaal gebied op groot sche wijze te verzorgen. Hierbij zal niet de nadruk worden gelegd op de materieele verzorging, doch meer op de onderlinge hulp en steun, die onze landgenooten elkaar willen verleenen. De N. V. D. hoopt door een groot aantal medewerkers, die alom in den lande, in iedere stadswijk, in elk hui zenblok, in ieder dorp en gehucht werkzaam zullen zijn, dat breede be middelende contact tusschen alle Ne derlanders te kunnen leggen. Tienduizenden kunnen hierbij wor den ingeschakeld. Iedere man en vrouw, die in een sociale taak, groot of kleine een opgave ziet, melde zich als vrij williger (ster) aan bij het on derstaande adres(sen), waar alle in lichtingen zijn te verkrijgen. De uitvoering van het sociale werk van den N. V. D. brengt natuurlijk kos ten met zich mede. Daar de bijstand zal bestaan uit een directe, verant woordelijke hulp van een medeland genoot en niet van een ambtelijk bu reau, dienen de uitgaven bestreden te worden uit volbewuste offers van hen, wien het lot van ons volk ter harte gaat. Daartoe is door den N. V. D. een lidmaatschap ingesteld, waar aan een vaste maandelijksche bijdrage is verbonden. Meldt u aan als lid van den N. V. D. en helpt mede het welzijn van ons volk te verzorgen. Inlichtingen en aanmel ding bij het bureau van den N. V. D. m uw stad of provincie. De provinciale directeur van den Nederlandschen Volksdienst in Zuid- Holland is drs. W. F. van'Leeuwen, Ja- vastraat 27a, 's-Gravenhage. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Slechts geringe schade. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn slechts weinig Engelsche vliegtuigen boven het Nederlandsche grondgebied ver schenen. Op verschillende plaatsen zijn bri santbommen geworpen, waardoor eenige boerderijen en schuren schade opliepen. Eén boerderij moest worden ontruimd; eenige koeien zijn gedood of gewond. In het algemeen is de materieele schade niet groot. Er is overigens niemand gedood of gewond. EEN SOEPELE ZOOL VAN HOUT. De nieuwste uitvinding op het gebied der leervervanging. De houten zool heeft niet lang op zich la ten wachten, maar dat zij niet spoedig po pulair zou worden, kon ieder bevroeden, die zich even de geringe buigbaarheid van zoo'n houten geval realiseerde. Voor ons nuchtere gevoel is een schoen met een hou ten zool een klomp. Een klomp van goede familie misschien, maar een klomp. In Chemonitz woonde 'n meneer Paul Zie- rold, die er al net zoo over dacht. Dies zet te hij zidh aan het uitvinden van een goe de houten vervangingsmogelijkheid voor lederen zolen. En op de Leipziger Herbst- messe van 1940 kwam hij met de resulta ten van zijn uitvindersarbeid voor den dag: een buigbare houten zool. Daar thans ook in ons land reeds eenige firma's schoenen met deze zool, waarvoor de firma Schlich- ter en van de Vijver te Amsterdam de rechten voor Nederland heeft verworven, adverteeren, willen wij onzen lezers iets van dit novum vertellen. Het principe, waarop de buigbare zool, die in ons land als harmonica-zool aan de markt wordt gebracht, is vrij eenvoudig. De zool wordt afgewisseld van links naar rechts en van rechts naar links voorzien van evenwijdige insnijdingen, die het vlak geheel in tact laten. Hoewel men bevreesd was voor het binnendringen van zand en kleine steentjes in de inkepingen, bleek hiervan geen sprake te zijn; binnendrin gende stoffen worden door de beweging ook weer naar buiten gedrongen. Tot heden bleek voor deze zool beuken hout een ideaal materiaal te zijn. En de hoeveelheid beukenhout, die de autoritei ten ter beschikking stelden, is vrijwel on beperkt. Niet slechts voor damesschoenen, doch ook voor heerenschoenen wordt de nieuwe houten zoel toegepast. Zelfs werden door de overheid reeds eenige honderddui zenden zolen besteld voor zware werk schoenen. Een moeilijkheid bood nog de opgave schoen en zool tot een soepele eenheid te maken, maar de heer Zierold meent ook voor dat vraagstuk een oplossing gevon den te hebben, door de toepassing van een lijmsoort van bijzondere samenstelling. Bij het college van rijksbemiddelaars is een verzoek tot algemeen verbindendver klaring van de gewijzigde loonen in het schildersbedrijf, opgenomen in een loonre- gister, ingediend door partijen bij de col lectieve arbeidsovereenkomst voor het schildersbedrij f Het verzoek ligt tot 23 Augustus 1941 ter visie bij de districtshoofden der arbeids inspectie te Amsterdam, Haarlem, 's-Gra venhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maas tricht, Arnhem, Deventer en Groningen, en bij het college van rijksbemiddelaars, Be- zuidenhout 87 te 's-Gravenhage, aan welk laatste adres tevens bezwaarschriften te gen bedoeld verzoek kunnen worden inge diend. 8 AUGUSTUS. Vandaag begin ik aan mijn tweede jaar. Ik mag dat wel even memoree- ren. Versta mij goed. Dat wil niet zeg gen, dat ik vandaag mijn tweede le vensjaar inga, zulk een jeugdige me dewerker kent geen enkele krant. Dit beteekent, dat ik vandaag het tweede jaar van mijn Momentjes ben inge stapt, dat wil zeggen, dat ik u van daag. op den dag af, een jaar lang op Momentjes heb mogen onthalen. Ver leden jaar op den achtsten Augustus verscheen het eerste van deze kleine artikeltjes en vandaag zie ik op den kalender, dat het wéér 8 Augustus is en ik zie dus terug op een jaar vol Momentjes. Wie zal mij dat euvel duiden? Het dankbaarst echter zie ik terug op uw medeleven. Het is voor iederen mensch prettig, eens een enkele maal te ervaren, dat men niet preekt voor de blauwe lucht en die ervaring is de prikkel om het werk voort te zetten. Laat mij dus heden u dank zeggen voor de betoonde medewerking of ten minste voor uw welwillende aandacht voor deze kleine rubriek. En op dezen achtsten Augustus zeg ik u dus: Ik dank u allen zeer! Gedurende het tijdvak van Zondag 10 tot Zaterdag 16 Augustus zullen op de bon nen nummer „30" van de daarvoor aange wezen kaarten verkrijgbaar zijn de gebrui kelijk boeveelheden brood, bloem (70 gram per bon), vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren en melk De bonaanwijzing voor aardappelen zal nog nader worden bekend gemaakt. Voorts is voor het tijdvak van Zondag 10 Augustus tot en met Zaterdag 6 Septem ber (vier weken) beschikbaar gesteld: Op bon „107" algemeen 1 K.G. suiker. Op bon „108" algemeen 250 gram koffie- surrogaat. .Op bon „109" algemeen 500 gram jam. Op bon „110" algemeen 250 gram rijst. Op bon „b rijst" (voor kinderen t./m. 3 jaar) 250 gram rijst. Op bon „111" algemeen 250 gram ha vermout of gort. Op bon „b haveimout" (voor kinderen t/m. 3 jaar) 250 gram havermout of gort. Op bon „112" algemeen 100 gram vermi celli of maizena. De bonnen „30" voor kaas blijven geldig tot en met Zaterdag 6 September. De bonnen „29" voor aardappelen blij ven geldig tot en met Zaterdag 16 Augus tus. KOFFIE-SURROGAAT EN THEE De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij, vestigt er de aandacht op, dat de nieuw aangewe zen met 108 genummerde bon van de bon kaart „algemeen", uitsluitend récht geeft op het koopen van Koffie -surrogaat De eventueel bij de detaillisten aanwezige restantvoorraden thee mogen dus tot nader bericht niet meer worden uitverkocht. Bonnen die afloopen De volgende bonnen zijn na Zaterdag 9 Aug. niet meer geldig. 29 brood brood of gebak 29 vTeÏÏfhwaren! vleesch of vleesehw. 2629 kaas 29 eieren 29 Melk I 105 Algemeen 'suiker 104 Algemeen koffie-surrogaal 103 Algemeen jam 10 bloem, bloem, brood of gebak 102 Algemeen i A Rijst I rijst 45 Algemeen gort 54 Algemeen vermicelli 55 Algemeen maizena N.B. De bonnen 30 voor Kaas blijven geldig t/m 6 September De bonnen 29 voor aardappelen blij ven geldig tot en met 16 Aug. BINNENKORT KOLENKAARTEN VOOR WERKKAMERS EN VOOR PENSION EN KAMERBEWONERS. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is dezer dagen de regeling te verwachten voor de uitgifte van kolenkaarten voor werkkamers. Met de uitgifte daarvan zal dan ook zeer spoedig worden begonnen. Ook vcor pension- en kamerbewoners is binnenkort, n.l. in het begin A an Septem ber een regeling te verwachten.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1