De ontdekking van de wereld WOENSDAG 30 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 DE SPANJAARDEN GEDROEGEN ZICH BEESTACHTIG IN DE NIEUWE WERELD DE INDIANEN UITGEMOORD DAMES, DIE EEN MA TROOS OPPEUZELDEN CACA OBOONEN IN PLAATS VAN GELD DE EERSTE MAN, DIE EEN REI S OM DE WERELD MAAKTE. Toen <ie zestiende eeuw ten einde liep waren van de vijf werelddeelen er drie ont dekt. Amerika en Australië „waren er nog niet" ten minste niet binnen den ge zichtskring van onze voorouders. De bevolking van Amerika en Australië leefde er niet minder gelukkig om. Het populaire verhaal wil, dat toen Co lumbus op een goeien morgen van het jaar 1402 in Amerika aan land stapte, de be volking ijlings de kuiten nam, alsmaar roepend: „we zijn ontdekt, we zijn ont dekt"! Deze lezing is gelijk we reeds vroeger omstandig verhaalden niet bepaald overeenkomstig de feiten. De bevolking van de Middel-Amerikaansche eilanden (waar thans onze Nederlandsche kolonie Curasao enz. ligt) heeft Columbus met groote eerbied en groote hartelijkheid ont vangen. Hadden de Indianen echter gewe ten van welke een verschrikkelijke pesti lentie deze blanke mannen die voorboden waren, dan zouden zij geen seconde geaar zeld hebben om Columbus mitsgaders al zijn gezellen met de tomohawk in de pan te hakken. Of Amerika dan niet ontdekt zou zijn? Columbus is viermaal op en neer geva ren van Spanje naar de nieuw-ontdekte gebieden. Columbus zocht koortsachtig, wat hij nooit gevonden heeft en wat hij ook niet zoo gauw zou vinden ook: hij zochtJapan! Hij heeft 'ot zijn dood toe gezworen een nieuwe zeeweg naar Indië ontdekt te heb ben; hij had het niet in de link, dat zijn ontdekking veel grootscher was: n.l. een geheel nieuw werelddeel. Wanneer men de zwerftochten van Co lumbus en zijn eerste navolgers op de kaart uitzoekt, begint men te popelen van ver wachting: nu zal de ontdekker toch wel in de gaten krijgen, dat hij niet op een eiland is verzeild geraakt, maar op een onmete lijk groot vastland. Maar Columbus, die geen kaart had ge lijk wij, zag iedere baai en iedere kaap voor een eiland aan en deze eilanden zoo redeneerde hij behooren tot de Ja- pansohe archipel, dus als ik maar kris-kras rondzeil, moet ik wel ergens doorvaart vin den. Doch deze doorvaart is er niet, want Noord- en Zuid-Amerika zijn door een bergachtige land-engte aan elkaar verbon den. (Door deze landengte is tegenwoordig met ontzaglijke kosten het Panama-kanaal gegraven). Columbus is als een teleurgesteld man gestorven aangeklaagd, dat hü de Ko ning en Koningin van Span je voor den gek had gehouden en dat hij, in plaats van Japan, een stelletje door onbeschaafde in boorlingen bevolkte eilanden had ontdekt. Toch zou wilde men den grooten ont dekker willen eeren Amerika eigenlijk Columbia moeten heeten. Uit deze naamgeving blijkt weer het nadeel, dat een stille man, die het werk doet, heeft naast een luidruchtig iemand, die de praatjes maakt. Het nieuwe werelddeel heeft de naam ontvangen van een zekeren mijnheer Ame- rige Vespucci, die ook een keertje was overgestoken, en over zijn reis een dik boek schreef vol met verzinsels en leugens! De eerste bladzijden uit het geschiede nisboek van de Nieuwe Wereld haddien be ter niet geschreven kunnen worden. Het zou voor de Indianen niet kwaad geweest zijn indien zij iets later waren ontdekt! Op het gerucht, dat op de pas-ontdekte eilandien goud werd gevonden, stroomden alle avonturiers van Spanje derwaarts. Zij hebben zich in één woord beestachtig gedragen. Beestachtig is nog een veel te mooi woord, want beesten ge dragen zich nooit zoo misselijk als de Span jaarden in Amerika. Beesten zijn feitelijk nooit „beestachtig"; alleen sommige men- scben zijn „beestachtig!" In enkele jaren tijd was de bevolking van de eilanden totaal uitgemoord on danks het heftig verzet van de priesters, die ter bekeering mede waren uitgetrok ken. Br viel al spoedig niemand meer te bekeeren tenzij dan de Spanjaarden zelf! Vooral een bisschop, die edele Monseig neur De Las Casas, stuurde felle aanklach ten naar het Spaansche Hof maar in Spanje, dat zoo eindeloos ver weg was, kon men bitter weinig tegen de bende avon turiers uitrichten. Nu moet men niet denken, dat alle Span jaarden onrruensoben en alle Indianen en gelen waren, want het is onbetwistbaar zeker, dat sommige ïndianenrstammen een nog akeliger opvatting hadden van het ge- bod: bemint elkaar. Zij aten elkaar met huid en haar op. Vanaf een ontdekkinigsschip, dat in een mooie, windstille baai voor anker ging, zag men op het strand een groote menigte uiterst luchtig gekleede dames, die tame lijk preutsch deden. Een jongeman roeide aan wal, om eens te informeeren waar het schip zich bevond. De dames omhelsden den jonkman, ech ter met geen ander oogmerk dan waarme de de slager een vette koe betast. Toen dat onderzoek tot volle tevreden heid afliep, kwam -een oude tante stilletjes van achteren aanloopen, en sloeg den Spanjaard met een knuppel neer. Er zijn van hem nog slechts afgekloven botjes gevonden.... Dat verontschuldigt de wreedheden der Spanjaarden echter slechts ten halve. Er waren zeer vele Indianen-stammen, die beste maatjes met de blanke indringers trachten te worden en desondanks op een afschuwelijke manier werden uitgemoord: men wierp ze ijskoud voor de honden! Het was geen wetenschappelijke zucht naar nieuwe kennis, die Columbus opvol gers voortdreef op 'het pad der ontdekking; het was de zucht naar goud. De Indianen wisten te vertellen van ko ninkrijken in het binnenland, waar alles van goud was. De Indianen begrepen trouwens' hoege naamd niet, waarom de Spanjaarden zoo verkikkerd waren op dit gele metaal, want hun geld bestond uit cacao-boonen. Dat is voor dc eerste maal, dat de be schaafde wereld kennis maakte met Cho cola (vóór dien totaal onbekend) en met tabak (dito). Men zag de Indianen met stokje in den mond, waarin zij geurige bla den rookten, die althans volgens hun zeggen! zeer bevorderlijk waren voor de gezondheid. Een van de Spaansche goudzoekers Balboa tevens iemand, die niet geheel van menschelijkheid en zeker niet van on dernemingslust was gespeend, was de eer ste, die de Stille Oceaan ontdekte. Hij klom op het gebergte van de land engte van Panama en zag de twee onme telijke oceanen van weerszijden: aan den eenen kant de Atlantische en aan den an deren kant de Stille Ooeaan. En nog begrepen de Spanjaarden niet (het was twintig jaar na de ontdekking), dat zij een nieuw werelddeel hadden ontdekt en dat Japan en China nog eindeloos ver W©g lagen. Toen Balbao aan de oevers van de Stille Oceaan kwam, waadde hij tot kniediepte in het water, trok zijn zwaard en riep alle aanwezigen als getuigen op, dat hij deze zee voor Spanje in 'bezit nam! Initussohen was die roem van de nieuwe ontdekkingen ook naar andere landen door gedrongen. De Portugeezen waren er als de haan tjes bij en ontdekten, wat tegenwoordig Brazilië is. (Met dat gevolg, dat thans ge heel Middel- en Zuid-Amerika Spaansch spreekt, behalve Brazilië, waar Portugeesoh de landstaal is). De Ewgelschen wier handelsgeest toen pas begon te ontwaken zochten het Noordelijker om niet met het machtige Spanje in conflict te komen en belandden in Labrador, waar zij het verschrikkelijk koud vonden wat niemand hun kwalijk zal nemen. Maar de Spanjaarden gingen staag en stug door met het zoeken van het voorge spiegelde goudland en zij. zijn er gekomen ook. Het zijn sinds dat bezoek de armste landen van Zuid-Amerika gebleven! De leidsman van de Spanjaarden, de meergenoemde Balbao, maakte het Hof te Madrid van te voren happig door een hoe veelheid goud te zenden, welke hij van de inboorlingen aan de kust had afgeperst. De Koning zond als antwoord daarop een vloot uit om de binnenlanden te veroveren. De aankomst van deze vloot werd door Balbao met blijdschap begroet, doch zijn blijdschap sloeg om in een tranen-bad, toen de vlootkapitein uit haat en naijver hem in boeien sloeg en, zeer tegen den zin van den Koning van Spanje, een kopje kleiner maakte. Het was een „zoodje" en dat bleef dat ook. De tegenwoordige Mexicanen, in zoover re zij van blanken bloede zijn, kunnen zich niet beroemen op een booge afkomst; het was rapalje van het ergste soort. Na den dood van Balbao werd het zoe ken naar het Goudland eenigen tijd opge heven. Dat wil niet zeggen, dat de ontdekkings reizen werden stopgezet. Met name de ge durfde onderneming van Magelhaens dient met eere vermeld. Hij zeide om de Zuidpunt van Zuid- Amerika heen een toaht, die tot de hel dendaden van de wereldhistorie kan wor den gerkend. Vermakelijk is een incident, dat zich voordeed met enkele Indianen, die woon den in het tegenwoordige Argentinië. De Indianen bleken zeer schuw. Slechts één inboorling waagde zich aan boord. Magel haens liet hem een zilveren schaal zien en liet hem vragen, of hij dit metaal kende. De Indiaan knikte van ja en gaf te ken nen, dat hij er thuis meer van had. Hij ging van boord en nam de schaal mee. Men heeft noch hem, nóch de schaal terugge zien! Tijdens een hevige storm, die de vloot van Magelhaens teisterde, deden vele zee robben in angst de gelofte, dat zij bij be houden thuiskomst kloosterbroeder zouden worden. Het zou een fraai kloosterje ge weest zijn!! Magelhaens kwam aan het Zuidpuntje van Amerika, terwijl bet winter was; hij had er geen rekening mede gehouden, dat op het zuidelijk halfrond de jaargetijden tegengesteld zijn aan die op het Noordelijk halfrond. Hij overwinterde in de bittere koude, zeilde door de zeestraat, die sindsdien met recht en eere zijn naam draagt, stak de gie- heele Stille Oceaan over en landde veilig en wel "op Borneo! Op een der Molukken werd hij ver moord. Wat Columbus dus gezocht had, heeft Magelhaens gevonden: een weg naar In dië om Amerika heen. Handelsbelang heeft deze omslachtige zeeweg nooit gehad, maar wetenschappelijk des te meer. Magelhaens, die in vroeger tijden reeds Indië en de Molukken had bezocht volgens de route rond Afrika, was de eerste mensch op aarde, die een reis om de wereld heeft gemaakt. Deze merkwaardige man stierf, vermoord door de Indische bevolking, in 1520. WEEST ZUINIG MET ELECTRICITEIT BRANDT HET GAS MET SPAARZAAMHEID Met vereende krachten voorwaarts. De slechte toestanden der wegen In de Sovjet-unie stellen de Duitsche troepen dikwijls voormoeilijke opgaven, doch ook deze worden steeds met succes opaelost (Orbis-Holland) Europa strijdt tegen het bolsjewisme. De Spaansche vrijwilligers zijn reeds goede maatjes met de Duitsche soldaten (Orbis-Holland) Rijksmaarschalk Hermann Gdrlng ont ving den Kroatischen maarschalk Kva- ternik In zijn hoofdkwartier (Orbis-Holland) Vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme. Overal, waar de extra-treinen stiinouoen, woraen de manschappen, die naar het Oostfront gaan. hartelijk verwelkomd. Een Spaansche afdee .ng wordt feestelijk onthaald (Urbis-nolland) Het Duitsche luchtwapen brengt de Sovjet-legers harde slagen toe. - van Witebsk werd door een bombardement volkomen verwoest Ook In den Amstardamschen Hortus Botanicus Is de v.ctoria neg.a, oe „on.ng... planten, tot bloei gekomen. De reusachtige bladeren trekken ee h talrijke bezoekers, die den bloei van de plant komen bewonderen (Pax-Holland de H. m Het goederenstation (Orbis-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8