WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Jiee een Saajet-amöuóóude emit ziet Folterkamers en UJkenovens Naar het Ö.N.B. van welingelichte zijde verneemt, had de rjjksregeenng reeds eenige dagen na het uitbreken van de vij andelijkheden tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie kennis ervan gekregen, dat de Sowjetregeering onmiddellijk na het vertrek van de Daitsche diplomatieke vertegenwoordiging tot een onderzoek in de Duitsche ambassade was overgegaan. Om die reden hebben de bevoegde Duit sche instarities een onderzoek ingesteld in de vroegete Sowjet-ambassade te Parijs en Berlijn. Het resultaat van het onderzoek in het gebouw van de vroegere Sowjet-ambassade te Parijs, dat laatstelijk als consulaat werd gebruikt, bevestigde opnieuw, dat de diplomatieke vertegenwoordigingen der Sowjet-Unie als buitenposten van de Komintern de centrales zijn van oorlogs- ophitsende en revolutionnaire kuiperijen in de afzonderlijke landen. In den volkomen geïsoleerden vleugel van de ambassade bevonden zich de dienst vertrekken van de GPOe. De toegangen tot deze ruime vertrekken waren door zware pantserdeuren beschermd, zoodat het openen van deze vertrekken met ge bruik van technische speciale hulpmidde len verscheidene uren vereischte. Geluiddempende muren, zware electrisch bediende pantserdeuren, gecamoufleerde waarnemingsluiken cn schietgaten naar de gangen en afzonderlijke kamers, alsmede als kernstuk een oven met een kuip om er lijken in stuk te snijden, vormden buiten tallooze inbrekerswerktuigen, boormachi nes, zuurstofapparaten, gasmaskers, twin tig handboeien en gif-ampullen van allerlei aard den inventaris. De naast uitgebreid radio-materiaal ge vonden complete zendinstallatie met toe- behooren en onderdeelen, waaronder kof fertoestellen, schakelaars, versterkers en honderden radiobuizen en verschillende ontvangst- en filmtoestellen bewijzen, dat de geheele diplomatieke en consulaire in richting van de Sowjets te Parijs voor de doeleinden van den inlichtingendienst be stemd was. Voorts werden lonten en on derdeelen daarvan, machinegeweren en machinepistolen, zes pistolen en ruim 3500 patronen machinegeweermunitie, alsmede koffers en kisten met ontplofbare stoffen gevonden. In de werkvertrekken van den vroegeren militairen attaché der Sowjets in Frank rijk werden bovendien machinegeweren en pistolen, ontplofbare stoffen, sigaren met ontplofbaren inhoud, lonten, verschei dene kisten munitie en zelfs twee valscher men in beslag genomen. De in de f(^ter- kamers van de centrale der GPOè inge bouwde groote chemische ovens waren voor de verbranding van menschen inge richt. Het is daarom zeker dat niet alieen de destijds verdwenen leider van (je Russi sche emigranten, generaal Miller, daar ver moord en zijn lijk verbrand is, doch dat ook generaal Koetjepov en andere voor aanstaande personen van de witte emigran ten en van de Sowjet-oppositie in l i ank rijk langs dezen weg vermoord en uit den weg geruimd zijn. TE BERLIJN HETZELFDE BEELD Het onderzoek in de Sovjet-ambassade te Berlijn heeft een opvallende overeen komst met de resultaten opgeleverd, die verkregen werden na het onderzoek der ambassade in Parijs. Het geheele complex van de Sowjet- ambassade bevat meer dan honderd locali- teiten. Op de derde verdieping zijn tal van kamers aanwezig, die van de overige dee- len van het gebouw door een sterk tralie werk zijn gescheiden. In het afgesloten gedeelte zijn wederom tal van localiteiten die door middel van bijzonder zware ge pantserde deuren van elkander gescheiden zijn. De ramen van deze kamers zijn van gepantserde luiken voorzien. Zonder twij fel waren dit geraffineerde bijzondere ge vangenissen, die door de Bolsjewisten wer den gebruikt, ten einde zich van onge- wenschte personen, die van bepaalde fei ten op de hoogte waren, te ontdoen. In één der gepantserde deuren werden de gaten van 25 revolverschoten geteld. In een kamer, die als donkere kamer voor photografische doeleinden gebruikt werd, vond men glazen buisjes, die met gecon centreerd zwavelzuur waren gevuld. Ver der buisjes met geconcentreerd salpeter zuur, geconcentreerd phosphorzuur en tal van andere chemicaliën, die in geen geval voor phototechnische werkzaamheden zou den kunnen worden gebruikt. Andere loca liteiten beschikken over inderhaast gede monteerde draadlooze zend- en ontvang; installaties. Op de binnenplaats der am bassade heeft,men in een auto een volle dige ontvang- en zendinstallatie gevonden. In een kelder heeft men onder verbrande papierresten tal van metalen zegels ge vonden, waarvan er een b.v. de inscriptie droeg: „Consulado de la republica de Chile en Breslau", De Bolsjewisten hebben dus buitenland- sche stempels gebruikt, ten einde politieke vervalschingen te vervaardigen. Verder heeft men dum-dumkogels gevonden, snij- apparaten met zuurstofflesschen, grööte voorraden zegellak, zoowel van binnen- landsch als ook van buitenlandsch maaksel, die gebruikt werden om belangrijke docu menten te openen en vervolgens na onder zoek weer te sluiten. OORLOG IS GEEN HAZEWINDEN WEDLOOP De oorlog tegen het bolsjewisme in Sov jet-Rusland is thans de zevende week in gegaan. Uit dit feit, dat een ieder op de kalender kan aflezen, concludeert de pro paganda van den vijand, dat de militaire toestand in het Oosten er ongunstig uitziet voor Duitschland, waarvan weer een stroom van geruchten, beweringen en combina ties het gevolg is, die zullen blijken niets anders te zijn geweest dan propagandisti sche wenschdroomen. Beweerd wordt, dat de Duitsdie militaire leiding de Russen heeft onderschat, dat de Blitzkrieg mis lukt is, dat de terreinmoeilijtoheden on overwinnelijk zijn, dat de Russische mo raal onbuigbaar is en dat de nazending van materiaal aan het Duitsche leger be lemmerd is, enz., enz. Steeds weer moti veert men deze beweringen met er op te wijzen, dat de zevende week van dezen veldtocht thans is begonnen. Wie echter over eenig geheugen beschikt zal zich her inneren, dat precies dezelfde beweringen ook bij alle vorige veldtochten in dezen oorlog geuit zijn. Bij de actie in Noorwe gen sprak Chamberlain zijn beroemde woord over de gemiste autobus. Churchill sprak van een beslissende fout der strate gie van Hitier. Desondanks waren de operaties in iets meer dan vier weken ten einde. Tijdens den veldtocht in het Westen kwam er een reeks soortgelijke illusies: maar onder het gewicht der feiten, vielen zij alle in dui gen. Toen de Duitschers in Noord-Afrika den strijd aanbonden, wees men er op. dat de Duitsche soldaten in dit klimaat niet gewend waren te strijden en dat de Engel sehen de heerschappij hadden op de Mid- dellandsche Zee. Toch dreef generaal Rum- mei de Britsche legers terug naar de gren zen van Egypte. Daar staat hij thans, niet omdat de Engelschen zijn reisplan heb ben onderbroken, maar omdat het Duit sche reisplan zoo en niet anders luidt. En alleen op het Duitsche reisplan komt het in dezen oorlog aan, op den Duitschen poli- tieken err militairen tijdtabel. Dit reisplan functioneert ook in Rusland. Het wordt daar met dezelfde regelmatigheid verwe zenlijkt als in de vroegere veldtochten. Maar niet met dezelfde punctualiteit, zou men zeggen. Wat echter is punctualiteit in den oorlog? Een oorlog is geen wedren van hazewinden, waarbij de tijden op een stop watch worden opgenomen. De oorlog on derscheidt zich van den vrede door het voorkomen van toevalligheden, door fac toren, die slechts bij benadering maar niet precies van tevoren kunnen worden be paald. Niemand kon van te voren bepalen, dat de oorlog in Polen precies 18 dagen, in Noorwegen 4 weken, in Frankrijk 6 we ken zou duren. De tijden volgen uit het verloop der ope raties. Beslissend is niet, wanneer deze af- loopen, maar hoe en waar zij zich afspe len. Wanneer de oorlog in het Oosten voor de wereld der toeschouwers een teleurstel ling is. omdat hij de behoefte aan sensa tie van eenige boulevardbladen niet even goed bevredigt als de vroegere veldtochten, dan is dat een zaak op zichzelf. Het Duit sche opperbevel is tevreden. Hoe tevreden het juist op dit oogenblik is, kan om mili taire rekenen niet verraden worden. Daar over zal eerst het definitieve operatiever- slag opheldering geven. Dat is zoo de Duit sche gewoonte. Men behoeft daarom niet in te gaan op strategische bijzonderheden. Rusland is tienmaal zoo groot als Polen, Noorwegen, België, Frankrijk, Griekenland en Kreta tezamen. De Russische veldtocht behelst de moei lijkheden en problemen van alle tot dus ver gevoerde veldtochten bij elkaar. Iede re afzonderlijke hinderpaal is reeds ergens eens overwonnen. Voor iedere moeilijkheid bestaat een precedent. Des te natuurlijker is het, dat deze hinderpalen ook thans wor den overwonnen. De autobus naar I^oskou en nog verder is niet gemist. Het stuur van dit voertuig ligt in Duitsche hand en het doel van de reis zal bereikt worden, evenals alle doe len, waarheen de autobus tot dusverre koers zette. NED.-INDIË EN JAPAN De woordvoerder der Japansche regee ring heeft gezegd, dat Japan noch Neder- landsch-Indië voornemens is den weder- zijdsohen handel op te geven. Het spreekt vanzelf, aldus vervolgde 'hij, dat het han delsverkeer zekere beperkingen ondergaat door de blokkeering der wederzij dsche saldi. Op het oogenblik echter worden reeds inleidende besprekingen over de han delsbetrekkingen, met inbegrip van het petroleum/vraagstuk, gevoerd door den Ja- panschen consul-generaal en de Neder- landsch-Indische autoriteiten. Wat de blok keering der Japansche saldi in Neder- landsoh-Indië betreft: Batavia is hier on getwijfeld Enigeland en de Vereenigde Sta ten gevolgd, ook al beweren de Neder- 1 and^eh-Indische autoriteiten, dat zij hun beslissing onafhankelijk van die landen hebben genomen. ONGEREGELDHEDEN IN QUITO. Volgens berichten uit Quito in Ecuador is het daar Maandag maar aanleiding bij de opening van het Congres tot ernstige verstoringen van de orde gekomen. Er werden groote straatbetoogingen gehouden tegen de regeering en het leger. Cavalerie en bereden politie moesten met traangas optreden tegen de betoogers, die zich met steenen verweerden. Het paleis van den president werd door troepen afgezet. Kol. Urrutia, de opperbevelhebber van het Ecuadoriaansche leger is afgetreden. GEEN ERNSTIGE INCIDENTEN TUSSCHEN JAPAN EN SOWJET-UNIE#. Naar aanleiding van te Sjanghai gaande geruchten, volgens welke zich ernstige in cidenten zouden voordoen aan de grens tusschen Mandsjoekwo m de Sowjets- Unie, heeft de woordvoerder van de Ja pansche weermacht verklaard, dat van dergelijke incidenten niets bekend is. Wel is het twee weken geleden tot een klein incident aan de grens in de nabij heid! van Mandsjoeli gekomen. Verschei dene sowjet-grensposten betraden Mand- sjcerijsch gebied, waarop de Japansche posten het vuur openden. Er werd. een aantal schoten gewisseld, waarbij een Japanner gewond werd, ter wijl het aantal gewonden aan Sow jetzij de onbekend is gebleven. DRIE SPITFIRES NEERGESCHOTEN. Drie Britsche jagers van het type Spit fire zijn gistermiddag aan de Fransche Ka- nalkust door Duitsche jagers omlaag ge schoten. De drie Britten hadden met een Vrij groote formatie een poging gedaan tot nadering van de Fransche Kanaallcust. Reeds boven volle zee werden zij evenwel door Duitsche jachtvliegtuigen aangehou den en in hevige luchtgevechten gewik keld. De Duitsche toestellen keerden zon der eigen verliezen op hun steunpunten terug, nadat de Britsche machines de wijk hadden genomen. Bnltenlandsche Berichten BRAND IN EEN BIOSCOOP TE CHARLEROI. Te Ransart 'bij Charleroi (België) is door onbekende oorzaak in een bioscoop brand uitgebroken. De bezoekers bemerkten plotseling met schrik, dat uit de cabine vlammen sloegen. Hoewel er een ernstige paniek uitbrak, kon de zaal' ontruimd wor den. Zonder dat er rnensohen gewond wer den. Het vuur echter breidde zich zoo snel uit dat het geheele theater verwoest werd. De operateur kou niet meer gered worden, hij kwam om het leven. De schade is zeer aanzienlijk. VECHTPARTIJ IN CÜBAANSCHEN SENAAT. Rumoerige tooneelen zijn ontstaan in den Cubaans chen senaat, naar United Press meldt. Enkele afgevaardigden hadden geloof gehecht aan de geruchten, dat de regeering ontevreden was over de uitstel tactiek van het Cougres. Dit gaf aanleiding tot handgemeen, waarin een nationalisti sche afgevaardigde zijn tegenstander van de oppositie zoo hevig aanviel, dat laatst genoemde met een schedelbreuk naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Aan dit handgemeen hebben -volgens Uni ted Press 20 senatoren met inbegrip van den premier, Saladrigas deelgenomen. Onder bescherming van een rookgordijn dringt een Fin.che stormtroep aan het Oostelijk front voorwaarts om de draadversperringen van den vijand met springladingen te vernielen (Suomm-HoHand) 2le Clefbtaine Ut oa%£ag,óHumd Een ooggetuige vertelt WAT DE SOVJETS ACHTERLIETEN. Van don SS-man dr. R. Lagrou van de SS Kriegsberichterkompanie, ontvingen wy het volgende ooggetuigenverslag van den strijd in het Oosten. Van den strijd tegen de Sowjet-Unie hadden wij gedurende een ganschen dag alleen de ontvangst beleefd, d'ie de Oe- krainere ons hadden vóórbereid. Enkelen pruilden: „Bestaat dit land dan alleen uit vluchtende bolsjewisten, dat afschuwelij ke stof, dat wij den geheelen dag eten, stukgeschoten tanks enspandoek-en?" ïs later zouden zij ervaren, in welke imate zij ongelijk hadden. De bolsjewisten vechten hardnekkig en met alle middelen, al is dit niet met de onze. En uit de vreug- waanmee de Oekrainers ons ontvangen, kan men reeds eenigszins de hitte, waar mee de strijd was gevoerd en de geweld dadigheid van het bolsjewistische schrik bewind opmaken. Demberg is gevallen. Nu velen beweerd hadden, dat de bolsjewisten, die in de om geving van deze stad een geweldige troe penmacht hadden samengetrokken, 'haar de taak zouden hebben toegewezen om de Oekraine te 'behouden, was het inderdaad treffend te zien, hoe ongaarne de vijand dit centrum ontruimd had. Hij liet ons ech ter de stad niet over zonder zijn nationalen en socialen haat op verschillende honder den Oekrainers, mannen en vrou-wen, en Duitschers bot te vieren. Zij werden op af schuwelijke wijze afgemaakt, met Aziati sche wreedheden verminkt, waarna deze hopen vleesch gedeeltelijk in puften werden geworpen. Overal werd jacht gemaakt op de vijfde colonne en vergreep men zich aan verdachten. Twintig jaar lang heeft al dat nationalistisch verzet zich ingevre ten. Er zijn verder diepere oorzaken voor het overal organaseeren van deze „vijfde colonne". Zij moeten tot de eigenlijke aan leiding van den oorlog tusschen deze mo gendheden worden gerekend. Stuk voor stuk onttakelen de volken het grillig spel m den z.g. Volkenbond. Wij 'begrepen stilaan de begroeting van de Oekrainers. De bevolking komt reeds, na die enkele dagen wederzijdsche beschie ting, haar have opzoeken. Velen vinden een nog rookende puinhoop, in het rond verspreid huisraad, of een door de bols jewisten geplunderde woning. Zij juicht onh toe, niet uitbundig, doch eer innig. Kinderen $ri vrouwen heffen de ann en brengen, nog onhandig, den Doiitschen groet. De mannen ontblooten het hoocfd en blijven uren lang met de pet in de handi staan, bij het voorbij rijden van^onze kolon- nes. Wij glimlachen alleen maar: Hier zijn we. Iemand van ons zei: „Misschien zijn zij allen valseh en wij grenzen loos naief'. Doch hij kon ons niet overtuigen. Diie schreiende vrouw, die ons uit een dampen de .puinhoop, op zoek naar nog een kind, toewenkte, speelde geen komedie. Had zij nog wat te verliezen? In oms begroeten zij werkelijk hun toekomst, hun nieuwe leven. De hoofdstraat van de eerste stad is met een breed doek overspannen, waarop d-e woorden: „Heil Hitler". Duitsche en Oe- krainsohe wimpels waaien over onze wa gens. In een volgend-e stad hetzelfde: „Heil Hitler" „Heil Fuehrer". Vraagt men een man of hij Pool is, dan schudt hij het hoofd; of hij Rus is, dan wordt de ontken ning hardnekkig; of hij communist is, dan breekt het, stotterend wegens het geweld, los: „nee, nee Oekraïner". Bij dat volk is het begrip communisme-bolsjewisme on afscheidelijk met dat van Rus zelf verbon den. Het lijkt een verworden, doch in zijn diepsten grond gezond gebleven volk te zijn. Wellicht -beroert het vraagstuk van een staatsburgerschap het niet in de eer ste plaats, doch het lijkt gebukt te gaan onder de bitterheid van het gewelddadig afbreken van een traditie. Als geslagen honden 'komen zij uit de bosschen en eindelooze velden te voor schijn, waar zij zich tegen de laatste- wraak van de bolsjewieken verborgen hadden gehouden. Voor de beschieting als zooda nig bleken zij weinig vrees te koesteren, wan^zij bewegen zich onbevangen tusschen dé troepen, ook waar ons schroot over hun hoofden heen fluit en de ontploffingen van vijandelijk geschut naast hen-, in veld- bf dorp, den. grond openscheurt. Geregeld- komen ons, wanneer gevochten wordt, Oekrainers in Sowjetunifor-m tege moet. Zij hebben ergens hun geweer, muts en meestal hom vest laten liggen. Z« meld-en zich nergens aan. Met open gelaat kijken zij ons aan, goedmoedig en dom. Zij vinden het vanzelfsprekend, dat zij de bols jewistische legers ontvlucht zijn en zich thans ongestoord tusschen de onze bewe gen. Wij trouwens ook. Wij laten ze loo- pen. De Sowjets weten het ook. Tijdens po sitie kiezen van „pak", „flak" en l.Lg. voor het afslaan van een pantseraanval hooren wij plotseling, in onmiddellijke nabijheid, een pistoolschot losbranden. Wij' er op af. Er spiedt een Russisch burger. Hij doet verbaasd en roept aanhoudend „Oekraïner". Hij wordt terdege gefouil leerd en als blijkt, dat hij gewapend is, wordt hij natuurlijk onmiddellijk ter plaat se neergeschoten. Zijn vrouw, die even eens in de nabijheid blijkt te hebben op gehouden, komt heel eenvoudig, ietwat voorovergebogen naar het lijk toe, gaat naast het hoofd neerzitten en weent maar. Jonge meisjes brengen ons bloemen, of werpen ze in het voorbijsnorren in onze wagens. Wat 'kunnen wij n-u met bloemen aanvangen. Elke nagel of haak, elke plaats in iederen wagen heeft zijn eigen functie. En heb je onze mannen al eens bekeken? Dat stof van die akelige Russische wegen zet zich een vinger dik op ons vast. Onze laarzen, helmen, kleeren zien alle even bleek grijs en ons gelaat, waarop het stof zich met zweet heeft gemengd' dn onze badrden, waarin het als gemetseld is, zijn met een glimmende cementlaag bedekt. De Oekrainers brengen ons melk, maar niet uit berekende vriendelijkheid. In belangrijke plaatsen loepen de Oe- krainsche nationalisten met een blauw gelen armband rond en stellen zich geheel ter beschikking van ons leger, meestal zon der daarvoor eenige vergoeding te willen aannemen. Zij brengen hun1 eersten, alhoe wel gerinigen cijns voor hun bevrijding. Velen begraven gesneuvelden. Anderen treden in onze vervoerdiensten en worden met hun kleine vlugge paardjes en lange, lage wagens in de kolonnen van de weer macht ingeschakeld. Een 'hoog officier verhaalt het volgende, dat hij van een vlieger-officier heeft ver nomen. Een Duitsch vliegtuig was getrof-» fen, doch koi nog behoorlijk landen. De bemanning was ongedeerd gebleven. En kele honderdien meter verder lagen rondom de communisten. Uit een (huis wenkte men de vliegers. Zij werden bij' de Oe krainers verstopt en bleven er tot onze troepen de streek van Sowjets gezuiverd hadden. De verschrikkingen van dezen oorlog, waarbij ook zij have en goed voor zoo ver het nog van hen was verloren heb ben zien gaan, verkiezen zij boven de bols jewistische slavernij. Uit alles moeten wij opmaken, dat zij er ditmaal het uiterste op willen zetten. De artillerie heeft haar voorbereidend intensief werk gedaan en nu komt het bi] den aanval op de stellingen der bolsjewisten aan op de doortastendheid van de infanterie der Duitsche legerafdeelingen (Atlantic-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6