Weerbericht KERKNIEUWS Letteren en Kunst Land- en Tuinbouw RIJNSTREEK OMGEVING DINSDAG 29 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post f 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f. 0.52 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilraer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon ander 9.37 uur Dinsdagavond. Zon op 5.56 uur Woensdagochtend. MAANSTANDEN. 19 Juli: De maan komt Dinsdagmiddag om 12.07 uuv op en gaat Dinsdagavond om 11.52 uur onder 30 Juli: De maan komt op Woensdagmid dag om 1.23 uur en gaat Donderdagnacht om 1,21 uur onder. 31 Juli:. De maan komt Donderdagmid dag om 2.41 uur op en gaat Vrijdagnacht 0.52 uur onder. 1 Augustus: De maan komt Vrijdagmid dag om 4.54 uur op en gaat Zaterdagnacht om 1.29 uur onder. (Eerste kwartier). 2 Augustus: De maan komt Zaterdag middag te 5.06 uur op en gaat Zondag- inadht om 2.15 uur onder. 3 Augustus: De maan komt Zondagna middag te 6.12 uur op en gaat Maandag nacht om 3.08 uur onder. 4 Augustus: De maan komt Maandag avond om 7.09 uur op en gaat Dinsdagmor gen om 4.08 onder. 5 Augustus: De maan komt Dinsdagavond te 7.59 uur op en gaat Woensdagmorgen te 5.15 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 20 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 20 gr. C. .OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOHOIIC^ Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. •j" Deze tijden zijn voor hedenavond U 0 en morgenochtend: 0 ZONSONDERGANG n n 9.37 uur, 2 6 q ZONSOPKOMST Z s 5.56 uur. Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 -3110110110110110110110110110 Zuinigheid is thans ons aller plicht Bij het gebruik van gas of licht GEEN V-BILJETTEN OP WOONHUIZEN EN KERKEN. Waarschuwing van ïr. Mussert. In „Het Nationale Dagblad" treffen wij de volgende publicatie aan van Ir. Mussert, onder het hoofd „waarschuwing en bevel". „Het is gebleken, dat de uitvoering van de V-actie op enkele plaatsen tot excessen 'heeft geleid, die wij als nationaal-socialis- ten ten sterkste afkeuren. Zeer vermoede lijk is dit het werk van agents-provoca teurs. „Het is aan de N.S.B.-ers ten strengste verboden op kerken of monumenten, Pro- testantsdhe of Katholieke pastoriën te plakken of te schilderen; hetzelfde geldt voor woonhuizen. In het algemeen is er zorg voor te dragen, dat niets beschadigd wordt. Het netionaal-socialisme wil op bouw, geen afbraak! „De tegenstanders zijn hier en daar aan vallend opgetreden. Dat deze aanvallen met kracht worden afgeslagen, is vanzelf sprekend. Daarbij is het voorgekomen, dat een huis werd binnengedrongen. Dit is ten ©enenmale ontoelaatbaar. Het huis is de zetel van het gezin en aLs zoodanig onaantastbaar. Men stelt zich bij aantas ting daarvan niet alleen bloot aan gerech telijke vervolging, maar tevens zal uit werping uit de N.S.B., als onwaardig, daarvan (het gevolg zijn". MAXIMUMPRIJZEN VOOR NOTEN. De gemachtigde voor dc prijzen deelt mede, dat met ingang van heden maxi mum-prijzen zijn vastgesteld voor noten. Voor hazelnoten varieeren deze prijzen naar gelang van de kwaliteit van 027 H tot 0.29 per 250 gram; walnoten mogen hoogstens 0.34 tot f 0,36 per 250 gram kosten. In een officieelc publicatie van den gemachtigde voor de prijzen kan Ti)en een overzicht van de nieuwe prijzen vinden. In c' voorafgaande maanden werden vrij aanzienlijke partijen noten in ons land in gevoerd. Nu dc prijsregeling tot stand is gekomen, kunnen zij in den handel worden gebracht. PROF. T. GOEDEWAAGEN OVER ZIJN HOOG- LEERAARSCHAP Eigen taak der wijsbegeerte Een ..philosofie der bloedgemeenschap" In een vraaggesprek met een redacteur van de Vereenigde persbureaux heeft prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, naar aanleiding van de benoe ming tot bijzonder hoogleeraar in de nieu were wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Lelden een uiteenzetting gegeven over wijsbegeerte en politiek. Vraag; Welk verband bestaat er naar uw meening tusschen philisofie en politiek? Antwoord: „In de eerste plaats", zoo verklaarde prof. Goedewaagen, „wil ik op historische gronden vaststellen, dat de grootste wijsgeeren zich diepgaand met de politiek hebben bezig gehouden en dat zij phllosofisch gefundeerde, politieke stel sels ontwierpen. Het waren die wijsgeeren Foto Nat. foto-kantoor. Plato en Aristoteles, die de politiek van Alexander den Groote hebben voorbereid, terwijl de school der Stoa de wijsgeerige rechtvaardiging gaf voor een imperium- politiek der Romeinen. Thomas van Aqui- no stelden de algemeene politieke leer voor de Roomsohe Kerk op, welke nog tot voor kort de gangen van het politieke katholi cisme heeft k/unhen leiden. Ook Kant le vert, als overtuigd aanhanger van de Fran- sche revolutie, een bewijs voor mijn stel ling, evenals Schelling en Hegel, die sterk anti-liberalistisch in den zin der restau- tie hebben gedacht. Ten slotte mag zeker ook Rousseau niet vergeten worden in ver band met de leer der volkssoevereiniteit. Men mag gerust zeggen, dat elke wijs geer, die op volledigheid aanspraak wil maken, zijn politieke stelsel heeft, zooals (hij dit moet hebben in verband met zijn eigen, bepaalde sociale en religieuze op vattingen. De wijsbegeerte en de politiek zijn onscheidbaar en hun eenheid is nood zakelijk, willen beide niet onvruchtbaar zijn. Ontwikkeling gebonden aan de historie. Vraag: Wordt de vrijheid der philoso fie door dezen band met de politiek nieit te zeer beperkt en is zij onder deze om standigheden nog wel tot eigen werkzaam heid in staat? Antw°ord: Men moet vooral niet denken, dat er een eigen werkzaamheid der philosofie kan bestaan geheel en al loc van den politieleen strijd. Integendeel: de ontwikkeling van de philosofie en haar denkstelsels voltrekt zich juist door en i n de concrete historische situatie. De vrijheid der wijsbegeerte toch, be teekent geenszins, dat zij los van de maatschappij staat, dooh dat zij, midden in den socialen strijd geplaatst, deze op haar eigen wijze belicht. Dit is geen ontdekking van onzen tijd, doch een historisch vaststaand, onver anderlijk feit. Een karakteristiek voorbeeld hiervan, dat voor ons Nederlanders voor de hand ligt, levert Thorbecke, die in Duitschland philosofie studeerde en in Lelden de ideo logie van het liberalisme schreef en beleed^ Ik zou niet gaarne ontkennen, dat Thor becke een wijsgeerig denker was, o n> dat hij de geestelijke vader van de libe rale politiek is, waarvan ilk als nationaal- socialist een bestrijder ben. Thorbecke kwam op grond van zijn philosofisch den ken tot zijn politieke stelsel en wat voor hem geldt, geldt mutatis mutandis ook voor een wijsgeer, die een nationaal-socia- listisoh politiek stelsel aanhangt. De eigen werkzaamheid van dfe wijsbe geerte is overal en altijd gelegen in den blik op het geheel en het logisch doorden ken van alle begrippen, die op een bepaald en bijzonder geval betrekking hebben. Zoo heeft bijvoorbeeld Plato niet alleen een gemeensohaps-ideaal in theorie en met de daad nagestreefd, dooh ook de vraag naar het wezen en het begrip van de mensche- lijke samenleving gesteld. Een „vergeten hoofdstuk". Vraag: Welke be toeken is hecht it aan 'het rasvraagstuk in de philosofie en hoe stelt u zich voor dit te behandelen? Antwoord: Het rasvTaagstuk' is niet alleen in wijsgeerig en politiek opzicht, doch voor de geheel© wetenschap langen tijd een „vergeten hoofdstuk" geweest. De taak van de philosofie ten aanzien van dit begrip is mijns inziens tweeledig. Ten eer ste moet zij historisch laten zien hoe dit vraagstuk, ondanks het feit dat men het langen .tijd heeft genegeerd, wel aan de orde moest komen. Ten tweed© zal zij zich systematisch moeten bezinnen op dit begrip. Ik wil hierbij vooral den nadruk leggen op het feit, dat het rassenvraagstuk niet al leen biologisch gezien moet worden, dooh dat het ook en zelfs in de eerste plaats van cultuur-wetenschappeljjken aard is. Het inzicht zal meer en aneer baan moeten bre ken, dat het ras in belangrijke mate mede bepalend. is voor het menscheiijk zieleleven en de volksziel. Het is dan ook noodzake lijk, dat de raspsychologie in alle richtingen wordt uitgebouwd. Wij mogen ons nu een maal niet ontveizen, dat bijvoorbeeld de politieke geschiedenis, de kunstgeschiede nis en de geschiedenis van het geestelijk le ven niet begrepen kunnen worden, als men het rasbeginsel niet als uitgangspunt neemt. Men denike hierbij bijvoorbeeld aan Rembrandt, of aan de gothiek, welke zoo typisch Germaiansch was tegenover de overige wereld'. Ook de Leidsche universi teit zal zich eens wijsgeerig moeten bezin nen op begrippen als volk, stam en ras. Zoowel voor de wetenschap, alsook voor den politieken strijd is dit onmisbaar. Ik stel mij dan ook voor, bij mijn onderwijs een niet gering deel te besteden aam de „philosofie der bloedgemeenschap". Wijsbegeerte geeft inzicht in het geheel der wetenschap. Vraag: Hoe ziet u de zuiver theore tische functie van de wijsbegeerte in het geheel van het universitaire onderwijs? Antwoord: De universiteit is in de laatste eeuwen geworden tot een ondoor dachte chaos vam speciale vakken, waar een ieder in zljin eigen hokje werkt, ter wijl de blik op (het geheel, althans voor een zeer groot deel, verloren ging. De philosofie heeft van oudsher tot taak het encyclopaedisch stelsel van weten schap te ontwikkelen en het was Hegel, die dit uiteraard met de middelen van zijm tijd het meest volledig heeft gedaan. Zooals thans in de politiek de idee van het geheel op den voorgrond treedt tegen over die van de bijzondere deelen, zoo gaat het ook met de verschillende weten schappen (igestalt psychologie, moderne so ciologie) en zoo zal het ook gaan met de ■wijsbegeerte. Deze begrijpt steeds meer als haar taak: met de wetenschappelijke middelen van dezen tijd de encyclopaedic van alle wetenschappen dialectisch te ont wikkelen. In de stad, waar Bolland doceer de, is dit geen onbekend geluid. Zelf heb ik in 1932, in mijn „Summa contra meta- iphysicos" een bij'drage in dit streven willen geven en het verheugt mij, dat ik nu in de gelegenheid wordt gesteld, de nieuwe philosofie in dezen geest, niet alleen his torisch beschrijvend, maar ook systema tisch te ontwikkelen, daarbij aanknoopend aan het groote voorbeeld der Duitsche wijsgeeren, van Leibniz tot Hegel. Zooals nog onlangs prof. Noack uit Hamburg hier te lande heeft betoogd, liggen hier de grondslagen van een philosoflsbhe denk wijze, die in haar dialectiek zuiver metho disch en „op de hoogte van de weten- sohapp... is". BEURSVOORSCHRIFTEN 1940 De wnd. Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën maakt bekend, dat hij, gezien het advies van de commissie van advies in beurszaken, het tijdstip, be doeld in artikel 45 der beursvoorschriften 1940, heeft vastgesteld op 12 Augustus 1941. Mitsdien zal van evengenoemden datum af de afwikkeling van de vóór 10 Mei 1940 op termijn verkochte aandeelen Nederland- sche handelmaatschappij met inachtneming van de desbetreffende voorschriften kun nen plaats hebben. DE VERGEETACHTIGEN Dat er altijd nog vergeetachtige reizigers zijn, blijkt wel hieruit dat in 1940 in de treinen, wachtkamers enz. der Ned. Spoor wegen 75.893 door reizigers achtergelaten voorwerpen werden gevonden. 58.242 reizigers vroegen een achterge laten voorwerp terug. Hiervan konden 37.560 personen, dat is circa 65 weer in het bezit van hun eigendom worden gesteld Pastoor C. P. van der Salm. Naar wij vernemen is de toestand van den zeereerw. heer C. P. v. d- Salm. pastoor van de parochie van het Allerheiligst Sa crament te Delft, die momenteel voor her stel van gezondheid een rustkuur houdt in een stichting te Soest, goed vooruitgaande. „Tijd". „JOSEPH IN DOTHAN". Van 3 tot 6 Augustus zal (het Ned. Too- neellyceum onder regie van Eduard Ver kade te Helmond vyf openluchtvoorstelliu- igen geven van-Vondel's „Joseph in Do- than" voor deze gelegenheid wordt een tribune gebouwd voor tweeduizend per sonen. Op Vrijdag 15 Augustus wordt „Jopseh in Dotihan" te Nijmegen gespeeld in het Goffert-theater. Aan deze opvoeringen zullen o.m. mee werken: Johan Schmitz (Joseph), Henk Schaar, Louis van Gasteren en Hans van Meerten. Te Helmond zal onder auspiciën van het Ned. Tooneellyceum ook het kindertooneel van Stine Lerou optreden. Dit gezelschap speelt „Zwaan kleef aan". VEILINGPRIJZEN. Volgens mededeeling van de Groenten- en Fruitcentrale is de veiüngprijs der vroe ge aardappelen tot en met Woensdag 5.50 per 100 K.G. voor groote en 2.50 voor do kleine. Vanaf Donderdag 31 Juli zal dit resp. zijn f4.50 en f2.50 por 100 KG- Voor Bospeen is de prijs verlaagd tot f 6 per 100 bos, «tuinboonen op 7, kroten op 6 en uien op f 8 per -00 K.G. Ook de sla is weer in de prijsbepaling opgenomen en is 4 en f 3.20 resp. voor 1ste soort en afwijkend. ALPHEN uN OEN RUN Schaap gestolen. Door den landbou wer L. aan den Steekterweg werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een schaap. BODEGRAVEN Vrouwelijke Jeugdbeweging. Zondag middag werd op het Sportveld te Bode graven een ledenmiddag gehouden, waar aan door een 125 meisjes werd deelge nomen. Zij kwamen uit de afdeelingen Gouda parochie Kleiweg en Gouwe uit Haastrecht en uit Bodegraven. Met een cipmarsch over het tererin werd te twee uur begonnen. Nadat onder leiding van mej. Niekerk volkszang was be oefend. werd het woord gevoerd door mej. J. Koch, hoofdleidster te Gouda, die op kernachtige wijze over de katholieke actie in deze tijden sprak. Daarna werden voor gegaan door een groep uit Gouda, door allen volksdansen uitgevoerd. Na de pauze werd door iedere groep Jets apparts ge geven, o.a. declamaties, die uitgebeeld werden. Door de afdeeling Bodegraven werd een boerenbruiloft succesvol uitgq- beeld. Onder leiding van mej. van Rooijen werd er tusschen Bodegraven en Gouda gekorf bald, waarbij Bodegraven met 3—1 won. Tusschen Haastrecht en de andere groep uit Gouda werd een trefbalwedstrija ge speeld, waarbij Haastrecht met 1—0 won. Deze wedstrijd stond onder leiding van mej. N. Steenhoven uit Gouda. Nadat de prijzen uitgedeeld waren, was er voor de jeugdbewegingen een kort Lof in de parochiekerk, waaronder Pastoor W. Janus een korte toespraak hield. Hij zeide dat allen de ontvangen talenten goed moes ten besteden, daar er later rekenschap over zal moeten worden afgelegd. BOSKOOP Personalia. Aan de Modevakschool „St. Maria" der Eerw. Zuster Ursulinen alhier slaagden voor het diploma lingerie; Marie de Groot; Marie van Heurs; Maria Koot; Marie van Zwieten; Marie van Zuylen en Janny Stolwijk, allen uit Ha- zerswoude; Jo Streng, Agatha Klijn; Tiny Moons; Tilly van Tulpen, Greta de Groit, Bep Groenendijk en Tilly Mathot, allen to Boskoop. Geboren: Elizabeh, d. van G. Both en M. Boeren Wilhelmina Anna Marie d. van C. W. Nieuwesteeg en M. J. de Jong Maria Johanna Wilhelmina d. van A. Verlaar en M. J. Starreveld. Ondertrouwd: J. J. Hoogerbrug en A. v. Eeuwen. Overleden: Catharina Johanna van Nes, 77 j. H. M. de Ruier, echtgen. van P. Koster, 44 j. WOERDEN REÜNIE VAN OUD-PENSIONAIREN BIJ DE VIERING VAN HET EEUWFEEST VAN HET PENSIONAAT TE WOERDEN. Zaterdagmiddag om 5 uur werd de reü nie geopend met een Lof, waaronder pater rector een Maria-preek hield over het Salve Regina. Na 't Lof begaven de aanwe zigen ongeveer 250 oud-pensionairen, zich naar de Lourdesgrot, waar een liedje ge zongen werd en de plechtige toewijding aan de Allerheiligste Maagd werd ver nieuwd. De verdere avond werd gewijd aan vernieuwde kennismaking met personen en plaatsen uit de oude vertrouwde omgeving. De deelneemsters uit het diepe Zuiden en het hooge Noorden vonden in het pensio naat gelegenheid voor logies. De volgende morgen op Zondag was de ruime pensio naat-kapel, vroeger parochiekerk, boorde vol met oud-pensionairen, die van meer nabij per trein of fiets de Hoogmis om 9 uur konden bijwonen in gemeenschappe lijke zang. Bijna allen naderden daarbij ter H. Tafel. De Zusters hadden al haar oogen en handen noodig om de talrijke gasten van het noodige te voorzien. Aan praatwater was natuurlijk geen gebrek. Om 11 uur had een korte officieele begroeting plaats van oud-pensionairen en zusters. Om 11.30 uur werd een groepsfoto genomen. Om 1 uur was de cour overdekt met lange tafels, waaraan gelegenheid was voor ruim 200 deelneemsters, terwijl elders nog een hon derdtal konden aanzitten. Om 3 uur was het hoogtepunt het H. Hartlof, waaronder pater Rector een mooie preek hield over de liefde van Hem, Wiens hart en oogen alle dagen op ons gericht zijn. Het H. Hartbeeld bij de cour is daar om een zinrijk geschenk van de oud-pen sionairen bij gelegenheid van het eeuw feest. Na het Lof trok de stoet naar het beeld, dat door pater Rector werd ingewijd, waarna een lied gezongen werd op de wijze: Aan U o Koning der eeuwen en de toewijding werd vernieuwd. Tenslotte ont vingen allen een schoon gedachtenispre sentje van het nieuwe H. Hartbeeld. Om 5 uur na de „thee" werden eenlge liederen en voordrachten voorgodi-agen door ver schillende clubs. Tegen 7 uur tenslotte begon de een na den ander te verdwijnen na een hartelijk afscheid en in de beste feeststemming. De dag was voorbijgevlogen en boven ver wachting ten volle geslaagd. LEIMUIDEN R.K. S.V. Leimuiden. Zaterdag werd bekend gemaakt, dat a.s. Woensdag trai ning gehouden zal worden. Dit kan niet doorgaan omdat het terrein dien avond niet beschikbaar is. Op Woensdagavond 6 Aug. 's avonds 7.45 uur wordt nu een wedstrijd gehouden van het eerste tegen het tweede elftal. NIEUWKOOP Zeilwedstrijd. De watersportvereni ging „Noord-Zuid" hield op de Noord- einderplas alhier een zeilwedstrijd. De uit slag hiervan was: 12 voetsjollen 1. D. Muller; 2. Jhr. H. A. Graswinckel. Klasse A. 1. G. Pouw en 2. A. van Schaik. B. Ms. 1. G. van Schaik; 2. C. Boer. Vergr. B. Ms. 1. M. Koert; 2. Mevr. Fransen; Scharpies. 1. P. van de Haak en 2. N. A de Pater. Voor de wed strijd bestond groote belangstelling. OP DE BOLLENBEUR8. De keuringszaal was aardig gevuld met prachtige Gladiolen in rijke verscheiden heid van kleuren. Direct rechts toonde J. J. Grullemans en Zonen, Lisse een vaas met zaailingen, meest in de lichtere kleuren..Prachtig groo te bloemen. P. Bijvoet en Co., Overveen liet een tweetal nieuwe aanwinsten zien: Helios, menierood-oranje met geel merk, betrek kelijk kleine bloem en Minerva, zalmkleu rig rose, roode vlek; zeer groote bloem. Lady Love, een kleinbloemige zacht-rose gladiool is lief, maar lijkt geen verbetering van al het bestaande. C. Blom en Zoon, Beverwijk had wel de grootste inzending, ofschoon niet de mooi- ste. Over het algemeen waren het geen zwaar gevulde trossen; de commissie ver zocht wel merdere soorten terug, een be wijs dat zij daarin wellicht „iets" ziet. Noemen we uit deze stand: Rêve de Valse, zacht begoniarood, witachtig merk, lie de France, zacht rose, donkerder merk, Vi king, zacht zalmkleurig rose, en Lutella, tomaten rood. De kleine inzending van Konijnenburg en Mark, Noord wijk was „af". De violette Abu Hessen, met haar, voor blauw zeer groote bloemen werd gevolgd door Mrs. Mark's Memory, een gladiool welke verleden jaar reeds, bij haar eerste verschijnen, de algemeéhe aandacht trok, zoowel door de kleur: roodachtig magenba met karmijngloed, als door de grootte der bloemen. Orakel, een bloem met onbeschrijfbare kleur, is goed voor liefhebbers van eigen aardigheden. Maar boven dit alles gaat Globetrotter uit: zeer lange, zwaar met kelken van mid delmatige grootte bezette stengels, en de kleur; helderrood met groot wit merk. De algemeene opinie over deze bloem was best. De inzending van K. Veldhuys en Co, Hillegom was niet bijzonder: Julisonne, kleine roomkleurige bloemen en J. P. Coen, licht kanariegeel. De eerste Dec. Dahlia in dit seizoen, en het is nog vroeg voor Dahlia's, was inge zonden door Gebr. de Ruyter, Oegstgeest. Het is een bloem van middelmatige grootte in violet met rose schaduw, op sterke sten gels, welke bloem Admiraal de Ruyter ge noemd is. In de beursz^al zag men al iets meer pa pier wisselen, en hoe verder de „handel" vordert, des te talrijker worden de vraag stukken welke om een oplossing vragen. LISSE Personalia. Voor het Mulo-examen A slaagden de navolgende leerlingen van de Gereformeerde school, hoofd de heer W. P de Jonge P Philipse; K. de Jonge; N. Koppen aal; Henr. Segers; M. Slootweg; G. Slottje; L. de Visser; G. de Vries; en Tr. van der Zaal. Van deze school slaagde nog voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Haarlem de leerlingen: Jac. SegersC. Jzn.; en R. Segers C. Rzn. resp. voor de eerste en tweede klas. Voor het examen boekhouden Mercu- rius en voor de Vereeniging van Leeraren B,a.a/de d© heer, J. van der Wolf, alhier. Mej. M. v. d. Meulen slaagde te Amster dam voor de akte „nuttige handwerken". ge heer G. H. van der Wel slaagde te s-Gravenhage voor het voorbereidend examen gemeente-administratie. ZILK EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN PATER A. v. d. VOORT Zaterdag en Zondag was de Zilker- parochie wederom in feeststemming, Een van haar zonen, de weleerw. heer A. v. d. Voort, droeg als jong gewijd pries ter zjjn eerste plechtige H. Mrs op. Hoewel uiterlijk vertoon achterwege moest blijven was toch al het mogelijke ge daan om dit parochiefeest zoo luisterrijk mogelijk te vieren. De prachtig versierde kerk en de vele bruidjes verhoogde in niet geringe mate de feestelijkheid. Zaterdagavond, circa half acht, werd de neomyst met zijn familie bfj de kerk plech tig ingehaald. De Pastoor sprak vanaf de preekstoel een hartelijk welkomstwoord. Spreker schilderde de groote vreugde van den neomyst zelf, van zijn familie en van geheel de parochie. Vervolgens sprak hij over de beteekenis van het Priesterschap. Aan het einde van zijn toespraak verzocht de pastoor den neomyst aan alle parochia nen zijn eerste priesterlijke zegen te geven. Hierna volgde het plechtig Lof, waar bij de neomyst werd geassisteerd door de weleerw. heeren A. de Winter en J. van Dijk, respectievelijk als diaken en sub diaken. Om 10 uur werd Zondag de plechtige Hoogmis opgedragen. Assistenten waren de weleerw. heer A. de Winter, diaken, en de weleerw. heer J. v. d. Hoogte, subdiaken. Het zangkoor onder leiding van den heer J. Remmorswaal voerde op verdienstelijke wijze de tweestemmige Mis van St. Anto- nius van Padua, van W. P. H. Jansen, uit, daarbij aan het orgel begeleid door den heer W. v. d. Steen. De feestpredlcatie werd gehouden door den neef van den neomyst, den weleerw. heer A. de Winter. Spr. beschreef de groote vreugde, die er is in de harten van de parochianen en de nog grootere vreugde voor de familieleden. De grootste vreugde is er evenwel, aldus spreker, in het hart van den jangen pries ter, die nu het groote voorrecht heeft de H. Mis, het offer van het Nieuw-Verbond, het offer van Gods oneindige Goedheid, op te dragen. En voqrrecht niet enkel voor de persoon van den priester maar voor de geheele menschhcid. Aan het slot van de predicatie wenschte spreker een lange, en zegenrijke arbeid toe in de uitbreiding van het Geloof. Des middags te vier uur werd het plech tig Lof gecelebreerd, waarbij de jongge- wijde wederom werd geassisteerd door de weleerw. heeren A. de Winter en J. v. d. Hoogte. Onder het Lof dankte de neomyst in een korte toespraak voor de hartelijke ontvangst en het medeleven van geeste lijkheid en parochianen. Voorloopig door de omstandigheden ge noodzaakt, kan pater v. d. Voort niet naar do Missie vertrekken. Zijn vurige wensch is evenwel, dat hem spoedig die gelegen- heid zal worden ge'-n-'

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2