DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MamentjeN DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10019 S)e £eid&elt£(2oti/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Naar een schooneren tijd „Iedere tijd smacht naar een schoonere wereld", aldus Huizinga in zijn „Herfst tij der middeleeuwen" (4de druk, blz. 37). Het smachten naar een schoonere we reld moet zeker de menschen van dezen tijd bezielen. Het smachten naar een schoonere we reld is niet een stemming van levensbang heid en vertwijfeling; net moet worden gedragen door „een vasten wil van allen, om de wereld zelf beter en gelukkiger te maken" (Huizinga, blz. 45). De wereld zelf beter en gelukkiger maken. De Christen, die zijn overtuiging beleeft, kent de middelen, of liever: hij kent de noodzakelijke voorwaarden, om dat doel voor de wereld te bereiken. Hij weet, dat hij met zichzelf moet be ginnen. Hij weet, dat de Christelijke beginselen zijn en blijven de basis, waarop de mensch - heid moet bouwen haar levensgeluk, haar levensvreugde en levensblijheid. Als hij er ernstig naar streeft, die begin selen in eigen leven te verwex'kelijken, dan zijn die beginselen voor hem veel meer dan leuzen: volle realiteit, vruchtbare realiteit! Hij weet, dat hij de beginselen moet uit dragen in héél het groote leven, zoodat daardoor de maatschappelijke instellingen worden hervormd. De beginselen van het Christendom kun nen worden vereenigd met de eischen van alle tijden, dus ook met de eischen, die het heden en de toekomst voor den prac- tisch arbeid stelt. Die beginselen worden de wereld, wor den den katholiek in het bijzonder her haaldelijk- duidelijk en klaar voorgehouden door het Gezag in de Katholieke Kerk. Indien de tegenwoordige Christelijke wereld aldus Maritain in zijn „Questions de Conscience", blz. 18 niet zoo'n ver schrikkelijke onachtzaamheid had getoond voor de oprekkingen van de Pausen in hun sociale encyclieken, dan zou de Wes- tersche beschaving de hevige benauwe- nissen en zware beproevingen niet onder vonden hebben, waartegen zij nu zich te verweren heeft. De Christelijke beginselen zijn voor alle tijden noodzakelijk en zegenrijk èn voor héél het leven in alle tijden. TEXTIELKAARTEN OOK NA 1 SEPT. NOG GELDIG. NIEUWE KAARTEN KUNNEN PAS LATER WORDEN UITGEREIKT De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel deelt mede, dat de werkzaam heden, welke verbonden zijn aan de uit gifte van de nieuwe textielkaart, niet vóór 1 September a.s. gereed kunnen zijn. In verband hiermede zal de textielkaart van de periode 1 Februari 19411 Septem ber 1941 tot nader, tijdig te verstrekken, bericht ook nog na 1 September a.s. gel dig blijven. De punten van de toeslagkaarten en de speciale punten blijven eveneens hun gel digheid na 1 September a.s. behouden. DE AMBULANCE VAN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN. Van de Landelijk leidster der nationaal socialistische vrouwenorganisatie ontving de amibulanioe van het vrijwilligerslegioen Nederland een giro-overschrijving van 7.583.17. De heerbanleider der Haagsche W. A. Feenstra heeft aan generaal Seyffardt, commandant van het vrijwilligerslegioen Nederland een bedrag van 400.doen toekomen voor de ambulance. Het geld is spontaan bijeengebracht door de Haagsche heerban der W. A. ONDERZOEK OP TRICHINEN VAN WILDE VARKENS EN ANDERE DIEREN Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken is bepaald, dat wilde varkens, beren, hon den, katten, vossen, dassen, nutria's en andere vleeschetende dieren, die dragers van trichinen kunnen zijn, op trichinen moeten worden ondex-zocht, wanneer het vleesch van deze dieren bestemd is voor voedsel voor mensch of dier. Dieren, die blijkens dit onderzoek lijden de zijn aan trichinose, worden onbruikbaar gemaakt voor voedsel voor mensch of dier. Overtreding wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste 30 dagen of geldboete van ten hoogste 300. PRIJSVERHOOGING IN DEN TURFHANDEL. In de laatste maanden is herhaaldelijk gebleken, dat bij den handel in turf onvol doende rekening wordt gehouden met de prijsvoorschriften. In de veenderijen in het Oosten van ons land werd voor de txxrf een hoogere prijs berekend dan volgens de prij- zenbeschikking turf no. 1 is toegestaan. Het aldus teveel betaalde werd natuurlijk op de koopers verhaald en de onrechtmatige winst van vervenexs komt zoo geheel ten laste van den verbruiker. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem vexx>ordeelde reeds verschillende verveners en handelaren wegens deze prijs opdrijvingen tot gevoelige boeten. Vrijdag jl. had zich nu de vervener K. S. uit Slagharen voor deze inspecteur te ver antwoorden. Eind April had hij persturf 3e soort, welke tegen 4.61 per 1000 stuks mag worden verhandeld, verkocht a 6. en 6,50 per 1000. De kwitanties, welke hij afgaf werden echter uitgeschreven tegen den officieel vastgestelden prijs. Een kooper, die geprotesteerd had tegen den hoogen prijs, had hij gezegd: „Dien prijs kan jij je afnemers ook best afnemen, er zijn liefhebbers genoeg voor". De me thoden, welke verder nog werden aange wend om de koopers tot het betalen van een ongeoorloofden prijs te brengen, blij ken uit twee verdere getuigen-verklaringen Ik heb niet graag, dat mijn naam genoemd wordt, want dan krijg ik geen turf meer", meende de eerste. De ander vertelde, dat, als men niet de gevraagde prijs wil beta len, K. S. den schipper-kooper dagen lang laat'liggen, voorgevende, dat deze nog niet aan de beurt was, of dat er nog geen dro ge turf beschikbaar is, waardoor natuur lijk groot nadeel ontstaat. K. S., die elke prijsopdrijving ontkende, voerde te zijner verdediging aan, dat hij een handelaar wel een te hoogen prijs had gevraagd, doch slechts om dezen hierdoor af te schrikken. Hij wilde hem liever niet leveren, want de kooper was z. i. finantieel niet sterk genoeg. In 'n ander geval had hij een hoogéren prijs berekend, om op deze wijze de huur van een den kooper verhuurd schip binnen te krijgen. De inspecteur voor de prijsbeheersching achtte de overtreding Van de prijzenbe schikking bewezen en veroordeeld K. S. tot 1000.boete. Het legioen marcheert. Met vliegende vaandels en slaande trom max-cheerde vandaag het tweede contingent vx-ijwilligers door Den Haag naar het sta tion, waar de trein gereed stond, die de mannen naar Krakau zal brengen. Het legioen marcheert. Sinds enkele we ken wordt het eerste contingent in Krakau geoefend. Het tweede contingent is op weg en intusschen komen steeds meer aan meldingen binnen van Nederlanders, die begrijpen, waar het om gaat en hun plicht wenschen te doen. Het legioen marcheert. Nu nog in de oefenkampen. Straks als een keurkorps in de x-ijen van hen, die optrekken naar het Oosten om de gelederen te versterken van de Duitsehe legers en de legioenen, axV daar reeds wekenlang de Sovjettroepen strijd leveren, terugwerpen, omsingelen en vernietigen. Het legioen marcheert. Dreunend klonk vandaag het marcheeren van vastberaden Nederlandsche mannen door de straten. Fier wapperde het vaandel. Vrijwilligers vertrokken in de heilige overtuiging, dat zij zich inzetten voor de toekomst van hun volk en hun vaderland. Het legioen marcheert. Duizenden Ne derlandsche mannen vormen dit legioen an zij verwachten, dat ook gij spoedig zult volgen, en uw plaats zult innemen in de gelederen van het VRIJWIL! N SLEGIOEN ifoD Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. EEN BOETE VAN 65.000 Een chemische fabriek te Delden heeft zich, naar bij een door het rijksbureau voor chemische producten ingesteld onderzoek bleek, schuldig gemaakt aan ongeoorloof de prijs verhoogingen. Van Mei 1940 tot eind April 1941 werden vele chemische artike len voor hoogere prijzen verkocht, dan vol gens de prij zenbeschikking 1940 No. 1 toe laatbaar was. Hoogere grondstof fenpr ij zen werden zonder meer doorberekend en ook had men de prijzen!verhoogd, omdat de brandstoffen duurderlwaren geworden. Dit a'les zonder de verjischte officieele toe stemming tot pri;;svei*hooging ie hebben verkregen. Deze overtreding van de prijzenbeschik- king 1940 No. 1 werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem be recht, die de N.V. tot een boete van 65.000 veroordeelde. Bij het vaststellen van deze boete werd rekening gehouden met den on rechtmatig verkregen winst, welke aan zienlijk was. Ook het feit, dat een overtre ding der prijsvoorschriften was begaan, werd uiteraard in het bedrag der boete verwerkt. Voor verkoopers en koopers. De economische rechter, mr. C. J. de Vries, heeft opnieuw een aantal personen veroordeeld, die zich haddne schuldig ge maakt aan het leveren van distributie artikelen zonder bon, het onbevoegd voor handen hebben van distributiekaarten en het verkoopen van textielkaarten. Alle veroordeeld, die zich hadden schuldig ge last tot onmiddellijke gevangenneming. Iemand, die bloem zonder bon had ge kocht, hoorde zich veroordeelen tot negen maanden gevangenisstraf. Een persoon, die bloem zonder bon had geleverd, kreeg zes maanden gevangenisstraf. Een ander die slaolie zonder bon had geleverd, werd tot negen maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Bij tientallen liggen aan het front van Bardia de vernielde Britsche tanks als een teeken, dat ook in Noord Afrika de strijd zonder ophouden wordt voortgezet (Orbis-Holland) EUROPEESCHE ARBEIDSBEMIDDELING DE „GROSSWIRTSCHAFTSRAUM" EUROPA ZAL GEEN WERKLOOSHEID KENNEN. Het Ned. Perskantoor te Bei'lijn sohrijft: In Europa zijn tenmiriste 250 millioen personen op de een of andere wijze in het bedrijfsleven, hetzij dan landbouw of nij verheid, handel of verkeer, mijnwezen of visscherij, ingeschakeld. Een vierde mil liard menschen moeten dus voor zich zelf en voor hun gezin werken, daarmee echter mede het belang van de geheele Europee- sche gemeenschap dienend. Wie werkeloos is, wordt niet alleen zelf gedupeerd, maar schaadt ook de Europeesche gemeensohap. Alle krachten moeten werken. Alleen op dergelijke wijze komt er sociaal-economi sche orde in ons werelddeel. Of deze 250.000.000 lieden werken dan wel doelloos rondloopen, mag niet langer aan het toeval worden overgelaten. Te dien einde werden reeds voor vele jaren in de meeste Europeesche landen gemeentelijke arbeidsbeurzen opgericht. Sociale congres sen spraken zich tegen particuliere bu reaux voor arbeidsbemiddeling uit, met name tegen instituten, die door him op richter als e°n soort handelszaak werden beschouwd. Met de gemeentelijke arbeids beurzen was men er echter nog niet: zij werkten te veel naast elkaar; er was te weinig interkommunaal verband; van in ternationale sa-menwerking was gewoon lijk geen sprake. Vandaar, dat thans in de meeste landen van ons werelddeel een streven bestaat, van de arbeidsbemiddeling Rijkszaak te maken. Alleen Rijksarbeidsbeurzen kun nen een overzicht hebben van de vraag en het aanbod op de arbeidsmarkt in het be treffend land; zij zijn in staat, een arbeids markt-analyse te maken, waarbij het te veel aan arbeidskrachten in den een of an deren bedrijfstak naar een ander kan wox-- den overgeheveld, terwijl in een tekort aan arbeidskrachten in een ander bedrijf door dat land eventueel kan worden voorzien. Wat wij dus noodig hebben is, om een beux-svakterm te gebruiken, een interna tionale arbeidsarbitrage. Of, om in de taal der tegenwoordige staathuishoudkunde te spreken, de overheid moet ordenen, moet leiden. De overheid, die direkt of indirekt steun verleent, wanneer in bepaalde be drijfstakken, werkeloosheid heerscht, heeft zeer zeker de taak, door een doelbewuste leiding op de arbeidsmarkt de werkeloos heid zoo veel mogelijk te beperken. De Rijksarbeiclskantoren, die dus 'onder de Minister van Arbeid staan, hebben dage lijks voeling met elkaar te houden. Zij moeten opgeven, hoeveel arbeiders in elk bedrijf werkeloos zijn, resp. hoeveel vaca tures er zijn. Met name de jonge arbeiders zullen niet steeds bij moeders pappot kun nen blijven zitten. Zij zullen veelal althans tijdelijk de wereld in moeten. Maar dat is voor de Nedex-landers niet nieuw. Zij héb- hen het steeds gedaan. Het resultaat zal zijn, dat de „Grosswirtschaftsraum Euro pa" geen werkeloosheid meer zal kennen. Voorloopig heeft echter ieder land bin nen zijn grenzen nog genoeg te doen. Uit Vichy wordt bericht, dat weldra alle Fran- sche jongelieden uit landbouwkringen van af hun 17de levensjaar verplicht zullen zijn, gedurende drie jaren honderd uur per jaar landbouw leergangen te bezoeken. Het doel is, in Frankrijk meer deskundige landarbeiders te krijgen, waaruit later eigen-boeren kunnen worden ter beschik king gesteld. Eind April j.l. werden in Frankrijk reeds alle jonge mannen van 17 tot 21 jaar, alsmede alle kantoorbedienden, winkelbedienden en arbeiders in de nij verheid van 21 tot 45 jaar, voor zoover die ongehuuwd of kinderloos waren, en eindelijk alle arbeidskrachten tusschen 21 en 45 jaar, die vroeger in den landbouw werkzaam waren geweest, wettelijk i plicht, zich voor 1 andbouwwerkzaaonheden ter beschikking te stellen. 11 October 1940 werden in Frankrijk alle gemeentlijike en departementale ar beidsbeurzen door den Staat overgenomen en gereorganiseerd; de arbeidsbemiddeling kwam dus onder het gezag van den Mmis ter van Arbeid te staan. In België, Dene marken, Noorwegen, het Protektoraat en een aantal landen van Zuid-Oost-Europa werden dergelijke maatregelen genomen. In Nederland ging men terecht ook_ dien weg op. Verder bestaat overal de neiging, de werkgevers te verplichten, alle vaca tures zoo spoedig mogelijk aan te geven. Den werknemers wordt het verboden, zon der toestemming van het bevoegde arbeids- ambt van betrekking te veranderen. Ook wordt de vrijheid van den ondernemer, het 'bedrijf tijdelijk of uiteindelijk stil te leggen, van de toestemming van het beidsambt afhankelijk gemaakt. Het Duitsc'ne voorbeeld vindt dus haast in alle lain den van ons werelddeel navol ging. Een en ander werpt thans reeds vruchten af. De werkloosheid is in alle landen van ons werelddeel gedaald. In Frankrijk bedroeg het arbeidsloozencijfer in October 1940 meer dan een millioen; 15 Mei j.l. was het reeds tot onder 400.000 geslonken. In België was het werkeloozen- cijfer in Augustus 1939 nog 200.000; begin Juli j.l. was het 100.000. In Noorwegen is de werkloosheid geheel verdwenen. De cijfers van Nederland be hoeven wij hier niet te geven; de groote daling van het arbeidsloozencijfer is ieder bekend. Wanneer de velschillende nationale ar- beidsambten nog meer contact met elkaar hebben en de internationale arbeidsarbi trage nog vlott r zal kunnen worden door gevoerd, zal het spook der werkloosheid spoedig in ons geheele werelddeel zijn ver dwenen. Men hoort vaak de ve "uchting: KLEIN MISVERSTAND. Ik krijg een vriend op bezoek en vooi'dat ik de wèlgemeende begroe ting bij zijn blijde inkomste kan uit spreken, voordat ik kans zie hem de gezellige huiskamer in te loodsen, en hem een gemakkelijke stoel aan te bieden, voordat ik hem een dure sigaar van zooveel centen -f zooveel centen kan aanbieden, begint hij met het alles overheerschende: Nou, kom op met je ham! Ik kijk hem na tuurlijk aan of ik water zie branden. Ik vind ham zoo'n gek woord. Aan den achterkant van mijn geheugen zit wel zooiets, een associatie met vroe ger tijden, waaruit dat woord waar schijnlijk stamt en ik ben dan ook geneigd te vragen: wat is dat voor spul, ham? Ik kijk hem dus waarschijnlijk vrij onnoozel aan. Toe zeg hou je nou niet zoo on noozel zegt hij. Ik vond het juist zoo verstandig van je, dat je het mij in het Fransch hebt geschreven. Je kunt tegenwoordig niet voorzichtig genoeg zijn, weet je. Maar hier, onder elkaar, kun je gerust voor de draad komen. Vooruit dus, kom op met je ham! Wat heb ik je dan geschreven? vraag ik verbaasd. Je heb my toch geschreven, dat dat jambon voor mij had, het Fransche woord voor ham. Dan gaat mij een licht op. Ja, ja zeg ik, Natuurlijk! Een jambon, wij gebruiken geen jam en dus dachten wij jou een plei- zier te doen met de bonnen WINTERHULP^NEDERLAND Ingekomen giften. Van 14 tot en met 26 Juli 1941 werd aan giften ontvangen totaal 7.938.27. V= VICTORIE Duitschland wint OP ALLE FRONTEN voor Europa oorlog voorbij is en er wordt geen nieuw oorlogstuig (meer gemaakt, en als de gemo- biliseeixien naar hun haardsteden zijn te ruggekeerd, dan zal de werkloosheid te- rugkeeren op een wijze, zooals wij die nog nimmer gekend helbben". Zeker, dit zou het geval zijn, wanneer men op arbeids gebied alles aan den toeval zou overlaten. Na den oorlog zal echter de „Planwirt- schaft", die dan overal opgeld zal doen, zooveel vredeswerk laten uitvoeren, dat er niemand met zijin ziel onder den arm be hoeft rond te loopen. Er wordt dan dus zooveel werk uitgevoerd, als arbeidskrach ten en grondstoffen ter beschikking zijn. Als er een tijdelijke stagnatie zou ontstaan, zou deze enkel het gevolg zijn van een on juiste verhouding tusschen arbeidskrach ten en grondstoffen in den een of anderen bedrijfstak. Het verkrijgen der grondstof fen is echter ook in de eerste plaats een vraag van arbeidskrachten. Men moet zich evenwel op het standpunt stellen, dat Europa een „Grosswirtschafts raum" is. Blijft ieder land op zichzelf een economische eenheid, dan komt de oude narigheid op sociaal gebied terug en zal men den beker der werkeloosheid opnieuw hebben te ledigen. De secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft aan gemeentebesturen en aan de besturen van scholen van alle takken van onder wijs, den volgenden omzendbrief verzon den: „Er hebben zich gevallen voorgedaan, waarbij kinderen op school kwamen, voor zien van een oranje V-insigne en mij is de vraag voorgelegd, of dit met het oog op mijn circulaire van 6 Mei 1941, No. 425, Afdeeling Kabinet en de daarin genoemde omzendbrieven betreffende het insigne verbod, geoorloofd is. Aangezien dit teeken als een Duitsch teeken moet worden opgevat, zal het dra gen daarvan moeten worden toegestaan. Wanneer schoolkinderen met V's verschij nen, die niet oranje zijn, of een anderen vorm hebben dan de van Duitsehe zijde verstrekte V verdient het om moeilijk heden te voorkomen aanbeveling om ook zoodanige onderscheidingsteekenen toe te laten". DEZE MAAND REEDS MOSSELEN? De rantsoeneering van levensmiddelen heeft de vraag naar de vrije producten en daaronder vooral ook de mosselen sterk doen stijgen. Hoewel de „r" nog niet in de maand is, bestaat toch de kans, dat deze maand nog de eerste mosselen in d- handel zullen kom»».

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1