Achtervolging der Sovjets aan Zuidelijk iront DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nieuwe bonnen Momentje VRIJDAG 25 JULI 1941 32ste Jaargang No. 10008 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. Dc school van den eerbied Het is een geluk voor de samenleving, als de burgers zijn opgevoed in „de school van den eerbied", als m.a.w. de burgers hebben geleerd eerbied te hebben voor al wat eerbiedw aardig is. Voor al wat eerbiedwaardig is, dus óók al komt het niet overeen met eigen inzicht en eigen overtuiging; dus óók al komt het voort uit beginselen, die anders zijn dan de onze. Zeker wij ontkennen geenszins, dat in een achter ons liggenden tijd de „eerbied" voor van elkaar afwijkende overtuigingen niet was een ware eerbied, voortkomend uit oprechte waardeering, maar meer „neutrali- tiet", onverschilligheid, en zelfs dédain, minachting voor overtuigingen, speciaal godsdienstige, kerkelijke overtuigingen! Maar dien „eerbied" beschouwen wij ook niet als iets waardevols en kostbaars in de samenlevihg. Die „eerbied" is uit den tijd. Wij moeten zélf bezitten een zeer posi tieve, levende, daadkrachtige overtuiging, doch daarnaast eerbied weten te hebben voor de eerlijke, echte overtuiging van an deren. Helaas zijn er onder ons nog maar al te velen, die van dien eerbied, welke den mensch siert met een schoon product van beschavihg niets schijnen te hebben ge leerd, niets kennen, 't Zijn de verachters van alles, wat niet strookt met hun inzicht, 't Zijn de onverdraagzamen, de zelfgenoeg- zamen, de feitelijk onmaatschappelijken, onsocialen. Die eerbied voor wat eerbiedw aardig is werkelijk eerbiedwaardig is een uiting en een bewijs van ware ziele-cul- tuur. De onbeschaafde mensch kent geen eerbied, hoogstens een op eigenbelang of onverschilligheid gebaseerde uiterlijke vriendelijkheid of genadige welwillendheid. Een katholiek moet er door zijn gedrag van getuigen, dat hij is opgevoed in „de school van den eerbied". Tegenover hen, die den eerbied voor ander sdenkenden uit hun levenspractijk principieel en practisch schijnen te hebben verwijderd, willen wij óns levensgedrag stellen. BONNEN HEDEN EN MORGEN ZIJN NOG GELDIG: Bon 27 brood Bon 2627 vleesch, vleeschwaren Bon 27 eieren Bon 27 melk Bon 27 Reserve (aardappelen). N.B. De bonnen 26, 27 en 28 voor kaas blijven geldig t/m 9 Augustus 1941. De bonnen, welke van 27 Juli 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzon dering van die voor vleesch of vleesch waren, mogen reeds op Zaterdag 26 Juli 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleesch waren in winkels op Maandag en Dins dag is niet geoorloofd. VERLATEN DORPEN EN STEDEN WAREN IN BRAND GESTOKEN Voor de periode van van 27 Juli t/m. 2 Augustus zijn aangewezen de volgende bonnen: 284 brood, 4 rantsoenen brood of gebak. 28 brood, 1 rantsoen brood of gebak. 28 vleesch, 1/2 rantsoen vleesch of vleeschwaren. 28 kaas, 100 gram kaas. 28 eieren, 1 ei. 28 melk, 1 3/4 liter melk. 28 reserve, 3 K.G. aardappelen. De bonnen, welke van 27 Juli 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 26 Juni 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwa ren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Zware verliezen bij het Pelpus-meer EEN ONOVERZIENBARE BUIT. In onophoudelijke achtervolging zit ten, vooral in het Zuidelijke deel van het Oostelijk front, de Duitsch-Roe- meensche formaties de wijkende bolsje wisten na, zoo verneemt het D. N. B. Door dorpen en steden, die de bolsje wisten op him overijlden terugtocht in brand hebben gestoken, gaat de weg der verbonden troepen. Tallooze ge sneuvelde bolsjewisten liggen langs de opmarschwegen; als mijlpalen liggen in de mais- en graanvelden of in de knie- hooge klaver de kapotgeschoten en uitgebrandde wrakken der Sovjet tanks. Ook de geweldige tanks van 52 ton met de 15 cm. kanonnen hebben tegenover den onstuimigen opmarsch der Duitsch-Roemeensche troepen niet kunnen standhouden. Onafzienbare hoeveelheden uitrustingen van allerlei aard hebben de bolsjewisten moeten achterlaten. Eén enkel Duitsch regiment heeft bij de achtervolgingsgevechten op 22 en 23 Juli in totaal 180 auto's van allerlei soort buit gemaakt, 78 motorrijwielen, 26 kanonnen van verschillend kaliber, en honderden ge weren en mitrailleurs. Het aantal gesneu velde en gevangen genomen Sovjet-solda ten en vernielde tanks is nog niet defini tief te overzien. Eén enkele compagnie pantserjagers heeft in de beide genoemde dagen 41 tanks vernield. Op 22 Juli ver drongen zich tienduizenden vluchtende bols jewisten op de perrons van een station van het tot dat oogenblik onbeschadigd geble ven traject der spoorlijn, die over de Dnjepr naar het Oosten leidt. Nabij dit groote trans portstation ligt een 860 meter lange brug over den breeden stroom. Trein na trein, opgepropt met vluchtenden, rolde over de ze brug naar het Oosten. Op ontelbare rails stonden lange treinen. Éen Duitsche bommenwerper deed een aanval op de brug, bij verrassing neerschietend uit de wolken. Getroffen door drie bommen helde de machtige stalen constructfe van de op\ 11 bogen rustende brug in het eerste derde gedeelte over en stortte in de stroombed- ding. Ook ten Oosten van Sjitomir heeft de Duitsche opmarsch in beweeglijk oprukken allen vijandelijken weerstand gebroken. Op 23 Juli drongen hier twee stormbataillons de trechter van de Stalinlinie binnen. Vol gende regimenten rolden flankeerend de veldversterkingen op en vernielden op een breedte van 9 km. alle bolsjewistische weerstandnesten. Bij het aanbreken van den dag kwam een regen uiterst fel artille rievuur neer op de plaats van den door braak. Troepen pioniers vielen de nog te genstand biedende bunkers en machinege weernesten met vlammenwerpers en ge concentreerde ladingen aan. Zoo konden de volgende infanterieformaties flankeerend de plaats van den doorbraak openleggen. Talrijke stukken geschut, machinewapens en 280 volkomen uitgeputte bolsjewisten werden binnengebracht. De bemanningen der enkele onaangetast gebleven bunWrs waren dood. De rest werd bij het terug trekken door de artillerie in rechtstreeksch vuur gedecimeerd. Woensdag is aan de oreede monding van den Dnjestr, naar het D. N. B. verneemt, een hevig gevecht ontstaan tusschen Roe- meensche gevechtsvliegcrs en bolsjewisti sche scheepseenheden, die door jagers werden geëscorteerd. Onderdeelen van het Sovjetleger, die van de hoofdmacht afgesneden waren, hadden zich na de gevechten in Bessarabië inge scheept op vaartuigen «n allerlei slag en afmetingen om haven aan de Noordkust van de Zwarte Zee te bereiken. Nadat deze groepen schepen reeds op den Dnjestr door aanvallen waren gehinderd, wierpen de Roemeensche gevechtsvliegtuigen zich in de felle zon op de vele schepen, die tot barstens toe vol waren met bolsjewisten. Welgemikte treffers brachten verscheidene transportvaartuigen tot zinken. Andere schepen werden zwaar beschadigd en moesten bijdraaien. Zonder eigen verlie zen keerde de Roemeensche gevechtsgroep op haar basis terug. In de zuidelijke Dobroedsja zijn enkele Sovjetparachutisten gearresteerd die alle de Roemeensche taal machtig waren en Roemeensche lei bij zich hadden. Zij had den tot taak bepaalde bruggen over den Donau bij Cernawoda op te blazen. HONGAARSCH COMMUNIQUé. De chef van den gefteralen staf van de Honvèd deelt mede: Onze troepen zijn in de afgeloopen da gen tijdens gevechten met de achterhoeden verscheidene honderden kilometers naar het Oosten opgerukt, l^angs de Boeg, waar de vijand zich had verschanst, zijn zware gevechten geleverd. Onze snelle troepen hebben vooral op 22 en 23 Juli met groot succes gestreden. B' rbij werden talrijke gevangenen binnengebracht. Het door den vijand geleden verlies aan gesneuvelden en gewonden overtreft verre het aantal ge vangenen. 21 kanonnen, een pantserwagen, talrijke auto's en een groot aantal mitrail leurs vielen in onze handen. De eigen ver liezen zijn gering. AAN HET PEIPUS-MEER. De door de Duitsche troepen aan de oevers van het Peipus-meer afgesneden overblijfselen der Sovjetformaties hébben getracht zich met schepen en allerlei soort booten aan dé vernietiging te onttrekken. Op andere, kleine vaartuigen werden den bolsjewisten met de boordwapens zwa re verliezen toegebracht. FINSCH COMMUNIQUé. Naar het D. N. B. uit Helsinki meldt, wordt officieel medegedeeld: Op Woensdag 22 Juli hebben vijandelijke torpedovliegtuigen in de buurt van Turku brandbommen neergeworpen, zonder noe menswaardige schade aan te richten. Don derdagochtend werd Nakkile gebombar deerd. Een houten huis werd beschadigd. Eveneens werden bommen neergeworpen op Forssa, waarbij een koe werd gedood, In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn Sovjetvliegtuigen, welke Helsinki trachten te naderen, door den luchtafweer verjaagd. Van de torpedo vliegtuigen, wel ke in de buurt van Turku aanvielen, heb- Communisme is moord Dat dit geen phrase en geen gruwelpro paganda is, dat bewijzen ons de gebeurte nissen in Lemberg en andere steden, waar de bolsjewisten hun lusten botvieren. Communisme beteekent moord, laaghar tige sluipmoord, brutale marteling, afschu welijke folteringen. De bolsjewistische machthebbers, die beweerden den heilstaat te zullen brengen, ontpopten zich als mis dadigers van de laagste soort. Tegen deze bolsjewisten trekt Europa ten strijde. Teneinde Europa van den on dergang te redden rukten de Duitsche le gers, te zamen met hun bondgenooten, de Sovjet-Unie binnen en de horden van Sta lin worden vernietigd. Een strijd op leven en .dood wordt ge streden tusschen de beschermers van de Europeesche beschaving en de belagers van christendom en cultuur, tusschen de bou wers van het nieuwe Europa en de benden, die meenden ongestraft brandend en moor dend, alles te kunnen vernietigen. Toen het leek, alsof het noodlot dat Europa bedreigde, niet meer te keeren was, toen sloegen de dappere Duitsche soldaten toe, toen rukten de geweldige legers van Adolf Hitler op en toenbegrepen ook duizenden Nederlanders, dat ook zij hun plicht hebben te vervullen. Duizenden Nederlanders grijpen naar de wapenen, een legioen wordt gevormd. Dui zenden dappere vaderlanders maken zich gereed, zij hebben de roepstem gehoord. Zij verstaan hun plicht, zij volgen het voor beeld der voorvaderen, waarop eveneens nimmer vergeefs een beroep werd gedaan, als het er om ging onze heiligste goederen met de wapenen in de vuist te verdedigen. Communisme is moord. Daartegen te strijden is de plicht van iederen Nederlan der, daarom is het ook uw plicht u te mel den bij het Meldt u aan bii het Vrijwilligerslegioen Nederland: Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. ben de Finsche torpedovliegtuigen een vliegtuig neergeschoten. Tijdens een lucht gevecht boven Vieljaervi en Tshokkila schoten Finsche torpedovliegtuigen twee vijandelijke bommenwerpers naar beneden. Onze luchtafweer heeft verder aan de Oostelijke grens twee vijandelijke vlieg tuigen omlaaggehaald. De materiaalverliezen der bolsjewisten zijn zoo groot, dat de volledige oorlogsuit rusting van de afdeelingen, die den laatsten tijd nieuw zijn gevormd, steeds moeilijker wordt. Een bij Smolensk gevangen geno men officier van den generalen staf eener Sovjet-divisie, de veertigjarige Stjepano- witsj Baranof, verklaarde dat zware artil lerie bij de divisie totaal ontbrak en dat er voor de lichte artillerie haast geen mu nitie was. Op aanvragen bij het betrokken corpscommando werd geantwoord, dat er niets meer was. De divisie moest het maar bij de Duitschers halen. Zoo ging de divi sie zonder zware wapenen den strijd in en werd reeds bij de eerste ontmoeting met Duitsche troepen volkomen in de pan gehakt. SOVJET-DT1PNSTPUCHT VOOR VROUWEN. Het verhoor van de Sovjet-vrouwen, die de afgeloopen week gevangen genomen zijn en door de bolsjewisten tot dienst in de vrouwenbataljons waren geprest, heeft doen blijken, dat voor een groot deel der vrouwelijke bevolking een rechtstreeksche militaire dienstplicht bestond. Zware straf fen troffen de vrouwen, die trachtten zich aan dezen dienstplicht te onttrekken. Allg meisjesstudenten moesten, afgezien van haar bruikbaarheid voor den militairen dienst, een cursus van tenminste 580 uur volgen. Op deze cursussen werden de vrou wen in het gebruik van pistolen, geweren EERHERSTEL VOOR ZEIST. De Roode Kruis-collecte der N. S. V. O. De persdienst der N.S.B. meldt: In ons bericht van 22 Juli vermeldden wij, dat Zeist slechts een bedrag van 6.voor de Roode Kruiscollecte, welke werd gehou den door de Nationaal Socialistische Vrou wenorganisatie, opbracht. Dit berust echter gelukkig op een misverstand. De voor Zeist gedane opgave van 6.was een nagekomen gift. Het totaalbedrag voor Zeist is f 1377.86. POPPENKAST. Gisteren was ik even in Voorscho ten. Een fietstocht over een landelijk paadje langs het water en toen over een lange, smalle, leelijke straat. Maar daarna een boschpaadje tusschen wei landen, dat was mooi. Maar daar ko men niet veel Voorschotenaren, denk ik zoo. Aan het eind een oude boer derij met een landelijke tuin. En in die boerderij een zolder met een rie ten dak. Primitief, maar gezellig. Houten banken, oude prenten, slin gers, net of wij een ouderwetsche, oud-Hollandsche bruiloft gaan vieren. Daar op die zolder is een poppenkast. Niet zoo een van Jan Klaassen en Ka- frijn, want dan moet er gevochten worden en dat wordt er tegenwoordig al meer dan genoeg. Het zou dwaas heid zijn daarvoor naar Voorschoten te fietsen. Was Jan Klaassen daar ge weest, dan ware ik liever afgestapt bij Allemansgeest om met een koele dronk mij weg te denken uit deze booze we reld, starend over het rimpelende schoone Hollandsche water en het groene land. Neen, ik zag daar in schoone tafereel en hoe Dr. Faust zijn ziel aan den duivel verkocht. En te rugfietsend langs het klare water overpeinsde ik of er nog veel zijn van het slag van Dr. Faust en van dat van zijn slachtoffers. De wereld is er boos genoeg voor. En wie weet is Mephisto wel wat moderner geworden. Als men hoort en ziet, wat er zoo om ons gaan de is, zou men het haast gaan geloo- ven. Maar boven in dat boerderijtje beleeft men weer eens iets anders. Al is de wereld dan ook lang geen pop penkast. en mitrailleurs geoefend en ook voorbe reid voor den dienst bij het luchtwapen. Sinds 1934 was er bij het volkscommissa riaat van oorlog een bureau, dat zich uit sluitend bezighield met de militaire oplei ding van de Sovjet-vrouw. DUITSCHE DIPLOMATEN UIT MOSKOU IN BERLIJN. Naar van bevoegde zijde te Berlijn ver luidt zouden de Duitsche diplomaten uit Moskou gisteren om 18 uur in de rijkshoofd stad aankomen. De Duitsche kolonie in Moskou is Woens dagavond met een extra trein uit Zagreb in Weenen aangekomen. DE INLEVERING VAN METALEN. WAT IS „WAARDEVOL VOLKSGOED", WAT „HANDWERK"? Het inlichtingenbureau kunstvoorwer pen en antiquiteiten omschrijft de begrip pen „waardevol volksgoed" en „hand werk" als volgt: Met „waardevol volksgoed" worden bedoeld: gebruiksartikelen in handwerk uitgevoerd, die de herinnering bewaren aan oude gewoonten en gebruiken, woning inrichtingen, bedrijfsleven, kleederdrach ten enz., zoowel van Nederland als van Nederlandsch-Indië. Met „handwerk" wordt bedoeld be halve het onder waardevol volksgoed te rekenen oudere werk ook de door kun stenaars uitgevoerde of naar hun model gemaakte nieuwe kunstnijverheid. Vraagt voor deze voorwerpen vrijstel ling op formulier 2. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft in zijn hoofdkwartier de veroveraars van Kreta ontvangen, waarbij hij de off'- an toesprak en hun de hand drukte (Atlantic-Holland) PRIJSOPDRIJVING VAN LUXE GOEDEREN. ƒ55.000 BOETE. Een Naamlooze Vennootschap te 's-Gravenhage welke in normale tijden comestibles, conserven en zuidvruchten importeert, was er, toen na 10 Mei 1940 vrijwel niets meer kon worden inge voerd, toe overgegaan, het grootste deel van haar voorraden tegen verhoogden prijs uit te verkoopen. Voor zoover na 10 Mei nog wel goederen werden ingekocht, waren bovendien in den verkoopprijs niet alleen de meerdere kosten van aankoop, maar ook het oude winstpercentage inge calculeerd. In dit geval had men echter volgens de dwingende voorschriften slechts de oude, in geld uitgedrukte winstmarge op den verhoogden inkoopsprijs mogen leggen. Ook had men nog ongeoorloofd hooge prijzen weten te berekenen door een be paald artikel niet aan vast afnemers, de taillisten, te leveren, maar het direct als „grootwinkelier" aan consumenten te ver koopen, waarbij dan uiteraard detailprij zen in rekening werden gebracht. De directeur der N.V., V. D., die de theo rie der vervangingswaarde huldigde, was daardoor tot een prijspolitiek gekomen; welke in alle opzichten indruischt tegen de beginselen der prijzenbeschikking 1940 no. 1. Te harer verontschuldiging voerde de N.V. aan, dat de prijsverhooging slechts luxe-goederen betrof en niet distributie goederen of eerste levensbehoeften. Dit verweer werd echter door den inspecteur voor de prijsbeheersching verworpen. Vol gens dezen hadden afgezien van de wet telijke bepalingen de overtredingen der prijsvoorschriften der N.V. in een voor- deeliger positie gebracht dan haar con currenten, die de voorschriften wel na leefden. Dit is een bevoorrechting, die so ciaal niet kan worden goedgekeurd. De N.V. werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Den Haag veroor- i deeld tot een boete van 55.0^n

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1