RECHTZAKEN QemengxU$exicfUen Wilt U iels welen? PAM BIJ DEMAANAPEN Dat zal je wel lukken ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Haagsche Politierechter De gevolgen van een liefhebberij. Er zijn menschen met allerlei liefhebbe rijen. De een prikt gedroogde vlinders, een ander houdt van kegelen. De meneer uit Leiden waar het hier over gaat had ook een liefhebberij n.l. bierdrinken. Nu heeft bier, als men het in voldoende hoeveelheid gebruikt, twee eigenschappen: rijzen en dalen. Het stijgt n.l. naar het hoofd en zakt tevens in de beenen, dit al- les in figuurlijken zin natuurlijk. Toen de meneer, waar het hier over gaat, zich dan ook een poosje met deze liefheb berij had bezig gehouden, traden de daar mede gelijken tred houdende verschijnse len op. Door het stijigingsproces werden zijn hersenen iet of wat beneveld en door het zakkingsproces zijn beenen een klein pietsie zwabberend. In dezen toestand toog Ihy vanuit het lokaal, waar hij zijn liefheb berij hoogtij had doen vieren, huiswaarts. Nu is dat huiswaarts keeren, gezien de duisternis, in normalen toestand al een puzzle, laat staan in obnormalen toestand. Als je denkt, dat je er bent, ben je er juist niet, en dat dacht onze liefhebber ook, maar hij was er niet. Na het doorzoeken van al z'n zakken naar zijn huissleutel vond hij deze, herbeginnend, in de eerste zak. Toen moest hij in de donkerte het sleutelgat nog opduiken en dit eindelijk gevonden heb bende begon hy te porrelen en daarna te (morren, omdat het geval maar niet passen wilde. Waarom zit er eigenlijk een bel bij een deur, zal hy gedacht hebben en hij trok er aan, opdat zijn wettige echtgenoo- ten en gade te voorschijn zou treden en de deur openen. Erg veel resultaat had dit gebel de eerste maal niet, reden om te gaan luiden alsof er brand ware. Hiermede had hij succes want, waar eerst de deur was, kwam een gat, plus een zeer wazige schim, welke best vrouwlief kon zijn, maar het niet was. Integendeel, een basgeluid informeerde belangstellend „wat dat most." „Hier ben ik", zei de buitenstaander be leefd en maakte aanstalten om binnen te treden. De deuropener de liefhebberij ruikend zei vervolgens op drankorgel en stoor geen nette menschen". In de benevelde hersenen van meneer brak iets door en hij informeerde „wat mot jij eigenlijk in mijn huis". „Jou huis, wat jou huis, mijn huis be doel je", klonk de terechtwijzing." Zulks vermocht niet tQt den meneer door te dringen en hij wilde er in en hij kwam er in. Op zulk, tegen middernacht loopend, bezoek was men niet gesteld en er werd getracht meneer er uit te werken. Maar begin dat zoo iemand nou maar eens aan zijn verstand te brengen. Hope loos, zoo ook hier. Het eenige resultaat was dan ook een kleine duwpartij, welke wel dra ontaarde in een wederzijdsche uitwis selen van klappen, waarmede de binnen dringer begon. Zulks ging nogal met la waai gepaard, zoodiat de vrouw des huizes boven aan de trap verscheen, en infor meerde: „wat is er aan de hand Wullum?" En aangezien „Wullum" juist een flinke duw in zijn maagstreek kreeg, zei hij tegen zijn gade een zeer onnet woord. Wy zullen niet verder.op de gebeurte nissen ingaan en alleen maar vermelden, dat de meneer ten slotte eruit gewerkt werd met achterlating van zijn jasje, zoo dat het een klein kunstje was, om na te gaan wie hij was en waar hij woonde. Hij bleek twee straten verder te wonen en met het jasje hadi hij tevens een verbaal gekregen, waarop vermeld stond, huis vredebreuk mitsgaders mishandeling enz. En hij was persoonlijk in de rechtzaal om te zeggen, dat hij zich absoluut niets van het gebeurde herinnerde. Hij wist zelfs niet meer hoe hij zonder jasje thuis geko men was. Een en ander kwam de officier nogal on waarschijnlijk voor, want na de gebeur-- tenissen in een anders huis zal hij best wel een beetje ontnuchterd zijn geweest, anders zou hij zijn huis niet gevonden hebben. „En me jassie dan", zei verdachte al heel ondiplomatiek. „Natuurlijk kon u, in het donker, het huis waar u binnengedrongen bent niet meer zoo dadelijk vinden", troefde hem de officier. Veertien dagen gevangenisstraf vond: de officier een goede straf. Van deze eiseh schrok verdachte zich een „hoedje" en hij vond zulks verschrik kelijk. Of het niet met een geldboete af kon. Alleen, omdat hij nog nooit iets met de DOODELIJKE VAL VAN EEN LADDER. Woensdag j.l. is een 43-jarige schilder, gewoond hebbende in de Catharina Beers- mansstraat te Rotterdam, toen hij op een ladder in de Harddraversstraat stond, van een hoogte van 10 meter gevallen. Hij liep ernstige verwondingen op en is gister avond aan de bekomen kwetsuren overle den. TWAALFJARIG MEISJE REDT EEN DRENKELING. Te 's-Hertogenbosch raakte het zevenja rige kind van T. Verkaart nabij de Wilgen- str.'.et te water in de Aa. Het twaalfjarige meisje. Mien Baans, uit die straat zag het gebeuren en'sprong gekleed te water. Het kranige kind mocht er in slagen de dren- kelmg behouden op het droge te brengen. Het water is ter plaatse twee meter diep. 111 STUKS RUNDVEE IN BESLAG GENOMEN. Bij een veehouder te Ede werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag door amb tenaren van den crisiscontroledienst, geas sisteerd door politie, de geheele veestapel, bestaande uit 111 stuks rundvee, in een weide bij Ede, in beslag genomen wegens overtreding van het Voedselvoorzienings- besluit. De veehouders had n.l. zijn vee niet ge registreerd in het veeboekje. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De Haarlemmer, die zooals gemeld, een bewoner van Castricum voor een bedrag van 5800 zou hebben opgelicht, onder voorspiegeling een partij fietsbanden te zul len leveren, is door de Amsterdamsche po litie aangehouden. De man, een 45-jarige kooDman, is in voorloopige bewaring ge steld. KOPERJAGERS GEPAKT. Een 45-jarige los-arbeider te Amsterdam die blijkbaar omtrent den inleveringsplicht i.z. metalen verkeerde opvattingen huldig de en tal van koperen vorwerpen bij zijn patroon had verduisterd, is Donderdag door de politie aan de overzijde van het IJ aan gehouden. Nog brutaler was een 22-jarige man, die politie uitstaande had gehad, kwam bij er af met een geldboete, zij liet dan ook een flünlke n.l. f 40 subs. 40 dagen. Maar per slot van rekening kost elke „liefhebberij" geld. HAAGSCHE RECHTBANK Streng optreden tegen bandendieven. Nu fietsbanden een zeers schaarsoh en daardoor een begeerd artikel zijn gewor den, zijn er natuurlijk tal van personen, die próbeeren op alle mogelijke eerlyke en oneerlijke manieren zich in het bezit van banden te stellen. De oneerlijken zijn hier verre in de meerderheid en nam deze categorie vroeger een fiets weg om de fiets, thans wordt een fiets gestolen om de banden. En zeer terecht bracht de of ficier van justitie bij de Haagsche recht bank dan ook naar voren, dat er met de uiterste gestrengheid tegen deze personen dient te worden opgetreden. Dat ondervond A. W. B. afkomstig uit Leiden en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. Hij was naar Den Haag gegaan en had, toen hij de kans schoon zag, een fiets weg genomen. Met deze fiets was hij naar het Haagsche bosch gegaan en had daar op een stil plekje de banden van de fiets gehaald, de fiets verder als onbruikbaar achterla tend. Zooals reeds gezegd, bracht de officier de ernst van deze feiten naar voren. De menschen moeten zoo veel mogelijk be schermd worden, want aan andere fiets banden kan men zeer moeilijk komen. Ter algemeene preventie eisohte spr. dan ook een jaar gevangenisstraf. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis wyzen. in zijn woning in de Van Spilbergenstraat te Amsterdam werd gearresteerd. Hy wordt n.l. verdacht van diefstal van koperen scharnieren en deursloten uit het nieuwe hofdbureau van politie! INBRAAK TE AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een perceel aan de Snoekjessteeg te Am sterdam, waar de dieven zijn binnengeko men via het dak van een daarnaast gele gen leegstaande woning. De buit bestond uit ongeveer 280 dozijn kousen en 25 do- zyn shirts, waarvan de gezamenlijke waar de 4500 bedraagt. Radio-programma ZONDAG 3 Augustus. HILVERSUM I. 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.).' 8.30 BNO: Nieuwsbe richten. 8.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Koorzang. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Opening van het eerste Nederland- sche Radio-muziekfeest voor 'harmonie- en fanfare-orkesten. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Nederlandsoh Verbond voor Sibbekunde: Beantwoording van binnengekomen vra gen. 1.15 Harmonie „Excelsior" te Wor- merveer. 1.35 Radiotooneel. 2.00 Aan kondiging Diemer Harmonie. 2.05 Die- mer Harmonie. 2.25 Declamatie. 2.35 Gramofoonmuziek. 2.45 „Advendo" te Lochum. 3.15 Declamatie. 3.25 Gra mofoonmuziek. 3.25 Aankondiging Phi- lips-Harmonie. 3.45 Fhilips-Harmonie te Eindhoven. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.45 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Omroeporkest en solisten. 6.25 Ra- diotoeneel. 6.45 Omroeporkest en solis ten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Curt Hohenbergen en zijn orkest. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 8.45 Gramofoonmuziek 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: An Aimerican sees Holland. Hierna: Sluiting. HILVERSUM n. 301,5 M. 8.00 Gramo foonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberich ten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding (Voorbereid door de Chris telijke Radio Stichting). 9.30 Gewijde muziek (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cyclus „Kent Gij Uw Bijbel" (opn.) (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 12.15 Christ. Oratorium Vereeniging Amsterdam 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Gerard Lebon en zijn or kest en gramofoonmuziek. 2.00 Een praatje over de Nederlandsdhe Jeugdher berg-Centrale. 2.15 Stedelijk orkest van Maastricht, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Boekenpraatje. (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestnatsch Kerkcomite). 4.15 Bac'hcantate (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomite). 5.30 ANP: Sportberichten, 5,35 Gramo- foowmuziefc, 6.0C Declamatie. 6.10 Harmonie-orkest van het Nederlandsch orkest „'s-Gravenhage". 6.45 Sport van den dag. 7.10 Cabaretprogramma (opn.). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 De Ramblers. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 De Ro mancers. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Voor de ouders. 10.15 Sluiting. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 8.0022.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma, alleen voor Ra dio Centrales 23.0024.00 Duitsch Pro gramma. 3e en 4e Programma: 7.0024 00 Duitsch Programma. MAANDAG 4 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberich ten. 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 8.20 Omroeporkest en solist. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Ensemble Jonny Kroon. 11.25 Declamatie. 11.45 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Viool met pianobegeleiding en gramofoonrnuzeiek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO; Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramofoon muziek. 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 2.30 Ensemble Bandi Balogh. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoon muziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Amusementsorkest 6.00 Sohram- melfcwartet en soliste. 6,30 Omroep - Harmonie-orkest. 7.00 BNO: Economi sche vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Politiek weekpraatje. 7.45 Gramofoon- muizek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Paasch- bergkoor Arnhem, Arnhemsohe orkestver- eeniging en solisten. 9.10 Gramofoon muziek. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Uitzending in de Engelsche taal. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 10.20 Gramofoonmu ziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Gramofoon muziek. 12.15 Orgelconcert. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroeporkest. 1.40 Gramofoon muziek. 2.00 Arnhemsche orkestvereni ging en soliste en gramofoonmuziek. 4.00 De Ramblers. 4.3Ó „Christoph Willibald Gluck", causerie met gramofoonmuziek 5.00 Voor jongens en meisjes (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Pianovoordracht. 6.00 Cursus „Lichamelijke en geestelijke ge zondheid" (Voorbereid door het Vrijzin nig Protestantsch Kerkcomité). 6.15 Curt Hohenberg en zijn orkest. 6.45 Re portage 7.00 BNO: Friesch praatje. 7.15 Holla ndsch Kamermuziek-ensemble. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 De Romancers en soliste, mannenkoor en gra mofoonmuziek. 9.05 Graimofoonmuziek. 9.20 Voor den boer. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramo foonmuziek. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.45—22.15 Hilversum I 22.15—24.00 Duitsch Programma. 2e Programma 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor Radio Centrales 23.00—24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma. 6.1524.00 Duitsch Programma. De liturgie der Kerk ZONDAG, 3 Aug. Negende Zondag na Pinksteren. Mis: Ecce. 2e gebed v. d. vin ding v. d. H. Stephanus. Martelaar; 3e A Cunctis (om de voorbede van alle Heili gen); 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Mochten wij ook erkennen, wat ons de hartevrede brengt! (Evangelie). Mocht ook ons hart zich verblijden in vrede door een getrouwe onderhouding van de geboden van God. (Öffertorium). De Apostel spoort ons aan tot een getrouwe naleving van de Wet van God. 't Kost strijd, maar on mogelijk is voor ons deze strijd niet. God immers houdt rekening met onze krachten en daarbij: God, Wiens heerlijkheid verhe ven is tot de Hemelen en Wiens Naam wonderbaar is op aarde, Hij is onze Hulp, bereid ons te onttrekken aan onze vijan den (Epistel, Graduale, Alleluja-vers). Geve God ons de genade om Zijn hulp af te smeken, om Zijn liefdebevel: „Neemt en eet, dit is Mijn Lichaam" op te volgen door onze veelvuldige heilige communie. (Com- munio), waardoor wij steeds met Hem één zullen zijn en door onze eenheid sterk. (Postcommunio). MAANDAG 4 Aug. Mis v. d. H. Damini- cus, Belijder: Os Justi. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. De heilige Dominicus is de stichter van de orde der Dominicanen of Predikhee- ren, welke Orde St. Dominicus stichtte tot bestrijding van de ketterijen van zijn tijd. Hij stierf te Bologna in 1221. Vraag: Weg van Lisse naar Veendam. Antwoord: Lisse, Amsterdam (Cen traal Station) pbm. 30 K.M.; boot naar Lemmer. Van Lemmer over Wolvega, 01- deberkoop, Appelscha, Hijkersmilde naar Assen. Van Assen over Rolde, Gieten naar Veendam 106 K.M. De boot vertrekt van de De Ruyterkade te Amsterdam (achter het Centraal Station) te 7.30 (aankomst Lem mer 12.45), 10.30 (aank. 15.45). Zondags 9.15 (aank. 14.30). Na 17 Augustus zijn de vertrekuren 9.15 uur en 12 uur (op het laatste uur alleen: Zondags). Retour Am sterdamLemmer 1.50. Over de Afsluit dijk is de afstand in één dag niet te befiet- sen (260 K.M.). Vraag: Weg van Hazerswoude naar Nijmegen. Antwoord: U hebt de krant niet goed gelezen! Deze route is nog kort geleden op gegeven. We zullen onze hand maar over ons hart strijken: Leiden. Utrecht, Ameron- gen (pont), langs de dijk van den Ryn naar Kesteren en vandaar over Ochten Slijk Ewijk naar Nijmegen. 128 K.M. Over nachten in Amerongen. Er zijn daar vele hotels. Informeert u bij aankomst bij de plaatselijke V.V.V. naar een goed adres. Vraag: Mevr. v. d. St.-G. te L. inzake arbeidsduur van haar zoon. Antwoord: Deze arbeidsduur is voor het vak van uw zoon niet ongeoorloofd. Vragen: Mej. T. J. K. te L. Antwoord: Wij kunnen niet beoor- deelen of u werkelijk recht op die uitzet hebt. Of u recht had op weezenrente kunt u informeeren bij den Raad van Arbeid. Het kostgeld bedraagt volgens de rege ling der Loonbelasting 6.— per week. 255. Ze wachten reeds geruimen tyd, doen geen aap is 256. Nu oppa.sen, dat zij zich niet veiu'i er te zien. Pam heeft het wat moeilijker dan zijn geleerden dalen nu de rotstrap af. Daar bemerken ze de afwezigheid vriend, want hij moet doodstil blijven staan. Eindelijk ziet van de bewakers, doch 'ze zien Pam staan en denken, dat de professor de maanapen in de verte aankomen. alles in orde is. Voorzichtig komen ze naderbij. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 11) Daarvan kon men niet teveel ophef ma ken in een tijd, dat de menschen om het harde leven moesten vechten. En wat zou alle overleg baten? Dat Mathias weg ging. was alsof haar levensaders werd afgesne den! Hoe sterk haar de scheiding trof, zou zij zelf aan Steffa niet kunnen zeggen. Hoe leeg gingen de dagen na het feest voorbij. Ze had Mathias niet meer gezien. Een-, tweemaal had hij opgebeld en be loofd afscheid van haar te komen nemen. Zinloos van angst was zy eiken dag de deur uitgeloopen, uren en uren wegblijvend. En, toen zy heden weer thuiskwam, rook zij aan de ijle en fijne geur van de eau de co logne en lavendel, dat hjj er geweest was. Het dienstmeisje bevestigde het. Doctor Stoltenberg was hier en het speet hem heel erg, dat hij de juffrouw niet thuis trof. Liska zei niets, langzaam ging zij naar haar kamer terug. Daar horde zij in het vertrek daarnaast haar moeder luid spreken en een leven als of er iets verplaatst werd. Het een of an der meubelstuk. Ze ging kijken en zag hoe Anna en de portier een. divan droegen uit de vroegere kamer van haar vader naar de logeerkamer. Bezoek, moeder? Het magere, opgewonden gezicht vari mevrouw Hegenwald stond al enkele dagen niet prettig. Het sprak van onrust. De zwarte oogen lagen diep in hun kassen en glansden koortsachtig. Nee, zei ze een beetje haastig en ver legen. Geen logé, Liska. We krijgen een on derhuurder. Liska stond perplex. Ze geloofde niet goed verstaan te hebben. Ze herhaalde dus: „We krijgen een onderhuurder? In ons huis? Maar moeder, dat meent u toch niet? Waarom? Dan hadden we toch beter klei ner kunnen gaan wonen. Maar dat wilde u niet. Liska, zei haar moeder en weer was er onrust in haar oogen en haar stem, ter wijl ze gejaagd adem haalde, „je weet nietMaar altijd heb je aanmerkingen te maken op wat ik doe. Het laatste zei ze zee/ scherp. Denk maar wat je wil! Mis schien is het mij wel te stil en te eenzaam in huis. Misschien ben ik bang, kort en goed, wij krijgen iemand in huis. Overi gens zal jij ook geen last van hem hebben, voegde zy er nog hatelijk aan toe. Liska draaide zich om. Als verdoofd ging ze weg, naar haar eigen kamer te rug. Hier in huis gebeurde iets zeer onbe hagelijks. Ze voelde zich nu nog meer als een vreemde dan eerst. Mathias was weg, ze had nu niemand meer. Waarom had zij ook wekenlang iedereen zoo gemeden! Nu belde zij direct Steffa op. Ze trof het, Steffa was thuis. Met de vacantie had zij weinig te 'doen en ze was erg blij Liska weer eens te zien. Het heele troepje, Frans Thun in de eerste plaats, was doodongelukkig, dat men niets meer van Liska zag of hoorde, zei ze gemoe delijk verwijtend. Ze werd echter ernstig toen ze Liska's bedrukte stem hoorde en vroeg wat er aan de hand was, Nee, Liska kon het niet door de telefoon zeggen. Of Steffa bij haar kon komen? Neen, Steffa moest thuis blijven, daar er een nieuwe leerlinge zou komen om af te spreken, Die kon ze niet voor een ge sloten deur laten komen. Maar zij beloof de tegen den avond bij haar op te loopen. Och, het komt er ook eigenlijk niet op aan! Liska's verlangen om zich eens te genover Steffa heelemaal uit te spreken, was al weer verdwenen. Er was toch niets meer aan te veranderen. Nog een paar we ken moest ze het thuis uit zien te houden en dan ging ze er uit. Maar Steffa was met dit matte verweer innerlijk niet bevredigd. Zij kende Liska. Die had iets zeer ernstigs op het hart. En toen juist Frans Thun even op kwam loo pen voer een praatje en een sigaret, zond zij hem naar Liska. Moet ik gaan, juist ik? Ik vermoed dat Liska door den een of ander zoo in be slag genomen wordt, dat wij niets van haar hooren of zien. Zou dat het niet zijn? Onzin, Frans. Moet het dan altijd iets met de liefde hebben uit te staan? Er zijn ook nog andere dingen! Zooals je aan mij kunt zien. Maar' Liska heeft een rijke moeder, die voor haar zorgt. Liever geen rijke moeder en honger lijden dan zoo eene, merkte Steffa wijs- geerig op en vervolgde: Nou, Fransje, maak dat je als een haas weg komt. Zie gedaan te krijgen, dat zij zich uitspreekt. Dat ze in elk geval zich weer eens bij ons zien laat. Frans Thun verdween, maar niet voor dat hij stiekum een pak chocolade op Stef- fa's tafel had achtergelaten. Steffa had zeker niets meer in huis, want zij, de gast vrije, had hem niets gepresenteerd. Een ze ker teeken, dat haar beurs leeg was. En hij had juist geld gekregen voor een paar tee- keningen, die in een tijdsohrift verschenen Met zijn lange beenen holde hij de trap af en sprong op de electrische tram. Steffa had er geen vermoeden van, hoe gelukkig zij hem met haar opdracht had gemaakt. Hij had nu een prachtige reden haar een bezoek te brengen en zijn hart brandde van liefde voor haar. Liska in zor gen, en hij was er blij om! Maar hij kon het niet helpen. Hij zag Liska al voor zich, haar lief gezicht, het warme lichten van haar oogen, zijn hart was overvol van zijn eerste liefde. Hij ging haastig het huis, waar Liska woonde, binnen en stormde de trap op, de lift versmadend liit beginsel. Die ging juist naar de tweede verdieping, waar een heer stond te wachten. Frans Thans zag een zeer eleganten, lichten voor- jaarsu^ter, waarboven een donker gezicht, keurig geschoren, een beetje blauwige wangen, een kleine, zeer rooden mond en een scherp vooruitstekenden kin. In de lift stappend keek de heer in zyn krant. Frans staarde hem even na, om dan direct weer de trappen af te hollen, hij kwam nog net op tijd om den heer naar buiten te zien gaan. Nu kon hij zijn oogen zien, scherpe en toch ook fluweelen oogen. Er was geen twyfel meer mogelijk; dat was zijn medereiziger uit den Parijschen trein. Wat had die man bij de Hegenwald's te ma ken? Och Frans, dat is aardig van je! Liska kwam achter het meisje, dat hem aange diend had, haar vriend tegemoet. Ze gaf zich moeite zeer hartelijk, zeer vriendelijk te doen. Die goeie jongen. De vreugde, haar weer te zien, sprak uit zijn oogen. Wat kon zij daar weinig tegenover stellen. Ze had opeens medelijden met hem. Ze wist nu wat het was, iemand lief te hebben en geen wederliefde te ondervinden. Waarom moest dat zoo zijn, waarom moest men tot hartbrekens toe naar iemand verlangen, terwijl een ander weer naar de smachtende verlangde? Frans Thun scheen heden echter aan ge heel andere dingen te denken. Hij viel di rect met de deur in huis, door te vragen, wie die heer was, die juist bij hen was weggegaan. O ja, Liska wist het. Een zekere doc tor Studny, een van moeders tallooze brid- gekennissen. Af en toe kwam hij oploopen. Hij was blijkbaar heel rijk, hij had een zeiljacht op de Wannsee. Voor kort had hij moeder en haar voor een zeiltochtje uit- genoodigd, andere lui waren ook van de partij geweest. Maar zij was niet meege gaan. Zoo? antwoordde Frans en verder niets. Liska was veel te mat om zich over de door Frans aan den dag gelegde belang stelling te verwonderen. Misschien dacht hij wel, dat zij dien doctor een beetje aar dig vond, maar omdat Frans verder niets zei, loonde het de moeite niet, op dit onder werp verder in te gaan. Vertel mij eens wat, Frans, zei ze, hem sigaretten toeschuivend en gemakke lijk in een clubfauteuil leunend, dat ik eens wat anders in myn hoofd krijg. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9