SPORT Wilt U iets weten? PAM BIJ DE MAANAPEN Voor de Kinderen Dat zal je wel lukken ZATERDAG 26 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 LAWNTENN1S HET TOURNOOI TE NOORDWIJK. Dank zij het straffe tempo, dat de wed strijdleiding bij die enorme aantal partijen wel vol moet houden, is het tournooi B in de be'ide enkelspelen te Noordwijk reeds tot aan den strijd tusschen de vrijgestelde spelers en de winnaars van de eerste ronde toegekomen. Over het algemeen hebben de vrijgestel de speelsters en spelers zich zonder veel bedreiging weten te handhaven. In enkele partijen echter moesten zij het onderspit delven tegen een paar jongeren van de winnaars van de eerste ronde, in een geval zelfs tegen een van de oudere generatie. Het was wel een van de meest merk waardigste partijen van dezen derden dag, waarin prof. mr. Zevenbergen van jhr. H. van Riemsdijk met 86, 86 won. Het was een zeer spannenden wedstrijd, waarin ten slotte de geduchte forehand van den pro fessor, waarop diens spel voornameliik steunt, den doorslag gaf. Van Riemsdijk was bij zijn verdediging niet al te hecht. In een andere ontmoeting van geplaatste te gen niet geplaatste spelers won Bruns van Fabius met 97 in de derde set, na een uitermate spannende finish. De andere geplaatste spelers, die de vol gende ronde bereikten, waren Borren, Rin kel, Lubbers, van Olst, Wilton en Leye- In het dames enkelspel waren ook twee slachtoffers onder de vrijgestelde speelsters. Mej. Thonus kon het niet bolwerken tegen de vastheid van mevrouw Riemersma en verloor in drie sets. Mej. Rinkel was te on zeker in haar aanvallende slagen tegen mevrouw Koch. Mej. Roll in Couquerque en mevrouw Jonquière hebben zich uit het enkelspel teruggetrokken. De voornaamste uitslagen waren: Hee renenkelspel. derde ronde: Van Putten sl. „Xenon" 61 61; Fabius sl. Windt 64 75; Veltenaar sl. mr. Heldring 63 97; J. van Meegeren sl. E. Bouman 75 6—1; Jhr. Van Swinderen sl. Cramer 64 36 63; prof. mr. Zevenbergen sl. Spiele 16 6—2 64: Enthoven sl. ir. Kammer; Gun ning sl. Esser 61 7—5: J. van der Haar sl. mr. D. Meerburg 6—3 62; Ras sl. A. Lubbers 64 64; H. Koppeian sl. Honig 46 64 63; J. Stuy sl. H. Baanders 64 62; H. den Broeke sl. Fr. van Galen 62 62; Bins slaat mr. v. d. Wel 36 60 63; Van Waveren sl. Goslinga 60 60; Van Heck sl. Van Putten 63 62. Vierde ronde: geplaatste spelers tegen winnaars vorige ronden; U. Bruns slaat C. Fabius 46 62 97; Bosschaart verl. van Veltenaar (teruggetrokken), jhr. Van Riemsdijk verliest van prof. mr. Zevenber gen 68 68: A. Borren slaat P. Gunning 62 86; I. Rinkel sl. J. v. d. Haar 63 62; H. Lubbers sl. H. Ras 63 61; J. v. Olst sl. H. Koppejan 6—1 6—4; H. Wolton sl. J. Stuy 61 75; jhr. De Brauw terug getrokken tegen Van Waveren. Dames-enkelspel, tweede rpnde: mej. Brouwer sl. mej. De Vries 62 60; mej. Kolkman sl. mej. Vermeulen 76 75; mevr. v. Lidth de Jeude sl. mej. Van Beeck Calkoen 61 60: mej. Dijckmeester sl. mevr. Peter 63 63. Derde ronde: mej. Brouwers sl. mej. Kolkman 663: mej. Stenger sl. mej. Kruisinea 9—7 5—7 63; mej. Wellink sl. mevr. Hogenberk 26 61 108; mej. Esveldt sl. mej. v. Amerongen 62 60; mevr. Riemersma sl. mej. Vogelenzang 63 46 64: mevr. van Lidth de Jeude sl. mej. Imhoff 62 62; mevr. Koch sl. mevr. Kieviet 75 36 61; mej. Maassen sl. mej. Dijckmeester 86 64. Vierde ronde (geplaatste speelsters tegen winnaressen vorige ronden): mej. Rollin Couquerque teruggetrokken; mej. Kolkman w.o.; mej. Godefroy sl. mej. Stenger 61 62; mej. Mechel sl. mej. Wellink 63 62; mevr. Marinkelle sl. mej. Esveldt; mej. Thonus .verl. van mevr. Riemersma 68 63 36; mej. Rinkel verl. van mevr. Koch 62 1—6 16: mevr. Jonquiere te ruggetrokken; mej. Maassen w.o. Heerendubbelspel, tweede ronde: Buys en van Maanen sl. mr. Marinkelle en ir. van Herwijnen 26 1210 62. VOETBAL. R.K. S. V. LEIMUIDEN Nu voor 1 September geen wedstrijden mogen gespeeld worden, is het beslist noo- dig dat er getraind wordt, om in de compe titie met behoorlijke elftallen uit te ko men. Hiervoor is Woensdagavond gelegen heid. Tevens zullen er dezen avond enkele mededeelingen gedaan worden, zoodat allen verwacht worden. Donderdagavond om 7 uur 15 oefenen voor jongens van 13 tot 17 j. WATERPOLO H.G.A. D—DE ZIJL II 1—2 Voor de competitie van den K.N.Z.B. speelde De Zijl II te 's-Gravenhage in hfet Zuiderparkbad tegen H.G.A. II De Leidenaars wonnen met 21. GYMNASTIEK ONDERLINGE WEDSTRIJDEN „GROEN WIT" Donderdag j.l. zijn de jaarlijksche onder linge wedstrijden van Groen Wit gehou den, waarvoor veel belangstelling bestond. De uitslagen luiden: Afd. adspiranten: 1. Cor v. Harte veld, 2. Nel de Roo. Afd. dames: 1. D. Peterse, 2. C. de Bol ster. Keurgroep: 1. M. Straks, 2. L. Krol. Dames sen.: 1. A. WijsmanHoppen- brouwer; 2. A. Caspers. Het was een zeer geslaagde avond, welke tevens de laatste gymnastiekavond was voor de groote vacantie, welke duurt tot Donderdag 7 September. WIELRENNEN De revanchewedstrijden van de nationale kampioenschappen, welkq gisteravond op de wielerbaan Jordaans te Eindhoven wer den gehouden, trokken zeer veel belang stellenden, zoodat de tribunes voor het meerendeel uitstekend bezet waren. Alle kampioenen hebben hun titel goed verdedigd en wisten wederom een fraaie overwinning te behalen. Arie van Vliet bleef in het fel bestreden sprintnummer wederom de baas, zij het dan na een derden beslissingsrit met zijn ook dezen avond uitstekend rijdenden ri vaal Jan Derksen. De achtervolging leverde opnieuw een overwinning op voor Ben v. d. Voort, die na een prachtigen rit van den sterken Groe- newegen met 20 meter verschil won. Onze stayerkampioen Cor Wals was nu wel niet in staat achter den motor zijn titel te verdedigen, doch hij toonde onbetwist zijn groote kracht op het nummer 5 km. op eigen kracht. De 50 km. koppelrace was van zeer goede kwaliteit. Er werd hardnekkig strijd gele verd. Winnaars werden Wals en Pellenaars, die erin slaagden na een felle jacht een ronde uit te loopen. Hoe fel er is gestreden bewijst wel het feit, dat alle klassement sprinten moesten worden afgelast en dat de 50 km. werden afgelegd in den bijzonder fraaien tijd van 1 uur en 4 min. DAMMEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN LEIDEN De kampioenen gehuldigd In een kleinen kring van dammers zijn gisteren in de „Muziekschool" de kam pioenen van de verschillende klassen ge huldigd. De voorzitter' van het comité, de heer P. Olivier, sprak in een geestig woordje allereerst den winnaar van de hoofdklasse den heer Wirrt Huisman toe en wenschte hem nog vele successen. Wim Huisman ontving den jaarlijkschen wisselbeker en nog een beker van het comité. Ook de tweede aankomende in deze klasse, de heer W. Olivier, werd gecomplimenteerd met zijn behaald succes; hij ontving een ver zilverde medaille als aandenken. Vervolgens moest de jeugdige Frans Franken voor het comité verschijnen en na gefeliciteerd te zijn met «zijn overwinning in. de tweede klasse werd hem een lauwer krans overhandigd. De tweede aankomende in de tweede klasse is nog niet bekend. De strijd gaat nog tusschen de heeren C. Klinkenberg (L.D.V.) J. Klein (D.C.L.) en J. Krom hout (R.D.C.) Rijnsburg. Deze heeren zul len door hun gelijke aankomst nog een herkamp moeten spelen. Daarna gaf de. kampioen Wim Huisman een simultaan voorstelling aan 16 borden en wist na ongeveer 1 uur spejen er 14 te winnen en 2 remise te spelen. Een zeer mooi resultaat daar vele sterke spelers zijn tegenstanders waren. De remises wer den behaald dor de spelers C. Teunissen en B. Slegtenhorst. Na afloop bracht de heer Olivier nog dank aan den wedstrijdleider van de kam pioenschappen, den heer J. Huisman en aan den secretaris van den wedstrijden, den heer L. F. v. Steenbergen, voor het vele werk door hen verricht. BILJARTEN BILJARTCLUB T.E.P. (AFD. B.) Woensdag 30 Juli a.s. worden alle leden van de afdeeling B. verzocht om half acht aanwezig te zijn. Van daaruit zullen de wedstrijden vastgesteld worden daar dezen avond zooveel mogelijk wedstrijden moeten worden gespeeld, om zoodoende de competitie sneller te doen eindigen. De stand der wedstrijden volgt volgende week! Vraag: 1. Hoeveel kilometer is het van Oisterwijk via Tilburg, Breda naar Zeven bergen? 2. Van Zevenbergen naar Leiden, zoo mogelijk buiten Rotterdam om? Antwoord: 1. Afstand 50 kilometer. 2. Zevenbergen, Moerdijk, Dordrecht, Rijsoord, bij Rotterdam via het Kraling- sche Veer naar Terbregge, Hillegersberg, Rijswijk, Leidschendam, Voorschoten, Leiden. Afstand 75 K.M. Vraag: Weg van Leiden naar Rumipt in Gelderland? Liefst zou ik een anderen weg terug willen. En de route van Rumpt naar Nijmegen? Antwoord: Leiden, Hazerswoude, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Langerak, Meerkerk, Weverwijk, Leer broek, Leerdam, Hhenoy, Rumpt. Afstand 55 K.M. Terug Rumpt, Zijderveld, Yssel- stein, Oudenrijn, Woerden, Alphen, Leiden Afstand 65 K.M. Rumpt, Enspijk, Deil, Geldermalsen, Drumpt, Tiel, IJzerdoorn, Ochten, Hien, Slijk, Ew(jk, Oosterhout, Lent, Nijmegen. Afstand 63 K.M. Vraag: Wat is de kortste en goedkoop ste weg van Amsterdam naar Veendam; met de boot AmsterdamMeppel of Am sterdamLemmer en hoe verder per fiets? Antwoord: Zoowel Amsterdam-Mep- pel als Amsterdam-Lemmer kosten enkele reis 1.50 of 1.00, retour 2.25 of 1.50. Rijwielen resp. 0.30 en 0.25. Van Mep pel: Dieverbrug, Hoogersmilde, Assen, Rolde, Gieten, Wildervank, Veendam. Van Lemmer: Echten, Oldelamer, Wolvega, 01- deberkoop, Makkinga, Appelscha, Hijker- smilde, Assen, enz. Vraag: Hoe is het ^dres van de „Ka tholieke Vacantiehuizen Centrale"'? 2. Hoe De liturgie der Kerk ZONDAG 27 Juli. Achtste Zondag na Pinksteren. Mis: Suscepimus. 2e gebed v. d. H. Pantaleon, Martelaar; 3e A Cunctis (om de voorbede van alle Heiligen); 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Al- lerheilgste Drieëenheid. Kleur: Groen. Van God zijn wij afhankelijk. Zonder Hem zou ons bestaan niet mogelijk zijn geweest (Gebed). Hij is onze Vader, wij zijn Zijne kinderen. Daarom moeten wij volgens Zijn geest leven en niet overeen komstig de eischen van onze vreeschelij- ke begeerlijkheid. Allen zijn wij rijk door ons kindschap Gods, dat ons met Christus mede-erfgenamen maakt van den hemel. (Epistel). Doch ook allen zullen wij een maal ter verantwoording worden opgeroe pen of wij dat kindschap Gods hebben be leefd (Evangelie). Dat leven als kind van God vraagt strijd, de strijd des levens, want „het vleesch begeert tegen den geest". Gelukkig evenwel, die op God vertrouwen en niet op eigen krachten (Of fertorium en Communio); voor dezulken zal God de Beschermer zijn. (Graduale). Moge de God van barmhartigheid, Die woont in Zijn heilige stad, de heilige Kerk, (Introitus) door de kracht van het heilig Misoffer ons heiligen en brengen naar de eeuwige vreugden (Stilgebed), om daar te proeven hoe zoet de Heer is. (Communio). MAANDAG 28 Juli. Mis v. d. H.H. Na- zarius en Celsus, Martelaren, Victor, Paus en Martelaar en Jnnocentius, Paus en Martelaar: Intret. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Kleur: Rood. ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Maria Mag- dalena Martinengo, Maagd; 3e v. d. H. Pantaleon; 4e voor den vrede. zijn de adressen van een Vacantiehuis voor jongemannen in Breda of omgeving en een in Maastricht of omgeving? Antwoord: 1. Katholieke Vacantie huizen Centrale, Lange Putstraat 44, 's-Her- togenbosch. 2. Er is een vacantiehuis te Oisterwijk, tusschen Tilburg en Boxtel, Kerkzicht A. 99 en een te Vaals, St. Camil- lushuis 34. Vraag: Weg van Hazerswoude naar Harderwijk? Antwoord: Hazerswoude, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Har derwijk. Afstand 100 K.M. Vraag: Weg van Leiden naar Rhenen, Arnhem, Nijmegen naar Valkenburg. 2. Ook een weg van Valkenburg over Roo sendaal naar Leiden terug. Antwoord: 1. Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, de Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Rhenen, Wa- geningen, Renkum, Oosterbeek, Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nijmegen, Mook, Gennep, Heyen, Afferden, Arcen, Venlo, Tegelen, Reuver, Swalmen, Roermond, Susteren, Sittard, Munstergeleen, Schinnen, Wijnands rade, Huisberg, Valkenburg. Afstand 265 K.M. 2. Valkenburg, Sitard, Echt, Itter- voort, Weert, leende, Eindhoven, Best, Moergestel, Tilburg, Breda, Princenhage, Roosendaal, Oudenbosch, Zevenbergen, Moerdijk, Dordrecht, Rotterdam, Hilegers- berg, Rijswijk, Leidschendam, Voorschoten, 243. En meteen snelt hij weer heen. Pam houdt intus- schen de twee gevangenen stevig bij him velletje vast. „Neen vriendjes, jullie komen niet makkelijk weer los", zegt hij blij. 244. De andere apen loopen wat zij loopen kunnen, om hun achtervolger te ontvluchten, doch tegen de reuze- sprongen, die de professor maakt, kunnen zij niet op, zoo dat ze weldra zijn ingehaald. WIE IS JARIG? Van 27 Juli tot en met 2 Augustus. Op 27 Juli. Theresia v. Diest, v. Hogendorpstr. 15. Greetje Gilein, O. Singel 244a. Tiny Sep, N. B. E. 161, Z'woude. Jo Bakker, Celebesstraat 21. Jaap Annard, Haverl. 1. Jacoba Molenkamp, Kasstr. 2, Wassenaar. Marietje Devilee, Sophiastraat 7. Op 28 Juli. Plonia Colijn, R'veen, nummer? straat? Coby van Zijp, Wald. Pyrm.str. 70. Stientje Wortmann, D. 76, Rijpwetering. Tootje Hoek, Dorpsstr. 149 B, Warmond. Catrientje Krol, Haarl.str. 46. Petrus van Dijk, Middelw. 5, Woubrugge. Theo Ruygrok v. d. Werve, Hoogmade. Coba van Haarlem, Residastr. 37. Maartje v. d. Hulst, Oud-Ade Zevenhoven. Nelly Huyts, Oude Vest 199a. Wim Loos, N. E. E. 157, Z'woude. Op 29 Juli. Corrie v. d. Linden, Prinsenstr. 35a. Lenie de Groes, Toussaintkade 13. Jan v. d. Hulst, G. 42, Nieuwveen. Dora Hogenboom, B. 184, R'veen. Bertus Smits, de Sitterlaan 55. Op 30 Juli. Joop Warmenhoven, W. Botsstr. 6, Voorhout Agie Mank, Langeraar. Henk Overdijk, Hoogewoerd 168. Hendrika Eling, Gasstr. 66. Adrie van Leeuwen, Alphen. Jopie v. Zaal, C. 43, Ter Aar. Alida v. Ulden, le Groenesteeg 14. Annie v. Oyen, Anna Paulownastr. 1. Corrie Kroft, Geerw., Langeraar 435. Marietje Duivenvoorde, D. 208 Rijpwetering Op 31 Juli. Fransje Devilee, Tesselschadestr. 16. Adri v. d. Geest, Zijldijk 32, Leiderdorp. Piet Zwetsloot, Hoogmade B. 252. Henk Harmsen, 2e Haverzakstr. 71. Cornelis Bik, Hoefstraat 21. Henk Herreur, Langebrug 29. Wim Hoogervorst, Geerw. 432, Langeraar. Jan Bakker, D. 56, R'veen. Op 1 Augustus. Hennie Klein, Pretroriastraat 5. Arie Kramp, Rijnkade 5. Hendrik v. Rijn, J. v. Beierenw. 15. Voorh. Plonie Zwetsloot, Haarl.weg 4. Marietje v. d. Hulst, Kapelstr. 12, Lisse. Job. de Ridder, Kerkhofpad 53, Noordw. B. Thea Wagenaar, Joh. de Witstr. 18, Wassen. Op 2 Augustus. Kees Valentijn, C. 249, Aardam, Ter Aar. Willy Voorham, Leidschew. 361, Voorsch. Johnna Hogervorst, Munnikenstr. 52. Arie v. d. Vooren, Jan v. Houtk. 28. Liesje Straathof, Geldersw. A. 17, Z'woude. Catrien Onderwater, Miening E 125, Zoe- terwoude. Tiny Verplanke, Oosterstraat 92. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam van schoolgaande kinderen in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook, wie de school verlaat en van de lijst wenscht afgevoerd te wor den. (Met opgave van den verjaardag!). En evenzoo, wie verandert van plaats, straat of huisnummer, of wie in de lijst een fout ontdekt. Oom WIM. WIJ MOETEN ONS VANDAAG BE PERKEN TOT DE VERJAARDAGEN- LIJST. CORRESPONDENTIE VOLGT. Leiden. Afstand 243 K.M. Vraag I: Weg van Noordwijk over Nij megen naar Afferden (Limburg), vandaar naar Lutterade, Geleen en Maastricht en terug over Helmond en Deurne naar Noord- wijk? II. Hoeveel K.M. van Nijmegen naar Afferden, AfferdenLutterade, Lutterade- Maastricht? Antwoord: I. Noordwijk, Leiden, Al phen, Woerden, Utrecht, De Bildt, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, Op- heusden, Zetten, Stijl, Ewijk Lent, Nijme gen, Mook, Gennep, Heijen, Afferden; Af ferden, Venlo, Tegelen, Swalmen, Roer mond, Susteren, Sittard, Lutterade-Geleen, Beek, Maastricht. Terug: Maastricht, Sit tard, Echt, Thom, Ittervoort, Weert, Neder- weert, Stipdonk, Helmond, Den Bosch, Utrecht, Leiden. Noordwijk. 2. 170 K.M.; 94 K.M.; 23 K.M. FEUILLETON door LOUISE KNÖPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 5) Zouden zij er nu werkelijk al onder geleden hebben? vroeg Liska zichzelf spot tend af. Er waren harde dingen, maar in den kring, waartoe haar moeder behoorde was dat toch nog niet te merken. Dat was ook wel de oorzaak er van, dat Liska zich thuis zoo als een vreemde gevoelde, moe der wist niets en wilde niets weten van alles wat om haar heen gebeurde. De vrienden van Liska, wat hadden die niet allemaal te strijden. Telkens weer op nieuw schaamde zij zich er voor, dat het haar nog zoo goed ging, dat zij nog een eigen thuis had, haar mooie kamer, eiken dag goed eten en dat zij noch voor de zor gen van eiken dag, noch voor iets anders, bekommerd behoefde te zijn. Dikwijls ge noeg had zij geprobeerd van moeder ge daan te krijgen wat te doen voor haar vrienden. Maar nooit was het haar gelukt haar hart te vermurwen. Wij hebben zelf niet over, was tel kens weer het antwoord. En dan begon het gejammer over de duurte. Wanneer echter Liska mama verzocht: Laat ons toch wat bekrimpen. Wat moeten wij met dat groote huis? Wij kunnen toch met heel wat minder rondkomen! had deze verklaard, dat elke verandering in hun leven haar dood zou zijn. Het leven was trouwens na vaders dood zoo al haast niet meer te dra gen. Liska moest dikwijls genoeg denken, dat het moeder zelf was, die dit leven ondra gelijk maakte. Het ging niet om den inwen- digen rouw over vader. Die rouw droeg Liska alleen. Ze wist zelfs niet eens, of moeder ook verdriet had, of dat alleen de uiterlijke verdrietelijkheden waren, die haar hinderden: het verlies van den groo- ten, gezelligen kring, het representeeren naar buiten, de plaats, die zij maatschappe lijk innam, die zij door vader en naast hem had. Sedert het overlijden van vader was er in het huis iets verscheurd, zij kwam zich- zelve sinds dien tijd in het ouderlijk huis als een verdwaalde voor. Daarom had zij maar één wensch: gauw haar eindexamen halen en dan naar de universiteit, in een andere omgeving. Weg van de geestelijke verscheurdheid van de vrienden, ook van Mathias. Van jou, zei ze zachtjes. Haar heele hart was ploseling vervuld van verlangen naar Mathias. En daar, een plotselinge, onzinnige vreugde kwam over haar. Vlak bij haar stond in de straat de lichtgrijze wagen van Mathias. Hoe goed kende ze hem! Ze pro beerde het portier te openen. Natuurlijk niet op slot. Echt wat voor Mathias. En de heele zitplaats lag vol pakjes. Liska lachte zachtjes. Snel trok ze het portier open, schoof de pakjes terzijde en zat. Een Schupo keek wantrouwend haar kant uit, maar was spoedig gerustgesteld. Blijkbaar hoorde dit jonge meisje in haar zwart jacket en zwart-wit geblokte rok bij den eigenaar van den auto. Liska kon door de spiegelruiten van de zaak, waarvoor de auto stond, naar binnen zien. Daar stond Mathias. Zijn rijzige, slanke gestalte tee- kende zich duidelijk af. Hij stond met den rug naar haar toe. Een kleine verkoopster hielp hem vol ijver. Liska zag het blijde lachen van het meisje en haar vol opmerk zaamheid naar Mathias gekeerd gezicht. Nooit had Liska iemand anders dan lachend met Mathias in gesprek gezien. Het was merkwaardig en het leek wel alsof overal voor hem de moeilijkheden op de vlucht gingen. Zelfs Frans Thun, die altijd direct jaloersch was, wanneer een man in de burt van Liska opdook, kon tegenover Ma thias niet anders dan beleefd en aange naam zijn. Tegen mijnheer Stoltenberg kan men niet op, had hij eens gezegd. Liska had toen gelachen en Frans direct de volle laag gegeven. Alsof jij tegen Mathias in zou moeten gaan. Daarvoor komen zulke groentjes als wij toch zeker niet in aanmerking. Ze had er zelf pret in gehad, dat zij dit zoo rustig had kunnen zeggen. Zelfs Frans had niet gemerkt, hoe het haar daarbij te moede was. Zij hield van Mathias. Dus klopte haar hart van vreugde hem gauw terug te zullen zien. Wat moest hij toch zoo vreeselijk lang in die kofferzaak doen? Ein delijk zag zij door de spiegelruit, hoe Ma thias zich omkeerde en met een beleefd knikje van het verkoopstertje afscheid nam. Telkens weer viel het haar op, hoe bui tengewoon beleefd hij tegenover een ieder was, die hem op eenigerlei wijze onderge schikt was. Daarin leek hij precies op haar vader. Papa telkens weer moest zij in ver band met Mathias aan hem denken. Die twee waren ook door een zoo goede en ka meraadschappelijke vriendschap met elkaar verbonden geweest. Het had Liska getrof fen, hoe haar vader den veel jongeren man gewaardeerd had en overleg met hem op prijs gesteld. Zoo was het voor haar van zelfsprekend geweest, dat Mathias in huis tegenover haar de plaats van een ouderen broeder was gaan innemen. Met dl haar zorgen en moeilijkheden was ze ook altijd bij hem gekomen. Alleen kon zij het nu sedert eenigen tijd niet meer, sedert zij zich van haar gevoelens voor hem bewust was geworden. Van dat oogenblik af was Mathias een ander voor haar geworden. Hij was de man, naar wien zij met de eerste schuchtere liefde van haar jongemeisjes- hart verlangde. Maandag lang had zij met zichzelve gestreden, eer zij het zich wilde bekennen. Maar wat had het voor nut ver stoppertje te spelen met zichzelven? Het hart triomfeerde toch over alle verstande lijke overwegingen. Mathias kwam naar zijn auto toe met een verbaasd en verheugd lachje. Geheel te gen zijn gewone gereserveerdheid in was hij in twee groote passen bij den wagen. Liska, kindje, jij! Wat een genoegen! Hij hield haar handje stevig in zijn sterke mannenhand. Eep gevoel van geluk door stroomde haar. Je hebt je wagen al zoo vol gepakt, dat het op een pakje meer of minder wel niet zal aankomen. Zeker niet als het zoo licht is. Waar heen mag ik je brengen, Liska? Naar huis? Is het geen tijd? Hij wees o£> de klok tegen over hen op den hoek. Jullie eten toch om half drie? Dat komt er niet op aan, Mathias, ik eet toch meestal alleen. Mama is er maar zelden. Mathias keek Liska van terzijde aan. Wat klonk dat bitter. Hij overlegde even en zei toen: Wat denk je er van, Liska, wanneer ik je eens ten eten vroeg?' Ik heb ook nog niet gegeten. En het is zoo'n verrukkelij- ken dag. We moesten naar buiten rijden ergens in het bosch of aan het water. Ik zou graag den dag verder met jou door brengen. En jij? Ik ook met jou! Het klonk als een onderdrukte jubel kreet. Goed dan, Liska, laat ons mama even opbellen en permissie vragen tot van avond. Tot vanavond? Lieve hemel, ik heb iets heelemaal vergeten, zei ze bijna schuldbewust. Heb je vanavond wat aan de hand? Iets belangrijkers? Nee, maar ik wou nu eindelijk eens een keei' vroeg naar bed. Het is den laat- sten tijd voor het examen altijd vreeselijk laat geworden. En morgen is het feest van het eindexamen en wordt er natuurlijk den halven nacht door gedanst: (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6