SXe fumkex aan den luavtei fMomentje V.J ZATERDAG 19 JULI 1941 32ste Jaargang No. 10003 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Bureaux PaDentrrarht 32 Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BONNEN HEDEN NOG GELDIG. Bon 26 broodkaart Bon 26 reserve aardappelen Bon 26 melk melkkaart Bon 4b thee, koffiesurrogaat Bon kaart algemeen. Bon 26 eieren. Dit nummer bestaat uit vier bladen, vv. o. geïllustreerd zondagsblad. Zuinig met gas en electriciteit Bedenkt, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pet Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden. Dat bovendien overtreding kan wor den gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet on- noodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan verlichting vrij wel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij dag licht in hotels, restaurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht tot het allernoodzakelijkste beperkt worden. Door uw radiotoestel af te stellen, in dien u toch niet luistert. Door het warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden te beperken. Dit kan o.a. door: geen kleine vlammetjes doorloopend te laten branden onder keuken- of badgeyser; groenten en aardappelen met zoo' min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de dek sels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt kan uw gasbrander klein worden gesteld; voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is; het vaatwerk éénmaal per dag af te wasschen; bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. BEPERK ÜW VERBRUIK Het is een algemeen belang, en daar bij ook uw eigen belang, want het be spaart u boeten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom ook zoo spoedig moge lijk uw meter zelf op te nemen. De volgende week zullen hierover inlich tingen worden verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gas bedrijven hierover voorlichten. Slachtoffers van de Gepeoe De foto-{pagina's der couranten brengen u de foto's van de afschuwelijk verminkte slachtoffers der Gepeoe en, helaas, deze fo to's geven nog maar-een vaag beeld van de gruweldaden, bedreven door de beruch te geheime politie der Sovjet. De misdadigers der Gepeoe - denkt u eens iin, dat ook uw vrouw en uw kinde ren, uw vader en uw moeder hun slacht offers zouden worden. En zij zouden in handen vallen van de ze monsters, indien het communisme den strijd zou'winnen. Zij zouden als weerloo- ze dieren worden afgeslacht door de roode terreurbenden van Stalin en zijn sadisti sche handlangers, indien daar aan het Oostfront niet een millioenenleger stond, waarin de beste en dapperste soldaten ter wereld strijden, samen met de legioenen gevormd door vastberaden kerels uit alle beschaafde landen van Europa. Tot die le gioenen, zal straiks ook het vrijwilligersle gioen Nederland behooren en in dat le gioen zullen duizenden dapipere Nederlan ders de tanden op elkaar bijten, met de wapenen in de vuist optrekken en niet rus ten, voordat het gevaar bezworen en de strijd geëindigd is met de algeheele vernie tiging van de Moskousohe m oordbenden. Hard zal de strijd zijn, maar de bestrij ders van de Sovjetipest zullen overwinnen en in deze overwinning moet en zal ons legioen een eervol aandeel hebben. Geen slachtoffers van de Gepeoe in Ne derland nooit. Dus: Meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 2 2, 's-G ravenhage. VERSCHEIDENE beschouwingen heb ben wij gewijd aan de noodzaak van de vernietiging van een der gruwe lijkste stelsels, welke de wereldgeschiede nis ooit te aanschouwen heeft gegeven, het bolsjewisme. Wij hebben het bolsjewisme doen zien als de gesystematiseerde, de tot systeem verheven wreedheid; wij hebben de godsdiensthaat der Sovjets, het funda ment van hun geheele stelsel, in het licht gesteld en de afschuwelijke sociale wan toestanden in de Sovjet-Unie, gepaard met een mislukking van de economische theo rieën, bloot gelegd. Vatten wij al die aspecten in een princi pieel slot-betoog samen, dan komen wij tot de conclusie, dat het communisme de groote, de onverzoenlijke vijand is van Europa en als een kanker, die vreet aan de grondslagen van iederen Europeeschen opbouw, radicaal moet worden uitgesne den. „Indien de Heer het huis niet bouwt, ar beiden de bouwers tevergeefs". Als de volksgemeenschap niet gegrondvest is op den godsdienst, zal zij ineenstorten en aan innerlijke zwakte ten gronde gaan. De godsdienst is het cement, waarmede de staatslieden m«eten bouwen en een sys teem, dat dit bindmiddel principieel ver werpt, het uit alle naden en voegen pro beert uit te roeien, tast daarmede het diepste en hechtste fundament aan van een Europeesche ordening. Wij hebben ge zien, hoe het bolsjewisme niet alleen theo retisch, maar ook practisch den godsdienst belaagt en uit de harten zijner onderda nen tracht uit te rukken, zoodat er geen Europeesche gemeenschap mogelijk is te zamen met dit stelsel Een andere grondslag, onontbeerlijk voor iederen staatsopbouw, is de gezondheid van gezin en gezinsleven. De gezinnen, de eer ste natuurlijke gemeenschappen, waaruit het volksleven zichzelf gestaag vernieuwt, zijn de cellen van het organisme. Wie deze cellen infecteert, vergiftigt het geheele maatschappelijke leven; wie deze cellen uit eenrukt, doet het geheele organisme tot ont binding overgaan. Het bolsjewisme het is bekend rukt systematisch het gezinsleven uit elkaar; het zet de kinderen tegen de ouders op, ont trekt de kinderziel aan den invloed van ouders en gezin en werkt de tuchteloosheid in de hand. Sociale en economische ver houdingen heeft het gekweekt, waarin geen gezinsleven hloeien kan. Ook om deze re den moet het worden uitgebannen, voordat een herordend Europa denkbaar is. Op de derde plaats ondermijnt het van nature internationale en vaderlandslooze bolsjewisme de nationale saamhoorigheid der volken. Een opbouw van Europa, waar bij geen rekening zou worden gehouden met den eigen aard van ieder volk, in ons we relddeel door traditie en eeuwenlange ge scheidenheid, door sociale verschillen en andere oorsprong zoo gevarieerd als het maar zijn kan een dergelijke op vader- landsloozen leest geschoeide reorganisatie zou geen kans maken; de natuur zou sterker bliiken dan de leer Tenslotte is het ons allen aangeboren ge- Voel voor eigenwaarde te groot dan dat wij het Sovjet-regiem zouden kunnen verdra gen. Onder de knoet sterft elke menschelijke. waardigheid af en er ontstaat langzaam maar zeker diee toestand van stompzinnige verdierlijking, welke de Duitsche legers thans aantreffen bij de beklagenswaardige bevolking der bevrijde gebieden Op al deze gronden is een samengaan met het bolsjewisme volstrekt ontoelaatbaar; sterker nog: is de vernietiging van deze kanker gebiedende eisch, want zoolang er een zoo uitgebreide besmettingshaard in Oost-Europa blijft dreigen, kan er van geen gezond maatschappelijk leven in Europa sprake zijn. Wij herhalen daarom nog eens wat Paus Pius XI in 1936 zeide: „Het bolsjewisme is het eerste, het grootste gevaar en het meest algemeene gevaar. Alles wordt hierdoor be dreigd, openlijk vertreden of heimelijk be laagd: de waardigheid van het individu, de heiligheid van het gezin, de orde en veilig heid van de burgerliike maatschappij en bovenal de godsdienst". In een millioenenslag Wie grootste uit de wereldgeschiedenis wordt thans over het lot van Europa beslist. En het lot van Europa is ook ons lot. Ontkomen was niet mogelijk. Een Sovjet-pantsertrein werd bij een luchtaanval volkomen vernietigd (Orbis-Holland) De loterij en Winterhulp Nederland VARKENS Nadat ik in die krant heb gelezen de verklaring, dat er in ons goedie vader land 500.000 varkens zoo maar ver dwenen zyn, ben ik wat stil en bleek geworden. Ik ben in een hoekje gaan zitten met papier en potlood en ben wat gaan zitten cijferen. Aldois: 500.000 X 300 150.000.000. 150.000.000 10.000.000 15. 6 X 15 90. Toen ik dit rekensommetje gemaakt had, heb ik droef het hoofd geschud. En als U het niet begrijpt, dan betee- kent dit, dat gerekend naar een ge middeld gewicht van 300 pond per varken mijn huisgezin van 6 personen 90 pond varkensvleesch tekort geko men is. Zooiets te moeten lezen van het Nederlandsche volk, dat het rndj en mijn gezin 90 pond vleesch tekort doet! Wat voor heerlijkheden zouden er in onze keuken niet zijn bereid van zulk een hoeveelheid. Want de distri butie zou ons Van dieze 500.000 varkens ongetwijfeld ook de hammen, het spsk en het vet hebben geschonken. Nu hebben al die mensohen diat duur gekocht, waar zij het anders zouden hebben gekregen tegen de vastgestel de prijzen. Dat is een ander argument dan dat der volksgezondheid bijvoorbeeld. Nu heb ik mijn riem maar weer een gaatje nauwer aangehaald. Vanwege die optocht van 500.000 varkens. Vannacht zal ik er van droomen. Dat is tenminste beter dan heele- maal niets. V Boven alles: Godsvertrouwen. Er zijn menschen, die in de practijk van het leven nu niet zoo héél duidelijk blijk geven van een rotsvast vertrouwen in het onfeilbaar woord van God maar die schijnen te zweren bij allerlei zoogenaam de voorspellingen. In de heden verschenen aflevering van „Studiën" schrijft dr. G. Gorris S.J. een artikel, getiteld: „Tijd van oorlog Tijd van voorspellingen", dat hij aldus besluit: „Het is onaangenaam, maar het lijkt toch gewenscht, op de ongezonde voorspellings drift van heden te wijzen. Men behoeft er niet aan te twijfelen, of de verzamelaars en verspreiders van dergelijke onthullin gen bedoelen het goed en meenen „de goe de zaak" te dienen. Ook van de uitgevers, die er tegelijk een „goed zaakje" mee ma ken (want zulke boeken gaan bij de vleet) kan men gereedelijk aannemen dat zij het publiek belang meenen te dienen. Maar of het hechte Godsvertrouwen erdoor ver sterkt en de evenwichtige gemoedsrust er door bevorderd wordt gesteltenissen die wij juist nu zoo ernstig behoeven is hoogst twijfelachtig". Wij willen ons tot dit korte citaat uit bedoeld zeer lezenswaardig artikel beper ken. Dit slechts willen wij even onderstree- pen: Wij behoeven juist nu zoo ernstig een hecht Godsvertrouwen. Mogen wij, los van alle voorspellingen, dit vertrouwen in ons d a g e 1 ij k s versterken! Het vrijwilligers-legioen Nederland roept hierbij op veeartsen, smeden, hoefsmeden, menagemeesters en koks. Men wordt verzocht zich ten spoedig ste schriftelijk aan te melden (even tueel onder vermelding van den be- kleeden militairen rang en vakbe kwaamheid) aan het hoofdkwartier van het vrijwilligers-legioen, Koninginne gracht 22, 's Gravenhap?. Het wrak van den Sovjet-torpedojager .Lenin" in een Oostzee haven (Telefoto Orbis-Holland) Nog drie kwart millioen gulden wachten op u Tijdens de warme zomermaanden, waar in wij thans leven, zullen weinigen den ken aan den winter. De mensch denkt immers in den zomer liefst zoo weinig mogelijk aan den kouden winter en men heeft ook de neiging in den zomer minder te denken aan onze na tionale instelling „Winterhulp Nederland", welke in den afgeloopen winter zooveel goed heeft gedaan en welke ook nu haar werk nog niet heeft gestaakt. Wel worden nu niet de maandelijksche collecten gehouden, doch W. H. N. heeft reeds eenige maanden geleden een zeer aanlokkelijke loterij georganiseerd. Nog zijn alle loten niet verkocht en nog liggen 750.000 aan prijzen te wachten op de winnaars. Een verslaggever van het A. N. P. heeft over deze loterij een onderhoud gehad met de leiding van Winterhulp Nederland en deze deelde mede, dat reeds een kwart millioen gulden aan. prijzen is uitbetaald waaronder een aantal prijzen van 1000 en 500. Nog gisteren heeft men in de dag bladen kunnen lezen, dat een kleine pach ter bij Goes een bedrag van 1000 heeft gewonnen, terwijl ook een inwoonster van Ginneken een prijs van 1000 heeft gewon nen. Opmerkelijk is, dat de meeste groote prij zen terecht zijn gekomen bij menschen, die het zeer goed kunnen gebruiken. Zoo liep dezer dagen een verloofd paar in Arnhem te wandelen, het regende. Toch bleven de beide jonge menschen even staan bij den lotenverkooper van W. H. N. en kochten enkele loten. Onmiddellijk worden de en veloppen opengescheurd en het bleek, dat een lot recht gaf op een prijs van 500. Ieder begrijpt, dat het jonge paar, dat hoopt binnen niet al te langen tijd in het huwe lijksbootje te stappen, zeer gelukkig was met deze som .Het was een aardige aan vulling van het spaarpotje, dat men in hun omstandigheden pleegt te maken. Een ander geval heeft zich te Breda af gespeeld. Ook hier liep een paar jonge menschen te wandelen. Zij waren reeds eenigen tijd getrouwd en de eerste spruit, een kindje van ongeveer een jaar zat op moeders arm. Rijk was dit jonge paar in het geheel niet, zelf7^piet wat men noemt bemidedld, toch wilden zij van hun gering bezit een kleinigheid beschikbaar stellen voor Winterhulp Nederland. Zij wisten te offeren voor hun minderbedeelde landge- nooten en wie zal hen kwalijk nemen, dat zij hierbij tevens hoopten op een prijs uit de loterij. En werkelijk, het geluk was met hen, bij openen bleek, dat ook op hun lot 500 zou worden uitbetaald. Dit zijn slechts enkele gevallen uit de vele. Verder deelde de leiding van Winterhulp Nederland mede, dat de directie va.i een der groote fabrieken in het Zuiden des lands een zeer navolgenswaardig voorbeeld heeft gesteld. Zij heeft n.l. voor alle le den van het personeel een lot gekocht. De zer dagen zullen de loten aan de menschen worden uitgedeeld. We zullen hopen, dat hier vele prijzen zullen vallen. Ten overvloede willen wij er nogmaals op wijzen, dat de kleinere prijzen onmid dellijk door den lotenverkooper worden uit betaald, de hoogere prijzen moet men aan de kantoren komen halen. Het aanlokke lijke van deze loterij is, dat men niet be hoeft te wachten op de trekking. Men heeft dus geen kans te vergeten, dat men nog ergens een lot heeft slingeren. Men koopt zijn lot en men weet onmiddellijk waar men aan toe is. Trekt men een niet, welnu dan heeft men een goed daad gedaan, het geld is voor Winterhulp Nederland, die er de minderbedeelde landgenooten mee steunt. Treekt men den prijs des te aange namer, maarvergeet in dit geval de armen niet. Nog liggen drie kwart millioen gulden aan prijzen te wachten. Ieder die een lot koopt heeft kans op een prijs. Overal komt men de verkoopers van de loten tegen. Zij loopen op straat, zij zit ten in hun kiosken. Men heeft ze niet te zoeken. Koopt dus loten, wint ge een prijs, ge krijgt onmiddellijk betaald. Koopt dus loten, ge hebt kans op een prijs en helpt uw noodlijdende landgenooten. Loopt de verkoopers niet voorbij, maar koopt. Gevaarlijke betoogingen Een waarschuwing aan alle Nederlanders De bevelhebber der weermacht in Ne derland, generaal der vliegers Fr Chris tiansen, deelt mede: In verband met de talrijke vijandelijke Vliegtuigen, welke in den laatsten tijd bo ven Nederlandsch gebied omlaag zijn ge schoten, is het herhaalde malen voorgeko men, dat bij het wegvoeren van de gevan gen genomen Engelsche leden der beman ning de bevolking sympathiebetoogingen jegens den. gevangenen heeft gehouden. Dergelijke betoogingen voor den vijand, welke vooral werden gehouden op de sta tions en in de straten, hebben in ieder ge val het karakter van een brutale provo catie van de Duitsche weermacht. De te rughoudendheid, welke de Duitsche weer macht tot nu toe in dergelijke gevallen in acht heeft genomen, schijnt door dwaze betoogers als zwakte te worden beschouwd. De bevolking wordt derhalve hiermede nogmaals gewaarschuwd. Deze waarschuwing geschiedt, omdat de weermacht thans opdracht heeft in der gelijke gevallen op te treden en zoo noodig van de wapens gebruik te maken. De ge volgen moeter dan door de betoogers zelf worden gedragen. EXPORTPRIJZEN TUINBOUW PRODUCTEN. De maximumprijzen voor export naar Duitschland zijn als volgt vastgesteld met ingang van Dinsdag 22 Juli 1941: Tomaten A. B. en C. en G.C. 22. bonken 15.—; stoksnijboonen 22. stamboonen (witte z. dr.) 22.—, witte m. dr. 19.bonte 18.augurken A 27.—, B 16.90, C 9.90, D 7.—. E 2.—, stippel AB 9.90, CD 3.—, alles per 100 K.G. ONGELUK IN DE STAATSMIJN HENDRIK Donderdagmiddag ongeveer half vier is de 44-jarige houwer B. A. Nijenkamp bij ondergrondsche werkzaamheden in de staatsmijn „Hendrik" door vallend ge steente getroffen, waardoor hij ernstige verwondingen aan den rug opliep. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Heer len overgebracht, alwaar hij Vrijdagmor- gen ongeveer half twaalf is overleden. ONGELUK IN STAATSMIJN EMMA. Vanochtend is de 53-jarige gehuwde hou wer J. W. S. uit Treebeek in de staats mijn Emma door vallend gesteente getrof fen en gedood.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1