BINNENLAND fZ)e (tonnen, die 11 noodig heeft!' Nieuwe uitgaven ZATERDAG 19 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 ZATI De Rijkscommissaris neemt afscheid van een groep kinderen. Dank zij het initiatief van de National Soziaüstisohe Volkswohlfahrt der N. S. D. A. P. kunnen dezen zomer, 2300a ls reeds is gemeld, een groot aantal kinderen uit Ne derland een mooie vacant ie in Duitschland doorbrengen. Ben gedeelte is reeds van Amsterdam uit vertrokken. Als vacantie- oord is gekozen Wuerttemberg-Hohenzol- lern. Tegen half een gistermiddag is van het Holiandsche spoorstation te 's-Graven- Ihage weder een lange trein met kinderen vertrokken. Er waren er 675, voor de groot ste helft Nederlandsche kinderen. De ver zamelplaats was op het stationsplein, on der die kap van het station. Daar werden groepen gevormd en onder vertrouwde lei ding ging het vervolgens naar dien trein. Natuurlijk was het op het station een heele drukte, want talrijke moeders en familie- 'leden kwamen van de jeugdige vacantie- gangers afscheid nemen. De vele Duitsche vlaggetjes, die waren rondgedeeld, gaven aan het gezelschap een kleurig aanzien. Op het perron had zioh opgesteld de staf- imuiziek bij den Befehlsbaber der Ordnumgis- polizei, onder leider van oibermusikleiter Hahn. Eenogen tijd voordat de trein zou vertrekken, versoheen de Rijkscommis saris, rijksminister Seyss In quart, om aan het begin dezer vacantiereis van zijn belangstelling te doen blijken. Van alle groepen nam hij persoonlijk afscheid. Met hem was commissaris- generaal aberdienst leiter Sohmidt aan wezig. Beide heeren wenschten de (kleintjes goede reis en. een prettige vacantie. De kinderen genieten op reis een goede verzorging. Er reizen een arts en ook eeni- ge verpleegsters mede. Het verblijf in Duitschland zal ongeveer vijf weken du ren. De kleintjes zullen bij families wor den ondergebracht, zoodat alle voorwaar den aanwezig zijn voor het bereiken van hetgeen mede 'bedoeld wordt met deze reis: het kweeken van kameraadschap tusschen (het Duitsche en het Nederlandsche volk. BEGRAFENIS MR. DR. J. SCHOKKING. Onder veel belangstelling is gisternamid dag op de algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van mr. dr. J. J. Schokking, oud-minister van Justitie, oud-lid van den Raad van State. Onder de aanwezigen bevonden zich de secretaris van den Raad van State, jhr. mr. De Beaufort, voorts leden en oud-leden van dat college; de Ned. Herv. Gemeente te Leiden, waar mr. Schokking predikant is geweest, was vertegenwoordigd door ds. D. Kuilman en dr. J. de Wit. Verder wer den nog opgemerkt de heeren Van de Helm, burgemeester van Pijnacker, mr. Korteweg, administrateur aan het depar tement van Justitie, G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de scheep vaart en secretaris van den Hervormden Schippersraad, P. A. van Aggelen, na mens het hoofdbestuur der confessioneele vereeniging, J. Wilbrink, wethouder van Leiden, mr. J. P. Fockema Andreae, voor zitter van de Rijkscommissie voor het woordenboek der Nederlandsche taal, mr. J. G. van Blom, oud-secretaris van het college van regenten der Rijkswerkinrich ting voor vrouwen te Leiden. De kist werd o.m. gedekt door een bloemstuk van den Raad van State. Aan de groeve sprak prof. dr. J. de Zwaan uit Leiden een woord van gedach tenis. Hij schetste mr. Schokking als her der en leeraar en zeide, dat hij ook overi gens een geweldige levenstaak heeft vol bracht, waarvan hij zich onberispelijk heeft gekweten. Met mannen als De Sa- vornin Lohman, dr. De Visser en prof. Slo- temaker de Bruine heeft mr. Schokking de fiere gestalte der christelijke getuigenis op het schild geheven. Daarna heeft een zoon van den ontsla pene dank gezegd voor de belangstelling. UIT DE RAADSZAAL VAN ROTTERDAM VERWIJDERD Bij het begin van een vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam vroeg de heer Van Burink het woord De voorzitter, burgemeester Oud, verleende dit niet. Toen de heer v. Burink toch doorsprak over de opheffing der politieke partijen, heeft de raad met 28 tegen 3 stemmen het reglement van orde op hem toegepast en hem den toe ging tot de vergaderzaal ontzegd. Tijdens de schorsing, die daarop volgde, heeft de heer v. Burink de zaal verlaten. Het „Nationale Dagblad" geeft van be doelde Raadszitting een „verslag", dat al dus aanvangt: „Gisteren waren de heeren van den ge meenteraad van Rotterdam weer eens bij' eengeroepen. Het heele stelletje was weer compleet onder leiding van vrymetselaars en politieke bonzen. Alles zat nog netjes als voorheen op de zelfde kussens en bekleedde nog hetzelfde baantje en dat.... terwyl er voor de aan wezigheid van deze heeren geen reden meer is omdat hun politieke partijen ontbonden zijn. In meerdere gemeenteraden en in Prov. Staten hebben kameraden hierop reeds ge wezen, maar Rotterdam spant in dit opzicht de kroon omdat hier het collage van B. en W. bestaat uit twee vrijmetselaars en vier politieke bonzen. Bij het begin der zitting begon reeds het spel. Kam. van Burink vroeg enkele opmer kingen te mogen maken en begon te vra gen wie de voorzitter zooal tot het bijwonen van deze bijeenkomst had uitgenoodigd om dat spreker hier een gezelschap zag van dames en heeren dat hier niet hoorde, om dat door het ontbinden van hun politieke partijen aan hun politiek bestaan een ein de was gemaakt. Kam. van Burink spreekt..., de hamer roffelt. Van Burink spreekt boven de hamerrof fel uit en verwijt den wethouders dat zij daar niet mogen zitten c-mdat zij als verte genwoordigers van de nu ontbonden poli tieke partijen op hun zetel zijn gebracht door politieken koehandel en dat zij nu tot plicht hebben te verdwijnen". ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT Uit de publicatie betreffende de rantsoe neering van gas en electriciteit blijkt, dat zoowel voor het verbruik van gas als voor dat van electriciteit minima zijn gesteld. Indien men, zijn verbruik verminderend met 25 procent, beneden die minima komt, mag men het toegestane minimumver- bruik aanhouden. Bij sommigen is de vraag gerezen, of deze bepaling alleen voor het gasverbruik geldt. Wij kunnen echter mededeelen, dat zy ook op het electriciteitsverbruik van toepassing is. „Tijd." Naar wy vernemen zal in Nederland een technische nooddienst worden opgericht, zooals men die in Duitschland kent onder den naam technische Nothilfe. Deze dienst, welke optreedt bij technische storingen, staat open voor Nederlanders en Duitschers Op Dinsdag 22 Juli des avonds te 8 uur zal in Bellevue te Amsterdam in verband met de oprichting van den technischen Nooddienst een propagandafilm worden vertoond. De toegang is vry. VERHANDELEN VAN PAARDEN In de Ned. Staatscourant is opgenomen een beschikking van den Secretaris-Gene raal van het Departement vein Landbouw en Visschery, waarbij, onverminderd het bepaalde in het paardenbesluit 1941 (han del en pryzen), het verhandelen en het vervreemden van paarden, welke voor 1 Januari 1939 zyn geboren, gedurende het tijdvak aanvangende met ingang van den dag van de inwerking-treding van dit be sluit en eindigende met ingang van een nader door den Secretaris-Generaal te be palen tydstip, is verboden. De verbodsbepalingen, gesteld in het eerste lid, gelden niet, indien en voorzoo ver daarvan door of vanwege de landbouw crisis-organisatie ontheffing is verleend en de aan de ontheffing zoo noodig verbon den voorwaarden zijn nagekomen. STUDIEDAGEN. Naar men aan de „Volkskrant" mededeelt is het bestuur van den Ned. Kath. Volks bond thans gereed gekomen met de voor bereiding van zijn plan tot het organisee- ren van studiedagen, welke van 23 tot en met 25 Augustus a.s. worden gehouden. Tijdens deze studiedagen wordt in een drie tal lessen een beschouwing gegeven over „Het Leven in Zonlicht" emin vier andere lessen wordt behandeld „De vreugde op verschillende levensgebieden", elk dezer twee onderwerpen nader in verschillende onderwerpen uit te werken. Programma. Het program, luidt als volgt: le les: Het scheppingsdoel: Gods ver heerlijking en het geluk van den mensch. Inleider dr. A. A. Olierook pr. te Amster dam. 2e les: Waar geluk en schijngeluk. In leider Bern. Verhoeven, Beekbergen. 3e les: De blijheid der kinderen Gods. In leider J. Kraakman pr., Den Haag. 4e les: Ouderliefde en blije kinderen. In- leidster mevr. C. Boudens van Heel, Vlaar- dinger Ambacht. 5e les: Arbeidsvreugde. Inleider J. v. d. Akker, Den Haag. 6e les: De pijlers der maatschappeiyke orde, ook de pijlers der menschelijke vreugde. Inleider dr. L. G. Kortenhorst, Den Haag. 7e les: De eeuwige vreugde, die ons wacht. Inleider H. A. J. Drost pr., Amster dam. SUBSIDIEERING IERKELDERBOUW. In verband met die opvoering dier voed selproductie heeft die rqgeerimig besloten den bouw van ierkelders te stimiuleeren door middel van subsidieering. Alleen ierkeldens welke van metselsteen zijn gemaakt, komen voor deze snubsidi ring in aanmerking, met dien verstande, dat het deksel, en in uitzonderingsgevallen!, by hoogen wat grondwaterstand en zach- ten bodem, de geheele kelder van gewa pend beton mag zijn. De geheele constructie moet van soliden aard zijn en voldaan zal moeten worden aan eisohen van luchtdichte afsluitinig. De subsidie zal, indien de aanvra ge en de bouw door den rijksland- bouwoonsulent van het betrokken ambtsgebied is goedgekeurd, 1/3 deel der totale bouwkosten bedragen met een maximum van f 7.per M3 kel- derinhoud. Voorlichting omtrent de constructie wordt op verzoek gegeven door het insti tuut voor landbouwwerktuigen en gebou wen te Wagen in gen. Aanvragen om subsidie moeten worden gericht aan den rykslandbouwconsulenit in het betrokken ambtsgebied. Nadere in lichtingen worden tevens door hem ver strekt. Aangezien het totaal beschikbare bedrag beperkt is en slechts gebruikt kan worden tot 31 December 1941 ls het gewenseht de subsidi aanvragen ten spoedigste in te zenden. De heer A. Zuidervliet, gepensionneerd directeur van de gemeentelijke handels school te Zaandam, is gistermiddag geïn stalleerd als wethouder van onderwys de zer gemeente. De installatie geschiedde door den re- geeringscornamssaris -(burgemeester, (den heer C. van Ravenswaay in een plechtige bijeenkomst in de raadszaal. EEN NIEUW SPOORBOEKJE Sinds 5 Mei 1941, toen het lratste spoor boekje van de Nederlandsche Spoorwegen verscheen, zyn tien wyzigingsbladen uit gekomen. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft besloten deze tien bladen in het op 20 Juli a.s. nieuw uit te geven spoorboekje vast te leggen. DE INSPECTEUR VAN HET ONDERWIJS IN ALGEMEENEN DIENST Toezicht op de opvoeding tot een juist besef van orde en tucht Met het nieuw ingestelde inspectoraat van het onderwys in algemeenen dienst is volgens beschikking van den Secretaris- Generaal van Opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming belast de heer d r. D. G. N 0 o r d y k te 's-Gravenhage. De nieuwe functionaris is belast met het toezicht op de opvoeding tot een juist be sef van orde en tucht aan alle scholen, be halve aan de universiteiten en hooge- scholen, dus aan scholen voor voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs, middelbaar en lager nijverheidsonderwys, middelbaar en lager land- en tuinbouw- onderwys, uitgebreid lager onderwys, ge woon en buitengewoon lager onderwijs, alsmede het toezicht op de handhaving van de orde en de rust aan deze scholen, dit alles onder oppertoezicht van den Secre taris-Generaal. Hy heeft het recht, indien hy bij de uit oefening van het toezicht op de opvoeding tot een juist besef voor orde en tucht en op de handhaving van de orde en de rust aan de scholen tot de gevolgtrekking komt, dat hetzij incidenteele, hetzij algemeene maatregelen van staatswege noodzakelijk zyn, aan den Secretaris-Generaal daar omtrent voorstellen te doen. Dr. Noordyk is geboren in 1883 te Vlaardingen, bezocht de H.B.S. met 5 jarigen cursus te Schiedam en studeerde Duitsche taal en letterkunde. Hy is in het bezit van alle middelbare en academische bevoegheden voor dit vak en promoveer de in 1925 aan de gemeentelyke universi teit van Amsterdam op het onderwerp: „Untersuchungen auf dem gebiete der Kaiserlichen Kanzleisprache im 15. jahr- hundert. In 1910 werd hy leeraar aan de Rijks H.B.S. te Veendam, in 1914 aan de Rijks H.B.S. te Gouda en aan het gemeentelijke gymnasium aldaar. Sedert 1924 was hy leeraar aan het gemeentelijk lyceum aan het Stokroosplein te 's-Gravenhage, ook enkele jaren aan het 1ste gymnasium aan de laan van Meerder voort. Vanaf 1 Sep tember 1925 is hy mede docent aan de stichting „School voor taal en letterkunde" te 's-Gravenhage. Jaren lang was hy lid van de commissie voor de lagere en mid delbare examens in de Duitsche taal. De laatste jaren is hy speciaal belast met de leiding der acte examens L.O. Duitsch. Dr. Noordijk is lid van het opvoeders- gilde en medéwerker aan het orgaan: „Op voeding in volkschen geest". KINDERBIJSLAG EN WERKLOOSHEID. De pensdienst van het N.V.V. meldt o.tm.: Zooals men weet, werd op 1 Januari van dit jaar die kinderbijslagwet ingevoerd. De uitbetaling over het eerste kwartaal vond plaats na 1 ApriL Bij deze uitbetaling bleek, dat de ge meentelyke ambtenaren, belast met de steum/verleening, van meening waren, dat de kinderbyslag, uitgekeerd aan arbeiders, die in de steun ver leaning waren opgeno men, gezien moest worden als loon, dat in een bepaalde week was ontvangen en hierdoor in aanmerking kwam voor de toe passing van de waohttydregeling. Hoewel deze opvatting formeel juist was, spreekt het wel vanzelf, dat zij in strijd ik wam met de strekking van de kinderbij slagwet. Het N.V.V. heeft zich dan ook, de onbil- ly kheid van deze toepassing inziende, tot het departement van sociale zaken gewend met het verzoek de gemeentebesturen erop attent te willen maken, dat de kinderbij slag, die aan een arbeider, die steun ont vangt, wordt uitgekeerd, dient uitgesmeerd te worden over het aantal weken, dat hy gedurende het kwartaal, waarover de by- slag werd berekend, heeft gewerkt. Het resultaat van dit verzoek is, dat de waar nemend :ecretaris-generaal van het de partement van sociale zaken zich dato 14 Juli j.L tot de gemeentebesturen heeft ge richt met het volgende echryven: „Ik aoht het wensohelyk u hieronder een nadere uiteenzetting te geven van de wyze, waar op met de kinderbyslag bij de vaststelling van de steunbedragen moet worden reke ning gehouden. le. Wanneer de kinderbyslag aan een arbeider, die in de steunregeling is opge nomen, wordt uitgekeerd, heb ik er geen bezwaar tegen, dat dit bedrag wordt uit gesmeerd over het aantal weken, dat hij gedurende de periode, waarover deze by- slag werd berekend', gewerkt heeft. Komt hy, rekening houdende met het dan gevon den weekloon, aan de hand van de ten uwent geldende waohttydregeling, voor en wachttijd in aanmerking, dan behoort hem alsnog een wadhttyd te worden opge legd. Bij de bepaling van dezen wachtyd moet uiteraard rekening gehouden worden met evenüueele waohtweben, welke hy al heeft doorgemaakt, voordat hy dn de steun regeling werd opgenomen. Wellicht ten overvloede moge ik er de aandacht van uw college op vestigen, dat korting van de kinderbyslag in dit geval op het steunbedrag niet behoeft, plaats te hebben. 2e. Wordt iemand na ontvangst van een kinderbyslag werkloos en meldt hy zioh aan voor steun, dan kan eveneens boven staande gedragslyn gevolgd worden. 3e De kinderbyslag echter, uitgekeerd aan gedeeltelijk werkloozen en aan perso nen, die een tegemoetkoming ontvangen, omdat zy door de bijzondere c«eonomische omstandigheden minder dan het normale loon kunnen verdienen, behoort voor 2/3 deel c.q. ten volle van de berekende uit- keering te worden afgetrokken!, 4e. Is de kinderbyslag aan laatstbedoelde arbeiders uitgekeerd, toen zij nog hun nor male inkomen hadden, terwyl zij zioh daar na voor een aanvullend steunbedrag of een tegemoetkoming hebben aangemeld, dan behoort aan de hand van het bovenstaande in 'bepaalde gevallen eveneens een wacht- ty'di te worden opgelegd". Zooals men ziet heeft 'het N.V.V. hier voor die werkloozen, die recht hebben op (kinderbyslag. Een onbillijkheid, waarvan zy de dupe werden, die de bijslag het beste kunnen gebruiken, is hiermede weggeno men. XJINI BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 27 Brood of gebak 20—26 Juli 100 400) gr. brood of 1 (4) rants, gebak. 27 Aardappelen 20—26 Juli 3 K.G. 10 iBloemkaart) Meel, brood enz. 14 Juli—10 Aug. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 24 25 (Boterkaart) boter, 17 Juli—3 Aug. 250 gram boter 24 25 (Vetkaart) boter 17 Juli3 Aug. 250 gram boter (m. 22 X ct. red.) 101 Suiker 7 Juli—3 Aug. 1 kilogram 27 Melk 20—26 Juli 1 3/4 liter. A rijst papkaart Rijst, rijstebloem 14 Juli10 Aug. 250 gram A Havermout enz. 14 Juli10 Aug. 250 gram 27 26 27 Vleesch Vleeschwaren Vleeschwaren 18—26 Juli Bon 27 vleesch: Per twee bonnen 100 gram vleesch of één rantsoen vleeschwaren. Bon 26 en 27 vleeschwaren: Per bon één rantsoen vleesch of vleeschwaren. 104 Koffiesurr. Thee 20 Juli18 Augustus 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. 26,27 Kaas 14 Juli27 Juli (10 Aug.) bon 69, 79 nog tot 27 Juli. Elk der bonnen 100 gram kaas. 27 (eieren) Eieren 20—26 Juli 1 el 103 Jam 14 Juli10 Augustus 500 gram jam, stroop, honing e.d. 102 Rijst enz. 14 Juli—10 Aug. 250 gram 55 Maïzena enz. 16 Juni10 Aug. 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) 44 Havermout enz. 16 Juni—10 Aug. 250 gram 45 Gort enz. 16 Juni10 Aug. 250 gram 54 Macaroni enz. 16 Juni10 Aug. 100 gram K Scheerzeep Textielkaart 1 Mei31 Aug. 50 gram scheerzeep 38 Zeep 30 Juni3 Augustus 150 gram toiletzeep, 120 gram huis houdzeep, enz. 11 bon kaart O Petroleum 16 Juni10 Aug. voor de keuken 2 liter EEI INDROGING HUISHOUDZEEP De langdurige droogte heeft tot gevolg gehad, dat het gewicht der enkele stukken huishoudzeep, die 120 gram (dubbele stuk ken 240 gram) moeten wegen, in sommige gevallen belangryk achteruit is gegaan. Hierdoor wordt bij het publiek de indruk gevestigd alsof voor de bonnen „minder" zeep wordt ontvangen, dan waarop het recht heeft. Niets is echter minder waar. Het gewichtsverlies is te wijten aan het verdampen van het water. Een ingedioogd dubbel stuk zeep van b.v. 210 gram bevat evenveel vetzuren als een versch stuk van 240 gram, zoodat het waschvermogen van beide stukken zeep onveranderd is ge bleven. Door de Sectie Zeep van het Ryksbureau voor Chemische Producten wordt, in sa menwerking met de Keuringsdiensten van Waren scherp toegezien op de belangen van het publiek. De vaste pryzen, welke vorige weken be kend werden, zijn over het algemeen, door de kweekers met veel instemimng ontvan gen, vooral wat die van de gesaneerde arti kelen Tulpen, Hyacinthen en Narcissen be treft. Toch bleef er ongerustheid heer- schen, omdat tot nog toe van een bodem in de markt nog niets bekend was en zon der deze zou een prijsstelling als die, welke wy nu kennen, tot groote moeilijkheden aanleiding geven. Uit betrouwbare brond wordt thans ver nomen, dat met de grootst mogelyke kans op zekerheid, het surplusfonds zal wor den ingeschakeld. Dit is zeer zeker een geruststelling voor de kweekers. Hoe de Nederlandsche Posterijen nationaal werden dioor mr. W. J. M. Benschop Ryksuifcgevery, den Haag. Door mr. W. J. M. Benschop werd in „P.T.T.-nieuws" een reeks artikelen, ge schreven over de geschiedenis van ons postwezen. De pers- en propaganda-dienst van het Staalbedrijf der P.T.T. lieten die zen artikelen keurig uitgeven, fraai geïl lustreerd. Belangstellende in het werk der P.T.T. zullen dit boekje (prijs f 1.50) gaar ne in hun bezit willen hebben. Mgr. C. C. Prinsen Portret- stippels, byeengelezen door dr. P. J. M. van Gils. Uitgave instituut voor Doofstommen, St. Michiels gestel. Een aantal inwoners van (het Bisdom den Bosch hebben hun 'herinneringen' te boek gesteld van Mgr. C. C. Prinsen, den verdiensteiyken prelaat, diie gedurende 50 jaren in de St. Jacob-parochie te 's-Her- togenfoosoh met kracht en liefde het her ders-ambt uitoefende. Boven de Moerdijk is Mgr. Prinsen vooral bekend door zijn ijveren voor het R.K. Huisvestingscomité, doch zyn activiteit strekt zich over een veel breeder terrein uit. Daarvan is dit boekje, met bijdragen van 18 vrienden en vereerders, een blijvend getuigenis. Begunstigd door fraai zeilweer is Vrijdag de Kaagweek begon nen. De Pampus-jachten in actie (Pax-Holland m)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6