Wilt U iets weten? Laatste Berichten DUITSCHLAND MARKTBERICHTEN WNDERDAG 7 AUGUSTUS 1941 CF, LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 KAN NEDERLANDSCH-OOST-INDIE' BEHOUDEN BLIJVEN? Indië vergete het Moederland niet! BATAVU riOET EEN NEDERLANDSCHE POLITIEK VOEREN. Bij de spanning, die in het Verre Oosten heerscht, gaan ongetwijfeld de gedachten van schier alle Nederlanders met diepe zorg uit naar het rijke overzeesche gebied, dat eenmaal door den ondernemingsgeest onzer vaderen gewonnen werd en dat zich onder Nederlandsch bewind zoo gelukkig en voorspoedig ontwikkelde. Welk een kostelijk gebied ligt door! Legt men de kaart van Nedérlandsch-Indië op gelijke schaal over Europa, dan bedekt het in zijn wijde uitgestrektheid geheel Europa. Het telt 70 millioen zielen, die een 50-tal verschillende talen spreken. En in zijn ontwikkeling, cultuur, saamhoorig- heid, rijkdom getuigen eeuwen van ver standig koloniaal beleid en noesten arbeid van vele geslachten der beste vaderlan ders, die ons land voortbracht, van Neder landsch kunnen en Nederlandsch willen. Wij gevoelen diepe zorg inzake Neder landsch-Indië. Want Buitenzorg volgde sinds Mei 1940 geen' verstandige politiek. Niemand zal kunnen tegenspreken, dat het gouvernement te Buitenzorg één richt snoer vast in het oog moet houden, n.l. dit: Hoe blijven wij het best met bezet Neder land één, zonder in botsing te komen met Londen en Washington? Immers, zullen Nederland en Neder- landsoh-Indië na den oorlog elkander kun nen hervinden, dan moeten zoowel om buitenlandsch als binnenlandsche politieke redenen, alle krachten worden ingespan nen, om de kloof niet dieper te doen wor den, dan door de verschillende omstandig heden absoluut onvermijdelijk is. Indien niet, dan dreigt in dezelfde mate het ge vaar, dat de loop der dingen Nederland en Nederlandsch-Indië voorgoed uiteen zal drijven. Dat wil zeggen, het gouvernement te Buitenzorg moet een besliste zelfstandig- heidspolitiek voeren. Het moet dat doen om der wille van het eigen Nederlandsche belang, dat uitsluitend en alleen op deze wijze gediend kan worden. En juist dit inzicht blijkt te Buiten zorg te ontbreken. Men voert er geen zelf- standigheidspolitiek en loopt willoos aan den leiband der Angelsaksische mogend heden. Dat bleek o.a. uit de interneeringspoli- tiek. Dat Indië tegelijk met Nederland in de Meidagen van 1940 aan 't „interneeren" sloeg, fiat. Men deed het hier, ook en Ne derlandsch-Indië bleef daarmee dus in de Nederlandsche lijn. Doch na de capitula tie veranderde de toestand en had ook In dië zijn houding moeten wijzigen. Dat In dië niet mode capituleerde met het moe derland en aan de geduchte regeering te Londen trouw bleef, wij weten het. Maar dat wil nog niet zeggen, dat Indië nu den band met het moederland verwaarloozen imoet en willoós in het kielzog van de An- gelsaksen moet gaan varen. De bezettings autoriteiten hebben hier in revanche' een aantal aanzienlijke Nederlanders geïnter neerd. Wat voor belang heeft Indië er bij, ginds met alle geweld de mensohen in de interneeringskampen te houden met als eenig gevolg, dat er dan hier ook tallooze van hun vrienden geïnterneerd worden? Laten zij ze los, zij hebben er geen enkel nadeel van en kunnen eventueel gevrees de nadeelen zeer gemakkelijk op andere, minder onaangename manieren voorko men. En anderzijds winnen zij het voor deel, dat zij aan hun vrienden in Neder land de vrijheid bezorgen. Waarom doet Indië het niet? Omdat het te weinig Ne- derlandsche politiek voert en aan de slip- pen van de Angelsaksen hangt, die zich ?F\ vrijheid en onvrijheid van een aantal Nederlanders in het bezette gebied weinig bekommeren. En gelijk met de interneeringsquestie is het over de gansche linie. Van Nederland uit is bijvoorbeeld me- P^jug gedaan om per radio contact met Indië te houden, al ware het slechts °yer een volkomen onschuldige materie als bijv. familie-nieuws. De Duitsohe auto riteiten hier te lande hadden daar geen bezwaar tegen. Waarom moet Indië wél bezwaar maken en elk contact afsnijden? Groot-Nederlandsche politiek is dat niet; het is uitfluitend Angelsaksisch gedaoht. Met Japan heeft men te Buitenzorg ter ïtauwernood willen praten. Zuiver Neder landsch belang is, dat waar het moeder land door den bondgenoot van Japan be zet is, Nederlandsch-Indië er zorg voor draagt, zooveel mogelijk alle botsingen met Japan te vermijden. Buitenzorg doet echter het omgekeerde. Het vergeet het moederland en denkt alleen aan Roose velt en Churchill. Wel zijn er Ook in Indië stemmen, die een meer zelfstandige poli tiek vorderen .we lazen iets dergelijks in het Bataviasche Nieuwsblad doch het gouvernement luistert daar niet naar. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachhouwer is zelfs door zijn huwelijk bijzonder Ame- rikaansch georiënteerd en verbergt dat in zijn beleid niet. En dat werkt allengs fa taal. Natuurlijk ligt Nederlandsch-Indië in de gevarenzone in het Verre Oosten. Doch het behoeft niet zijn uiterste best te doen om de gevaren zooveel mogelijk tot zich te trekken en acuut te maken. Het schakelt zich thans volkomen in het Engelsch-Ame- rikaansche verdedigingssyteem en doet al zijn best om Japan niet onder den indruk te brengen, als zou Indië aan het moeder land denken en deswege een zekere klei ne reserve noodwendig zijn, integendeel, het provoceert Japan en vraagt zijn wacht woord aan Washington en Londen. Wij vreezen hiervan het ergste. Hoe de zaken in het Verre Oosten ook loopen moge, de politiek van Buitenzorg is uit Nederlandsch oogpunt gezien fataal, omdat ze te weinig Nederlandsch is, te weinig zelfstandig is. Daarmee brengt Ne derlandsch Indië zijn positie in gevaar en schept voor de naaste toekomst een situa tie, die zich nooit ten voordeele van den band met het moederland ontwikkelen kan. Wij houden rekening met het feit, dat Nederland 'bezet gebied is en Nederlandsch Indië hierbuiten valt. Wij weten natuurlijk, dat Nederlandsch-Indië daardoor in een gansch andere positie is dan wij. Maar juist daarom moeten beide deelen van het rijik, hier en overzee, niet ophouden aan elkander te denken en alles doen wat mo gelijk is, om in de gegeven omstandigheden den band met elkander aan te houden. En daarbij komt het er juist voor Indië zeer op aan, dat zijn gouvernement Neder landsch denken zal en Nederlandsch han delen zal, dat het een wijze en voorzich tige zelfstandigheidspolitiek zal voeren, die er op bedacht is, 'het conflict in het Verre Oosten zoo lang mogelijk buiten zijn gebied te houden en die nimmer vergeet, dat 'het moederland binnen de machtssfeer van den tegenstander der Angelsaksen valt. Verwaarloozen van dit standpunt kan op het definitieve verlies van Indië uitloopen. En dat moet ook in de Oost een schrikbeeld zijn, dat tegen een al te slaafs volgen van den Angelsaksischen koers waarschuwen moet. GEVONDEN VOORWERPEN. Zilveren armbandje, armbandhorloge, armband, autoped, badpakken, bril, bood- schappentasch, ceintuurs, cano, dameshand- tasch, duimstok, damesmantel, damespa- rapluie, dobbers, étui, inhoudende vulpen en vulpotlood, een zwarte gymnastiek schoen, een koperen gewicht, hondenpen ning, handschoenen, halskettinkje, hee- renhoed, jongensjasje, bruin en een blauw jasje, kindertaschje, kinderschoentje, kin- dertaschje, kammenhouder, knipkaart N. Z. H. T. M., moersleutel, meetlat, porte- monnaies, padvindersriem, pet, papieren zak met cement, pasfoto's, R.-K. kerkboek, rozenkransen, regenjas, regenmantel, re genkapje, sierspeld met steentje, schapen vacht, sleutels, steunzool, studentenalma nak, schaar, stok met net, topeind van een hengel, tabakspijp, tasch, inh. geld e.a., verduisteringskapje van een rijwiel, vul pen, vulpotlood, wieldeksel van een auto, wollen damesvest, zilveren kruisje met steentjes, zakken, zakje, inh. rozenkrans e.a. Gevonden in de tram (stadslijn): dames- parapluies, handschoenen, een heerenhoed, een leesboek, een muziekboek, een porte- ïhonanie met inhoud, een dameshoed, een ceintuur, een armband, een damesporte- monnaie. Terug te bekomen en inlictingen te ver- krijgen iederen werkdag van 13 uur na middag, behalve Donderdags en Vrijdags ten politiebureele alhier. Vraag: Zijn er in Leiden ook institu ten die schriftelijk kunnen opleiden voor een diploma of een acte voor scheikunde? •Antwoord: Een volledige cui'sus in scheikunde kan moeilijk schriftelijk wor den gegeven. Wendt u eens tot het Insti tuut van Handelswetenschappen, Rijns- burgerweg 169, Leiden. Dit instituut geeft een schriftelijke cursus voor opleiding ana lyst (theoretisch gedeelte) en geeft boven dien een cursus scheikunde in het dage- lijksch leven. Vraag van abonnée inzake huurcon tract winkelhuis. Antwoord: Indien de vrouw op haar eigen naam het pand wederom wil inhu ren, moet ook haar man voor bijstand tee- "^nen. Oonieuw laten registreeren. Eerste Leidsche Begrafer^soiwfèrneming voor RooitiscK ftathilieken GEVESTIGD f1882. j 735 G. H. KLEINHAKS PIETER DE UA CDURT3TRAAT 22 TRAMSPORT TEV^PÖO* 21455 Vraag: Hoe verwijdert men hoofd- onrein? Antwoord: U zult het eens moeten probeeren met een Niska-kam. Dat is het eenige goede middel. In Leiden zijn deze echter niet meer te krijgen. Misschien slaagt u nog in een of andere winkel in een dorp in de omgeving. Probeert u het an ders eens met Staverzaad en spiritus. GIFT ROODE KRUIS. De minister van staat en chef van de Praesidialkanzlei" Meissner, heeft aan de leidster van de N. S. V. O., mevrouw de Ruyter, den volgenden brief doen toeko men: „De Fuehrer en Rijkskanselier heeft mij opgedragen, u en de leden van de Neder landsche nationaal-socialistische vrouwen organisatie hartelijk te bedanken voor de belangrijke gift voor het Duitsche Roode Kruis". Naar men weet werd onlangs ten huize van den Rijkscommissaris door een afvaar diging van de N. S. V. O. een gift van f 70.000.— voor het Duitsche Roode Kruis aan mevr. Seyss-Inquart ter hand gesteld. Deze gift was het resultaat van den oproep der N. S. V. O. naar aanleiding van de be kendmaking eener rede te Londen, die op wekte tot steun aan de wapens van Stalin. VERTREK NAAR HET OOSTFRONT. Woensdagavond was het hoogere kader van den Nationalen Jeugdstorm bijeen om afscheid te nemen van den stafchef. Schout C Quispel, en den gewestelijken leider van gewest Twente Salland en de graafschap Schout F. Groneman. die den jeugdstorm zullen vertegenwoordigen aan het Oostfront STRIJDT VOOR EUROPA OVERZICHT DER KRIJGSOPERATIES UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 7 Augustus. (D. N. B.). Het opperbevelvan de Duitsche weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, heeft de legergroep van den generaal-veldmaarschalk von Bock in samenwerking met de lucht vloot van generaal-veldmaarschalk Kesselring den grooten slag van Smo lensk zegevierend voltooid. Bij matige eigen verliezen zijn de bloedige verlie zen van den vijand ongewoon hoog. Rond 310.000 gevangenen vielen in onze handen, 3205 pantserwagens, 3120 Stukken geschut en een onafzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal werden buitgemaakt. Het Sovjet lucht- wapen verloor 1098 vliegtuigen. Over het verloop van den slag kan thans het volgende gemeld worden: Nog vóór het einde van den dub belen veldslag bij Bialystok en Minsk waren snelle formaties van het leger en van de Waffen S.S. op de krachtig verdedigde Stalinlinie gestooten, wel ke loopende achter den Dnjepr en den samenloop van de Duna in de versterkte plaatsen Mohilew, Orsja, Witebsk en Polosk over geweldig uit gebreide steunpunten beschikte. Onder hevige gevechten gelukte het aan bei de zijden van Polosk bruggehoofden te vormen. Op 11 Juli werd Witesbk genomen en braken wij door den taai verdedig den sector van den Dnjepr. welke ge steund werd door plaatselijke verras sende overtochten over de rivier. De volgende dagen drongen vervolgens de snelle formaties aan beide zijden van den weg OrsjaSmolensk over een breed front naar het Oosten door. Op 16 Juli werd het door den vijand bij zonder taai verdedigde Smolensk door een gemotoriseerde divisie infanterie in een gevecht met de blanke wapens ingenomen en tegen voortdurende woedende aanvallen van den vijand in bezit gehouden. Terwijl de doorbraak ten Zuid-Oos ten en Noord-Oosten van Smolensk door formaties pantsertroepen en ge motoriseerde divisies infanterie, on danks dc hevigste tegenaanvallen werd verscherpt, dekten de daaropvolgende divisies infanterie onder buitengewone marsch- en gevechts-prestaties de door den vijand steeds weer .aangevallen flanken van den stoottroep en namen de omsingeling op zich van den vijand, die door de snelle formaties was door broken en in afzonderlijke nog strijd vaardige groepen was verspreid. In een gebied van 250 K.M. breedte en 150 K.M. diepte ontstond daarmede een geweldige veldslag, van welks voornaamste brandpunten behalve Smolensk de plaatsen Witebsk, Polosk, newel en Mohilew genoemd moeten worden. Met den moed der wanhoop cn onder de bloedigste offers probeer den de ingesloten deelen van den vijand in een worsteling van bijna vier weken hun vrijheid te heroveren, terwijl versche troepen in den strijd geworpen werden om hun verlichting te brengen. Al deze pogingen liepen spaak op de bewegelijkheid en taai heid van onze troep. Het lot van de in het gebied tusschen den Dnjepr, Duna en Smolens ingesloten formaties der Sovjetweermacht was bezegeld. Aan de superioriteit der Duitsche leiding aan het initiatief van de on- dcraanvoerders en aan( de dapperheid cn het uithoudingsvermogen van dc troep is het te danken, dat hier on danks de allermoeilijkste omstandig heden voor de aanvulling, een succes kon worden behaald, dat voor de voortzetting van onze operatics van doorslaggevende beteekenis is. Het luchtwapen heeft'een belangrijk aandeel in deze overwinning. In on vermoeid optreden verrichtten de for maties legervliegtuigen de verkennin gen, welke als grondslag dienden voor liet voeren van den strijd op dc aarde. Jachtvliegtuigen, diu ikbcwn men wer pers, en formaties gevechtsvliegtuigen, gesteund door verkenners op langen afstand, voerden onder de moeilijkste omstandigheden den strijd tegen de operatieve reserves van den vijand en zijn ingesloten legeronderdeelen. Zij grepen vastberaden in, waar het er om ging, het verzet van den vijand te bre ken, zijn tegenaanvallen af te slaan cn in samenwerking met de luchtdoelar tillerie zijn actie uit de lucht onscha delijk te maken. 126 treinen, zes pant- sertreinen, duizenden automobielen cn 15 bruggen werden hierbij vernield. Ook aan den strijd tegen de vijande lijke stellingen, kazematten en stukken geschut, alsmede tegen de pantserwa gens van den vijand heeft het luchtwa pen onder groote resultaten meege werkt. Aan het verloop van dezen ge weldigen slag hebben de legers van ge neraal-veldmaarschalk von Kluge cn van Generaloberst Guderian en Hoth, alsmede de formaties van het luchtwa pen van de generaals der vliegers Loer- zer en freiherr von Richthof en op roemvolle wijze deelgenomen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgcloopen nacht weer Moskou aangevallen. Talrijke voltref fers van bommen werden geplaatst op een vliegtuigfabriek. In de bocht van de Moskwa cn Oostelijk daarvan ont stonden verscheidene groote branden. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart brachten ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 Augustus aan de Britsche Oostkust een koopvaardijschip van 10.000 brt. tot zinken. In Oost- en Midden-Engeland werden verscheidene vliegvelden met goede uitwerking gebombardeerd. Patrouillevaartuigen schoten in het Kanaal een Britschen bommenwerper omlaag. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers van zwaar kaliber op pakhuizen cn opslag plaatsen van materiaal bij Tobrock cn Mersa Matroeh. Een andere succesvolle luchtaanval, die werd ondernomen door een sterke Duitsche formatie gevechts vliegtuigen, was gericht op de haven werken van Suez. De vijand lie', vannacht op verschil lende plaatsen van West- cn Zuid-West Duitschland brand- en brisantbom men vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewon den. Nachtjagers cn .luchtdoelartillerie schoten vijf Britsche bommenwerpers omlaag. en wier definitieve vertrek is vastgesteld op 15 Augustus a.s. Gesproken werd door het hoofd van het jongeren kwartier, schepen ir. J. R. de Jong, en den organisatieleider, schout Mar. Jansen, die de nadruk legden op het vele goede, dat in het afgeloopen jaar in den jeugdstorm tot stand is gekomen, mede door den onvermoeibaren inzet van den vertrekkenden. In zijn afscheidsrede zeide schout Qui spel. dat alles in het leven bepaald moet worden door het woordje „plicht". Het werd ingegeven door den plicht, dat niemand van dc vele jeugdstorm deden, die zich had den aangemeld, als vrijwilliger mocht ver trekken, het was evenzoo plicht, dat weer de hoogste kaderleden als vertegenwoordi gers van den jeugdstorm hun plaats aan het Oostfront zouden innemen. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Naar wij vernemen, is een dezer dagen de benoeming te verwachten van den heer G. Ruiter, voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw, tot directeur- generaal van den Landbouw. EEN GOEDE VANGST VAN DE HAAGSCHE RECHERCHE. Eenige dagen geleden is in de Prins Wil- lemstraat te Den Haag, in een sigarenwin kel ingebroken, waarbij ongeveer 800 ciga- retten werden gestolen. Het betrof hier ci- garetten van een zeer dure kwaliteit en dit heeft in dit geval den dader de das omge daan. Onmiddellijk na de aangifte van de zen diefstal stelde dc centrale opsporings dienst. een onderzoek in en het gevolg was dat verschillende leden van het personeel van de betreffende zaak, een verklaring moesten afleggen voor de politie. Zoo was eergisteren een knecht op weg naar den centralen opsporingsdienst, toen het hem opviel dat in de Badhuisstraat eenige men- schen met elkaar stonden te praten. De knecht wilde juist een cigaret opsteken, maar omdat hij geen lucifers bij zich had, vroeg hij aan een van deze menschen een beetje vuur. Degene, die hem vuur gaf, bleek, naar de knecht opmerkte, een ciga ret tc rooken van een nogal duur merk. De knecht schonk hieraan op dat oogen- blik geen aandacht en eerst den volgenden dag, toen hij weer langs kwam en zag, dat de man aan wien hij vuur had gevraagd, nu met nog twee andere dezelfde cigaret- ten stond te rooken, begon hij argwaan te koesteren. Hij nam hun signalementen goed op en ging onmiddellijk naar den re chercheur, die hem den vorigen dag het verhoor had afgenomen. Deze nam dc zaak direct ter hand, hetgeen leidde tot de aan houding van een 19-jarigen loswerkman en een 22- en 23-jarigen arbeider. Dat de re cherche hier wederom eén goede vangst heeft gedaan, blijkt wel uit het feit, dat de 22-jarige arbeider intusschen reeds gear resteerd was omdat men hem had betrapt bij het stelen van een rijwiel. DYSENTERIE TE 'S-GRAVENHAGE. Behalve te Amsterdam komt ook in Den Haag een aantal gevallen van dysenterie voor. Sedert Vrijdag j.l. heeft men tc Den Haag een explosief optreden van de ziekte kunnen waarnemen. Aanvankelijk werden in Spoor- en Laakkwartier gevallen gemeld doch zeer spoedig kwamen deze ook in an dere stadsgedeelten voor. Ernstige geval len zijn tot heden niet gemeld. Dc genees kundige dienst is er nog niet in geslaagd een bepaalde haard der ziekte te ontdek ken. Bij een aantal patiënten, die verschijn selen vertoonden, welke in de richting van dysenterie konden wijzen, kon slechts een darmcatarr geconstateerd worden. Voor eenige bezorgdheid is geen enkele aanleiding. Dysenterie is een echte zomer- ziekte, die ieder jaar normaal voorkomt, plotseling verschijnt en plotseling weer verdwijnt. Het voornaamste verschijnsel is hevige diarrhee met slijm, soms bloed, De ziekte verloopt in den regel goedaardig, vooral bij de betrekkelijke lichte gevallen, welke zich thans hebben voorgedaan. Men betrachte de grootste zindelijkheid met betrekking tot de ontlasting en was- sche zijn handen zeer grondig. Wanneer zich verschijnselen voordoen, wachte men niet met het raadplegen van een arts. HET 1TALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 7 Aug. (Stefani). Het hoofdkwar tier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Onze torpcdovliegtuigcn hebben in het Oostelijke bekken van dc Middelland.sche Zee een vijandelijke formatie aangevallen en met torpedo's twee torpedojagers ge troffen. In Noord-Afrika werd een vijandelijke afdeeling, die een aanval op onze stellin gen in den Oostelijken sector probeerde tc ondernemen, door onze troepen in een te genaanval genoopt, zich onder verliezen terug te trekken. Luchtformaties van dc as hebben verdedigingswerken. magazijnen en haveninrichtingen van Tobroek gebom bardeerd, waardoor branden en ontplof fingen ontstonden en een in de haven lig gend schip met voltreffers getroffen werd, Bovendien werd een vijandelijke luchtbasis met bommen bestookt. In Oost-Afrika heeft het vijandelijke luchtwapen opnieuw de woonwijk van Gondar gebombardeerd. Onder de inland- Agenda LEIDEN. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag Augustus 20 uur tot Zaterdag 9 Augustus uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 cn de apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48 Tel. 21060. Tc Oegstgcest door: de Oegstgeestsche Apotheek. Wilhelminapark 8, Tel. 26274. sche bevolking werden vijf personen ge wond. In den nacht van ,5 op 6 Augustus hebben Britsche vliegtuigen eenige bommen laten vatten op Augusta en Catania. Eén persoon werd gedood, eenige personen werden ge wond. Een van onze duikbootcn onder bevel van den luitenant-kapitein Giuliano Prini heeft op den Atlantischcn Oceaan twee sche pen met tezamen 11.000 brt. tot zinken ge bracht. BRITSCHE VLIEGTUIG VERLIEZEN. BERLIJN, 7 Aug. (D. N. B.). Tijdens het aangekondigde, maar mislukte Britsche luchtoffensicf heeft het Britsche luchtwa pen, naar aan het D. N. 3. gemeld wordt, Juli 463 machines verloren alleen bo ven het Kanaal. VICHY, 7 Aug. (D. N. B). Woensdag is te Lyon weer een trein aangekomen met 750 vrijgelaten Franschc krijgsgevange nen uit Duitschland. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. NEW YORK. 7 Aug. (A. N. P.). Dc be leende Amerikaanschc journalist Carl, von Wiegand, die thans als vertegenwoordiger an een Amcrikaansch blad, in Sjanghai erblijf houdt, meldt dat do toestand in het Verre Oosten voortdurend ernstiger wordt. Japan zou zich bereid hebben verklaard, metaallcveranties voor de Sovjet-Unie over Wladiwostock te verhinderen. Ook zou de hulp der Vereenigde Staten afhankelijk zijn van het feit. hoe lang de Sovjctlcgers nog tegenstand kunnen bieden aan den druk der Duitsche troepen. RABINDRANATH TAGORE OVERLEDEN BERLIJN, 7 Aug. (D. N. B.). Naar de Londenschc berichtendienst meldt, is Ra- bindranath Tagore hedennacht overleden. LEIDEN, 6 Aug. Grocntcnvciling. Per 100 kg.: roodekool f 5, groenckool J 9.80 15, prei f 1014.60, rabarber 3.208.00, kroten 5.uien f 7, peen 57, aard appelen f 2.505.00, andijvie 810, sla 610, snijboonen 11—14, stokbooncn f 20, pronkboonen f 10, stamboonen f 10 —14. postelein 12, spinazie 16, tomaten A, B, C. en CC f 18, per 100 stuks: kom kommers 313.50, bloemkool 412, meloenen 3038, salade f 2.40—4.00, per ziken 3—32,, per 100 bos: pieterselie f 0.90 2.80, radijs f 2.40—3.60, selderie f 0.30 —2.70, peen 4.00—35. GOUDA, 7 Aug. Vee. Aangevoerd in to taal 549 stuks, waarvan: 83 magere var kens f 20—23.50, 236 biggen f 8—12 per stuk, 207 runderen cn 16 nuchtere kalveren overgenomen door Veehouderij Centrale; 7 bokken of geiten f 1045 per stuk. Handel stug in alle soorten. Kaas. Aanvoer 168 parijen. Prijzen lc kwal. met rijksmerk 0162.50, 2s kwal. idem 58—60. Handel matig. KATWIJK a. d. RUN, 6 Aug. Groenten- veiling. Per 100 kg. Vroege aardappelen: groote 4.50. drielingen 2.50, eigenhei mers groot 6.00—5.25, tuinbooncn 5.40 .00, uien 6.707.00, per 100 stuks: bos- peen 4.70—5.00, bloemkool I f 11.8012, idem II 8.70—9.00, kroten per 100 kg. 4.605.00, peen idem f 5.407. DELFT, 7 Aug. Vee. Aanvoer: 29 runde ren, 1 graskalf, 30 nuchtere kalveren, 228 hiagere varkens, 407 biggen, 12 schapen of lammeren, 11 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 300525, varekoeien f 175 335, magere varkens f 1640 cn biggen 817 per stuk. TER AAR, 5 Aug. Centrale Veiling. ^Andijvie 50 cent, snijboonen 1.121.40, princcsseboonen f 2.dubb. stamboonen 1,40, spekbe/men f 1.40, witte pronkers 1.—, waschpeen 7.00, bospeen f 5.00, uien 7.00, roodekool 5.—, spitskool 4, kroten 5.selderie 1.80, pieterselie 3.40, sla 4.00, bloemkool 2—12 cent, komkommers 111, tomaten 49, Au gurken, fijn 27.fijnbaslerd 16.90, basterd 9,90. grof 7.stippel 3.00, komkommer 2. NIEUWERBRUG, 1 Aug. Eieren. Aan voer 2233 stuks. Prijzen- kippeneieren 5.50—7.10 per 100 stuks of f 1.07 per kg.; boter 1.121.14-per pond, kippen 1.30 1.70 per stuk. Volgende weck weer fruit veiling. LEIDSCHENDAM, 5 Aug. Grocntenvei- ling Eng. komkommers AA 13.50, 2de soort 11—, 3c soort f 8.50, wankleurige 5.50, stek 2.10—6.40, gele komkommers le soort f 8.50, 2e soort J 5.50, 3e soort per kg 4.60—8.10, stek f 2.00—3.40, kropsla le soort 4,00. 2e soort 1.503.00, stoof- sla f 4.00—6.00, peen f 6.—, bloemkool tomaten midda 9.groote ronden f 9. 2e soort f 9.—, 3e soort 9.—, bonken 6.50. andijvie per 10 kg. f 1spinazie per 4 kg. 64 - 96 cent, postelein 12.ra barber per 100 kg. 6.snijboonen 14, spercieboonen 14.selderie 1.602.50, druiven f 40.—. NOORDWIJKKRHOUT. 5 Aug Veiling „De Eendracht". Aardappelen f 2.505.40 per 100 kg,, bospeen f 5.— per lOO bos, waschpeen 3.— per 100 kg grof. idem f 10.40 per 100 kg. fijn, blauwe schokkers f 1.60, rijserwten 1.60, stokbooncn zonder draad 2.00, stokbooncn met draad f 2.00, stamboonen zonder draad 140, idem met draad 1.40, pronkboonen 1.00, snijboo nen stok 1.40, idem .stam 1.00, dubbele boonen zonder draad 1.40, tuinboonen 60 1 cent alles per 10 kg.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3