SPORT RECHTZAKEN Wilt U Iets wefen? PAM BIJ DE MAANAPEN Dat zal je wel lukken 7) DINSDAG 29 JULI 1941 DF LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 QemengdeSi&acAten Toen gistermiddag de 62-jarige H. van Bemmel, wonendo te Slikkerveer, zich naar zijn werk wilde begeven, werd hij door een achteruit rijdende vrachtauto omver gere den en door de achterwielen overreden. Het slachtoffer was onmidedllijk dood. LIJK VAN VERDRONKEN ZWEMMER OPGEHAAALD. Donderdag is bij het zwemmen in de Waalhaven te Rotterdam verdronken de 18-jarige J. W. L. Taal, gewoond hebbende in de Herman Kosterstraat, die de zwem kunst niet machtig was. Gisteren heeft de rivierpolitie het stoffelijk overschot opge haald. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE EDE Gistermorgen omstreeks tfalf twaalf had op den Stationsv/eg te Ede een ernstig ver keersongeval plaats, waarvan de wielrijder L. H. uit Arnhem het slachtoffer werd. Uit de richting van het station naderde een vrachtauto van den expediteur L. uit Ede, toen ongeveer ter hoogte van het bank gebouw ,,De Nederlandsehe Handelmij." een wielrijder, die uit tegenovergestelde richting kwam en rechts van den weg fiet ste, plotseling van richting veranderde en op de vrachtauto toereed. De man werd ge grepen door het linker voorspatbord van den wagen en botste vervolgens tegen het portier. Met zware verwondingen aan het hoofd werd de wielrijder op advies van twee artsen, die spoedig ter plaatse waren, naar het Julianaziekenhuis overgebracht, waar men zijn toestand uiterst zorgwek kend achtte. Omtrent de oorzaak van het ongeval zij nog vermeld, dat de wielrij der waarschijnlijk in aanraking kwam met het achterwiel van iemand, die voor hem reed, waardoor het slachtoffer begon te slingeren met bovengenoemd noodlottig gevolg. ZIJN BROER DOODELIJK VERWOND. Zaterdagavond ontstond ruzie tusschen de gebroeders H., wondende op Harstel te Veenendaal. de 54-jariige H. H. verwondde zijn 42-jarige onjgehjuwden broer G. H. zoo ernstig, met een bijl, dat deze eeni'ge oogenbliikken later overleed. H. H. werd gearresteerd. Het lijk is in be slag genomen. De gearresteerde en het stoffelijk overschot zijn op transport ge steld naar Utrecht. AZC.WZC. Woensdagavond speelt AZC in Alphen's zwembad tegen WZC uit Woerden. Ook de 'beidien reserven zeventallen zullen elkaar ontmoeten. Tot besluit volgt er een wed strijd tusschen de 'beide dames-zeventallen. BILJARTEN. BILLARDCLUB „T.E.P." Op Woensdag 23 Juli werd er een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tusschen T.E.P. I en Wassenaar. Het kracht verschil was wel wat te groot, zoodat T.E.P. hier een 50 overwinning behaalde. Donderdag werd de laatste wedstrijd ge speeld tusschen TEP III en de Poedelaars. Deze eindigde na spannen den strijd in een 32 overwinning voor TEP III. Donderdag a.s. wordt er een wedstrijd gespeeld tegen een 2e vijftal van Wasse naar. De liturgie der Kerk WOENSDAG 30 Juli. Mis v. d. H.H. Ab- don en Sennen, Martelaren: Intret. 2e ge bed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. pries ter); 4e voor den vrede. Kleur: Rood. In de kerken der Paters Franciscanen. WOENSDAG. Mis v. d. Z.Z. Simon van Lypnica, Petrus van Moliano en Archan- gelus van Valataphimo, Belijders: Confi- teantur. 2e gebed v. d. H.H. Abdon en Sennen; 3e A Cunctis; 4e voor den vre de. Kleur: Wit. Kantongerecht te Lelden Verkeer van rechts. Trots het feit, dat er bijna geen verkeer met auto's rneer op den weg is en de enkele auto's dus nagenoeg het rijk alleen heb ben, gebeuren er toch nog auto-ongeluk ken. Zoo was er op 28 Maart een aanrijding ontstaan tusschen een autobus van den dienst NoordwijkDen Ilaag en een auto van J. F. v. d. H. Dit was gebeurd op het gevaarlijke kruispunt BadstraatVoorstraat te Kat wijk aan Zee. De schuldige D, J. te Katwijk aan Zee, had hier geen voorrang verleend, zoodat de autobus in het midden geramd werd. Doordat er nog zooveel mogelijk geremd was, was het ten slotte geen hevige bot sing geworden. De eisch werd een geldboe te van 8.subs. 5 dagen. De plaatsvervangend kantonrechter Mr. Vos, veroordeelde verdachte tot een geld boete van J 5.subs. 3 dagen. Bakfiets over den weg. De cuinman C. W. J. v. d. V. te V o o r- schoten was op 3 Juli met zijn bak fiets plotseling den weg overgestoken. En aangezien het de drukke Leidsche Weg betrof, had hij twee wielrijders omverge reden, waarbij de dame gewond was ge raakt. Gezien de slechte geldelijke omstandig heden van verdachte werden eisch en uit spraak een geldboete van f 2.50 subs. 2 dagen en toewijzing van een civiele vorde ring van 4. De behulpzame. P. G. de K. te Leiden was des nachts, omstreeks 3 uur, aangehouden op de Prin- sessekade te Leiden, toen hij rustig liep te wandelen. Toen hem gevraagd werd wat hij zoo laat op straat uitvoerde, vertelde hij, dat hij een dronken kennis naar Voorschoten had willen brengen. Halverwege had hij hem in de steek gela ten, maar toen had hij beter verder kun nen gaan, omdat het toch al over 12 uur was. Deze bei eidwilligheid kwam hem te staan of een geldboete van 3.-7. Iemand was uit bed gekomen. Des nachts om 2 uur was iemand van het huisgezin van den melkboer D. M. V. te Leiden, uit zijn bed gekomen en had het licht aangedraaid, zonder dat er ver duisterd was. Hij was zijn bed weer inge doken maar had vergeten het licht weer uit te draaien, zoodat er een zee van licht naar buiten straalde. Pa V. mag voor het geval opdraaien, als heer des huizes en 4.offeren. Haagsche Politierechter Bijna konijn gegeten? Een zekeren V., afkomstig uit Leiden, zag op een dag, in de omgeving van Lei den, een poes wandelen. Met zoete „mek- mek"-geluidjes wist hij het arglooze dier tot zich te lokken, niet om het eens liefjes te aaien, maar om het met een deskundige greep in een zak te deponeeren. Nu is al leen maar de vraag: wat wilde hij met het poesenbeest doen. Voor het velletje? Maar dat is in dezen tijd niet veel waard. Mis schien wilde hij zich zelf eens tracteeren op een boutje of anders er een konijn van zien te maken. Allemaal veronderstellin gen, want de kattenvanger vertelde, dat hij gedacht had, dat het beest zwervende was en dat hij niets dan goeds met hef beest voor had. Waarin dat goede bestond, liet hij maar wijselijk in het midden. Minnaressen van poesen zij medegedeeld, dat de politie tijdig ingreep en het beest voor een minder prettig lot behoedde. De Officier vond deze kattenvangerij maar zoo-zoo er. begreep maar niet, waarom verdachte zich met losloopende katten be moeide. Hij noemde oppikken en inpikken van andermans katten diefstal en eischt.e daarvoor een geldboete van f 30.subs. 30 dagen. Uit de staat van inlichtingen bleek, dat verdachte een verdienste van 18 heeft en de Politierechter vond, dat afstand van een weekloon de beste straf was Voor deze kattenmepperi.i of anders achttien dagen een zeer zittend leven. Voortaan laten kletsen. Je snapt niet hoe sommige menschen plotseling ruzie krijgen. Neem nu het vol gende geval. Een meisje, Annie geheeten, had kennis gekregen aan een jongeling uit Leiden. Zij mochten elkaar best en de grondslag voor een tocht naar het stadhuis was gelegd. Allemaal in orde. maar dan ko. men de buitenstaanders en gaan zich met het verliefde en verloofde stel bemoeien. Zoo ook nier. Onder veel geheimzinnig- heimzinnigheid vertelde mevrouw N. uit Leiden aan de moeder van Annie, dat zij gehoord had van de zuster van haar man, die het weer gehoord had van de aanstaan, de van een kennis bij de blauwe tram, dat de jongeling niet deugde en wel eens met een ander meisje liep. En dit was door Annie's moeder als vaststaand aangeno men, aan Annie overgebriefd, die het op haar beurt aan haar uitverkorene ver weet, die nergens van wist en het er niet bij liet zitten. Dit was de voorgeschiedenis en daaruit vloeide de rechtzaak voort, want de jonge ling ging naar mevrouw N. en vertelde haar wat hij van haar en haar familie- en ken nissenkring dacht, hetgeen niet fraai was. Mevrouw N. meende iets terug te moeten zeggen, hetgeen ook al niet netjes was. De jongeling bood daarop aan, mevrouw's her senpan te kloven, waarop mevrouw N. de opgewonden jongeling met een trap roede uit haar huis probeerde te krijgen. In het gangetje was daarop een knokpartij ontstaan. Mevrouw gaf de jongeling een lik met de reeds genoemde traproe en de jongeling gaf mevrouw N. een klap op het gelaat waarop mevrouw moord-moord be gon te brullen. Op dit moordgehuil kwam mevrouws echtgenoot de trap afgerend en wierp zich in den strijd. Zeer ongelukkig overigens vanwege de nauwheid van het gangetje, die de bewegingen belemmerde. Mevrouw tornde tegen een fiets op en stootte zijn scheenbeen en zei een ongepast woord. De fiets duikelde om, juist toen mevrouw weer haar traproe zwaaide en het resultaat was, dat de fiets ergens een deuk opliep. In de gauwigheid gaf de jongeling meneer een trap in zijn maag, zoodat deze op de derde traptree, van onderen af, kwam te zittên. Mevrouw kreeg vervolgens een duw, strui kelde over de gekapseisde fiets en kwam op haar mans knieschijven terecht. De jongeling verdween en dicht knalde de deur. Open ging de deur van de recht zaal en binnen kwam de jongeling, die voor zijn geluk gestreden had met daarachter mevrouw N. en haar echtgenoot. Annie be volkte de publieke tribune. De Officier nam dadelijk aan, dat er gekletst was, maar dat gaf de jongeling geen recht om een andermans huis binnen te gaan en daar huisvredebreuk te gaan plegen en de bewoners te gaan mishan delen. Spr. was van meening dat hij beter gedaan had, om zich niets van al dat ge klets aan te trekken, als het niet waar was, hetgeen er verteld was. Om hem dergelijke dingen af te leeren eischte spreker twee weken gevangenis straf. ..Hoe of het met zijn verkeering stond", informeerde de Politierechter. Het is nog an en we trekken ons van niemand meer wat an", zei de jongeling en Annie op de tribune knikte beamend. „Dat is een goede stelregel, houdt jullie je daar aan", zeide magistraat wijsgeerig. Jullie moeten met elkaar leven en er zijn alt'"'i menschen, die een ander zijn geluk mr i nnen", was het slot van dezen wijzen raad. Het werd geen gevangenisstraf voor de jongeling, betgeen hij te danken had aan zijn blanco strafregister, maar een geld boete van f 30 subs. 30 dagen, want hij had zich toch schuldig gemaakt aan huisvrede breuk en mishandeling, Wanneer worden de menschen wijs? Vraag: Hoeveel inwoners heeft: a. Lei den, b. Oegstgeest, c. Leiderdorp, d. Zoe- terwoude, e. Nieuwkoop, f. Ursem (N.-H.). Antwoord: De inwoners-aantallen zijn slechts bij benadering op te geven, aangezien de laatste volkstelling reeds 11 jaar geleden is. Leiden pl.m. 80.000, Oegst geest 8500, Leiderdorp 3000, Zoeterwoude 4800, Nieuwkoop 3400, Ursem 1450. Vraag: mej. A. v. d. B. inzake door- betahng van loon van een werkster gedu rende de vacantie. Antwoord: Neen, in dit geval be hoeft gedurende de vacantie geen loon te worden doorbetaald. Vraag: Zelf ben ik in het bezit van het Vakdiploma, en mijn aanstaande is in het bezit van het Middenstandsdiploma. Is dit tezamen nu ook geldig voor de Vesti gingswet of moet de man beide diploma's hebben om een zaak te beginnen of een bestaande 1 ak over te nemen? Antwoord: Art. 3 lid 2 der Vestigings wet luidt: Aan de vestigingseischen moet worden voldaan door dengene, die bij de vestiging der inrichting als ondernemer zal optreden, of, indien er twee of meer ondernemers zullen zijn, door hun geza menlijk. Voor een echtpaar geldt dit even wel niet. Vraag: Mijn voornemen is een tochtje te maken per fiets, vanuit Leiden naar het Westland („Druivenland"). Zoudt u mij een prachtige route kunnen aangeven; liefst een anderen weg terug. Hoeveel K.M? Antwoord: Een prachtige route kun nen wij u moeilijk aangeven. Het Westland behoort werkelijk tot de leelijke streken van ons land. Als u er met alle geweld heen wilt, zouden wij aanbevelen: Leiden, Leid- schendam. Voorburg, Rijswijk, Wateringen, Naaldwijk, 's-Gravenzande, Monster, Poel dijk, Loosduinen, den Haag, Wassenaar, Leiden. 65 K.M. Vraag: Hoe kan men van oude aard appelen aardappelmeel maken? Antwoord: Om van oude aardappelen aardappelmeel te maken, moeten de aard appelen niet te oud zijn. Na het schillen worden de aardappelen geraspt en dit rasp- sel flink uitgewassen, waarna het geheel gezeefd wordt. Het overblijvende vocht dat het aardappelmeel bevat laat men bezin ken. Daarna giet men het vocht af en de bezonken massa wordt gedroogd. Vraag: Hoe kan men roode inkt ver wijderen uit een colbertjasje? Reeds gepro beerd met ammoniak. Antwoord: Probeert u eens met na- trium-perboraat in warm water opgelost. 247. „Ziezoo, nu eerst jou bevrijden," zegt professor Heelal, als de apen goed zijn vastgebonden. Met zijn mes heeft hij Pam weldra uit zijn onaangename positie weten te bevrijden. 248. „Ze hebben onze levensmiddelen weggenomen', zegt de professor. „O, hier ligt nog genoeg'zegt Pam en even later kan ook de professor zijn honger stillen en zijn dorst lesschen. Radio-programma WOENSDAG 30 JULI. HILVERSUM I, 415,5 M. 6 45 Gram - muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnas tiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.40 Gra mofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9 25 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Ensemble Rentmeester 12.00 Orkest Malando 12.25 Voor den boer 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Kinderkoor (e.o.) 1.20 Gramofoonmu ziek 2.15 De Gooilanders 3.00 Voor de vrouw 3.20 Viool met pianobegelei ding en gramofoonmuziek 4.00 Bijbelle zing (Voorbereid door de Christelijke Ra dio Stichting) 4.20 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Voor de rijpere jeugd 5.45 Gra mofoonmuziek 6.15 Voor de binnen schippers 6.30 De Romancers 7.00 B. N.O.: Economische vragen van den dag 7.15 Voor de kleuters 7.25 Gramofoon muziek 7.30 Volkszangkoor met piano begeleiding 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Revueprogramma 9.30 Berichten (En- gelsch) 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00 B.N.O.: Uitzending in de Engelsche taal. HILVERSUM n, 3Ó1.5 M. 6.45 Gram.- muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnas tiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding 10.20 Pianovoordracht 10.40 Voordracht 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Zang en piano 11.50 Gramofoon muziek 12.00 Berichten 12.15 Frans Wouters en zijn orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Ensemble Amende 1.40 Gramofoonmu ziek - 2.15 Voor de jeugd 2.30 Verkor te opera „La Bohème (gr.pl.) 4.00 Gra mofoonmuziek 5.00 Cursus: Het Geeste lijke karakter van ons volk" (Voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité) 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Ramblers 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Orgelconcert 6.45 Reportage 7.00 B.N.O.: Brabantsch praatje 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Volksgezondheid, lezing 7.45 Gramo foonmuziek 8.00 B.N.O.: Nieuswberich- ten 8.15 Viool, piano en zang 9.05 Boekbespreking 9.20 Het Nederlandsch Strijkkwartet 9.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 10.05—10.15 Gramofoonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.45—22.15 Hilversum I 22.15—24.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.45—22.15 Hilversum II 22.15—23.00 Hollandsch Programma alleen voor Radio-Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. Vraag: Hoe kan ik een palingvlek uit een zijden japon verwijderen? Antwoord: Is het niet mogelijk den geheelen japon te wasschen? Meestal is dat niet zoo moeilijk als u denkt. U kunt daar na de japon aan de binnenzijde strijken. Voor het wasschen opmeten. Gebruikt u anders tetra of benzine, maar wij zijn bang dat de vlek met strijken wat ingebrand is. Vraag: Hoe verwijder ik bloedvlekken uit katoen of linnen? In de wasscherij zijn ze er in gebrand? Antwoord: U kreeg het goed uit de wasscherij met roestvlekken, zeker? Pro beert u eens: „Week Zu" bij verschillende drogisten in Leiden verkrijgbaar. Vraag: Hoe maakt men aluinzeep om netten te tanen? Antwoord: Wij vermoeden dat u een middel om waterdicht te maken bedoelt Voor pl.m. 1 pond stof: 25 gram aluin, 25 gram vlokkenzeep, 25 gram gelatine, af zonderlijk oplossen in kokend water. Zorg dat geen schuim gevormd wordt. Eerst ge latine en vlokkenzeep bij elkaar dan aluin erbij. Water toevoegen tot stof onderstaat. 20 30 minuten kneden. Vraag: Weg van Leiden naar Heer-Hu- go waard. Antwoord: Leiden, Haarlem. Alk maar, Heer Hugowaard, 68 km. Pont in Velzen. Vraag: Weg van Leiden n. Oisterwijk (N.-Br.) via Zaltbommel en van Leiden naar Oisterwijk over Gorkum. Welke weg is daarvan de kortste, en mooiste van bei de? Hoeveel km. over beidf routes. Antwoord: Over Den Bosch 119 km. Over Gorcum 125 km. De weg over Gorin- chem is landelijker, ook wat hier en daar het wegdek aangaat! Wij voor ons zouden het interessanter vinden over Gorinchem te gaan. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). Hij keek haar onderzoekend aan. als ver wachtte hij het antwoord van Liska. Maar ze wist het niet en wilde het ook niet we ten. Het overlijden van haar vader had haar zoo aangegrepen, dat het haar leek alsof heel haar geestelijk leven stuk gebro ken was. Haar vader toch was het middel punt van haar leven geweest, met hem had zij over alles kunnen spreken. Hij was ge duldig en gemoedelijk. Hij was verstandig en wh's. Hij werd niet door het leven ge jacht en had niet telkens weer andere wen- schen en verlangens. Voor Liska had mama altijd iets vreemds gehad. Iets, waarvoor men bang moest zijn en toch ook weer medelijden mee moest hebben. Liska had nooit goed kunnen begrijpen, hoe het hu welijk van haar vader met de zooveel jon gere moeder eigenlijk was, gelukkig of niet. Zoolang papa nog leefde, had zij zich die vraag nooit willen of durven stellen. Maar nu wel. Mathias wist toch voor alles een verklaring. Hij had vader lang en in tiem gekend. Je moet mij niet voer liefdeloos aan zien, Mathias. Maar ik kan het raadsel niet oplossen. Hoe konden papa en mama op den duur bij elkaar passen? Papa was toch zoo geheel anders dan mama. En ik weet, dat hij dikwijls door mama, haar levens opvatting en houding geleden heeft. Hoe was dat alles mogelijk? Smeekend keek zij Mathias aan. Uit haar oogen sprak de nood van haar ziel. Daar waren zij nu aangeland bij wat zij daar straks „een lange geschiedenis" genoemd had. Mathias voelde, dat die vraag Liska's hart al sedert lang gekweld moest hebben. Maa- wat moest hij antwoorden? Niette genstaande haar negentien jaar en haar scherp verstand *was zij in veel dingen toch nog een kind. Ze was een persoontje, van wie de verwarringen en al het troebele van het leven afgleed. Niets' onreins kon aan haar ziel blijven hangen. Dat juist zag hij in haar zoo bijzonder graag. Dat wilde hij ook niet teniet doen Hij kon haar geen open en eerlijk antwoord op haar vraag geven. Hij wist, dat Doris als jonge gouver nante m het huis van vrienden den veel ouderen Geheimrad Hegenwald. zooals men dat noemt, in de wacht had gesleept. Neen, hij kon Lnska niet alles zeggen. Daar was natuurlijk het noodige over gekletst. Ma thias haatte kletspraatjes meer dan wat ook op de wereld. Maar het was hem nooit ge jukt eenige sympathie te voelen voor Do- ris Hegenwald», de knappe Elsasserin. Hij kon haar niet hoogachten. Ja, in den loop van den lijd had hij zelfs een heftige anti pathie tegen haar gekregen. Hij had opge merkt, dat Hegenwald na een korte roes in zijn vrouw zeer teleurgesteld was. Blikbaar was Doris uit een geheel an dere levenssfeer afkomstig. Wel beweerde zij als kind in een rijk ouderhuis zonder zorgen te zijn opgegroeid. Maar de wijze, waarop zij met volle handen den rijkdom van Geheimrat om zich heen strooide lo genstrafte deze bewering. Er was iets gul zigs iri haar optreden als wilde zij iets in halen. ec»i buitengewone zucht naar ver maak zooal? in den kring der Hegenwalds en Stolzenbergs niet bekend was. Daar v/as men van oudshei aan rijkdom gewend geweest en 'nad men er niet de minste be hoefte aar dror verkwisting eiken dag op nieuw te bewijzen dat men rijk was. In tegendeel! Geheimrat Hegenwald zette precies als ce ouders van Stolzenberg de degelijke levenswijze voort, waarin hij groot gebracht was Geld was een middel om dingen dts geestes van ontwikkeling en .beschaving machtig ie worden en ook aan anderen doo te gever Voor menschen van hun opvatting was geld niet slechts een middel, waarvoor men zich de luxe kocht. Uit deze fundamenteel verschillende le vensopvatting was wel de eerste verwijde ring tusschen de jonge Doris en haar zoo veel ouderen man voortgekomen. De an dere oorzaken wiHe Mathias noch weten noch gelooven. Aan dk alles dacht hij toen hij, zoo rus tig als hij maar kon, probeerde Liska's hartstochtelijke vragen te beantwoorden. Kindje, een ïoo groot verschil in leef tijd is nooit goed. Papa was oud en mama ten siotte bij hem vergeleken toch nog een jonge vrouw. Een jonge vrouw? vroeg Liska in vol komen niel-begrijpen. Tegenover haar ne gentien jaren leken de veertig harer moe der haar reeds een geweldige leeftijd. Mathias lachte mat. Zestig en veertig lijken niet zoo ver uit elkaar te liggen als vijftig en dertig. Hoe venier men teruggaat, hoe grooter het verschil lijkt te worden. Op den duur kan daar niets goeds uit voortkomen. Hot was Liska alsof zij eén steek in haar hart kreeg. En wij? dacht ze ademloos. En wij? Jij en ik? Had Matiras niet gevoeld, wat hij daar gezegd had? het was ook het doodvonnis over Liska's geheime liefde voor hem. Het verschil in jaren tusschen Mathias en haar was dat er óók niet? Geen liefde, geen ver langen zou riien afgrond kunnen overbrug gen? Ze dors' niet twijfelen aan de woorden van Mathias. Hij wist immers ailes zoo goed, zoo heel veel beter dan zij. En zij kon hem ook niet zeggen, dat voor haar geen andere man in aanmerking kwam, geen een van al die jongens, die even oud als zij waren. Ook niet Frans Thun, of een van dal vnendenkringetje. Alle geestelijke en kameraadschappelijke vriendschap kon niets veranderen aan het feit, dat zij voor haar geen „mannen" waren. Voor haar was er maar één echte man in de wereld, Mathias, die zich nu zoo juist door zijn v;oorden zoo ver van haar verwijderd had. Nu pas voelde zij wat voor een kleine, on zinnige hoop zij in den geheimsten hoek van haar hart gekoesterd had. Nooit nog had zij aan het verschil in leeftijd gedacht. Voor haar was Mathias niet oud noch jong, was hij alleen maar Mathias. ''Vat ben je stil, Liska? Mathias zag haar onderzoekend aan, zijn woorden aangaande haar ouders hadden haar wel niet bevredigd. Hij zag het aan haar gezicht, waarvan opeens alle vreug de verdwenen was en dat verstard leek. Zoo had zij ook als kind gestaard, wan neer zij de een of ander gedachte wilde verbergen. Maar het was toch volkomen onmogelijk om met haar geheel openhartig over haat- moeder te praten. Hij moest toch zooveel mogelijk trachten de verhouding van Liska met haar moeder niet te verstoren. Ik ben niet bedroefd, alleen maar moe, zei Liska en antwoordde verder niet op Martha's vragenden blik. Ik geloof, dat ik toch maar liever naar huis ga. Liska, heb ik je misschien op de een of andere manier pijn gedaan? Ik wilde geen critiek op je moeder uitoefenen. Neen, neen! Ze weerde haastig af. Ik meen het goed met je Liska. En je weet, dat ik er altijd ben om je, hoe ook. in je leven te helpen. Hij greep voorzich tig haar hand, die lag nu koud en als le venloos in de zijne. Wat v/as er opeens met Liska? Het blijde lenteuur was als over schaduwd. Zwijgend reden zij naar huis. Liska haar gezicht bleef een raadsel. Ze zei zelfs nog niets, toen hü haar voor de deur afzette. Haar „Dank je wel, Mathias!" klonk gemaakt. Anders was hij altijd, wan- neer'zij elkaar ergens ontmoet hadden snel nog even mee naar binnen gekomen. Er waren altijd duizend dingen geweest, die zij hem moest vragen of laten zien. Er was altijd wel een som, ze stond op voet van oorlog met de wiskunde of een boek, waarover zij het met hem hebben moest. Maar dat was allemaal als onge merkt minder geworden, nadat papa ge storven was. Zooals vandaag was het ech ter nog nooit geweest. En dat nu juist op den dag van den examenuitslag, dien hij zoo graag tot een blijden dag voor haar gemaakt had! (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5