O Burgerlijke Stand TERUGKOMST Wilt U iets weten? OMGEVING Laatste berichten MARKTBERICHTEN 2 ZATERDAG 19 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 UIT LEIDEN VERTROKKEN. A. V. Assen en fam., Schiedam, Boerhaa- •elaan 92b H. J. ter Avest, den Haag, keizerstraat 117 A. H. M. Bakker, Alke- ade, B. 424 C. v. Biemen, Oegstgeest, 'erweeweg 3a H. G. J. Bonke, Utrecht, roenestr. 47 I M. C. A. Winnubst roerse, Wassenaar, Achterweg 16 N. v. Broek, Bloemendaal, Pr. Hendriklaan 75 L. C. v. Delft, den Haag, v. Imhoffstr. 6 C. J. F. Dernee, Oegstgeest, H. Morsch- eg 49a Th. Dongelmans en fam., Alke- ade, Rijpwetering 211 A. Dumas, Die- lenveen, Rande 26 P. v. Duijn, Schalk aar, politie opl. batt. D. v. Ekelenburg, .aardingen, Pr. Hendrikstr. 23 H. Gau- iier, Delft, M. Trompstr. 6 A. Gutter en i., Leiderdorp, Steenbakkerslaan 22 C. Hagedoorn, Rotterdam, Beukelsweg 9b W. A. Hauer, den Haag, Meerenstr. 1 D. Heesterman, Oegstgeest, Endeg. str.- weg 11 J. J. Heesterman, Wateringen, >r. Hendrikstr. 37 J. C. Hollebeek, Apel doorn, Asselschestr. 106 N. v. Hooidonk, Zaandam, Willemstr. 46 F. Horn, Oegst- jeest, de Kempenaerstr. 80 C. H. v. Lies- ïoutv. Ingen, 's Bosch, Graafschew. 37 H. C. Jansen, Wassenaar, Rust en Vreugd- aan 6 I. de Jomini, Bern (Zw.), Kapel- kenstr. 28 A. C. J. de Jong, den Haag, Pippelingstr. 136 J. A. de Jonge, Bergen r>p Zoom, Kerkstr. 18 J. Klootwijk, Rot terdam, Bloemkw.str. 72c H. H. M. S. ,asonder, Assen, v. d. Feltzpark 2 J. Vlaeijer en fam., Nijmegen, Dominicaner- ;traat 102a A. v. d. Meij, Oegstgeest, Ba- istr. 27 J. H. v. Ommen, Steenderen, A 5 T. C. Oppelaar, Utrecht, Fr. Halsstr. J. M. Pols, Zoeterwoude, Noordbuurt 148 A. L. M. Quaedvlieg, Valkenburg kL.), Geneindestr. 4 Th. H. Sanders en "am., Katwijk, Valkenb.weg 15b H. Schouten, den Haag, Stortenbekerstr. 164 C. W. J. v. d. Spek, Poortugaal, Albandw. dijk 74 T. Speksnijder, Utrecht, Cremer- straat 122 W. v. HeivoortStouten, Eind hoven, Varenstr. 28 F. G. v. Tongeren, Amsterdam, K. v. Eeghenstr. 1 II H. v. d. Velden en fam., Alphen a. d. Rijn, v. Genderenstr. 1 J. M. Waller, Dordt, Hee- emezustr. 5r J, Wolters en fam., Leid- schendam, Park Leeuwenberg 69 M. KeijzerZirkzee, Voorschoten, Voorstr. 16 M. Zwagerman, Leimuiden, Nokweg 157. Agenda. NED. R.K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN, CENTRALE VAN DE R.K. ARBEIDERS BEWEGING I ..Heden Zaterdag: Geen Spaarbank op het Kantoor. Zondag: Het Gebouw is den ge- heelen dag gesloten. Maandag: Repetitie R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Stu dio", 7.30 uur (zaal 6). Maandag: Dag. Bestuursvergadering R.K. Volksbond, 8 uur (Kantoor). Dinsdag: Rechtskundig Ad- viesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken óp het Kantoor van het Bondsgebouw, Steenschuur 15, nam. 6.30 7.30 uur. Dinsdag: Bestuursvergade ring R.K. Avondteekenschool 8 uur (Kan toor). Dinsdag: Bestuursvergadering R.K. Metaalbewerkersbond, 8 uur. Dinsdag: Repetitie R.K. Tooneelvereeniging Vondel, 8 uur. Woensdag: Biljartclub De Poede laars, 8 uur (zaal 9). Vrijdag: Uitbetalin gen: te 6 uur Metaalbewerkersbond; te 7 uur Transportarbeidersbond. Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 78 uur. Zaterdag: Uitbetalingen: 10 uur v.m. Fa- brieksarbeidersbond; 10 uur v.m. Textiel- arbeidersbond; 3.30 uur nam. Houtbewer- kersbond; 56 uur Bouwvakarbeidersbond; 56 uur Fabrieksarbeidersbond. Mededeelingen: Op Dinsdagen 5 en 12 Augustus zal geen zitting worden gehouden voor het Rechtskundig Adviesbureau. .Heden Zaterdag: van 89 uur Biblio theek; alleen boeken inleveren. Beurtrooster: Zaterdag: P. Reizevoort en D. v. Schaik; Zondag: C. v. d. Meel, J. v. d. Post en J. Hillenaar; Maandag: A. Ko per en A. v. Haarlem; Dinsdag: H. Devi- lée en S. v. <L Aar; Donderdag: C. Goddijn en H. Key; Zaterdag: G. Bot en P. Reize- voort. Zondag: is de zaal geopend van 12.302.30 uiur en van 710 uur. Van 1 2 uur Bibliotheek; alleen boeken inleveren. Van 8.159.45 uur Verplichte bijeenkomst voor de gezellen.' 8.30 uur Prijisbiljarten; hoofdprijs een fototoestel. Commissaris sen-middag voor het District Leiden te Roelofarendisveen vanaf het Gezellen-huis half 2. Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur. 8 uur: Repeti tie Tooneelclub Adolf Kolping. 8 uur: Tafeltennisclub. Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur. Woens dag: 8 uur Repetitie Muziekgezelschap Frans Schweitzer. Donderdag: Bijeen komst voor de gezellen van 810 uur. 8 uur: Biljart- en Tafeltennisclub. Vrij dag: 8.15 uur Cursus Geloofsverdediging. Zaterdag: Bijeenkomst voor de gezel len van 8—10 uur. Van 89 uur Biblio theek; alleen boeken inleveren. 8.30 uur v Kegelclub ,,D, Poedelaars." Mededeelingen: Maandag 28 Juli 5-jarig bestaan Tafeltennisclub van Nispen. Des voor de leden. Voor de gezellen is de zaal gesloten. SINT ODO-KOORKNAPEN. Zondag: Geen Lof beurt. Maandag: kwart voor vijf: aspiranten (generale re petitie); kwart over vijf: Cresc. Gr. I (ge nerale repetitie). Des avonds om acht uur generale repetitie in het Schuttershof voor de Schola, de acht jongens van Cresc. Gr. II (van je weet wel!) en de verdere „spre kers". Dinsdag: kwart over vijf: Gene rale repetitie voor Cresc. Gr. II. Zes uur: Schola (generale twee!!). Woensdag: Eerste uitvoering (oudersavond) aanvang acht uur. De jongens van de drie oplei- dingsgroepen gaan bij hun ouders zitten alleen de Schola zit apart. Geen Lofbeurt. Donderdag: Tweede uitvoering, aanvang acht uur. Alle jongens zitten apart voor aan in de zaal. Vrijdag: om zes uur: ge- heele Schola: generale rqepetitie voor de uitvoering a.s. Zondag bij Rector Beune. Zaterdag: Lofbeurt aan de Pius X-Groep. Hallo boys! Na de uitvoeringen (doet allen je best antuurlijk!) begint voor de drie op- leidingsgroepen, dus voor alle jongens van asp. en Cresc. Groepen de vacantie tot begin September! Dus geen repetities meer.,., als maar vrij! De Schola gaat gewoon door, en heeft alleen van 17 tot 31 Augustus vacantie tegelijk met de „baas"! Boys! Doet jullie geweldig je best Woens dag en Donderdag, hoor! Hallo! Tot kijks! Kenlaar E. A. M. PAAP. PAR. O. L. VR. HEMELV. EN ST. JOSEPH Ik zou wat mededeelen over de Retraiteclub. Luistert dan en leest, 't Ging aldus: Er was 'n clubje van 14 meis jes, dat onderling spaarde voor 'n retraite. Later sprak ik in de Con gregatie erover, en groeide de club tot plm. 36 leden. Daarna kwam een Pater van het Retraitehuis om weer nieuwe leden te wer ven en de zaak goed te organiseeren. Ge volg: Er sparen thans 78 meisjes 15 cent per week. Dan is er volgend jaar geld ge noeg voor de retraite, de reis en verdere onkosten. Zou de retraite voor 'n spaarster niet doorgaan, dan blijft 't geld aan de vereeni- ging. Men kan ook voor een ander sparen. Is de kaart vol gespaard, dan zorgt het bestuur voor de bespreking der retraite. Ze doet dat ook graag voor de meisjes die niet gespaard hebben, om haar te helpen en het retraitewerk zoodoende te bevorderen. Het'bestuur bestaat uit de dames Dijm- pha v. d. Bogaard, Sophiastraat, Suze de Haas, Os- en Paardenlaan en Annie Reize- voort en wordt geleid door ondergeteeken- de. Moge dit bij uitstek leiding gevend, vor mend en heiligend werk zeer vele meisjes gelukkig maken. Voor de M.C. is nog het volgend program te verwerken: a.s. Dinsdag 22 Juli M.C. om half 8 voor afd. B. A.s. Zondag 27 Juli Euch. sectie om 1 uur en opgave van de Augus tusmaand-intenties. Daarna Dinsdag 29 Juli laatste M.C. voor afd. A. En dan is 't rusten! Je Directeur: W. J. A. MULDER, Pr. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Maandag: 78.30 uur Marig. Sinclarr- groep. Dinsdag: 7.45 uur H. Mis en Alg. H. Communie. Donderdag: 78.30 uur Theresia-groep. 7.158.45 uur Aignes- groep. 8.30 uiur Zang. Parochie St. Petrus. Woensdag, 7.158.30 uur Jongste groep Vrijdag, 7.459 uur Middengroep Za terdag, 2.153.30 uur Mulo-club. Parochie Hartebrug Dinsdag, 6.307.45 uur ,,De zonnestraal tjes" 8.009.15 uur Middengroep Donderdag, 78.15 uur „JJe Meikevers" 8.159.30 uur Top-groep Zaterdag 2.15 3.30 uur Muloclub. R. K. SCHAAKCLUB „DE TWEE KONINGEN". Zooals reeds bekend mag worden veron dersteld heeft ons clublid L. Tummers Woensdagavond j.l. het kampioenschap van L en O. behaald. DP groote, welverdiende succes mag niet ongemerkt voorbegaan. Daarom heeft het bestuur van D. T. K. ge meend de clubavond van Dinsdag a.s. tot een feestavond te maken, waarvan het programma o.a. vermeldt: 1. Opening met een huldigingswoord. 2. Een uiteenzetting van den kampioen over de interessantste gedeelten van zijn verschillende partijen. 3. Een praatje en een kor/e dronk. 4. Ode aan den kampioen. 5 Een alterneerende onderl. gong-groep wedstrijd iets nieuws in de geschiedenis van D. T. K.! Geen van d( leden mag natuurlijk schit teren door afwezigheid! Ook belangstellen den voor het werk van D. T. K. zijn wel kom. P.S. De zomercompetitie verloopt buiten gewoon vlot. Wij hopen daarop nader terug te komen. Geboren: Geertruida Johanna d. van C. Willems en E. de Vreede Helena Marianna Theodora Elisabeth d. van P. A. Mannaert en H. W.Mülders Gerda Al berta d. van H. v. Loo en A. J. de Groot Johanna, d. van C. Griekspoor en J. Mar- tijn Agatha Johanna d. van G. v. d. Mark en J. Meijvogel George Wilhelm z. van B. de Bolster en K. H. Kauril Evert Peter z. van R. del Prado en Th. W. v. Brero Louis Alexander z. van R. del Prado en Th. W. v. Brero Johannes Wil helmus Martinus Reinard zn. van W. P. J. v. d. Kraan en W. H. v. Benten. Ondertrouwd: C. Mulder, jm., 20 j. en M. A. v. Vliet, jd. 18 j. H. de Koning, jm., 27 j. en E. J. de Ruiter, jd., 23 j. Overleden: A. Ellens, m., 62 j. M. v. Santen, wed. van J. Hakker, 73 j. W. J. Paddenburg, m., 54 j. P. v. d. Stolpe, dr., 25 j. L. A. Friesema, wedn., 75 j. Agenda LEIDEN. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bruins Slot, De Bmijne, De Jager, Niemer en Stanck. De Zondagsdiensten der Huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, TeL 2030. - Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 Juli 20 uur tot Zaterdag 26 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Drie- sum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. „En toen? En toen? We brandden onze handen aan de gloeiende geweren, maar we sloegen er op los! Kogels hadden we niet meer, maar die hadden we ook niet noodig. Met de kolven van onze geweren konden we evengoed vechten! Wel gehoord van Pieter de Jong uit Lutjebroek? Hij had de meeste, maar jongen nog toe, ik bleef ook niet achter! Wacht maar eens even!" Dat „wacht maar eens even" vormt altijd het hoogtepunt van alle verhalen. Opa staat dan op, en gaat zijn Zouaven-pet ha len. Maar, waar vroeger het posthoren-in- signe bevestigd was, is nu een gat. „Zie je Piet? Hier ging de kogel door, recht door mijn haren, toen had ik nog geen kalen kop, nam en passant een stuk je van mijn schedel mee, en hier kwam hij er uit". Aan den achterkant is een iets breeder gat. „Fijn opa!" De oogen van zijn kleinzoon glinsteren. Met de handen tusschen zijn knieën staart hij naar zijn grootvader, die soldaat bij den Paus is geweest. „Fijn? Bliksemsche kwajongen, noem jij dat fijn, als er een stuk van je kop door je pet heenvliegt? Ik heb 't nooit meer te rug kunnen vinden! Kijk maar". Een lid- teeken op Opa's kale kruin bewijst de waarheid van zijn bewering. „Nee.... dat bedoel ik niet, opa. Maar dat u soldaat bij den Paus bent geweest". „Ach jongen. Als ik je daarvan moest gaan vertellen". De oogen van den man glinsteren. Er komt een verdachte glans in. In de lichtblauwe diepten, waarin de herinnering aan een glorieuzen tijd ligt, komt iets vochtigs. De soldaat ontwaakt, het oude lichaam voelt plotseling weer het enthousiasme van den twee-en-twintig-ja rigen jongeman. Hij kijkt door de ruiten, naar buiten, over het land.de kamer bestaat niet meer, hij hoort alleen nog maar den strijdkreet: „Viva il Papa. leve de Paus!" De klep van de Zouaven-pet beschermt de oogen tegen de felle Italiaansche zon, de vuisten zijn geklemd om het geweer... Montanahij perst de lippen op elkaar. „Opa? Opa?Piet is verrukt van die pet en die oogen. Die opa kan toch zoo fijn vertellen. Hij wil nog meer hooren. „Opa, hebt u uw pak nog?" Het slagveld van Montana verdwijnt, de handen worden losser, alleen de pet staat nog op den fieren, grijzen strijderskop. „Ik ga het aantrekken!" Oude Piet doet alles voor zijn kleinzoon, den jongen Piet. En grootmoeder glimlacht. Ze kent haar man, en is nog steeds trotsch op hem, al is het dan twee en vijftig jaar geleden, dat hij Zouaaf was. „Ik word ook soldaat bij den Paus groot moeder", zegt kleine Piet. Grootmoeder glimlacht maar. Ze denkt aan. den tijd, dat een andere Piet dat zei. Ze kenden elkaar toen pas, en zij bracht hem weg naar de boot. En dan komt opa weer aanstappen, de pet met het gat van voren en het gat van achteren, op het hoofd, de turlek los, in broek en slobkousen, en op de linkerborst de medaille van den Paus: „Voor moed en verdienste". Elk jaar wordt de medaille schoongemaakt en opnieuw verzilverd, want op de twee en vijftig Zondagen van het jaar moet ze glimmen op de zwarte jas. Hij stapt fier door de kamer, en gooit de deur naar de gang open; hij moet ruim te hebben, zijn beenen moeten zwaaien en zijn schoenen kletteren op de blauwe stee- nen. „Zoo liepen wij, Piet, zóó! En als we geen kogels meer hadden, pakten we de sabel, of het geweer bij den loop, en we keken naar den kolonel, die alsmaar riep: „Leve de Paus!" Kleine Piet moet maar kijken naar die schitterende oogen van opa. Ze begrijpen elkaar zoo goed, die kleine jonge Piet en opa, de oude groote Piet. „Is 't niet zoo, grootmoeder?" zegt opa j dan. „Zóó liepen we, en zóó vochten wij". En dan gaat opa zitten in zijn leunstoel, en kleine Piet komt bij hem zitten. In de stille schemering worden vele verhalen verteld over veldslagen en schildwacht beurten. Als het donker is, is er niets meer te zien dan de licht grijze kleeding, de Zouaven-uniform van opa, en diens grijze haren, en, o ja, en twee felle, schitterende oogen, die alles opnieuw beleven. Die twee hebben dezelfde blauwe oogen, groote Piet en kleine Piet. Opa is gestorven, en Piet is een flinke jongeman geworden. „Precies, zooals je grootvader vroeger was. Piet!" zegt groot moeder weieens. Hij komt dikwijls bij haar, hij houdt van d'r, en luistert even graag naar haar als vroeger naar opa. Hij heeft vandaag een verzoek, en draait op zijn stoel, omdat-ie niet goed durft. Maar eindelijk komt het: „Grootmoeder, je hebt niet eens een portret van opa van toen hij Zouaaf was Mag ik het uni form eens hebben? Dan laat ik een foto van mijzelf maken als ZouaafIk lijk immers zooveel op opa?" Zij kijkt over haar bril naar Piet. Ze ziet zijn gezonden kop. Ja, Piet is nu twee en twintig, net zooals oude Piet toén was. Ze vindt het fijn, zoo'n voorstel. Ja, ze wil een portret, dat ze daar zal hangen. Dan ziet ze hem dikwijls. Piet heeft een plannetje. Hij wil haar verrassen. Hij gaat haar de foto zelf bren gen. Maar op een speciale manier. Tegen den avond gaat hij naar haar toe: onder zijn lange jas zijn een paar witte slobkou sen zichtbaar. Grootmoeder zit te schemeren, zooals zij zoo dikwijls doet. Op den donkeren rok vallen de kralen van den rozenkrans, een tientje voor die en een tientje voor die. 't Wordt een krans Weesgegroetjes, die voortdurend grooter wordt. Ze heeft voor zich zelf niet meer zooveel te vragen en te verlangen, maar anderen zijn jong, en kunnen het noodig hebben. En er wordt een gebedje bijgevoegd voor groote Piet. Ze denkt aan hem, en praat met hem. Die twee kunnen elkaar eigenlijk niet missen... „Viva il Papa!" In de opening van de deur, die van de gang naar de kamer gaat, staat een Zouaaf. Hij heeft de pet omhoog geheven, toen hij dien kreet uitriep. Nu zet hij de pet weer op, en komt met harde stappen de kamer in. Hij blijft voor groot moeder staan en salueert: „Kolonel, uw orders?" In het half-duister is het verleden opge rezen. De kralen van den rozenkrans tik kelen op den grondGrootmoeder grijpt de leuning van de stoel.... „Piet.... Piet". De Zouaaf salueert, in het licht-grijs van de pet is een donker gat.... „Piet, ben jij het?" Een lach klatert door de kamer. „Ben ik niet precies opa? Is dat geen verras sing?" Jonge Piet neemt de pet af.... hij is nu eigenlijk een beetje ontdaan, want grootmoeder begint opeens te schreien. „Dat had je nu niet moeten doen, Piet.... nee. dat had je niet moeten doen.... je bent precies opa In den laten avond heeft zij aan de mouw van een Zouaven-tuniek de laatste tranen gedroogd. MARTIN DEVILEé. Vraag: Tot wie moet ik mij wenden om een smerige moddersloot, die achter mijn huis ligt, gedempt te krijgen? Antwoord: Wend u met een adres tot den Gemeenteraad. Vraag: Waar, hier in Nederland, is een klein-seminarie gevestigd der Paters Oonven>tou-eelenwaar dat der Paters Ca- pucijmen? Antwoord: De paters Coraventueelen hebben een opleidingscollege te Wijnands- rade (Limburg), college „Christus Koning". De paters Capucijnen hebben een klein seminarie te Langeweg; candidaten kun nen zich aanmelden te den Bosch, v. d. Does de Willebodssingel 12. KATWIJK Personalia. Voor het examen Engel- soh<e handelscorrespondentie der Ver. v. Leeraren slaagde mej. J. Timimersmans al hier. De heer J. Wolfswinkel slaagde voor het diploma piano L.O. theoretisch gedeelte Voor het diploma H. i. d. H. slaafde aan de R.K. Huishoudschool te Wassenaar mej. Nelly Meijer alhier. Geboren: Johannes Cornelis z. van C. Kwaakernaak en C. C. C. H. v. Maanen. Willem z. van P. Hoek en L. Dijkhuizen. Martha d. van C. de Vink en A. Schaap. Clasina d. van J. Zwanenburg en P. de Mol. Catharine Johanna <L van C. M. v. Rooyen en M. C. Krebbers. Neeltje d. van J. N. Ouwehand en J. Dulfer. Cornells z. van J. de Vreugd en F. v. d. Plas. Dirk z. van M. Soh-uitemaker en D. Zwitzer. G e t r o u w d: W. F. D, Hoeksema en J. Zomerveld. B. Hoek en G. v. Duyven- voorde. A. Guyt en M. v. Rijn. J. Schaap en H. Guyt. Jac Zuyderduyn en M. Verweij. Overleden: Anne tje Hoek, echtge- noote van Y Aand.ewiel 24 jaar. Binnenland BRITSCHE LUCHTAANVALLEN. In den jongsten nacht vlogen wel enkele Eritsche vliegtuigen boven ons land, doch de gevoerde aanvalsactie was van onbe- teekenenden aard. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN STOOMBOOT. Uit Middelburg wordt gemeld: In het kanaal door Walcheren, ter hoogte van de meelfabriek, heeft hedenmorgen een ont ploffing plaats gehad in een leiding onder het peilglas van een ketel, aan boord van de stoomboot „Zwolle" van de N.V. reede- rij Koppe te Amsterdam. Het schip was vanmorgen, onder commando van kapitein H Huytema, voor de wekelijksche reis van Middelburg naar Amsterdam vertrokken, met veertig passagiers en goederen. Door de uitstroomende stoom werd de 27-jarige stoker H. Hillebrand, uit Amsterdam, ge huwd en vader van vier kinderen, gedood, terwijl de machinist, die hulp wilde verlee- nen, licht gewond werd. De kapitein bracht het schip zoo dicht mogelijk onder den wal, waarna de passagiers, o. a. met medewer king van brandweerlieden uit Middelburg, aan wal werden gebracht. Zij zijn daarop te voet naar Middelburg teruggekeerd. VAN AZIJNEXTRACT GEDRONKEN EN OVERLEDEN Het ongeveer tweejarige zoontje van den landbouwer A. Rademaker te Ammer- zoden dronk in een onbewaakt oogenblik uit een fleschje azijnextract. Het kind werd overgebracht naar het groot ziekengast- huis te Den Bosch, waar het aan de gevol gen is overleden. Buitenland AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN. BERLIJN, 19 Juli. (D. N. B.). Gisteren hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Oosten van Huil een convooi aangevallen. Een koopvaarder van 3000 ton werd door talrijke bomtreffers zwaar beschadigd In den afgeloopen nacht zijn aanvallen ge daan op verscheidene schepen ten Oos ten van Hartlepool en Cumberland. Een koopvaardijschip van 1500 ton werd tot zinken gebracht, een ander schip werd zwaar beschadigd door bominslagen bij de scheepswand: het bleef met slagzij liggen. VRIJWILLIGERS NOODIG VOOR SNELLE BRITSCHE MOTORBOOTEN. NEW YORK, 19 Juli (D. N. B.). Naar Associted Pres uit Londen meldt, heeft het Britsche ministerie van Luchtvaart een oproep uitgevaardigd, waarin jonge Engel sehen worden gevraagd als vrijwilligers voor snelle motorbooten, die speciaal dienst moeten doen voor het redden van Engel- sche vliegers. In den oproep wordt gezegd, dat spoedige aanmelding dringend noodig is. DE JAPANSCH—FRANSCHE BETREKKINGEN. VICHY, 19 Juli. (D. N B.). In buiten- landsche kringen had men bepaalde ver moedens vastgeknoopt aan een bezoek, dat de Japansche ambassadeur, Kato, Donder dag aan Admiraal Darlan had gebracht. Naar aanleiding daarvan verklaart men in welingelichte kringen te Vichy, dat er geen aanwijzing is voor eenige wijziging in de Fransch-Japansche betrekkingen. Het be zoek van Kato aan Darlan heeft geen enkel nieuw element in de betrekkingen gebracht: het was geenszins een demarche. Men her innert er aan, dat zich weliswaar enkele onbeteekenende incidenten hebben voor gedaan in verband met het verblijf van Japanners in Indo-China, doch die voor vallen zyn overdreven. AMERIKAANSCH KOLONEL-VLIEGER NAAR TSJOENKING. MANILLA, 19 Juli. (D. N. B.). De Ame- rikaansche kolonel-vlieger Chenault is naar Tsjoengking vertrokken om Chineesche vliegers te onderrichten in de bediening van de gevechtsvliegtuigen, die door de V. S. aan Tsjoengking zijn geleverd. GROOTE BOSCHBRANDEN IN DE VEREENIGDE STATEN SEATTLE, 19 Juli (D.N.B.) In de uit gestrekte wouden der Westelijke staten woeden, naar Associated Press meldt, reus achtige branden, die voor het grootste deel zijn veroorzakt door blikseminslag en zich snel uitbreiden tengevolge van de lang durige droogte. Uit de staten Montana en Idaho worden 181 boschbranden gemeld, uit den staat Washington zelfs 200. Vracht auto's met luidsprekers rijden door de steden om de bevolking op te roepen voor vrijwilligen bluschdienst. In het vrucht bare Yakimadal sloeg het vuur over op de korenvelden, waardoor een reusachtige schade ontstond. In de afgelegen bosschen brengen vliegtuigen levensmiddelen voor de blusschers. Aan .valschermen laten zij ook blusch-apparaten dalen. LEIDEN, 18 Juli. Groentenvciling. Per 100 K.g. Rabarber f 12.40—19.20. Peen f 8.0012.00. Aardappelen f 2.506.50. Andijvie f 3.00—15.00. Sla f 4.00—14.00. Snaj.boomen f 20.00—26.00. Stokboonen Stokboonen f 26.00. Stamboonen f 20.00— 26.00— Dorperwten f 12.0016.00. Peulen f 12.00—16.00. Postelein f 7.00—17.00. Spi nazie f 8.00—16.00. Tomaten A f 25.00. Per 100 stuiks Komkommers f 2.4013.50. Bloemkool f 3.00—11.00. Salade f 0.90—5.30 Perziken f 3.00— 29a.OO. Per 100 bos: Kro ten f 2.90—5.20. Pieterselie f 1.20—4.80. Radijs f 0.90—2.60. Selderie f 2.10—4.90. Uien f 1.20—6.40. Peen f 5.20—3.00. LEIDEN, 19 Juli Boter. Boerenboter prima 2.10 per kg.; Aanvoer 30 k.g. Handel matig. LEIDSCHENDAM, 18 Juli Groenten- veiling. Eng. komkommers A.A. 13.50, le soort 11.—, 2e soort 8.50, 3e soort 5.50, wankleurige 1.00—1.50, stek 1.00 2.40, Gele komkommers le soort 8.50, 2e soort 5.50, 3e soort 3.00—4.50, stek per k.g. 1.00—1.40, Kropsla le soort 0.50 2.80, Peen 8.00, Bloemkool 11.00, 2e soort 8.00, uitschot 2.10—6.50, Tomaten midd. 12.50, gr. ronden 12.50, 2e soort 12.50, 3e soort 7.50, bonken 7.50, uitschot 2.00—6.00, rijp 10.00, Andijvie per k.g. 0.20—0.78, Postelein 17.50— 13.30, Spinazie per k.g. 0.1148.00, Snij- boonen f 36.00, Rabarber per 100 bos 9.2014.60, Spercieboonen 26.Radijs 2.00—2.20, Selderie 3.50—4.00 Tuin- boonen f 8.00, Doperwten 16.Meloenen 0.480.80, Roode en witte bessen 11.25. ROELOFARENDSVEEN, 18 Juli Groen- tenveiling. Aardbeien 0.210.23 per pond; Framboozen 0.10 per doosje; Sla 0.70—2.10 per 100 st.; Peen 0.05—0.07 per bos; Tomaten 0.25 per kg.; Augurken D 2.00, Idem E 1.25, Stippel Cd 1.00 per 25 kg.; Snijboonen 2.60, Idem stek 1.851.95, Tuinboonen 0.80, Idem sfek 0.64, Princeboonen 2.60, Wagenaars- boonen 2.20, Dubb. stamb. 2.60, Enkele stamb. 2.30 per 10 kg. TER AAR, 18 Juli Centrale veiling Spinazie 0.41, Andijvie f 0.25—0.45, Sla 1.00—600, Vellen 0.06—0.14, Peulen 1.10, Doperwten 1.10, Capucijners 1.10, Witte Capucijners 1.60, Tuinboonen 0.64 0.80, Snijboonen 2.082.60, Prinsesse- boonen 2.60, Dubb. Stamboonen 2.08 2.60, Witte Pronkers 1.55, Postelein 0.11 0.14, Waschpeen 8.0012.00, Bospeen 6.40—8.00, Prei 0.12—0.16, Spiskool 3.80, Petercelie 1.101.80, Kroten f 2.80 —4.20, Rabarber 10.00—14.00, Selderij 3.00—4.40, Bloemkool 0.01—0.11, Kom kommers 0.03—0.11, Tomaten 12.50, Augurken, Basterd 2.50, Grof 2.00, Stippel 1.30, Komkommer 1.25. NOORDWIJKERHOUT, 18 Juli Veiling „De Eendracht" Aardbeien 0.88 per slof; Peulen 1.60, Doperwten 1.60, Stam- erwten f 1.051.95, Blauwe Schokkers 2.052.80, Tuinbóonen 0.700.80, Dubb. boonen 2.60, alen per 10 kg.; Aardappelen 6.50 uer 100 kg. RIJNSBURG, 18 Juli. Bloemenhandel. Gladiolussen: Halley f 1.401.90. Nymph f 0.95—1.30, Polys f 3.40—4.70, Pelegrima f 5.5.90, Himnrelster f 4.905.90, Edison f 1.602.10, Liliuim Auratuim f 14.5018.30. Lil. Langiflorum f 12.0015.00, Violieren f 4.105.10. Zinnia f 0.901.60, Godetia f 1.051.60, Lil Canddouim f 3.904j80, Leatris f 005.20, Centaurea 814 ct. Scabiosa 2550, ct. Galardia 2030 ct An jers 2530 ct. Kopgodetia 35 ct. StatLce 8J4 ct Flox 25. Margrieten 1025 ct. Lathyrus 24 ct. Rozen 1014 ct. Eremu- rus 58 ct. Stephanotes 2540 ct. Am. An jers 8090 ct Delphinium f 1.902.10. KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 Juli. Groentenveiling. Per 100 K.G. vroege aard appelen: Groote f 6.50. Drielingen f 2.50. Pootuien f 5.507.50, Doppers f 15.10 22.20. Tuinboonen f 7.508.00. Per 100 st. Sla f 0.80—3.10. Bospeen f 7.10—8.00. Bloemkool I f 10.4011.00 idem II f 7.20 —9.00. Peen p. 100 K.g. f 10.00—12.00.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3