RECHTZAKEN SPORT Will U iets weten Dat zal Je wel Imkken DONDERDAG 31 JULI 1941. DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 (gemengde tB&dc&tm DOODELIJK ONGEVAL TE IJMUIDEN. Aan de Trawlerkade te Umuiden heeft zich een noodlottig ongeval voorgedaan, dat aan den 12-jarigen Piet Gravenmaker het leven heeft gekost. De jongen viel van een met paard bespannen geladen ijswagen en kreeg een der wielen over zich heen. In zorg wekken den toestand werd hij on middellijk naar het St. Antonius Zieken huis overgebracht, alwaar hij spoedig na aankomst overleed, VAN EEN LADDER GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. De ongeveer 65-jarige G. A. Helbrlnk te Wiohmond, die Dinsdag werkzaamheden verrichtte aan de R.K. pastorie aldaar, viel van en ladder en kwam zoo ongelukkig met zijn hoofd op een steenen keldertrap terecht, dat hij met een ernstige schedel- basisfractuur naar zijn woning werd ver voerd. Hier is hij gistermiddag aan zijn verwondingen overleden. Gevallen en zwaar gewond. Gistermorgen is in de Hardraverstraat te Rotterdam een ongeluk gebeurd, waar bij een 43-jarige schilder zwaar werd ge wond. De man was belast met het verven van de kozijnen van 'n vrij' hoog perceel. Tijdens het verven van de kozijnen der tweede verdieping heeft hij zich vastge houden aan de spijl van een balustrade, welke afbrak, met het gevolg, dat de man van 10 meter hoogte stortte. Zwaar ge wond is de schilder naar een ziekenhuis gebracht, waar hij ter verpleging is opge nomen. WINKELIER UIT DE ZAAK GELOKT. Portefeuille met 500.gestolen. Den houder van een filiaalswinkel in de Kerkstraat te Amsterdam werd gistermid dag verzocht even aan de telefoon te ko men in een perceel, enkele huizen verder. Toen de man daar arriveerde, was van een dusdanige boodsohap niets bekend en vol verbazing keerde de winkelier naar zijn zaak terug. Zijn verbazing verdween echter spoedig, toen hij een blik wierp in de openstaande brandkast, waaruit tijdens zijn korte af wezigheid een portefeuille met f 500. verdwenen bleek te zijn. Met behulp van het vage signalement, dat de winkelier aan de politie kon opge ven, zal deze nu trachten, den dader van dezen diefstal te achterhalen. VERONTREINIGING VAN VET. Hoe gevaarlijk het is, vet buiten de dis tributie om te koopen, blijkt weer eens uit en zaak, die de Rotteraamsche politie in behandeling heeft. Een 47-jarige slaoh- ter, die werkzaam is op het gemeentelijk abattoir, heeft eerst geprobeerd een partij vleesoh de poort uit te smokkelen. Toen dit mislukte, heeft hij klompen, die nogal wijd van model waren, met vet gevuld, aan de voeten getrokken en naar buiten gesmokkeld. Telkens in kleine hoeveelhe den heeft op deze wijze een belangrijke hoeveelheid vet aan de distributie weten te onttrekken en in den handel gebracht. De smokkelaar zal naar het huis van be waring worden gebracht. De liturgie der Kerk VRIJDAG 1 Augustus. Feest van St. Pe trus* Banden. Mis: Nunc scio. 2e gebed v. d. H. Paulus; 3e v. d. zeven heilige Ma- chabeesche Broeders, Martelaren; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. Vandaag wordt het feest gevierd van de wijding eener kerk te Rome, toegewijd aan den H. Petrus, waar de boeien, waar mee de heilige Petrus te Rome en Jeru salem geboeid geweest is, bewaard wor den. N.B. Wegens de eerste Vrijdag is geoor loofd een gezongen votiefmis v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria. 2e ge bed voor den vrede. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Laatste Evangelie van St. Petrus' Banden. Kleur: Wit. HAAGSCÏÏE RECHTBANK Waar bleven de vijftig gulden? Er heerschte veel geheimzinnigheid rondom een bedrag van 50 en de recht bank kreeg uit te zoeken wie nu eigenlijk schuldig was aan het verdwijnen daarvan. De Officier van Justitie meende, dat M. R. zich deze 50.had toegeëigend en wel door het schrijven van een kwitantie aan zich zelf en te voorzien van een val- sche handteekening. Maar de schoonvader van R., de glazen- wasscher K. P. uit L e i d e n, diens vrouw en de vrouw van R. allen uit Leiden acht ten hun man en schoonzoon onschuldig. De kwestie zelf zat als-volgt in elkaar. R. is exploitant van beroep en tevens secretaris van de bond van vuilnisbakken- schoonmaakcen trales. Op een dag, toen R. met vrouw en schoonouders aan tafel-zat om te middag malen, werd er gebeld en een onbekende zeide te komen namens de voorzitter van de bond van vuilnisbakkenschoonmaak- centrales om een bedrag van 50.te ha len. Hij had, volgens R., die opendeed, èen briefje van den voorzitter en een getee- kende kwitantie bij zich. Dus had R. de 50.gegeven. De voorzitter van die bond van vuilnis bakken schoonmaakcentrales in Den Haag had evenwel ontkend een kwitantie en een briefje geschreven te hebben en de politie was in de zaak gemengd. Een schriftdeskundige had toen uitge maakt, dat de handteekening van den voor zitter door R. was nagemaakt, waar alle punten in de handschriften op wezen. De Officier noemde het een valsche op lichting gepleegd door R., die op die ma nier aan de 50.was gekomen. Het heele gevalletje is een doorgestoken kaart ge-' weest met de onbekende, die de kwitantie had gepresenteerd. Het feit bewezen ach tend eischte spr. dan ook een gevangenis straf voor den tijd van vier maanden. De president besloot evenwel om de verkla ringen van de drie getuigen familieleden uit Leiden eerst eens te laten toetsen en verwees de zaak naar de instructie, opdat de rechtercommissaris licht er in zou kun nen brengen. HaagscSte Politierechter De man die nijdig werd. „Ik wier nijdig en as ik nijdig ben, dan weet ik sebiet niet wat ik doe", aldus luid de de verdediging van een groote struische verdachte uit een der lieflijke plaatsjes onder de rook van Leiden. Waarom hij nij dig „geweest" was zal spoedig blijken, al was de reden misschien te plaatsen ge weest. De eigenlijke oorzaak was, dat de nijdi ge boven woont en. niet veel ruimte heeft om zijn fiets op te bergen. Nu zal men zeg gen, waarom de fiets niet beneden in het gangetje geplaatst? Was jammer genoeg niet mogelijk vanwege een kinderwagen, die nagenoeg het gangetje blokkeerde. Neen, de eenigste oplossing was om telken male het vehikel de trap op te zeulen en het op het portaaltje te deponeeren. Maar ja, begin daar maar eens aan. Kinderwa gen er uit, fiets naar boven, weer naar beneden, kinderwagen erin, weer naar bo ven. En, als men het huis per rijwiel wil gaan verlaten, deze heele operatie nog eens herhalen in omgekeerde volgorde. Dat vond de meneer, die gauw nijdig wordt een veel te ingewikkelde procedure en daarom plaatste hij ten alle tij den zijn stalen ros bij de benedenburen voor het raam. En dat vonden de benedenburen niets lollig, verre van dat. Ze hadden er al eens iets van ge zegd in den trant van „of meneer de goed heid wilde hebben zijn fiets ergens anders neer te zetten vanwege de ruiten". Maar meneer voelde daar niet veel voor en deed het niet. De benedenburen hadden het toen nog geprobeerd met een bordje, dat men voor vele étalage's ziet, „gelieve hier geen fietsen te plaatsen". Ook dit document had meneer boven als kennisgeving aan genomen, zonder zich er verder iets van aan te trekken. De benedenburen broed den wraakplannen uit e:. gingen eigen rechtertje spelen. Op zekeren dag, toen meneer boven naar zijn werk wilde peddelen, kwam hij tot de ontdekking dat zijn band leeg stond. Niet beter wetende of het ding was lek ging hij maar wandelen en kwam natuurlijk te laat op het werk. De fietsenmaker kreeg het „leklde" te repareeren'en meneer ging weer terug naar huis en plaatste zijn fiets wer voor het raam van de lui beneden. Maar de leege bandjes kwamen met de re gelmaat van een uurwerk terug en meneer kreeg argwaan, hevige argwaan. Dus zette hij zich op de loer en constateerde vervol gens, hoe een der benedenburen de band leeg liet loopen. Meneer naar beneden, maar de dader was reeds teruggetrokken in de villa. Meneer trok aan de bel. Geen gehoor. Nogmaals eenige rukken aan het koperen uitsteeksel. Resultaat nul. komma, nul. En nu komen we dan eindelijk aan het oogen- blik, dat meneer nijdig „wier." Wat deed hij in zijn nijdigheid? Hij nam zijn fiets met leege band op en kwakte het ding door de ruiten van de be nedenburen. Dit kwakken had verregaande gevolgen, want ten eerste ging de ruit aan diggeltjes. Daarna caramboleerde een der wielen een pot met een groote cactus, welk stekelig geval tegen de naaimachine stootte, waar door de zahderigheid, uit de pot, over de machine werd gestrooid, hetgeen aan het raderwerk niet ten goed kwam. Het andere fietswiel mepte een tafeltje, waarop een aantal steenen snuisterijen stonden, tegen de vlakte, alwaar genoem de snuisterijen niet tegen konden. Toen kwamen de benedenburen wel op de proppen en hieven een ach en wee ge huil aan en brilden „daar sal je voor bloeie". Dit bloeden zal vermoedelijk voor me- neers portemonnaie bedoeld zijn geweest. En zoo stond de meneer, die zoo gauw nijdig werd, in het verdachtenbankje en hij wist eigenlijk geen raad en kwam maar steeds op zijn nijdigheid te rug. De Officier vond deze nijdigheid niet te pas komen en vond, dat meneer zich voortaan maar beter moet beheerschen. Spr. vond twee weken gevangenisstraf een prachtige gelegenheid om dit eens te over peinzen. De benedenburen bleken toch wel mee te vallen en hadden hun wraakgevoelens afge legd. Desgewenscht deelden zij mede, dat alle schade vergoed was, hetgeen een hand vol geld gekost had en dat de fietsenkwes- tie tot een bevredigende oplossing was ge bracht en wel in dier voege, dat meneer boven toestemming heeft om tusschen den middag zijn fiets voor het raam te plaatsen, als hij hem 's avonds maar mee naar bo ven neemt. Bij zooveel vredelievendheid wilde de Politierechter niet achterblijven en hij ver oordeelde de „vlug nijdig wierende" tot een geldboete van 30 subs. 30 dagen. En nu vraagt men zich af, waarom dade lijk geen minnelijke oplossing gezocht! Dat is toch voordeeliger! WATERPOLO A.Z.C. I—W.Z.C. I 2—2. Een beslissing tussohen de twee gega digden om de bovenste plaats is gister avond niet gevallen. De wedstrijd, die door honderden toeschouwers werd bijgewoond, was niettemin zeer spannend. WZC kwam gl spoedig in den aanval en reeds dadelijk moest doelman Gesman handelend optre den. Langzamerhand begonnen beide ze ventallen volkomen tegen elkaar op te wegen. A.Z.C. had weinig geluk en meer dere schoten kwamen naast, terwijl ook deW.Z.C.-doelman goed in vorm was. W.Z.C. nam eerst de leiding door de rechts voor, die met een goedgeplaatste worp doelpuntte (01) en daarna was het de midvoor van WZC die een bal van links uitstekend, benutte (02). Zoo kwam de rust. Hierna kwam een aanvankelijke periode van gelijk opgaand spel, totdat v. d. Vel den heel keurig voor AZC den achter stand wist te verkleinen (12). Hoewel verder de zeventallen goed aan elkaar wa ren gewaagd, slaagden AZC er toch nog voor het einde kwam de stand door de Vries op gelijikien voet te brengen. Door deze uitslag moet thans tusschen beide ploegen een beslissingswedstrijd plaats hebben. - De vriendschappelijke ontmoeting tus schen A.Z.C. II en W.Z.C. II eindigde in een 41 nederlaag voor A.Z.C. In de kamp tusschen de beide dames- zeventallen won AZC met 10. VEIKKO TUOMINEN GESNEUVELD. In den strijd in het Oosten is de bekende Finsche lange afstandlooper Veikko Tuomi- nen strijd' nd voor zijn vaderland gevallen. Nog niet lang geleden behaalde hij nog uitstekende resultaten te Berlijn, waar hij op een Istaf. avondsportfeest startte. Zijn sportloopbaan dateert van het sei zoen 1937. Sinds zijn intrede in de athle- tieksport ging het snel omhoog met zijn prestaties, hetgeen tot resultaat had, dat hij reeds spoedig tot de beste lange afstands- loopers behoorde. Speciaal lag zijn kracht op de 5000 en 10.000 meter. Dit jaar nog liep hij dezen laatsten afstand in 30 min. 7.6 sec., waarbij hij den wereldrecordtijd van zijn landgenoot Paisto Maeki van 29 min: 52.6 sec., gevestigd te Helsinki op 19 Sept. 1939, zeer dicht benaderde. Tegelij kertijd is bekend gemaakt, dat behalve deze sportman ook nog de bekende worste laar Esko Hjelt, alsmede de bekende voet baller en ijshockeyspeler Holger Gran- stroem om het leven zijn gekomen. Deze laatste werd evenwel het slachtoffer van een bombardement. Vrauwdeunt, P. Verheul, Daaf Drok en Jan Seton, die. zooals wij reeds eerder be richtten, geschorst werden daar zij deelge nomen hadden aan een verboden wedstrijd, zijn, blijkens de Sportkroniek'' door de strafcommissie van de Nederland- schen Voetbalbond hard aangepakt. Vrauwdeunt en Verheul zijn van 15 Juli tot 15 October geschorst en Seton en Drok van 15 Juli tot 15 Januari 1942. PAM BIJ DEMAANAPEN 251. Ze tillen het bundehje bij elkaar gebonden apen op en brengen het naar een groot rotsblok. Hier liggen ze geheel uit het gezicht. Als dit karwei klaar is, gaan ze weer terug naar de plaats, waar Pam in den grond stond. 2o2. „Ga jij nu met je voeten in de kuilen ue professor tot Pam. „Als de apen straks terugkomen, zul len ze denken, dat de bewakers even weg zijn. Pam doet, wat de professor hem voorstelt. NED. BILJARTBOND AFD. LEIDEN. De uitslagen van de kampioenschappen lste klasse luiden; B. de Roo (250) 126 G. N. Teegelaar 200 J. Sira 185 W. Karstens 200 B. Teegelaar (450) 450 H. Teske 153 K. Schouten 145 P. Schouten 200 H. v. Bohemen J. Karstens C. Winkel D. Wallaart C. Winkel C. Paauw H. v. Bohemen J. Wassink 13 3.23 20 5.12 15 3.77 34 4.08 65 10.71 29 3.64 17 2.73 18 3.58 3.12 2.60 2.40 2.25 3.05 3.12 3e klasse I. W. Dool 100 40 10 2.50 R. de Jong 80 40 9 2.— C. Fazel 100 59 9 1.69 J. Betgen 90 59 8 1.52 W. Dool 100 51 11 1.96 H. Steenbergen 96 51 12 l.*88 F. Snik 77 47 8 1.85 J. v. Klaveren 100 47 11 2.12 3e klasse II. L. Verhoeven 100 46 7 2.17 L. Boot 98 46 8 1.95 S. v. d. Water 63 36 8 1.75 J. Bonnet 100 36 9 2.77 I. v. Rijzen 100 32 12 3.12 J. v. d. Velden 48 32 5 1.50 4e klasse. C. v. Valderen 72 55 6 1.30 C. de Bock 75 55 9 1.36 J. v. Zy'p 75 72 5 1.04 C. Glasbergen 57 72 7 0.79 In de lste klasse zijn door de heeren G. Teegelaar Sr., W. Karstens, G. M. Teege laar en B. Teegelaar eenige extra prijzen beschikbaar gesteld. De commissie van de N.B.B. Aid. Leiden zag gaarne eenige ex tra prijzen voor de andere klassen. Antwoord: Er zijn enkele kleinere katholieke bibliotheken. De algemeene R.K. bibliotheek, die sedert een viertal jaren gevestigd was op de Lorentzkade, is sedert enkele weken helaas gesloten om redenen van internen aard. Er worden pogingen aangewend inzake een voort zetting van de exploitatie dezer bibliotheek. Wij hopen dat deze slagen; er is een zéér groot .moeilijk te overschatten belang bij betrokken. Vraag: Weg van Oegstgeest naar Wich- mond (Gelderland). Antwoord: Oegstgeest, Utrecht, Ede, Otterloo, (weg vragen!), Woestehoeve, Loenen, Eerbeek, Brummen, Bronkhorst, Wichmond, 142 K.M. U kunt wellicht even makkelijk over Arnhem reizen, en vandaar naar Dieren (pont over de IJssel), Steen4 deren, Bronkhorst, Wichmond, 146 K.M. Vraag: Weg van Leiden, Vessem over Oirschot. Van Vessem naar Maastricht. Antwoord: Leiden, Rotterdam, Breda, Tilburg, Oirschot, Oostelbeers, Middelbeers Vessem, 144 K.M. Vessem, Steensel, Riethoven, Dommelen, Valkenswaard (lanweggetjes, overal de weg vragen!), Leende, Weert, Keipen, Gra- them, Wessem (pont over de Maas), Maas- bracht, Sittard, Maastricht, 150 K.M. Vraag: Is er des Zondags ook 'n af vaart van Harderwijk naar Amsterdam. Zooja, hoe laat vertrekt deze? Antwoord: De booten van de Holland Veluwe-lijn vertrekken 's Zondags te 8.30 uur v.m. en 4 uur n.m. De booten van de reederij Van der Schuyt vertrekken Zondags te 3.30 uur en 5 uur n.m. Vraag: weg LeidenNijmegen. Antwoord: Leiden, Utrecht, Doorn, Amerongen, (pont over den Rijn), langs de rivierdijk naar Kesteren, Ochten, Dode- waard, Slijk, Ewijk, Lent, (pont) Nijmegen. 115 K.M. Vraag: Een R.K. tehuis in. de buurt van Echt. Antwoord: Is er niet; ten minste niet voor ouderen. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 9) Ik zou het je niet aanraden, juf frouw Monrads schelle stem mengde zich in het gesprek niet alle menschen zijn zoo verdraagzaam als vrij hier op school. Clare had al een scherp antwoord op de lippen. Van het oogenbiik af, dal zij juf frouw Monrad als leerares in de hoogste klas had gekregen, had zij op voet van oor log met haar gestaan. Maar waarom, bedacht zij zich, zou ze vandaag nog ruzie maken? Het eigenlijke leven begon nu voor haar en met die Monrad met haar gebrek aan gevoel voor humor had ze ten slotte niets meer te maken. Die kleine Miroff heeft weinig vermo gen om anderen te begrijpen, dacht rector Kappler. Hij wist wat juffrouw Monrad zoo zonder gevoel voor humor, zoo zuur ge maakt had. Het is toch geen kleine taak voor een vrouw jaar in jaar uit al haar energie steeds aan vreemde kinderen te ge ven en ze te brengen tot waar het leven voor de vrouw eigenlijk pas begint om dan zelf achter te blijven, eenzaam en ouder wordend, nooit deelachtig aan de bestem ming der vrouw. Deze is van 't begin tot aan 't einde der wereld: liefde, 'n man, een eigen thuis, kinderen. Hij wilde juist een paar vergoelijkende woorden zeggen toen hij Liska's oogen met een uitdrukking van meevoelen en vroegtijdig begrijpen op de oude jongejuffer-figuur der leerares zag rusten. Wij hebben er heusch niets kwaads mee bedoeld, juffrouw Monrad, zei ze zoo hartelijk en oprecht gemeend als Liska, die zoo scherp kon zijn, het nog nooit gedaan had. Toen ging zij vriendelijk pratend naast juffrouw Monrad verder en pro beerde haar aandacht af te leiden van den kant, waar de schetsen hingen, die de niets ontziende Clare van juffrouw Monrad ge maakt had. Langzaam liep de zaal vol. Onder de met gekleurd papier versierde groote licht kroon verzamelde zich de heele oude hoog ste klas, de gastvrouw van den avond. Nu kwamen ook de leeraren en de genoodig- den binnen, broers, neven, de oude hoog ste klas van het jongensgymnasium. Deze had ter eere van den afscheidsavond der meisjes hun avond twee dagen later ge steld. Alle stoelen in de groote aula waren langs de muren gezet voor het dansen. In de zijvertrekken waren koude buffetten in gericht en stonden kleine tafeltjes om te soupeeren. De eeretafel stond in het mid den van .de leeraarskamer. Zoo'n aangenkme vergadering heb ik nog niet gepresideerd", schertste de rector tegen Clare, die met hem aan het hoofd zat. De jonge meisjes waren vuurrood van pret en opwinding; alles om haar heen was opeens vreemd voor haar geworden, ja, voor zichzelven leken zij nu wel vreem den. De leeraren waren heel andere men schen voor haar geworden, die dichter bij haar stonden en tegelijk ook weer verder af. Pas nu, tijdens het feest begrepen zij eerst eigenlijk goed, dat alles een eind had genomen: de school, 't tredmolenleven van eiken dag, de gemeenschap van zeven jaar. De gemeenschap in lief en leed, het afhan kelijk zijn er ook de zekerheid geleid te worden, te weten niet alleen te staan en niet toe, daaF lang over na te denken. Men Het was nu een zich losmaken, dat tegelij kertijd gelukkig en angstig maakte. Een klein beetje angstig. Maar men kwam er niet toe, daar lang over an te denken. Men was in een soort roes. Men moest overal tegelijk zijn: hier werd men dor een be kende toegedronken, daar werd men in het een of ander gesprek gewikkeld of men wilde of niet. De broodjes aan de eeretafel waren op en men verzamelde zich rond het buffet, waar een paar dienstmeisjes, door families ter beschikking gesteld, dienst de den. Daarna werd het feestgedicht voorge dragen en de schnitzelbank, door Clare Mirnoff op het podium vertoond en voor gedragen. Ten slotte het dansen. Vanavond was men, voor het eerst officieel een vol wassen dame, men droeg een nieuw toilet. Men stond op den drempel van het eigen lijke groote-menschen-leven. Voor dat wonderlijke, mooie, moeilijke en toch zoo begeerenswaardige leven. Het eten, de toespraken en de feest- krant waren achter den rug. Het jonge volk danste in de aula. De ramen stonden open, een zoele voorjaasrlucht woei ver- frisschen naar binnen. Er was wat regen ge vallen, de aarde en de bomen geurden. De vrolijke gezichten straalden, bruine en blauwe oogen lachten, de jonge menschen wisten op dit uur niet anders, of het le ven moest mooi en vroolijk zijn als deze avond. Grete Heyden zag er reeds heelemaal als 'n elegante dame uit. Zoolang zij nog schoolmeisje was, had zij tot haar ergernis zich nog nooit werkelijk durven opknap pen. Rector Kappler was een zeer vooruit strevend en met de jeugd oprecht meevoe lend man. Maar van die moderne opmake- rij had hij een hartgrondigen, ouderwet- schen afkeer. Buiten de school kan je doen wat je wil, had hij zeer beslist gezegd, maar in de school niet. Geverfd wordt er alleen in de teekenzaal en slechts op papier. Je ge zicht wil ik zien zooals het nu eenmaal is. Maar vandaag had Grete Heyden haar lust om zich op te maken den teugel kun nen vieren. Triomfantelijk keek ze naar Liska. Haar broer Herbert was de eerste, die Liska ten dans vroeg. Maar Liska had zoo stil en houterig met hem gedanst, dat hij ten zeerste in zijn ij delheid gekwetst was geweest. Drommels, hij was toch een vent. Hij had maar te knipoogen en hoefde zich heusch geen moeite te geven voor een meisje, dat zoo stijf en houterig tegen hem deed als Liska Hegenwald. Wat dacht ze wel? Zoolang haar «vader nog leefde, kon ze voor prinses spelen. Maar nu? Over haar moeder, die oude dame, die zich zich jong had laten maken in de oogen van Her- bert was mevrouw Doris Hegenwald. na tuurlijk allang een oude vrouw was ge noeg gekletst. De stralenkrans, welke bo ven de familie Hegenwald stond, was aar dig verbleekt. De hooghartige houding van Liska kon dit niet tegenhouden. Ze moest maar blijven zitten, het zou hem een zorg zijn. Liska zat stil in haar hoekje en lceck droefgeestig naar het dansgewoel. Wat was het toch? Waarom kon zij niet vroolijk en opgewekt zijn met de anderen? Dat kwam toch zeker niet, omdat ze nu juist zou moeten dansen - et Herbert, wiens aan matigende ijdelheid haar zenuwachtig maakte. Er waren toch nog genoeg aardige, flinke jongens. Hoe kwam het, dat ze hee lemaal geen lust in dansen of pretmaken had? Ze voelde zich eenzaam en het was, alsof er tusschen haar en de anderen een muur stond. Vroeger had zij aan alles meegedaan en was zij honderd maal haan tje de voorste geweest. Het was haar nooit vroolijk genoeg. Ja, maar dat was vroe ger. Toen was vader er nog, voor haar de veilige toevlucht tegen al wat er in de bui tenwereld gebeurde. Toen had ze papa nog. En Mathias ais goede vriend, dien ze ge heel kon vertrouwen. Vanochtend vroeg had ze zijn bloemen gekregen. Haar kamer was vol geweest van de teere. fijne geur, vol er van als haar hart van liefde. Maar ook het geluk, dat zich aan haar opdrong bij dit onverwachte geschenk, had het woord niet terug kun nen dringen. Goedenavond Liska, zei een bekende stem achter haar. Snel wendde zij het hoofd. Achter haar, naast den rector, stond Mathias. Oh, kon zij slechts zeggen, het woord kwam ingehouden uit haar mond. Ja, ik sta daarvan te kijken! De rector keek zijn vroegere scholier lachend aan. 'Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5