Weerbericht OFFICIEELE PUBLICATIE MAANDAG 21 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. AA/ Abonnementsprijs: voor Leiden 2(J cent per week; f 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 1 0.52 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer. Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, i-eiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. ZONS OP. EN ONDERGANG. Zon onder 9.49 uur. Zon op 5.44 uur. MAANSTANDEN. 21 Juli: De maan komt Maandagnacht om 3.24 uur op gaat Maandagnamiddag om 7 16 uur onder. 22 Juli: De maan komt Dinsdagmorgen om 4.12 uur op en gaat Donderdagavond om 8.05 uur onder. 23 Juli: De maan komt Woensdagmor gen om 5.06 uur op en gaat Woensdagavond om 8.48 onder. 24 Juli: De maan komt Donderdagmor gen om 6.07 uur op en gaat Donderdag avond om 9.26 uur onder. (Nieuwe maan). 25 Juli: De maan komt Vrijdagochtend om 7.13 uur op en gaat Vrijdagavond om 10 uur onder. 26 Juli: De maan komt Zaterdagmorgen te 8.25 uur op en gaat Zaterdagavond om 10.31 uur onder. 27 Juli: De maan komt Zondagochtend te 9.39 uur op en gaat Zondagavond om 10.58 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 21 gr. C. Zweminr.: „De Zijl" 21 gr. C. jjDIIOIICDIICZJIICDIIOIICZJIICDI tCD 11 CT= V^rduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd •5 moet worden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond U U en morgenochtend: 0 ZONSONDERGANG S Q 9.49 uur. - n ZONSOPKOMST Q Z 5.44 uur. q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. - 0 3MCDII CD II CDIIOII Oil Oil CDII OIIC> Wil de welwillende lezeres en lezer zich voor 'n enkelen da 't genoegen van feuilletonlectuur ontzeggen? Dank U! Ter vergoeding van dat gemis vangen wij zeer spoedig aan met een heel nieuw feuilleton, dat ongetwijfeld zeer in den smaak zal vallen en aller verlangen zal bevredigen. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le BINNENVESTGRACHT 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG- MIDDAG van 2—4 uur tot het verstrekken van de gewenschte inlichtingen. 7522 Telef. 23420, b. g. g. Inlicht. K 08. Aanvragen (schrift.) adres le Binnenvestgracht 30 DE JAPANSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK De Hotsji Sjimboen vat de beginselen der buitenlandsche politiek van Tojoda sa men in vijf punten: 1. Het volgen van den weg, die door de beschikking van den keizer is aangegeven. 2. Inspanning van alle krachten tot rege ling van het Chineesche conflict. 3. Een economische politiek, gericht op het Zuiden, en het scheppen van een Groot- Aziatisch leefgebied. 4. Het gebruikmaken van den internatio nalen foestand voor de verwezenlijking der buitenlandsche politiek en het ttreffen van alle maatregelen op buitenlandsch-politiek gebied voor de onmiddellijke verwezenlij king der Japansche bedoelingen in geval van een oorlog tusschen Japan en andere staten. 5. Deze maatregelen zijn, aldus het blad, in eerste plaats afhankelijk van de verdere ontwikkeling in den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie en van de houding der Ver. Staten. MINISTERRAAD TE VICHY Onder voorzitterschap van maarschalk Pétain is Zaterdagmiddag een ministerraad gehouden, waar op voorstel van den mi nister van oorlog besloten werd tot oprich ting van een oorlogscommissariaat voor den terugkeer van krijgsgevangenen. Overigens werden loopende kwesties behandeld. Naar van betrouwbare Fransche zijde wordt bevestigd, wisselen Engeland en Frankrijk thans van gedachten over het lot der vrouwen en kinderen, die zich in Fransch Somaliland bevinden. In opdracht der beide regeeringen hebben tusschen-per- sonen tot dit doel contact gezocht. lZ)e óitifd tegen de Saajetó DE SOVJETLEGERS WIJKEN Verwarring en desorganisatie DE SITUATIE AAN HET FRONT. Omtrent de militaire situatie verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde: De Zaterdag gemelde opmarsch van Duitsch-Roemeensche troepen over den Dnjestr naar Podolie en de doorbraak van Firsche troepen door het Sovjet front ten noorden van het Ladoga-meer doen zien, dat de geallieerden op beide vleugels van het geweldige Sovjetfront den druk hebben versterkt. De gevol gen hiervan moeten zoowel plaatselijk als ook met betrekking tot de operaties als geheel binnenkort merkbaar wor den. Als resultaat van de Duitsche door braak door de Stalin-linie, die begin vorige week werd gemeld, is nu de hoofdstad van het westen der Sovjet- Unie, Smolensk, den Duitschers in han den gevallen. In deze stad hebben de Sovjets een der oudste steden van hun land en misschen het belangrijkste knooppunt van spoorlijnen en wegen in het westen verloren. De Duitsche ;troepen hebben met de inneming van Smolensk op deze plaats aan het front een marsch van meer dan 600 K.M. af gelegd. Gerekend van Brest-Litowsk. De stad Smolensk is in de geschiedenis bekend door de overwinning, die Na poleon daar in Augustus 1812 op 2 ver- eenlgde tsaristische legers bevocht. Als resultaat van de vierde oorlogs- week tegen de Sovjets kan thans het volgende worden geconstateerd: 1. De doorbraak door de Stalln-linie is in een stoutmoedige bestorming op alle beslissende punten geslaagd en daarna nog uitgebreid. 2.. De hoofdstad van Bessarahië, Kis- jinef, is door Duitsche en Roemeensche troepen bevrijd. 3. De Finsche weermacht onder op perbevel van veldmaarschalk Manncr- heim doet een succesvol vorderenden aanval op beide oevers van het Ladoga- meer. 4. In de gevechten, die thans reeds ten deele op honderd kilometer ten oosten van de Stalin-linie worden ge leverd, staan groote- beslissingen voor de deur. Het weermachtbericht van Donderdag wees er reeds op, dat de Sovjets thans hun laatste reserves in den stryd werpen. Zoo zijn b.v. vrouwenbataljons en formaties jonge communisten aan het front opge merkt. Kenmerkend voor de wanhopige positie is voorts, dat onlangs in de gevech ten ten oosten van het Peipus-meer zelfs fabriekspatrouilles zijn opgetreden. Als de Sovjets willen beweren, dat nog geen spra ke kan zijn van het optreden der laatste reserves, dan logenstraffen deze waarne mingen der Duitschers hun beweringen. Een Duitsche compagnie infanterie, die deelnam aan den aanval op de Bolsjewiki bij Kief, vermeesterde in een heuvelachtig boschterrein een divisiehoofdkwartier der Sovjets. Daarbij vielen den Duitschen sol daten den aanvoerder van het elfde gemo toriseerde corps, generaal-majo'or Pjotr Makarof, en talrijke hoofdofficieren van den staf in handen. Generaal-majoor Makarof, wien blijkbaar het bevel over zijn formaties, te weten de 29e en 30e pantserdivisie, de 204de gemoto riseerde divisie infanterie en een regiment motorrijders, totaal was ontglipt, verkeerde nog diep onder den indruk van de zware slagen, die zijn corps hadden getroffen. Met gelaten gebaar legde hij zijn bolsje wistische onderscheidingsteekenen af en verklaarde terneergeslagen: „Het Sovjetleger is zijn doortastendheid kwijtgeraakt. Ik geloof niet, dat de leiding er in kan slagen, uit dezen chaos nog iets te redden. Er is een tekort aan uitrusting en vervangingsmiddelen, vooral in tech nisch opzicht. Ook de .laatste reserves, die enkele dagen geleden na een reis van 20 dagen van het Baikalmeer naar het front waren gezonden, konden ons niet helpen. De jongens waren oliedom en nog pas heel kort in opleiding geweest. Daarom was het geen wonder, dat alles in het honderd liep". DE VIJAND WIJKT. De toestand aan het oostelijke front wordt, naar aan het D.N.B. van militaire zijde wordt geschreven, gekenmerkt door de achtervolging van den wijkenden vijand aan alle deelen van het front. Voor zoover binnen de reeds kortgeleden aangegeven dieptezone ten oosten van de Stalinlinie troepen der Sovjets waren omsingeld, heb ben zij met zware, bloedige verliezen steeds weer getracht uit te breken. Het lukte ech ter den Duitsche troepen deze pogingen te verijdelen en bovendien aanvallen tot ent zetting af te slaan, welke waren onderno men om de ingesloten troependeelen te be vrijden. Het Duitsche luchtwapen heeft de operaties van het leger dagelijks onder steund door aanvallen op de terugtochts bewegingen van de Sovjets en op spoor wegtransporten, verkeersinstallaties en vliegvelden, waarbij ook het Sovjetlucht- wapen opnieuw belangrijke verliezen wer den toegebracht. De successen, die de laat ste dagen gemeld zijn, aan het Finsche front konden intusschen verder worden uitgebreid, zoodat een krachtiger druk van de verbonden strijdkrachten op den noor delijken sector van het Sovjetfront ver wacht kan worden. SPOORLIJN MOSKOIT-ST. PETERSBURG GEBOMBARDEERD. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren de spoorlijn MoskouSt. Peters burg gebombardeerd, die op verscheidene plaatsen werd vernield. Verscheidene goe derenwagens en talrijke tankwagens ge raakten in brand. Ten oosten van Smolensk vernietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren in stoutmoedige scheeraanvallen vijf transporttreinen en acht tanks, die dekking hadden gezocht achter de spoor baan. Het traject NowogradWolynsk Koroston werd weer op vele plaatsen on derbroken. Op dit traject en op afzonder lijke stations werden alleen reeds 17 trei nen tot ontsporing gebracht en in brand geschoten. DE VERWOESTINGEN TE SMOLENSK. Smolënsk vertoont alle typische trekken van een door d« bolsjewiki verwoeste stad. Nog steeds smeulen de verkoolde resten der huizen, die door de vluchtende sovjetsolda ten in brand zijn gestoken, zonder acht te slaan op de burgerbevolking. Uit de ge vangenis stroomt een vreeselijke stank: hier hebben de moordafdeelingen van de Gepeoe gewerkt, tot de overwinning van de Duitsche wapenen een einde maakte aan hun gruwelijk handwerk. Bij honderden en nog eens honderden worden de afschuwe lijk verminkte slachtoffers van het bolsje^ wistische sadisme naar buiten gedragen om naar hun laatste rustplaats te warden ge leid. Door cle straten trekken in eindelooze rijen de gevangen sovjetsoldaten langs ver nielde bolsjewistische tanks en stukken geschut naar de concentratiekampen. De burgerbevolking, die door de terreur van de Gepeoe binnenshuis werd gevangenge houden, waagt zich weer vrij op straat. 'Op alle kruispuntei wijzen Duitsche verkeers borden reeds den weg aan de Duitsche co lonnes, die onafgebroken naar het Oosten marcheeren en rijden. SOVJETREGIMENT VERNIETIGD. Naar het D. N. B. verneemt, is het 713de regiment sovjetinfanterie, dat den Duit schen opmarsch wilde stuiten, na korte en hevige gevechten vernietigd. Een klein overblijfsel van deze afdeeling, die van een politieken commissaris bevel kreeg onder voortdurenden tegenstand naar het Oosten terug te trekken, schoot twee Joodsche commissarissen neer en liep naar de Duit sche soldaten over Een sergeant gaf onder levendigen bijval der overloopers uiting aan zijn afschuw jegens de maatregelen der politieke controleorganen. Naar hij ver klaarde hadden deze maatregelen bloedige conflicten tusschen officieren en commis sarissen tot gevolg, hetgeen wederom tot muiterij onder de soldaten leidde. VLOOTSTRIJDKRACHTEN DER SOVJETS AANGEVALLEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren in de nabijheid van het eiland Da- goe lichte SovjetRussische vlootstrijdkrach. ten aangevallen. Zij wierpen een torpedo- bootjager in brand en beschadigden twee torpedoboot jagers zwaar. Ten Zuid-Oosten van het schiereiland der visschers werd een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zin ken gebracht. Ook aan het landfront in het Oosten heeft het Duitsche luchtwapen op 19 Juli weer omvangrijke acties tegen marcheerende colonnes en veldversterkin- gen van den vijand uitgevoerd. Een groot aantal treinen is vernield. Spoorbanen wer den op vele plaatsen verbroken, stations vernield. Aan deze gevechten tegen de or ganisatie van den vijand op den grond heb ben ook de Duitsche jagers weer met suc ces deelgenomen. AQHT BOLSJEWISTISCHE TORPEDO JAGERS BESCHADIGD. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in de baai van Riga Sovjet-torpe- dobootjagers aangevallen, die zich door een wilden zig-zagkoers voor de Duitsche bom menwerpers in veiligheid trachtten te stel len. Acht bolsjewistische torpedojagers werden door bommen zwaar beschadigd. Onder de gevangenen, die op 17 Juli tij dens de gevechten voor St. Petersburg zijn binnengebracht, bevonden zich, zooals reeds gemeld, vele leden van de bolsjewistische vrouwenbaltaljons Een dezer vrouwen, Wladislawa Lazareff, afkomstig uit Poesj- kin bij St. Petersburg, deelde mede, dat zij vroeger in de haven van St. Petersburg pakster was geweest. Met 150 andere vrou wen had men haar in uniformen gestoken en van wapens voorzien. Op 15 Juli werden zij op vrachtauto'e gezet, doch enkele kilo meters achter Krasr.ogwardejsk moesten zij de auto's weer verlaten. Zij zouden als reserve dienst doen in een regiment, dat den Duitschen opmarsch naar St. Peters burg moest tegenhouden. Op 15 en 16 Juli marcheerden zij onafgebroken door. zonder het regiment te vinden, waarbij zij waren ingedeeld. Zij hadden in dien* tijd geen eten gekregen. De commissaris, die met haar meeging, wist op het laatst zelf niet meer waar hij zich bevond. Hij had haar achtergelaten in een bosch en haar bevolen zich te verdedigen tot zii werden afgelost. In den ochtend van den 17en Juli waren zij in contact met de Duitsche troepen geko- WIJZÏGINGEN IN BRITSCH KABINET. Zondagavond zijn de volgende wijzigin gen in het kabinet te Londen officieel be kend gemaakt: Butler is benoemd tot minister van op voeding en Brendan Bracken tot minister voor de inlichtingen. Duff Cooper krijgt den post van kanselier van het hertogdom Lancaster. Hij begeeft zich naar het verre Oosten om in opdracht van het oorlogska binet het gemeenschappelijke ontwerpen van plannen en de samenwerking tusschen de verschillende Britsche autoriteiten te controleeren en het oorlogskabinet rapport uit te brengen met raadgevingen over de wijze, waarop deze maatregelen doeltref fender kunnen worden gemaakt. Lord Hankey is benoemd tot algemeen betaalmeester, B. K. Law wordt onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, E.E D. Sandys minister van financiën in het oorlogsministerie, E. Thurtle wordt onder staatssecretaris in het ministerie voor de inlichtingen. E. Ramsbottham wordt voor zitter van het bureau voor werkloozensteun en krijgt den rang van peer. Harold Ni cholson wordt leider van de B.B.C. Kol. Watt wordt speciaal parlementair secretaris van den premier. Sir Hugh Seely wordt tweede parlementair onderstaatssecretaris in het ministerie van luchtvaart. Kapt. Bal four, die afgevaardigde wordt. Williams en majoor Lloyd George zijn benoemd tot le den van den kroonraad. DE STRIJD IN HET WESTEN Zinkende schepen HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT Weermachtsbericht no. 410 luidt als volgt: De luchtbases van Malta zijn in de laatste twee nachten opnieuw gebombardeerd. In Noord-Afrika activiteit van de we derzij dsche artillerie aan het front van To broek. De luchtmacht van de as is voort gegaan met het bombardeeren van vijande lijke barakken en versterkingswerken in de vesting. Twee Italiaansche vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op een Engelschen kruiser van 10.000 ton bij Mersa-Matroeh en hem met een torpedo getroffen. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghasi en Tripoli. In Tripoli hebben onze jagers een Blenheim brandend neer gehaald. In Oost-Afrika hebben Britsche vliegtui gen Gondar geboombardeerd. Een van onze duikbooten, die op den At- lantischen oceaan opereerde, is niet terug gekeerd. Op de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten, onder bevel van luitenant ter Zee Zannie een Britschen torpedoboot- jager getorpedeerd en tot zinken gebracht. Een tweede eenheid van hetzelfde type, onder bevel van luitenant ter zee Migliorini, heeft een vijandelijke' duikboot tot zinken gebracht. Een tweede Engelsche duikboot is tot zinken gebracht door onze torpedoboo ten onder bevel van de luitenants ter zee Gamaleri en Martinoli. Met betrekking tot den in het Italiaansch weermachtsbericht gemelden succesvollen aanval Italiaansche torpedovliegtuigèn op een Engelschen kruiser van 10.0000 ton bij Mersa Matroeh meldt een speciale corres pondent van de Italiaansche radio nog de volgende bijzonderheden: In den loop van Zaterdagmiddag zagen twee torpedovliegtuigen tijdens een verken ningsvlucht, ter hoogte van Tobroek langs de Noordafrikaaunsche kust een lichten en een zwaren Britschen kruiser. Bij den aan val werd de kruiser van 10.000 ton door een torpedo getroffen, waardoor in het achter schip brand ontstond. De kruiser stopte en bleef stil liggen, waarbij het achterschip slagzij vertoonde. BRITSCHE VERLIEZEN IN DE LUCHT Sedert half Juni tracht het Britsche luchtwapen de bezette gebieden van Fran krijk, België en Nederland, aan de Kanaal- kust voortdurend door sterke formaties ge vechtsvliegtuigen aan te vallen, waarbij tel kens krachtige bescherming van jagers optreedt. Deze aanvallen overdag werden bijna iederen nacht aangevuld met nachte lijke aanvallen op Rijksduitsch gebied. Se dert den Duitschen slag terug tegen de aanvalsvoornemens van de Sovjets hebben de Engelschen deze luchtaanvallen naar beste kunnen versterkt om daarmede een z.g. ontlastingsoffensief ten gunste van de bevriende bolsjewisten voor oogen te too- veren. De Duitsche afweer was echter zoo doeltreffend, dat deze vergeefsche aanval len het Britsche luchtwapen alleen de laat ste tien dagen 115 vliegtuigen hebben ge kost. In totaal vernielden Duitsche jagers, afweergeschut en marineartillerie in de thans afgeloopen twee maanden sedert 18 Mei alleen bij deze dagaanvallen op de Ka- naalkust 424 Britsche jagers en gevechts vliegtuigen. De sterkste verliezen leden de Engelschen op 18 Juni, toen 21 machines werden neergeschoten, op 26 Juni toen 26 machines werden vernield, en op 11 Juli toen 28 machines neergehaald werden. Dit resultaat doet duidelijk genoeg zien, dat het z.g. Britsche ontlastingsoffensief door luchtaanvallen op de kust van het Kanaal tot dusver door de aandachtig en voortref felijke Duitsche afweer met gevoelige ver liezen voor het Britsche luchtwapen in be dwang kon worden gehouden. KERKEN, SCHOLEN EN ZIEKENHUIZEN. Om de aandacht van de zware aanvallen van de Duitsche luchtmacht, welke in de afgeloopen dagen zijn gedaan op de ver schillende plaatsen in Groot-Brittannië af te leiden, publiceerde de Londensche radio gisterochtend kort na middernacht een extra-bericht, volgens hetwelk Keulen, Aken en Munster door Britsche bommen beschadigd zouden zijn. Naar aanleiding hiervan wordt van Duitsche zijde het volgende medegedeeld: De doelen van de nachtelijke Britsche vliegtochten zijn niet alleen in de ge noemde steden ziekenhuizen, kerken, kinderspeelplaatsen, arbeiderskolonies en Clptaep „VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND" E O si o te Cen het pais 20 Juli: 10—18 uur in Zwolle, school aai de Turfmarkt. 1013 uur in Tilburg, Werk-i liedenver. Tuinstraat 68. 1519 uur Breda, Restaurant Modern. 22 Juli: 1018 uur in Amsterdam, schoo^e,^ Iepenweg 13, 1019 uur in den Haag] Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on£j derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel oï geen militairen dienst hebben verricht, meiigQ een minimum lengte van 1.65 meter. Vooif officieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenome ne wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de adressen: Amsterdam, hotel van Gelder, Dam rak 34. Heerlen, hotel du Nord, J. Pommé© Stationsstraat 17. 0 Groningen, Rademarkt 23a. ©ig< Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. 1" Breda, Boschstraat 67. Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1. Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 8. Den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrij biljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge- I haald of aangevraagd worden bij hel „Vrijwilligerslegioen Nederland" Den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrij- biljet voor de terugreis bij de keuring —S onverschillig of de candidaat wordt aan genomen of niet uitgereikt. MeWIt aan bij het vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. andere sociale instellingen geweest. Zoo werd ook bij den laatsten aanval op Han nover de operatiezaal van de chirurgische afdeeling van de polikliniek en de aula van een school door bommen vernield. In Bre men werd wederom- een kerk met brand en brisantbommen bestookt. Geen enkel militair doel, geen voor den oorlog belang rijke installatie heeft j>ij het aangekondigd en reedvS vanaf den eersten dag '-neenge- storte Britsche offensief in de lucht tegen Duitschland noemenswaardige schade door bommen geleden. De Britsche luchtmacht heeft door den Duitschen afweer met jagers en luchtdoelartillerie in de afgeloopen week gemiddeld tien vliegtuigen per dag verloren. NIEUWE BRITSCHE VLIEGTUIG- VERLIEZEN. De verliezen van het Britsche luchtwa pen van gisteren aan het Westelijk front zijn, naar aan het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, gestegen tot in totaal negen* vliegtuigen. Bij aanvalspogin- gen aan de kust van het Kanaal verloren de Engelschen' acht vliegtuigen, o.m. een viermotorig gevechtsvliegtuig. Een negen de, afzonderlijk vliegende Britsche machine van het type Lockhead Hudson, is des mid dags door Duitsche jagers aan de Noorsche kust neergeschoten. BRITSCHE STEUNPUNTEN GEBOMBARDEERD. Terwijl aan het Oostelijk front om groote beslissingen wordt gestreden, gaat ook aan de andere fronten de strijd voort, vooral in den onweershoek van het oosten der Mid dellandsche Zee. Het Duitsche weermacht- bericht van Zaterdag meldde weer een Duitschen luchtaanval op Alexandrië. Als men de laatste twintig dagen overziet, dan blijkt dat sinds 1 Juli Alexandrië driemaal, Haifa eenmaal en Britsche steunpunten op Cyprus eveneens eenmaal door Duitsche gevechtsvliegtuigen ziin aanbevallen. Daar enboven zijn alleen de laatste tien dagen in de onmiddellijke omgeving van het Suezkanaal en in de buurt van Ismailia en Port Said ieder eenmaal succesvolle aan vallen gedaan. Bovendien zijn telkens weer, ten deele tezamen met het Italiaansche luchtwapen, aanvallen op het vijandelijke front in Noord-Afrika gedaan, vooral vaak bij Tobroek. De Italianen hebben van hun kant sinds 1 Juli eenmaal Haifa, vijfmaal Britsche in- 'stlaties op Cyprus en viermaal 'Malta aan gevallen, geheel afgezien van het dagelijk- sche optreden der Italiaansche luchtstrijd krachten aan het front in Noord-Afrika. Zoo worden de Britsche steunpunten en fronten in het Oosten der Middellandsche Zee voortdurend door het luchtwapen der asmogendheden onder toezicht gehouden en verzwakt. DE LEVERING VAN AlV^RIKAANSCHE VLIEGTUIGEN. Volgens een door het Amerikaansche ministerie van handel gepubliceerd over- I zicht is de leverantie van vliegtuigen aan het buitenland in Mei, vergeleken met de voorafgaande maand, aanzienlijk gedaald. Ook de export van vliegtuigmotoren, on- derdeelen van motoren en accessoires is in 1 denzelfden tijd vergeleken met April ach- teruitgegaan. VAN OEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 14. De volgende' prijzen voor vroege aardappelen mogen ten hoogste in rekening worden gebracht aan den gebruiker: Vroege aardappelen: Sorteering 28 mm. vierkantsmaat en grooter 10 t/m 16 Juli f 0.10 per kilogram 17 t/m 23 Juli f 0.09 24 t/m 30 Juli 0.0814 31 Juli t/m 6 Aug, 0,08 Voor kriel van de sorteering 15 tot 28 m.m. vierkant t/m Augustus 0.06 per kilogram In de officieele publicatie Bericht Nr. 14 stond ten onrechte vermeld sorteering 25 tot 28 m.m vierkantsmaat. Bij thuisbezorging mag één cent per kg. meer worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 380

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2