De operaties aan het Oostelijk front DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 26 JULI 1941 32ste Jaargang No. 10009 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit drie bladen, vv. o. geïllustreerd Zondagsblad. V Naar Intenser samenwerking. In „Lering en Leiding" wordt een over zicht gegeven van het werk der katholie ken op verscheiden terrein. En aan dit overzicht worden toegevoegd enkele op merkingen. Allereerst vordt geconstateerd het feit, dat het werk oer katholieken zijn groote beteekenis heert voor de volksgemeen schap. „Ook waar dit werk alléén maar ten goeóe komt aan geloofsgenooten ve le der laatstgenoemde instellingen zijn algemeen en sluiten niemand uit heeft het zijn groote beteekenis vo?r de volksgemeenschap. Het valt niet le onkennen, dat onze R.-K. Universiteit aan de wetenschap in het algemeen goede diensten bewijst; dat onze R.-K. Economische Hoogeschool veel heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van andere en betere denkbeelden op so ciaal-economisch gebied, waar, door de overwegende invloed van de liberale wetenschap, een verstarring viel waar te nemen; dat ook ons charitatief werk ver de grenzen van „eigen parochie", overschrijdt en dat wij overal m^t en voor anderen werkzaam zijn op het ge bied der volksgezondheid." De bijzondere aandacht willen wij rich ten naar de slot-opmerking van de bedoel de beschouwing in „Lering en Leiding". „Op velerlei gebied wordt door de katholieken met anderen samenge werkt en deze samenwerking heeft zich uitgebreid naarmate het weder- keerig vertrouwen is versterkt. Onge twijfeld zal zij zich nog verder uit breiden nu de gemeenschapsgedachte, zoo nauw verwant aan het christendom, dieper in ons volk kan doordringen, vooral door uitschakeling van de ver- deelende elementen van de klassen strijd en het Marxisme en het libera lisme, dat vaak een bekrompen anti papisme heeft gevoerd. Waar het maat schappelijk werk door eerlijke bedoe lingen wordt geleid, leidt het het uiter aard tot nauwer verband." De gemeenschapsgedachte is inderdaad nauw verwant aan het Ch r i s- t e n d o m. In den geest van de ware gemeenschaps gedachte ligt wat wij gisteren schreven over den eerbied voor de eerlijke, echte de eerlijke, echte! overtuiging van anderen. De gemeenschapsgedachte, practisch be leefd, móet er ons ook toe brengen, om te streven, te zoeken naar nauwe samenwer king met allen allen, die inderdaad van ernstigen, goeden wil zijn. Voor de door ons gewenschte samenwer king was in het verleden een wezenlijk beletsel „de klassenstrijd en het Marxis me, het verraderlijke „humanisme" der vrijmetselarij en het liberalisme, dat vaak een bekrompen anti-papisme heeft gevoed'.' Hier wordt kort en kernachtig, volko men naar waarheid en werkelijkheid ge typeerd de fouten in den verleden tijd, welke vaak een onoverkomelijk obstakel vormden voor een vruchtdragende samen werking met behoud en beleving van eigen'beginselen op zoo velerlei terrein van het maatschappelijk leven. Moge het in den nieuwen tijd anders wor den! Verbod vleeschverkoop op Maandag en Dinsdag Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van Maandag 28 Juli a.s. voortaan het verkoopen van vleesch en vleeschwa- ren op Maandag en Dinsdag is verboden. Dit verbod geldt niet voor hotels, restau rants, brodjeswinkels e.d., in welke zaken rants, broodjeswinkels e.d., in welke zaken plaatse is toegestaan. Het is niet geoorloofd, vleesch of vleesch waren van dergelijke zaken mede te nemen. Ook mag dit niet af zonderlijk, maar dient dit met de bijbehoo- rende andere voedingsmiddelen te worden verkocht. Uiteraard blijft onverlet de reeds bestaande bepaling, dat op den Dinsdag ook de hotels en restaurants geen vleesch mogen verkoopen. Van het verbod tot verkoop van vleesch op Maandag en Dinsdag kan door de Ne- derlandsche veehouderijcentrale, Laan van Meerdervoort 533, 's-Gravenhage, onthef fing worden verleend in bijzondere naar haar oordeel daarvoor in aanmreking ko mende gevallen. Hierbij is gedacht aan re gelingen betreffende ziekenhuizen e.d. TUSSCHEN DNJEPR EN DNJESTR TOELICHTING OP HET WEERMACHT- BERICHT. Het D.N.B. heeft op het weermachtbe- richt van gisteren de volgende toelichting ontvangen: Aan het Oostelijk front heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw een aantal bijzondere succes^n behaald. Behalve een nieuwen aanval op de hoofdstad, Moskou, kunnen succesvolle aanvallen op de beide havens aan de Zwarte Zee. Odessa en Cherson, ge noemd worden. Deze aanvallen waren ge richt op de haveninstallaties ter plaatse en scheepseenheden en richtten beschadigin gen aan aan verschillende schepen, waar order ook een luchtdoe'kruiser. Uit het tot zinken brengen van een vrachtschip van 10.000 b. r. t. in de haven van Cherson aan de monding van den Dnjepr en uit de beschadiging van een an der groot vrachtschip blijkt, dat daar klaar blijkelijk bijzonder transportmateriaal ge reed staat om over zee weggevoerd te wor den voor de Sovjetformaties, welke als ge volg van den Duitschen opmarsch in het Zuidelijk deel van de Oekraine steeds meer in gevaar komen te verkeeren. De druk van de Duitsche troepen en van de troepen der bondgenooten wordt klaar blijkelijk ten Zuiden van Kiev, tusschen de kromming van den Dnjepr en den Dnjestr, steeds duidelijker merkbaar en brengt de Sovjettroepen aldaar in een langzamerhand onhoudbare positie. In het gebied rondom Smolensk en Mo gilev gaat intusschen de zuivering van het achterland voort. De verwachte tegenaan vallen van de Sovjettroepen op de voorste Duitsche formaties zijn met zware verlie zen voor de Sovjets afgeslagen. In den Noordelijken sector maken de aanvallen van de Duitsche formaties aan weerskanten van het Peinus-meer. alsook aan het Hmen-meer, goede vorderingen. Tegelijkertijd heeft de Finsche aanval tus schen het Lado?a-meer en het Onega-meer reeds de oude Finsch-Russische grens van 1939 bereikt en overschreden. De Finsche troepen naderen zoodoende den Zuidelijken uitgang van de zeeëngte en, bedreigden in steeds sterkere mate den daar loopenden Moermansk-sDoorweg. De geweldige beslissende slag in het Oosten verloopt voor de Duitsche troepen succesvol, waarbij een sterken druk wordt uitgeoefend op de flanken der Sovjets in de Oekraine en in het merengebied rond om St. Petersburg. SOVJETS TREKKEN IN WANORDE TERUG. Gevangenen, die aan het Bessarabische front worden binnengebracht, maken mel ding van de groote verwarring, die de snelle Duitsch-Roemebnsche opmarsch bij de Sovjets heeft doen ontstaan. De terug- stroomende Sovjetformaties, zoo vertellen zij, zijn op volkomen verstopte wegen ge stuit. Met achterlating van hun gevechts- voertuigen, den tros en alle overtollig oor logstuig, zijn zij er ten slotte doorheen ge komen.' Op gelijke wijze is het den bespan nen en gemotoriseerde colonnes vergaan. Talrijke voerlieden hebben eenvoudig hun voertuigen den sloot langs den weg inge reden en zijn op de vlucht «eslagen. Op één plaats was het verkeer bijzonder ern stig opgestuwd. De politieke commissaris sen hadden de eenige brug. die in den sec tor aanwezig was de lucht in laten vliegen om den terugtocht tot staan te brengen. Het scheelde niet veel, of de verbitterde Sovjetsoldaten hadden o^ de Garis sen geschoten. Deze konden zich slechts door tijdigen vlucht in veiligheid brengen. De algemeene verwarrin" werd echter vol komen. toen de eerste Duitsche-Roemeen- sche afdeelingen vlak bij de in de lucht ge vlogen brug opdoken. Van den anderen oever schoot de bolsjewistische artiPerie on den wirwar, onverschillig wie zij trof. Honderden Sovjetsoldaten waren ten offer gevallen aan de granaten van de eigen ar tillerie. DUITSCHE MEDEDEELING OVER DEN GASOORLOG Het D.N.B. verneemt van bevoegde zijde: De Sovjets beweren tijdens de jongste gevechten Duitsche voorschriften te hebben gevonden voor den gasoorlog, waaruit zij het bewijs probeeren te construeeren, dat Duitschland binnenkort met den gasoorlog gaat beginnen. Krachtens het protocol van Genève is wel iswaar het toepassen van den gasoorlog ver boden, niet echter de voorbereidingen daar toe. Zooals bekend wordt in alle militaire staten een studie gemaakt van den gas oorlog, daar vanzelfsprekend geen staat zich verzoent met het gevaar ongewapend tegenover een vijand te staan, die zijner zijds plotseling den gasoorlog gaat voeren. Om dezelfde redenen bestaan er in bijna alle militaire staten voorschriften voor den gasoorlog, natuurlijk ook in Duitschland. Indien de Sovjets het voornemen zouden hebben, het vinden van Duitsche voorschrif ten voor den gasoorlog als voorwendsel te gebruiken om van hun kant met den gas oorlog te beginnen, dan zal Duitschland hierop een passend antwoord geven. SOVJETDUIKBOOT VERNIETIGD Duikboot jagers van de Duitsche marine zagen op 23 Juli in de Barentszee een Sovjet-duikboot, welke zich door snel on der te duiken aan een vernietiging wilde onttrekken. Snel voeren de Duitsche sche pen naderbij. Dieptebom na dieptebom werd uitgeworpen op de plaats, waar de duikboot was ondergedoken. Kort daarop verscheen op de onpervlakte een groote olievlek. Wrakstukken werden uit het wa ter omhoog geslingerd. De Sovjetduikboot was vernietigd. HET FINSCHE LEGERBERICHT Het opperbevel van de Finsche weer macht maakte gisteravond bekend: Het offensief, dat wij 10 Juli ten Noord oosten van het Ladogameer begonnen zijn, heeft tot groote successen geleid. De voor malige grens is over een groote uitgestrekt heid bereikt. In zekere belangrijke rich tingen zijn onze troenen zelfs 40 km. voor bij deze grens opgerukt. Meer naar het Noorden hebben onze troe pen een vijandelijk regiment omsingeld en vernietigd. Van officieele zijde wordt over den on dergang van twee vijandeliike duikbooten het volgende bekend gemaakt: Enkele dagen geleden heeft een onzer patrouille-vaartuigen in de Finsche Golf een vijandelijke duikboot aangevallen. De onderzeeër werd door een dieptebom ge troffen, waarna men een krachtige ont ploffing hoorde, die duidelijk te onderschei den was van de explosie, die door de diep tebom was veroorzaakt. Tevens heeft nog een tweede Finsch schip een vijandelijke onderzeeër aangevallen. Waarnemingen uit de lucht constateerden ter plaatse twee olie vlekken. SOVJETS ACHTEN BRITSCHE HULP TE GERING United Press meldt uit Londen, dat de Sovjets aldaar uiting gegeven hebben aan hun misnoegen over de gebrekkige Engel- sche hulp. De bolsjew' ten verlangen, naar in dit bericht verder wordt gemeld, de le vering van oorlogsmateriaal, dat de Brit- sche regeering echter meent niet te kunnen missen. Bovendien wenscht Moskou een den Sovjets verlichting brengende Brit- sche landing op het continent, zelfs wan neer dit met een groot risico gepaard zou gaan. STICHTING „NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST" OPGERICHT Naar wij van bevoegde zijde vernemen is een dezer dagen opgericht de stichting „Nederlandsche Volksdienst" (N.V.D.). Het doel der stichting is de verzorging van alle Nederlanders uit een oogpunt van Volkswelvaart. Zij zal haar taak opvat ten in den zin van een vrijwillige hulp organisatie ten behoeve van alle Neder landers, wier uiterlijk bestaan en wier ge zondheidstoestand te wenschen overlaten. Binnenkort zullen nadere mededeelingen over deze stichting worden gepubliceerd. VERHOOGING VAN PENSIONPRIJZEN ZONDER TOESTEMMING VERBOD SN. Na een uitgebreid onderzoek, zoowel bij kleine als bij groote pensions, is het den gemachtigde voor de prijzen gebleken, dat zich enkele gevallen voordeden, waarin de pensionprijzen door de pensionhouders eigenmachtig werden verhoogd boven het peil van 9 Mei 1940. Hij herinnert er hier bij nogmaals aan, dat dit ten eenenmale verboden is, en dat degene, die hiertoe overgaat, zich blootstelt aan strafvervol ging door de inspecties voor de prijsbe- heersching. De eenige algemeene uitzondering, die hierop is toegestaan, houdt, zooals reeds reeds eerder werd bekend gemaakt, ver band met de omzetbelasting. Deze mag, zooals bekend is, niet meer afzonderlijk in rekening worden gebracht. Om deze be lasting op den gast te kunnen verhalen, is het noodzakelijk, den op 9 Mei 1940 gel denden prijs te verhoogen. De volgende percentages kunnen in rekening worden gebracht: a. Bedrijven, die vroeger de tarieven ex clusief omzetbelasting berekenden, d.w.z., die de omzetbelasting apart op de reke ning zetten, mogen de prijzen met 5 pet. verhoogen. b. Bedrijven, die vroeger de tarieven in clusief omzetbelasting berekenden en op langen termijn verhuren, mogen deze ta rieven met 2 1/2 pet. verhoogen. c. Bedrijven, die vroeger de tarieven in clusief omzetbelasting berekenden en op korten termijn verhuren, mogen deze ta rieven met 31/2 pet. verhoogen. In het algemeen kunnen de pensions gerekend worden onder b. te vallen. Voor den pensionhouder, die met de op 9 Mei 1940 geldende prijzen niet uit" kan komen, staat de mogelijkheid open, om tot vergunning tot prijsverhooging aan te vra gen bij het rijksbureau voor het hotel-, café-, restauran#- en pensionbedrijf, Raam- weg 14 te 's-Gravenhage. Daar waar het gevaar dreigt Daar is de plaats van den man. Want het zijn slechts lafaards, die de gevaren ontwij ken, die, gebruik makende van alle mo gelijke spitsvondige argumenten, zich ont trekken aan hun plicht, op te treden als beschermers van onze heiligste goederen. En dat onze kerken, onze beschaving en onze cultuur in gevaar zijn, dat de bolsje wistische barbaren ook hier niets of nie mand zouden ontzien, wie durft dit nog te ontkennen, na de verpletterende bewijzen van de laatste weken? De moordbenden van Stalin doen hun werk grondig. Niets is voor hen veilig, waar zij hun lusten kun nen botvieren, waar zij onder bevel van hun Joodsche aanvoerders branden en roo- ven. Wie waagt te ontkennen, dat hier ge vaar dreigt, wie is zoo karakterloos om zich te onttrekken aan zijn plicht, om als Nederlander, onzen vrouwen en kinderen deze poel van ellende te besparen? Daar waar het gevaar dreigt, daar aan het Oostfront is de plaats voor Nederland sche mannen, die pal staan voor de toe komst van ons land en volk. Aan het Oost front, in de gelederen van het Vrijwilli gers Legioen Nederland mag straks uw plaats niet open blijven. Vandaag zijn de eerste duizend strijders vertrokken. Bin nenkort vertrekt het tweede continent. Daar zult u bij zijn, omdat u weet, waar uw plaats is, omdat een man van eer, een waarachtig Nederlander weet wat hij wil, weet wat zijn plicht is, weet dat hij zich dient te melden bij het VRIJWIL! N EGIOEN D VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND De keuring van vrijwilligers voor het legioen geschiedt in de volgende plaatsen: 27 Juli '41: 10 tot 18 uur Zwolle, school aan de Turfmarkt. 28 Juli '41: 10 tot 18 uur, Arnhem, Wil lemskazerne. 29 Juli '41: 10 tot 18 uur, Amsterdam, school Iepen weg 13; 30 Juli '41: 10 tot 19 uur, Den Haag, Ko- ninginneninginnegracht 22; 31 Juli '41: 10 tot 18 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. Er zijn verscheidene maatregelen geno men van socialen aard voor hen, die bij de Duitsche Weermacht, de Waffen-S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland dienst nemen. Wij komen hierop nader terug. Als men deze maatregelen in onderling verband overziet, dan blijkt, dat voor de sociale, economische en staatsrechtelijke behoeften van alle vrijwilligers in aanzien lijke mate is gezorgd. De bedoeling van al deze maatregelen is den strijdenden man nen de zekerheid te verschaffen, dat hun persoonlijke en familie-omstandigheden tij dens dezen strijd en naderhand onder alle omstandigheden zijn gewaarborgd. Distributie van tarwebloem e.d. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Zooals bij de laatste bonaanwijzing is bekend gemaakt, bedraagt met ingang van Zaterdag 26 Juli 1941 een rantsoen tarwe bloem zeventig gram in plaats van twee honderdtachtig gram. Voor de bonnen van de bloemkaart maakt deze wijziging geen verschil, daar elke bon recht blijft geven op 35 gram tar webloem. Del zou met ingang van boven- genoemden datum de vaarde van de met „1 rantsoen tarwebloem" gemerkte bon nen tot 1/4 verminderd worden, waardoor degenen, die nog in het bezit zijn van deze bonnen, slechts 1/4 deel van de hem toe komende hoeveelheid zouden kunnen be trekken. In verband hiermede is bepaald, dat tot en met Zaterdag 9 Augustus a.s. de met „1 rantsoen tarwebloem" ge merkte bonnen recht blijven geven op het koopen van 280 gram bloem. Na 9 Augustus geven deze bonnen recht op 70 gram. Een ieder die dus gedurende het tijdvak van 26 Juli tot 9 Augustus a.s. in het be zit is, of koint van bonnen gemerkt „1 rantsoen tarwebloem", zal verstandig doen om voor deze bonnen voor 10 Augustus bloem te koopen, daar na 10 Augustus slechts 70 gram bloem kan worden ge kocht. In een in de bladen op te nemen publi catie zullen de nadere bijzonderheden, welke voor de detaillisten van belang zijn, worden bekend gemaakt. Men meldt ons nader: Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat in verband met de vermin derde hoeveelheid tarwebloem e.d. welke op de aan zieken enz. uit te reiken „één rantsoen tarwebloem"-bonnen voortaan zal kunnen worden gekocht, het aantal in een bepaald tijdvak uit te reiken bonnen evenredig zal worden verhoogd. De voor betrokkenen beschikbaar te stellen hoeveelheden blijven dus ongewij zigd. Momentje VLOOIEN. Ik herinner mij het geval, dat bij de politie het was meen ik in Den Haag aangifte was gedaan van dief stal van vlooien. Het is reeds jaren ge leden en de journalisten, die toen otp het politierapport kwamen, zullen wel even verbaasd hebben opgekeken als U, die dit nu leest. ,En toch: er wordt wel over dwazer en over slechter din gen naar de politie geloopen. Zoo heel gek was het geval met die vlooien an ders niet. Het waren gedresseerde vlooien, dus niet van die dieren, die men juist graag kwijt wil en voor wel ker diefstal men den dief dankbaar zou zijn. De eigenaar der vlooien moest met deze springers in zijn levensonder houd voorzien. Maar zet nu eens een politiehond op het spoor van vlooien. Da's onbegon nen werk. Het is best mogelijk, dat die beesten toen 'bijzonder fijn bloed gero ken hebben en naar een ander zijn overgehuppeld. Wie zal het zeggen? Maar wie stuurt dan de politie op vlooienjacht? Zij kan tooh moeilijk van alle vlooien, die zij tegenkomt, bloed aftappen en dit onderzoeken. Het is mogelijk, dat zooiets toen heel erg was, nu zijn de tijden anders. Nu gaat het niet meer om vlooien, maar om men- sdhen. Al blijken er nu ook vele pun ten van vergelijking te zyn, indien men uitgaat van het 'bedrijf op de slagvel den. En ik kan bij deze dwaze overweging tot geen andere conclusie kcumen dan die van Pascal: „Alles heeft zijn gren zen, behalve de menschel ij ke domheid en de mensohelijke slechtheid)". ,V VICTORIE want Duitschland wint op alle fronten voor Europa'* BONNEN HEDEN NOG GELDIG. Bon 27 brood Bon 2627 vleesch, vleeschwaren Bon 27 eieren Bon 27 melk Bon 27 Reserve (aardappelen). N.B. De bonnen 26, 27 en 28 voor kaas blijven geldig t/m 9 Augustus 1941. De bonnen, welke van 27 Juli 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzon dering van die voor vleesch of vleesch waren, mogen reeds op Zaterdag 26 Juli 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleesch waren in winkels op Maandag en Dins dag is niet geoorloofd. WIJ VERWIJZEN NAAR EEN ZEER OVERZICHTELIJKE BONNENLI.IST OP PAG. 7 EN RADEN ONZE LEZERS AAN, DEZE VOOR DE KOMENDE WEEK UIT TE KNIPPEN. Gemeld is, dat in plaats van vermicelli- bon van 190 gram en 1 maizenabou van 100 gram per acht weken zal komen 1 keuze- bon van 250 gram vermicelli of maïzena per vier weken. Het rantsoen op den nieuwen keuzebon zal echter NIET 250 gram bedragen, doch 100 gram, dus overeenkomende met het te genwoordige rantsoen. In een beschikking van den Secretaris- Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij wordt in de kaasdistri- butiebeschikking naast kwark eveneens een uitzondering gemaakt voor schapen- en gei tenkaas, zoodat deze artikelen derhalve zon der bon verkrijgbaar zijn. De volgende maximumprijzen voor ex port zijn vastgesteld, ingaande Dinsdag, 29 Juli: Augurken D S 1.75, E 0.50, stippel CD 0.75, per 25 K.G.; tomaten A, B, C en CC 0.19, idem bonken 0.14, per K.G.; snij- boonen f 1.80; witte stamboonen z. dr. 1.80, idem m. dr. 1.50; alle overige soorten f 1.40; spercieboonen f 2.50, alles per 10 K.G.; sla 4.00, per 100. Zaterdag 26 Juli wordt over den zender Hilversum 2 van 20.15 tot 20.30 uur een uit zending gehouden voor den boer: „Neder land voedt zich zelf; productieslag 1941". Het onderwerp van deze uitzending is: Geen stoppel zonder nagewas; een boer over den verbouw van stoppelgewas. Dinsdag 29 Juli, van 18.15 tot 18.30 uur, vertelt over den zender Hilversum 2 een bekeerde communist over zijn verblijf in de Sovjet-Unie, onder het motto: Sovjet paradijs is Sovjethel.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1