DUITSCHLAND Momentje MAANDAG 21 JULI 1941 32ste Jaargang No. 10004 S)e Geid&elieSoti/fcatit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. Een hervorming van de zeden Deze tijd moet worden beschouwd als een tijd van vernieuwing. Dit is het standpunt, dat alle katholieken moeten innemen. Ook vóór den oorlog moest dit reeds de overtuiging van ons allen zijn. De Paus heeft er herhaaldelijk op gewe zen, dat de maatschappelijke toestanden radicaal gewijzigd moestien worden. Wij be hoeven slechts te herinmerinen aan de en cycliek „Quadragesimo Anno", waarin de Paus met zoo veel overtuigende kracht aandringt op „een hervorming van instel- lingeii en de verbetering der zeden". De Paus noemt in „Quadragesimo Anno" een herstel der maatschappij „vurig ge- wensoht"; en hij voegt er aan toe, „dat aan dit zoo vurig gewenschte herstel der maat schappij moet voorafgaan een hernieuwing van den christelij ken geest, waarvan zoo- velen, die zich op economisch terrein bewe gen, alom jammerlijk zijn afgeweken. An ders ziullen alle pogingen vengeefsch zijn, en zal er een gebouw worden opgetrokken, niet op harden steengrond, maar op het losse zand1". Daarom moeten wij ons allen diep door dringen, dat van alle streven naar vernieu wing: Christus moet zijn het fundament en Christus moet zijn het einddoel. Moge zoowel voor .dengene, die dit schrijft, als voor hen, dit dit lezen, dit niet slechts zijn woorden, maar een levende overtuiging! De katholieken moeten open oog hebben voor het feit, dat deze geweldige tijd vóór ons heeft geplaatst de reëele mogelijkheid van „een hervorming der instellingen", en zij moeten zich er van bewust zijn, dat op hen rust de plicht om, voor zoover moge lijk, posotief mede te werken aan een her vorming van het maatschappelijk leven. De katholieken zullen er zich echter ook steeds levendig van bewust moeten zijn, dat op de eerste plaats staat „de verbete ring der zeden". Die verbetering van zeden is het belang rijkst. En hier past in onze beschouwing heel goed een citaat uit een artikel van de „Tijd" van Zaterdagavond, dat wij lazen nadat het bovenstaande was geschreven. „Wanneer een mensch denkt, dat die hervorming der zeden niet zoo be langrijk is, dan komt dit omdat, mis schien onbewust, een caricatuiur van deugd on goede zeden hem door bet hoofd speelt. De deugd echter is geen rust, maar een intense werkkracht; geen matheid noch berusting, doch een durvende le vensdrift. Een levenswarme liefde tot iets dat werkelijk schoon is en waard om bemind te worden; een liefde zoo vol en zoo fel, dat ze voor niets meer terugdeinst en zeker er zich niet om kan bekoihmeren, of iets al buiten sporig of onfatsoenlijk zal worden aangezien. En deze deugdvorming is bovenal noodig, dat een rrïensohenziel» weer grootsch wordt in een sterke, dappere, bezielende liefde, die oprijst boven alle minderwaardigheden en on benulligheden uit, maar vol warmte zich geeft en wijdt aan die hoogere, zedelijke waarden, die een mensch werkelijk sieren, zijn menschheid ver volmaken, en zijn ziel en zielevermo- gens stalen tot een bundeling stalen kracht. De Paus spreekt er over hoe aan de ze deugdvorming moet worden ge werkt. Hij wijst op de taak van den priester, van den arbeider onder ar beiders, van den intellectueel onder intellectueelen enz. enz. Maar dit ar tikel wordt veel te lang, als hier ver der over wordt uitgeweid; men leze het zelf in de encycliek „Quadragesimo Anno". Niet in woord en leuze, maar in daad en waarheid moeten wij streven naar een her vorming van de zeden volgens Christus wil en wet. VERGOEDING WEGENS GEMIS VAN VAC ANTIEBONS VOOR ONTSLAGEN PERSONEEL OPBOUWDIENST. De secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken, heeft bepaald, dat aan hen, die na 1 Januari 1941 uit den opbouwdienst zijn ontslagen en wier ver wanten kostwinners-vergoeding genoten, een schadeloostelling wegens het gemis van vacaotiebons kan worden verstrekt ter vervanging van h'et (gemenelijk door vacantiebons gedekte) gemiste loon op den goeden Vrijdag, den 2den Paaschdag, den Hemelvaartsdag en den 2en Pinksterdag van het loopende jaar, voor zoover zij althans in de weken, waar in die feestdagen vielen, in hun beroep loontrekkend waren en dus niet waren op genomen in overheidszorg of kasuitkeering ontvingen. STRIJDT VOOR EUROPA DE DNJESTR GEFORCEERD. Hoofdkwartier van den Führer, 19 Juli (D.N.B.: "Uit Bessarabië oprukkende Duitsch- Roemeeensche troepen hebben op ver scheidene plaatsen de Dnjestr gefor ceerd Zooals reeds in een speciaal bericht is medegedeeld, is de doorbraak door de krachtig versterkte Stalin-linie ten Noorden van de Pripet-moerassen uitgebreid tot voorbij Smolensk. Het door den vijand taai verdedigde Smo lensk zelf werd reeds op 16 Juli ge nomen. Afdeelingen der verbonden Finsche weermacht hebben een verbitterd vijandelijk verzet gebroken en zijn opgerukt tot aan den Noordelijken oever van het Ladogameer. In de wateren om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 1500 ton tot zinken gebracht en bomtreffers geplaatst op twee andere koopvaardij vaarders. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een nieuwen aanval gedaan op de Britsche vlootba- sis Alexandrië. Bij pogingen van Brit sche vliegtuigen om de Kanaalkust aan te vallen, zijn gisteren vijf vijan delijke vliegtuigen door jagers neerge schoten, drie door patrouillevaartuigen en twee door marinegeschut. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vlieg tuigen boven Duitsch gebied versche nen. ACHTERVOLGING DER SOVJET TROEPEN TEN OOSTEN VAN DE DNJESTR. Hoofdkwartier van den Führer, 20 Juli (D.N.B.): De uit Bessarabië optrekkende Duitsch-Roemeensche strij dkrachten hebben, na den vijandelijken tegen stand op den Oostelijken oever van de Dnejstr te hebben gebroken, de achtervolging opgevat. In het gebied om Smolensk blijven de operaties vol gens de plannen verloopen. Aan het Finsche front werden verdere succes sen behaald. Op talrijke plaatsen aan het Oostelijke front zijn vertwijfelde uitbraakpogingen van ingesloten Sov jettroepen mislukt. De vijand leed hierbij weer zware, bloedige verliezen. In den strijd tegen Groot Brittannië hebben de gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht militaire installaties in Midden- en Oost-Engeland aange vallen. Bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden aan het Kanaal en aan de Noodsche kust aan te vallen hebben jagers en luchtaf weergeschut zeven, marinegeschut twee, een patrouilleboot één Britsch vliegtuig neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in Noordwest-Duitschland, vooral op de stad Hannover, brisant- en brandbommen neergeworpen. Mili tair-economische of militaire schade is nergens ontstaan. Nachtjagers heb ben een der aanvallende Britsche ge vechtsvliegtuigen neergeschoten. WEEST ZUINIG MET ELECTRICITEIT- BRANDT HET GAS MET SPAARZAAMHEID Nederlanders het gaat om Uw eer Eer en trouw, dat zijn de hoogste waar- ^den voor den man. Geen grievender be- leediginig is denkbaar, dan dat men een een man verwijt, dat hij trouw- en eer loos is. Hun eer en hun trouw, die hebben onze voorvaderen in tientallen oorlogen ver dedigd en bewezen. Nog steeds zijn eer en trouw de kenmerkende eigenschappen van de ware Nederlanders. Het is de eer van ons volk en de trouw aan ons vaderland, die het voorschrijven zijn aandeel te leveren in den strijd die ge streden wordt, terwille van het behoud van de Europeesche beschaving en cultuur, ter bescherming van het christendom te gen de horden, die alles dreigen te vernie tigen wat ons lief en dierbaar is. Reeds hebben vele duizenden Nederlan ders begrepen dat langer afwachten een misdaad jegens ons volk en vaderland zou zijn. Reeds maken deze duizenden zicih ge reed mede den strijd te strijden met de zegevierende Duitsche legers en de legioe nen die optrekken aan het Oostfront, te gen de duivelsche Sovjet-machten. Maar er zijn er nog die aarzelen, die niet beseffen hoe groot de bezwaren zijn die gekeerd moeten worden, wil Europa niet ten onder gaan. Hen herinneren wij aan hun plicht, hun roepen wij toe: „Nederlanders het gaat om uw eer". Wij vragen hiun zich te bezinnen en te beseffen diat er plichten zijn die bo ven alles gaan, die een man vervullen moet, die hem dwingen te doen wat er van hem verwacht wordt. Nederlanders, het gaat om uw eer toont dat u uw plaats in ons volk waard zijt doet uw plicht: Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland: Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. MAXIMUMPRIJZEN VOOR INMAAKGLAZEN Wanneer er dezen zomer weer groente en fruit door de huisvrouwen worden inge maakt, zullen zij de inmaakglazen kunnen koopen voor prijzen, die van heden af aan een maximum zijn gebonden. De behoefte aan inmaakglazen wordt voor een groot gedeelte gedekt door de Ne derlandsche industrie, hetgeen er te weinig is, zal uit Duitschland kunnen worden inge voerd. Besprekingen, welke reeds plaats hadden, hebben tot een gunstig resultaat ge leid. De maximum-prijzen, welke na overleg met den gemachtigde voor de prijzen wer den vastgesteld zijn verschillend voor Ne- derlandsch fabrikaat en voor buitenlandsch fabrikaat. De Nederlandsche inmaakglazen zijn iets goedkooper dan de Duitsche. Een glas van 1 liter inhoud, dat in ons land is gemaakt, zal 0.22 kosten, de ingevoerde glazen van denzelfden inhoud kosten 0.26. Een overzicht van de prijzen voor verschil lende maten glazen is elders in dit blad ge publiceerd. De kooper kan de Nederlandsche glazen onmiddellijk onderscheiden van de inmaak glazen van buitenlandsch fabrikaat. De eer ste dragen dit jaar op den deksel als ken merk den naam „Vegla". V= VIKTORIA De weerklank der V-actie in Europa DE V BEHEERSCHT HET STRAATBEELD UNIEKE PROPAGANDA IN GEHEEL EUROPA. Bijna geheel Europa staat thans in het teeken van een unieke propaganda-actie, welke als een soort plebisciet de verbonden heid van honderden millioenen menschen met den Duitschen strijd en de Duitsche overwinning syboliseert. Deze verbon denheid komt tot uiting in de letter „V", de beginletter van het woord victoria, als het teeken voor de zekerheid der Duitsche overwinning in den strijd voor Europa, doch ook als teeken, dat slechts diengene toekomt, wiens vanen nog nooit een terug tocht hebben aanschouwd, doch steeds weer de overwinning. Dit teeken V be- heerscht de straten in ontelbare steden op het Continent. Het dringt zich in de pers onweerstaanbaar aan den lezer op. Vlieg tuigen schrijven in de lucht het teeken V, de radio zendt het in den aether. In Noorwegen staat het op aanplakzuilen en op de muren der huizen, meestal met de spreuk: De overwinning van Duitsch land is ook de overwinning van Noorwe gen. In Nederland en België straalt dit tee ken te midden van het straatverkeer den voorbijgangers van vluchtheuvels en trot toirs tegemoet. In het gouvernement-gene raal staat het op boerderijen en hekken, in het protectoraat beheerscht dit teeken de pers, evenals in andere landen. In Parijs straalt, het vanden Eiffeltoren tot ver in den omtrek. Daar wordt dit teeken door verzamelaars voor het Roode Kruis ver kocht. Overal dragen de menschen dit teeken in het knoopsgat. Het is het teeken, dat thans al degenen, die zich bewust zijn van de Duitsche overwinning aan alle fronten, vereenigt. Nader meldt het D. N. B.: Het Europeesche continent staat in het teeken van de V-actie: „Viktoria over winning Duitschland wint op alle fron ten, Duitschland overwint Joden, plutocra ten en bolsjewisten, victoria voor Europa". Uit alle landen, uit de hoofdsteden en pro vinciale steden komen berichten over den buitengewonen weerklank van deze actie. In België zijn alle auto's, vrachtwagens, trams en locomotieven voorzien van een V. Transparanten staan op de meest mar kante punten van alle steden. Ook in het protectoraat is de V-actie over het geheele land verspreid. Praag wordt in den avond overheerscht door het reusachtige lichttee- ken „V" op den Veitsberg. De grootste winkelstraat der stad, vroeger de Volks- strasse, heet thans Viktoriastrasse. Het be kende Batahotel in Zlin heet thans Vikto- riahotel. Op straten, pleinen en gebouwen in Praag en andere steden straalt de V., die meestal in rood-witte kleuren is ge schilderd. De grootste bioscoop van Praag heeft reeds een nieuwen naam, Viktoria, het bekende café Slavia is herdoopt tot café Viktoria, de poststempels zijn voorzien van het woord Viktoria. Alle belangrijke dag bladen hebben sedert Zondag als opdruk een kleurige V. Overal leest men het mot to „Viktoria" de overwinning van Groot-Duitschland in den oorlog is de overwinning van Europa in den vrede". In het gouvernement-generaal is al da gen geleden de V-actie begonnen. In alle steden en op alle straten ziet men transpa ranten, aanplakbiljetten, vliegtuigen wer- HOOGER WAARDEN. Ik overdrijf niet als ik zeg, dat ik mij bij het overwegen van onze hui dige maatschappelijke positie in-, echt-, broos-, stil- en teergelukkig voel. Ik wandel in memn vergeestelijkten knol lentuin, ik ben in mijn verheven sas en in mijn hoogverheven nopjes. Want zoo langzaamerhand zijn wij genaderd tot aan het peil, waarop wij toch eigen lijk behoorden te staan. Laat i!k duidelijker zijn. Wij eten boter zonder zout. Dat deed men in het buitenland al lang en het is, naar men zegt, ook veel gezonder. Wij betalen nu een be hoorlijken prijs voor onze sigaren en sigaretten. In het buitenland had je overal staatsmonopolie. Daar waren sigaren eeuwen geledien al duur en naar onzen verwenden smaak niet te rooken. Wij allen hier aten brood, dat een buitenlander aLs koek beschouwde. En ik vraag mij af, waaraan wij het het recht ontleenden om in Lucul- listisóh opzicht zoover boven onze mede-Europeanen uit te steken. Daar waren in vele landen meer kunst schatten en geestelijke waarden dan hier, maar stoffelijk staken wij boven anderen uit als een fabrieksschoorsteen in de prairie. Waarom? Och wij had den het graag een beetje goed en het is niet zoo leuk als je van een divan naar een keukenstoel moet verhuizen. Maar als wij nu maar net als elders in Europa wat meer knappe stand beelden krijgen van beroemde mannen en de kunst wat meer onzen geest verzadigt, dan went dat wel. Qpn hébben wij iets van hooger waarde dan de lekkerste chocolade, de lekkerste boter en het lekkerste brood. V pen insignet met een V neer. Op den raad huistoren in Krakau staat een groot kleu rig transparant. In Noorwegen is het V-parool eveneens uitgegeven. Overal hangen aanplakbiljet ten en spandoeken. Het Oostelijk en Wes telijk station .zijn getooid met groote transparanten: „De overwinning van Duitschland is de overwinning van Noor wegen". Parijs en de Fransche provinciesteden staan eveneens in het teeken der V-actie. Niet alleen van den Eiffeltoren maar ook van alle andere markante gebouwen stra len de V-transparanten en vlaggendoe ken. Alle auto s dragen op de carosserie een V. Bij een Roode Kruis-collecte in Pa rijs werden speldjes in den vorm van een V met een lauwerkrans verkocht. Het Duitsche oever pantserwapen heeft van een rivier waar een belangrijk aandeel in de operaties aan het Oostelijk front. Een efdee'ing aan den het opblazen der bruggen zelfs geen belemmering voor den opmnrsch beteekende (Orb is- Holland) Weest zuinig met electriciteit en gas Behoedt het bedrijf voor boete of afsluiting Naast de particuliere verbruikers dienen ook de industrieën te bedenken, dat het electriciteits- en gasverbruik gerantsoeneerd is op 75 pet. Alles dient in het werk gesteld te worden om dat rantsoen niet te over schrijden. Daar moet een ieder in het bedrijf zich volkomen van bewust zijn: ingenieurs, opzichters, ploegbazen tot de jongste leerjongen toe. Allen dienen er hun uiterste aan dacht aan te geven, dat geen electrici teit of gas onbenut verbruikt wordt, om hierdoor de voorgeschreven bezui niging te verkrijgen. Geschiedt dit niet, dan kan boete of afsluitng van den toe voer volgen. Behoedt het bedrijf hier voor. Zorg, dat geen licht onnoodig brandt. Hoe vele malen laat men licht bran den (ook overdag), in gangen en por talen, hetgeen zelfs in normale tijden overbodig is. Hoe vele malen wordt het licht bij machines, zoomede in kantoorlokalen niet uitgedaan, indien men eenigen tijd bij een andere afdeeling inlich tingen moet vragen. Hoewel dit reeds van belang is, kan op eenvoudige wijze nog belangrijk bezuinigd worden, indien men er steeds op let, dat geen motor of ma chine onbelast loopt. Dit geldt voor draai-, schaaf- en fraisbanken, voor weefgetouwen, spin-machines, zagen, schaafmachines, mangels, strijkmachi- nes, kortom voor vrijwel alle indus trieën. Naast de motor en de machine dient groote aandacht aan de ovens gege ven te worden, aan de smelt-, har- dings-, gloei-, smeed-, moffel-, tem- peerovens, enz. Maak geen oven te vroeg aan. Controleer geregeld nauw keurig de temperaturen van uw ovens. Dit brengt zeker aanmerkelijke besparing. Wij zouden deze adviezen kunnen uitbreiden b.v. voor zetters der dag bladen: denk om uw loodpotten! Werkt allen mede. Houdt bij uw arbeid steeds in gedachte. dat de uiterste spaarzaamheid geboden is. Slechts op deze wijze kunt ge uw be drijf voor boete of afsluiting behoe den.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1