Weerbericht STADSNIEUWS OId-Fiiitelir|astmeubel N.V. MEERPQELHL. Bedrijf i.o ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 9.31 uur Zaterdagavond. Zon op 6.02 uur Zondagochtend. Zon onder 9.30 uur Zondagavond. Zon op 6.03 uur Maand agocthtend. MAANSTANDEN. 2 Augustus: De maan komt Zaterdag middag te 5.06 uur op en gaat Zondag nacht om 2.15 uur onder. 3 Augustus: De maan komt Zondagna middag' te 6.12 uur op en gaat Maandag nacht om 3.08 uur onder. 4 Augustus: De maan komt Maandag avond om 7.09 uur op en gaat Dinsdagmor gen om 4.08 onder. 5 Augustus: De maan komt Dinsdagavond te 7.59 uur op en gaat Woensdagmorgen te 5.15 uur onder. 6 Augustus. De maan komt Woensdag avond om 8.39 uur op en gaat Donderdag morgen om 6.25 op. (Volle maan). 7 Augustus, De maan komt Donderdag avond om 9.14 uur op en gaat Vrijdagoch tend om 7.35 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 19 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 19 gr. C. 1*3 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 C7~- Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.31 uur. ZONSOPKOMST 6.02 uur. V-^.- Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. ■r I CD IIC3IICDIIOII Oil Oil Oil Oil O FINANCIËN EN ECONOMIE AANKOOP VAN 4 PCT. OBLIGATIëN ZWEDEN DOOR DE NEDERLANDSCHE BANK. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij wenscht over te gaan tot aankoop der haar ingevolge de eerste beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van financiën ter uitvoering van be sluit no. 116/1941 aangeboden 4 pet. obli- gatiën Zweden, leening 1931 (opn. 15/5— 15/11); voorzoover deze obligatiën zich binnen het bezette Nederlandsche gebied bevinden. Met het oog hierop worden ingezetenen opgeroepen, de 4 pet. obligatiën Zweden leening 1931. welke hun in eigendom tpebe- hooren, of waarover zij het beschikkings recht hebben, als bedoeld in artikel 44, vierde lid van het Deviezenbesluit 1941 vóór 15 Augustus 1941 bij de Nederlandsche Bank in te leveren. De obligatiën kunnen op iederen werk dag, behalve des Zaterdags, tusschen 9 en 12 uur, worden ingeleverd bij de hoofdbank van de Nederlandsche Bank te Amsterdam, bureau inlevering buitenlandsche effecten, bij hare bijbank te Rotterdam of bij één harer agentsohappen Gelijktijdig met de inlevering der obli gatiën behoort een door of namens den eigenaar ingevuld en onderteekend formu lier in duplo (e. 3), hetwelk de Nederland sche Bank kosteloos beschikbaar stelt, te worden ingediend. De obligatiën moeten worden ingeleverd inclusief de coupon per 15 November 1941; vóór dien datum vervallen coupons worden door de Nederlandsche Bank niet aangeno men. Nadat de hoofdbank van de Nederland sche Bank de ingeleverde obligatiën zal hebben accoord bevonden, zullen deze door haar worden gekocht, van welken aankoop zal blijken door toezending van een koop nota. De Nederlandsche Bank zal de door haar gekochte obligatiën overnemen tegen den koers van 97 procent, waarbij de Zweed- sche kroon zal worden omgerekend tegen den clearingkoers van den dag van uit schrijving der koopnota. De vergoeding voor de loopende rente is in dezen koers van 97 procent begrepen. De obligatiën moeten van Nederlandsch zegel zijn voorzien. Ongezegelde stukken dienen door den eigenaar vóór de inleve ring ter zegeling te worden aangeboden ten kantore van het zegel te Amsterdam. Het departement van financiën heeft zich be reid verklaard, de boete, welke eventueel bij deze zegeling ingevolge de bepalingen der zegelwet verschuldigd mocht zijn, voor dit bijzondere geval te reduceeren tot een vast bedrag van f 0.50 per obligatie. NEDERLAND, GIJ SCHAADT UZELVE Acht minuten zijn voldoende om de pro pagandafilm te aanschouwen, die het rijks bureau voor de voedselvoorziening heeft doen vervaardigen onder den titel „Ne derland, gij schaadt u zelve", in welke film een zeer leerzaam beeld wordt gege ven van de gevaren der clandestiene vee slachtingen en vleesohkoopjes voor de ge zondheid der gebruikers. Dit filmpje, waarvan het belang in om gekeerde evenredigheid tot zijn lengte staat en waarvan de vertooning van heden af in het programma der Nederlandsche bios copen in deze week is opgenomen, werd hedenochtend in een der bioscopen te 's-Gravenhage afgedraaid voor de pers, die evenals de radio haar volksvoorlichten- de taak ten opzichte van de duistere slach- tterijen al meermalen heeft verricht. Ter inleiding heeft de heer H. Kroon als hoofd van den persdienst der overheids instanties, waaraan het rijksbureau voor de voedselvoorziening rechtstreeks verbon den is, een overzicht gegeven van de be doelingen, die aan de samenstelling van deze film ten grondslag hebben gelegen. De overheid doet wat zij kan om het euvel der clandestiene slachterijen te bestrijden. Zij doet dat in het algemeen belang, al wordt dit niet altijd op de juiste wijze ge waardeerd, omdat velen rneenen, dat hun. eigen belang er door in het gedrang zou komen. Justitie, crisis-controledienst, rijks- en gemeentepolitie, kefuringsamibtenaren e.d. hebben hun aandeel in deze zorg voor de belangen der volksgezondheid, waar voor nu mede de film is ingeschakeld, om en aanschouwelijk beeld van de in dit op zicht schuilende gevaren te verschaffen. Deze film zal het publiek overtuigen van de blijvende schade, die het zichzelf kan toebrengen, indien men buiten het appa raat van waarborgen, van overheidswege ten behoeve van de volksgezondheid inge steld, zich tot het koopen van vleesch laat verleiden. Zij laat 'zien hoe de controle reeds in de weide begint, waar van over heidswege een geregeld toezicht wordt uitgeoefend ter voorkoming of ter bestrij ding van besmettelijke veeziekten, hoe verder op de veemarkten de keuringsamb ten aren him taak vervullen, hoe de open bare slachthuizen zijn voorzien van alles wat wetenschap en techniek vermogen om een hygiënische vleeschverzorging tet be- rieken en hoe tenslotte de distributie van het vleesch pleegt te geschieden in de sla gerswinkels, die evenzeer onder overheids controle sta. In hetzeflde vlotte tempo, waarin dat al les aan het oog van den toeschouwer voor bij rolt, toont de film vervolgens hoe het bleek toe te gaan in de ontdekte achter- baksche slaohthokken. Daar pleegt het vee te worden afgemaakt en verder bewerkt op een manier, die in strijd is met elk be grip van menschelijkheid en hygiëne niet alleen ontbreekt daar elke keuring, maar bovendien wemelt het er van vliegen en andere insecten, die in deze duistere holen de voor consumptie bestemde deelen van het geslachte dier bevuiden en besmetten. Naast deze afschrikwekkende elementen wijst het filmpje nog op de onsociale ge volgen van het koopen van vleesch „bui ten de distributie", omdat in de gegeven omstandigheden slechts een beperkte hoe veelheid vleesch voor verbruik hier tte lan de beschikbaar is, die zoo eerlijk mogelijk moet worden verdeeld en welke hoeveel heid voor de gemeenschap iedereen ver kleint, die uit vermeend eigenbelang vleesch koopt, dat niet op regelmatige wijze in den handel is gebracht. Naast de reeds populair geworden leuze „Nederland voedt zichzelf" zal de titel van de film „Nederland gij schaadt u zelve" bij aanschouwing hiervan, zoo mogen wij hopen, door het geheele Nederlandsche volk worden begrepen. RIJKSDUITSCHE KUNSTENAARRS IN NEDERLAND. Alle in Nederland wonende Rijksduit- schers, die zich als beroep of nevenberoep op kunstzinnig terrein bewegen, als kunst schilder, teekenaars, musici, architecten, tooneelspelers, artisten en schrijvers, wordt 'hiermede 'het verzoek gericht,, hun naam, beroep en geboortedatum schrifte lijk mede te deelen aan het volgende adres: Leiding van het „Arbeitsbereidh" der N.S.D.A.P. in Nederland, Kulturamt Den Haag, Andries Bickerweg 6. Het Kulturamt neemt de zorg en de be scherming over alle Rijksduitsche kunste naars in Nederland op zich. Het lidmaat schap van het Duitsche Arbeidsfront wordt door deze mededeeling niet aangetast. Nadere inlichtingen zijn bij het Kul turamt verkrijgbaar. CONCERTEN VAN NEDERLANDSCHE ORKESTEN VOOR DUITSCHE TROEPEN Gp verzoek van Duitsche zijde zal het Haagsche Residentie-orkest op 18 Augus tus in Utrecht, op 27 Augustus in Amers foort en op 23 September in Amsterdam, het Rotterdamsche Bhilhanmonische or kest op 7 Augustus in Hilversum op 12 Augustus in Apeldoorn en op 15 Augus tus in Breda en concert geven voor de Duitsche troepen. De concerten staan on der leiding van d'en generalmusikdirektor Schuricht en den vasten dirigent van beide orkesten, den heer Schuurman en den heer Flipse. VERBOD TOT ONTGINNING VAN ARME GRONDEN. In verband met de kunstmestpositie. De regeeringscommissaris voor de bo dem-productie vestigt er de aandacht op, dat de kunstmestpositie hier te lande het wenschelijk maakt, dat voor ontginningen van gronden, welke voor het eerst in cul tuur brengen een voorraadsbemesting be hoeven, zooals hoogveen-, dal- en heide gronden, geen kunstmest beschikbaar wordt gesteld. Mitsdien wordt voor ontginning van zoo danige gronden geen toestemming gege ven. Dit ontginningsverbod geldt echter niet voor perceelen kleiner dan één h.a., ter wijl ontheffing van het verbod kan wor den verleend aan hen, die aantoonen over een voldoende hoeveelheid compost, straat- vuil, terpaarde of zeeslib te beschikken. 't Ziekenfonds „Tot Zorgt, dat U ten allen "tffd, Als U soms eens ziek tyocht worden, Daardoor nimmer schadé lijdt. Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" ZOETERWOUDSCHE SINGEL 2, TEL. 25018 NEDERLAND OP DE LEIP^GER MES SE Op de Leipzigermesse, welke van 31 Augustus tot en met 4 September gehouden zal worden, zal Nederland door een aantal belangrijke inzendingen vertegenwoordigd zijn. Van bijzondere beteekenis is natuurlijk de inzending van den economischen voor lichtingsdienst van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, welke in totaal de vijf en veertigste jaarbeurs inzending van dezen dienst is en de negen de te Leipzig. Ongeveer 600 M2 oppervlakte heeft men te Leipzig ter beschikking gekregen en dat is aanmerkelijk meer ruimte dan men tot dusverre toegewezen kreeg. Op het atelier van de firma N. P. Ender- berg Jr te Amsterdam, waar een aantal projecten voor het representatieve deel der Nederlandsche deelneming was opge steld, hebben wij een indruk kunnen krij gen van de officieele inzending. De representatieve inzending komt in de bij uitstek gunstig gelegen ruimte in de parterre. De stand is ontworpen door prof. H. Rosse. De vloerbedekking bestaat uit Nederlandsche tegels en de wanden uit brandwerend gemaakte rietmatten, waar in nissen worden gevormd. Deze afdeeling heeft een typisch Nederlandsche tint ge kregen door de Nederlandsche materialen als tegels en riet, welke gebruikt zijn. In dezen stand wordt de aandacht ge vestigd op verschillende zijden van Neder landsche economisch en sociaal leven, met name op het gebied van Landbouw, vee teelt, tuinbouw, boomkweekerij, visscherij, industrie, waterwegen en electrificatie. In het bijzonder zullen naar voren wor den gebracht producten als: bloembollen, heggen, aardappelen, aardappelmeel, stroo- carton, boter, kaas, melk en melkproduc ten, margarine, eieren en cacao, terwijl ook veel aandacht wordt besteed aan: water wegen, visscherij, scheepsbouw, electrifi catie, fietsen en radio. Een groote kaart van Nederland, samen gesteld uit 22 foto's, en een bak met diapositieven, geven een aantal beelden uit den landbouw en de nijverheid van ons land. Er is verder een inzending van de Ne derlandsche textielindustrie, die geen pro paganda maakt voor de diverse fabrikan ten, doch voor de geheele Nederlandsche industrie. Tenslotte zijn er een representatieve in zending van de Nederlandsche schoenen en lederindustrie, een collectieve inzending van individueele firma's' en een inzending van „Kunst in handwerk en industrie". De projecten voor het representatieve deel der Nederlandsche deelneming wor den Zaterdag naar Leipzig verzonden. HOUT EN HOUTPRODUCTEN.. Het rijksbureau voor hout deelt mede, dat de inschrijvingsplicht ingevolge de wij ziging van de houtbeschikking 1939 No. 1 en 1940 no. 1 niet geldt voor ondernemin gen, welke den handel in kurk, bamboe en rotting of fabrikaten daarvan uitoefenen, evenmin als voor detailhandelaren in hout producten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende of ficieele publicatie. SEDERT GISTEREN TELT ROTTERDAM 640.000 INWONERS. De annexatie van vier groote randge meenten en eenige gebieden van dorpen, die in de omgeving van de Maasstad liggen is gisteren een feit geworden. Rotterdam telt thans'6.40.000 inwoners. De oppervlakte is met 5200 H.A. toegenomen. HET N. A. F. IN ZUID-HOLLAND. De persdienst van het N. A. F. schrijft: In het gebouw Excelsior te Den Haag waren dezer dagen een groot aantal leden van het Nederlandsch Agrarisch Front, Gouw Zuid-Holland bijeengekomen om moeilijkheden te bespreken en richtlijnen voor de toekomst aan te hooren. De bij eenkomst, welke geleid werd door den Gouwboerenleider Rijlaarsdam uit Bode graven, werd bijgewoond door vele Duit sche en Nederlandsche vooraanstaande personen op agrarisch gebied. Medegedeeld werd, dat het arbeidsge bied van de Gouw Zuid-Holland een wij ziging heeft ondergaan en de gouw nu aangepast is aan de provinciale grenzen, zoodat de bestaande splitsing is opgeheven. Deze organisatorische wijziging was noo- dig, omdat in den komenden volksvoe dingsstand, welke door het N. A. F. wordt voorbereid! de voedselvoorziening voorloo- pig provinciaal geregeld zal worden. De Nederlandsche boerenleider, E. J. Roskam Hzn. voerde het woord over den opbouw van den Volksvoedingsstand en beant woordde de hem gestelde vragen. Spreker prees de samenwerking met de Duitsche autoriteiten, die dag aan dag klaar staan, om de belangen van het Nederlandsche hoerendom te behartigen. De Beauftragte van den rijkscommissaris in Zuid-Holland, dr. Schwebel, die de ge heele samenkomst bijwoonde, sprak hierna tot de Hollandsche boeren en wees daar bij in het bijzonder op de Duitsch-Neder- landsche samenwerking. Landesbauernfuehrer Graf Grote nam hierna het woord en wekte de boeren op, "aan den opbouw van den volksvoedings stand mede te werken. In oorlogstijd aldus Graf Grote, is het vanzelfsprekend niet mogelijk alles zoo te regelen, als men dat wel zou willen. Wel is het zaak alles zoo goed mogelijk te rege len. En dat wordt gedaan. Er moeten dus eenerzijds offers gebracht worden, doch aan den anderen kant zullen de resultaten, hierdoor bereikt, des te grooter zijn. Dat heeft het nationaal socia listische Duitschland bewezen, waar de boe ren zich rechtvaardige levensruimten schie pen voor zichzelf en voor hun kinderen. Graf Grote zeide, er voor te zullen zor gen. dat Nederland agrarisch niet kapot gaat en riep de boeren dringend op, zich persoonlijk in te zetten om het eigen volk uit eigen bodem te voeden. Nadat nog een tweetal sprekers het woord hadden gevoerd, werd de bijeen komst gesloten. ZILVEREN PROFESSIEFEE ST. Op 3 Augustus hoopt de eerw. zuster Telesphora, geboortig uit Zoeterwoude, van de Zusters van het Arme Kind Jezus (De Voorzienigheid)), thans overste van de St. Theresiaschool te Pangkal Pinang op Banka (N. O. I.), den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar werd geprofest. INSTITUUT PONT. De navolgende personen, leerlingen van het Instituut Pont, Breestr. 89a, alhier, slaagden voor de verschillende examens, afgenomen door L.I.T.E.H., Vereeniging van Leeraren en Mercurius: Boekhouden: de heer H. Hogewoning, Nederl. Handelscorrespondentie: de hee- ren van Duuren en Hogewoning. Fransche Handelscorrespondentie: de heer van Dyuren. Engelsche Handelscorrespondentie: de heeren de Vos te Voorschoten, van Duuren en Hogewoning. Duitsche Handelscorrespondentie: de da mes Ali Rep, Agnes Haintz, Vera Cloppen- burg te Wassenaar en T. v. d. Ruit; de hee ren Hogewoning, van Duuren en de Vos. Spaansche Handelscorrespondentie: de heer Hommes. Spaansche Conversatie: de heer van Bee- len, Katwijk Zee. R. K. Zangver. „Pulchri Studio". De leden wórden dringend verzocht a.s. Maandag alle ter repetitie te komen wegens bespreking Zondagmiddag-uitstapje op 10 Augustus. Zij, die verhinderd zijn dit uit stapje mede te maken, worden beleefd ver zocht hiervan tot a.s. Maandag kennis te geven aan het bestuur Pieter de la Court- straat 27, wegens het reserveeren der plaatsen. Het Bestuur. Bioscopen BEATE KAISERLING. Na een afwezigheid van een jaar keert mevr. Kaiserling naar de stad, waar zij thuis is, terug. Maar wat is er veranderd in dien tijd! Booze tongen hebben hun werk gedaan; de heer Kaiserling is in den vreemde niet aan de griep gestorven, doch zou zelfmoord hebben gepleegd uit verdriet over de ontrouw van zijn echtgenoote. Zij zou op heeterdaad betrapt zijn. Juffrouw Hasse, die aan de overkant woont, had er het noodige van gemerkt endoor verteld! De élite-club van de stad, welke zich met den schoorten naam van „Eendracht" of iets dergelijks getooid heeft en zich kenmerkt door een eendrachtig ge roddel, staat op haar achterste beenen als dat „onbeschaamde mensch" zich weer in de stad durft te vertoonen. Toch is er geen rook pf er is vuur. In het huis van Kaiser ling is een jaar geleden wel degelijk iets aan de hand geweest, doch het was niet mevr. Kaiserling, die betrapt werd, maar meneer en de dochter van den president der roddelclub. Mevrouw Kaiserling heeft echter gezwegen om "de eer van het meisje, dat haar vriendin was. niet te schaden. De terugkeer van Beate Kaiserling, de klets praatjes en de vijandige houding der club drijven de situatie thans op de spits. Daar komt nog bij, dat een beroemd architect, die lange jaren in het buitenland is ge weest en dus een vreemdeling in Jerusa lem is, kennis maakt met Beate Kaiserling en haar dood-onschuldig introduceert op den feestavond van de club! Dan barst de bom, de kletspraatjes barsten uiteen, de plannen van den president der club barsten, de heele club barst! Maar er zijn twee menschen, die elkander voor het leven ge vonden hebben: de architect en Beate Kai serling. Het is de oude geschiedenis van twee harten, maar smakelijk uitgewerkt en uit stekend gespeeld door Lil Dagover en Al- brecht Schönhals. De roddelsfeer van het stadje is humoristisch en raak geteekend en tegen dezen aohtergrond komt de ge zonde levenshouding van het hoofdpaar scherp tot uitdrukking. Een amusante film. - Voor de pauze dtoaien de beide uitge breide journaals van Tobis en Profilti, waaronder het vertrek van het Nederland sche Vrijwilligerslegioen. Ook is er het zeer goed getroffen propaganda-filmpje „Neder land schaadt zichzelf", waarover elders in dit blad meer verteld wordt. H. Geise. Trianon. DE BRUIDEGOM UIT BRAZILIë Het is het oude probleem van „zij kon den malkaar niet krijgen", dat het leit- motief is van de kostelijke film „De brui degom uit Brazilië", maar het zijn toch meer de varianten op dit thema, die dit verhaal gezellig opluisteren. Het is ook wat te zeggen, als je van een meisje houdt, dat kunstzinnige aspiraties heeft als balletdanseres, terwijl je liever wilt dat zij een meisje zou zijn, die het buitenleven bemint en met kippen, var kens en koeien even gezellig omspringt als met de wettig aan haar verbonden echtgenoot. Die toekomstige echtgenoot de naam doet er eigenlijk niet toe, maar het is de charmante Wolf Albach Retty gaat er toe over eenige maatregelen te nemen, opdat zijn geliefde terug zal keeren naar de natuur en een goede vrouw zal zijn voor zijn landgoed, waarvan zij echter zelfs het bestaan niet vermoedt. Wel: het begint met jeukpoeder en de Diana uit het ballet, die doodstil moet staan met pijl en boog boven op een fontein, krijgt zulk een ongezellige jeuk, dat het ballet de koste lijkste klucht wordt, welke ooit werd ver toond. Maar dit is slechts het begin. Hij geeft haar nu z.g. de bons en fantaseert een rijken Braziliaan, die verliefd op haar is geworden via een foto van haar in een tijd schrift, waarop zij staat afgebeeld als boerenmeisje. Zoo'n vrouw zoekt hij en hij bezit millioenen. Kort en goed: zij gaat naar een boerde rij om nog gauw het landbouwbedrijf te leeren. Wat hier geschiedt wordt door Wolf Albach Retty en Jane Tilden aller kostelijkst gespeeld. Het wordt gelukkig geen charge, het blijft komisch, al houdt het dan ook het midden tusschen een blij spel en een klucht. Mr Uw HANq wij om in een MACHINE tooveren Breestraat 171, Leitjen, Tel. 2481 5 670 Rond deze beide hoofdpersonen staan nog allerlei kostelijke figuren als Oskar Sima als burgemeester en de impresario Boccarini. Buitengewoon grappig vooral is de ontvangst van den bruidegom, als hoe danig Boccarini wordt aangezien. In ieder geval is Sankt Anton een ge zellig plaatsje en in deze tijden vooral moet een reisje daarheen niet ongezellig zijn, vooral als men dan dergelijke grappige ge beurtenissen en aan het eind van zijn va- cantie nog een bruiloft kan meemaken. Het journaal vertoont de krijgsbedrijven aan het front rond het Ladogameer, het vertrek van de Nederlandsche vrijwilligers en een zeer goed filmpje over de clande stiene vleeschhandel: „Nederland schaadt zilve zelve". F. Schneiders. VOOR DUITSCHLAND START.... Binnen- en ibuitenlandsch journaal, een verrukkelijk voorfilimipje over de lente in het Badensche lamd, dian splijt het doek opnieuw en het licht dooft, voor een prachtig epos van het paard. Eind 1918.., de tijd van Duitschlands groote vernede ring! De oorlog is geëindigd. Door het Pool- sche land draaft een stoet ruiters op de terugweg naar hun garnizoensplaats; man nen, voor wie hun paard de helft van hun leven ibeteekent. Vooral ritmeester von Brenfcen, in het burgerleven paardenfok ker en concoursruiter is een hartstochtelijk paardenliefhebber. De troep vangt een ■door de Polen buitgemaakte concours- springer op en het is deze prachtige ras schimmel, Harro, waar verder de heele film om draait. Na beëindiging van de oor log wordt hij verkocht en telkens weer verkocht, verlaagd tot trekdier voor een stadswagen, totdart hij eindelijk weer in het bezit komt van zijn ouden baas uit de oor log. Dan begint zijn leven pas voorgcfed, als de ritmeester, langzaam herstellend van een verlamming, tengevolge van een val, niet alleen hardnekkig weigert zijn paarden te verkoopen om aan een drei gend bankroet te ontkomen, maar zelfs het plan opvat om als eenige Duitscher uit te komen in het groote springconcours te Genève, een plan dat hij met fanatieke verbetenheid, ondanks alle tegenwerking en tegen iedereen in, doorzet. Dan komt de groote dag van het concours. En hier kan ieder, die oog heeft voor de schoon heid van die ruitersport, zijn hart ophalen. Prachtig, hoewel niet zonder faunen, wordt er gereden door de vertegenwoordigers dei- verschillende landen. Als laatste start voor Duitschland ritmeester von Brenken op Harro. In een schitterende rit neemt hij alle hindernissen zonder fout, het pu bliek op de tribunes, d'at hem bij «ijn ver schijning thad onthaald op gejoel en ge fluit, raakt in opwinding, en als hij in een tweede rit zijn eenigen ernstigen tegen stander, den Italiaan, overtuigend over wint, slaat het gejoel om in een spontaan en geestdriftig applaus. Een film van prachtige ruitersport, een genot om naar te kijken. G. Boumans. Casino. 90 MINUTEN OPONTHOUD. In 90 minuten kan er veel gebeuren; je kunt dood zijn of getrouwd. Van de 90 mi nuten, die in deze film spannend worden uitgebeeld, is de uitslag: bijna dood en bij na getrouwd. Met de 90 minuten wordt een handje gelicht: het worden er 101. De boot, die de beide helden van het verhaal (Harry Piel en Alexander Golling) uit Lissabon wegvoert naar Zuid-Amerika verlaat zich, wachtend tot het uiterste moment, of de befaamde boksers misschien nog komen opdagen. Intusschen hebben de twee bok sers, de een is kampioen van de Duitsche, de ander van de Engelsche politie, hun handen vol gekregen. Het begon met een ontmoeting in den trein; een zeer lieftalli ge jonkvrouw, eenigszins onbeholpen in het reizen, wordt in bescherming genomen door een van de boksers. In zooverre is deze film een verkeerde film, want het is niet aan te raden, dat argelooze meisjes in den trein kennis maken met heeren. Het liep in dit geval echter goed af. De heer, weldra gesecondeerd door een tweede, weerde zich als ridder om de jongedame te redden, die in een huis terecht gekomen was, waar een grommende in zeer over spannen humeur verkeerende panter rond drentelde en iedereen, die zich wilde ver toonen, even wilde aaien. Waarom die jongedame in dat griezelige huis terecht kwam, zullen we maar niet onthullen. Dan is de aardigheid er voor de na ons komende bezoekers af. Evenmin zullen wij verklaren, hoe een tweede jon gedame zoo mogelijk nog charmanter dan de eerste op het doek kwam wande len. De uitleg daarvan zou te veel plaats ruimte vergen. Maar die strekking van de film zal voor wel ieder duidelijk zijn: er waren twee jongedames, die gelijkelijk be dreigd werden door een dubbelen schurk (dus niet door twee schurken) en gelijke lijk uit hun benauwenis ontzet werden door de twee boks-ridders die èn met den panter (maar dat was een al te doorzichtig trucje) èn met den dubbelen schurk korte metten maakten. En die dametjes natuur lijk niet weinig in hun schik. De beide hee ren haalden nog op 't nippertje de boot naar Zuid-Amerika, doch beloofden naar de arena van hun heldendaden terug te keeren, en de kennismaking met de twee aardige meisjes op meer vertrouwelijken voet voort te zetten. Dat wordt wellicht stof voor een nieuwe film. L. Roozen. Rex- LUCHTESKADER LÜTZOW Deze groote film is verleden week in het Trianon-theater vertoond. Naar aanleiding waarvan wij in onze filmrubriek van Za terdag deze film bespaken. Voor de pro longatie van deze film in het Rex-theater verwijzen wij onze lezers dus naar deze bespreking.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2