Weerbericht 0 0 MEER GRAAN EN AARDAPPELEN NOODIG IN 1942 Wilt U tets weten? RECHTZAKEN Burgerlijke Stand STADSNIEUWS CF, LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 2U cent per week; f 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal Franco per post t 3.10 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geil! Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer. Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, ^elden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 9.24 uur Woensdagavond. Zon op 6.08 uur Donderdagochtend. MAANSTANDEN. 6 Augustus. De maan komt Woensdag avond om 8.39 uur op en gaat Donderdag morgen om 0.25 op. (Volle maan). 7 Augustus. De maan komt Donderdag avond om 9.14 uur op en gaat Vrijdagoch tend om 7.35 uur onder. 8 Augustus: De maan komt Vrijdagavond om 9.43 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 8.46 uur onder. 11 Augustus: De maan komt Maandag avond te 10.55 uur op en gaat Dinsdagmid dag te 12.05 onder. 12 Augustus: De maan komt Dinsdag avond om 11.19 uur op en gaat Woensdag middag om 1.09 uur onder. 13 Augustus: De maan komt Woensdag avond te 11.45 uur op en gaat Donderdag middag om 2.11 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 19 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 19 gr. C. Verduisteringstijden IIOIIOIICDIICDIICDIIOIICDIIOIIO. 0 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 gang en zonsopkomst. j- Deze tijden zijn voor hedenavond 0 en morgenochtend: ZONSONDERGANG jj 9.24 uur. ZONSOPKOMST 6.08 uur. Tu^sschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. -2HC3II Oil Oil OIIOIIOIIOIIOIICT FINANCIËN EN ECONOMIE DE NEDERLANDSCHE STAATSSCHULD Blijkens het algemeen verslag betreffen de den stand der staatsschuld op 31 Decem ber 1940 bedroeg de totaal geconsolideer de schuld op dien datum f 3.587,526,650 (vorig jaar (f 3.140,000.200) en de vlotten de schuld f 1.742.048.282 (f 1,078,552.980). in totaal f 5,329,574,932 (f4,218.553,180). De vermeerdering heeft derhalve ruim f 1.1 milliard bedragen. Voor de beoordeeling van het bedrag der staatsschuld is' het van belang te -weten, dat daarin begrepen zijn de 'bedragen, die voor Nederlandsch-'Indië zijn geleend, t.w, de 4 pet. staatsleening 1883. geconverteerd in 1896 en opgenomen in de 3 pet. staats schuld van dat jaar pro resto 14.4 millioen, voorts een deel van de 4 pet. staatsleening 1933 I, later wegens conversie opgenomen in de 3 a 3 j pet. Nederland 1938, pro resto f 102.7 millioen, in totaal f 117.1 millioen. De vlottende schuld bestond aan het eind van 1940 voor f 1134 millioen uit schatkist/promessen en voor f 171 millioen uit schatkistbiljetten, voorts o.a. uit f 40 millioen zilverbons, terwijl de rest voorna melijk bestond uit schulden aan diverse rijksfondsen en het staatsbedrijf der pos terijen. Voor amortisatie van nationale schuld was in 1940 in totaal beschikbaar - f 76.8 millioen, hetwelk besteed werd voor aankoop van inschrijving natio nale schuld en voor aflossing daarvan, een en ander tot een totaal bedrag van ca. f 70 millioen, terwijl het overige, of f 6.9 millioen, voor aflossing werd besteed in den vorm van belasting betaling, waarvoor de 4 pet. Nederland 1940 I en II in aanmerking kwamen. ALs steeds werd ook nu aan het verslag toegevoegd een overzicht va/n de koersen voor Nederlandsche staatsschuld van 1914 af. Nemen wij de 2'j pet. N.W.S., dan zien wij in 1919 eer laagster koers van 44 en een hoogst en van 56, in 1935 een laagsten koers van 66 7/8 en een hoogsten van 83 3/4; het hoogste peil werd evenwel be reikt in 1938 rr.t 91 5/8. In dat jaar werd voor de 3>j pet. grootboskobligatiën een hoogsten koers geregistreerd van 103j Daarna is de rente weer gaan stijgen en men-weet, dat de 2'.- pet. N.W.S. in 1940 weer een peil bereikte van 56 In het zelfde jaar trad er evenwel opn'euw een daling van de rente in en kon de VA pet. N.W.S, tot 70 Ij stijgen, terwijl dat op het oogenblik ongeveer 73 3/4 is. na eenigen marmelade recht geven, is dus onjuist. Bodemproductieplan voor het volgend jaar dringt aan op uitbreiding van deze gewassen en van koolzaad. Teelt van haver, mosterd, karwij, zaden en groenvoeder be perkt. Spelt, evene en blaauwmaanzaad verboden. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend: De voorschriften, welke wederom van overheidswege voor oogst 1942 voor de bodemproductie worden gegeven, zijn de volgende: le de totale oppervlakte bouwland in Nederland moet onder de huidige omstan digheden niet verminderen. Daarom zal het verboden zijn in 1942 grond, welke in 1941 als bouwland in gebruik was, te ge bruiken als grasland,, behalve wanneer een even groot oppervlak grasland wordt gescheurd. 2e. De wassen, welke op bouwland ver bouwd kunnen worden zijn te onderschei den in 2 groepen, n.l.: a. gewassen, waarvan de teelt onbeperkt wordt toegestaan; b. gewassen, waarvan de teelt aan be perkingen onderhevig is. De teelt van andere gewassen is ver boden. a) gewassen, waarvan de teelt onbeperkt is toegestaan, zijn: tarwe, rogge, gerst, boekweit, korrelmais (zaadmais), kool zaad, erwten, boonen, vlas, kanariezaad, aardappelen (zoowel consumptie- als fa brieksaardappelen), suikerbieten, cichorei en hennep. Een geüeelte van deze gewassen behoort tot die, waaraan onze volksvoeding op de eerste plaats behoefte heeft, n.l. tarwe, rogge, gerst, aardappelen en koolzaad. Uit breiding van deze gewasen is dringend noodig. b) De gewassen, welke aan beperking onderhevig zijn, zijn: haver. Hiervan zal de totale oppervlakte voor elk bedrijf niet grooter mogen zijn dan 15 van de totale oppervlakte, welke in 1942 als bouwland wordt gebruikt. Hierbij is dus ook begre pen het voor oogst 1942 gescheurde gras land. Bruine en gele mosterd. Van deze ge wassen zal een bepaalde oppervlakte wor den toegestaan, noodig voor binnenlandsch gebruik. Bruine mosterd zal echter alleen op contract mogen worden geteeld, terwijl gele mosterd slechts kan worden toege staan als noodgewas. Voor de teelt van gele, zoowel als bruine mosterd is een teeltvergunning noodig. Het heeft geen zin reeds vroegtijdig een teelt vergunning voor gele mosterd aan tè vragen, daar deze teelt toegestaan zal worden, wanneer, door het mislukken van een gewas, gele mosterd het eenige gewas is, dat nog kans van slagen heeft. Karwij. De teelt van karwijzaad is behoudens enkele kleine toewijzingen ten behoeve van de zaaizaadvoorziening slechts inbeperkte mate, op speciale vergunning aan de Landbouw-crisis-organisatie in de provincie Groningen toegestaan. Uien. De teelt van uien is toegestaan aan die bedrijven, welke in 1941 uien heb ben verbouwd, en voor hoogstens die op pervlakte, waarvan in 1941 een teeltver gunning is verleend. Ook voor deze teelt is een vergunning noodig. Land- en tuinbouwzaden. Hieronder val len de zaadteelt van suikerbieten, voeder bieten, koolrapen, stoppelknollen, wortelen, cichorei, merg- en voederkool, spurrie, boterzaad, gras en klavers, lupinen, wik ken, serradella, en verder hier niet ge noemde groenvoedergewassen, alsmede tuinbouwzaden. De teelt hiervan is slechts toegestaan op een door de Landbouw crisis-organisatie uit te reiken teeltver gunning. De teelt voor eigen rekening en risico door landbouwers van suikerbieten, voe derbieten, koolrapen, stoppelknollen, gele en witte wortelen, Westerwoldsche raai- gras en boterzaad voor zaadwinning is ver boden. Deze gewassen mogen slechts ver bouwd worden op contract. De teelt vergunning wordt dan aange vraagd dor den kweeker-handelaar, met wien een contract ië afgesloten. Om nader hand onaangenaamheden te voorkomen, wordt den landbouwers aangeraden, voor aleer contracten af te sluiten, te informee- ren, of de kweeker-handelaar in het bezit is van een toewijzing van de Nederland sche akkerbouwcentrale voor de teelt van de betreffende gewassen. Over de andere hier niet genoemde landbouwzaden vol gen nog nadere mededeelingen. Het zal echter eiken landbouwer toegestaan zijn in totaal ten hoogste 5 are te bestemmen voor de teelt van landbouwzaden voor eigen gebruik, zonder dat hiervoor een teeltvergunning aangevraagd behoeft te worden. Knol-, wortel- en groenvoedergewassen. De gezamenlijke oppervlakte voederbie ten, koolrapen, landbouwwortelen, groen te oogsten mais, mergkool, klaver, lucer ne, kunstweide en eventueel andere groen te oogsten gewassen is per bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in 1941 met die gewassen beteeld was. De landbouwer is echter vrij wijzigingen aan te brengen in de gewassen onderling. Wanneer hij in 1941 verbouwd heeft b.v. 1/2 H.A. klaver, 1/4 H.A. voederbieten en 1/4 H.A. kool rapen, in totaal dus 1 H.A., kan hij des- gewenscht dit jaar geheel andere gewas sen verbouwen, b.v, 1/2 H.A. kunstweide, 1/4 H.A. wortelen, 1/4 H.A. groene mais. c) Tot de verboden gewassen behooren o.a.: spelt, evene en blauwmaanzaad. 3e. Het afmaaien van onrijp graan met uitzondering van groene mais is verboden. 4e. Wanneer de bedrijfsomstandigheden dit beslist noodzakelijk maken, kan de landbouw-crisis-organisatie op advies van den productiecommissaris ontheffing ver- leenen van de bovengenoemde bepalingen. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat slechts in uitzonderingsgevallen b.v. wanneer door het mislukken van een ge was, of door zeer bijzondere bedrijfsom standigheden doorvoering van de boven genoemde bepalingen onmogelijk is uit zonderingen zullen worden toegestaan. Voor elke, in afwijking met de algemeene voorschriften, toegestane teelt wordt door de landbouw-crisis-organisatie een spe ciale vergunning uitgereikt. Aanvragen voor deze vergunningen moeten bij de gewestelijke landbouw-cri sis-organisatie tijdig worden ingediend, teneinde deze organisatie in de gelegen heid te stellen alle aanvragen te behan delen, voordat de zaaitijd is aangebroken. Afwijkingen van de gegeven bepalingen ten aanzien van de zomergewassen moe ten vóór 1 Februari .1942 worden aange vraagd. Betreft het echter afwijkingen we gens mislukking van een gewas, dan kun nen deze aanvragen ook nog na dien da tum worden ingediend, doch in elk geval zoo spoedig mogelijk. De komende Najaarsbeurs De omvang der deelneming aan de ko mende Najaarsbeurs biedt een verheugend beeld", zoo was de algemeene indruk, dien ons mr. J. Milius, directeur der Nederland sche Jaarbeurs gaf, toen wen hem ver zochten ons een en ander mede te deelen over de beurs, welke in begin September weer in Utrecht gehouden zal worden. En hij voegde er ter illustratie aan toe, dat de vaste gebouwen en het open terrein aan het Vredenburg nagenoeg uitverkocht zijn. Slechts hier en daar kan in een bepaalde groep nog een deelnemer worden toege laten, maar over het algemeen heeft men heel wat aanvragers om deelneming aan deze beurs moeten - teleurstellen. De oor zaak is, dat het om verschillende redenen eigenlijk wel noodzakelijk is, de verschil lende deelnemers uitsluitend in de groe pen, waartoe zij behooren, onder te bren gen. De agrarische jaarbeurs belooft weer zeer belangrijk te worden, de deelneming is ook nu weer aanzienlijker dan verleden jaar. Een grooter deel van het Vredenburg dan ooit wordt dan ook ditmaal door de Jaarbeurs in gebruik genomen. Men zal er eenen overvloed van landbouwwerk tuigen, machines en benoodigdheden aan treffen, naast poot- en zaaigoed, ook op het gebied van siergewassen, enz. Ook de Duitsche Reichsnaehrstand zal weer ver tegenwoordigd zijn. Er zal zijn een nieuwe groep boeken (van de Nederlandsche uitgevers) onder leiding van den Nederlandsche uitgevers bond. In het algemeen kan men zeggen, dat zoowel in het industrieele deel, het com- mercieele, het agrarische en het voorlich tende deel van de beurs alles ruim ver tegenwoordigd en goed verzorgd zal zijn. Onder de collectieve groepen willen wij speciaal noemen de schoenengroep, die groote activiteit aan den dag legt en zelfs in nog grooteren omvang dan vroeger aan wezig zal zijn. Bezoek wordt in grooten getale ver wacht. WEHRMACHTMARKEN VOOR JAM e.d. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de Wehrmachtmarken, ge merkt: „Marmelade 125 gramm", recht geven op het koopen van dezelfde soorten jam, honing, stroop e.a. broodsmeermidde len, als op den voor jam aangewezen bon van het „bonboekje algemeen" kunnen worden gekocht. De opvatting, als zouden bovengenoemde marken uitsluitend op tijd op ongeveer 75 te hebben gestaan. Vraag: Kunt U mij ook zeggen wan neer er paardenwedrennen zijn in Den Haag? Hoe laat of zij beginnen en waar? Antwoord: Op 9, 10, 20 en 31 Augus tus en 21 September worden paarden rennen gehouden op Duindigt te Den Haag. De courses vangen in den regel 's middags vroeg aan. Vraag: Hoe laat zijn de H.H. Missen in de St. Petruskerk te Leiden? Antwoord: Op Zondagen: 7.30, 9. KINDDERRUZIE LEIDDE TOT STEEKPARTIJ MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Voor de Utrechtsche Rechtbank stond te recht de 46-jarige brievenbesteller G. van E. uit Veenendaal terzake van mist^ide- ling van G. v. d. H. Wat verdachte opfcen avond van den llen Juli van dit jaar JWeft misdreven, was van een man, over wien zulk een gunstig reclasseeringsrapport was opgemaakt, moeilijk te verwachten. Want al had hij dan zijn heele leven rustig ge leefd en al was hij dan ook nooit met de justitie in aanraking geweest, dat alles nam niet weg, dat hij op dien kwaden avond toch maar een van zijn buren met een mes eenige fiksche steken had toegebracht, welke zoo ernstig aankwamen, dat het slachtoffer acht weken in een ziekenhuis moest worden opgenomen om te genezen van rijn verwondingen. Het voorval was zooals dat zoo vaak gebeurt bij buren ruzies - begonnen door de kinderen. Deze waren op straat voor het huis van verdach te aan het spelen of beter gezegd met el kaar aan het stoeien. Een der kinderen van verdachte liep met kartonnen doozen en telkens weer probeerden andere kindei-en deze doozen uit de handen van verdachte's kind te slaan. Hierdoor ontstond getwist en deze kinderruzie liep zoo hoog, dat op een gegeven moment een der kindei'en een klomp gooide naar het hoofd van het kind van verdachte. Dat liep op zijn beurt naar zijn vader, die juist in zijn tuin bezig was gras te knippen en daarvoor een knipmes in zijn handen had. Vader wond zich over de overigens weinig beduidende ruzie zoo erg op, dat hij met het mes in zijn handen naar buiten snelde en daar den dader, het zoontje van buurvrouw L., een fiksche af rammeling gaf. Maar buurvrouw L„ die vanuit haar huis deze bestraffing aan schouwde, riep haar zwager, G. v. d. H. en tezamen vlogen zij op verdachte aan. v. d. H. gewapend met een flesschenope- ner. waarmede hij een beweging maakte alsof hij met een mes op verdachte toe liep. Verdachte, nog steeds niet bekoeld van zijn drift, keerde zich nu tegen v. d. H. en stak hem in toom met het mes, dat hij nog steeds bij zich droeg, waardoor v. d. H. ernstig gewond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Uitvoerig heeft de Rechtbank zich met deze zaak bezig gehouden en naarmate er meer getuigen waren gehoord kwam wel vast te staan, dat verdachte zeker niet met voorbedachte rade het tuinmes bij zich had gestoken en dat hij alleen gehan deld had uit angst anders door v. d. H. „gestoken" te worden. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen, doch vond geen termen aanwezig om hier noodweer aan te nemen. Een geld boete zou volgens spr. ook niet een straf zijn welke de ernst van het gepleegde feit voldoende zou weergeven. In verband met de zeer gunstige antecedenten van verdach te vroeg de Officier van Justitie een maand gevangenisstraf. De verdediger mr. Nolte, van meening, dat in deze zaak de voorgeschiedenis, n.l. een kwestie over de afwatering van de bu ren, wonend op een zandweg, de eigenlijke oorzaak was van de heele historie en dat deze steekpartij haar ernstige gevolgen daarvan o.m. een uitvloeisel was, pleitte voor ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. DE ROOF VAN ƒ7000.— TE AMSTERDAM. Veroordeeld tot twee jaar. De Amsterdamsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak betreffende de be- rooving van een poelier in de Albert Cuyp- straat te Amsterdam. Zooals indertijd is medegedeeld werd de zen poelier op zeer sluwe wijze het groote bedrag van ƒ7000 afhandig gemaakt. Den dader heeft men tot ny toe nog niet in handen kunnen krijgen, maar de mede plichtige is thans veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor den tijd van twee ja ren. met aftrek van de preventieve hech tenis. Deze man zou het mogelijk gemaakt heb ben, dat de poelier in kwestie van het be drag van ƒ7000 werd bestolen. De poelier stond in zijn winkel, toen de verdachte bin nenkwam en hem vertelde, dat hij geld door zijn kelderrooster had laten vallen. Op 'smans verzoek ging de poelier met hem naar beneden. Inderdaad vond men wat geld in den kelder. Toen de poelier echter weer boven kwam, bleek zijn por tefeuille met het genoemde bedrag uit den winkel verdwenen te zijn. Een ander, de man dien men tot dusver niet heeft kun nen opsporen was er mee vandoor ge gaan. Het kon niet anders, of de verdachte had den winkelier weggelokt, om den dief gelegenheid tot den roof te geven. Bij de behandeling voor de rechtbank had de Officier van Justitie weegns mede plichtigheid tegen hem twee jaren gevan genisstraf geëischt zonder aftrek. en 10.30 uur. Op werkdagen: 7.7.45, 8.30 en 9.30 uur. Vraag: Waar moet ik mij vervoegen om gebruik te maken van de crisis hypo- theek-aflosslngswet? Mij is een hypotheek op land opgezegd. Antwoord: U kunt zich met een ver zoekschrift wenden tot den kantonrechter, binnen wiens ressort het stuk gelegen is. Vraag: Weg van Sassenheim naar Me- gen? Hoeveel K.M.? Welke ponten moeten gepasseerd worden? Is voor Brabant nog een rijwielkaart noodig? Antwoord: Sassenheim, de Leegh- water.'Rijnsaterwoude, Alphen, Bodegi-a- ven, Woerden. Utrecht, Werkhoven. Co- then, Wijk bij Duurstede. Rijswijk, Zoelen, Tiel, Wamel, Maasbommel, Megen. Afstand 110 K.M. Overvaren van Wijk bij Duur stede naar Rijswijk, van Tiel naar Wamel en van Maasbommel naar Megen. Een rij wielkaart is niet meer noodig. Vraag: betreffende treinreis van Sas senheim naar Rhenen. Antwoord: De reis over Utrecht en vandaar per tram naar Rhenen is het goedkoopste. De trams naar Rhenen ver trekken om het half uur. Gemeentel. Aankondiging EXTRA ZEEP VOOR VUIL WERK. Belanghebbenden, dio^ieenen voor extra zeep in aanmerking tf Komen, worden op de noodzakelijkheid g$v£zca voor 9 Augus tus a.s. een fom ulier^MD |l0 in te dienen. De foi-mulier n lfijnneb; uiterlijk 14 Augustus a.s. w >rder|Jng?|§verd bij het Distributiekanto: r, Bléestrtót 117. Het invullen v|n t\t%e offheer formulie ren MD 80 vertijiagtN^tde fiitreiking der extra zeepbonnei*. Artsen, tandartsen: en-T<#arlsen behoe ven een dergelijk frfrmulieiS niet in te le veren. Voor hen^ zbl binnlpkort bekend gemaakt worden, jyanneer 3ij op vertoon van de distributie-A&mkaartjjtie extra zeep- bonnen kunnen afhalen._^r De Burgemeester van Leiden, STEVENINK. Leiden, 6 Augustus 1941. 725 LEIDEN. Geboren: Johanna Maria Iréne d. van M. Rijnbeek en C. J. M. Stolwijk. Jan netje d. van C. A. Kooijman en L. van Delft. Gehuwd: S. van der Heide jm. en F. E. Servaas jd. Ondertrouwd: A. J. van Espen jrru 27 j. en A. J. Breedeveld jd. 23 j. M. A. van Merkensteijn jm. 25 j. en E. C. van der Lee jd. 22 j. D. van 't Zelfde jm. 32 j. en A. A. Groothuis jd. 30 j. Overleden: J. P. Ouwerkerk, we duwnaar 87 j. C. van Riek wedeuwe v. J. Bruystens 89 j. Agenda LEIDEN. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 2 Augustus 20 uur tot Zaterdag 9 Augustus 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de apo theek „TotHulp der Menschheid", Hooi gracht 48 Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. EEN GLAS-IN-LOOD RAAM VAN PIETER GERAEDTS. Vervaardigd in Leidsche industrie. In het glas-in-lood bedrijf van de firma Van Buimen en Jilleba aan de Hooigracht alhier is gisteren een gebi-andschilderd raam gereed gekomen, dat vandaag zal worden geplaatst in de Sint Vincentius- kerk aan de Jacob van Lennepkade te Amstéi'dam. Opdracht hiertoe is gegeven ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan dier kerk en wel aan den kunstschilder Pieter Geraedts te Warmond, die reeds meer kerkelijke opdrachten op schoone wijze uitvoerde. Het raam moet worden geplaatst in de doopkapel dier kerk en aansluiten bij de muurschilderingen in de doopkapel. Pieter Geraedts heeft daartoe als onder werp gekozen den doop van Christus in den Jordaan met als bovenstuk een voor stelling van den H. Geest met het sym bool van den duif. Het is een voortreffe lijk kunstwerk geworden, voortreffelijk in het ontwerp van den kunstschilder en evenzeer in uitvoering door bovenge noemd glas-in-lood bedrijf. Het geheel is één forsche teekening: Christus ootmoedig staande in den Jordaan en achter Hem Joannes, die uit een schelp het water uit stort. De open vakken aan de kanten zijn mooi gevuld met voorstellingen van Oos- tersche landschappen, maar nooit zoo, dat deze overheerschen. Men ziet slechts den doop van Christus. Het spreekt vanzelf, dat wij het raam gisteren nog niet op z'n voordeeligst konden zien: de afstand was niet groot genoeg en er was geen zon. Maar eenmaal aangebracht in de kerk zal het kunstwerk ongetwijfeld op zijn schoonst uitkomen. SC JUBILARISSEN BIJ DE KON. NED. GROFSMEDERIJ. Donderdagavond zal in de Stadsgehoor zaal een feestavond plaats hebben van het personeel der Kon. Ned. Grofsmederij, ter huldiging van niet minder dan 36 jubila rissen, die 50, 40 of 25 jaar in betrekking zijn. Het zijn de volgende heeren: Vijftig jaar: P. de Vos. Veertig jaar: J. Roosendaal, H. Sin- teur, D. van Pijlen, D. Fasseur, J. Ouwer kerk, J. J. van der Post, J. M. de Jong, A. Boom, D. Bei^gman, D. Hensing Jr. en C. v. d. Pluym Jr. V ij f en twintig jaar: J. A. Lafe- ber. B. Kromhout, J. Bodry, P. Laterveer, W. de Bruin, P. van Oosterixoud, B. Bek kering, J. Tegelaar, I. Boom, H. Crama, P. de Boer,. H. van Putten, Ph. Selier, A. Heu- zen, J. Öuwehand, J. Boot, J. Paddist, J. de la Ric Jr., W. J. Ouwerkerk, P. Ouwer kerk, A. Crama, I. Boom, B. de Geus en H. J. Groeneveld. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 550. Fa. J. van den Bosch Bontje. Alphen aan den Rijn, van Man- derslootstraat 49. Manufacturen. Overl. Venn.: J. J. M. van den Bosch Alphen aan den. d.d. 24 Juli 1941. De zaak wordt door de andere vennoote J. C. C. M. van den Bosch, Alphen aan den Rijn, onder den zelfden naam voortgezet.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2