OORLOGSSCHADE f. 2.671. s SPORT f. 450.000.0d0.- ASSURANTIE -BEZORGER! OMGEVING LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 DF, LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 EUROPA'S GRAANOOGST OVER HET JAAR 1940—1941. De „Korrespondenz Dienst aus Deutsch land" publiceert een overzicht over 1941 1941 in Europa ten aanzien van de voed selproductie en komt tot het resultaat, dat dit jaar een beneden het gemiddelde lig gende oogst heeft opgeleverd. Volgens het overzicht zijn de oorzaken hiervan in de eerste plaats de bijzonder langdurige kou de in het voorjaar van 1940, waardoor een groot percentage van het laat in den herfst gezaaide graan uitwinterde en de bewerking van den bodem vertraagd is. In de tweede plaats is dit veroorzaakt door het gebrek aan arbeidskrachten voor den landbouw voor de talrijke .groote gevechts handelingen in het voorjaar van 1940. Ver der heeft de-oogst ook geleden door de gevechtshandelingen zelve. Daarbij komén nog de moeilijkheden van het binnenbren gen der oogst door de massale vlucht der landelijke bevolking in West-Europa. Moei lijker echter nog dan dit alles was het feit, dat de graanschuur van Europa, d.w.z. het gebied van de Midden- en Beneden-Donau geteisterd was door vorst en overstroomin gen en een beslist geringe oogst aan brood graan heeft opgeleverd, hetgeen de export capaciteit van deze landen in 1940 zeer be nadeeld heeft. Ook Spanje had de storin gen die de verbouw van graan door den burgeroorlog had ondergaan, nog niet over wonnen. De oogst van het broodgraan van 1941 is volgens de „Dienst aus Deutschland" in vele deelen van Europa reeds binnenge haald. Met uitzondering van Hongarije, dat ook in 1941 te lijden heeft gehad van over stroomingen en hoog water. Overigens heb ben echter alle landen van het Europeesche continent, die een graanoverschot produ- céeren, zeer bevredigende deels z^lfs ook buitengewoon goede oogsten verkregen. Ook al heeft men in 1940—1941 zijn toe vlucht moeten nemen tot reserves, de graanvoorraad wordt toch, nog vergroot door de Noord-Afrikaansche graanoogst, weer aangevuld. Belangrijker nog dan het. gunstige resultaat van de oogst in 1941 wordt door den Dienst au Deutschland de uitbreiding geacht van de oppervelakte, die met broodgraan is bebouwd, in het bijzon der in de Noord- en West-Europeesche lan den. DE RIJKS ARBEIDSDIENST VOOR DE VROUWELIJKE JEUGD. Een verordening van den Fuehrer en rijkskanselier betreffende verderen oor- logsarbeid van den Rijksarbeidsdienst voor de vrouwelijke jeugd wordt door het Rijks- wettenblad gepubliceerd. In de verorde ning wordt bepaald, dat de opgeroepen dienstplichtige meisjes na hun rijksarbeids- dienstplicht nog zes maanden verplicht zijn oorlogshulp te verrichten, binnen het gebied van het Groot-Duitsche Rijk in bu reaux bij dienstinstanties van de weer macht en de overheid, in ziekenhuizen en bij sociale instellingen, evenals bij hulp behoevende, in het bijzonder kinderrijke gezinnen. WATERPOLO DE ZIJL H—ZIAN IV (4—0) Voor de competitie van den K.N.Z.B. won de Zijl II den uitgestelden wedstrijd tegen Zian IV (den Haag) met 4—0. HOLLANDWEEK I OP WESTEINDER PLASSEN Recorddeelneming; ruim 300 inschrijvingen Nog nimmer is er voor de Holland week 1 een deelneming gewest zooals dit jaar. De Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging die voorheen haar wedstrijden voor deze zeilweek, op het IJselmeer en vorig jaar ook op het Binnen IJ hield, heeft het groot aantal inschrijvingen te danken aan de verlegging van haar wedstrijdterrein naar de Westeinderplassen, een vaarwater dat zich voor tal van kleinere wedstrijd- scheepjes beter leent. Maar ook op de deelneming van de grootere klasse schepen heeft men niet behoeven in te boeten: in tegendeel, ruim 300 inschrijvingen werden geboekt. Een vloot van zes 45 vierk. meter krui sers ip de laatste tien jaren niet in wed strijdverband bijeengeweest, zoodat deze strijd wel een unicum is in den tegen woor- digen tijd. De voorgiftklasse brengt slechts 2 jachten bijeen, maar de deelneming daar voor is nimmer groot. Een bijzonderheid is ook de wedstrijdvloot van acht vrijbui ters. De Noord Nederlandsche 16 vierk. metersvaart met 17 scheepjes in de toer en met 22 in de eenheidsklasse; voorts zei len 5 pampusjes mee en 7 zonder bij zeilen mede. De Bergumermeerklasse is matig bezet met 9 jachtjes, waartegen de twaalfvoets- jollen met 29 in de A en 13 in de B-klasse wel een zeer goed figuur maken. Verder binden 25 valk jachten en 22 draken den strijd met elkander aan. De olympiajollenklasse brengt 30 jachtjes in de A en 9 in de B-klasse in den strijd en een veld van 12 regenbogen zal om de eer der overwinning kampen. Een groot aantal Sharpies is van de partij. In de A-klasse schreven 24, in de B-klasse 19 scheepjes in. In totaal vormt dit 259 jachten waarbij zich nog wel en kele laatkomers zullen voegen. Een belangrijk gedeelte der Hollandweek I is ingeruimd aan de groepswedstrijden. Voor de sharpies schreven zes groepen van drie in, voor de Olympiajollen even eens zes groepen; de Drakenklasse brengt vier clubs tegen elkaar; n.l. Ned. Z. en R.V., H.J.C. De Kaag en Z.V.V., en in de valkenklasse zal worden beslist tusschen het Witte Huis, Ned. Z. en R.V. Loos- drecht en De Kaag. De groepswedstrijden omvatten 60 schepen, hetgeen het totaal deelnemenden tot 319 opvoert. Onderlinge Verzekering rjjl maatschappij GEVESTIGD TE S-GRAVENHAGE In de laatste VIER WEKEN werden nieuwe verzekeringen gesloten tot een bedrag van zoodat het totaal in alle afdeelingen saiffen than: De tottien «r afdeellngei Afd. Afd A. Q Aid. Aid. D. G. Afd. D. Afd. E. Afd. G. Woningen, winkel rissen, boerderijen! Andere en grootei risi Persoonlijke Onge' I/lil. Gevaarlijke risico's, incl. jjT i f. 38,000.000.in klasse DIII op vaai^Bgen Bedrijfsschade en Huurderving by aid. c.) HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING! rij I Kleinere inboedels en dergelijke tot i nn nnn nnn AlU. I| f. 7500.(herverzekerd bij afd. A.) uu.uUU.UUU."- DR1EMAANDELIJKSCHE SCHADEREGELING Voegt ook Uw belang bij de reeds verzekerde HONDERD-ZESTIG-DUIZEND objecten en vraagt inlichtingen bij Uw 656 LAWNTENNIS Regen heeft al voor de tweede maal de afwerking van het druk bezette tennis- toumooi te 's-Hertogenbosch opgehouden. Het regende gisteren tot bijna zes uur, zoo dat een zeer bedenkelijke achterstand is ontstaan. In den avond werden nog verschillende partijen afgespeeld waarvan die van van Swol tegen mr. Brouwers wel de meest interessante was. Het spel van den natio- nalen kampioen werd door de trage baan nogal geremd, zoodat mr. Brouwers menige kans kreeg om te passeeren en te schoren. Tegen de grootere vaart en betere con trole van zijn sterken tegenstander wist h(j nog zeven games te halen. De voornaamste uitslagen waren: Heerenenkelspel derde ronde: Van Olst si. P. Martens 1210, 63; Bosschaart sl. Vliegenthar 75, 62; Jacobsen sl. Gluek- mann 60, 63. Vierde ronde: Borren sl. Jhr. von Hey- den 61, 61; Van Swol sl. mr. Brouwers 6—2, 6—4. Damesenkelspel tweede ronde: mej. Hertzberg sl. mej. Van Rooy 6—3, 63; mevr. Joncquiere sl. mej. Hartog 2, 62 Heerendubbelspel, derde ronde: Van Meegeren Sr. en Vnobelsdorf sl. ir. Pen- nink en van Zinnicq Bergmann 63, 63. BILJARTCLUB T.E.P. (Afd. B.) Daar de opkomst verleden week ondanks het duidelijk verzoek toch nog gering was, worden de leden nogmaals dringend ver zocht allen op Woensendag 6 Augustus a.s. aanwezig te zijn. Door allen te komen, kan de competitie sneller verloopen. DE MATCH BOM—HUISMAN Maandag 4 Aug. zal deze met groote spanning verwachte match een aanvang nemen. Naar wij vernemen zullen de burgemeesters van Leiden en Voorschoten door hun aanwezigheid belangstelling too- nen voor deze kamp en voor het damspel in het bizonder. De Nederlandsche Om roep verzorgde Woensdagavond in haar uitzending een korte voorbeschouwing en zal in haar middag uitzending (12.45 uur) de uitslagen vermelden. De Leidsche kampioen Wim Huisman gaat met vol vertrouwen deze sportieve strijd tegemoet en zal trachten de Leid sche kleuren te doen zegevieren. Wij zijn overtuigd, dat het een spannende strijd zal worden. De eerste partij in Leiden wordt gespeeld in de „Harmonie" Breestraat 16. Aanvang 6.30 uur n.m. Sluiting 10.30 uur. HAARLEMMERMEER Geboren: Pieter Gerrit, z. van C. van Beem en E. C. Knoop Gerardus Francis- cus Nicolaas, z. van P. M. Blokker en H. J. van der Maden Janneke, d. van B. Griekspoor en J. C. Griekspoor Wilhel- mina Antonia, d. van H. Timmers en C. Vervaet Neeltje Trijntje, d. van R. Jan sen en M. T. Witte Jacoba, d. van J. van den Akker en M. Quartel Bernhard Juliaan, z. van W. J. Walpot en G. van Essen Jacobus Wilhelmus Johannes, z. van J. P. Bus en G. H. Straver Hans, z. van J. C. de Regt en J. S. Smit Anna Maria Francisca, cl van H. van Dongen en C. M. Derks Dick, z. van H. C. Vonk en G. Kruisman Neeltje Elisabeth, d. van A. Spaargaren en A. Koopman. Ondertrouwd: C. D. Linthout 32 j. en M. IJoncoop 26 j. H. Windhorst 26 j. en H. Verkuijl 27 j. E. G. Haenen 60 j. en J. J. Steijn 52 j. G. Simons 64 j. en A. de Jong 57 j. L. Wiersma 25 j. en M. Witziers 25 j. N. H. Vriesekoop 35 j. en C. A. van der Peet 33 j. Getrouwd: J. Overbeek 30 j. en W. M. van Limpt 22 j. J. van der Meij 27 j. en E. J. van Walsteen 28 j. N. Spaarga ren 26 j. en M. Schutte 29 j. M. I>?n 25 j. en A. H. Bakker 20 j. L. Franke 23 j. en M. Roodzand 25 j. Overleden: P. Tol 56 j., echtgenoot van P. Klant Johannes Mous 19 j., z. van J. Mous en I. Jognstra A. van Leeu wen 53 j., echtgenoote van J. Vrijland J. Steevens 61 j., echtgenoote van J. van Ham H. van Beeren 66 j., echtgenoot van A. Boekensteijn. KATWIJK Geboren: Gerrit Cornelis a. van G. C. Schaap en M. v. d. Plas Huibertje d. van D. van Duyvenbode en D. Meijvogel Teunis Piet z. van A. Meijrink en A. v. Egmond Pieter z. van J. v. d Waay en G. van Vliet Jacob z. van H. Haasnoot en D. Aandewiel Kniertje Marina d. van M. Schaart en K. Hoek Dirkje d. van L. de Mol en J. v. d. Boon Maria Helena d. van C. Bamhoom en I. Kralt Jeroen z. van G. den Hollander en G. Mas- saar Anna d. van N. Zwaan en L. Par- levliet Maartje d. van G. v. Duyn en J. Vlieland. LISSE DE 10.000ste INWONER GEBOREN Hedenmorgen is de 10.000ste inwoner van Lisse geboren. Cornelis Wilhelmus Theodorus van Zoen zoon van G. L. van Zoen en Anna Lange- veld. Het jongetje is het tweede kind uit het gezin van het echtpaar v. Zoen. Op zyn naam is een spaarbankboekje gezet van 100. LEIDSCHENDAM St. Josephgezellen. Zondag 3 Augus tus na de Hoogmis en na het Lof bijeen komst. Dinsdag 8 uur Maria-Congregatie, daarna bijeenkomst tot 10 uur en Zater dag 9 Augustus van 7.3010 uur bijeen komst. NOOTDORP Vrouwelijke JeugdbewegingVacantie- programma van de Vrouwelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie. Dinsdag avond acht uur Geestelijk Uur voor alle leden in de kapel van de eerw. Zusters. Woensdag 6 Aug. uitstapje naar „de Vink" Vertrek half elf, Rijksweg. (Een keer brood meebrengen). Vrijdag 8 Aug. bij eenkomst oudste groep (sportieve vorming) Woensdag 13 Aug. Volkszang en volks dans voor allen leden (in de gymzaal). Woensdag 20 Aug. bijeenkomst alle leden bij goed weer trekken we naar buiten, bij slecht weer in de gymzaal. De Tabitha- groep naait gewoon door op Dinsdagavond. K. J. M. V. Onze wekelijksche bijeen komst, die steeds Donderdagavonds gehou den wordt, en altijd precies acht uur be gint (let wel, leden, precies acht uur), mag wel tot een van de mooiste avonden gere kend worden, die tot nog toe gehouden zijn. On de eerste plaats was dat te danken aan de opkomst, maar op de tweede plaats aan de spanning, die deze avond door de mooie wedstrijden met zich meebracht. Het speerwerpen mag deze avond ook zeer goed genoemd worden, maar toch moet er nog veel getraind worden, voor er op dit gebied wat te bereiken is in grootere wed strijden. Met de estafetteloop gaat het be ter, vooral de 4 x 100 meter was deze avond heel goed, want- als fnen berekent dat de partyen nog geen 20 centimeter op elkaar uitliepen met zooveel goede loopers er in. mogen we toch wel op een goede vooruitgang bogen. K.J.M.V.-ers, volgende week gaan we nog eens geweldig hard trainen op de esta fetteloop, kom dus allen, er staan voor bin nenkort zware wedstrijden te wachten, waar wij natuurlijk allen een goed resul taat van verwachten. Tot volgende week acht uur op ons sportterrein. NOQRDWUK Zilveren Professiefecst. Zondag 3 Augustus zal de Eerw. Zuster Crescentia (in de wereld mej. Anna Hoogeveen) haar zilveren professiefeest vieren in de congre gatie van de Zusters Franciscanessen, Hen drikstraat, Breda. De jubilaresse vertoeft thans in huize „St. Joseph" te Hillegom. Wij vertrouwen, dat vele parochianen haar op dezen dag cm hun belangstelling zullen laten blijken. OEGSTGEEST HET „COLLEGIU MARTIUM". Wat willen die heeren? De Oegstgeester parochie is al een bizon- der oude parochie veel ouder dan de omringende stads- en dorpskerken maar wie zou meenen, dat dit kern-kerspel na zooveel eeuwen bestaan te hebben, een beetje aan het indutten was, miskent de krachtige impuls, die Willibrord zelf twaalf eeuwen geleden aan zijn kerkje heeft gege ven, een impuls, die nog steeds stuwt en aanzet tot apostolische activiteit. Alleen de vormen, waarin deze apostoli sche activiteit zich uitleef, zijn veranderd, ouderd. Wanneer Vader Willibrord het program ma doorlas, dat in de komende maanden in zijn parochie zal worden uitgevoerd, zou hij misschien even zijn voorhoofd fronsen: „Éen revue. n>èt dansen en liedjes, wat moet dat? Charlotte Kohier, wie is dat?" Maar als de goede Apostel eens met het „collegium artium" ging spreken, zou hij er hartelijk mee instemmen, dat in den te gen woordigen tijd met 't wijden van heiden - sche bronnen en het kerstenen van toover- bronnen niet veel succes meer is te be halen en er andere middelen gezocht moeten worden om de kuikens bij de kloek, of om een ander landelijk beeld te gebruiken, de schapen en vooral de sprin gerige lammeren in de parochiale schaaps kooi te houden. Zoo langs onze neus weg hebben wij daar het collegium artium genoemd. Nie mand zal het u kwalijk nemen, als ge niet weet, wat die naam inhoudt. Het collegium was daar zelf zóó van overtuigd, dat zij ons op een zeer schoonen zomeravond uit- noodigden eens kennis te komen maken en over hen in de krant te schrijven. Die naam „collegium artium", dat wil zeggen de „commissie der schoone kun sten" is een wat hoogdravende, maar daar om nog geen onjuiste betiteling. De com missie bestaat uit zes heeren: A. A. L. M. Schlatmann, voorzitter, A. van Eisen, secr., J. Pitlo, algemeen adviseur, W. Quint, too- neeladviseur, W. Mizee, muzikaal adviseur en ten slotte kapelaan Sanders, geestelijk adviseur. Dit sextet heeft een kerkelijk feestprogramma in elkaar gezet, waarvan de parochianen zullen smullen, en hen tegelijkertijd nog sterker zal doen beseffen, dat zij één groote familie uitmaken, de fa milie van St. Willibrord. Het versterken van de kerkelijke ge- zins-banden wordt het verlevendigen van het parochieel bewustzijn genoemd. Nu kan men degenen, die parochieel nog steeds be wusteloos of minstens wat sufferig zijn, nij dig aankijken, onfdat zij nooit „meedoen", maar men kan ze, gedachtig het lepeltje honing van St. Franciscus van Sales, ook lokken en verlokken om hun aandeel in het parochieel gemeenebest bij te dragen en zich echte Willibrordianen te gevoelen. Bij uitzondering is met „aandeel" niet een geldelijke bijdrage Bedoeld. Dit ter toelich ting, opdat de bewusteloosheid zich niet verdichte tot een slaapziekte. Het „collegium artium" nu houdt niet slechts een lepeltje, maar een volle pot met honing klaar, om door gezellige en kunstzinnige bijeenkomsten met een bloe- men-rijke guirlande van onderling begrip, vriendschap en vooral saamhoorigheid, alle parochianen van St. Willibrord van de „hoo rnen" tot in de Kwaak te omstrengelen. Het programma, dat de heeren, in over leg met den Pastoor en in overleg met al lerlei andere instanties in de parochie, hebben samengesteld, is een zoo voorname parochie waardig. Je zoudt er bijna ja- loersch op kunnen worden en het moet een voorrecht heeten parochiaan te zijn in een parochie, waarin zoo iets zelfs maar uit voerbaar wordt geacht nog afgezien van de vele andere benijdenswaardige initia tieven, waardoor Kerkwerve uitblinkt. Het begint met een vroolijke instuif, een revue of vaudeville, getiteld: „Laat-ie-fijn- zijn!" Deze populaire benaming is een deksel dat niet héélemaal op het pannetjee past. Het zal een avond van jool en pret ge past vermaak! maar ook van kunstge not worden. Een blijde schare jongedames is druk bezig, onder leiding van mej. Van der Lyken, dansen in te studeeren. En wat wij daarvan aanschouwd hebben.enfin, 't is ons niet toegestaan uit de school te klappen, maar het wordt goed. Er zal geen commère optreden, maar wel een soort compère (dit woord is een eigen vondst): een schele scharesliep, en. als wij u ont hulden, wie deze tooneelspelende schare sliep is de parochianen zouden daarom alleen reeds storm loopen. Deze instuif zal op 8 September plaats hebben. In de October-maand staan nieuwe bijeenkomsten op het repertoire: een Chris tus-hulde en, misschien, Charlotte Kohier. De sombere Novembermaand zal verhel derd worden door een troostrijke Allerzie- lenherdenking, een Wilbert-feest en tegen het einde, als duisternis steeds dichter wordt, zal de dageraad verkondigd worden in een Advents-avond. De' jongens en meisjes wacht met Sin- térklaas een pretje, en de geheele paro chie wordt met Kerstmis uitgenoodigd voor een bijeenkomst rond kibbe en kerstboom, waarbij tevens oudejaar gevierd zal wor den. Het programma voor het nieuwe jaar is in groote lijnen ook reeds kant en klaar: een avond van het St. Laurentius-gilde, een avond van de meisjes der Kath. Actie, een zang-avond van het Leidsch A Cappel- la-koor, sport- en andere lente- en zomer feesten. Het collegium heeft dus heel wat plan nen op stapel gezet en daarbij de mede werking gekregen van de jeugd en van Vele andere goede krachten in de parochie. Het zeskoppig collegium zal ook leiding en advies geven bij allerhande buiten kerkelijke plechtigheden, zooals priester feesten en dergelijke. Een omvangrijke taak hebben zij op zich genomen in het belang van de parochie. Volledig welslagen wordt hun bij de vervulling daarvan toege- wenscht! WASSENAAR Een serie diefstallen Na verbreking van een hangslot heeft men zich toegang verschaft tot een schuur aan de Raaphorst laan en daar van een bakfiets 3 binnen- en buitenbanden, alsmede de rubberremblok- ken ontvreemd; een en ander ten nadeele van v. d. W., alhier. Door V., alhier, werd aangifte gedaan van diefstal van een melkgeit uit een schuur aan de Raaphorstlaan. De heer v. L., alhier, deed aangifte van diefstal van een rijwiel, dat geplaatst was nabij de R.K. kerk aan den Deijler- weg. Op een terrein aan den Buurtweg zijn uit een schuur, ten nadeele van de Haagsche Hondenclub ontvreemd een oud damesrijwiel en een electriseermachine. Mej. O., alhier, deed aangifte van diefstal van geld uit haar portemonnaie, gepleegd in een café, alhier. Door V., uit Zoeterwoude, werd aan gifte gedaan van diefstal van zijn porte feuille met inhoud. Ten nadeele van O., uit Voorschoten, werd diens rijwiel ontvreemd, dat ge plaatst was nabij een café alhier. Personalia. Voor het Mulo-diploma A slaagden G. M. Olieman en J. S. Sperling. ER ZATEN ZEVEN BIGGETJES Er zaten zeven biggetjes Al in het groene land, Zij dronken water uit de sloot Daar aan den waterkant Maar water is niet bijster vet En water uit de sloot niet net Zelfs niet in Nederland. Zij wilden graag een goede spijs En vet ook als het kon, Maar zie, een varken wordt niet vet Van water uit een bron. Zij wilden in het vette land De vette melk naar ouden tranf En liefst nog zonder bon. Op een weiland in Weesper- karspel hebben jonge biggetjes een koe eenigen tyd van haar melk ontlast. Hun slimme oogjes zagen toen Een wijze, stille koe, Die had nog melk in overvloed Voor hen dus ook, maar hoe? Zij keken toen en bleven staan Elkaar met slimme oogjes aan En kropen er naar toe. Die koe was wel een heel wijs dier En liet hen stil begaan En alle biggen zaten blij Aan dezen maaltijd aan. Het was weer een vooroorlogsch feest Zóó goed was het nog nooit geweest, De disch was rijk belaan. Maar nu is 't mooie lied weer uit Het lied van melk en vet, De biggenhamproductie is Opeens weer stop gezet En dit is hieruit nu de leer: Ze leveren geen hammen meer, Maar alles gaat weer net TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6