Voor de Kinderen ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 CORRESPONDENTIE. J a n d e Korte, Otw. Alphen. Zooals je gezien hebt, mijn vriendtje heb ik je naam nog in de lijst kunnen laten plaatsen. Je was wel wat laat. Lees maar eens met aandacht, wat ik altijd onder de „Verjaringslijst" sohrijf. Je bent nu tevre den en al je vriendjes weten het nu ook wel, dat jij den 18en Juli jarig bent. Héb je veel plezier gehad en regende het ca deautjes? Enfin, dat hoor ik nog wel! Dag Jan! Veel groeten wederkeerig aan je ouders, zus en broers. Willie v. d. Ploeg, N'h out Zoo, Willie,' nu al in de 6de klas! Dan ben jij zeker al een geleerde meid, zou ik zoo deuken, Dat Willibrordius tlhuiis moest blij ven, begrijp ik. Wat zou ook een ventje van drie maanden al op stap doen! Fijn dat Jan al bakker is, als ie dan eens thuis komt, kan hij een lekker krentjebroodje bakken, als moeder tenminste de noodige krenten en 't noodige meel voorradig heeft Vader heeft nogal avontuurtjes des nachts. Nu springt een geit voor z'n fiets en dan ziet ie een varken, dat aan 't wandelen is. Ja, dat zijn zoo van die dingen, die men alleen kan ondervinden, als men zooals vader aan de „luchtbescherming" is. Dag Willie! Groet je ouders van me, tante Rie ende elf broertjes en zusjes! De hand voor jou, apart A n n i e v. Z ij p, Le i d e n. Laat ik je eerst mijn compliment maken met die pracht teekeningen. Jij hebt er slag van. Het jongetje met zijn hoepels, en zus je met de tol en dan Ansje, dat de tol aan ziet, alle drie de motieven zijn keurig ver zorgd en als ik er punten voor moest geven, zou ik voor alle drie vast 9 geven. De vacantie is heerlijk 'hé! Daar weet ik ook nog van mee te praten. En iemand, die voor zijn eindexamen Mulo staat, mag wel een paar maandjes vacantie hébben. Dat is noodig om op verhaal te komen. Zoo vind jij Fransch een naar vak? Hoe kan dat nou? En dat is zoo'n mooie taal. Je moet je er toch maar door heen zetten. Die fietsbanden-beweging is zeker 'n heel pro bleem. Wat ga je er aan doen? Niet fietsen tihuis in den tuin lezen of de bloemen be wonderen en luisteren naar 't gegons der bijen of 't zingen der vogels. Kij'k, dat is ook een leventje, dat mij lijken zou. Cobie is genoteerd, zooals je ziet. Ik zou jouw zusje niet graag vergeten. De planeten zijn niet bewoond. Ik zal er later wel eens wat meer van zeggen, alsmede over „Liech tenstein". Dag Anr.y! Dank voor dit aller aardigste briefje. Groet Vader en Moeder Jan, Piet, Frans, Hennie, Coble, Wirn, Ti neke en Antoontje en ik wensch jou veel plezier iu de vacantie toe en succes met de studie. M e j. G. C. V.. Warmond. Ik zal vast aan uw vriendelijk verzoek vol doen. En nu ik lees, dat ook de andere ver zen reeds doorgezonden zijn, doe ik het vast en zal uw brief haar doen geworden. Ik denk wel, dat zij dat leuk vindt. Ik ge loof heusöh, dat u daar een uitstekend plekje hebt uitgekozen om te denken, te filosorpheeren en te schrijven. Met hand en groet en dank! Ploon v. Santen', S t o m p w ij k. Ja Ploon. het was zeker hoog tijd, maar ik wou jou niet teleurstellen en vooral niet, omdat je 't mij zoo vriendelijk vroeg. Dat het geen lange brief werd, kan ik be grijpen. Bij het „hooien" moeten alle han den aan 't w^rk. En ook Ploont je kan daar al niet gemist worden. Ken jij al aardap pels schillen? Nou maar, dat zullen ze al lemaal op dien leeftijd nog niet nadoen? Is wel? Het lijkt mij nog zoo makkelijk niet. Ik schrijf nog liever jou eeni ant woordje, dan dat werk te doen'. Dag Ploon! Groet alle huisgeuooten van mij! Jopie v. Zaal Ter Aar. Kijk vandaag eens in de lijst der jarigen! Ik wed, er staat een naam, die luistert naar „Jopie". Hoe vind je dat nu zeg. Den 30sten gaat de vlag uit! En dan ben ik in dien geest bij je. Daig Jopie! Proficiat op dien dag! Groeten thuis! Thea Wagenaar, Wassenaar. Aan je vriendelijk verzoek is voldaan. En wat zajn nu je groote plannen? Ga je door studeeren of blijf je moeder in de huishouding helpen? Hoor ik dat later eens? Alles interesseert me, als het gaat over 't wel en wee vam mijn goeie nichtjes, die zoo vaak met mij correspondeerden. Groet je ouders en de hand voor jou! Suc ces in 't later leven. P. Devileé, Leiden. Ik heb Fransje 'opgenomen. Hij wordt immers 7 jaar, is 't niet? Ik kon 't niet goed lezen, maar, daar u onder de „rubriek" telkens lezen 'kunt, dat ik alleen opneem de namen van schoolgaande kinderen, meende ik uit het cijfer, 7 te moeten lezen. Is dit zoo? Met hand en groet! Dirk Leune, R'V een. Zooals u ziet, is aan uw wensoh voldaan. Den 23sten feliciteerde ik u mee met den ver jaardag van uw zoontje, al was het dan ook in den geest en van verre. In welke klas is hij nu? Laat hem dat elfs eens schrijven! De hand voor U allen! Greet Krol, Leiden. Ha! daar is onze goeieGreet ook weer eens op visi te! Welkom! Zoo, mijn Nichtje en ben jij zoo gek op „zeilen1". Zoo zullen er meer zijn. Maar hoe te zeilen, als je niemand hebt, die je meeneemt en je zelf nooh bootje, noch verstand hebt van die edele sport, die iedere Hollander zoo aan 't hart ligt! En dé versjes? Die laat ik vol gen, als slot van deze correspondientie. Met dank en hand voor jou en groet aan alle hiuisgenooten. Daar is Greet en zegt, hoe ze denkt over 't „zeilen" en dan geeft ze een ontboezeming over: „Qp 't water", wat wel ieder Hollands meisje 'beamen zal. No. 1. ZEILEN. Zacht deinen de golven. De zeilers zeilen In eindeloos jagen vooruit Daar gaan ze; statig en trots als een pauw; De mast fier omhoog in 't hemelsche blauw; Ze komen van Noord en van Zuid. Hel kleurt 't wit Tegen 't donkere groen Der boomen aan d' overkant. De zon speelt 'n kleurenspel in 't riet, Maar de zeilers gaan verder en talmen niet, Want hun behoort 't waterland. Maar plots, pikzwart Verandert de luobt Het water kxijigt koppen van schuim. De wolken eerst wit, zijn nu grijs en grauw De zeilen gaan neer en- alles gaat gauw Naar beneên in 't veilige ruim. II OP T WATER. Op 't water wil ik zijn, Als de zon schijnt in 't riet; Als de wind de golfjes opstuwt Tegen de oevers van de vliet. Op 't water wil ik zijn Zwervend over de wijde plas Niets te zien dan water, velden, Koeien in 't groene gras. Op t water wil ik zijn In 'n zeilboot rond te zweven Niu laveeren, dan gewoon O, hoe mooi is dan 't leven! Op 't water is het fijn Met de golven zon en winidi Ik wed dat ieder Hollandss meisje Net als ik, dit heerlijk vindt. Egbert van Bennekom, Ha- zerswoude, Als jij zoo zorgvuldig die antwoorden bewaart, dan ben jij een briefje waard. Jammer van die penhouder, zeg! Het is een goed idee om brieven te leeren schrijven op school. Dat heb ik al vaker gezegd. Dat Chrisje wordt zeker nu wel een beetje verwend, is wel? Een ge klutst eitje smaakt zéker lekker, Egbert, ofschoon ik ze. net als gij, in alle vormen lust. Dat 't slootje wel wat modderig is bij 't zwemmen, snap ik. Het is heel goed, dat je zwemmen leert, al was het alleen maar, om andere jongens te redden, die in de vaart tuimelen en niet zwemmen kunnen. Jij bent ook al vroeg aan 't brillen, vriend je. Ik geloof, dat jullie tot de gelukkigen behoort. Ik héb nog nooit iets gewonnen enik speel al zoo lang in de loterij mee. Buiten eten, als het in huis te warm is lijkt mij zeer verstandig, al zou men dan ook al gevaar loopen „een pluisje in bord of pan" te krijgen. Dag Egbert! Jij begint een leuk briefje te schrijven. Ga zoo door! -Veel groeten aan je ouders, de vijf broers en de vijf meisjes. Groet Christientje van mij apart. Jantje v. d. Z ij d e, S t o m p w ij k. Is dit je naam of is het em niet? Ik weet het niet. Moeder sprak van ..mijn zoontje" maar de naam van dat zoontje hoorde ik niet. Maar allez, ik feliciteer je onbekende Neef en op dien dag d. i. 4 Aug. ben ik in den geest bij je? Daag! Groeten aan alle huisgenooten. J. C. de Vogel, Zoeterwoude. Aan uw verzoek is voldaan. Zie maar eens 9 Augustus en 6 October. Uw kinderen gaan toch op school, is wel? U weet, dat ik alleen schoolgaande kinderen in de lijst opneem. (Ziet u maar eens het bijschrift onder elke lijs). Met hand en groet! Ton Juffermans, Leiden. Ha! daar is mijn klein vriendje ook weer! Zou ik jou niet in de verjaarlijst zetten? Dat zou zonde zijn. Ik ben blij, dat jullie het allen wel maakt. Zoo, zoo en een broertje bijgekregen? Dat vind ik fijn en wensch ik vader en moeder veel geluk en zegen met dat kleine ventje, dat nog heel wat moet groeien, eer hij zoo groot is als Ton nu en zoo knap is als hij ook. En ga je nu al naar de 3de klas en Stienie naar de groote school? Wat een geleerde menschen zullen dadelijk met klein broertje uit rijden gaan! Dag jongens! Groet Pa en Moe en zusje en broertje. De hand apart voor mijn oude vriend! Proficiat op 8 Aug.! Dan steek ik misschien de vlag uit. Annie Wijfje, Nieuwkoop. Zoo Annie, van school af! En nu? Je gaat nu op de naaischool en wat zijn dan je groote plannen? Blijf -je thuis moeder hel pen? of ga je de wijde wereld in en zien wat elders te koop is. Dit hoor. ik nog wtl eens! De naam van zusje en de naam van de plaats zijn veranderd. Let maar eens op! En nu druk ik je de hand ten afscheid en ik hoop, dat het je in je verder leven goed gaat. Maak veel groeten aan alle huisgenoo ten! Meiroosje, Noordwijk. Wel mijn lief Nichtje, ben jij gelijk met vader jarig? Dat is een bof. En geven jullie je nu weder keerig cadeautjes? Dat begrijp ik! En zou ik je nu eens een mooi cadeautje voor va- der zeggen? Je zegt, dat vader een Leide- naar is, hier op school is gegaan en veel gezien heeft van de stad. Maar alles gezien heeft ie vast niet. Wedden? Nu weet je waarmee je vader en waarmee men alle vaders van alle kinderen, die ons krantje lezen en die in de verjaarlijst worden op genomen, een groot pleizier zou kunnen doen? Wil ik het eens zeggen? Het ie let op het mooie boek van L. C, J. Roo- zen en heet „Dit is Leiden". Het wordt je franco voor 2.toegezonden en in pracht band kost dit prachtwerk maar 3.45. Het is gedrukt aan onze krant, Papengracht 32. Bestel dat boek en vader zal zoo blij zijn met dit cadeau, als gij, die het geeft. Dag Meiroosje! De hand voor U allen! Met jullie verjaardag kom ik eens zien naar het glunderige gezicht van vader en naar 't oolijke snuitje van mijn jarig Nichtje! Gerard Keizer, Zutphen. Het deed me plezier te hooren, dat jullie de reis er goed hebt afgebracht. Het is anders een heele trap van den Haag naar huis te rug! Ik wou het je niet nadoen, Gerard! Maar de jeugd maalt niet om een km. meer of minder, is wel? En Jopie was zeker blij zijn ouders terug te zien. Mijn dank voor de mij toegezonden verzen. „Vacan tie", laat ik als slot van deze corresponden tie volgen en de andere versjes moet ik nog eens met zorg nazien. Dag Gerard, Antje en Jopie, onze beste groeten en de hand! En nu krijgt Gerard het woord en ver telt jullie wat op zijn manier over een onderwerp, waarover ik nog meer brieven hoop te ontvangen en wel over: VACANTIE 1941. door Gerard Keizer. Weg boeken; weg schriften; vacantie in 't land! Wij gaan naar de heide, naar zee en naar strand; Wij voelen ons vroolijk; wij voelen ons blij, Wij denken niet meer aan ons werk: zijn „vrij"! Wij bouwen een tentje; wij doen veel aan sport; Wij zwemmen in zee en er wordt niet gemord; Als soms eens het zonnetje even verdwijnt: Wij zijn opgetogen, als zij later weer schijnt. Wij dart'len en stoeien, en zijn in de weer: Wij doen in vacantie nog veel en zelfs meer, Dan wij in 't dagelijks leven soms doen; Want wie zich verveelt dan, die móet maar wat doen! Dan doe je soms dingen: waar je staat van versteld. Want na de vacantie dan dee je 't Voor geen geld! Ja, wie gaat er ook loopen, 'n kilometer of tien Om zoo'n mooi plekje, in je land te gaan zien? En wie gaat er gewoon met een tandem op uit? En trapt er, met wind-vóór 'n flink zweetje soms uit? Zoo iets, dat doe je alleen maar, niet waar?" In vrije vacantie, als 't huisdak ons lijkt veel te zwaar. Maar toch ondanks alles, heeft iedere mensch, Bij 't begin van den Zomer; maar één hartewensch, Om geheel wèg eens te zijn; uit de daag'lijksche sleur En daarom trekt men uit; en sluit dan de deur. Maar.als onze plicht weer tot arbeiden noopt; Dan doemen de herinneringen op en elkeen hoopt, Als 't volgend jaar er vacantie weer is, dat de oorlog is voorbij Dan vieren wij weer het vacantiefestijn, maar dubel: vroolijk en blij. Wie volgt? Wie een brief schrijft, krijgt een ant woord terug. Tot Zaterdag! Oom Wim. WIE ZIJN JARIG? Van 3 tot en met 9 Augustus. Op 3 Augustus. Cor en Tommy v. Zanten, Drechtdjjk 31, Leimuiden. Kees v. Santen, Ofwegen, Woubrugge. Bram v. d. Walle, Hansestraat 13. Louis v. Kempen, Garenm. 30. Henri de Vogel, Groenend. 75, H'woude. Jan v. d. Meer, B 161, R'veen. Corrie Hillenaar, Hoogmade B 239. Gr. Strottmann, Hugo de Vriesstraat 40. Peter Zwanenburg, Rijnegomstr. G 4, Zoe terwoude. Op 4 Augustus. Jantje? v. d. Zijde, Dr. van Noortstraat 57, Stomp wijk. Willy Zwetsloot, Witte Singel 42. Wim Vesseur, A. 33 Oude Wetering. Frida Karreman, Tomatenstraat 10. Ina de Vroomen, Heerenweg 76a Warmond. Op 5 Augustus Ina van Niekerk, v. d. Waalsstraat 37. Joop Mulder, Boerhavelaan 18 Voorhout. Gerard Groenewegen, Karnel. Onnesl. 46. Frederik Friesema. Korevaarstr. 26. Toosje v. Kestel, Kerkp. C Ter Aar 95. Petrus Hoogeboom, Hoogmade B 328. Hubert Mentink, Zoeterw.weg 2. Cor Bernsen, Breestraat 157. Ella Hersche, J. W. Frisostraat 21. Johan de Jong, Achth. 62, Leiderdorp. Fonny Berg, D 65 Zoeterwoude. Wilhelmina Overdevest, Westeinderwes 10 Leidschendam. Op 6 Augustus. Beppie Smidt, Munnikenstraat 75. Leo v. d. Geest,. Roggebr.hof 2. Cathrina Langeveld, Sophiastraat 8. Lou van Haastrigt, Langebr. 79. Cornelia Heemskerk, Heerenw. 437 Lisse. Tilly Hoogeveen, Noorden. Joop van Leeuwen, Weip. B 74, Z'wou de. Wim Senne, Oude Wetering 1. Lenie van Kampen, H. Morschweg 60. Bep v. d. Meer, B 166 R'veen (Z.). Op 7 Augustus. Annie Vollébregt, Zegw. weg 39, Z'n>eer. Clazien Versteegen, Weip. B 14, Z'woude. C-or Van Leeuwen, Schoolstr. 45. V'schoten. Maarten Bader, N. E. 37, Zevenhoven. Mina Tetteroó, Mgr. Broerestraat 15, te Voorhout. Adrie Hendriks, Koningsstraat 22. Arie van Rijn, Reijersk. 359, Boskoop. Bep van Wieringen, Rijndijk, Hazerswoude Adri Hendriks, N. Beestenmarkt 16. Op 8 Augustus. Agnes v. d. Meer, B 209, Hoogmade. Rina Schrama, Wassenaar, str.? nummer? Adri de Vroomen, Huize „Narcis" W'mond. Mien de Bruin, Hoogewoerd. Cor van Kestel, Kerkp. C 95, Ter Aar. Marie v. d. Lans, Julianastraat 172, Lisse. Piet van Uiden, Witte Singel 13. Beppie van Steijn, Torenl. 4, Voorhout. Piet Wayer, Dr. v. Noortstr. 95 Stompwijk. Wim, Slingers, Wald. Pyrmontstr. 64. Bernard Haverkamp, Oranjestr 64, Alphen. Greet je Kok, Binnenvestgr. 17. Wim Heemskerk, Heerenw. 237 Lisse. Jan Doedens, Langebr. 87a. Jean Staats, Hoogl. Ktrkgr. 3. Ton Juffermans, Gasstr. 60. Op 9 Augustus. Rietje de Vogel, D 93, Z'woude. Annie Alkemade, Pickéslraat 46, N'wijk B. Marietje v. d. Meer, B 161, R'veen. Arie en Dirk Koolloos, H. Morschw. 112, Oegstgeest. Frans Goddijn, Oosterstraat 96. Harry Thorn, Anna v. Saksenstraat 3. Riet van Veldhuizen, Morschweg 24a. Jan Gordijn, Gasstraat 22. Ik feliciteer de jarigen. Oom Wim. U VRAAGT. 1. Waar komt de uitdrukking vandaan voor „Spek en boonen meedoen"? 2. Wat bet. eigenlijk Herman en Leonard en Bernard? 3. Wat bet. eigenlijk „ordinair"? 4. Vader vraagt, wat „optiek" betee- kent? 5. En „in saldo-blijven"? WU ANTWOORDEN. 1. D. w. z. niet geteld worden; een "bij— looper zijn; bij eenig werk overtollig zijn. Elders zegt men: voor spot en boonen zit ten; voor spek en brood; voor spot en spie gel enz. In de 18de eeuw verstond men on der „spek en boonen," studenten haver (ro zijnen en amandelen, dus iets lekkers waarin weinig voedsel zit; dat men toe eet, en vergelijkt men de Zuid-Nederland- sche uitdrukking: „kiekenvleesch" zijn en onze zegswijze voor „zoete koek" meedoen, dan ligt het voor de hand, dat de eigenlij ke beteekenis kan zijn: voor iets gerings geteld worden; den dienst doen van spek en boonen. In het Duitsch zegt men (zooals vraagster wel weet: nicht mitzahlen; der Dreizehnte im Duzend sein; nur so neben- herlaufen). Is het nu duidelijk Maria? 2. Dat zijn zeker drie broertjes van je. Herman is de „man van 't leger" is Heer man; Leonard bet. sterk als een leeuw en zoo bet. Bernard of Bernhard, Berend Barend sterk als een beer. Je ziet wel, dat je broers mooie namen hebben. 3. Dat bet. gewoon; alledaagsch, gering, plat, minderwaardig. 4. D. w. z. de leer van t licht en van het zien. 5. Dat wil zeggen: schuldig blijven. Saldo is „rekenings-overschot"; afsluiting, slot van de rekening. Wie wat te vragen heeft, vrage. ZIJ HAD HAAR ANTWOORD KLAAR. Anny v. Diest. „Meiskes, noemt me eens eer: woord, „Waarin „isme" komt van pas?" Vroeg op zekeren keer de onderwijzeres Aan de meisjes van haar klas. Snel gingen de virgers nu omhoog Om beurten kregen zij 't woord: Vandalisme", „egoïsme en nog andere namen, Werden toen tere.ht al ras gehoord. Eén vinger bleef nog steeds omhoog, t Was Jetxy, die :iog iets ook zeggen wou En.Jetteke, laat eens hooren welk voorbeeld, „Jij nog geven wilt; kom, zeg eens gauw!" En Jettete blij,, dat nog niemand had gezegd, Wat zij gevonden had met 't bewuste „isme" Zij antwoordde met een flinke stem: „Juffrouw, 'ik had gedacht: ,:"ik Vergis me". GRAPJES. Snugger. Een slager had tot buurman .een bakker, die bekend stond om zijn 'heel kleine brood jes. Op zekeren dag kwam de bakker den slager tegen en vroeg: „Wel, waar zijt gij heen geweest?" „In een winkel, waar ik zes broodjes ge kocht heb." „Zes broodjes? Waar zijn die dan?" „Onder mijn hoed, daar is ruimschoots plaats voor." De bakker zei niets, maar besloot zich te wreken, zoodra zich een 'gunstige gelegen heid voordeed. Niet lang daarna kwaim die gelegenheid. Zij ontmoetten eikander weer en de slager vroeg: „Waar zijt gij heen gewest?" Ik kom juist uit uw winkel, antwoordde de bakker, waar ik een kalfskop 'gehaald héb." „Waar heb je die dan?" „Onder mijn hoed, riep de bakker, en liep met 'n lachje van zelfvoldoening voort! Jan heeft beet. Moeder: „Jantje, wat doe je daar!" Jantje: „Niets moeder, ik vang vogels!" Moeder: „Heb je d'r al veel?" Jantje: „Als ik deze héb en dan nog één, dan heb ik twee!" Moeder lacht, dat haar de tranen over de wangen rollen en Jantje vangt inmiddels verder. het ambacht worden deze week te Utrecht in de meubelmakers leggen een proeve van bekwaam- f (Pax-Holland-De Haan m) 5e examens van de Vereeniging ter veredeling imbachtschool aan de Schoolstraat gehouden. Jeuj Het hoogtepunt van den 16den Westfriezen dog. die Woensdag te De Rijp werd gehouden was de uitvoering van oude dansen in Westfriesch cosiuum op bet plein voor bet mooie 17de eeuwsche raadhuis. Een overzicht tijdens de schaats©nrijdersdam (Pax-Holland-De Haan m)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10