VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1941 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Nieuwe bonnen Letteren en Kunst Mamentje Bekendmaking. 32ste Jaargang No. 10014 Ste- Céld&eli^Soti/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Rijk bezit Als wij het leven willen genieten zoo als God het ons te genieten geeft dan moeten wij ons bewast zijn van ons bezit, van onzen rijkdom. Wij zijn vaak, zonder er ons van bewust te zijn, zoo rijk aan bezit. Is het niet een rijk bezit, gezond te zijn en zóó van onze vrijheid van beweging te kunnen profiteeren? Is het niet een rijk bezit, van een betrek kelijk gunstigen welstand te mogen genie ten? Is het niet een rijk bezit, in staat te zijn, te waardeeren de schoonheid in de natuur en in zoovele uitingen van den menschelijken geest, in muziekkunst, in schilderkunst, enz. Wij Zijn dikwijls onbewust zoo rijk! Is het voor den katholiek niet een rijk bezit, kind te zijn der Kerk vooral in een tijd, als welken wij nu beleven? De Kerk. Zij is niet als een klein ka pelletje, ergens verscholen liggend, stich tend voor de weingen, die het weten te vinden en 'er binnenkomen. Zij is als een groote, machtige wereld-kathedraal, die alle menschen kan bevatten, waarin hoo- ge ramen klaarte gieten over het leerend en leidend Gezag. De Kerk. Zij is niet voor een bepaal den tijd of voor een bepaald volk en eep bepaald land. Zij is voor alle tijden en alle volkeren en alle landen. De Kerk. Zij is de onder ons levende Christus. Lees en overweeg, hoe de op la- teren leeftijd tot het katholicisme overge gane R. H. Benson schrijft over de Kerk. Als hij heeft verklaard de vriendschap met Christus in de Kerk, die „niet slechts leiden moet tot een zeer nauwgezette uiter lijke gehoorzaamheid en tot geformuleerde geloofsdaden, maar tot een inwendige over eenstemming van zienswijze, tot een in stinctmatige eenparigheid van denken" vervolgt hij: „Als gij eenmaal beseft, dat de Katho lieke Kerk is de historische uitbeelding van Christus Zelf; eenmaal aanschouwt in haar oogen den goddelijken glans en in haar gelaat het gelaat van Christus; eenmaal hoort van haar lippen de stem, die altijd spreekt „als een, die met gezag is be kleed", zult gij inzien, dat er voor een menschelijke ziel geen edeler leven moge lijk is, dan „zichzelve te ontbinden" in die roemrijke vereeniging, welke Christus' Lichaam is; dat er geen grooter wijsheid be staat, dan met Haar te denken, geen zuiver der liefde, dan welke brandt in het hart van Haar, die, daar Christus haar ziel is, inder daad de Verlosseres der wereld mag wor den genoemd." Christus' Kerk blijft door alle eeuwen heen. „Men heeft altijd verondersteld, dat zü bij haar tijd ten achter w;as en toch is zij altijd blijven bestaan. Minstens honderd man hebben iedere eeuw sinds haar ontstaan de klokken ge luid voor haar begrafenis, maar het lijk is nooit verschenen. Zij schaffen steeds doodkisten voor haar aan, maar moeten deze ten slotte gebrui ken voor zichzelf!" Aldus is een artikel in „Sint Bavo". Zijn wij allen in waarachtige nederig heid, zonder eenige schijn of schaduw zelfs van zelfverheffing ons bewust van het rijk bezit, gelegen in het kindschap der Kerk? ?ijn wij er oprecht dankbaar voor vooral in dezen tijd? Wij kunnen, ondanks zoo véél néér- drukkends, ons, ook in dezen tijd, ophef fen tot een geestdrift van dankbaarheid en dankbare vreugde, als wij ons bewust wor den van de zekerheid, welke wij bezitten door het kindschap der Kerk. Is het voor allen geheel overbodig, als het katholiek dagblad even wil herinne ren aan dat rijk bezit? BONNEN HEDEN EN MORGEN NOG GELDIG. 28 Brood 28 Vleesch, Vleeschwaren 28 Eieren 28 Melk 28 Reserve (aardappelen) 2425 Boterkaart -425 Vetkaart 101 Algemeen (Suiker) N. B. De bonnen 26, 27, 28 en 29 voor Kaas blijven geldig t/m 9 Aug. 1941. STRIJDT VOOR EUROPA VERSCHERPTE OMSINGELING Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Bij de achtervolging van de in de Oekraine verslagen Sovjetlegers zijn DUtsche strijdkrachten diep in de vijandelijke achterwaartsche Verbindingswegen doorgedrongen. De omsingeling van den vijand ten Oosten van Smolensk werd verder verscherpt. De in Estland strijdende formatie^ dreven den vijand naar het Noorden terug. Gevechtsvlieg tuigen bestookten in den afgeloopen nacht militaire doelen te Moskou alsmede het spoorwegknooppunt Orel op doeltreffende wijze met bommen. Duikbooten achtervolgden de ver strooide resten van het in den A11 a n- tischen Oceaan aangevallen konvooi en brachten vijf andere ge wapende koopvaardijschepen van te zamen 24,000 brt. tot zinken. De ge zamenlijke verliezen van den vijand door dezt operaties zijn daarmede tot 140,500 brt. gestegen. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen met bommen eert groot kocpvaardijschop ten Oos ten van Lowestoft zwaar bescha digd. Andere bomaanvallen wer den vannacht ondernomen op vlieg velden in het Zuid-Oosten en Zuid- Westen van het eiland. De aanvals- poging van 40 Britsche vliegtuigen, welke van een vliegkampschip in de Noordelijke IJszee naar de ha ven Kirkeness waren opgestegen, werd verijdeld. De vijand verloor hierbij in lucht gevechten 23 vliegtuigen, door luchtdoelartillerie en marine-artil lerie vijf vliegtuigen. Boven de Duitsche Bocht schoten jachtvlieg tuigen vijf toestellen omlaag, die tot een formatie van acht Engelsche bommenwerpers behoorden. Mari ne-artillerie haalde twee Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag, en een marine vaartuig één Engelsche machine. Op eenige plaatsen van West- Duitschland wierpen Britsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen. Onder de burgerbevolking ontstonden eenige verliezen aan dooden en gewonden. V= VICTORIE Duitschland wint OP ALLE FRONTEN voor Europa V.. NEDERLANDSCH INDIë EN JAPAN. TOKIO, 1 Aug. (D.N.B.). Nadat van Nederlandsoh Indische zijde in het eerst was ontkend, dat de olieovereenkomst met Japan was opgezegd, wordt hier thans be kend, dat volgens verklaringen van de Ne- derlandsoh Indische regeering verdere olie leveranties naar Japan practisch onmoge lijk zijn, wanneer niet een nieuwe moge lijkheid van betaling door Japan is gevon den. Tot dusver heeft men het clearing- verschil in ht handelsverkeer tussohen de beide landen telkenmale van Japansche zijde in Amerikaansohe dollars moeten vereffenen. Dat is thans na de blokkeering van de Japansohe saldi in de Ver. Staten niet meer mogelijk. Voor het tijdvak van 3 tot en met 9 Augustus zijn de bonnen „29" aange wezen voor de gebruikelijke rantsoe nen brood, vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren en aardappelen (bon „29" reserve). Voorts is op bon „29" van de melk- kaart in dat tijdvak beschikbaar 7 li ter melk voor kinderen tot en met 3 jaar en 3% liter melk voor kinderen van 3 tot en met 13 jaar. Tenslotte zal in het tijdvak van 3 tot en met 9 Augustus op bon „105" al gemeen beschikbaar .zijn 250 gram suiker. Van de boterkaart zijn voor het tijd vak van 3 tot en met 20 Augustus aan gewezen de bonnen „26 en 27", welke ieder recht geven op het koopen van 250 gram boter, terwijl in dit tijdvak op elk van de bonnen „26 en 27" van de vetkaart 250 gram boter met re ductie verkrijgbaar zal zijn. Inkrimping van onzen veestapel Vooral varkens en kippen Ir. LOUWES OVER VERDERE BEPERKENDE MAATREGELEN Op de persconferentie van Donderdag te Den Haag heeft de directeur-generaal voor de voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, medegedeeld, dat de zeer slechte veevoederpositie, tengevolge van het uit vallen van den import, het noodzakelijk maakt, dat ten opzichte van bepaalde on- derdeelen van den veestapel zeer vergaan de beperkende maatregelen worden ge nomen. Uit den aard der zaak zullen hierdoor in de eerste plaats worden getroffen die dee- len van den veestapel, die vrijwel geheel op den import van krachtvoeder waren aangewezen. Voornamelijk dus het pluim vee en de varkens. Voor den rundveestapel is reeds bekend gemaakt, hoever de be perking zal gaan. Verdere inkrim ping van den rundveestapel zal, in het nationale belang, zooveel mogelijk worden voor komen. Teneinde de ingekrompen rundveestapel zoo gezond en zoo productief mogelijk door den winter te krijgen, moet een groot deel van het veevoeder voor dit deel van den veestapel worden gereserveerd. Waar op het voer voor de paarden, op wier werkkracht we nu meer dan ooit zijn aanwezen, slechts zeer weinig bezuinigd kan worden, spreekt het vanzelf, dat dat gene wat overblijft voor den pluimvee stapel en den varkensstapel, niet veel zal kunnen beteekenen. Bij de verdeeling van het weinige, nog beschikbare veevoeder voor den pluim vee- en varkensstapel, zal er op worden ge let, dat bij eventueele verbetering in de voorziening met veevoeder deze beide onderdeelen van de veehouderij weer zoo snel mogelijk tot een behoorlijken omvang kunnen worden uitgebreid. In het alge meen zal het voer dus worden bestemd voor den opfok. Bij varkens zal dit dus neerkomen op een zeer snelle rouleering van den stapel, bij pluimvee op een reser veering van het voer voor die bedrijven, die het best in staat zijn om zoo snel mo gelijk een goede plyimveestapel weer op te bouwen. De pluimveestapel zal op korten termijn moeten worden teruggebracht op onge veer een derde van den huidigen omvang. Slechts voor een deel van het pluimvee, datnog aangehouden mag worden, zal voer worden beschikbaar gesteld. Op de boerderij zal men een 10 a 15 stuks pluim vee mogen houden, mits deze gevoederd worden met afval van de boerderij. Het voer, dat voor pluimvee beschikbaar is zal, zooals boven gezegd, zóó moeten wor den verdeeld, dat de her-opbouw van onze pluimveestapel zoo goed mogelijk ver zekerd wordt. Mocht dus blijken, dat de omstandigheden in het voorjaar van dien aard zijn, dat tot uitbreiding van den pluimveestapel kan worden overgegaan, dan zal geen onherstelbare schade zijn aan gericht. Natuurlijk beteekent een en ander, dat we over zeer weinig eieren de beschik king zullen krijgen, welke slechts voor bij zondere instellingen en voor bijzondere omstandigheden, in de eerste plaats zie kenhuizen, beschikbaar zullen worden ge steld. Een zeer aanzienlijke inkrimping zal ook onze varkensstapel dienen te ondergaan. Gezien de hoeveelheid veevoeder, die we ter beschikking hebben, is onze varkens stapel nog veel te groot. Het is niet alleen r.oodig, dat de inkrimping plaats heeft, maar deze moet ook zoo snel mogelijk plaats hebben. Hier doet zich nu een mo gelijkheid voor door een wijziging in het met Duitschland gesloten ruilcontract vee voeder tegen varkens De Duitsche autoriteiten zijn bereid ge bleken het contract, waarbij tegen veevoe der varkens zouden worden geleverd, om te zetten in een, waarbij gedeeltelijk ge- bruiksvee, gedeeltelijk loopers worden ge leverd. Dit heeft voor ons twee voordeelen. Onze veestapel en vooral ook onze vee voederpositie zijn er niet op berekend om het aantal stuks vee, waarmede nu een keer deze veestapel moet worden inge krompen op tijd slachtrijp te krijgen. De ze kunnen nu als gebruiksvee worden afge zet. Daarnaast zullen in plaats van een groot deel gecontracteerde vette varkens loopers kunnen worden geleverd. Deze loopers zullen door deze overeen- koms geruild worden tegen uit Duitsch land te verkrijgen veevoeder. Het is voor een behoorlijke afwikkeling van deze af spraak noodzakelijk, dat de hiervoor te leveren loopers op de overeengekomen tijden en plaatsen ter beschikking komen. Om in een regelmatige levering te voor zien, zal iedere varkenshouder, in het bezit van loopers, mededeeling krijgen van de hoeveelheden en de plaats, waar bij deze moet leveren. Met deze voorgenomen export zijn wij er, tengevolge van onze vee voederpositie, nog niet. Ook aan die varkens, die niet als loopers (voor degenen, die deze term niet kunnen, zij medegedeeld, dat varkens van pl.m. 40 kg. levend gewicht zijn) wor den afgenomen, zal geen lang leven be schoren zijn. Zij zullen, tenminste voor zoover een deel hog niet op lichter ge wicht, dus practisch als looper, hoogstens bij een gewicht van 60 kg. moeten worden afgenomen. HALT. Na jarenlange voorbereidingen, na stel selmatige ondermijning, na een tijdperk van onafgebroken cellenbouw, dachten Stalin en zijn satellieten eindelijk tot den aanval op Europa te kunnen overgaan, maarde Duitsche legers hebben de Bolsjewistische horden een donderend halt toegeroepen. Niet alleen hebben de beschermers van het Nieuwe Europa den aanval verijdeld, maar onmiddellijk zijn zij tot den tegen aanval overgegaan. Zij hebben de verraste millioenenlegers teruggedrongen, omsingeld en vernietigd, geheele pantserdivisies teruggeworpen, luchtvloten vernietigd, vestingen en bun kerstellingen bestormd en genomen, mach tige linies opgerold. Een donderend halt was het antwoord op de brutale provoca ties van de gewetenlooze bandieten uit Moskou. En dit antwoord, donderend rol lend langs duizenden kilometers front uit de metalen monden van de kanonnen en stuka's der Duitsche weermacht, heeft alle landen in Europa wakker geschud. In al deze landen staan mannen op, die begrijpen dat ook zij een taak te vervul len hebben. Overal worden vrijwilligers legioenen opgericht. Overal maken de besten zich gereed de eer van him land hoog te houden. In Nederland is het luitenant-generaal H. A. Seyffardt, die het Nederlandsche volk te wapen roept en zijn stem wordt gehoord en verstaan. Ook in ons land wor den de bataljons geformeerd, klinken de commando's, vertrekken de contingenten bestaande uit vastberaden strijders. De Duitsche weermacht was het, die Stalin een dwingend „halt" toeriep. De vrijwilligerslegioenen zijn het, die samen met de beste soldaten ter wereld, het Bols jewistische gevaar voor altijd zullen af wenden, die als een onoverwinnelijke Europeesche macht de communistische wereldpest zullen uitroeien. Het Nieuwe Europa vecht voor zijn toe komst. Nederlandsche mannen hebben be grepen, dat het gaat om de toekomst van onze kinderen. Daarom melden zij zich en trekken ten strijde en daarom is het ook uw plicht U aan te melden bij het VRIJWILuSsiEGIOEN Koninginnegracht 22, Den Haag. NEDERLANDSCHE TOONEELSTUKKEN Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: Aan den oproep in de dagbladen van den 12den Juni j.l. tot het inzenden van tooneelstukken aan de afdeeling theater en dans van het departement werd door méér dan honderd Nederlanders gevolg gege ven. Buitendien is gebleken, dat velen eerst kennis hebben genomen van den oproep door het jongste vraaggesprek in de pers met den leider van het dramaturgisch bu reau. In verband hiermede bereikten het departement vele verzoeken met de vraag, de sluitingstermijn voor inzendingen later te stellen. Hieraan kan thans gevolg wor den gegeven, daar de beoordeeling der stukken geruimen tijd in beslag zal nemen. De afdeeling theater en dans maakt thans als laatste termijn van inzending den 16den Augustus 1941 bekend. DE SMOKKELARIJ AAN DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE GRENS. BRUSSEL, 1 Aug. (A.N.P.) Ondanks den verscherpten douanedienst tiert de smok kelarij weer welig aan de Belgisch-Neder- landsche grens. De smokkelaars maken dik wijls van de slimste misdadigerspraktijken gebruik en schrikken er niet voor terug, daarbij tegen de beambten met de vuur wapenen op te treden, wanneer zij ver rast worden. Zoo zagen verscheidene be ambten op den landweg naar Koewacht een groep smokkelaars, die op de vlucht gingen, toen zij werden aangeroepen. Een der smokkelaars loste verscheidene scho ten op de douanebeambten. De beambten beantwoordden het vuur, waarbij een der smokkelaars doedel ijk getroffen werd. Katholiek Comité van actie „Voor God'* God, hoor mijn gebed, en geef acht op mijn smeeken. Verhoor mij om Uw trouw en om Uw barmhartigheid; treed niet in het gericht met Uw dienstknecht, want geen levende is voor Uw aanschijn rechtvaardig. (PS. 142) IN DEN REGEN Er zijn menschen, die in Augustus naar Scheveningen gaan. Mijn tante zegt: motte zullie weten. En in het kielzog van mijn tante varend, vraag ik mij werkelijk af: wat doen die lui in Scheveningen? Ik zeg maar zoo: nattigheid an d'r lijf hebben ze thuis ook. Hoeven ze alleen maar in d'r tuintje te gaan staan. Dan zijn ze zoo aan een verregend katoentje#40 tex tielpunten kwijt. En dus; wat doen menschen, die buiten de vacantie hun tijd plegen door te brengen in harden arbeid in Scheveningen? Winkels kijken? Naar de zee kijken? Baden? Neen, dat geloof ik niet. De zee is ook nat. Maar als het regent heb je geen zee noodig. Door het hotel dwalen? Over de Pier wandelen? Het lijken mij allemaal maar scha mele geneugten voor veel geld, voor al als je gewoon bent je vacantie in het buitenland door te brengen. Voor joffers is dat nog iets anders. Die kleeden zich en vertoonen zich dan in jolige complets, kleurige om slagdoeken en verbijsterende coiffures. Maar wij mannen? Wij drinken. Gisteren zag ik zulk een Scheve- ninger vacantie-slachtoffer in Atlanta in Rotterdam. Hij zei: Je moet toch ergens heen, als je op vacantie bent in Scheveningen Van de wijdheid was hij meegezogen in de grauwe leegte van den Cool- singel. Je zou toch zeggen, dat ons land een pietzie te klein is.... V. Gemeente). Aankondiging In de laatste dagen zijn verschillende voorvallen gemeld, waarbij in het bijzon der de jeugd zich aan ongeoorloofde ge dragingen heeft schuldig gemaakt, aan welke feiten de Duitsche Overheid in het algemeen en de Duitsche Bezetting in het bijzonder aanstoot hebben genomen, onbehoorlijk gedrag is niet^flefhts i ;e gaan van onvo!wasei)fn, denten. Ik wijs er plicht van i< leen aten, Werk I van anderen te een groote verant- voogden en on- fcdien feiten, als in zelf dergelijk maar ook all|: zoodanige voorkomen. Met name woordelijkheid derwijzend personeel, de laatste dagen zijn voorgevallen, zich herhalen, zullen afgezien van de maat regelen, welke thans reeds worden geno men, nog andere, hoogst ingrijpende maatregel van de zijde der overheid on vermijdelijk zijn. Deze maatregelen zullen niet alleen de bedrijvers dezer feiten, maar ook de overige bevolking op ernstige wijze treffen. Het is de plicht van een ieder, die liet met de stad en haar bevolking goed meent, alles te doen wat in zijn vermogen ligt om herhaling van wangedrag en ver storing van orde en rust te voorkomen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 1 Augustus 1941. 8700 K.G. PEPER VERBEURD VERKLAARD. Een inkoop venoen iiging van winkeliers in koloniale waren had' vóór Mei 1940 een groote partij zwarte peper gekocht. In den zomer van het vorige jaar werden alle specerijen, dus ook deze partij van 8700 k.g., gevorderd door de Nederlandsohe groenten- en fruitcentrale. De aldus ge blokkeerde voorraden geeft men in ge deelten vrij voor aflevering aan winkeliers, teneinde de voorziening met specerijen gedurende langeren tijd te waarborgen en tevens den sluikhandel tegen te gaan. De directeur van deze inkoopvereeniging echter kwam met een zakenrelatie over een, dat deze bij een mogelijken kooper zou informeeren, naar den prijs welken men voor de geheele partij zou wal len betalen. Verwacht iyerd, dat deze veel hooger zou zijn dan de normale han- delsprijs van 3 per k.g. De vermeende kooper waarschuwde evenwel het Rijks bureau voor voedselvoorziening in oorlogs tijd en de peper werd in beslag genomen. De directeur der inkoopvereeniging, v. d. L. te Rotterdam, moest zich wegens po ging tot prijsopdrijving voor den inspec teur voor de prijsbeheersehing te 's-Gra- venhage verantwoorden. Wegens poging tot overtreding van de prijzenbeschikking werd v. d. L. veroor- deld tot en boete van 1000. Daarenboven werd de partij van 8700 k.g. zwarte peper verbeurd verklaard.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1