ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 In een bolsjewistisch concentratiekamp IN SOVJET-RUSSISCHE VERBANNING. Ben Rusland-kenner schrijft aan het Ned. Perskantoor te Berlijn: Het Finsche Oostfront strekt zich uit van het toeradragelbied 'van het schier eiland Kola tot aan het Ladotgameer, de Finsohe Golf en de Witte Zee. De natuur is hier den menschen niet vriendelijk ge zind: slechts in het Zuiden, tusschen Wi- foorg en het Ladogameer, is het klimaat voor den Middeleuropeer niet onaange naam. In het Zuiden bevinden zich de belang rijkste plaatsen van Karelië, Wilborg, Kex- hokn en Serdopol, waar groote inrichtin gen en fabrieken voor de bewerking van het hout zijn, dat den grootsten rijkdom van het land uitmaakt. Finland1 wordt het land der 1000 meren genoemd en Karelië zou dezen naam eveneens met recht mogen dragen. De vele duizenden kleine meertjes zijn onderling door kanalen verbonden en vormen een ideaal waterwegeninet, om de duizenden en nog eens duizenden pijnfboo- men naar de zaagmolens en de havens te brengen. De winter is in Karelië zeer koud. Wan neer de geweldige sneeuwmassa's weg- dooien, de berken zidh met jong groen tooien en de rivieren het vele water bijna niet kunnen opnemen, dan begint voor de bewoners een nieuwe plaag: de muggen. Zij overvallen mensch en dier, zuigen hun het bloed' uit en maken hun leven tot een hel. In de tropen kan zich de Europeaan met muskietennetten tegen de muggen verdedigen. Bovendien is overdag de plaag niet zoo erg. In Karelië echter is het over dag hetzelfde als 's nachts. De muskieten komen uit de ontelbare kleine meertjes en moerassen, die niet drooggelegd kunnen worden. In den zomer kan men van het ka- nalenstelsel dezer moerassen nauwelijks gebruik maken. En toch zijn de meren, ka nalen en stroomen de eenige verbindings wegen. Millioenen gevangenen. Meer naar het Noorden houden de bos- schen op. De hoornen houden de harde vorst en den maandenlangen winternaoht niet uit. Alleen de berkeboom, klein en krom, is tegen den onbarmhartigen ijzigien wind bestand1. Het hout van den Kareli- sdhen berkeboom is het edelhout van Noord-Europa en wordt veel voor meube len gébruikt. Toen de bolsjewieken naar een. land zochten, waar heen zij hun millioenen. po litieke gevangenen konden .verbannen, besloten zij, Karelië tot een reusachtig ge vangenenkamp te maken. Men kan zich niet voorstellen, hoe uitgestrekt dit con centratiekamp is. Niet alleen de scherpe bewaking, de speurhonden en de draad versperringen, ook de onmetelijke ruimte verhinderen zelfs de gedachte aan een vlucht. Slechts enkelen, wien het is gelukt, na ongeloofeldjke moeilijijcheden en ontbe ringen naar het naburige Finland te ont komen, hebben mededeelingen kunnen ge ven van de vreeselijke toestanden, dlie in Oost-Karelië beerschen. Roofbouw aan menschen. Boeren uit de Oekraïne en van de Wolga, enkele overlevenden van d|e vroegere hoogste klasse en der geestelijkheid', poli tieke gevangenen, landloopers, misdadi gers, vellen de boomien, brengen het hout naar de verzendingsplaatsen, arbeiden in de houtzaagmolens. Te eten krijgen zij zoo goed als niets: zwart brood en vischsoep is de geheele voeding. In houtladingen, die in Nederland en Engeland! aankwamen, werden de aandoenlijlkste kreten om 'hulp gevonden, die gericht waren aan de ge heele beschaafde wereld' en smeekten, om den strijd tegen het bolsjewisme. Dikwijls waren de vodjes papier of de met potlood op planken 'gekrabbelde regels in uitste kend Duitsch, Fransah of Engelsch geschre ven. De afzenders moeten dus zeer ont wikkelde menschen zijn geweest. De onverantwoordelijke roofbouw aan menschenmateriaal in het Oost-Karelische concentratiekamp paste zeer goed in de kraam der heeren te Moskou. Immers, wat zou men anders met die vele millioenen menschen hébben moeten doen, die zich tot slaven wilden laten (maken? Wanneer er jaarlijks honderdduizenden stierven, namen nieuwe honderdduizenden hun plaats Weer in en hoe geringer de onder houdskosten voor de houtarbeüders waren, hoe voordeeliger het was voor dè bolsje wieken, die aan den hout/uitvoer naar het buitenland schatten verdienden. ECONOMISCHE OORLOG TEGEN JAPAN DE BETEEKENIS BIGT OP POLITIEK GEBIED. De diplomatieke medewerker van het „Hamburger Fremdenblatt", Adolf Halfeld, schetst in een hoofdartikel den omvang van den Angelsaksischen - economischen oorlog tegen Japan. Onder het opschrift „De economische oor log in het Verre Oosten" schrijft hij: Naar aanleiding van de verdedigings maatregelen, die Japan en Frankrijk ge meenschappelijk hebben genomen ter be scherming van Indo-China is de latente spanning tusschen het eilandenrijk in het Verre Oosten en de tegenstanders van een reorganisatie in Oost-Azië in een nieuw stadium gekomen. EVenals in Europa heb ben de Ver. Staten van president Roose velt ook hier het streven aan den dag ge legd eerst als rustverstoorder en dan als rechter op te treden. Zij zijn van meetaf de eigenlijke leider der politieke acties ge weest, die tegen Japan werden gevoerd. Onderstaatssecretaris Sumner Welles, noemt als doel der Amerikaansche politiek evenwijdig optreden van alle belangheb bende mogendheden tegen Japan's positie in het Zuiden van den Stillen Oceaan. Het zichtbare resultaat is het economi sche oorlogsfront, dat onder leiding van de Ver. Staten tegen Japan is gevormd. De bevriezing van de Japansche saldi in de Ver. Staten was de eerste stap. Engeland sloot zich hierbij aan met een bevriezings verordening en met de opzegging van het Engelsch-Britsch-Indisch-Burmaansch han delsverdrag. Nieuw-Zeeland zegde even eens de bestaande handelsovereenkomsten op. Ten slotte nam Nederlandsch-Indië, die tot op dat oogenblik de onafhankelijkheid van zijn politieke besluiten poogde te be waren, in overeenstemming met de moei lijkheden van zijn situatie, eveneens stel ling in het Anglo-Amerikaansche front. Zelfs werd den Ibero-Amerikaanschen staten door Washington de wenk gegeven overeenkomstige economische stappen te gen Japan te nemen. Voor den onpervlak- kigen toeschouwer moet deze geheele op- marsch een doodelijke aanklacht op de economische grondslagen van de Japansche machtpositie lijken. Maar te Tokio heeft niemand zich laten misleiden. Een groot deel van de Angelsaksische acties staat slechts op papier, daar de betrokken ver dragen al lang verouderd waren gebleken. Ook zal Nederlandsch-Indië zich wel drie maal bedenken, alvorens in ernst te den den aan stopzetting van den petroleumuit- voer naar Japan. Bovenal heeft het eilan denrijk niet getalmd met zijn antwoord. Het Japansche ministerie van financiën heeft eveneens een bevriezingsverordening uitgevaardigd, het toezicht op dertig groo te Amerikaansche holdingscompagnies, in Japan overgenomen en voor ruwe- en ge sponnen zijde invoering van exportcontrole gelast. Naar men weet is de geheele con- fectieindustrie van de V. S. afhankelijk, van den Japanschen zijdeaanvoer. Men kan zich dus afvragen, in welken omvang de Vereenigde Staten nu werkelijk kunnen overgaan tot volledige toepassing van den economischen oorlog tegen Japan. De cri teria zouden zijn werkelijke stopzetting van Batavia's olie-export naar Japan en beslag op de Japansche koopvaarders in Amerikaansche havens. Voorloopig hoort men daar nog niet erg veel van. De beteekenis van den Anglo-Ameri- kaanschen opmarsch tegen Japan ligt der halve op politiek gebied. Men wil in de wereld en ook bij het eilandenrijk den in druk wekken, dat men werkelijk een soli de front vormt, dat eventueel bereid is ook een militair offensief tegen Japan over te gaan. Men heeft ook economisch het appa raat voor een algeheele blokkade van den Stillen Oceaan uit opgesteld. Men behoeft slechts op een knopje te drukken dat moet men althans in Tokio gelooven en de raderen van het Japansche bedrijfsle ven kunnen niet meer worden gesmeerd. Dat is het internationale interventionis- me van Franklin Roosevelt in Oost-Azië. Van het veilige verblijf in een ver verwij derd continent uit, meent hij de economi sche machtsmiddelen, te bezitten om een groot rijk, dat uitsluitend aanspraak maakt op de leiding in zijn eigen leefruimte, de politieke duimschroeven aan te leggen. Zoo ergens dan wordt tegenwoordig in het Ver re Oosten bewezen, dat de Pax Americana nooit of te nimmer vrede, doch economi sche overheersching van de wereld na streeft. REDE VAN GOEBBELS. Minister Goebbels heeft gisteren de gouw-gemachtigden van de NS-Volkswohl- fahrt uit geheel Duitschland ontvangen, die te Berlijn zijn bijeengekomen voor een werkvergadering van enkele dagen. Goebbels betoogde in zijn toespraak, dat niemand nog de socialen wil van Duitsch land kan betwijfelen. Deze sociale orde, die voor het Duitsohe volk reeds vanzelf spreekt, werkt ook op andere volken aan lokkelijk en fascineerend. De minister zette daarop in bijzond- heden uiteen, welke taak voor de NS- Volkswohlfahrt voortvloeit uit de groote politieke conflicten en verklaar4e, dat het Duitsohe volk thans beseft, dat het dezen oorlog moet voeren ter handhaving van zijn levensrecht, ter verdediging van zijn sociale orde en daarmee voor het bestaan en het welzijn van het geheele land. Het geheele volk begrijpt, waarom het ditmaal gaat. Het weet, wat in dezen oorlog te win nen is, maar ook in welk gevaar wij ons bevonden en wat ons had bedreigd, als het bolsjewisme uit het Oosten in een onbe waakt oogenblik Duitschland had overval len. In deze gigantische worsteling zal de overwinning bevochten worden door de Duitsche weermacht onder het veldheer schap van den Fuehrer. DE VOLLEDIGE BEZETTING VAN BESSARABIë VOLTOOID. Aan Roemenië is wederom de Boekowina en Bessaraibië toegevoegd), twee belangrijke Roemeensche gebieden die eertijds door de Sovjettroepen waren bezet en sinds 29 Juli volledig door de Duitsche en Roe meensche strijdformaties op den vijand zijn veroverd. Kaart van Pelt. Op de 'kaart zijn deze gebieden duidelijk aangegeven alsmede de steden in Bessara- bië die dikwijls zijn genoemd in de Duit sohe weermachtsberichten. Het kaartje in den linkerhoek geeft de grenzen aan van het huidige Roemenië. FINLAND BREEKT MET LONDEN BRITSCHE GEZANT TERUGGEROEPEN. Het Foreign Office te Londen heeft de volgende mededeeling gedaan over het af breken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Finland. Vrijdag is de Finsche gezant, Gripen- berg, door Eden ontvangen. In opdracht van zijn regeering berichtte Gripenberg het afbreken van de diplomatieke betrek kingen tusschen Finland en Groot-Brittan- nië. HERDENKINGSFEEST IN ZWITSERLAND Bij een stralende zon zijn vandaag in ge- hel Zwitserland de herdenhingsplechtigihe- den ter gelegenheid van het 650-jarig be staan van het Eedgenootschap begonnen. Reeds in den afgeloopen nacht vond op de Rütli-weidie aan den Zuidelijken arm van Ihet Vierwoudstedenmeer, waar het Eed genootschap werd1 gesticht, in tegenwoor digheid van enkele duizenden personen een eenvoudige plechtigheid plaats. De hoofden van de kantons Uri, Sohwyz en Unterwal- den ontstaken in een machtigen houtstapel het bondsvuur. Vervolgens werd door het hoofd van het 'kanton Uri een toespraak gehouden, waar in de gelofte tot uitdrukking kwam het heilige legaat onvoorwaardelijk trouw te blijven. Hierna staken de vertegenwoor digers^ van alle kantons hun fakkels aan' het Rütli-vuiur aan. Met booten en verder door fietsers, bereden manschappen en wandelaars werden de fakkels daarop naar die verschillende kantons overgebracht. Hedenavond zullen met deze fakkels de vaderlandsohe Augustusvuren worden ont stoken. Naar de bladen melden is tusschen Peru en Ecuador den 31 en Juli om 22.00 uur G.M.T. een wapenstilstand gesloten. Het ofificieele Peruaansohe tegenbericht deelt mede, dat kort vóór het sluiten van den wapenstilstand de Peruaansche troe pen een overwinning hadden behaald. Zij hadden acht plaatsen bezet, onder welke Maohale, de 'hoofdstad van de provincie El O to. De negeering van Ecuador heeft tegelij kertijd medegedeeld, dat de lichtingen 1916 tot 1919 gedemobiliseerd zijn. DE NIEUWE ORDE IN HET VERRE OOSTEN In een hoofdartikel van de „Berliner Boersenzeitung bespreekt Karl Megerle den toestand in het Verre Oosten en met name de kwestie Indo-China. De nieuwe ordening in het Verre Oosten onder lei ding van Japan, zoo schrijft hij, heeft groo te vorderingen gemaakt. Tusschen Japan en Frankrijk is een verdrag gesloten, waar in de beide regeeringen zich tot gemeen schappelijke verdediging van Indo-China verplichten en Japan met inachtneming van de territoriale onschenkb aarheid en de Fransche souvereiniteit over Indo-Ghina, het recht krijgt, daar steunpunten in te richten. Op 29 Juli heeft Japan daarvan gebruik gemaakt. De politieke beteekenis van dit verdrag ligt voor de hand. De recht- streeksche Japansche invloed is een ge weldig stuk naar het Zuiden opgeschoven in een gebied, waarin zich tijdens dezen oorlog de agressieve ^n vijandige krach ten tegen Japan steeds duidelijker gegroe peerd hadden. Het inzicht in dit feit en de teleurstelling, dat Japan de Engelsch- Amerikaansche agressie is voorgeweest, islpreekt uit de verontwaardiging, waar mee Engeland en Washington het Japan sche optreden hebben opgenomen. Deze verontwaardiging heeft een dubbelen grondslag. Nooit was het Japansche op treden gerechtvaardigder dan thans. On ze bondgenoot in het Verre Oosten heeft het niet eens noodig, zijn aangelegenheid met eigen argumenten te rechtvaardigen. De argumenten zoowel als de methoden heeft hem president Roosevelt zelf gele verd. Toen Roosevelt verleden jaar den Engelschen de steunpunten in West-Indië afnam, hebben wij geschreven, dat men goed op dit precedent moet letten. Door dat Roosevelt van de Engelschen steun punten vroeg op het Westelijke halfrond, en Engeland dit verlangen inwilligde, is de politiek van steunpunten tot een inter nationaal gebruik geworden. Wanneer het voor Roosevelt geen misdaad is, steunpun ten aan een andere mogendheid te ontne men, en voor Engeland geen schande, die steunpunten af te staan, dan kan men niet inzien, waarom Welles te keer gaat tegen een politiek, die zijn president zelf heeft uitgevonden. Het verdrag tusschen Japan en Frank rijk is in ieder geval niet onrechamatiger dan dat tusschen Roosevelt en Churchill. Trouwens, Japan houdt zich trouw aan het beginsel der zelfbeperking tot de natuur lijke leefruimte, zooals vastgesteld in het Driemogendhedenpact, en blijft streng bin nen zijn gebied, terwijl Roosevelt en En geland hun steunpunten gestuwd hebben naar andere gebieden en met geweld aan zwakke staten ontnomen hebben. Japan is in het Verre Oosten, zooals Europa in het Westen, bevoegd en verplicht, om op al les te zijn voorbereid met het oog op de geen grenzen kennende uitdaging van Roo sevelt. Na een jarenlange agressieve poli tiek van bedreigingen, speldenprikken en economischen druk door de Ver. Staten, had Japan het recht, de dienovereenkomstige defensieve maatregelen te treffen. Evenals Duitschland, heeft het Japan niet gebaat, met het uiterste geduld een politiek van vreedzaamheid en reserve tegenover Roo- sevelts uitdagingen te voeren. Den laatsten tijd heeft het moeten constateeren, dat de dreigende maatregelen in zijn leefruimte zich zóó opstapelden, dat er geen twijfel over de voornemens meer mogelijk was. De samenwerking van Roosevelt met Enge land, Tsjoenking en Nederlandsch-Indië droeg een duidelijk anti-Japansch ken merk. Alleen onder Engelsch-Amerikaan- schen invloed hebben de autoriteiten van Nederlandsch-Indië het aangedurfd, de Ja pansche economische wenschen van de hand te wijzen. Bovendien kon Japan de samenwerking van de Angelsaksen met de Gaullisten niet over het hoofd zien. Het moest in Syrië waarnemen, hoe dit Fran sche gebied door de Engelschen veroverd en min of meer aan de Gaulle werd uitge leverd. Nadat met Engelsche hulp reeds vroeger in de Zuidzee, Caledonië door de Gaullisten is bezet, heeft zoojuist ook in Tahiti een de Gaulle-putsch plaats gevon den. Dezelfde krachten waren merkbaar in Indo-China, tezamen met den Engelsch- Amerikaanschen invloed, welke Japan ove rigens reeds bij zijn bemiddelingsactie tus schen Thailand en Indo-China duidelijk be speurd heeft. In de totale Japansche politiek moet de ze bescherming van den Zuidelijken flank, ook in verband met de samenwerking der Angelsaksische mogendheden met Tsjoen king en het bolsjewisme, gezien worden. Het heeft niet aan Engelsche stemmen' ge mankeerd, die eischten, dat zoowel van China als van Sovjet-gebied uit, Japan moest bedreigen. De positie van Japan in dit gebied is door dit verdrag geweldig ver sterkt. Zijn aanzien als leidende mogend heid in de nieuwe ordening van het Verre Ooslen is in alle omliggende gebieden enorm gestegen. Uitereerd kon het bij zijn optreden op het begrip van zijn bondge- nooten vertrouwen. Het proces van de nieuwe ordening schrijdt in het Verre Oos- voort, evenals in Europa. Te Truro (Nieuw-Schotland) hebben vol gens Associated Press 500 Canadeesche sol daten gisternacht een Lunapark aangeval len om een kameraad te wreken, die bij een i;uzie was doodgeschoten. Zij overwel digden de afzetting van vijftig militaire po litiemannen en vernielden alle kramen, ca- roussels en andere inrichtingen. Toen nog 145 militaire politiemannen ter verster king waren gekomen, vielen zij zelfs voor de tweede maal aan om de vernielingen te completeeren. Rookwolken duiden de plaatsen aan, waar voltreffers van de Finsche artillerie de sovjet-stellingen vernietigen. Een overzicht aan het Finsche front, waar de bolsjewisten onder den sterken druk der oprukkende troepen terugtrekken (Suomen-Holland) Wat door da Duitsche artillerie gepresteerd werd. Een ge motoriseerde colonne der bolsjewisten, die volkomen vernietigd werd (Orbis-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5