19e JUtanenutMóleCinp aan het daóiptant Doorbraak van Stalin-linle tot voorbij Smolensk voortgezet ZATERDAG 19 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DOORBRAAK AAN HET FINSCHE FRONT DE VEROVERING VAN SMOLENSK. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De doorbraak door de krachtig versterk te Stalin-Iinie, tusschen Mogilef en Wi- tebsk, is tot voorbij Smolensk, uitgebreid. Ondanks de hardnekkige verdediging door den vijand is Smolensk zelf op 16 Juli ge nomen. Alle pogingen van den vijand, deze stad weder terug te winnen, hebben schip breuk geleden. Tot zoover het communiqué. Een bataljon Duitsche infanterie, zoo verneemt het D.N.B. verder, is er gisteren ten Zuidwesten van Smolensk na hevigen strijd in geslaagd tot diep in de bolsjewis tische linies door te dringen. Voor een hardnekkig verdedigd dorp stieten de Duitsche troepen op buitengewoon verbit terden tegenstand. Nadat dit verzet, soms in gevechten van man tegen man, was ge broken, trokken de Sovjet-soldaten in wil de vlucht terug. De Duitsche infanteristen slaagden er hierbij in een geheelen divisie staf gevangen te nemen. Naar de gevan gengenomen bolsjewistische officieren ver klaarden, hadden de bolsjewistische solda ten hun militairen bevelhebbers verhin- werd weg te rijden. Bij den opmarsch in het gebied van Smo lensk, hebben afdeelingen Duitsche troe pen op 17 Juli een hulp vliegveld der Sov jets bereikt. De artillerie opende het vuur op de 28 Sovjet-vliegtuigen, die klaar stonden om op te stijgen. Alle toestellen werden vernietigd. Omtrent de verovering van Smolensk wordt nog het volgende gemeld: In den ochtend van den 16en Juli heeft Duitsche infanterie ten Westen van Smo lensk een sterke Sovjet-af deeling, die een aanval uit de stad trachtte te doen, ver nietigd. Gemotoriseerde Duitsche colonnes waren in de ochtendschemering tot den rand der stad genaderd. Plotseling zagen zij een lange colonne voertuigen, gevolgd door pantserwagens en troepen, uit een der straten komen. De Duitsche soldaten wachtten tot de bolsjewisten zeer dichtbij gekomen waren en openden toen een moorddadig vuur op hen. Met de voorste Duitsche troepen trok ook een afdeeling met een telefoonlijn mee. Onder voortdu- renden strijd werd de kabel gelegd tot bij de eerste huizen van Smolensk en door middel van deze lijn werd den divisie commandant de inneming van Smolensk stad nog gemeld, dat terwijl op den vroe gen ochtend na den 16en Juli nog een hef tig artillerie gevecht rondom Smolensk werd gevoerd, een Duitsche afdeeling in een bliksem-snellen aanval de stad binnen drong en de buitenwijken bezette. Gepant serde verkenningswagens en motorrijders waren de stad genaderd en korten tijd la ter kwamen ook groepen infanterie, die in weerwil van de langs den hoofdweg ont ploffende granaten de huizen steeds dich ter naderden. Zij gingen met machinege weren en granaatwerpers in stelling om de nesten van tegenstand in de huizen stel selmatig onder vuur te nemen. Daarna kwamen de pantserwagens, die in den heksenketel binnendrongen. Na een kwar tier had de infanterie reeds een huizenrij bezet en geleidelijk viel de eene straat na de andere in Duitsche handen. Nieuwe Duitsche troepen bezetten ten slotte de geheele stad. GEWELDIGE STRIJD TEN OOSTEN VAN STAL IN-LINIE. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, heeft de geweldige strijd ten Oos ten van de Stalin-linie thans eenzelfde verloop als de gevechten na de doorbraak der bolsjewistische grensstellingen bij het begin van den strijd. De krijg woedt in een zone, die soms meer dan 100 km. diep is. Terwijl de voorhoeden der Duitsche pantsercolonnes onophoudelijk de operatie doelen aanvallen, zijn de daarachter vol gende divisies infanterie en pantserwagens er in geslaagd de Sovjet-afdeelingen te versplinteren en vaak te omsingelen, zoo dat deze bolsjewistische afdeelingen haar vernietiging tegemoet gaan. In deze zone van ruim 100 km. diep woedt de strijd en men heeft den indruk, dat de verdediging der Sovjets langzaam maar zeker ineen stort. Het Sovjet-commando heeft zijn af deelingen blijkbaar niet meer geheel in de hand. Het lijkt er op, dat deze afdeelingen op eigen verantwoording het dreigende onheil trachten af te wenden. Er zijn tot dusver geen teekenen geweest voor een grootscheepsch tegenoffensief. Het Duit sche commando is niet alleen nauwkeurig onderricht van het verloop der verschil lende gevechten, het heeft ook de groote doelen der operaties geenszins uit het oog verloren en doet zijn geweldigen druk op de steeds zwakker wordende Sovjet-ver dediging voortduren. Bij den opmarsch naar St. Petersburg stiet Donderdag een Duitsche afdeeling bij het Peipusmeer op bolsjewistischen tegen stand. In korte, verbitterde gevechten le den de Sovjets bloedige verliezen; vijftien honderd bolsjewisten werden gevangen genomen. Deze gevangenen bleken men- schen te zijn, die tot tuchthuisstraf ver oordeeld waren. Op bevel van de politieke commissarissen waren' zij uit de tuchthui zen ontslagen onder voorwaarde, dat zij tegen de Duitschers zouden vechten. Eveneens bij den opmarsch naar St. Pe tersburg ontmoetten Duitsche tropen ge- organiseerden bandietenbenden van het z.g. vernietigings-bataljon Popoff, die zich in de bosschen schuil hadden gehouden en ineens een moordend vuur op de doortrek kende Duitsche troepen wilden openen. De Duitsche soldaten maakten met deze ban dieten korte metten, beschoten de bosschen en zuiverden eenige nesten met handgra naten. Zoo werd het bataljon Popoff, dat de vernietiging der Duitschers op zijn ba nier had geschreven, zelf vernietigd. Slechts enkele bolsjewisten vielen levend in Duitsche handen. Behalve met machine-pistolen en ande re vuurwapens waren zij voorzien van bijl, dolken en flesschen met bijtende zuren. De gevangenen vertelden, dat zij waren opge leid in een Sovjetschool, die in 1940 was gevestigd in een klooster te Petsjorry in Estland. Het waren over het algemeen jonge communisten, die door de partijfunc tionarissen nauwkeurig waren onderricht in de bolsjewistische moordmethoden. Bij den aanval van Duitsche tropen op Sovjet-strijdkrachten en de verovering van een kleine stad tijdens den opmarsch naar St. Petersburg zijn, behalve een zwaar bewapende pantsertrein en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal, vol gens raming 3000 gevangenen in Duitsche handen gevallen. Onder hen bevindt zich een geheel vroü- wenbataljon en vier compagnieën jonge communisten. De Sovjets leden bij de verrassende verovering van de stad bloe dige verliezen. HONDERDEN SOVJETPANTSER WAGENS VERNIELD Gisteren ontstond te Noorden van Krasniyi een treffen tusschen meer dan driehonderd Sovjet-pantserwagens en Duitsche pantserwagens. In korten tijd verloren de Sovjets bij dezen verbitterden strijd 210 wagens. De rest werd met zware verliezen voor den vijand teruggeslagen. AAN HET FINSCHE FRONT Het regeeringspersbureau deelt mede, dat de aanval der Finsche weermacht in Ladoga-Karelië, die op 10 Juli werd inge zet, reeds thans tot resultaten van beslis sende beteekenis heeft geleid. De Finsche troepen hebben de aanvankeijk plaatse lijke successen tot een volledige doorbraak uitgebreid. Voor aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten is de terugtocht afgesneden. Bij deze operatie hebben eenige Finsche afdeelingen in zes dagen een opmarsch van 150 K.M. volbracht. Het veroverde gebied wordt thans gezuiverd. SPOORWEG VERBROKEN In den loop van Donderdag heeft de Duitsche luchtmacht de spoorlijn Smolensk Moskoü op verscheiden plaatsen ver broken. Verscheidene transporttreinen wer den vernield of tot ontsporing gebracht. Bovendien werden bij aanvallen negen 'Sovjet-batterijen door bommen tot zwij gen gebracht. De voortdurende Duitsche luchtaanval len op de verkeerswegen der Sovjets heb ben de laatste dagen groote verwoestingen aan de spoorwegen in het achterland aan gericht. De gevolgen daarvan zijn des te belangrijker, omdat het verkeer in het binnenland der Sovjet-Unie reeds in nor male tijden zeer onvoldoende was. Terwijl door het onderbreken van de spoorlijnen overal transportcolonnes oploopen, worden de wegen bovendien verstopt door de mas sa's vluchtelingen, zoodat het vervoer van troepen en materiaal met de grootste moei lijkheden gepaard gaat. Iedere beweging van de troepen in Westelijke richting wordt belemmerd door den wanordelijken stroom van vluchtelingen, die zich naar het Oosten beweegt. VERSPREIDE OORLOGS BERICHTEN DE VERLIEZEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. In de 20 uur, verloopen tusschen den middag van den 17 Juli en den ochtend van den 18 Juli, heeft de Britsohe lucht macht 32 vliegtuigen verloren. Alle Brit- sche pogingen om aanvallen te doen op Duitschland of het bezette gebied, werden door den Duitschen afweer verijdeld. Een deel van haar verliezen leed de Britsohe luchtmacht boven Britsch gebied. Bij dit cijfer van 32 toestellen zijm de verliezen, door de Engelsche geleden tijdens de he vige Duitsche aanvallen op vliegvelden in de Midlands, niet inbegrepen. Donderdag hebben Duitsche mijnenve gers verscheidene boven het Kanaal vlie gende Britsohe vliegtuigen heftig bescho ten. Terwijl eenige vliegtuigen zich snel aan het vuur onttrokken, deden andere een aanval op de Duitsche booten, doch vergeefs. De Duitsche mijnenvegers scho ten vier Britsche gevechtsvliegtuigen neer en dwongen de andere tot den aftocht. Voorts hebben Duitsche jachtvliegtuigen gistermiddag een sterke Britsohe formatie, welke de Fransche Kanaalkust trachtte aan te vallen, uiteen geslagen. Tijdens luchtgevechten brachten zij den Britsohen 'bommenwerpers en jagers zware verliezen toe. Vier Britsohe bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim hebben Vrijdagoch tend boven de kust in het gebied van Duinkerken gevlogen. Alle vier Britsche gevechtsvliegtuigen werden neergeschoten, alsmede een Spitfire vliegtuig, dat deel uitmaakte van het escorte. Daarenboven werd een in de buurt vliegende viermoto rige bommenwerper van het type Short- Sterling door Duitsche jagers neergescho ten. GENERAAL VON SCHROEDER LICHT GEWOND. De Duitsdhe bevelhebber in Servië, de generaal van het luchtdoelgeschut von Schroeder, is gistermiddag, toen hij van een diienstvluoht terugkeerde, bij de lan ding te Belgrado met zijn Fieseler Storch gevallen, doordat het toestel in ruw weer in aanraking kwam met een hoogspan- ningsleiding. De generaal is licht gewond. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. LUCHTGEVECHTEN BIJ MALTA. Het Italiaansche weermachtbericht van gistermiddag luidt als volgt: In de nabijheid van Malta hebben onze liuohtforimaties felle gevechten geleverd met sterkere vijandelijke jagers. Vijf En gelsche vliegtuigen werden neergeschoten. Een van onze toestellen is niet naar zijn 'basis teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn in Tobroek we derom batterijen en versterkte stellingen gebombardeerd, waardoor branden en ex plosies werden veroorzaakt. Ten Zuidwes ten van Sidi el Barani hebben onze jacht- eenlheden in scheervlucht vijandelijke vrachtauto's en troepen aangevallen. Tijd'ens een nieuwen aanval op de bei de ten Noorden van Marsa-Loech ontdek te, in het weermachtbericht van gisteren genoemde schepen, hebben Duitsche ja gers, d'ie door een vijandelijke formatie, welke de transporten trachtte te bescher men, werden aangevallen, vijf Britsche vliegtuigen van het type Ourtiss P 40 neer geschoten, terwijl de bommenwerpers van de spil het tweede, nog overgebleven schip, in den grond boorden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Ben ghazi en Derna gebombardeerd, waarbij in de laatstgenoemde plaats eenige slacht offers zijn gevallen onder de Mohamime- daansehe bevolking. In den nacht van 17 op 18 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen bommen gewor pen op Palermo: drie gewonden onder de JAPANS NIEUWE KABINET WEER ONDER SIGNATUUR VAN KONOYE. Het nieuwe Japansche kabinet, met de vorming waarvan prins Konoye gisteren gereed was gekomen, ziet er naar D.N.B. meldt, als volgt uit: Premier en minister van Justitie: prins Konoye. Buitenlandsche Zaken en van Koloniën: admiraal Toyoda. Binnenlandsche Zaken: Tanabe. Financiën: Ogoera. Oorlog: luitenant-generaal Tojo. Marine: admiraal Oikawa. Onderwijs: Hasjida. Landbouw:' Ini. Handel: vice-admiraal Saponji. Verkeer en Spoorwegen: Moerata. Openbaar Welzijn: generaal-geneesheèr b. d. Koizoemi. VERKLARING VAN KONOYE. Premier Konoye heeft gisteravond in zijn eerste mondelinge verklaring gezegd, dat door de snelle wijzigingen in den in ternationalen toestand de missie van Japan steeds moeilijker wordt en dat de geheele natie zich solidair moet verklaren. De politiek van Japan, om het hoofd te bieden aan den moeilijken internationalen toestand, is reeds bepaald en moet thans snel en vastberaden ten uitvoer worden gelegd. Dientengevolge moet ook de in wendige structuur van het land aan deze groote lijn worden aangepast. Prins Ko noye verklaarde ten slotte nog, dat hij met steun van de honderd millioen Japanners zijn taak zal vervullen. Domei meldt nog, dat men in welinge lichte kringen van meening is, dat indien derde, anti-Japansche mogendheden zou den trachten munt te slaan uit de regee- ringswisseling en de meening zouden ver spreiden, dat een verandering der buiten landsche politiek te wachten zou zijn, slechts zou blijken, dat deze mogendheden een verwachting armer worden. De buiten landsche politiek zal geconcentreerd hui ven op het met succes beëindigen van hët Chineesche conflict. Iedere twijfel aan de duidelijke politiek van Japan zou onmid dellijk weerlegd worden door het feit, dat Konoye wederom aan het hoofd der regee ring staat. Het tweede kabinet-Konoye heeft een einde gemaakt aan Japans afhan kelijkheid van Engeland en de Vereenig- de Staten. Het nieuwe kabinet zal tot taak hebben de onafhankelijke politiek te ver sterken. Verschillen met1914 1918 Europa strijdt tegen den wereldvijand, het bolsjewisme. Spaansche vrij willigers worden voor hun vertrek naar het Oostelijk front geïnspecteerd De Duitsche opmarsch in het Oosten. - Licht brandbare houten huizen met rieten daken zijn een prooi der vlammen geworden tijdens de gevechtshandelingen in het Sovjet-gebied, welke mej zooveel succes voor de Duitsche strijdkrachten verloopen (Atlantic-Holland' ANDERE SITUATIE OP MILITAIR, ECONOMISCH EN POLITIEK GEBIED. In de pogingen, die de Angelsaksische pers in het werk stelt om het pact tusschen Engeland en Sovjet-Rusland voor te stel len als een soortgelijke omsingeling van Duitschland als in den wereldoorlog het geval was, ziet men in Berlijn niet meer dan een streven van de Britsche binnen landsche politiek. Dat dit pact evenals de algemeene militaire toestand in geen en kel opzicht vergeleken kan worden met de omsingeling der centrale mogendheden in den tijd van 1914—1918 ligt voor de hand. De spilmogendheden Duitschland en Italië zijn militair, noch economisch, noch poli tiek omsingeld. Terwijl in den wereldoorlog de centrale mogendheden militair zoowel in het Oosten als in het Westen en ook in het Zui den aan het Italiaansche front en aan het Balkanfront bovendien in de verschillende Turksche sectoren gebonden waren met al hun militaire machtsmiddelen en het daar bij béhoorende apparaat voor de ravitail leering en de transporten van materiaal, biedt de huidige militaire positie een vol komen ander beeld. Een Westelijk front, gelijk dat indertijd in Frankrijk bestond, is er niet meer. Het geheele Westen staat militair open voor de spilmogendheden. In het Westen is er slechts één zee- en lucht- front, gericht tegen Engeland en in veel sterkere mate dan in den wereldoorlog ge richt tegen de Britsche ravitailleering over zee .Het Zuiden staat eveneens militair open. Men zou niet eens serieus kunnen spreken van een zeefront in de Middelland- sche Zee aangezien de Britsche vloot er ver van verwijderd is de Middellandsche Zee te beheerschen. Het front in Afrika tegen de Britsche troepen in Egypte kan niet vergeleken worden met het front tegen Ita lië en op den Balkan van den wereldoor log. Het Zuid-Oosten ligt eveneens mili tair open, aangezien noch een front tegen Turkije noch in Voor-Azië aanwezig is. In het Oosten ligt weliswaar een front, dat door het Duitsche leger, het luchtwapen en de marine wordt gevormd, maar dit front verloopt niet alleen zeer veel gunstiger dan tijdens den wereldoorlog, het is ook bloot gesteld aan het totale optreden van het Duitsche leger, dat niet, zooals dit in den wereldoorlog het geval was, met zijn voor naamste krachten aan andere fronten is gebonden. Het Noorden van Europa staat militair eveneens geheel open. In den we reldoorlog daarentegen bestond er ook in het Noorden een zecfront, aan de Noord-- zee en ook de Oostzee, moest aangezien Fin land tot het Russische machtsgebied be hoorde, als zeefront beschouwd worden. Op economisch gebied kan men evenmin spreken van een omsingeling. Ter wijl in den wereldoorlog de centrale mo gendheden de economische krachten van de Scandinavische landen slechts gedeelte lijk tot haar beschikking hadden, staat het Noorden ditmaal geheel ter beschikking van Duitschland en zijn bondgenooten. De economische krachten van West-Europa stonden van 1914 tot 1918 in het geheel niet ter beschikking van de centrale mogend heden, terwijl thans geheel West-Europa tot Portugal en Spanje toe ter beschik king staan van de landen der spil. De Bal kan, die in den wereldoorlog slechts voor een deel in handen van de centrale mo gendheden was, is thans met zijn economie geheel georiënteerd op de behoeften van de spilmogendheden. In het Oosten kon den de centrale mogendheden pas in de twee laatste jaren van den wereldoorlog de economische krachten van de daar bezet te gebieden tot ontwikkeling brengen en voor zich gebruiken, terwijl Duitschland ditmaal in h£t gouvernement-generaal een beslissenden economischen opbouw heeft Voltrokken en bovendien de economische krachten van Finland ter beschikking staan van de spilmogendheden. In politiek opzicht is het van beslis sende beteekenis, dat Duitschland tijdens den wereldoorlog van de enkele neutrale staten, met uitzondering van de Scandina vische landen, was afgesneden door de ge vechtsfronten. Ditmaal staat het ook met staten als Spanje en Portugal, met Tur kije en Iran in rechtstreeksche verbinding en heeft het bovendien in het Verre Oosten een groote mogendheid als bondgenoot. De Britsche bewering eener omsingeling van Duitschland is dus in geen enkel geval juist, te minder daar de gebieden van Afri ka en Azië, waarnaar van Britsche zijde ter fundeering van de omsingeling wordt Verwezen, zoo ver weg liggend en voor het grootste deel zoo onontwikkeld zijn, dat zij militair noch economisch eenig ge-1"1-'- ïr de schaal ]pw«

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5