STADSNIEUWS KERKNIEUWS Burgerlijke Stand Laatste Berichten DUITSCHLAND fJlAANDAG 21 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 ihoo OPERATIES DER FINNEN ihoewel de Finnen nog geen aaneen- oten front hebben zooals die Duitschers Centraal Sovjet-Rusland, zijn hun ope- aaiies die zij in vier afzonderlijke colon- uitvoeren niet zonder beteekenis ge iden. oor de innaime van Sail a is het gevaar :noosveken dat de Sovjets door Finland's z.g. ^aa8j)esschen Hals" een tweede front konden leggen de grens maakt aldaar een in- iingende hoek en het gevaar was niet ikibeeldig dat de Sovjets via Rovaniemd Botniische golf konden bereiken. Door inneming van Uktua en Repola twee mgrijke grensplaatsen moesten de Sov- troepen zioh op Kandalax terug trek- aan_£)e grootste druk oefenen de Finnen uit ind<lhet smalle landgedeelte ten noorden van Ladogameer, hier hebben de Sovjets eenige plaatsen moeten prijsgeven en als de kaart aangeeft maken de Finnen omtrekkende beweging langs het Meer. het hooge Noorden hebben de Finnen lige vorderingen gemaakt in de richting het Moermansk gebied. Verordeningen Het nieuwe Verordeningenblad nr. 30 is iet de verordeningen nr. 130, 131 en 132, erschenen. LEEFTIJDSGRENS VOOR RECHTERS WORDT VERLAAGD TOT 65 JAAR. Verordening nr. 130 brengt voor de rech- erlijke macht de leeftijdsgrens van 70 tot 5 jaar terug. Als motieven voor deze ver- tging van de leeftijdsgrens worden van [ficieele zijde de volgende genoemd: 1. Op deze wijze wordt een verjonging an het rechtercorps bereikt. 2. Voor de Dngere krachten wordt zoodoende de mo- elijkheid geschapen sneller dan tot dusver x een rechterlijke functie benoemd te rorden (tot dusver was dat in Nederland lechts na het veertigste levensjaar moge- ijk); voor bekwame, maar minder bemid- elde krachten is op deze wijze snellere jromotie mogelijk gemaakt. DUITSCH BUREAU VOOR ZEE LIEDEN TE ROTTERDAM. Verordening no. 131 handelt dver de op- ichting van een Duitsch bureau voor zee- ieden te Rotterdam, aan welk bureau de jevoegdheden worden overgedragen, weike iet Duitsch consulaat tot dusver ten aan- van zeelieden volgens de bestaande leeliedenverordening had. VERPLICHTING TOT VERTOONING VAN FILMS. Verordening nr. 132 regelt, dat bepaalde ilms, welke een volksvoorlichtend of op voedkundig karakter dragen, of van cultu- eele waarde zijn, voortaan onder verplich ting tot vertooning vallen. DE COLLECTE VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS. Bevredigende resultaten. De persdienst van de N.S.B. meldt: De door d^n heer C. van Geelkerken, plaats vervangend leider van de N.S.B., in zijn rede op het Plein te 's-Gravenhage op Za terdagavond 28 Juni aangekondigde collec te voor het Duitsche Roode Kruis, welke is gehouden op 4, 5, 7 en 8 dezer en waar aan uitsluitend werd medegewerkt door leden van de nationaal-socialistische vrou wenorganisatie (N.S.V.O.), heeft uitex-mate bevredigende resultaten opgeleverd. In district 24 van de N.S.B., omvattende Den Haag, Leiden, Delft en het Westland (zonder Hoek van Holland) is in totaal op gehaald een bedrag van 14.428.43. Dit ge heele bedrag kon, zonder aftrek van eenige kosten worden overgemaakt. De opbrengst in Den Haag alleen be reikte het totaal van f 10.861.52. RUIM 200 WINKELIERS BEBOET. Wegens te dure melkpoeder. Een aantal weken .geleden werd tegelij kertijd in een aantal plaatsen in Noord- Holland en Utrecht een ondex'zoek inge steld naar de prijzen van melkpoeder en gecondenseerde melk. Een groot aantal px*o- cessen-verbaal wegens overtreding der prijsvoorschriften was het gevolg. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam heeft nu deze zaken berecht en aan ruim tweehonderd winkeliers boe ten opgelegd van ƒ25 tot 50. Eenige gros- siei's, die eveneens te hooge prijzen bere kenden, wei-den met hoogere boeten ge straft. Een gx'ossier in fruit en conserven te Utrecht, d. B., kwam voor zijn bedrijf motorbrandstof tekort. Hij stuurde daar om zijn vader naar Amsterdam ten einde- te trachten in den illegalen handel gasolie te koopen. B. Sr. vond inderdaad een ver tegenwoordiger, M., bereid, hem 4000 liter te leveren vor een bedrag van 2100. M. beschikte evenwel niet zelf over de olie, maar kocht deze van een koopman S., eveneens te Amsterdam. Ook deze echter moest de twintig vaten olie eerst weer van een anderen, onbekend gebleven handelaar koopen. Nadat de olie in het pakhuis van den gi-ossier te Utrecht was opgeslagen, werd zij door de politie in beslag genomen. Daar de bij deze transactie betrokkenen zich allen hadden schuldig gemaakt aan de overtreding van de prijzenbeschikking 1941 No. 1, moesten zij zich voor den in specteur voor de prijsbeheersching te Am sterdam verantwoorden'. v. d. B. zag zijn duur betaalde olie ver beurd verklaard, daarenboven werd hem 250 boete opgelegd. M., de vertegenwoor diger, die evenals S. 150 aan dezen han del verdiend had, werd tot 300., S. tot 400 boete veroordeeld. EEN ZEEPFABRIKANT ZWAAR BEBOET. Een groote zeepfabriek te Amsterdam heert zich in de maanden December 4940 en Januari en Februai'i 1941 niet gehou den aan de officieele maximum-prijsrege ling, welke voor haar product was vastge steld. Wegens overtreding is de onderneming, rekening houdend met onrechtmatig ver kregen winst, tot een boete van f 6000 ver oordeeld. Rijkscommissaris woont sportwedstrijden bij. Zaterdag en Zondag hebben op Hout- rust te 's-Gravenhage, de zomerwedstrij den plaats gevonden van de 'Hitler-Ju- gend in Nederland. Tegelijkertijd werden vergelijkingswedstrijden gehouden met den Nationalen Jeugdstorm. Bij de beslissingswedstrijden Zondag middag wai-en behalve de rijkscommissa ris voor de bezette Nederlandsche gebie den rijksminister Seyss-Inquart, tevens aanwezig de weermachtsbevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Chris tiansen, de commissax-is-generaal z.b.v. Oberdienstleiter Schmidt, de bevelhebber der Ordnungspolizei in Nederland, gene raal Schumann, de hoofdstormer van den N J. S-, C. van Geelkerken, Obex'bann- fuehrer Abelbeck, Chef Amt für Leibesü- bungen en. de chef van de Befehlstelle der Reichsfiihx-ung in Nederland, Hauptbann- führer D. Lindenburger. Na het begroetingswoord van Haupt- bannführer D. Lindenburger, sprak de commissaris-genex-aal z.b.v. Oberdienstlei ter Schmidt als volgt: „Wij staan hier plechtig aangetreden in den vorm van het teeken V., het symbool van onze overwinning. Engeland heeft ge loofd, dat het voor zich aanspraak kon maken op dit' teeken, terwijl Ixet slechts „overwinningsryke terugtochten" wist te boeken. Wij nat.-sac. houden er echter een ande re opvatting op na. Wij -ijn sterk en mach tig. Wij hebben den strijd tegen het bols jewisme opgenomen en wij zullen er voor zorgen, dat vrijheid en welvaart heer- schen. Wij hebben het aan den Führer te danken, wanneer wij elkaar hier in vriend- schappelijken strijd ontmoeten kunnen. Dankbaar zijn wij ook degenen, die op het oogenblik in het Oosten stormloopen en er voor zorgen, dat overal het recht weer zal heerschen. Want het mag niet zijn, dat het bolsjewisme voortschrijdt om moord, ellende, zorg en dood aan de we reld te brengen. Wij zijn nationaal-socialis- ten.' Ieder van ons heeft zijn volk lief en wanneer gij thans aantreedt om uw licha men te stalen, dan bereidt gij u daarmede voor op den tijd, die voor ons ligt, een tijd, waarin de Duitsche en Nederlandsche jeugd elkaar de hand reiken". Vervolgens vond de afwikkeling van het sportprogramma plaats. Na afloop van den wedstrijd reikte de rijkscommissaris de prijzen uit. LEIDEN. Geboren: Christina Lucie d. v. C. v. Duijvenbode en C. M. H. Paats. Gerrit Jacobus z. v. G. Weerlee en M. v. Egniond. Ondertrouwd: C. Kluivers 23 j. jm. en E. Colpa 25 j. jd.. II. van Leeuwen 41 j. jm. en S. van Leeuwen gesch. 33 j. W. F. van Leeuwen-26 j. jm. en M. C. van den Berg 20 j. jd. H. J. Molier 28 j. jnx. en J. J. M. van Duuren 28 j. jd. W. F. Neuteboom 25 j. jm. en W. E. van der Nat 24 j. jd. J. Vermond 24 j. jm. en J. van Daalen 23 j. jd. B. D. M. van Leeu wen 26 j. jm. en G. Erades 21 j. jd. J. de Jong wedn. 35 j. en S. H. W. Springer 35 j. wed. Overleden: L. A. Friesema wedn. 75 j. S. Z. Otto z. 9 mnd. EEN WAARSCHUWING! De Burgemeester van Leiden vestigt de andacht van de Bevolking er op, dat de spandoeken en biljetten met de letter V vanwege hoogerhand zijn aangebracht. Tegen het beschadigen van deze doeken of biljetten, alsmede tegen het beschrijven of beschildex-en van deze zal ten strengste worden opgetreden. Het belang van de geheele bevolking brengt mede, dat deze baldadige handelin gen worden nagelaten, aangezien anders het nemen van zeer strenge maatregelen het gevolg zal zijn. PROVINCIAAL KAPITTEL DER PATERS PASSIONISTEN. Van 14 tot 18 Juli is het driejaax'lijksche Kapittel der Paters Passionisten te Mook gehouden. Tot Provinciaal werd gekozen: de Hoog- Eerw. Pater Dominicus, tot dusverre eerste provinciaal Consultor; tot eersten provin ciaal Consultor: de Z.E. Pater Jozef, Rec tor van het klooster te Mook; tot tweeden provinciaal Consultor: de H.E. Pater Cle mens, Provinciaal. Tot Rector van het klooster te Mook werd aangewezen: de Z.E. Pater Bernar- dus, tot dusverre Vicaris van het klooster te Mook; tot Rector van het klooster te Haastrecht: de Z.E. Pater Raphael, van dat zelfde klooster; tot Rector van Maria-Hoop (Echt) en tot Magister der novicen wer den herkozen: de Z.E. Pater Albertus en Z.E. Pater Vincentius. MULO-EXAMENS. Bij de in het Schuttershof voortgezette Mulo-examens zijn geslaagd: voor het di ploma A: H. M. Segers, C_ A. de Vries, N. Koppenaal, P. J. Flipse, G. de Vries, G. Slottje allen te Lisse; J. A. Zwanenburg, II. .W. Schuckhard te Leiden; J. W. Filip- po, Oegstgeest, L. J. Haasnoot, Noordwij k aan Zee; G. E. van Keulen Bi-ons, Noord- wijk-Binnen; J. M. Vink, Noordwijk-Bin- nen; E. Eecën Noordwijk aan Zee, L. Lind- hout, Noordwijk-Binnen. Voor het di ploma B: A. Vergunst, C. van Tienhoven, D. van Dijk, Je de Groot, G. J. P. Dille, al len te Leiden; W. Hartveldt, Leidschen- dam, W. Duivex-man, Oegstgeest. JAZZ-SHOW-AVOND EN DE STADSGEHOORZAAL. De groote zaal van de Stadsgehoorzaal was tot de laatste plaats bezet met liefheb bers van de moderne muziek. De Leidsche afdeeling van de Algemeene Nederlandsche Organisatie Voor Amusement, kortweg ge noemd „Anova" was de stuwkracht geweest en de algemeen leider, de heer R. Jansen, bracht dan ook in zijn openingswoordje allereerst dank aan de dames en heeren van de Leidsche afdeeling, die dezen avond hebben mogelijk gemaakt, Verder richtte Bpr. een welkomstwoord tot alle aanwezi gen en in het bijzonder tot de afgevaardig den o.a. van Amsterdam, Rotterdam, Haar lem, den Haag, Zaxxdvoort, Alkmaar enz. Tot slot wees spr. er op, dat de ..Avova" de eenige organisatie in Nederland is van jongelieden, die de moderne muziek min nen en die in hoofdzaak plezier en ont spanning biedt. Na dit openingswoordje gaven diverse orkesten uiting aan hun kunnen. Men moet de moderne en ultra-moderne muziek kennen om ze te kunnen waardee- ren. En afgaande op het applaus eri de ovaties van de ruim duizend kennex's in de zaal, wax-en de px-estaties af. Trouwens ook al is men geen kenner van moderne mu ziek, dan moet men nog eonstateeren, dat de samenwerking van de orkesten en bands schitterend is, terwijl elke medewer ker apart een virtuoos is. Achtereenvolgens traden op „The Rhytm Seller's", een orkest van twaalf personen, onder leiding van Henk Donselaar, „The Hot Club des Pays Bas", waarin meespeel de de bekende saxophonist Red Debroy, „The Bambooselers", een klein aantal per sonen, die omgekeerd evenredig succes oogstten en Bram Kruyt. die eenige bui tengewoon goede pianosoli ten beste gaf. De geheele avond werd aldus gevuld met moderne klanken, waarbij de conferencier Han Hofmeester op geestige wijze alles aan elkaar praatte. Steeds sneller werd het rhytme en steeds luider de ovaties van het publiek, zoodat „Anova" tevreden kan zijn met het onthaal te Leiden, waarbij het publiek hun dank ten laatste niet onder stoelen of banken stak, integendeel de muren daverden. Binnenland Engelsche bommen op Nederland Eén doode, één gewonde. In het afgeloopen weekeinde vlogen wel enkele Britsche vliegtuigen boven ons land, doch bleef hun actie zeer beperkt. Enkele brisant- en brandbommen werden neerge worpen. Wat kleinere beschadigingen, wat glasschade aan woonhuizen en een aantal gx-anaattrechters in het open veld zijn te vermelden. Helaas werden in een stad in Zuid-Holland één persoon gedood en één gewond. CITROENEN MOGEN NIET DUURDER ZIJN DAN 5 CENT. Naar de gemachtigde voor de prijzen me dedeelt, zijn er met ingang van vandaag xnaximumprijzen vastgesteld voor citroe nen. De consument weet nu waar hij aan toe is, zoodra er weer citroenen verkrijg baar zullen zijn. Er zal niet meer dan 5 cent per stuk voor njogen worden ge vraagd. In het vorige seizoen berekende men voor groote en kleine citroenen ver schillende prijzen. Dit zal, nu er een maxi mumprijs, onafhankelijk van de grootte, is vastgesteld, niet meer mogen voorkomen. FELLE BRAND TE UTRECHT. Zaterdagmiddag is in de werkplaats van de smederij van de firma Kersbergen, in de Stoofsteeg, een felle uitslaande brand ontstaan, ten gevolge van het feit, dat een der werklieden benzine wilde bijvullen in eeix in vlam zijnde soldeerbout. Hierdoor vatten eerst eenige houten stukken in de werkplaats vlam, waarna het vuur zich snel uitbreidde, zoodat binnen korten tijd de geheele werkplaats in lichter laaie stond. De brandw.eer, onder leiding van den commandant Priester, bestreed het vuur met zeven stralen, waarbij ook de ma- gyrusladder werd gebruikt. Na een uur hard werken had de brandweer het vuur onder de knie en ging men tot nablus- schen over. Op het terrein van den brand was o.a. de burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk aanwezig. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. De Kaagweek nadert haar einde De Friezen veroveren een voorsprong in den Regenboogwedstrijd De acht deelnemers aan de Holland- Friesland Regenboogwedstrijd waren van morgen weer het eerst pi'esent. Er stond een flinke bries uit het West Noordwesten, waardoor er niet minder dan drie kruis- rakken in de baan lagen. Na den start ging Dirk Oppenhuizen aan den bovenkant voorop, terwijl Hans v. d. Velde goed positie had aan den lagen kant. Dadelijk na den start ontstond er een loefpartijtje tusschen Leen de Wit en Klaas Vi'olijk, die volgens den Holland zeiler wat gevaarlijk lag. De Fries be merkte de manoeuvre te laat en kwam met de Saenden in aanvaring, waardoor hij uit den strijd lag. Dat was jammer, omdat het nu wederom een ongelijke strijd van vier tegen drie werd. Op het Zweiland had v. d. Velde fraai de leiding en Sijmen de Wit kwam op de tweede plaats. Dan volgden de drie Frie zen en tenslotte Bergsma en Leen de Wit. Het eerste kruisrak leverde geen ver rassingen op, maar bij den terugkeer op het Norremeer had v. d. Velde bij het op- kruisen aanmerkelijk ruimte verloren. Dat zijn teamgenoot S. de Wit hem de leiding had ontnomen was niet erg, maar v. Dijk, dr. v. d. Zijp en Oppenhuizen waren hem reeds vrij dicht genaderd en op het laatste rak tegen den wind, van het Zweiland naar de finish, werd hem dit noodlottig. Immers dr. v. d. Zijp slaagde erin v. d. Velde bij den keerboei te passeeren en v. Dijk naderde over bakboordhetgeen v. d. Velde te laat bemerkte en ook. hier volgde een aanvaring in het gezicht van de finish, een protest was het gevolg en v.' d. Velde werd uitgesloten. Friesland behaalde nu 18 pnt., Holland 15.1 pnt.. zoodat de Friezen met 35.1 tegen Holland 33.1 pnt. de leiding namen. Ware v. d. Velde niet uitgesloten, dan hadden de Hollanders een vooi-sprong van vier pun ten gehad. De laatste wedstrijd op morgen is dus nog geheel open, want er kan nog van al les gebeuren. Ook in de 45M2. Kx'uiserklasse viel een bakboord-stuurboord aanvaring voor. Hier had dit plaats tusschen Jan Heinen, die over bakboord den boei op het Norremeer naderde, terwijl Vermaat over stuurboord voer. Om een aanvaring te voorkomen werd de boot afgeduwd en Vermaat lag eruit. Na het opkruisen van Dieperpoel van Norremeer had Sijthoff de leiding van Jan Heinen ovex-genomen, doch later kreeg hij hem toch weer te pakken, om tenslotte met kleinen voorsprong te winnen. Piet Molenaar werd derde. STRIJDT VOOR EUROPA ACHTERVOLGING VAN VERSLAGEN VIJAND. Uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer, 21 Juli. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Aan het Zuidelijke 'deel van het Oostelijk front achtervolgen Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche troepen den verslagen vijand. Aan het geheele overige front vex'loopen degevechts handelingen met vernietiging van tal rijke ingesloten vijandelijke groepen verder op succesvolle wijze. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloo pen nacht voor de Britsche Oostkixst twee vrachtschepen met een totaal van 11.000 b. r. t., evenals een motortor pedoboot, tot zinken gebracht. Ge vechtsvliegtuigen hebben haveninstal laties gebombardeerd aan de Schitsche Oostkust, aan de Zuidoostkust van Engeland en vliegvelden in het Zuid oosten van het eiland. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Britsche artillerie stellingen en haveninstallaties in To- broek met bommen bestookt. Tijdens luchtgevechten werden drie Britsche jagers neergeschoten. Bij pogingen van Britsche vliegtui gen, gisteren en hedenochtend, om aanvallen te doen op de Kanaalkust, hebben jagers en afweergeschut acht, patrouillebooten en vex'sperringsbre- kers vier vijandélijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West- Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. RÖME, 21 Juli. (Stefani). In zijn weermachtsberioht no. 411 maakt het Ita laansche hoofdkwartier het volgende be kend': In dien nacht van 21 Juli hebben. Italiaan, sohe vliegtuigen het vliegveld Mikabba op het eiland Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika werden pogingen welke ondernomen werden door vijandelijke af- deeLingen met het doel de Italiaansche stellingen aan het front van Toibroek te naderen snel verijdeld. De Duitsch Itali aansche luchtmacht bombardeerde batte rijen en versterkte stellingen van de ves ting. Duitsche jagers vielen ten Noorden van Solloem een krachtige formatie vijan delijke jagers aan en haalden drie Curtiss vliegtuigen omlaag. Britsohe toestellen on dernamen wederom een aanval op Beng- hasi. In Oost-Afrika valt activiteit van de ar tillerie waar te nemen in den sector van Uokhefit. In de overige sectoren is de toe stand ongewijzigd. In den nacht van 21 Juli hebben vijandelijke vliegtixigen Na pels gebombardeerd. Er vielen vijftien dooden te .betreuren, onder wie vijf solda ten van het luchtdoelgeschut, en 24 gewon den. De bevolking behield een kalme hou ding. Gemeentel. Aankondiging Inlevering van metalen door particulieren. Toezending oproepingen De Burgemeester van Leiden maakt be kend: dat de oproepingen tot inlevering op Woensdag 23 Juli zijn verzonden aan hen, die woonachtig zijn: A 3 petoberstraat 157 Leuvenstraat Magdalena Moonsstraat 54-einde (102). Seringenstraat B Buys Ballotstr*at Hugo de Vriesstraat Kapteynstraat 1660 v. d. Waalsstraat C Aloelaan Marislaan Piet Heinstraat Poelgeesterstx'aat 2224a Rijnsburgersingel 122a. Schutterstraat D A Joubei'straat 537a Jg Jcubertstraat 228a President Krugerstraat President Steynstraat 2—34a President Steynstraat 129a E Madoer astraat Medusastraat 1—29a Ringkade Soembastraat 7276 Voorstraat Op Donderdag 24 Juli voor hen die woonachtig zijn: A. Schotkade Buitenrus tstraat 3 Octoberstraat 5965a 3 Octoberstraat 268 Duivenbodestraat Gerard v. d. Laanstraat Kastanjekade Leeuwkenstraat Staalwijkstraat Staatsspoor (Blokhuizen) Stadhouderslaan Valdezstraat B. P.ozeboomstraat Franoh Lmontlaari Van 't Hoffstraat Stieltjesstraat C. Heynsiusplein 1 Heynsiusstraat P. Huibertshof Rijnsburgersingel 22a—47a x Spoorstraat Stationsplein Stationsweg Wagenstraat D. de Genestetstraat 195a de Genestetstraat 226 Morse hsingel Potgietei'laan President Steynstraat 36—38a woonwagens E. Dec im astraat Medussastraat 31—37 Medusastraat 828 Sieboldstraat. De oproepingen vermelden tijd en plaats van het bureau, waar de inlevering dient te geschieden. Bureaux zijn gevestigd, voor groep: A Meisjes HBS, Garenmarkt; B Gymnasium, Fruinlaan; C Christelijke HBS, Kagerstraat; D School Paul Krugerstraat; E School van der Werffstraat 98100, hoek Oude Vest, bij de Haven. N.B. Voor inlevering van metalen, deel uitmakende yan tedrijfs en magazijn- voorraden van overheidsbedrijven of toebe- hoorende aan winkeliers, warenhuizen, groot- en kleinhandelaren, fabrikanten en vertegenwoordigers volge men de gepubli ceerde aanwijzingen. De bureaux zijn geopend van 8.3012.30 en van 1417 uur. Rijksduitschers die een oproepingskaart mijnerzijds ontvangen moeten de inleve ring desniettemin uitsluitend verrichten bij den met de uitvoering der metaalleve ring belasten Ortsgruppenleiter; (zie on derstaande regeling). Het niet ontvangen van een oproeping ontheft de inleveringsplichtigen niet van hun verplichtingen. Leiden, 21 Juli 1941 389 De Burgemeester: STEVENINCK. Für Reichsdeutsche im Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden, Ortsgruppe Leiden, finden die Einlieferungen betreffs Metalsammlung in Hotel „De Burcht" Leiden Burgsteeg 14 statt. Die Reichtsdeutschen mit den Anfangs- buchstaben ihres Familienamens von A—H Mittwoch 16—7—41 von 19—22 Uhr. Samstag 19741 von 1520 Uhr. IQ Mittwoch 23741 von 1922 Uhr. Samstag 26741 von 1520 Uhr. R—Z Mittwoch 30—7—41 von 19—22 Uhr. Samstag 2841 von 1520 Uhr. Ortsgruppenleiter: 270 STEFFIN. HET OPTREDEN TEGEN DE COMMUNISTEN IN FRANKRIJK. VICHY, 21 Juli. (D.N.B.) Omtrent de razzia der politie tegen communisten in het departement Aube wordt bekend, dat de politie niet minder dan 300 K.G. gereedlig gende vlugschriften, propagandabrochures, groote hoeveelheden papier, belangrijk drukwerk en twee cyclostyles benevens verscheidene schrijfmachines in beslag heeft genomen. Bovendien heeft de politie 121 ledenlijsten ontdekt, waaruit blijkt, hoe geraffineerd de illegaal tegen Frankrijk werkende communistische agenten zich we ten te camoufleeren. In plaats van de vroe gere benaming „communistische partij" droegen de lijsten als hoofd den naam „na tionaal front voor den strijd voor de onaf hankelijkheid van Frankrijk". Van de 72 gearresteerde communisten is het vier ge lukt te vluchten.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3