JCaufmanti'ó ótesd£ió£e>dng,öpCan WOENSDAG 30 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een proeve van Roosevelt's „Democratie" 5)e luwdteling, aan het ClottelijJh pcant ROEMEENSCHE TROEPEN ZIJN AKKERMAN BINNENGERUKT Een fraaie „humane" methode! De ouderen onder ons herinneren zich, hoe in den vorigen wereldoorlog van 1914 1918 de 14 punten van Woodrow Wilson, den toenmaligen president der Vereenigde Staten, een gewichtige rol speelden. Deze 14 punten van Wilson waren zeer idealis tisch en voor den tegenstander tegemoet komend. Thans komt wéér een aantal punten uit New-York. Het zijn er ditmaal geen 14, doch slechts 5. De kwantiteit is dus gerin ger. Maar de kwaliteit Wij herhalen ze nog eens: 1. De Duitsche weermacht wordt ge vangen genomen, gesteriliseerd en in ar beidscommando's met de taak van den we deropbouw over de Europeesche landen verdeeld. Een getal van 20.000 artsen is voldoende, om de sterilisatie der Duitsche weermacht binnen een maand ten uitvoer te leggen. 2. De Duitsche bevolking en wel de mannelijke beneden de 60 jaar en de vrou welijke beneden de 45 jaar, wordt geste riliseerd. Daarmee is het uitsterven van het Duitsche volk binnen twee generaties gewaarborgd. 3. In alle belangrijke industrieën wor den de Duitsche arbeiders door Engelschen en door arbeiders der Vereenigde Staten vervangen. 4. Het Duitsche Rijk wordt volledig ver deeld naar het schema van de aan deze verklaring toegevoegde kaart. Volgens de ze kaart komen Leipzig, Dresden en Wee- nen aan Tsjechië, Mainz, Essen Erfurt en Munchen aan Frankrijk, en Hamburg, Dort mund, Hanover, de Harz aan Nederland. 5. De Duitsche bevolking wordt ge dwongen, de taal te leeren van de staten over welke zy verdeeld wordt. Binnen een jaar wordt de publicatie van Duitsche boe ken en bladen verboden. Scholen met de Duitsche taal worden gesloten. Democratie! Deze vijf punten, welke een document van democratische gerechtigheid en vrij heid vormen, zijn in naam van president Roosevelt opgesteld door den Jood „Theo- dor Kaufmann, president van den Ameri- kaanschen vredesbond (American federa tion of peace) rechterhand en medewerker van president Roosevelt's vertrouwde, den Jood Samuel Roseman, die gelijk bekend is in het kabinet van den Amerikaanschen president optreedt als adviseur bij 's pre sidents redevoeringen. De Joodsche krin gen te New-York verklaren voorts met trots, dat de president de belangrijkste ge deelten van het boek, waarin Kaufmann deze vijf punten uitwerkte, persoonlijk ge dicteerd heeft en het geheele werk inspi reerde, zoodat de vijf punten met klaar- blijke'ijken nadruk als het oorlogsdoel van den president der Vereenigde Staten van Amerika aan de wereld aangeboden wor den. Wij willen uit het boek van Kaufmann nog iets meer citeeren, ten einde dit do cument van de overzijde van den oceaan op zijn democratische waarde nader te toetsen. In het 7e hoofdstuk, dat tot titel draagt: „Aan Duitschland den dood"! lezen wij: „Er blijft dus alleen over, den besten weg, de meest practische en de snelste manier en methode te vinden, hoe aan het Duit sche volk de doodstraf zal opgelegd wor den. Een bloedbad met massa-executie moet natuurlijk voor uitgesloten worden gehouden. Dit is niet slechts onuitvoer baar, als het om een bevolking van 80 mil- lioen gaat; een dergelijke methode zou ook onvereenigbaar zijn met de moreele ver plichtingen en zedelijke opvattingen der beschaving. Er blijft dus slechts één weg over om de wereld voorgoed van het Duit sche wezen te bevrijden namelijk deze, om de bron te doen verdwijnen, waaruit deze krijgszuchtige zielen voortkomen, dus om het volk van Duitschland te verhinde ren zich ooit weer voort te planten. Deze moderne methode, die-de wetenschap euge- nische steriliseering noemt, is zoowel uit voerbaar, alsook humaan en afdoende. De steriliseering is voor de wetenschap alge meen bekend als het beste middel, om de menschheid van haar ontaarde leden te be vrijden, van de gedegenereerden, de gees teszieken, de erfelijk belaste misdadigers. Wanneer men bedenkt, dat hygiënische maatregelen, als de inenting en de behan deling met serum, als besliste weldaden voor de gemeenschap gelden, kan men zeer zeker ook de steriliseering van het Duit sche volk voor zulk een groote hygiëni sche maatregel houden, die de menschheid neemt om zich voor altijd tegen de bacil van het Duitsche wezen immuum te maken. Voor de steriliseering van de mannen wa re het het gemakkelijkst en het snelst om de behandeling in de legergroepen als or ganische eenheden tot uitvoering te bren gen. Neemt men aan, dat bijvoorbeeld 20.000 artsen daarloe worden aangesteld en zij iederen dag minstens 25 operaties doen, dan zou het niet langer dan hoogstens een maand duren, tot de totale steriliseering van deze legergroepen voltooid zou zijn." Amerikaansche humaniteit. Tot zoover de Jood Kauffman. Is er nog commentaar bij noodig? Als Amerika hier bij van „humaan" spreekt, moet men zelfs toestemmer ciat de „heeren" zeggen kun nen, dat de gevangenisgruwelen van Lem- berg minder „humaan" waren. De Ame rikaan is heusch niet zoo barbaarsch als zijn Tataarsche bondgenoot van het Kreml. Iets verder op bladzijde 95 van Kauf- manns boek lezen wij: „Gezien de te genwoordige Duitsche theorie, dat reeds een enkele druppel echt Duitsch bloed iemand tot Duitscher maakt, is de volle dige steriliseering van beide geslachten en niet slechts van één geslacht te eischen". Genoeg, we citeeren niet verder. Bij het kaartje bemerken wij, dat Bel gië Keulen en Dusseldorf krijgt, alsmede van Nederland de eilanden beneden Rot terdam met Brabant en Limburg. Neder land zou dan een deel van Duitschland krijgen met als Oostgrens de lijn Stettin Erfurt en als Zuidgrens de lijn van Erfurt onder langs Dortmund tot aan den Rijn; onze Oostgrens zou de Westgrens van Po len zijn. Rusland krijgt Roemenië en Bul garije er bij; de Tsjechen krijgen behalve Saksen geheel Oostenrijk. Clemenceau, die zeide, dat er 20 millioen Duitschers te veel waren en de „tijger" werd genoemd, is slechts een mak juffers hondje vergeleken bij dezen Amerikaan schen machthebber die er 80 millioen wil opruimen. Wij zijn benieuwd, of de aartsbisschop pen van Canterbury en York. die den ze gen Gods afsmeeken over de Russische strijdmethoden, ook den zegen Gods over deze „hygiënische" maatregel afsmeeken zullen. Londen noemde zich het centrum der Christelijke beschaving; tot het ge bied dezer Christelijke beschaving behoo- ren dan Stalin en KaufmannRoosevelt. Het driemanschap, dat na het winnen van den oorlog het program uitvoeren zou: KaufmannRoosevelt, Stalin en Churchill zou aan dit centrum der Christelijke be schaving grooter eer aandoen dan weleer Woodrow Wilson, Clemenceau en Lloyd George de blijkbaar al te vriendelijke goedmoedige vaders van het zoo lieftallige dictaat van Versailles. Economisch is het overigens niet slecht bedacht van de plutocatische kringen te New-York: begraaf alle Duitschers en ver deel de erfenis! Men kent de boemerang, het wapen dat terugkeert tot dengene, die het werpt. Dit Amerikaansche program is een boemerang. Het treft het Jodendom zelve en geeft een verklaring te over aan den oorlog, die Duitschland tegen het wereldj oden dom voert. De wereld zal „hygiënisch'' tegen dergelijke sadisten en den geest, die hen drijft beschermd worden. Wij moeten ver lost worden van een democratie, die derge lijke wanproducten duldt, ja begunstigt en op de tafel eener vredesconferentie wil leggen. Wij herhalen er bij het slot van het Nederlandsche dankgebed: Heer, maak ons vrij! ERNSTIG SPOORWEGONGELUK OP GOTHARDLIJN. Gistermiddag is op de Gotthardlijn een ernstig ongeluk gebeurd. Door een nog niet opgehelderde oorzaak is de snelheid van een goederentrein tusschen Lavorgo en Giornico overmatig hoog geworden en ont spoorde de trein bij den ingang van den Piano-Tondo-tunnel. Alle wagons sprongen uit de rails. Enkele blokkeerden den in gang van den tunnel en zes wagons gleden van de berghelling af. Een baanwachters huisje bij genoemden ingang en een mili taire barak raakten bij deze ontsporing in brand en werden volkomen in de asch ge legd. In de barak kwamen drie soldaten om. Op dit oogenblik is nog niet met zeker heid bekend hoeveel menschen bij het on geluk den dood hebben gevonden. Zeker is, dat behalve de drie soldaten ook de machi nist en een remmer zijn omgekomen. Na de ontsporing van den trein geraakte de locomotief los en reed met onverminder de snelheid voort, tot hij bij de halte Gior nico op een vooruitgereden goederentrein reed en dien ook ten deele tot ontsporing bracht. REEDE VAN SUEZ AANGEVALLEN Gisternacht is, naar het D.N.B. verneemt, de reede van Suez opnieuw met succes aangevallen door Duische gevechtsvlieg tuigen. DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN JAPANSCHE TEGENMAATREGELEN Gisteren zijn, naar verluidt, in totaal zeven staten getroffen door de Japansche blokkeering van buitenlandsche saldi, die Japan heeft afgekondigd, als tegenmaat regel tegen de blokkeering van Japansche saldi. Dit zijn. de Vereenigde Staten, de Philippijnen, Engeland, Canada, Noord- Ierland, Hongkong en Nederl.-Indie. Uit Australië, Nieuw-Zeeland, Britsch-Indië en Birma zijn voorloopig te Tokio nog geen officieele mededeelingen ontvangen om trent de reeds gemelde bevriezing van de Japansche saldi in deze landen. Zoodra Tokio evenwel hieromtrent officieel be richt krijgt, zullen ook in deze gevallen de Japansche tegenmaatregelen automatisch volgen. Naar de woordvoerder der Japansche regeering heeft bekend gemaakt, heeft de Nederlandsch-Indische regeering bij haar tegen Japan gerichte bevriezingsbevel geen motiveering gevoegd. De blokkeering der saldi van Nederlandsche en Ned. Indische onderdanen in Japan is gisteren begonnen. Volgens een Domei-bericht heeft de Ned. Indische regeering eenzijdig de pCtroleum- overeenkomst met Japan opgeheven. Voorts heeft de regeering van Neder- landsch-Indië ruime volmachten verstrekt aan de militaire autoriteiten om ten allen tijde, in geval van nood, den uitzonderings toestand te proclameeren. DE AFFAIRE-BELMONTE OPZIENBARENDE STAP DER DUITSCHE REGEERING. De Duitsche rijksregeering heeft gisteren een in het diplomatieke leven der volkeren wel zeldzaam voorkomende stap onderno men. door aan alle Zuid-Amerikaansche staten tegelijk een gelijkluidende nota door middel van de gezanten en ambassa deurs te overhandigen betreffende het DuitschBoliviaansche conflict. In deze nota is een copie opgenomen van de Duit sche protestnota aan Bolivia en tevens is den Z.-Amerikaansche staten op de strek king die het gebeurde in La Paz kan heb ben, gewezen Hoewel men er niet is toe overgegaan de Vereenigde Staten bij name te noemen, is het toch duidelijk, en dat blijkt ook uit de commentaren in de Duitsche pers, dat men in Duitschland de regeering van de Ver. Staten als de hoofdschuldige van het inci-, dent in Bolivia beschouwt. De affaire Belmonte weegt vooral daar om zoo zwaar, omdat hier door middel van een concrete vervalsching een breuk moest worden veroorzaakt, die niet slechts de be trekkingen van Duitschland met Bolivia, maar blijkbaar met alle Ibero-Amerikaan- sche staten moest treffen. Niemand dan Roosevelt kon juist op dit oogenblik der gelijke spanningen wenschen. Aldus een commentaar, dat het A.N.P. uit Berlijn verschaft. Sinds jaar en dag streeft Roosevelt er naar, vervolgt het A. N.P., den indruk te wekken, dat Zuid- Amerika door Duitschland wordt bedreigd. Hij wil eindelijk het resultaat van zijn be moeiingen zien om zijn „rol van bescher mer" in Zuid-Amerika te aanvaarden, waardoor het mogelijk zou worden in de eerste plaats in de Zuidelijke helft van het Amerikaansche continent ook militair vas ten voet te krijgen en zijn aanspraak op hegemonie door steunpunten te bevestigen en voorts daar bruikbare springplanken voor zijn aanvallen op Europa en Afrika te verwerven. De methoden van de documentenverval- sching, waarvan men zich thans in de af faire Belmonte heeft bediend, geeft eener- zijds een indruk van de gewetenloosheid, waarmede men heenstapt over belangen en wenschen der volken en is anderzijds een blijk, dat de zaak slecht is en onzeker staat, als dergelijke verwerpelijke midde len noodig zijn. De „Voelkischer Beobachter" noemt het geval-Belmonte een schakel in de keten van tallooze pogingen tot bedrogpleging, die Washington sinds jaar en dag bedreven heeft om zijn doel, het betrekken van alle volkeren van Zuid-Amerika bij den En- gelsch-Joodschen oorlog, te bereiken. Zuid-Amerika wordt werkelijk met inva sie bedreigd. Doch niet de invasie uit het verre Europa, welke een volkomen waan zin zou zijn, doch de invasie van het Jood sche imperialisme van New York en Wash ington, dat zich ten doel gesteld heeft alle kleine en zwakke landen, die zich niet kun nen verweren, van hun vrijheid te beroo- ven en tot willooze objecten van uitbuiting te degradeeren. VERKLARINGEN VAN CHURCHILL. Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis bestreden, dat er, zooals onlangs door ver schillende afgevaardigden is beweerd, bij de Britsche bewapeningsproductie chaoti sche toestanden zouden heerschen. Hij gaf echter toe, dat zich bij het uitvoeren van het bewapeningsprogram „zekere kwesties hebben voorgedaan, daar de drie bewape ningsdepartementen een gebrek aan ener gie hebben getoond, of zich hebben schul dig gemaakt aan het maken van ruzie of hun bevoegdheden te buiten zijn gegaan". Vervolgens gaf Churchill een overzicht van. de werkzaamheden van de bewapeningsin dustrie, waarbij hij opnieuw beweerde, dat Engeland reeds de superioriteit in de lucht op Duitschland heeft behaald. Voorts heeft Churchill aandacht gewijd aan de verandering, die de oorlog in de Engelsche volksvoeding heeft teweegge bracht. Hij verklaarde, dat de Engelschen in aanzienlijke mate van vleescheters plan- teneters zijn geworden. Churchill verklaarde daarop, dat hij het zijn plicht achtte, als hij het onrustige too- neel van dezen oorlog overzag, die zich steeds meer uitbreidt, het Lagerhuis en het land ernstig te vermanen, zich zoowel voor pessimisme alsook voor optimisme te hoe der.. Men mag zich geen oogenblik laten verleiden tot het vermoeden, dat het ergste al voorbij is. In dit verband sprak Chur chill van de „ontzaglijke macht" van Duitschland en zei, dat het waanzin zou zijn aan te nemen, dat de Sovjet-Unie of de Ver. Staten dezen oorlog voor Engeland zouden winnen. Wij krijgen deze situatie slechts onder de knie, aldus eindigde Chur chill, als wij ons voortaan met de laatste vezels van onze kracht op de gemeenschap pelijke zaak werpen en zoo noodig onzen laagten druppel hartebloed ten offer bren- Finnen ru..tien op naar Moermansk-spoorweg AAN DE ZWARTE ZEE. Troepen an generaal Antonescu zijn op 27 Juli de aan Zwarte Zee gelegen haven stad Akkerman binnengedrongen. Met de bezetting van deze stad, gelegen aan de monding van den Dnjestr, is Bessarabië van de bolsjewisten gezuiverd. Dit oude Roemeensche gebied, dat ongeveer een jaar geleden onder dwang aan de Sow jets werd afgestaan, bevindt zich daarmede volledig in handen van de Duitsche en Roemeensche troepen. Over de bezetting van Akkerman zegt nog de aanvulling op het weenmachtsbe- richt van gisteren van militaire zijde aan het D.N.B. verstrekt: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front is met de 'bezetting van het plaatsje Akkerman aan de monding van den Dnjestr de bevrijding van Bessarabië door de Roemeensche troe pen voltooid. In ruim vijf weken hébben dientengevolge Duitsche en Roemeensche formaties onder bevel van den Roemeen- schen generaal en staatsleider Antonecu geheel Bessarabië aan de Sow jets ontrukt. Van het veroverde Akkerman tot aan de voornaamste haven aan de Zwarte Zee, Odessa, bedraagt de afstand hemelsbreed slechts nog vijftig kilometer. Odessa komt derhalve thans direct binnen het bereik van het front te liggen. Reeds op 20 Juli meldde het weermachtbericht, dat de uit Bessarabië oprukkende Duitsch-Roemeen- sche strijdkrachten, nadat de vijandelijke tegenstand was gebroken, op den Oostelij ken oever van den Dnjestr de achtervol ging van den vijand hadden ingezet. In het Zuidelijke deel van de Oekrajina volgen thans Duitsche, Roemeensche, Hongaar- sohe en Slowaaksche formaties gemeen schappelijk den terugtrekkenden vijand) op den voet, zoodat de Zuidelijke vleugel reeds over een breed front de Zwarte Zee nadert. IN HET GLBIED VAN SMOLENSK. Duitsche troepen hebben Maandag de omsingeling voltooid rondom de strijd krachten der Sowjets, die in het gebied van Smolensk zijn ingesloten. Op verschei dene plaatsen ondernamen de bolsjewisten uitvalspogingen. Daarbij werden in een hardnekkig boschgevecht twee bataljons en ook in de andere sectoren de bloedigste verliezen geleden. Een regiment werd ver nietigd. In den rug van de Sowjets bevond zich een nog intacte spoorlijn, die door een Duitsohen stoottroep werd vernield. Aan genomen kon worden, dat de bolsjewisten zouden trachten 'het regiment te transpor teeren, ten einde het te onttrekken aan een algeheele omsingeling. Uit vrijwilligers werd een Duitsche stoottroep gevormd, die de opdracht kreeg de spoorlijn in den rug van de Sowjetstellingen in de lucht te la ten vliegen. Onder dekking van de duister nis sloop de stoottroep naar de 8 k.m. ach ter de bolsjewistische stellingen liggende spoorlijn. De Duitsche soldaten marcheer den op het kompas en geleid door de ster ren; zij vermeden de veiligheidsposten der Sowjets, waden kniediep door moerassen en kropen door het dikke struikgewas in het bosch. Eindelijk kregen zij de spoor lijn in zicht. Zij was door de Sowjets slechts zwak bezet. Uiterst voorzichtig kropen de pioniers naar den spoordijk en brachten ladingen springstof aan. Terwijl de lont brandde, trok de stoottroep terug. Minuten later hoorden zij drie geweldige ontploffin gen. Drie buizenhooge steekvlammen scho ten de nachtelijke lucht in, stukken ijzer en dwarsliggers werden door de lucht ge slingerd. De terugtocht was voor het Sow- jetregimemt afgesneden. Bij het aanbre ken der ochtendschemering konden aan vallende Duitsche infanterie-eenheden de omsingeling voltooien. In de daarop vol gende gevechten werd, zooals gezegd), het Sowjetregiimenit geheel in de pan gehakt. BOLSJEWISTISCHE PANTSERDIVISIE VERNIETIGD. Een Duitsche pantserafweerafdeeling, die den opmarsch van de Duitsche troepen in het gebied ten Westen van Mogilew be veiligde, heeft Maandag een aanval van een geheele bolsjewistische pantserdivisie afgeslagen en haar de zwaarste verliezen toegebracht. Die Duïftsobe pantserjagers namen onver wijld met hun gesdhut stelling, toen de zware pantserkolossen van de Sowjets aan den horizon opdoken. Reeds op vrij grooten afstand schoten zij uit alle vuurmonden op de aanrollende stalenmassa's, vijf, zes en meer gepantserde strijdwagens, die met hun geschut de Duitsche pantserafweer- tellimgen en verder naar achteren geëche- lonneerd opgestelde mitrailleurnesten an der vuur wilden nemen, steigerden hoog in de lucht en bleven zwaar getroffen liggen. Na nieuwe granaatsalvi viel weer een reeks voltreffers waar te nemen. Acht Sow- jettanks stonden in lichterlaaie, rookten en vielen op zij, tot felle steekvlammen uit de wrakken schoten, met luid gedreun vlogen de meegenomen munitievoorraden iin de lucht. Na hevigen strijd van een uur lag de geheele sector bezaaid met bran dende bolsjewistische tanks. Ver weg aan den horizont, waar 'n helling voorloopig bescherming bood aan de vluchtende bols jewisten, zag men de overgebleven gepant serde strijdwagens der Sowjets verdwij nen. Nu veranderden de Duitsche pantser- jagers van tactiek en achtervolgden de bolsjewisten. Zoo werden na zwaren strijd in totaal 83 Sowjettaoks vernietigd. Twintig treinen met ongeveer twaalf honderd wagons, duizend auto's en tracto ren van allerlei slag en groote hoeveelhe den Sowjetoorlogsmateriaal zijn vernie tigd, nadat een afdeeling van de Duitsche voorhoede, die tusschen Smolensk en Wjas- ma opereerde, op 26 Juli op de spoorlijn naar Moskou, in de nabijheid van een over- laadstation een aantal volledig geladen treinen benevens een pantsertrein opge merkt had. De weg naast de spoorlijn stond vol co lonnes, die vier en vijf rijen dik de we gen verstopten. De Duitsche infanteristen, pantser jagers en stormtroepen betrokken zonder door de bolsjewieken te worden op gemerkt, stellingen op de boschrijke hoog ten in de nabijheid en openden bij verras sing 'het vuur. Toen de Duitsche granaten tusschen de colonnes neerkwamen, ont stond onder de verraste Sowjets een ont zaglijke verwarring. Auto's vlogen in brand, goederenwagens met munitie ont ploften. Ook de pantsertrein werd buiten gevecht gesteld. Tevergeefs poogden de bolsjewisten artillerie instelling te bren gen. In de heillooze verwarring brachten zij het slechts tot enkele schoten. MOSKOU OPNIEUW AANGEVALLEN. In den nacht van 26 op 27 Juli hebben sterke strijdkrachten van het Duitsche luohtwapen verscheidene uren lang aan vallen op Moskou gedaan. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten heeft de aanval groote, tot op verren afstand zicht bare resultaten gehad. DE BEVRIJDING VAN KARELlë. De bevrijding van Karelië door de Fin nen maakt nieuwe vorderingen. In de zee engte tusschen het Ladoga- en Onegameer hebben de Finsche troepen onder bevel van generaal-veldmaarsohalk Mannerheim reeds op drie punten de oude Finsch Russische grens al strijdend overschreden. Zij rukken thans aan de overzijde van de 'grens naar den Moermanskspoorweg op. Ondanks de verdedigingswerken der Sowjets zoowel achter de nieuwe als ook achter de oude Finsch-Russisohe grens en ondanks de ongunstige toestanden van het terrein hebben de Finnen dus op deze plaat» het in Maart 1!M0 aan de Bolsje wisten afgestane gebied in vijl weken kun nen heroveren. Voor de verovering van dit gebied hadden de Sowjettroepen destijds meer dan drie maanden noodig, aldus de toelichting op het weermachtbericht t.a.v. den strijd in den Noordelijken sector. HET CONFLICT TUSSCHEN ECUADOR EN PERU. Officieel wordt uit Lima medegedeeld, dat een aanval van Ecuadoriaansche troe pen over een gront van zestig kilometer is afgeslagen en dat „de vyand achtervolgd en uiteengedreven is". Bij de operaties is het eiland Matapalo heroverd, dat in 1938 door Ecuador was bezet. Ook is een vry groot aantal gevangenen gemaakt en oor logstuig veroverd. ENGELSCHE SCHANDDADEN IN CYRENAICA De Engelsche bezetting van Cyrenaica heeft niet lang geduurd, maar toch nog lang genoeg, om aan Engelschen en Austra liërs gelegenheid te geven, zich met schan de te overdekken. Verwoeste huizen, ge plunderde winkels en kantoren, overvallen, diefstallen, benadeelingen, verwijderingen van waardevolle kunstschatten en mishan delingen van weerlooze zieken en bejaar den, dit alles was gedurende de bezetting aan de orde van den dag. Terstond na de bevrijding van Cyrenai ca door Duitsch-Italiaansche troepen werd krachtens officieele waarnemingen een nauwkeurige lijst samengesteld van alle Engelsche gruweldaden, waarbij ieder geval door verscheiden getuigen onder eede moest worden bevestigd. Het resul taat is thans verschenen in den vorm van een omvangrijke brochure met een voor woord van den Ialiaanschen minister van onderwijs, Pavolini. REORGANISATIE VAN HET FRANSCHE KABINET? De „Paris Soir" meldt uit Vichy, dat in welingelichte kringen een nieuwe re organisatie van het Fransche kabinet wordt verwacht. Waarschijnlijk zullen nog deze week beslissende onderhandelingen over een algemeene reorganisatie van de regee ring worden gevoerd. Europa strijdt lagan hat bolsjewisme. - Da aarsta Kroatische vrijwilligers trekken naar het station hunner stad, om naar het Oostfront te worden gebracht (Orb is-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5